VS VREEST OFFENSIEF n Stop vervuiling van Noordzee Drie zeelui op Commentaar KLM-passagiers beleven een angstig avontuur 0 v. d. veidl Citroën Uitverkoop boekte gering resultaat Het Kwartet Terugtrekking uit Vietnam in kritiek stadium Luchtmacht zal indien nodig blijven opereren F '<S [RUNSBUPGD iOrt geding over loonmaatregel Duizenden doden in Mozambique? EK-dames-schaatsen één dag uitgesteld Voertuig voor maanlanding neergestort Apollo: aftellen (jRJTA tanker gestikt Nadere vleeskeuring wordt opgeheven Griezelig IS - Nieuwe Leidse Courant lirecteur: F. Diemer oofdredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Zaterdag 30 januari 1971 —51ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Hieuwt fdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p.w. ƒ1,41, p. m. ƒ6,05, p. kw. ƒ18,10 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur ;aa ASHINGTON De Ame- anse minister van buiten- idse zaken Rogers houdt astig rekening met een iuw Noordvietnamees offen- f, nu het droge seizoen is bgeh roken. Hij waarschuwde dat er een :rst kritieke fase is ingetre- in de terugtrekking van de erikaanse str ij dkr achten jolgens plan zullen er tot 1 mei ca 50.000 militairen worden uggetrokken.) Ie VS zullen alles doen wat nodig kt om te voorkomen dat er com- nistische strijdkrachten zich kun- i samenvoegen voor nieuwe aan- len, aldus Rogers. „Amerika zal ruik maken van haar luchtmacht tr dat nodig blijkt in geheel Indo- na." „Hoe meer troepen van ons worden teruggetrokken des te groter wordt het gevaar", zo zei hij in antwoord op een vraag over de samentrekking van communistische strijdkrachten in zui delijk Laos. Hij voegde eraan toe, dat het nood zakelijk was een zo groot mogelijke druk te blijven uitoefenen op de vijand, maar de beslissing over speci fieke acties van de VS ligt in handen van president Nixon. Rogers bevestigde herhaaldelijk, dat er geen Amerikaanse strijdkrach ten zouden worden gebruikt buiten Zuid-Vietnam en verklaarde dat de gevechtsrol van de VS-troepen in Zuid-Vietnam tegen 1 mei zal zijn beëindigd. Het door de Vietcong voor vier da gen afgekondigde Tet-bestand is vrij dagavond afgelopen. Volgens Ameri kaanse opgaven heeft de Vietcong in deze periode het bestand zeker 75 maal geschonden. Zeker 39 Zuidviet- namese militairen en burgers zijn ge dood en 125 gewond. ZOETERWOUDSEWEG 23 - EBDEN TELEFOON 21156 v. ZUYLEN V. NIIEVELTSTR. 372 ^WASSENAAR TEL. 3013 JTRECHT De textieldetail- ïdel heeft met de uitverkoop, vandaag afloopt, matige re- taten geboekt. Vooral vorige erdag, de dag waarop de win- iers de meeste hoop hadden ■estigd, werd er weinig ver- :ht. ils oorzaken worden genoemd de latswedstrfjden te Heerenveen op televisie en het slechte weer. Dit dt de stichting Mitex. het samen- kingsorgaan van de textieldetail- idel. 'ooral voor de kleiding- en schoe- zaken bleef de belangstelling ver eden de verwachting. Men neemt dat de verhoging van de BTW 1 januari en de 400 gulden een koopgolf hebben veroorzaakt in de ste maanden van vorig jaar. de herenmodezaken werd vorige k wel veel naar afgeprijsde kos- ms gevraagd, maar de animo voor dkopere winterjassen was gering. in de damesmodezaken toonden klanten meer interesse voor de iwe voorraad dan voor de restan- van vorig jaar. Naar maxi werd I jwelijks meer gevraagd. |(olgens de Mitex zijn de geldom- zetten in de detailhandel vorig jaar in de heren- en jongenssector met achttien procent gestegen. In de sec tor dameskleding is de omzetstijging in geld met veertien procent vooral te danken aan de opkomst van de maxi- en midimode. UzuiuJ/n MELUB ELLENI VEILIG GEKOCHT I 1BL/DE. VAKMAN >EN HAAG De bonden in de :aalindustrie zullen via een kort ling een uitspraak uitlokken over tekst van het loonmatigingsbesluit onlangs door de Tweede Kamer aangenomen. Jlpe bonden zullen de president van rechtbank verzoeken een aantal •kgevers van electrotechnische be-, ven de aan de werknemers geda- toezegging op basis van de met de iden gemaakte afspraken na te ko taar de mening van de vakbonden i deze toezeggingen niet ongedaan naakt door het loonmatigin^sbe- BEIRA De overstromingen in Mozambique (Oost-Afrika) hebben mogelijk aan duizenden mensen het leven gekost, zo wordt in Beira ver nomen. Een half miljoen mensen is van de buitenwereld afgesloten. De overstromingen volgden op het overtrekken van de wervelstorm Fe lice („Geluk"). In het rampgebied dreigt een tekort aan voedsel te ont staan. Alle verbindingen met de ge troffen streken zijn verbroken. Volgens piloten van een Rhodesi- sche helikopter en twee Portugese toestellen staat het hele gebied bij Quelimane in het noordoosten van de Portugese kolonie Mozambique onder water. LENINGRAD De wedstrijden om het Europees kampioenschap schaat senrijden voor dames zijn voorlopig 24 uur uitgesteld. De aanvang is nu bepaald op zon dag 31 januari 16.30 uur plaatselijke tijd. dat is 14.30 uur Nederlandse tijd. In de nacht van vrijdag op zater dag is de temperatuur opnieuw niet beneden het vriespunt gedaald. Hoe wel zaterdagmorgen ruim honderd militairen bezig waren de natte sneeuwlaag van het ijs te verwij deren, hadden de ISU-afgevaardigden Sven Laftman en Henny Roos weinig tijd nodig om zich achter de beslis sing van hoofdscheidsrechter Viktor Kapitonov te plaatsen. De onzekerheid omtrent het door gaan van de wedstrijden wordt fnui kend geacht voor de concentratie van de deelneemsters. Op Kaap Kennedy werd gisteren de generale repetitie gehouden voor de ruimtevlucht vande Apollo-14. Com mandant Alan Shepard en astro naut Edgar Mitchell zijn hier op weg naar de speciale wagen welke hen naar de raket zal brengen (foto links) Inmiddels heeft politieman Tony Fscobedo van de veiligheids dienst de wacht betrokken op de weg welke direct leidt naar de lancertngs- instllaties (foto rechts). HOUSTON Een voertuig voor het oefenen van maanlandingen is vrijdag neergestort. De inzittende, de NASA-piloot Stuart Present, kon zich met zijn valscherm redden. Het voertuig explodeerde toen het de aarde raakte. Alan Shepard. commandant van de Apollo 14 die zondag de ruimte in gaat, had van dit voertuig gebruik gemaakt. Het is voor de derde keer dat een maanlandingsvoertuig neer stort. Tot dusver hebben de inzitten den zich weten te redden. Kaap Kennedy Met het laatste aftellen van de Apollo-14 is vanmor gen om 07.00 Ned tijd begonnen. Het tijdstip van de lancering naar de maan blijft zondagavond 21.23 Ned. tijd. Het KLM-loestel Amsterdam landde gisteren ondanks het onwillige nens- wiel behouden op Schiphol. Grote zorgen om de Rijn DEN HAAG Nederland is een van de acht „Noordzeelan den", die binnenkort zullen bij eenkomen om maatregelen te bespreken, die de vervuiling van de Noordzee moeten tegengaan. Deelnemende landen zijn: West- Duitsland, Frankrijk. België, En geland, Denemarken, Noorwe gen en Zweden. Minister-president De Jong zei vrij dagavond na afloop van de minister raadsvergadering, dat we ervoor moe ten waken dat de Noordzee een mod derpoel wordt. Iljj kon niet zeggen op welke datum men denkt bjjeen te komen. Nederland heeft gisteren in Frank fort ernstig gepleit, voor een snelle op lossing van de zoutverontreiniging van de Rijn. Dat gebeurde op een buitengewone vergadering van de in ternationale commissie ter bescher ming van de Rijn. Woordvoerder was de voorzitter van de Nederlandse de legatie, ir. Ph. Schuurman. „We dreigen in een impasse te ge raken." zei hij. Ook .werd gesproken over de verontreiniging door zware metalen (zink, koper en kwik) en door bemeste stoffen (fosfaten, nitra ten). Ir. K. C. Zijlstra, directeur van het rijksinstituut voor de zuivering van afvalwater, zei dat het gehalte van de zware metalen in de Rijn grote zorgen baart. Ook zullen regelingen moeten wor den getroffen voor het in leven roe pen van een organisatie, die zich met het ophalen en verwerken van olie bezighoudt en met de financiering daarvan door regeringen. Wie in vrede wil leven moet zichzelf vaak geweld aandoen DE BOISSON „Ik heb de hele troep uitgenodigd, om mijn meuwe trompet uit te pro beren :ggjip® Regenfrout Een depressie boven Noord- Frankrijk stuurt een regenfront naar ons land. Daarmee blijven wij tijdelijk nog in de zachte lucht, al kan later de koude lucht uit Scandinavië weer gaan op dringen. De vorstgrens ligt nu bo ven Denemarken. Het lijkt waarschijnlijk dat het de komende week geleidelijk wat kouder wordt. De Bilt verwacht tot morgen: Veel bewolking met af en toe regen. Overwegend matige wind uit zuidelijke richtingen. Mini mumtemperaturen omstreeks 3, maximum temperaturen ongeveer 6 graden. Vooruitzichten voor maandag: Aantal uren zon: 2 tot 6, min. temp.: omstreeks normaal, max. temp.: omstreeks normaal, kans op een droge periode van mins tens 12 uur: 80 procent, kans op een geheel droog etmaal: 50 pro cent. BAROMETERSTAND: heden 10 uur 75.2 cm (1002 millibar) da lend. Zou en maan 31 januari: zon op 8.23. onder 17.25; maan op 9.56, onder 2 februari E.K. 1 februari: zon op 8.21, onder 17.27; maan op 10.10, onder 0.09; 2 februari E.K. Hoog water Hoog water. 31 januari: Rotter dam le getij 7 36. 2e getij 20.16; Scheveningen 6.06-18.23; Vlissin- gen 4.47-17.12; Haringvlietdam a d zeezijde 6.42-18 59. Hoog water. 1 februari: Rotter dam le getij 8 23, 2e getij 20.59 Scheveningen 6.46-19.08 Vlissin- gen 5.26-17.57 Haringvlietdam a d. zeezijde 7.26-19.45. Vandaag in ZO: Rolf Hoekstra over 70-jarige A. den Doolaard: Dronken van leven maar niet bang voor de dood Jeanne de Vlieger: Computerkun- de op (Amsterdamse) school Claire Booth: Australiërs duiken Hollands glorie op •fc- Bert Scholten: Baptisme boeiend beschreven Paul van Langstraat: Geneeskun de in opmars Dr. C. Rijnsdorp: Satans water over Gods akker Dr. E. Diemer: Volkstelling -M- H. Larsen: Daders onbekend Wetenschap en techniek: De Do- nau 'lekt' en Temperatuur meten op afstand -M- J. J. M. Kiggen: Automatisering telefoonnet Dialoog: Vrede voor 't nart en een huis om te leven Ton Hulst: Tien weken schaap*- scheren kost hem 40 pond ge wicht BOULOGNE Drie bemanningsle den van de olietanker Ossendrecht zijn gisteren door gasverstikking om het leven gekomen. Zij waren bezig met het schoonmaken van lege olie tanks. De Ossendrecht voer ter hoog te van Boulogne Sur Mer. onderweg van Peru naar Rotterdam. In Boulog ne werd medische bijstand ingeroe pen, maar deze mocht niet meer ba ten. De slachtoffers zijn eerste stuur man H. P. Biemond. bootsman A. Huiskes en matroos Fandino Marti nez. DEN HAAG Het kabinet heeft vrijdag besloten tot opheffing van de nadere vleeskeuring per 1 januari 1972. De beslissing geschiedt in over eenstemming met het advies van twee interdepartementale commis sies, waarvan de rapporten inzake slachthuiswezen en vleeskeuring aan de Staten-Generaal zullen worden toegezonden. De nadere vleeskeuring werd ge zien als de voornaamste hinderpaal voor de noodzakelijke sanering van het slachthuiswezen en de vleeskeu ring. Verdere herziening van de vleeskeuringswet wordt ter hand ge nomen. PUUR POLITIEK onbehagen en on tevredenheid over de gang van zaken in Nederland zijn de reden van de oprichting van weer een nieuwe partij. Gisteren presenteerde zich de Neder landse Middenstandspartij, waar van alleen definitief is. dat ze bij de kiesraad is ingeschreven en meedoet aan de verkiezingen. Het wonderlijke was, gezien de plan nen voor de verkiezingen, dal men ook nog niet oog had op een lijst trekker. De leden van de voor lopige bestuursraad voelden zich niet geroepen en lieten de eer graag aan een bekwame buiten staander. die erin wilde stappen. Het was een wat griezelige medede ling. De nieuwe politieke leider mag zich aandienen en zich inspan nen voor een prioriteitenprogramma, dat onevenwichting is samengesteld, geen financiële verantwoording als grondslag heeft, de voorlichting bij het onderwijs en televisie onder strenge controle wil plaatsen. cn dat mank gaat aan kreten. Het politiek onbehagen kan tot vreemde en niet gewenste situaties leiden. Voor de gevestigde politieke partijen weer eens een reden om nieuwe wegen en middelen te zoe ken. de verbroken contacten te herstellen, en het verloren ver trouwen van velen te herwinnen. SCHIPHOL Bemanning en 73 passagiers van een DC-9 van de KLM hebben gisteravond een angstig avontuur met een happy ending beleefd, toen bij de nade ring van Schiphol het neuswiel van de machine aanvankelijk niet naar beneden wilde komen. Het toestel kwam uit Hamburg. De beroemde 34 Kruidenolie nu ook :n Nederland. Bestaande uit 34 verschil lende KRUIDEN Te gebruiken bij: spierpijnen rheumatlsche aan- aandoeningen massages Veelzijdig te gebruiken, geeft weldadige werking. M,— Driemaal zocht gezagvoerder Amesz uit Amstelveen hogere lucht lagen op om vervolgens in duikvlucht naar beneden te suizen en dan de machine scherp op te halen in een poging om op die manier het neus wiel naar buiten te schudden, maar telkens tevergeefs. „Daarna deelde de purser ons me de, dat we zouden gaan landen en dat de landingsbaan met een laag schuim was bedekt", aldus de 52-jarige G. E. Weer uit Blaricum. procuratiehouder van een Amsterdamse verzekerings maatschappij. Na de geslaagde landing vertelde hij bij zichzelf, vastgeriemd in zijn stoel, gedacht te hebben: „Ik heb ten minste één troost, ik ben goed verze kerd bij mijn eigen maatschappij." Maar voor hij de landing ging uit voeren nam gezagvoerder Amesz het besluit toch nog voor de vierde en laatste maal een duikvlucht uit te voeren en wie schetst de opluchting van alle inzittenden, toen de poot met het neuswiel daarbij zowaar uit de romp tevoorschijn bleek te zijn ge draaid. Maar in de cockpit gaf een waar schuwingslichtje niet aan, dat de el leboog van de poot daarbij ook in het slot was gevallen, zodat ogenschijn lijk het gevaar bleef bestaan, dat het neuswiel bij de landing terug zou klappen. Aangezien een straalvliegtuig, dat van voren zwaarder is dan bij de staart, gaat dompen nadat de vaart uit de landing is verdwenen en dan tenslotte met de neus over de baan gaat schuren, droeg de bemanning al le handbagage naar achteren. Het gebeurde allemaal met be wonderenswaardige kalmte", aldus de heer Weert. „Er was geen moment van paniek sprake". „De purser ver zocht daarna de passagiers voorover in de stoelen te gaan zitten met het hoofd in de handen en zo beleefden wij de landing." Er was intussen groot alarm gege ven en tientallen ambulances, brand weerwagens, politieauto's en inspec tiewagens, allen met blauwe zwaai lichten. stonden langs de baan paraat om in te grijpen. De DC-9 maakte een vlekkeloze landing. „We made it", riep een der bemanningsleden opge lucht en in de cabine klaterde een spontaan en dankbaar applaus op van de passagiers.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 1