Probleem groeit Zuid-Molukken beangstigend MAAK VAN WERKSPOOR HERSTELREDRIJF NS Djokja's hofdansensemble komt naar Nederland Eis bij Philips: loonsverhoging deel contant 5 PRO-station in Oost-Groningen ino Calle: Ambassade sette NOS onder druk Gesprek met premier Drees klaagde niet bij Vara Pleidooi in Metaalkoerier Voor het eerst buiten het paleis Britse Philips fabriek ontslaat 500 werknemers POLITIEKE EEIDEIIS IX DISCESSIE (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Het antwoord op de vraag of de politieke kant de Zuidmolukse zaak is afgedaan is heel eenvoudig „Nee," Ëus drs. A. D. W. Tilanus als vertegenwoordiger van de CHU hsdagavond tijdens een discussie-avond in de Sociale Academie Rotterdam. :rtegenwoordigcrs van vcrschil- le politieke partijen en een aan- wetenschapsmensen maakten hun idpunt kenbaar tegenover voor baande Zuidmolukse leiders, on- i wie ir. J. A. Manusama. ie discussieavond was op touw et door de „projektgroep Zuid- bikken" van de sociale academie en |was duidelijk, dat na de vorige discussieavond eind oktober dat het werk van deze groep verre de betekenis van een eindexamenpro- jekt overschreed. Onrecht Ontslagen presentator vecht door EN HAAG De door de 3 ontslagen free-lance pre- :ator van het radio-program voor Spaanse gastarbeiders i) Calle ziet als reden voor ontslag druk van de Spaanse tassade om hem en zijn pro- .nma te laten verdwijnen, e is van mening dat de am- :ade hem verdacht maakt als tiek agitator en bovendien »IOS kant-en-klare program- heeft aangeboden, lie vindt ook dat de NOS niet tquent is geweest. „Programma- fiissaris Wagenaar sprak in de K agbrief over agitatie. Het waar- radio-hoofd Cabout schreef - e zomer in een brief aan een raar, die zich beklaagde over de Franco-strekking, dat de NOS heutraal staat ten opzichte van w luren maar tegen is." Ie zei gisteren deze brief als een jjzing te hebben gezien dat het iter van de uitzendingen niet be- fe te worden gewijzigd. 3e plaats van Calle komt nu me- v Victoria van de Brink-Mas, volgens Calle betekent dat de amma's voor Spaanse gastarbei- 58 voortaan slechts uit stierenge en en voetbalwedstrijden zullen )n. Protest-telegram |e heeft de Nederlandse Vereni- an Journalisten om raad ge- 11 uur1n onze radio- en tv-redactie) iVERSUM Van half januari vin enkele verslaggevers van '-vrijdag in Oost-Groningen ge- oteitrcrd geweest. Daarom kan de 1 uitzending vrijdag (van 4-9 j) Hilversum II) uit deze streek Men zendt uit in hotel Het ntewapen in Oude Pekela. Bit programma komen aan de Be onderwerpen: de voorgeno- janleg van de ..smeerpijp", het ire oefenterrein bij Stadskanaal Kikkert) en andere Groningse Brien. zoals de werkgelegenheid Iverkloosheid. [r in het programma zullen er reportages van discussies over deze kwesties zij-.i te horen. Er blijft echter ook nog tijd gereserveerd voor andere actuele zaken buiten deze spe cifieke problematiek. Donderdagavond begint het VPRO- televisieprogramma op Ned. 1 met een film over het wel en wee van de Friese veeboer Sjoerd van der Molen, die wel een flinke veestapel, maar toch grote geldzorgen heeft. De 25-ja- rige boer zal worden geconfronteerd met dr. S. L. Mansholt. Om 10.10 uur begint een 20 minuten durend inter view dat Joop van Tijn premier De Jong afneemt. Tussen deze programma-onderdelen in kunt u deel 2 van de documentaire ..De jaren 20-30" en het toneelspel van Brecht en Weill „De zeven dood zonden" zien. Politieke leiders discussiëren in de aula van de sociale academie te Rotterdam over het vraagstuk van de Zuid-Molukken. Van links naar rechts drs. A. D. W. Tilanus (ch), ir. J. A. Ma nusama, vertegenwoordiger in Nederland van de Republiek der Zuid Molukken, H. L. J. Von- hoff (lib), discussieleider drs. J. A. M. Weterman, directeur van de academieen A. G. v. d. Spek (pac.soc). De heer C. E. Egas, (PvdA) meende dat. zolang de Zuidmolukkers vinden dat de politieke zaak niet is geëin digd, deze zeker niet is afgedaan. Namens de ARP erkende de heer G. A. Kieft dat het Zuidmolukse volk onrecht is aangedaan. Hij erkende het politieke recht van de Zuid-Moluk ken, gaf echter toe er geen gat in te zien de zaak op een nieuw spoor te zetten. De heer A. Kamsteeg (GPV) gaf scherpe kritiek op de Nederlandse regering en de politieke partijen, stel lend dat een bemiddelingsplan nu zeker nodig is. De heer H. J. L. Vonhoff (lib.) zag als voornaamste punt de vraag, hoe de Zuidmolukkers kunnen worden opgevangen in de Nederlandse sa menleving. Van de wetenschapsmensen ging drs. M. H. Marien uit van cijfers: dertig procent Zuidmolukkers zijn gehuwd met Nederlandse vrouwen, vijfentwintig procent heeft het Neder landerschap aangenomen, heel weinig Zuidmolukkers kiezen een opleiding die gericht is op de Zuid-Molukken. Wat echter van Zuidmolukse zijde tot een weerwoord leidde, dat het vraagd. De vereniging heeft in een telegram bij de NOS geprotesteerd tegen de „manier waarop de NOS- programmacommissaris mr. W. J. A. Wagenaar gemeend heeft de samen werking met de Spaanse journalist L. Calle te moeten verbreken, een zijdig en zonder betrokkene te hebben gehoord". Zonder op dit ogenblik te willen treden in de inhoudelijke merites van het conflict, constateert het dagelijks bestuur van de NVJ, dat programma medewerkers bij radio en televisie kennelijk nog altijd niet die rechts bescherming genieten, die in de rest van de Nederlandse publiciteitswereld vanzelfsprekend is. Het dagelijks be stuur van de NVJ dringt er dan ook met klem op aan, dat de NOS-pro- grammacommissaris alsnog met de heer Calle over het gerezen conflict overleg pleegt, aldus het telegram. Vragen in Kamer Het pacifistisch-socialistische Twee de-Kamerlid Van der Lek heeft de minister van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk gevraagd of het waar is dat zij een klacht van de Spaanse ambassadeur over het pro gramma voor Spaanse gastarbeiders heeft doorgegeven aan de NOS. Als dat zo is, waarom is de ambas sadeur dan niet te verstaan gegeven, dat hij zich rechtstreeks tot de NOS diende te richten, wil de heer Van der Lek verder weten. Bovendien vraagt het Kamerlid de minister of deze meent dat de klacht van de am bassadeur terecht werd geuit. er niet om gaat dat allen terug willen naar Ambon, maar om de vrijheid van de Zuid-Molukken. Prof. E. Utrecht zag de zaak in groter verband, constaterend dat er veel Zuidmolukkers zijn, die niet de republiek Indonesië maar wel de mi litaire terreur veroordelen en dat degenen die een werkelijk onafhan kelijke republiek Zuid-Molukken wil len slechts een klein deel van de bevolking zijn. Het ging zijns inziens niet om de Zuid-Molukken maar om de bevrijding van Indonesië als ge heel van de terreur. Voor welke stelling de heer Von hoff de uitdrukking „politieke valse munterij" gebruikte. Ook van Zuid molukse kant werd prof. Utrecht scherp aangevallen. Uit de avond bleek wel duidelijk, dat de menin gen over de Zuid-Molukken in de politieke partijen dusdanig verdeeld zijn, dat overeenstemming van de standpunten heel moeilijk is. Als discussieleider trad op drs. J. A. M. Weterman. Algemeen was men echter van oordeel, dat de kwestie Zuid-Moluk ken een wijdere betekenis aan het krijgen is dan alleen in Nederland en Indonesië. Zes miljoen gulden „ophaalgeld" voor de omroepen HILVERSUM NCRV's secretaris, de heer G. A. Kieft, laat in zijn pro grammablad weten, dat de Dienst Omroep Bijdragen voortreffelijk werk doet: niet alleen worden de om roepbijdragen gegnd en de zwartkij kers zoveel mogelijk opgespoord, maar men gaat ook nog het geld op halen bij wanbetalers, die wel een omroepkaart hebben, maar nooit het geld opsturen Uit deze „ophaalgelden" ontvingen de omroepen voor dit jaar maar liefst zes miljoen gulden. Hele volksstam men leren blijkbaar nooit, dat een accept-kaart om geld vraagt. (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM Dr. W. Drees sr. zou hebben geklaagd dat Hans Jacobs en Ben Eikerbout van de Vara heb ben geknipt in het tv-interview met hem. dat deze week op het scherm kwam. Zijn visie op DS'70 zou er zijn uitgehaald. Bij de Vara vernemen wij, dat dr. Drees daar geen klacht heeft gedepo neerd. Wel zijn er enkele stukjes uit het interview geknipt omdat er te veel tijd was gebruikt, maar dat gol den onbelangrijke momenten. Aan het slot van het gesprek stelde Hans Ja cobs de vraag, in hoeverre dr. Drees politiek is beïnvloed door zijn zoons. Dr. Drees gaf hierop geen interessant antwoord en verbond er geen visie op DS'70 aan. Dit stukje is ook wegge laten. Maria Antons, waarnemend pers chef van de Vara, zegt ons dat haar mededelingen, in De Telegraaf geci teerd, niet juist zijn. Zij is in het ge heel niet door de redactie van dit blad opgebeld, wel door iemand die zich uitgaf voor verslaggever van een an der blad. „Ik moest eerst informeren bij Hans Jacobs en beloofde terug te zullen bellen. Er werd toen gezegd dat dit niet kon. Ik kon Hans Jacobs niet te pakken krijgen en in die tijd heeft de journalist nog wel zes keer opgebeld, tot ik hem eindelijk kon antwoorden. En wat ik toen gezegd heb, klopt niet met wat er in De Telegraaf staat," aldus Maria Antons. De voorzitter van het Prins Bern- in het bijzonder voor diens vertaling uitzonderlinge vertaaltalenten, maar hardfonds, prof. De Gaay Fortman, heeft gisteren in Den Haag de Mur- tinus Nijhoffprijzen van elk f3.000 voor vertalingen uitgereikt aan Else Hoog (echtgenote van Rinus Ferdi- nandusse) en de Belg L. Roelandt, het Frans van Multatuli's Max Havélaar. Volgens de jury moet Else Hoog, die boeken van formaat uit de an- lands overbrengt, niet alleen over gelsaksische literatuur in het Ne.der- ook over een groot inlevingsvermo gen, een niet geringe vlijt en een benijdenswaardige levenslust be schikken. UTRECHT „Maak van Werk spoor een herstelbedrijf voor trei nen". Dit zegt de heer Meijnikman, districtshoofd van de metaalbond NVV in Utrecht, naar aanleiding van een publicatie in „De Metaalkoerier", het orgaan van zijn bond. door Hans W. Ledeboer DEN HAAG Met de voor stelling, die de koninklijke Ja vaanse hofdansers van sultan Hamengku Buwono IX van Djog- jakarta donderdagavond 1 april in het Nederlands Congresge bouw in Den Haag geven, begint een voor Nederland, voor Indo nesië en voor Europa uniek eve nement. Met die voorstelling begint een Westeuropese tour nee van een gezelschap dat niet alleen voor de eerste maal in de historie buiten Indonesië komt, maar dat zelfs voor de eerste maal in de geschiedenis van hon derden jaren zal optreden buiten de kraton het paleis-complex Djokjakarta. Want. deze dansers, helemaal een privé-aangelegenheid van de sultan, hebben nooit anders opgetreden dan bij enkele heel bijzondere gelegenhe den en slechts enkele bevoorrechte hooggeplaatsten hebben in de eeuwen die achter ons liggen hun werk ge zien, De meestcn, die hun hele leven in Indonesië hebben doorgebracht, kennen dit beroemde ensemble slechts uit verhalen Deze tournee, die in Nederland veertig voorstellingen omvat en die vervolgens via Brussel. Antwerpen, Wiesbaden, Parijs en Rome gaat, werd mogelijk door een samenwer king van de Indonesische regering, de KLM. de Garuda Indonesian Airways en voor wat Nederland betreft het ministerie van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk en de musico loog H. J. da Silva. KEUZE Sultan Hamengku Buwono, zijn beide broers prins Soerjobrongto en prins Puger en zijn oudste dochter hebben zeer zorgvuldig gewerkt aan het programma, dat uiteraard ge schikt moest worden gemaakt voor een avondvoorstelling zonder te kort te doen aan de waarde en inhoud. Dat dit niet eenvoudig is, blijkt al dadelijk uit het feit, dat de tradi tioneel voorgeschreven dansen een hele nacht in beslag nemen, of een hele dag met de avond daarbij. Of de keus op een dagvoorstelling of een nachtvoorstelling viel, werd altijd be paald door de aard van de gebeur tenis, die tot dit optreden aanleiding gaf. Ook uit de groep, die meer dan honderd personen en daarbij nog mu sici en zangers telt, mpest een keus worden gemaakt. Het gezelschap dat naar Nederland komt telt 38 dansers, musici en zan gers, met dien verstande, dat de ar tiesten zowel de dans, muziek en zang beheersen en elkaar kunnen afwisse len HISTORISCHE GAMELAN Een gamelan uit de achttiende eeuw, bestaande uit door de sultan zelf aangewezen instrumenten, zal voor de begeleiding zorgen. Prins Soerjobrongto. prins Puger en de prinses van Djokjakarta zullen zelf mee optreden, zoals ook binnen het hof van Djokjakarta de gewoonte is Waar het hoofdelement van de Ja vaanse hofdans het Hindoe-element is, zullen zij. die Hindoedans hebben gezien, zeker veel bekends waarne men. Het gaat om hetzelfde Mahab- De Nederlandse Spoorwegen zou den volgens dit artikel in ernstige moeilijkheden verkeren ten gevolge van veroudering en onderhoud van materieel. Volgens de heer Meijnikman zou den de met sluiting bedreigde fa briekshallen van de afdeling rollend materieel van Werkspoor hierdoor weer een functie krijgen. „De trein stellen rijden op hun laatste wielen", heeft de metaalbond van insiders vernomen. De bond noemt het daar om onbegrijpelijk dat straks deze werkplaatsen leeg komen te staan. Als uiterlijk 1971 de laatste orders zijn afgewerkt komen honderden mensen op straat te staan, die eigen lijk de NS uit de moeilijkheden kun nen helpen, maar dan toch naar een andere werkkring moeten uitzien. De drie metaalbonden hebben mi nister Roolvink erop gewezen dat als gevolg van een sluiting grote proble men kunnen ontstaan, met name voor de oudere werknemers. Verwacht wordt dat voor 150 van de 1000 werk nemers geen vervangende werkgele genheid kan worden gevonden. De Metaalkoerier onthult dat het Duitse bedrijf Talbot het met de or ders van de Nederlandse Spoorwegen niet alleen af kon. Het bedrijf heeft de Kamer van Koophandel van Maastricht gevraagd of er in Neder land bedrijven zijn die een NS order zouden kunnen uitvoeren. „Werk genoeg dus voor wagonbou wers", concludeert de metaalbond NVV, die voorts vindt dat de directie van de NS verantwoordelijk is ge weest voor de „doodsteek" die zij de afdeling rollend materieel hebben toegebracht, nadat zij vorig jaar de minister van verkeer en waterstaat had laten weten, dat de Nederlandse markt veel te klein is voor een natio nale wagonindustrie. harata-epos als in de Hindoe-dans. Maar het is op Java veel meer ver fijnd, veel gestyleerder. Java was een land met een hogere beschaving. Toen de Nederlanders eind zestiende eeuw en begin zeventiende eeuw in „Oost-Indiën" kwamen, waren die weinig meer dan een gezelschap bar baren tegenover de beschaafde Ja vaan. Belangrijk is bovendien, dat in de Hindoe-elementen veel oudere ani mistische elementen zijn vervlochten. En ook de Islam heeft zijn invloed op deze dansvorm. VEERTIENDE EEUW Historisch bezien loopt hetgeen in Nederland te zien zal zijn van om streeks het midden van de veertiende eeuw tot nu toe. Waarbij in aanmer king dient te worden genomen, dat één van de dingen die een sultan van Djokjakarta behoort te doen het creëren van een dans is. Gegeven wordt een creatie van de in 1775 re gerende sultan en een dans, die door de tegenwoordige sultan is gemaakt. Wat gegeven wordt is een zeer klassiek programma, met als onder werpen de Hindoe-epen Mahabharata en Ramayana. historische legenden en Islam-motieven uit de Pandji-cy- clus. Met daarin als dansvorm voor de vrouwen de klassieke Bedojo en Se- rimpi, de op Arabische tentdars ge baseerde Golek en de Beksan Goiek. die is gebaseerd op de bewegingen van de wajangpoppen. Voor de man nen de verfijnde Aloes-dansen en de krachtige Gaeah-gagah. Een merkwaardigheid is voorts dat de Djokjase hofdanskunst een hoog tepunt bereikte onder Hamengku Bu wono VIII, de vader van de tegen woordige sultan. (Van onze soc.-econ. redactie) EINDHOVEN De vakbon den hebben op de directietafel van Philips een pakket eisen ge deponeerd, waarvan de belang rijkste zijn: de afsluiting van een cao voor drie jaar, een jaar lijkse reële inkomensverbetering van 3 procent, en tweeledige loonsverhogingen, namelijk ge deeltelijk in de vorm van con tant geld en gedeeltelijk een per centage. De cao voor de 80.000 Philips- menseh loopt 31 maart af. Gedurende de werkingskracht van de algemene loonmaatregel van de regering voor de nieuwe cao vragen de vakbonden een loonsverhoging van 3 procent per 1 april, gevolgd door 1 procent op 1 juni. Op 1 oktober (als de loonmaatregel voor deze cao niet meer geldt) willen de vakbonden een loonsverhoging van 3 procent plus 200 contant, op 1 juli 1972 en op 1 juli 1973 gevolgd door een verbetering van IV2 procent plus 200 contant. Aanj passen Om de beoogde reële verbetering van het besteedbare inkomen te rea liseren. stellen de vakhonden voor. „Coniputerkuude" voor leerlingen Mavo in A'dam AMSTERDAM De prot. chr. MAVO-school in Amsterdam-Noord aan de Hoeksewaérdweg maakte van daag kennis met 'het vak „computer- kunde". Derdeklasleerlingen verkrij gen theoretische en praktische kennis van de electronische informatie-ver werking. onder leiding van hun wis kundeleraar J. van der Graaf. Prof. dr. A. van der Sluis onder streepte in zijn inlleiding het belang van computerkunde voor de toe komst. Leerlingen worden hier ver trouwd gemaakt met het werken in de wereld van morgen. Via een telefoonlijn is een terminal Univac DCT 500 aangesloten op een grote computer in Heerlen In één se conde kan deze computer ongeveer 800.000 instructies uitvoeren. De leer lingen zijn bijzonder enthousiast over hun nieuwe vak op school. opnieuw een indexeringsclausule ln de cao te brengen, op grond waarvan de lonen elk half jaar worden aange past bij de prijsstijging, te beginnen op 1 januari 1972. De verdere eisen zijn: Verhoging van de vakantietoe slag met ingang van 1972 van 6 tot 8 procent. Uitbreiding van de minimum vakantie. eveneens met ingang van 1972, tot 20 dagen per jaar (werkne mers tot en met 18 jaar en ouder dan 55 jaar minimaal 25 dagen, dit met ingang van 1973). Optrekking van het minimumin komen voor werknemers van 23 jaar en ouder tot f 10.000. Geleidelijke verkorting van de werktijd tot 40 uur per week op 1 januari 1973, waarbij werknemers in' ploegendienst ook moeten kunnen kie zen voor langer werken en meer loon. Aandeel Verdere bevordering van de be zitsvorming, o.m. door het jaarlijks verstrekken aan elk personeelslid van een Philipsaandeel ter waarde van f 10 nominaal. Een half procent van de loonsom dient door het bedrijf ter beschikking te worden gesteld van de vakbonden ten behoeve van aktiviteiten. die ook in het belang zijn van de onderne ming. Een nieuw element in deze voor stellen is de gedeeltelijke loonsverho ging in contant geld. De vakbonden willen dit. om te voorkomen dat het inkomensverschil tussen hoger en la ger personeel jaarlijks te veel toe neemt. De beambtenbonden zijn tegen: zij blijven vasthouden aan verhogin gen uitsluitend in de vorm van per centages. LONDEN De Britse dochteron derneming van de NV Philips, heeft gisteren plannen bekend gemaakt over de sluiting van haar fabriek voor vliegtuigapparatuur Halverwege de komende zomer zal daardoor 600 man personeel overbo dig worden Voor honder van hen zal er werk zijn in andere bedrijven van het concern. De maatschappij heeft niet meege deeld waarom zij tot sluiting van de fabriek overgaat. WOENSDAG 27 JANUARI 1971 Geknipt interview:

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 9