Lutheranen op toekomst bezinnen van hun zich kerk Tweede Kamer verdeeld subsidie kerken over Zegelactie tegen sexshops Franco minder invloed R.K. KERKENBOUW OP DIEPTEPUNT Gij zultde meerderheid inhetkwade niet volgen Em woord voor vandaag Ingrijpende oecumenische voorstellen aBBes goecfli enl ïnreB^ U w probleem is het onze.... GODSDIENSTVRIJHEID ERKEND Vorig jaar maar twaalf Grootste r.k. universiteit Snelle verlichting van pijn in spieren en gewrichten BEROEPÏNGSWERK Kamerleden ongerust over indoctrinatie 20.000 gulden voor Simonis WOENSDAG 3 FEBRUARI 1971 ,.Obh of gij heden naar zijn stem hoordet!" In psalm 95 wordt de mens opgeroepen de Here te eren en te gehoorzamen. Horen naar zijn stem. Luisteren naar wat Hij te zeg gen heeft. dominee aan zijn gemeente vragen. Voor hoeveel mensen is dat nog te veel? Luisteren naar wat God heeft te zeggen. En er staat nadrukkelijk bij: héden. In ons leven speelt morgen altijd een grote rol. Morgen zullen we dit of dat doen. Maar het wordt nooit gedaan. Dat is de realiteit. Daarom zullen we ons er in moeten oefenen naar God Te luiste ren, héden. Te luisteren naar wat Hij ons zegt_ door de Bijbel. Ge woon stil zijn, alle beslommeringen, die ons zo vaak helemaal in bezit hebben genomen, voor een paar minuten van ons afzetten en proberen bij hem te zijn. Hebben we het al eens geprobeerd? Wij lezen vandaag Mattheüs 15:21 - 28. Homofilie (Van onze kerkredactie) AMSTERDAM In de tweede helft van februari of in maart zal in alle 55 lutherse gemeenten in ons land een gemeenteavond worden belegd met als onderwerp „de toekomstige oecumenische koers van de lutherse kerk." Op elke gemeenteavond zullen ten minste twee synodeleden aanwezig zijn om enerzijds informatie te geven vanuit de synode en anderzijds te peilen, wat er op het „grondvlak" leeft. Ook vorig jaar hebben alle ge meenten een bezoek gehad van syno deleden om te overleggen over het synodale beleid en de gemeentelijke aanpak. De opkomst op deze avonden varieerde van matig tot zeer goed. Het is dan ook de bedoeling, dat de gemeenteavonden deze en de vol gende maand uitlopen op een peiling van alle aanwezigen. Ieder kan dan op de peilingspapieren aangeven, naar welke koers zijn voorkeur uit gaat. De resultaten komen op de mei synode (10 en 11 mei), die aan de hand daarvan de koers verder moet bepalen. De meest radicale van de vier koersmogelijkheden is een voorstel om zo spoedig mogelijk een topge- sprek te arrangeren van alle kerken, (lie in de Raad van Kerken zitting hebben, om te komen tot een of ander plan van samengaan (federatie, fusie of wat dan ook). Daarbij denkt men niet aan een su- perkerk met eenheitlsgcmeenten. De gedachten gaan eerder uit naar een overkoepelend lichaam, waarbinnen allerlei variaties van gemeentevor- men, bestaande en nieuwe gemeen ten, mogelijk zouden zijn. Andere den: voorgestelde mogelij khe- Brteven die niet zijn voorzien van nanm en adres kunnen niet In Behandeling worden genomen. Ge heimhouding I* verzekerd. Vragen die niet onderling met elkaar In verband staan moeten In afzonder lijke b. leven worden gesteld. Per brlei dient een gulden aan postze gels te worden Ingesloten. Lezers vragen: Toen ik op de la gere school ging in 1916/17 zongen we een versje op straat over de blinden: „Ik zie rondom mij enkel ziende ogen. genietend van het kost'lijk levenslicht", enz. Met het refrein: „Daar is nog een rijk van de eeuwige nacht, waar tastend men zijn weg moet vinden", enz. Is dit liedje in de handel? Wie kan me helpen aan het ge dicht „Het gebroken vensterglas?"- Het begint met: ,Kom vrouw, de wekker heeft gebeld en het is weer druk vandaag. De baas verwacht m'om half vier en ik doe het dan ook graag.' Vraag: Wij bewonen een duplex- woning boven. Kamer groot 3.60 bij 3.50 m„ doucheruimte door ons zelf verbouwd tot keukenruimte, groot 2.00 bij 1.15 m. Huur ƒ68,20, wat men nu wil verhogen tot ƒ72.30 en in april nog eens verhogen. Verder geen balkon of droogruimten, geen deur voor afsluiting met de bene den bewoners, die zo naar boven kunnen komen. Geen licht in de heel kleine schuurruimte met plaats voor twee fietsen. Geen licht bij het naar binnen komen boven. Mogen ze nu zonder hierin verbetering te brengen huurverhoging heffen? Voor een heel huis is de huur 102. Antwoord: Gezien de huur van het gehele huis is de huur van uw ge deelte waarschijnlijk te hoog. Wend u tot de huuradviescommissie. Wat gebreken betreft, kunt u eens met de bouwpolitie spreken. Vraag: Iemand heeft een ruim woonhuis met bedrijfsruimte, bene vens een groot terrein voor zijn be driif. Nu moet hij dit wegens dt Deltawerken ontruimen. Hij moet dit alles prijsgeven ;n is uit zijn broodwinning gestoten, tenzij de hoogheemraden voor hem een ander huis met bedriifsruimte hebben. Maar dat hebben zij niet. Hij moet voor een nieuwe be driifsruimte een som betalen die veel groter is dan het bedrag dat hij voor zijn huidige bedrijf krijgt. Het duurt nog elf jaren voor hij AOW kriigt en in die tussentijd zal hij niet aan slag kunnen komen. Indien hij zou saneren, wat krijgt hij dan? Antwoord: Wij hebben een advo caat uit die omgeving gepolst en die deelde mede dat op de advocaten kantoren thans dergelijke zaken aan de lopende band worden behandeld, het resultaat is heus wel de kosten waard. Als u dus langs minnelijke weg geen bevredigende regeling kan krijgen, moet u erom vechten en een goe ie advocaat nemen. In uw be drijf zal wel geen mogelijkheid van sanering zijn. Vraag: We hebben een aantal oude rijksdaalders en guldens opge spaard om die te smelten, te reinigen van bi'mengsels, en van het over blijvende zilver door middel van electrolyse metalen voorwerpen te verzilveren. Is het mogelijk het zil ver te smelten en te zuiveren in een vuurvaste pan? En hoe moet men te werk gaan? Is het overblijvende zil ver geschikt om er voorwerpen mee te verzilveren door middel van een zilverzoutbad? Antwoord: Volgens deskundigen is het doodzonde oude munten te smel ten om de zilverwaarde. Het zilver gehalte is heel wat geringer dan men zou denken en het is veel voor deliger die oude munten aan de man te brengen bij een goud- of zilver smid. omdat veel mensen tot koffie- en suikerlepels verwerkte guldens en rijksdaalders wensen. Het is dus beter zuiver zilver of goud te kopen. Voor de methode is een hobby-boek nodig. Ook kunt u raad vragen bij de man die u het goud en zilver verkoopt of bij een LTS of UTS. Een biizondere smeltpan is niet nodig, want het zilver is al gezui verd. Wel een stevige glazenbak voor het zilverbad, waarin het zilver ontvet en ontzuurd in terecht kan komen. Verder moet u beschikking hebben over gelijkstroom, dus een accu-inrichting. Om hiermee te wer ken is het wel noodzakelijk dat u eerst eens bij een vakman gaat neu zen of een technische school. Daar kao men u inlichten over het tweede deel van uw vraag: de verzilvering In een zilvernitraat en chloridebad. MADRID De Spaanse bis schoppenconferentie het land telt 64 bisdommen zal over enkele weken een speciale ver gadering besteden aan het recht van generaal Franco om Spaanse bisschoppen te mogen benoemen. De bisschoppenconferentie heeft al leen maar inspraak bij het tot stand komen van het nieuwe concordaat De werkel'jke onderhandelingspart ners zijn Rome en de Spaanse rege ring. Volgens een andere bepaling be houdt de Spaanse regering het recht tevoren ingelicht te worden over de namen van te benoemen bisschoppen, die door haar dan eventueel om poli tieke redenen ongewenst kunnen worden verklaard. Anderzijds verliest de rk kerk in Spanje volgens het nieuwe concor daat een aantal privileges. Een daar van: het kerkelijk huwelijk zal voort aan geheel worden gelijkgeschakeld met het burgerlijk huwelijk. Dit zou kunnen inhouden, dat protestanten in Spanje die rooms-katholiek geboren zijn voortaan niet meer verplicht GENERAAL FRANCO s.benoemingsrecht bisschoppen kwijt kunnen worden voor een priester te trouwen. Andere veranderingen zijn, dat de godsdienstvrijheid voor niet-rooms- ving in denken, zo legde kardinaal Alfrink uit. De inspanning concen treert zich nu meer op „de bouw van de levende gemeente zelf". Daarom heet de jaarlijkse „kerkenbouwzon- dag" (dit jaar 7 februari) nu voor het eerst „kerkopbouwzondag". Het accent wordt bewust verlegd naar de zorg voor het kerkelijk per soneel. zijn vorming, uitrusting en bezoldiging. Deze bezoldiging ligt nog altijd twintig procent lager dan dat in vergelijkbare beroepen, zoals maatschappelijk werkers en leraren. Alarmerend Kardinaal Alfrink noemde de financiële situatie van de Rooms- Katholieke Kerk in ons land in elk bisdom alarmerend. „Zelfs bij de gunstige ontwikkeling staan wij in de komende jaren voor zware financiële zorgen, die we nergens kunnen ver halen dan bij de gelovigen." Het interen op vermogen is thans volop aan de gang. De zwaarste kos ten zullen gemaakt moeten worden voor de pensioenvoorzieningen. Door de vergrijzing van het priesterbe stand is het oude stelsel, waarbij de jongeren voor de gepensioneerden be taalden, niet langer mogelijk. UTRECHT De rooms-ka- tholieken bouwen steeds minder kerken. Het jaar 1970 was met slechts twaalf nieuwe kerken een naoorlogs dieptepunt. Tien jaar geleden werden er gemid deld zo'n veertig kerken per jaar gebouwd. De kerken, die nu gebouwd wor den, zijn bovendien soberder en klei ner. Tien jaar geleden was het aantal zitplaatsen gemiddeld 700. nu 140. Dat is het gevolg van een verschui- BRUSSEL Gisteren is dc groot ste rooms-katbolieke universiteit ter wereld ingewijd. Zij staat te Ottignies, pal ten zuidoosten van Brussel. De nieuwe universiteit zal „Louvain-la- neuve" genoemd worden, nieuw-Leu- ven. Aan deze universiteit zal uitsluitend in het Frans worden onderwezen. In het „oude" Leuven zal straks alleen in het Vlaams worden gedoceerd. De kosten van de universiteit van Ottignies, die in 1977 klaar zal zijn, worden geschat op 1.4 miljard gulden. Er zullen 17.000 studenten kunnen studeren. Leuven was in 1968 het toneel van heftige Vlaamse demonstraties. Een gevolg was, dat besloten werd de Franstalige afdelingen van de univer siteiten naar elders over te brengen. (Advertentie) Dringt direct door tot aan de haard van de pijn Deumatische pijnen, spit, zenuwpijnen, verstuikingen, stijve nek en ledematen niets werkt sneller, niets werkt aangenamer „Als wë door Nederland reizen, zullen we overal op \cr'ic,1?,i,n« v5n T'i j jan ^'8esa'-ba'se,in' wachthuisjes, schuttingen, onbewoonbaar verklaarde wo- f.fcUe rode p,.kzegelS tegenkomen. Veten tullen haard van de pijn (zonder ennervlakkiBe hen °P brieven plakken en aan vrienden sturen. Men zal warmtesensatie of irritatie van de huid te tot de ontdekking komen, dat er nog mensen in Holland veroorzaken) en doorstraaltverlichtend zijn, die willen vasthouden aan Gods Woord, die echt weefsels en spieren tot in dc gewrichten, protestant zijn." Reumatische pijnen en stijfheid maken spoedig plaats voor een durend gevoel van verlichting en welbehagen. Een tractaat, dat in grote aantallen is gedrukt, moet de Wacht niet tot de pijn uitbreekt I Zorgt actie onderstrepen. De titel is „Het is fijn om rein te zijn." dat U thuis altijd een tube Algesal bij de Deze actie wordt aangekondigd als deel I van het grote hand hebt oni zodra het nodig is de pijn te evangelisatieplan Evangelie '71, van het team van Ben verlichten. ALGESAL bl] alle apolh. til drug. Hoekendijk (Da Costastraat 51, Putten). Dit plan omvat verder zaal- en tentcampagnes, training van jonge chris- katholieken wordt erkend (de burger lijke wet is al in die zin gewijzigd), maar dat het rooms-katholicisme in Spanje staatsgodsdienst blijft. Dat laatste blijkt onder meer uit het feit dat de staat de rk kerk jaar lijks een bedrag ter beschikking zal stellen om de geestelijken te betalen. Verder blijft deze kerk vrijgesteld van belastingen. Conflict Inmiddels is er in de bisschoppen conferentie eei. conflict ontstaan over een heel andere kwestie. Het gaat om de houding van de bisschoppen tegen over een nieuwe Spaanse wet op de vakbeweging, die de sectie sociaal apostolaat van de bisschoppenconfe rentie onchristelijk heeft genoemd, omdat de nieuwe wet de vakbewe ging praktisch geen vrijheid laat. Ruim een derde van de bisschoppen hebben zich tegen deze stellingname verklaard. Voorts menen zij, dat de bisschoppenconferentie teveel tijd aan maatschaDpelijke en economische zaken besteedt, waardoor kerkelijke zaken onvoldoende aan bod komen. De opponerende bisschoppen heb ben in een brief hun bezwaren ken baar gemaakt en daardoor is het con flict verder toegespitst. Overigens is de nieuwe wet op de vakbeweging nóg steeds bij de overheid in behan deling. Op eerdere vergaderingen van de bisschoppenconferentie was al gebleken dat men over dit ontwerp van wet geen eenstemmigheid kon bereiken, waardoor tot op heden het bepalen van een officieel standpunt door de rk kerk in Spanje achterwege is gebleven. NED. HERV. KERK Beroepen te Doetinchem: J. Kok te Eibergen: te Schiedam: M. C. Baart, pred. v. buitengew. werkzaamh. (Koopvaardijpred.) te Rotterdam; te Brakel: kand. H. Visser te Epe. Aangenomen naar Dinteloord: drs. P. H. v. Harten te Molenaarsgraaf, die bedankte voor Barneveld en voor Rouveen. Aangenomen de benoeming tot di recteur v. d. CICSA: G. Prast, jeugd- pred. te Amsterdam. GEREF. KERKEN (vrügem.) Beroepen te Drachten: M. Brandes te Hengelo; te Noordbergum: K. D. v. Dijk te Terneuzen; te Kornhorn, te Ureterp en te Heerde: kand. W. Bruinuis te Groningen; te Rotterdam- Delf shaven: J. v. Nieuwkoop te Sche- veningen; te Valkenburg en Katwijk: J. Bomhof te Bergentheim. UNIE v. BAPT. GEM. Emeritaat verleend aan: F. G. F. Hofhuis te Workum. EVANG. LUTH. KERK Emeritaat verieend aan: J. Halle- was te Zaandam. Zoveel mogelijk samenwerking tussen de kerken zoeken op het prak tische vlak (vormingswerk, katechese, corr\missies, raden en bladen); gewoon verder gaan op de tot nu toe begane oecumenische weg, uit gaande van de gedachte dat er ten slotte al heel wat aan het rollen ge bracht is; de oecumene primair als zaak van plaatselijke vormgeving beschou wen (plaatselijk is het beste te bezien met wie en hoe kan worden samenge werkt; plaatselijk kan ook vaak door samenwerking het meest worden be zuinigd). DEN HAAG In vragen aan mi nister Roolvink van sociale zaken en staatssecretaris Grosheide van onder wijs en wetenschappen, stellen de li berale Kamerleden Vonhoff en Riet kerk dat bij het vormingswerk voor werkende jongeren de grens tussen vorming en indoctrinatie ver wordt overschreden. De Kamerleden verwijzen naar een opmerking van de admnct-directeur van het Nationaal centrum vorming bedrijfsjeugd, dat er in het vormings werk een maatschappijvisie wordt ontwikkeld die neo-marxistisch is. Er worden voor de bedrijfsjeugd zogenaamde politiseringsweekenden gehouden en de vormingswerkers kujipen zich door bijscholing oefpnep in het hanteren van aktiestrategie. De hereri Vónhoff en Rïefkérk vra gen de bewindslieden of zij deze si tuatie in overeenstemming achten met de bedoeling van het vormings werk, dat de jongeren de kans moet bieden om op allerlei gebieden tot een vrije keus te komen. Promotie Utrecht drs. W. den Besten UTRECHT Vanmiddag is op een scheikundig onderwerp gepromoveerd tot doctor in de wiskunde en natuur wetenschappen drs. W. den Besten, chemicus bij Broeades-Stheeman te Haarlem. Drs. Den Besten werd in 1929 in Sliedrecht geboren. Enkele opmerke lijke doordenkertjes, die hij als stel lingen bij zijn dissertatie voegde: Verlegenheid is onmisbaar voor de vorming van een waarachtig men selijke samenleving. Omdat het recht te mogen staken niet impliceert de noodzaak te moe ten staken, eerbiedige men de vrij heid zich van staking te onthouden. De betekenis van het spel voor onze samenleving blijkt onder meer uit het slechte parkeren door vele vrouwen. Promotie Delft ir. A. Gravelaud DELFT Vanmiddag is aan de Technische Hogeschool gepromoveerd ir. A. Graveland te Maarssen, che misch technoloog aan de gemeente waterleidingen van Amsterdam. Zijn proefschrift handelt over „Verwijdering van mangaan uit grondwater". De heer Graveland (35) is afkomstig uit Ouderkerk aan den IJssel. Een van zijn stellingen luidt: ..Een maatschappelijke groepering, die zelfs in een periode vact heroriën tatie dwangmethoden hanteert, spreekt daarmee een negatief oordeel over zichzelf uit." - LISSE Het huldigingscomité Bis schop Simonis heeft uit alle lagen van de bevolking een totaal bedrag van twintigduizend gulden ontvan gen. De nieuwe bisschop heeft het grootste deel van dit geld bestemd voor het bisdom Tabora in Tanzanië, waarmee het Rotterdamse bisdom nauwe contacten onderhoudt. Een deel wil hij verder besteden aan „di verse noden- van het bisdom Rotter dam". Het bedrag, dat in zijn eigen ge boorteplaats Lisse bijeengebracht is, zal worden bestemd voor zijn „een voudige, doch niettemin noodzake lijke bisschopsuitrusting", aldus het comité. De Nederlandse vereniging van ho mofielen (COC) heeft met vreugdi kennis genomen van het feit dat d< Tweede Kamer met het voorstel ak koord ging dat de strafbepaling vooi homosexuele contacten met minderja- rigen uit het wetboek van strafrech wordt geschrapt. Tegenstanders warei de Boerenpartij. GPV, SGP en een en keling van de ARP. GPV-woordvoerder Jongeling merk te onder andere op dat Gods Woor< homosexualiteit zonde noemt en hi zou daarom „met hart en ziel" tegen stemmen, welk voorbeeld ds. Abm: (s.g.) zou volgen. Als ex-lid van de COC en herstek homofiel heeft me dit zeer diep in he hart getroffen. Na ontstellend vee angst doorstaan te hebben die me zo ver dreef dat ik bijna tot tweemaal to tot zelfmoord kwam omdat ik be merkte dat ik deze zonde moest doei terwijl ik het helemaal niet wilde ontdekte ik in Gods Woord dat hoewe ik God kende, Hem niet als God ver heerlijkte of dankte (Romeinen 1:21 en dat ik de waarheid Gods vervangei had door de leugen en het schepse vereerde en diende boven de Scheppe (Romeinen 1 25) en daarom overgege ven was aan een verwerpelijk deuke om te doen wat niet betaamde (Romei nen 1 28). De genoemde tegenstemmers hebbë dus gelijk maar dit is niet de oplossin van het probleem. Het zou beter zij: wanneer men deze mensen, „met hai en ziel" zou helpen. -In Psalm 112 staat: „Voor de oprechten gaat h< Licht in de duisternis op" en in Efez 6:12 wordt gezegd dat wij niet t worstelen hebben tegen bloed en vleei maar tegen de overheden, tegen d machten (in de hemelse gewesten). Ik ontdekte dus dat er een macht i mij was die sterker was dan ikzel Maar hoe moest ik hiervan loskomen Ik kwam in contact met een evange list die me vertelde dat ik Jezus moei aannemen en dat Hij voor elk pre bleem een oplossing heeft. Ik deed wat in Handelingen 2:3 staat: „Bekeert u en een ieder van late gich dopen in de naam van Jezu Christus, tot vergeving van uw zon den, en gij zult de gaven des Heilige Geestes ontvangen. Deze gave heb i ontvangen en ik heb ervaren dat dl een geweldige kracht tot overwinnin is. Nadat in gehoorzaamheid aan wat i Marcus 1617 staat bij mij de boz geesten waren uitgedreven, heb ik sa men met degenen die mij hierbij tei zijde stonden de strijd aangebonde tegen deze onreine macht die in h< begin steeds terug wilde komen. To dat wat een bevrijding! dei voorgoed geweken was. Ik -hoef n| geen verkeerde neigingen meer te oil derdrukken, want ze zijn er, dank z de weg van Jezus Christus, niet mee Graag wil ik deze weg doorgeval Vóór- of tegenstemmen geeft geen oj lossing maar hen de verlossing aarïttïj den in de naam van Hem die ge'zég heeft: „Mij is gegeven alle macht hemel en op aarde" (Mattheus 28 II dat is de oplossing. (Naam inzender is bij de redactie- b kend). (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De schrapping van de bepaling uit de Grond wet, dat traktementen en pen sioenen van dominees en pasto res door de staat worden verze kerd, staat nog niet vast. De Tweede Kamer bleek gisteren hierover zo verdeeld te zijn, dat het de vraag is of het voorstel in tweede lezing de vereiste meer derheid van twee derden zal ha len. PUTTEN Met plakzegels, raambiljetten en tractaten is het evangelisatieteam van Ben Hoekendijk een lande lijke anti-porno-actie begonnen. Het is de bedoeling, dat „elke sex-shop, bar of tingel tangel" in het hele land beplakt wordt met plakzegels waarop de tekst: „Gij zult de meerderheid in het kwade niet volgen." Deze tekst is ontleend aan Exodus 23 2. „Het moet een landelijk protest worden tegen de zede loosheid," staat te lezen in het maandblad Opwekking. Daarom dient de actie niet beperkt te blijven tot „win kels waar de zonde verkocht wordt." Het plan van de regering is de be talingsregeling uit dc grondwet te ha len en voorlopig bij gewone Vket te regelen. De regering wil namelijk haar verplichtingen ten aanzien van de kerken op dit punt afkopen. Zowel over de schrapping van de bepaling in de Grondwet als over de vraag of de verplichtingen moeten worden afgekocht bestonden me ningsverschillen tussen de partijen in de Tweede Kamer. KVP en VVD spraken zich uit voor schrapping. Dr. Van Schaik van de KVP en mr Geurtsen van de VVD wezen op de onbillijkheid van het artikel in de Grondwet, omdat het alleen betrek king heeft op de in 1815 bestaande kerkgenootschappen. De KVP wil, volgens het advies van de commissie Van Walsum, subsidiëring van de kerkgenootschappen. Dit in tegenstel ling tot de WD. Mr. W. Soholten (c.h) was het hier wel mee eens. Maar hij wilde de be treffende bepaling nog niet uit de Grondwet halen, omdat nog niets vast staat over de afkoop of wel subsidië ring. „Als er een beslissing wordt geno men, dan duurt de uitwerking nog zo lang, dat we best kunnen wachten met de schrapping van het grond wetsartikel. Er is geen enkele reden een overhaaste beslissing te nemen" zei mr Schol ten. financieel kan helpen zonder invloej op het instituut zelf te krijgen. Evenwel vond hij subsidiëring uit sluitend van kerken onaanvaardbaaj De heer P. Jongeling van het GPl benadrukte, dat de scheiding tusse] kerk en staat financieel zo groot mo gelijk moet zijn. Ds. H. G. Abm) (sgp) bepleitte juist de nauwe ban tussen kerk en staat. De Tweede Kamer sprak zich w( met meerderheid uit voor het gistere, eveneens behandelde ontwerp ovU de premie kerkenbouw. Dit wetson werp voorziet in een verlenging val d§ eind maart van dit jaar aflopend; premieregeling. De premie, die nu 30 procent va'' de stichtingskosten bedraagt, won in de komende twee jaar 25 proceij en in de daaropvolgende twee jaar 2, procent. Afkopen (Ex.23::i tenen, een varend jeugdactiverings kamp en de produktie van een kleu renfilm, die „Jeugd in vlam" zal he ten. De opnamen voor deze film be ginnen met pinksteren. Mr Boertien van de ARP stemde hiermee in. Hij meende evenwel, dat de financiële verplichtingen tussen staat en kerk afgekocht moeten wor den. Het is bijzonder moeilijk vr.or de staat uit te maken welke kerk of geloofs genootschappen nu wel of niet voor een eventuele subsidiëring in aanmerking komen. Mr Scholten zag dit bezwaar niet zo. Hij meende, dat dc overheid niet moet ophouden de kerken te subsi diëren, terwijl ze wel allerlei maat schappelijk en cultureel werk --teunt Zelfs in Oost-Duitsland worden de kerken financieel door de staat gehol pen. De fraktiê van de PvdA was verdeeld over de vraag of de kerken in de toekomst gesubsidieerd moeten worden. Zo waarschuwde de heer Franssen, dat de gesubsidieerde kerk de indruk zou kunnen maken tot de gevestigde macht te behoren. Zijn fraktiegenoot Voogd verklaar de echter: „Het is de glorie van de democratie, dat de overheid instituten 10 E Figuur-puzzel Horizontaal woorden invullen die ver ticaal dezelfde betekenis hebben: 1. lading, 2. opgeld. 3. aanspreking van koning of keizer. 4. uitgestrekte vlakten in de N. Poolstreken, 5. mikpunt, 6. slank (Z.N.), 7. iedereen. 8. tijding, 9. oorlogsgod, 10. vogelverblijf. Oplossing vorige puzzel Hor. 1. kever, 5. neg, 8. Edam, 9. made, 10. Ier, 11. baron. 12. renet. 13. mfr, 16. ar.i 18. gelei. 20. moker, 22. lee, 24. edel. 25. gems. 26. ree, 27. motet. Vert. 1. kei. 2. Eder. 3 varen. 4. Em. 5.t> nar, 6. Edom, 7. genet, 9. mat. 11. beker, fl 14. hamer. 15. belet. 17. rode, 18. gel, 19. d ieme, 21. kee, 23. Est, 25. go. Cr

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 2