LANDING OP MAAN ONZEKER Commentaar Bemanning stadsslepers staakt om 45 gulden C1 EE B R OOI DODE EN GEWONDE BIJ SCHEEPSBRAND SCHENK IN VORM ISife Wethouder bemiddelt bij staking Crita) KVP-jongeren teleurgesteld over CHU-lijst door cholera Het Kwartet Pech achtervolgt vlucht van Apollo-14 Vastkoppelen aan maanlander moeilijk Lijst Achterschip Darius verwoest Opnieuw onrust in Rotterdamse haven Israëlische aanvallen in Libanon Lichte vorst Nieuwe Leidse Courant Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert In teghenspoet!" Maandag 1 februari 1971 —51ste jaargang vooraanstaande prol. christelijke dagbladen ten We Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936Abonnementsprijzen p.w. 1,41, p. m. ƒ6,05, p. kw. 18,10 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur De bemanning van de Apollo-14, die nu op weg is naar de maan: (van links naar rechts) Allan Shepard (commandant), Edgar Mitchell en Stuart Roosa. Protesten tegen de geldverslindende maanreizen blijven voortduren. Bij de lancering gisteravond demonstreerde dominee Ralph Abernathy met 75 mede- stsanders. „Wil Amerika stenen van de maan of brood voor de hongerigen?" vroeg de groep de omstanders. HOUSTON Pech achtervolgde de drie Amerikaanse ruimte vaarders bij hun reis naar de maan. Na de vertraging gisteren bij de lancering deden zich vanmor gen moeilijkheden voor bij het vastkoppelen van het commando schip aan de maanlander. Daardoor is de landing vrijdag op de maan in het hoogland Fra Mauro aan een zijden draad komen te hangen. Hier kiest de Saturnus-raket met de Apollo-14 het luchtruim voor de vlucht naar de maan, omgeven door een baaierd van vlammen en rook. „Eerst zullen we overtuigd moeten zijn, dat andere opera ties van koppeling en ontkoppe ling mogelijk zijn. Houston heeft twee dagen de tijd om de maan landing te schrappen. In dat ge val zal de missie worden be perkt tot een vlucht óm de maan," liet vanmorgen het ruim tevaartcentrum weten. Ongeveer drieëneenhalf uur na de start waren de moeilijkheden begon nen. Stuart A. Roosa (37) die in het commandoschip Kitty Hawk moet achterblijven als Allan B. Shepard (47) en Edgar D. Mitchell (40) met de maanlander Antares aan de rand van de Oceaan der Storm zullen landen had geen succes bij zijn eerste poging de Kitty Hawk aan de Antares vast te maken. „Wij kunnen niet vastha ken," meldde hij Houston. Achteruit De vluchtleiding zei dat ze achter uit moesten gaan om het nog eens te proberen. De tweede poging mislukte eveneens. De kijkers op aarde, die rechtstreeks getuige waren van de koppelingspogingen, zagen beide delen trillen toen ze op elkaar kwamen. Roosa zei: „Ik heb hem toch tamelijk goed geraakt, maar we hebben niet aangehaakt." Hij zei krassen te heb ben gezien, waarschijnlijk ontstaan doordat het moederschip in contact kwam met de veiligheidsklinken van de Antares. Er was geen sprake van een nood toestand. De Apollo-14 had zich wel reeds uit de baan rond de aarde losge maakt en was op weg naar de maan, maar het ruimtevaartuig bevond zich op een baan van „vrije terugkeer": zo lang er geen stuwstoten gegeven zou den worden, zou het'ruimteschip rond de maan heendraaien en zonder meer naar de aarde terugkeren. Na de tweede mislukte poging merk te Houston op, dat snel een oplossing voor het probleem moest woeden ge vonden, omdat de batterijen van de (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Bij een brand op het schip Darius dat bij de werf van Wilton-Fcijenoord ligt, is vannacht een man om het leven gekomen. Een man is ernstig gewond naar het Ge meenteziekenhuis gebracht. Over de oorzaak was vanmorgen nog ndets be kend. Het vuur is omstreeks twee uur uitgebroken. Op dat tijdstip trof een wachtsman van Wilton-Feijenoord (die elk half uur een ronde maakt over het schip een bemanningslid aan dat toen al bezig was zijn collega's te alarmeren. Het was de 29-jarige Engelsman W. M. Reid. Hij werd bij zijn reddings pogingen zelf ernstig gewond. Hij is met een verbrande rug naar het SYSTEMEN BRRNDKBSTEN KANTOORINRICHTING i hoofdstr. 186 I tel:01710-30797* Ileiderdorp Schiedamsc gemeenteziekenhuis ge bracht. Even later werd het lijk gevonden van de dertigjarige derde-machinist G. R. Dunn uit Springborn (Enge land). Volgens de eerste stuurman had hij zijn collega al aan dek gezien. Hij is later kennelijk teruggegaan of hij is verdwaald, waarna hij door het vuur werd verrast. De man was namelijk nauwelijks een week aan boord van de Darius. De brand was uitgebroken op het achterschip waar de bemanningsver- blijven en de machinekamer zijn. De Darius meet 28.000 brt. Het is een buik-carrier. Het schip is eigendom van de Schotse maatschappij J. and J. Denholm uit Glasgow. De Darius was enkele dagen geleden bij Wilton aangekomen. (voor vervolg zie pag. 4) LONDEN Het einde van de sta king bij de Britse posterijen lijkt nog niet in zicht. Een bespreking tussen directie en vakbonden de eerste sinds twaalf dagen geleden het con flict begon leverde zondagavond geen resultaat op. De directie hield vast aan haar aanbod van acht procent loonsverho ging, terwijl de bonden vijftien pet eisen De staking gaat voort en wordt steeds verbitterder. Het is dui delijk dat de posterijen het geschil als een krachtmeting zien. Het lijkt erop dat het een tamelijk langdurige aangelegenheid wordt", aldus de vak bondsleider Tom Jackson. De bespre king was tot stand gekomen door be middeling van de minister van werk gelegenheid, Robert Carf. derde rakettrap uitgeput konden ra ken. De directeuren van de vluchtlei ding kwamen direct in spoedconferen- tie bijeen. Klem, Inmiddels was komen vast te staan dat de „vanger" aan de spits van de koppelingsvoeler klem zat, zodat deze geen houvast kon krijgen in de kop pelingstunnel van de maanlander. Eindelijk, na 104 spannende minuten en by de zesde poging, lukte het Stu art Roosa, de verbinding tot stand te brengen. Of de landing op de maan zal doorgaan, wordt pas beslist als de ruimtereizigers onder het toeziend „oog" van Houston een inspectie heb ben uitgevoerd van de apparatuur, die aanvankelijk weigerde. Tegen vier uur vanmorgen verwij derde de gekoppelde Kitty Hawk-An- tares zich van de derde rakettrap, die donderdag op de maan te pletter zal slaan. De drie astronauten begonnen aan hun routinewerkzaamheden. (voor vervolg zie pag. 6) DEN HAAG De KVP-jongeren organisatie is teleurgesteld over de definitieve kandidatenlijst van de CHU, waarop de kandidaat van de c.h. jongeren, Jac. Huijsen, op de weinig kansbiedende zestiende plaats is terechtgekomen. De kandidaten hebben als groep een sterk behoudende signatuur en zullen bij verkiezing, een fractie opleveren, waarvan met recht betwijfeld mag worden of deze het gemeenschappe lijk urgentieprogramma van KVP, CHU en ARP naar de letter en de geest zal kunnen uitvoeren, aldus de KVPJG. „Recente uitlatingen van mr. Schol ten. nu hoog op de CHU-lijst ge- platst, waarin reeds een duidelijk voorbehoud doorklinkt ten aanzien van de fiscale consequenties van het gemeenschappelijk programma, ver sterken deze twijfel in hoge mate". De „klap vor Huijsen" is bij de jongeren van de KVP hard aangeko men. „We hebben hem leren kennen een va de stuwende krachten voor reële vernieuwing binnen de CHU en als loyaal en uiterst costructief lid van deze partij." (voor vervolg zie pag. 4) In het ruimtevaartcentrum te Hous ton liet astronaut Eugène Cernan de journalisten zien, hoe hetzelfde type koppelingsmechanisme werkt als waarmee zich tijdens de Apollo- 14 vlucht vannacht moeilijkheden voordeden, toen de bemanning er eerst na zes pogingen in slaagde de Kitty Hawk aan de maanla Antares vast te koppelen. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Op initiatief van de vervoersvakbonden NBV, CBC en KNV liggen sinds zes uur vanmorgen de ongeveer hon derd Rotterdamse stadssleep- boten stil. De werkstaking is door de bonden voor de zevenhonderd bemanningsleden uitgeschreven nadat de werkgevers niet had den gereageerd op een ultima tum waarin een loonsverhoging van 45,per week werd ge vraagd. De gevolgen waren al te merken voor de staking goed en wel een feit was. Gisteren liepen veel meer sche pen de haven binnen dan gewoonlijk op zondag: de havendienst regi streerde ruim honderd schepen tegen normaal hooguit zeventig. Drie maal ivinnaar OSLO/LENINGRAD Ard Schenk is in topvorm, in Oslo be wees hij dat tijdens de door neder- land gewonnen Vijflanden-wed- strijd. De „Lange" won de 1.500, 5.000 en 10.000 meter. Tevens werd hij achter twee ras-sprinters derde op de 500 meter. Vooral zijn pres tatie op de tien kilometer was van grote klasse, Zijn persoonlijk re cord verbeterde hij met maar liefst dertig seconden. Door dit alles werd hij wereldrecordhouder op de vier klassieke afstanden, verreden in één wedstrijd. Dat record was in handen van Jan Bols. In Leningrad deden de Neder landse dames het tijdens de eerste dag van het Europees kampioen schap minder goed. Slechts Atje Keulen-Deelstra kon enigszins in het spoor van de Russinnen blijven, na twee afstanden staat zij achter drie Russische meisjes op de vierde plaats. Stien kaiser staat als tiende •geklasseerd. Vandaag wordt de dui zend en drieduizend meter verre lden. De vakbonden besloten de overige havenarbeiders voorlopig niet tot een solidariteitsactie op te roepen, waar door de gevolgen voor het scheep vaartverkeer in 's werelds grootste haven nog beperkt zullen zijn, zeker ROTTERDAM Het gemeentebes tuur wil bemiddelen in het conflict tussen de drie vervoersbonden en de Vereniging van Sleepdienst Onderne mers over de beloning van het perso neel van de stadssleepdienst, waaruit vanmorgen een staking is geboren. Wethouder drs. H. J. Viersen, werkgevers en werknemers uitgeno digd met 'hem om de tafel te komen zitten. Van het resultaat willen de werk gevers laten afhangen of ze de sta kers een kort geding zullen aandoen. zolang de bemanningen van de zeven Europoort-sleepboten (die met een andere CAO varen) nog gewoon door varen. De voorzitter van de bedrijfsgroep havens van de Nederlandse bond van vervoerspersoneel, de heer W. Huls- ker, verwacht dat de werkgevers, verenigd in de Vereniging van Sleep dienst Ondernemers, de drie vakbon den nog vandaag een kort geding zouden aandoen op basis van het feit dat de stakers door hun eis tot loons verhoging de loonmaatregel van de regering zouden negeren. (Zie verder pag. 4) DE ERVARINGEN rondom dc CHU- kandidatenlyst voor de Tweede Ka mer bewüzen nog eens, dat er ver schillen kunnen zjjn tussen de ge voelens van een partijbestuur én die van de getrouwen in het land. Die getrouwen hebben soms hun eigen kijk, en dat is hun goed recht. Het resultaat bestaat dan uit ver schuivingen op de lijst die nu en dan zelfs opmerkelijk mogen heten. Kennelijk denken de getrouwen dan: alles goed en wel, het bestuur mag er zo over oordelen, op bepaalde punten zien wij het nu eenmaal anders. Vooral in de tegenwoordige tijd is politiek niet in de laatste plaats een kwestie van beeldvorming. De be langstellende in het land vormt zich een beeld, niet alleen van het ge voerde en te voeren beleid, maar ook van de daarbij betrokken en te betrekken personen. Wie dan van het resultaat kennis neemt, vindt niet zelden tevoren gekoesterde vermoedens bevestigd. Van een enkele aangebrachte ver schuiving zegt men allicht: niet gek. Zo is in de promotie van iemand als mr. W. Scholten een duidelijke erkenning te zien dat zijn bekwaam heid en «ver niet onopgemerkt z\jn gebleven. Aan de andere kant begrijpen wij de gevoelens onder de teleurgestelde jongeren. Hun activiteit vindt bin nen de party kennelijk nog onvol doende weerklank en instemmoing. Ze moeten maar nagaan, of zc tot deze ervaring niet ook enige aan leiding hebben gegeven; dan is er nog niets verloren. Want ook op deze verkiezingen vol gen wel weer andere, compleet met kandidatenlijsten. TEL AVIV Israëlische troepen hebben vannacht aanvallen gedaan op guerillabases op Libanees gebied. Een militaire woordvoerder in Tel Aviv zei dat het vergeldingsmaatre gelen waren voor Arabische aanval len op Israël. Eén Israëli werd ge dood. Ook de guerilla's leden verlie zen. Verscheidene gebouwen werden opgeblazen. Mail doodgestoken in cafetaria 's-HERTOGENBOSCH De 26-ja- rige ongehuwde Henk van de Polder uit Rosmalen is gisteren in een cafe taria aan de Orther.straat in 's-Herto- genbosch door messteken gedood. De man werd om ongeveer vier uur 's morgens, aldus de politie, in het etablissement door twee buitenlandse werknemers, vermoedelijk Marokka nen, met messen aangevallen. De da ders zijn voortvluchtig. Over het mo tief voor de aanslag tast de politie in het duister. KOPENHAGEN Oostelijk Nige ria, het voormalige Biafra, wordt be dreigd door een cholera-epidemie. De regering in Lagos heeft verschillende organisaties, waaronder de kerken, dringend gevraagd, om zo spoedig mogelijk minstens een half miljoen eenheden cholera-entstof te sturen. Als gevolg van de ondervoeding is de bevolking van voormalig Biafra bijzonder vatbaar voor epidemieën. Het Deense werelddiakonaat heeft als eerste 100.000 eenheden cholera-ent stof naar Nigeria laten vliegen. Transport en opslag zijn gecompli ceerd, daar de stof permanent op een bepaalde temperatuur moet worden gehouden om zijn werkzaamheid niet te verliezen. Ontroert zijn, dat is adem halen met zijn hart REVERDY „Als je dat pakje hebt gewogen, wil ik mijn ballon terug." Zou en maan 2 februari: zon op 8.20, onder 17.29; maan op 10.29, onder 1.36; Eerste Kwartier. Hoog water Hoog water, 2 februari: Rotter dam le getij 9.06, 2e getij 21.44; Scheveningen 7.31-19.55; Vlissin- gen 6.15-18.51; Haringvlietdam a.d. zeezijde 8.08-20.31. BAROMETERSTAND: heden 10 uur 76 cm (1013 millibar) stijgend. UIT tttCEö IJ® WwmmWm, DE BILT De koude lucht, die zich reeds enkele dagen bo ven Scandinavië bevindt, drong het afgelopen weekeinde verder naar het zuiden op. Boven de Noordzee werd de koude lucht echter nog aangewarmd waardoor bij ons niet die lage waarden be reikt werden die men in Noor wegen bereikte. De aanvoer van de koude lucht uit Noorwegen wordt in stand ge houden door een hogedrukgebied nabij de Britse eilanden, en een gebied met lage barometerstan den dat zich vanmorgen uitstrek te van de Oostzee naar het Al pengebied. De depressie die zich thans na bij Groenland bevindt, trekt ech ter in een snel tempo naar het oosten en kan morgen reeds zijn invloed op het weer in ons land uitoefenen. Vannacht kunnen tij dens opklaringen de temperaturen plaatselijk onder het vriespunt ko men, maar morgen overdag zal de wind weer krimpen waardoor iets minder koude lucht naar ons land getransporteerd wordt. Vooruitzichten voor woensdag: aantal uren zon: 0 tot 3 min. temp.van 2 graden onder tot 4 graden boven normaal; max. temp.: omstreeks normaal; kans op een droge perioden van min stens 12 uur: 80 procent; kans op een geheel droog etmaal: 50 pro cent.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 1