BEZORGDHEID OVER LAOS Muur van geheimzinnigheid rond actie FS Dertien verpleegden in vlammenzee omgekomen Ruzie beslecht in moddersloot Commentaar Stakende stadssleepdienst wijst akkoord van de hand Het Kwartet outen gebouw van inrichting in as gelegd Man later overleden Kapers blazen toestel op Politie Manilla schiet twee studenten dood Amin ontbindt parlement in Oeganda Reis Apollo verloopt volgens plan Bespreking over Berlijn afgelast WM§ (rita) HET WEER Zacht weer orcl-fabrieken in Engeland dicht V- Nieuwe leidse Courant Woensdag 3 februari 1971 51ste jaargang vooraanstaande prol. christelijke dagbladen Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING ...Stantvastich is ghebleven mijn hert In teghenspoet!" NidUtyg loofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p.w. ƒ1,41, p. m. ƒ6,05, p. kw. ƒ18,10 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur WASHINGTON Een waas van geheimzinnigheid omhult nog de berichten, dat Zuidvietnamese en Amerikaanse troepen een inval zouden hebben gedaan in Laos. Door dat land loopt de Ho Tsji-Minh-route, waarlangs voorraden en communistische troepen worden aangevoerd, op weg naar Zuid-Vietnam. Een beeld van de brand in Mariëncamp te Rolde. ROLDE Dertien patiënten van de rooms-katholieke inrichting voor geestelijk gehandicapten „Mariëncamp" in het Drentse Rolde zijn gisteravond omgekomen bij een felle brand. Het vuur legde een semi-permanent houten verpleeggebouw van de inrichting in de as. In het gebouw, waarin drie van de ceertien paviljoens van de inrichting varen ondergebracht, bevonden zich ijdens dc brand 47 verpleegden. De smgekomenden zijn jongens en man- ïen in de leeftijd van 17 tot 45 jaar. Zij behoorden tot de zwaarst ge- landicaptc verpleegden en moeten liet hebben beseft, dat zij in levens gevaar verkeerden. Volgens de politic verd het reddingswerk daardoor be moeilijkt. Er waren patiënten die op ïun stoel bleven zitten. Pas vanmorgen is begonnen met de dentificatie van de slachtoffers; dooi de toestand van het gebouw was dat [isteravond nog niet mogelijk. Er varen geen gewonden. De rijkspolitie te Rolde heeft mee gedeeld dat de oorzaak van de brand een raadsel is. Omstreeks half elf gisteravond werd er vuur gesigna leerd, waarna een verpleger onmid dellijk alarm sloeg. In korte tijd stond het houten gebouw in lichte laaie. De huisbrandweer, die direct in ac tie kwam, bleek niet tegen de vuur zee opgewassen. De intensiteit en snelheid waarmee het vuur om zich heen greep maakten het onmogelijk alle patiënten naar buiten te bren gen. Op het ogenblik dat alle brand weerkorpsen uit de omgeving zich naar Rolde spoedden, was het per soneel van Mariëncamp druk bezig met het redden van de opgesloten mensen. ABBENBROEK De 24-jarige landbouwer A. T. uit Abbenbroek Jheeft gisteren de TIaagse schilder A. F. de Bruijn (66) enige keren in een moddersloot onder water geduwd. De schilder is kort na aankomst in het Academisch Ziekenhuis Dftkzigt in Rotterdam overleden. De patholoog-anatoom dr. J. Zelden- rust zou vandaag sectie verrichten. Nagegaan dient te worden of de schil- ftet Hst ft'dam. W.dt Wilhilr. 25 Til.1l! Ktnlorin U 'i-tiravenhige, l der door binnendringen van water en modder in de longen dan wel door een andere oozaak, zoals een hartverlam ming, om het leven is gekomen. Tussen de schilder en de landbou wer bestond reeds lang onenigheid over aan de boerderij van T, uitge voerd schilderwerk en over werkop drachten, die T. „zouden zijn afge dwongen". Reeds waren advocaten in de zaak gemoeid ter voorbereiding van een proces. Gisteren ging de schilder op nieuw naar T.'s boerderij om de zaak uit te praten, waarbij het tot een hevige ruzie kwam om een som geld. Op een gegeven moment drukte T. de schilder onder water in een nabij gelegen moddersloot om hem tot toe geven te dwingen. Toen hij niet toe gaf werd de „behandeling" enige ma len herhaald. Een passerende bromfietser waar schuwde de rijkspolitie. Toen deze aankwam had T. juist de schilder uit de sloot gehaald, schoongespoten en achter het stuur van zijn auto gezet. De politie oordeelde 's mans conditie zo slecht, dat de schilder naar het Dijkzigt-ziekenhuis liet brengen. T. werd aangehouden en in het po litiebureau van Rockanje in verze kerde bewaring gesteld. Na telling van het aantal in veilig heid gebrachte verpleegden bleek dat er dertien in de vlammen waren achtergebleven. De Mariëncamp werd zes jaar ge leden in gebruik genomen. Volgens de politie is de brandveiligheid in de gebouwen "normaal". De brand volgt vrij kort op die in de psychiatrische inrichting Groot- Bronswijk te Wagenborg op 24 ok tober vorig jaar die vijftien doden eiste. LAHORE Twee jongelui uit Kasjmier hebben in de Fokker Friendship van tie Indian Airlines die zij gekaapt hadden en in Lahore Pakistan) hadden latenlanden, een ontploffing teweeggebracht. Het toe stel is uitgebrand. Zij hadden met deze daad gedreigd als geen gehoor werd gegeven aan hun eis tot vrijlating van 36 mensen, die onlangs in Kasjmier zijn aange houden op beschuldiging van onder mijnende activiteit. Voor de ontploffing verlieten de twee het vliegtuig. De 26 passagiers en de bemanning van vier zijn al eerder naar India teruggekeerd. De kapers hebben zich aan de po litie overgegeven, MANILLA Bij gevechten tussen de politie en betogende studenten in Manilla zijn gisteren twee doden ge vallen. Negentien mensen werden gewond. De betogingen, die maandag be gonnen, waren, gericht tegen verho gingen van de brijzen van benzine en olie. De politie opende het vuur om stu denten te verjagen die op straat bar ricaden hadden opgericht ter onder steuning van een staking van bus chauffeurs tegen de prijsverhogin gen. Daarbij werden twee studenten dodelijk getroffen. Een derde beto ger liep een ernstige schotwond op. President Nixon heeft gister middag onverwacht met enkele topadviseurs geconfereerd. Ge ruchten over een offensief in La os werden door het geheime ka rakter van de bijeenkomst op nieuw aangewakkerd. Het Amerikaanse Congres begint duidelijk geïrriteerd te raken over de muur van geheimhouding, die de re gering rond de gebeurtenissen in Indo china opbouwt. Escalatie De bezorgdheid is het diepst bij de Senaatscommissie voor de buitenland se betrekkingen, waarvan enkele le den vrezen dat er een duidelijke es calatie van de oorlog in Indochina in zicht is. Minister Laird van Defensie heeft gisteren geweigerd commentaar te geven op berichten (o.a. van een Ja pans bureau) dat er 4.000 tot 5.000 man Zuidvietnamese parachutisten in Zuid-Laos was gedaald. Volgens het Japanse nieuwsbureau zouden de Zuidvietnamezen gesteund en be schermd worden door de Amerikaanse luchtmacht.. Er zouden aan de opera tie geen Amerikaanse grondtroepen deelnemen. Ook prins Soevanna Phoema, de premier van Laos, zei niets te weten van een actie van Zuidvietnamese troepen in zijn land. „Wij wachten af", antwoordde hij gisteren laconiek op vragen van journalisten. De gelatenheid van prins Soevanna zou volgens waarnemers bewijzen, dat de Laotiaanse regering niet over de nodige inlichtingen beschikt en geen greep heeft op de zuidelijke ge bieden van Laos. De Russische premier Kosygin ver oordeelde gisteren voor de tweede maal binnen 24 uur de militaire ope raties in Laos en sprak de beschuldi ging uit, dat de VS nog steeds agres sie bedrijven. Ondanks de verwarring en geheim houding bestaat toch de indruk dat er van een invasie in Laos geen sprake zou zijn. Waarnemers wijzen erop. dat een invasie ernstige militaire en politieke risico's met zich zal brengen. Als een dergelijke operatie namelijk zou mis lukken, zou op angstig duidelijke wij ze de zwakheid van de Zuidvietname zen zijn aangetoond: In Laos is men van mening, dat een grote Zuidvietnamese invasie zou kunnen leiden tot militaire tegen maatregelen door China, dat aan Laos grenst. KAMPALA De nieuwe militaire leider van Oeganda, generaal Amin, heeft gisteren het parlement ontbon den en een nieuwe regering gevormd De 48-jarige Amin is hoofd van de regering, waarin de advocaat Wanu- me Kibedi de portefeuille van bui tenlandse zaken en parachutisten-ko lonel Obite Gama die van binnen landse zaken heeft gekregen. In het nieuwe kabinet zitten slechts twee militairen, Amin zelf en de mi nister van binnenlandse zaken. Er zijn geen ministers uit de regering- Obote bij. De leiding over de strijd krachten heeft Amin zelf in handen. Alle politieke activiteiten zijn voorlo pig verboden. HOUSTON De bemanning van dc Apollo-14 is vannacht rond 1 uur na een rustperiode van tien uur Weer aan het werk gegaan De eerste mededeling van het vluchtcentrum in Houston was dat de derde koerscorrectie niet behoefde te worden uitgevoerd. Aan Roosa ont lokte dit het commentaar: „Formida bel." Vanmorgen zou voor de eerste maal de maansloep Antares worden geïn specteerd. Commandant Shepard en maansloeppiloot Mitchell zouden door de verbindingstunnel naar de Antares kruipen. Alles verloopt verder volgens plan Het vliegdekschip New Orleans is reeds op weg naar het punt in de Grote Oceaan bij Samoa waar de Apollo-14 volgende week dinsdag op de aarde moet terugkeren. LONDEN Op verzoek van Enge land, Frankrijk, en de Verenigde Sta ten is een gesprek van afgevaardig den van de ambassadeurs van de gro te vier, dat gisteren in Berlijn zou worden gehouden, afgelast. Hiertoe is besloten nadat de Oostduitse douane de afgelopen dagen het verkeer van en naar Berlijn heeft belemmerd. De afgevaardigden zouden vergaderen ter voorbereiding van de bijeenkomst van de vier ambassadeurs op 8 fe bruari. Deze bijeenkomst gaat wel door. Op Schiphol is 60 kilo hasj ontdekt SCHIPHOL Gisteren zijn op Schiphol een man en een vrouw ge arresteerd. die probeerden 60 kilo hasjiesj het land binnen te smokke len. Het zijn de in Amsterdam woon achtige Israëli S. A. en zijn vriendin J. D., die in het bezit was van een Brits paspoort. Het paar werd wegens handel in' verdovende middelen gezocht door Interpol. De muis die maar een hol heeft, wordt spoedig gevan gen HERBERT „Rita heeft mijn vliegtuig gekaapt." DE BILT Een frontensys teem, dat gisteren voor Schot land lag, trok snel naar het zuid oosten en bereikte 's avonds het noordwesten van ons land. Dit front is vergezeld van regen en op de nadering hiervan nam ook de wind toe. Voor het front uit konden in het oosten en zuidoos ten de temperaturen plaatselijk nog dalen. Hierdoor viel de neer slag daar in de vorm van natte sneeuw. Het front trekt verder naar het zuidwesten weg waardoor de warme lucht er achter verder West-Europa binnendringt. In middels breidt een hogedrukge- biea, waarvan het centrum ten zuidwesten van Ierland ligt. zich iets naar het oosten uit. Hier door zal er een west tot noord westelijke wind waaien waarbij vrij veel bewolking zal zijn en af en toe enige regen kan vallen. Vooruitzichten voor vrijdag: aantal uren zon: nul tot vier; min. temp.: twee tot zes graden bo ven normaal; max. temp.: nul tot vier graden boven normaal; kans op een droge periode van min stens 12 uur: 95 procent; kans op een geheel droog etmaal: 70 pro cent. Barometerstand: heden 10 uur 76.8 cm (1024 millibar) dalend. Zon en maan 4 februari: zon op 8.16, onder 17.32; maan op 11.26, onder 42.3; 10 februari V.M Hoog water Hoog water, 4 februari: Rotter dam le getij 11.02, 2e getij—.—; Scheveningen 9.31-22.14; Vlissin- gen 8.26-21.13; Haringvlietdam a.d, zeezijde 9.56-22.46. Procenten DE ONDERHANDELINGEN tussen de zes EEG-landen en Engeland over de prijs, die dit land voor toe treding moet betalen, zijn in een beslissend stadium. Als de Zes niet wat toeschietelijker worden en met name Frankrijk nogal zware eisen handhaaft, zal het lidmaatschap voor Engeland minder aantrekke lijk worden. Het gaat om geringe percentages, maar daarachter gaan enorme be dragen schuil. Engeland wil aan het begin van een aanpassingsperiode van vijf jaar niet meer dan drie procent van de EEG-begroting voor zijn rekening nemen. Het zegt, geen zwaarder last op zich te kunnen nemen. Bovendien worden de Zes er beter van en staat er voor Enge land vrijwel niets tegenover. De EEG-landen vinden drie procent te weinig, maar zijn het onderling nog niet eens, op welk percentage van het totale budget Engeland ten slotte moet uitkomen. Luxemburg heeft een concreet voorstel gedaan: een aanvangsperccntage van vijf, dat elk jaar met drie wordt ver hoogd. In' het laatste jaar van de overgangsperiode zou de Britse bij drage 17 procent zijn. Dc Zes moeten het met elkaar eens worden, voordat met de Britten za ken worden gedaan. Om het pro bleem niet nog ingewikkelder te maken, heeft minister Luns gesug gereerd niet nu al details vast te stellen voor de tweede periode (van drie jaar), waarin correcties moge lijk zijn. Dat kan ook aan het eind van de overgangsperiode (van vijf jaar) gebeuren. Blijken moet. of in de houding van Frankrijk ten opzichte van Enge land wezenlijk iets is veranderd. Met andere woorden, of het de toe lating van Engeland niet meer door een veto (zoals in de tijd van de Gaulle), maar door het handhaven van tc hoge eisen wil verhinderen, ot' dat het (als de anderen) alleen op een zo hoog mogelijke prijs uit is. Is dit laatste het geval, dan hebben verdere besprekingen nog zin. Het optimisme van staatssecretaris De Koster is dan verklaarbaar. Wil men tc Parijs Engeland niet in de EEG hebben, dan zal het gesprek op voor dit land te hoge eisen stranden. De regering te Londen zou een te dure en toch al niet populaire EEG thuis niet kunnen verkopen. LONDEN Alle 22 Ford-fabrie ken in Engeland liggen nu stil door de wilde staking, die 45.000 van de 50.000 man personeel omvat. Een gro te vakbond, waarbij 15.000 stakers zijn aangesloten, heeft zich inmiddels achter de stakers geschaard en be loofd uitkeringen te verrichten. In Londen hebben 800 chauffeurs van tankwagens het werk neergelegd. Tweeduizend tankstations worden niet bevoorraad en ook scholen wor den niet voorzien van stookolie voor de verwarming. Bij de poststaking, die al twee we ken duurt, zijn nog geen tekenen die wijzen op een oplossing van iiet con flict. Wcrkgcvers: extreme krachten achter \VV Bt' ig§fc% iii M1'1! ($- y ""f M yyj ROTTERDAM De staking van de Rotterdamse stadssleep dienst blijft onverminderd door gaan, ondanks het feit dat gister middag na twee dagen van moeizaam onderhandelen de werkgevers en de drie vervoers- bonden een akkoord hebben weten te bereiken. In een tumul tueuze vergadering hebben de stakende sleepbootbemanningen gisteravond het akkoord dat hen werd voorgelegd, met 331 tegen 105 stemmen verworpen. In een ultimatum aan de werkge vers eisten de stakende sleepbootbe manningen een loonsverhoging van f45,-. per week met ingang van 1 januari 1971. De vakbonden zijn in het overleg met de werkgevers ak koord gegaan met een loonsverhoging variërend, van f37,50 voor de matro zen en motordrijvers tot f40.-. voor de kapiteins, en dit dan met ingang van 1 juli 1971. Zowel voor dc werkgevers als voor dc vakbonden kwam deze beslissing van de stakers als een onaangename verrassing. Toch heeft dc tweede voorzitter van het NVV, de heer A. de Boon, verklaard dat het NVV ach ter de eisen van de stakende sleep bootbemanningen blijft staan. Mr. De Meester, woordvoerder van de werk gevers, verklaarde desgevraagd gis teravond dat volgens hem het NVV zich laat lcid.en door „extreme krach ten die men zelf niet in de hand blijkt te hebben". Het is volgens mr. De Meester niet uitgesloten, dat de werkgevers na de ze nieuwe ontwikkeling in de sleep bootstaking opnieuw de vakbonden, of in elk geval het NVV zolang de beide andere bonden CBC en KNV zich nog niet voor het hervatten van de staking hebben uitgesproken, een kort geding zullen aandoen. Gister middag werd het kort geding op het allerlaatste moment door de werkge vers afgelast, omdat zij meenden een basis voor een akkoord gevonden te hebben. De besturen van de vakbon den beraadden zich vanmorgen >op wat hen nu te doen staat. (Vervolg pag. 9). - A Lesley Murphy's creatie Aphrodite, een elegante avond japon in de lente-zomercollectie 1971, gisteren in Londen gepre senteerd. Het geheel bestaat uit wit bedrukte zijde met bijpas sende organza mouwen en ge plooide „Spaanse" stroken aan de zoom.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 1