toont mode' Van de Poel in conflict met °nderweg meerderheid van de Kamer ™ej^rweg VUISTJE reageren door Uit de Haagse hof geplukt Bejaarden in één partij Boeren moeten meer pressie groep worden 1 PvdA wil nü landelijk alarm- LAATSTE SHOW COCO CHANEL nummer 11 WOENSDAG 27 JANUARI 1971 Gisteren was het heel de lieve lange dag Australiaday. Dat betekende om twaalf uur een receptie in de residentie aan de To bias Asserlaan van de ambassadeur dr. Lloyd Douglas Thomson, die net voor Kerstmis in ons land arriveer de. Een herenontvangst waar slechts een enkele vrouw toegang heeft. Zoals mevrouw Patricia van Del den, raad aan de ambassade van de Verenigde Staten. De vrouw met. een functie dus. Waar er steeds meer van komen, waardoor de mannenreceptie toch een iets lichtere toets krijgt. Waarom des avonds om zes uur wel alle echtgenoten van mannen- met-functies ter receptie mogen en om twaalf uur niet? Mij is verteld, dat dit een heel oude oorsprong heeft. Vroeger plachten de Engelse koningen op hun verjaardag des morgens allereerst door de hovelin gen gelukgewenst te worden. Om zo te zeggen, zodra de konink lijke oogjes open waren. Of wel, ter wijl zijne majesteit zich nog lui rek te in bed. Nu is een koninklijk slaapvertrek niet iets waar een andere dame dan de koninklijke gemalin zich zo maar openlijk in op zal houden en dus bleef de felicitatiereceptie aan des konings sponde gereserveerd voor mannen. Ambassadeurs ontvangen niet in bed. Ze staan fris gebaad, geschoren en in het zwarte pak in een salon de handdrukken te delen met de bezoe kers. Heel veel heren en ook thuis hun vrouwen vinden die twaalf uur re ceptie een uitkomst. Geen inbreuk meer op de gezinsgewoonten, geen hollen naar de kapper van me vrouw; meneer gewoon het nette pak, dat hij toch elke dag aan heeft, zo van de bureaustoel even langs wippen. Hand drukken Minister Roolvink bijvoorbeeld was er en generaal Schaper en heel veel mensen van Buitenlandse Za ken. Pracht gelegenheid voor de juist geïnstalleerde persattaché Harald Brokenshire om kennis te maken met de Hollanders Eergisteren pas hebben we afscheid genomen van zijn voorganger Gavin Handley, die terugkeert naar het ministerie in zijn vaderland. Wat weemoedig nagestaard door vele journalisten, die hem een pret tig en eerlijk voorlichter vonden. Drie jaar en vier maanden Is net lang genoeg om iemand goed te le ren waarderen, te kort meestal om een over heel de aardbol reikende vriendschap daarna te blijven on derhouden Botje bij botje bijeengelegd heb ben we een puur Hollands winter landschap, een reproductie van een Koekoek, aangeboden. Wel met eni ge uitleg opdat Gavin er geen poli tieke gerichtheid achter mocht ver moeden. Schilder Koekoek van de Haagse School heeft niets te maken met boer Koekoek van het Holland- sche Veld. Overigens, voor dp volledigheid, ook India had gisteren nationale feestdag. Waardoor, oppervlakkig uitgere kend. er gisteren in Den Haag toch minstens zo'n achthonderd diplo matieke handdrukken zijn gewisseld, wat een mens beslist optimistisch kan stemmen als hij denkt aan alle goodwill die er internationaal op zo'n dag kan bestaan! NIJMEGEN In Nijmegen is een fusie tot stand gekomen van verschil lende bejaardenpartijen, zoals die van Den Haag, Het Gooi. Breda, Nijme gen, Amsterdam en Tilburg tot één grote bejaardenpartij. Deze partij „de algemene bejaar denpartij Nederland" is voorlopig ge vestigd in Hilversum. Het aantal le den bedraagt ongeveer 8000. De bond zal ten behoeve van de belangen van bejaarden en ook van die van invali den en alleenstaanden aan de aan staande verkiezingen van de Tweede Kamer deelnemen. GRONINGEN Nederland moet als één landbouwgebied worden aan gemerkt en de Nederlandse boeren stand moet meer een stempel van een pressiegroep krijgen. Deze mening heeft de heer B. J. de Boer, voorzitter van de aankoopcentrale Groningen, gistermiddag uitgesproken op de jaarlijkse vergadering van de vereni ging voor hoger landbouwonderwijs in Groningen. O Rijdt veilig met melk Vrijdagavond, presenteert Willem Duys de televisiekijkers zijn 99ste vuist, waarna op 2 februari de hon derdste uitzending volgt. Voor Wil- lems veertien maanden oude doch tertje Dunja was het deze week al feest, toen ze voor de eerste maal in haar leven mee naar de studio mocht om haar vaders vissen eens te be wonderen. Als zeer speciale gast mocht ze ook op de tafel zitten tot schrik van de vissen en tot plezier van haar vader Pensioenregeling joodse oorlogsslachtoffers (Van onze moderedactrice) PARIJS Er is nog nooit zo- gefilosofeerd door de mode als in deze regen bij de vertoning van de collecties. Achter een uiensoep of een schaal es- tractaties, die het hu- op peil moeten houden, menige theorie over het an niet noodzakelijk zijn van haute couture opgebouwd, haute couture over enkele nog mogelijk zal zijn, is nog moeilijker vraag. Natuurlijk zullen er altijd vrouwen jn die zeer goed gemaakte, speciaal Dor hen ontworpen kleren willen agen en bovenal kunnen betalen, aar de functie van de haute couture toch een andere, namelijk het in- lireren tot nieuwe verschyningsvor- ■De haute couture leeft bij de gratie an de inspiratie en die inspiratie lijkt het ogenblig meer aanwezig bij :t leger der jonge onbekende ont- erpers die hun fratsen en vondsten de jeugdboutieks brengen, dan bij J couturiers met klinkende namen, a aan een exclusieve groep rijke ouwen leveren, maar bovenal de nfectie aan dieeën moeten helpen. t NIET EENVOUDIG Nu is het ook niet eenvoudig om eemaal per jaar een nieuw schema vinden. Sinds 1946 hebben we van lg tot superkort gehad, van koker- uw tot petticoat wijd. De taille is rezen en gedaald met de rokzoom. «ter dan de minimale mini kon |t, vandaar nu de voetbalbroekjes I minimum en de maxi is toch wel tóg, terwijl de midi te exclusief is iff de gemiddelde vrouw. In de salons van Chanel echter aakten de debatten, daar heer- e nog de geest van de grote t eine vrouw, Coco Chanel, die de lode wist te maken door vele de- nnia heen. Mevrouw Pompidou, die i Franse haute couture in het dage- fts leven als een waardig ambassa- ice vertegenwoordigt, zat op de ere- aats. De laatste collectie van Chanel ad gepresenteerd. Of het huis voort 1 bestaan, weet men niet, maar geen volger zal ooit iets anders kunnen in dan haar schaduw. GEÏNSPIREERD Coco Chanel zelf heeft deze laatste Uectie nog helemaal geïnspireerd en controleerd. Weer heeft zij met aadjes de dessins zorgvuldig samen- steld en laten weven. En weer zijn de volmaakte pakjes in streng 'art of zacht rose: de blouses met lange manchetten en fijne plooi- L Voor het laatst laat Chanel de ouw volkomen vrouw-zijn en geeft haar boodschap aan de collega's t mal en dwaas kan schokken, maar !h nooit meer zal zijn dan een een- Bsvlieg. SCHOKEFFECT Pierre Cardin, op het ogenblik larschijnlijk de grootste ontwerper in Parijs, combineert het schok- 'ect in series doorzichtige jurken en supersexy kledingstukken met heel chique begerenswaardige jurken en mantels. Hy is dynamisch en borrelt van ideeën, waarvoor hy driehonderd mo dellen nodig had om ze aan te geven. Er zün broekpakken met vrij nauwe pantalon, er zyn de satynen span- broekjes met fladderende of strakke rokjes en tunieken: er zijn de split- rokken, die meer bloot laten dan be dekken en dan de doorzichtige jurken, waaronder de minishirt het enige ver hullende is. Er zijn plooien en losse panden, maar ook de strakke lijnen met de geometrische opgestikte figuren, die in vorige seizoenen kenmerkend voor Cardin waren, het kleurprogramma is al even uitgebreid. Pasteltinten maar ook marineblauw met wit: zwart zelfs en verder geel en oranje van de zomerzon. SOEPEL De mantels hebben enorme revers die meestal een soepele lijn vertonen. Ook de cape, maar dan meer in pon chostijl, duikt telkens op. Na de show van Cardin kan nie mand zeggen: „Dat is nou de nieuwe mode". De keuze is zo overstelpend dat men eigenlyk slechts door „af- strepen" tot een beslissing, en dan nog een persoonlijke kan komen. Wat verwarrend mag zyn, maar tege lijkertijd beschouwd kan worden als een teken dat evenals in deze winter in de komende zomer de persoonlijke fantasie van de vrouw alle ruimte wordt gelaten. Alle tendensen uit de nieuwe voor- jaars- en zomercollectie van Pierre Cardin schijnen in deze creatie ver enigd te zijn. De japon van witte wol heeft vergrote schouders en een hoge £s kraag. De rok is van voren over de knie en aan de zijkanten kort. Laar zen in zwart en wit leder, een zwarte ceintuur en een zwart mutsje com pleteren het geheeL Schandaleus Zaterdagavond zond de KRO een ra dioprogramma uit, genaamd „Kursief". Namens de Bond tegen het vloeken protesteer ik ernstig tegen de grove en vuige godslasteringen, die werden uit gesproken. Mijns inziens was dit „smalende godslastering", strafbaar bij de wet. Van dit programma zijn de tekstbij dragen onder meer van Godfried Bo- mans.Onbegrijpelijk. Hoe kan een christelijke omroep (KRO) zoiets toela ten in zijn programma. DEN HAAG N. M. LAARMAN (secretaris) Ondernemng Enkele kanttekeningen wil ik maken bij het ontwerp van wet met betrek king tot de structuur van de vennoot schappen. Beseffen de aandeelhouders niet dat het ontwerp beoogt de struc tuur van de onderneming drastisch te wijzigen? Met het doel de factor arbeid een gelijke invloed te geven op het beleid binnen de onderneming moet aller eerst de raad van commissarissen, tot nu toe benoemd door de aandeelhou ders om toezicht uit te oefenen op het bestuursbeleid, van karakter verande ren. Straks wordt de raad benoemd uit kandidaten die worden aanbevolen door ondernemingsraad en aandeel houders. Wat betreft de onderne mingsraad zullen zij wel door de drie vakcentrales worden uitgezocht. Aangezien door de minister duidelijk wordt gesteld dat de OR evenveel in vloed moet hebben op de be noeming van de r.v.c. als de aandeel houders kan worden verwacht dat de r.v.c. spoedig paritair met de exponen ten van de factor arbeid bezet zal zijn. Tevens moet de r.v.c. van orgaan van toezicht veranderen in een be leidsorgaan dat o.a. door goedkeuring van bestuursbesluiten in alle essentiële zaken de aandeelhoudersvergadering uitschakelt. Dat de commissarissen die aanbevolen zijn door de OR (vakcen trales) niet tot fractievorming zouden overgaan als uiteenlopende belangen ter sprake komen is zeer onwaar schijnlijk. Uit binnen- en buitenlandse enquê tes is niet gebleken dat de werkne mers zelf naar medebeslissingsbe voegdheid hunkeren naast de verant woordelijkheid voor de eigen taak. In Israël hebben twaalf jaren van zoeken naar meebeslissingsvormen in de eigen vakbondscodememingen geen prakti sche, resultaten opgeleverd. Onbenullig zijn de verhalen over de niet-geïnteresseerde aandeelhouders die geen prijs stellen op hun bevoegd heden die zij eigenlijk niet verdienen. In de nieuwe structuur worden on danks alle geruststellende woorden de aandeelhouders in de uitoefening van hun eigendomsrechten sterk beknot. De werkers zelf zullen niet meer te vertellen krijgen maar de vakcentrales veroveren door haar posities buiten en in de onderneming een overmachtige invloed (een eerste stap. zei de heer Kloos) en daardoor een vaste greep op onze nationale economie Zonodig aangedikt door buitenparle mentaire acties streeft de vakbewe ging. die slechts een derde van het aantal loontrekkenden als lid telt naar een monopolistisch machtsblok, aan geen nationaal orgaan verant woording verschuldigd en niet beho rend in een politiek democratisch be stel. Het is onbegrijpelijk dat met „zwaar weer in zicht en met de geheel scheef getrokken verhoudingen van de pro- duktiviteits- en loonstijgingen, onze ondernemingen en daarmee onze wel vaart aan unieke experimenten bloot gesteld moeten worden. Er is geen werkelijke urgentie om het ontwerp van wet door de Kamer te krijgen. Veel urgenter is een kritische herzie ning van ons gehele vennootschaps recht die indirect ook nog de werkers ten goede zal komen DEN HAAG Ir. O. E. MATHOEN JÉ I Van dev Poel hetgeen hen niet zozeer treft vanwege de houding jegens henzelf, maar wel jegens de paar duizend betrokken oorlogsslachtoffers" De meerderheid van de Kamer laat weten, dat bij haar de overtuiging is ontstaan „dat bij de regering van den beginne af de bereidheid heeft out broken in positieve zin de mogelijk heden voor een pensioenregeling te onderzoeken." Om alle misverstand te voorkomen wordt nog eens geformuleerd om welke groep het in de motie gaat: „De groep die met stelselmatige en doelbewuste uitroeiing werd bedreigd en die tengevolge daarvan in kamp of door onderduiken lichamelijk of gees telijk letsel heeft ondergaan". Staatssecretaris Van de Poel heeft schriftelijk laten weten dat verrui ming van de rijksgroepregeling vol doende zou zijn. Hij wil dus geen bijzondere pensioenregeling in het le ven roepen. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Staatssecretaris Van de Poel van CRM is in een ernstig conflict geraakt met een meerderheid uit de Tweede Kamer, nu hij heeft laten weten, dat hij de motie-Voogd niet wil uitvoeren. Deze motie bepleit een pensioenregeling voor joodse oorlogsslacht offers. De motie werd vorig jaar aan vaard. Alleen KVP. ARP en CHU stemden tegen. De staatssecretaris wilde niet direct mededelen of hij de motie al of niet zou uitvoeren. Na vier keer aan de motie te zijn herinnerd heeft de heer Van de Poel eerst half december meegedeeld dat hij de uitspraak van de meerderheid van de Kamer naast zich zou neerleg gen. Hij deed dat in een brief, die nu een ongewone scherpe reaktie heeft opgeroepen van de voorstanders van de motie. De voorstemmers stellen vast, dat de staatssecretaris pas op de motie- Voogd heeft willen reageren, nadat hij daartoe door de Kamer bijna „ge sommeerd" was. Zij menen, dat de heer Van de Poel zich heeft verscho len achter de slordige formulering van de motie. Als de staatssecretaris met die for mulering moeilijkheden had, dan had hij met ons maar contact moeten op nemen, zo is de redenering. De voorstemmers van de motie schrijven nu niet te kunnen ontko men aan de indruk „dat de staatsse cretaris ieder contact vermeden heeft, DEN HAAG De fractie van de PvdA in de Tweede Kamer heeft de regering gevraagd met de invoering van een eenvoudig en eenvormig te lefoonnummer voor alarmering (0011) de grootste spoed te betrachten. De hulpverlening in het algemeen en het ambulancevervoer in het bij zonder is sterk gebaat met een derge lijk alarm-nummer, aldus de fractie in een motie, die gisteren, dinsdag middag werd ingediend. Staatssecretaris Kruisinga verzette zich tegen aanvaarding van de motie. Bij het welslagen van de proeven met het alarm-nummer te Breda en te Tilburg zal volgend jaar een centraal, landelijk alarm-nummer worden in gevoerd, deelde hij mee. Hij noemde de motie voorbarig. levrouw Pompidou, echtgenote van van de onlangs overleden ontwerp- e-Franse president, bewondert het ster Coco Chanel, rvidstoilet uit de nieuwe collectie

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 11