1 Achtergrond staatsgreep Oeganda niet duidelijk HARTKLINIEK ZEKER OPEN IN OKTOBER Hie-stop treft vooral Japan Manson-clan schuldig aan moord op Sharon Tate e.a. Jury doet uitspraak edakteuren van jimburgs Dagblad >3 niet akkoord f. met ontslag Vliegtuig stort neer: 32 doden Studiecommissie in rapport: Ook detailhandel kan automatiseren ;v|V IÜM Prof. Defares: kanker kan voorkomen worden OVERLEG IN TEHERAN GAAT DOOR Joodse studenten houden 24-uurs demonstratie 7 DINSDAG 26 JANUARI 1971 eil nEERLEN De adjunct-hoofd- icteur van het Limburgs Dag- drs. J. Th. J. van den Berg, is njl augustus ontslagen. De heer efooteboom, kunstcriticus van het die met ingang van 1 maart lag had genomen, is van zijn lichtingen ontheven het werk bij dagblad tot die datum voort te in. ■«jnderdag werd aan deze journa- l n de toegang tot het Limburgs ilad ontzegd. de ontslagbrief van de heer Van Berg staat dat zijn opvattingen m mstige mate strijdig zijn met de idsrust in de onderneming en de juiste verhouding binnen de Wptie. epk de opvattingen van de heer mjeboom werden als zodanig ge schetst. Er bestaan al enige tijd ojijkheden tussen de redactie en scteur-hoofdredacteur drs. J. P. S. jgNeerven. Een dialoog was reeds maanden niet meer tot stand iCpen. Dit wordt genoemd als Igji van de ontslagen plus een tpl van de heer Nooteboom, :n aan de hoofdredatceur voor- len werden gesteld voor de her- ,g van de verbroken dialoog, stuk werd door hem als een ultimatum" getypeerd, twee journalisten zeiden giste- liet te weten hoe op de brieven Hen reageren. „Wel is zeker dat .iet niet nemen", zei drs. Van den Zij zullen hun standpunt be- 1, nadat zij een gesprek hebben -S met een vertegenwoordiger Je Nederlandse Vereniging voor Sialisten. LOS ANGELES Charles Man- son en drie vrouwelijke leden van zijn mystieke clan zjjn gisteren schuldig bevonden aan moord en samenzwering in de moorden op zeven mensen, onder wie actrice Sharon Tate. Een vijfde verdachte werd schuldig bevonden aan één van deze moorden. De jury. bestaande uit zeven man nen en vijf vrouwen, sprak na acht dagen beraad haar „schuldig" uit bij monde van de begrafenisondernemer Herman Tubick. Dezelfde jury zal na een afzonderlijk proces, dat don derdag begint, moeten bepalen of de veroordeelden tot de doodstraf of tot levenslang worden veroordeeld. De 36-jarige Manson werd schul dig bevqnden als de organisator van de moorden. Behalve de 22-jarige Patricia Krenwinkel, de even oude Susan Atkins en de 21-jarige Leslie van Houten was aanvankelijk ook de 21-jarige Linda Kasabian aange klaagd. Zij werd echter buiten vervolging gesteld, nadat zij had verklaard als kroongetuige te zullen optreden.. Een andere verdachte behoefde niet voor te komen, omdat hij krankzinnig was verklaard. De openbare aanklager noemde de afschuwelijke moorden de „meest bizarre misdaad van deze eeuw". Manson zou opdracht tot de moorden hebben gegeven om een rassenoorlog te ontketenen, waarna hij de macht zou overnemen. Behalve Sharon Tate, die op het moment dat zij werd vermoord zwan ger was, werden vier van haar vrien den gedood. De avond na deze lu gubere daad werd de miljonair Leono La Bianca en diens vrouw Rosemary vermoord. Na de uitspraak van de jury riep Manson tegen de rechter: .We mogen ons nog steeds niet verdedi gen. Dat zal je niet overleven, ouwe sok". De drie schuldig bevonden vrouwen bleven rustig zitten. CARA CA S Een vliegtuig van een Venezolaanse maatschappij is gisteren in het Andes-gebergte neer gestort. Voor zover thans bekend zijn 32 van de 45 inzittenden gedood. Het toestel verongelukte kort nadat het was opgestegen. Een van de over levenden wist. hoewel gewond, een dorp vlak bij de plaats van het onge luk te bereiken en alarm te slaan. Wachtend op het onvermijdelijke lot staat een schaap achter een van de 1400 gestorven beesten in het gebied van de Ant-loop Vallei in Utah. Geleerden onder zoeken de dieren, bodem en be groeiing om een reden te kun nen vinden voor het massale sterven. Er zou verband kunnen bestaan met de atoomexplosie van een maand geleden in Ne vada. Militairen nu aan het bewind Britse bladen weten te melden dat Elizabeth Taylor spoedig grootmoeder zal worden. Haar oudste zoon Michael Wilding (18) trouwde een jaar geleden. Liz' schoondochter verwacht de baby in augustus. KAMPALA He leger van de Afrikaanse staat Oeganda heeft gisteren tijdens de afwezigheid van president Obote de macht overgenomen. De staatsgreep staat onder leiding van de voormalig opperbevelhebber van het leger, generaal-majoor Amin. en de inspecteur-generaal van de po litie, Oryema. De inwoners van de Oegandese hoofdstad Kampala schrok ken gisteren kort na middernacht wakker door een ontploffing, die werd gevolgd door schoten uit machinege weren. Op geblazen Volgens ooggetuigen was het huis van de politiecommandant opgebla zen. In de daarop volgende uren be zetten legereenheden alle openbare gebouwen van Kampala, met inbegrip van het parlement. De uitvalswegen werden afgesloten en ook de lucht haven werd gesloten. President Obote, die in Singapore de Gemenebestconferentie heeft bij gewoond. is inmiddels op de terugreis naar Oeganda in de Keniase hoofd stad Nairobi aangekomen. De achtergronden van de staatsgreep zijn nog vrij onduidelijk. Ook staat nog niet vast hoe groot de aanhang van generaal Amin is. Vol gens sommige woordvoerders is het conflict terug te voeren tot een me ningsverschil tussen president Obote en generaal Amin, die vorig jaar werd ontslagen als opperbevelhebber. Andere waarnemers menen dat in een deel van het leger ontevreden- I heid bestond over het socialiserings- beleid van Obote. Amin heeft verklaart dat Obote steeds meer leden van zijn eigen stam in de regering opnam en een welva rende elite vormde, terwijl het me rendeel van het volk worstelde met stijgende voedselprijzen en een toe nemende belastingdruk. Er zijn al vaak conflicten geweest tussen Obotes noordelijke Lanostam en Amins westelijke Nijlstam. Samen hebben deze stammen weer een vete met de rijkere zuidelijke Gandastam. (Van onze soc.-econ. redactie) DEN HAAG Niet alleen voor grote, maar ook voor mid- dengrote en niet te kleine be drijven in de detailhandel zijn er in technisch opzicht thans goede mogelijkheden voor automatise ring van de registratie der goe derenbeweging. Tot deze conclusie komt de com missie automatisering verwerking be drijfsgegevens, die in 1967 is ingesteld door het Hoofdbedrijfschap Detail handel om na te gaan in hoeverre het voortgaande automatiseringsproces ook in het midden- en kleinbedrijf betekenis kan hebben. In een interimrapport zegt de com missie, dat een computer in eigen beheer voorbehouden is aan de grote bedrijven: verreweg de meeste mid- dengrote en kleine ondernemingen rijn aangewezen op de diensten van een verwerkingscentrum en dat geeft het grootwinkelbedrijf opnieuw een potentiële voorsprong. Het midden- en kleinbedrijf kan echter ook in dit opzicht zijn positie versterken door bepaalde vormen van samenwerking. Bovendien wordt be geleiding door onafhankelijke en des- j kundige adviseurs bij de keuze en de j invoering van een bepaald systeem van wezenlijke betekenis geacht. De studiecommissie (geleid door prof. dr. J. Nathans) heeft o.m. een onderzoek ingesteld naar de ervarin gen van detaillisten, die in de prak tijk reeds met automatisering op ad ministratief gebied vertrouwd zijn. Thans worden nog de geautomati seerde administraties in een tiental ondernemingen kritisch onderzocht. Met spandoeken hebben leden van de Nederlandse vereniging van hart patiënten gisteren bij het Stad- en academisch ziekenhuis te Utrecht ge demonstreerd tegen de sluiting van de kliniek voor hart- en vaatziekten. UTRECHT Uiterlijk 1 okto ber zal de Utrechtse kliniek voor hart- en vaatziekten weer vol ledig in bedrijf zijn. Met deze be lofte hebben gisteren demon strerende hartpatiënten zich te vreden laten stellen. Het dreigement van de vijftien le den tellende delegatie van de Neder landse vereniging van hartpatiënten om de lege kliniek van prof. Wieberdink te bezetten, werd dus niet uitgevoerd. flWWr* H€Ó£RLktiiD' tZ.Lt *GEUffs DEN HAAG De Leidse hoog leraar prof. dr. Defares heeft in een artikel in het Britse medische tijd schrift „The Lancet" verklaard dat meer dan negentig procent van alle bij de mens voorkomende kanker voorkomen zou kunnen worden. Prof. Defares baseert deze uit spraak op grond van een mathe matische analyse van internationale statistische gegevens en komit in zijn beschouwing tot de conclusie dat een versterking van de immunolo gische afweer door handhaving van het optimale hormonale evenwicht, kanker in nagenoeg alle gevallen zou kunnen worden voorkomen. Prof. Defares bepleit in zijn artikel profylactische toepassing van natuur lijke hormonen voor de preventie van kanker op oudere leeftijd. Volgens hem is het kankervraagstuk nauw verbonden met het probleem van de vroegtijdige biologische veroudering van de mens. Het verdient, naar zijn mening, dan ook sterke aanbeveling kankerfondsen te besteden voor onderzoek op kankerpreventie bij de mens, een probleem dat nauw ver bonden is met het vraagstuk van biologische veroudering. ftelj Ivin de aljPERAN In Teheran is h«en druk geconfereerd over ieuw prijzenvoorstel, dat te- lteret zou kunnen komen aan vaden van de grote maatschap pij* die één regeling wensen nde'^e °^ePrÜzen °P de hele ïigd- >P c angjministers voor oliezaken Opec-landen, hebben hierover giste ren van gedachten gewisseld. De westerse olie-autoriteiten bestu deren nog steeds de toespraak van de Sjah van Perzië. die te kennen heeft gegeven dat de olieprijzen niet ..be vroren" mogen worden. Men gelooft dat deze zienswijze geen obstakel is voor het huidige overleg. Mocht de ..oliekraan" dichtgaan, dan is een van de landen, die hier het uela, Libië en Iran, drie van de I snelst en het zwaarst van te lijden gaat krijgen, wel Japan, dat vier mil- I joen vaten per dag gebruikt en slechts voor één maand voorraden j heeft. Mochten de Opec-landen minder of helemaal niet meer gaan afleveren 1 dan zal Japan zich tot de VS of Ca nada moeten wenden. Japan heeft zich nog niet bij de grote westerse maatschappijen in Teheran aangeslo ten. Men wenst voorlopig nog af te wachten welke kant het opgaat. Den Haag is de stad van lieve ge woontes. Van duizend en één minia tuur privé tradities. Dat was het taartjes eten bij Krul, dat is het presenteren van piepkleine saucij zenbroodjes met een kopje koffie en dan spreken van een „lunch". Dat is liever een klontje in dat kopje koffie dan een schepje suiker en dat klontje door de gast zelf er in laten droppen met een zilveren tan getje. Dat is salon-houden-oude-stijl, waarvoor de gasten met zorg geko zen worden. Nooit een groepje on derling bekenden, maar altijd met de verrassing van een nieuweling. Men zit er niet op een stoel om er te blijven zitten, maar wisselt met ele gant gemak zo nu en dan van praat- buur. De grote kunst is die wisseling volkomen natuurlijk te doen vol trekken. Nooit een gesprek te onder breken, maar juist de draad zo te vlechten, dat steeds een nieuwe ver binding wordt gelegd. Dat is het souper zonder kaviaar en gerookte zalm, maar met de schaal rijst en een bescheiden hoe veelheid kipperagout. Een prikje sla vervolmaakt het maal. Het gaat dan ook niet om de spijs; wel om de drank en vooral om het servies, dat liefst moet terugwijzen op vele erfenissen van zeer welge stelde voorouders. En dat alles altijd met gedempt ge luid. In Den Haag murmelt men, stemverheffing is buiten de orde. Overigens... het is onvoorstelbaar wat gemurmel van enige tientallen stemmen, laat staan van enige hon derden op een grote receptie, voor een orkaanachtig geluid kan produ ceren Dat is alles in de privé-sfeer, maar ook in het openbare leven zijn er zulke dingen waar te nemen. Met name in de cafésector. Traditie Den Haag is een vergaderplaats. Besturen, commissies, mensen die iets willen organiseren. Ze groepen rond cafétafeltjes, leggen de papie ren voor zich en bestellen het kopje koffie. Er zijn cafés waar dit als een ver schrikkelijk misbruik van de pro fessionele gastvrijheid wordt be schouwd. Verbieden kan men het niet, maar wegpesten lukt soms. Dat laatste is een subtiel spel. Tal van variaties zijn mogelijk. De volle asbak weghalen en geen nieuwe brengen. Of andersom, snel het ta feltje stofferen met al wat een café kan verlevendigen zoals een vaasje bloemen, een kandelaar, presenteer blaadjes... er blijft dan lekker geen ruimte voor de noodzakelijke papie ren over... Of het verhuissysteem wordt toe gepast. De ober komt gewichtig aan dragen met een bordje „Gereser veerd". Maakt pseudo-excuses, dat hij niet wist dat de heren (of de dames) zolang zouden blijven... het spijt hem, maar of ze een ander ta feltje willen zoeken... Of demonstratief worden de tafel tjes plotseling overlegd met servet ten, wat dan het sein is voor een volumineuzer bestelling, die ge plaatst dient te worden... Bij mijn weten is er slechts één oord, waar de traditie anders is. Waar de gast gast blijft in de op perste zin van het woord. Daar komt namelijk, als je een poosje zit, me- neer-zelf de tafeltjes rond en pre senteert uit een berstend volle kist aan elkeen een heerlijke bonbon... En een glimlach en een vriende lijk woord. Voor de volledigheid, dat is in Boschlust aan de Bezuidenhoutse weg. Om te onthouden! „Uw probleem is ons probleem", zei prof. mr. I. A. Diepenhorst, de voor zitter van het Stads- en academisch ziekenhuis, tegen de betogers. „Elke dag na 1 oktober dat de kliniek niet draait, zou rampzalig zijn". Bijeenkomst Binnenkort zal een bijeenkomst worden georganiseerd om te komen tot een centralisering van de proble men op het gebied van hart- en vaat ziekten. Zoals we gisteren in een deel van onze edities meldden, begon de reeds van te voren aangekondigde „harde actie" van de hartpatiënten met een persconferentie, waarop voorzitter H. S. Fievet onder meer vertelde dat inmiddels twee mensen van de hon derd, die op de wachtlijst stonden toen de operatie werd afgekondigd, zijn overleden. Daarna trok men op naar het zie kenhuis. De bedoeling was net zo lang bij toerbeurt voor de hekken te posten totdat er was toegezegd dat de kliniek binnen een half jaar weer zou worden geopend. Maar ook met de toezegging van oktober waren ze te vreden. DEN HAAG Voor de Russische ambassade in Den Haag zijn gister avond om acht uur een 25-tal joodse studenten begonnen aan een 24-uure demonstratie „tegen de onderdruk king van de joden in de Sovjetunie". Bij het begin van hun actie wer den zij vergezeld door ongeveer tach tig joodse jongeren uit heel het land. Zij stonden met fakkels in rijen tegenover de ambassade. Eén van hen las een lijst met 200 namen voor, van joden die tevergeefs zouden hebben geprobeerd de Sovjet unie te verlaten. De petitie die zij hadden willen aanbieden bij de Russische ambas sade werd niet aanvaard. Functiona rissen van de ambassade zeiden de protestboodschap niet te kunnen aannemen en gaven de demonstran ten in overweging het tijdens de openingsuren nog eens te proberen. In deze boodschap wordt erop ge wezen dat .overeenkomstig de ver klaring van de rechten van de mens ieder individu het recht heeft om elk land te verlaten, inclusief het land dat hem staatsburgerschap verleend heeft. „Wij eisen dienovereenkomstige behandeling van de Russische joden", aldus de petitie. de rotterdammer - nieuwe leidse courant nieuwe haagae courant - dordts dagblad ^iet-Hef R'dam. W.d» Wilhilr. 25 Tal.116588 taldx 21431 Kinloraa la 't-üravinhaga, Ltidan «n Dordrecht

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 7