Buurthuiswerk is in nood kor^ngep SPMAZIE STAATSBURGERLIJKE VORMING VAN JEUGD IN DE KNEL Autoverkopen dit jaar omlaag ACTIECOMITÉ BIJEEN IN UTRECHT Kritiek Biesheuvel oj kabinet-De Jong CH-Kamerleden: optreden tegen kunstvervalsingen NIEUWE IMPULSEN AAN -PARIJSE- Tekort aan narcotiseurs in 1974 voorbij Vragen over keuring tbc Beleid gewestvorming onjuist Kleuterleidster! moeten gaan „volks-tellen" - Kritiek op vakbeweging bij duurzame scheiding DINSDAG 26 JANUARI Voor enkele eenten mrfrfr per glas geniet U van de aller beste Hollandse cognac, DE KUYPER VIEUX met de originele uit Frankrijk geïmporteerde brandy. AMSTERDAM De autoverko pen zullen dit jaar waarschijnlijk onder het record van vorig jaar (432.000 auto's) blijven als gevolg van de verzwaring van de belastingdruk en de gestegen prijzen. Dat verwacht de heer A. Meijer, voorzitter van de afdeling fabrikanten en importeurs van de RAI. Het verkooprecord van vorig jaar is. volgens hem, voor een belangrijk deel, veroorzaakt door het zgn. „Wit- teveen-effect", dat velen nog voor het eind van het jaar een ander auto deed kopen om de hogere prijzen per 1 januari voor te zijn. De heer Meijer noemt dit een scha duwzijde van het record. „Voor de autohandel en -industrie heeft deze Invloed van de fiscus op het patroon van de verkopen nadelige gevolgen. Heit ene jaar moeten de onderne mingen zich aanpassen aan record- verkopen, het andere jaar kan de aanwezige capaciteit niet eens benut worden. Dit veroorzaakt kosten, die juist in een jaar met dalende markt extra zwaar drukken". De hogere prijzen van de auto's komen ook tot uiting bij de verko pen naar prijsklasse. Lag tot 1970 het accent nog op de klasse tussen de vijf en zes mille, het afgelopen jaar kwam het grootste percentage (29) van de auto's tussen zes- en zevenduizend gulden. De gemiddelde prijs was 7400 gulden. DEN HAAG De CH-Kamerleden De Boo en mejuffrouw Haars hebben de ministers van justitie en van cul tuur, recreatie en maatschappelijk werk gisteren gewezen op publikaties, waarin sprake is van een toenemend aanbod van gehele of gedeeltelijke vervalsingen op openbare kunstvei lingen. „Zijn de ministers niet van oordeel dat door deze gang van zaken zowel de belangen van de bonafide veiling houders als die van de consument ernstig worden geschaad", aldus deze Kamerleden. Zii verzoeken de be windslieden op korte termijn maatre gelen te nemen om aan deze onge wenste situatie een einde te maken. Tevens verlangen zij dat de minis ters. binnen het raam van de voorge stelde wijzigingen inzake de wettelij ke bepalingen betreffende het veiling wezen, bijzondere aandacht aan de kunstveilingen schenken. UTRECHT „Als we niet snel een volledige subsidie van de overheid krijgen zullen dit jaar nog 250 van de 650 buurt en clubhuizen in Nederland moe ten sluiten." Dat zei de heer J. Smith van het landelijk actiecomité van beroeps krachten in buurt- en clubhuiswerk „Meer poen om welzijnswerk te doen", gisteren aan het begin van een door dit actiecentrum in Utrecht be legde landelijke demonstratieve bij eenkomst. In een propvolle zaal in het rijke lijk met spandoeken versierde ge bouw van kunsten en wetenschappen waren ongeveer 600 beroepskrachten en bestuursleden van clubhuizen en studenten van sociale academies bij eengekomen. Ook was een aantal le den van de vaste Kamercommissie van CRM aanwezig, onder wie de he ren Kleisterlee (kath) en Egas (soc.). Veranderen De clubhuisleiders willen het huidi ge subsidiebeleid van de overheid ra dicaal veranderen. Momenteel betaalt het rijk 45 procent van de personeels lasten en 40 pet. van de kosten op gebouwen etc. Over het algemeen passen de gemeenten eenzelfde be drag bij, zodat er een tekort blijft van ongeveer 10 20 pet. Minister Klompé stelde onlangs een subsidieverhoging met twee pet. in het vooruitzicht, maar dat vinden de clubhuisleiders bij lange na niet vol doende. Het actiecomité legde de vergade ring drie moties voor. In een ervan werd voorgesteld, uit solidariteit met de mensen die betrokken zijn bij eventuele sluitingen van clubhuizen vanaf 24 februari voor onbepaalde tijd te gaan staken. In een andere motie werd gesuggereerd, 24 februari een landelijke gespreksdag te houden over de noodsituatie in het buurt huiswerk met gemeenteraadsleden, politieke partijen en andere betrok kenen. In de derde motie wordt geëist dat op korte termijn door CRM en de gemeenten dusdanige maatregelen worden getroffen, dat sluiting van huizen wordt voorkomen. Het actiecomité dringt voorts aan op direct overleg op korte termijn tussen buurt- en clubhuisleiders met de overheid om te komen tot een op lossing van de structurele en finan ciële irioeilijkheden van het buurt huiswerk. PARIJS De stemming on der het internationale gilde der modejournalisten, dat nu in de lichtstad resideert om er heel de week alle premières der mode huizen af te lopen, is een beetje van „we weten het allemaal al", met toch een vleugje spanning of er plotseling niet iets getoond zal worden, dat nieuwe impul sen aan de mode zal geven. De couture krijgt het steeds moei lijker. De confectie loopt niet langer een half jaar achter, maar juist een stapje voor. Mary Quant presenteerde in okto ber in Londen haar eerste minimale mini-short en iedereen vond het gek, maarhet bleek weer een schot in de roos te zijn en de minishort is plotseling in ONZICHTBAAR Of liever aén. Een minuscuul broekje met niet meer dan een zoom- lange pijp. Redding van de pantyfa brikanten, die zich bedreigd zagen door midi- en maxi-mode. waarbij de beenkleding onzichtbaar wordt. Die minishort overheerste de shows in Rome vorige week en geen Frans huis of het heeft laten uitlekken er ook een paar, of heel veel te brengen. Wel wordt er gehaast verteld dat de midi en maxi het nog even hard zal doen en dat de roklengte ook verder geheel vrijblijvend is. De eerste Pa- rij se modedag bevestigde dit alles vol komen. STUNTMAN Jacques Esterel heeft zich het recht verworven als eerste zijn show te brengen. Een show die meer een spektakel dan een modepresentatie is en weinig te maken heeft met de col lectie die het huis Esterel later aan de klanten verkoopt. Esterel is de stuntman der coutu riers. Van alles heeft hij al verzonnen om te schokken. Eens liet hij al zijn mannequins met biljartkale hoofden paraderen, eens hulde hij als eerste de mannen in jurken en hij was de propagandist van de uni-sex. Ditmaal was de clou dat de mannequins meer gehuld waren in zeemleer en franje dan in textiel. Overigens niet zó nieuw, want hij zocht het veelal in ceintuur met spij- kerbeslag en heel lange franjes. Die ceintuurs lagen bij ons alweer in de uitverkoop, want het hippe volk had DEN HAAG Minister Veringa van onderwijs en wetenschappen ver wacht dat het primaire tekort aan anaesthesisten in 1974 zal zijn inge lopen. De bewindsman, die dit maandag heeft meegedeeld in antwoord op schriftelijke vragen van de CH-Ka merleden Tilanus en Schuring, ba seert zich daarbij op een in 1969 ge houden enquête, waaruit bleek dat in dat jaar 607.000 anaesthesieën waren gegeven door 282 anaesthesisten en 90.000 door verpleegkundigen, hulp krachten, specialisten (niet-anaesthe- sist) en huisartsen. Wanneer men uit gaat van een belasting van 1750 anaes- i thesieën per anaesthesist per jaar moet het tekort aan anaesthesisten voor wat betreft de niet door anaes thesisten gegeven anaesthesieën op 51 worden gesteld. DEN HAAG Twee leden van de PvdA-fractie hebben de minister van onderwijs en' wetenschappen gisteren schriftelijk gewaagd of het waar is dat voor universitair perso neel de keuring op tuberctdose niet verplicht is. De heren Masman en Lamberts zien, indien dit zo is, daarin aanlei ding de wet bescherming leerlingen tegen besmettingsgevaar zodanig te wijzigen dat voor het wetenschappe lijk onderwijs dezelfde regels gelden als voor het overig onderwijs. „Bestaat er overigens een desbe treffend sluitend toezicht op leerlin gen en studenten", zo willen deze Ka merleden nog weten. Toestel stort neer - veel mensen gered MERIDA Een Venezolaans vlieg tuig met 48 mensen aan boord is gis- i teren in het Andesgebergte neerge- j stort. Tegen het vallen van de avond j hadden reddingsploegen 30 overle- venden opgespoord. Een getekende impressie van de nieuwe voorjaars- en zomercollec tie van ontwerper Louis Ferauo, die zoals te zien is ook dit jaar de mode lang houdt. ze allang ontdekt en ze beginnen reeds te vervelen. Verder gekke satijnen jurkjes met frutsels, naar Esterel zegt geïnspi reerd op Alice in Wonderland, alles in de hoop dat het een rage zal wor den. Maar gebeurt dat niet (waarop de kans groot is), dan zal Esterel wel een rustiger en verkoopbaarder col lectie achter de hand hebben, zoals elk jaar. ZONNESCHIJN Parijs is wat triest met regen en nog kale bomen op de boulevards, maar in de salons van de ontwerpers, die gisteren aan de beurt waren, scheen de zon. Bij Philippe Venet een oranjezon, die telkens weer opdook in de fleurige collectie. Zijn jurken zijn levendig met veel plisee en vriendelijke dessins. Veel lange mouwen en roklengte voor elk wat wils. Natuurlijk de minishorts. maar dan wel liefst ge dragen met midi- of maxi-mantels. Die mantels hebben dikwijls dubbele revers, die reiken tot even boven de taille. Louis Feraud ziet de zon meer geel en laat die kleuren schijnen tussen het blauw van een zomerhemel en het roze van de eerste prille rozen. De lange rokken hebben heel, heel lange splitten, want het been moet bloot blijven. Alles is heel zwierig, vooral zodra het kleding voor vrolijke avonden be treft. Dan komen er strookjes en ruches. Voor overdag blijft de lijn wat strakker, maar altijd fleurig. De regenmantel is een zelfs vrolijk kle dingstuk geworden. Uitgevoerd in pasteltinten, versierd met kleine knoopjes en soms met een pelerine aan de rug. Elke roklengte mag, gerekend van een centimetertjê of twee onder de knie af. Dat wordt dus beslist geen probleem in het komend seizoen. Vriendelijk verzoek om niet zelf het abonnements geld te gireren, maar de acceptgirokaart af t« wachten, en uitsluitend daarmee te betalen. UTRECHT De fractievoor zitter van de a.r. in de Tweede Kamer, mr. Biesheuvel, heeft gisteren ernstige kritiek gele verd op het kabinet-De Jong, met name wat betreft het beleid ten aanzien van de gewstvor- ming. Mr Biesheuvel distantieerde zich van de nota bestuurlijke organisatie van de beide c.h.-bewindslieden mr. Beernink en mr. Van Veen, resp. minister en staatssecretaris van bin nenlandse zaken. Kritiek had hij op het voorstel om de gewestvorming van onderaf te la ten verlopen. Dat zou zijns inziens leiden to-t het handhaven binnen het samenwerkingsverband van de macht door de grootste gemeenten, waar door het samenwerkingslichaam ver wordt tot een intergemeentelijk touwtrekken. Mr. Biesheuvel, die sprak op de jaarvergadering van de Vereniging van a.r. gemeente- en provinciebe stuurders in Utrecht, was ook niet gelukkig met het financiële beleid ten aanzien van de gemeenten. Eerder had de voorzitter van de vereniging, de heer M. H. L. Weststrate, opge merkt dat er wat dat betreft „geen reden is om over het straks verdwij- dwijnende kabinet te juichen". De heer Weststrate vond dat de aanpak van staatssecretaris Van Veen op belangrijke punten afwijkt van de visie van zijn vereniging op de gewestvorming. Hijkon een ge voel van angst niet oridérdrukken nu de regering nog voor het einde van deze zittingsperiode een ontwerp ge- westwet bij de Kamer wil indienen. Financiën Hij constateerde verder dat minis ter Beernink zijn collega van finan ciën niet overtuigd had van de fi nanciële nood der gemeenten. zelfs nog minder uit de bus gek dan we verwachtten. In de 1 politiek zijn de gemeenten in de] terste rij gekomen. Het beleid het kabinet in de bestuurlijke s is niet om over naar huis te sJ ven", aldus de heer WeststratJ dit verband zei de heer West^ dat nieuwe burgemeesters niet! genoeg worden benoemd. Het deel van de a.r.-burgemeesterl deze benoemingen vond hij een| al te duidelijk punt". Ten slotte bepleitte de heer 1 strate een struoturele herzieninj de financiële verhoudingsrejJ tussen Rijk en gemeenten en ee, tegrale vergoeding van de kostej uitvoering van rijkstaken door d meenten. i KROMMENIE B. en W; Krommenie hebben de leidster' openbare kleuterscholen in hu* meente de verplichting opgelef te treden als teister bij de koi? algemene volkstelling. De se"1 zijn daarom tijdens de tellings1 gesloten. Aan de besturen van <P zondere kleuterschool is verzodf de leidsters van deze scholei1 schikbaar te stellen voor de tf Op een advertentie, waarin j werkers worden gevraagd, kw slechts 30 reacties, te weinig oi benodigde aantal van 85 vr maken. Daarom besloot het meentebestuur kleuterleidster, recruteren. De PSP-afdeling streek heeft inmiddels tegen(( gang van zaken protest aangetJ bij het college van B. en W. Wetsontwerp van CHU voor een betere opleiding Amerika's Dolle Mina nr. I, de 49- jarige schrijfster Betty Friedan, vurig voorvechtster ran het vrouwenrecht, komt donderdag naar Amsterdam om de Wilhelmina Druckerprijs uit te reiken aan diegene, die zich in 1970 het meest verdienstelijk heeft gemaakt voor de positieverbetering ran de vrouw. (Vsn onze parlementsredacile) DEN HAAG Omdat de maatschappelijke en staatsbur gerlijke vorming van de jeugd in het voortgezet onderwijs in de verdrukking is gekomen, hebben vandaag drie Tweede-Kamer leden van de CHU een initiatief- wetsontwerp ingediend. Dr. Schuring, drs. Tilanua en mr. Boa denken een betere opleiding van de jeugd te bereiken door de wel le lijke koppeling van geschiedenis met staatsinrichting en van de economi sche vakken met recht weer los te maken. Het bezwaar is. dat het vak staats inrichting -m een onderdeel is van het vak ptschiedenis. Er wordt geen apart cijfer voor gegeven en in de hogere klassen is het een keuzevak. Het va»c recht is een onderdeel van het vak ecci.omische wetenschappe i, dat alleen op het atheneum-A ver plicht Is. Hec is een keuzevak op het atheneum-B en het gymnasium. Bevoegdheid De mammoetwet kent weliswaar het vak muJ-tschappijleer. Er zijn ech ter geen eiser van bevoegdheid van de docenten vastgesteld. Iedere do cent mag maatschappijleer geven. Hoe het gebeurt, geeft niet. Er behoett geen cijfer U. worden gegeven. Het is .lar ook zo, dat het vak staatsinrichting wordt weggedrukt in het vak geschiedenis en dat het recht een aanhangsel is van de economic. De drie Kamerleden van de CHU zeggen, dat het vak maatschappijleer nooit van de grond is gekomen. Deze toestand kan veranderen door de vakken-combinaties niet in de wet vast te ieggen, maar de uitvoering vrij te laten aan competente leraren. Het liefst zien de Kamerleden een aparte lerarenopleiding en wel zo. dat de tegenwoordige studie M.O. Staatsinrichting wordt uitgebreid met recht en maatschappijleer. Het initia tief-wetsontwerp maakt een volledi ge Detrekkmg mogelijk. Lesrooster» Omdat de doorvoering van de mam moetwet de derde klas bereikt, willen de heren Schuring, Tilanus en Bos dn nieuwe regeling al deze zomer door gevoerd zien. Dan kan men er reke ning mpe houden bij het maken van de nieuwe lesroosters. De Initiatiefnemers wijzen op het grote be ing van een vak als maat- schapplear en recht. De maatschappij wordt immers steeds ingewikkelde-: De ieugd moet de weg in de organi satie van de maatschappij leren ken nen om constructief aan de vernieu wing te kunnen meewerken. De jeugd moet de weg naar de- stembus kunnen vinden. Daarom is de staatsburgerlijke vorming zo be langrijk. Ook de verlaging van de kiesgerechtigde leeftijd is een belang rijk argument voor de voorgesteld? maatschappelijke en staatsburgerlijke vorming. Kwekers uit Rosellon (Zuid-Frank rijk) blokkeerden spoor- en hoofd wegen van Perpignan, Harbovna, Carcasonne, Montpellier enz. om de invoer van Spaanse groente te be lemmeren. Foto: Zuid-Franse kwe kers staan op de weg om de vracht wagens uit Spanje te verhinderen door te rijden. UTRECHT Prof. Mr. N. E. H. van Esveld oefent in het „Sociaal maandblad arbeid" felle kritiek uit op de houding van de vakbeweging in de recente strijd om de loonvorming. Hij meent dat de vakbeweging in haar verwoede concurrentiestrijd met de regering het kind met het badwa ter heeft weggegooid. Iedere genegen heid bij de werknemers tot begrip voor de noodzaak van matiging is ge smoord, aldus prof. Van Esveld. Hij deelt ^de mening van zijn colle ga Pen. dat de opgehitste arbeiders op den duur behalve tegen de rege ring ook tegen de vakbonden zullen opstaan. „Het verzet van de werkne mers is niet ontstaan, omdat de mati gingsmaatregel fout was, maar omdat zij jaar in jaar uit te horen hebben gekregen dat de regering fout is", oordeelt prof. Van Esveld. DEN HAAG Mr. Van Li van de PvdA-fractie in de 1 Kamer, meent dat duurzaam gt~ den levende echtgenoten, die niet van tafel en bed gescheid' en die beiden 65 jaar of oud< het volle AOW-pensioen voc gehuwden dienen te ontvanj plaats van de helft van hi huwdenpensioen, zoals nik geval is. J Hij heeft dan ook schriftelj verzoek tot minister Roolvin sociale zaken gericht om de ning te bevorderen van een,. ontwerp, dat beoogt de alg* ouderdomswet op het door hee doelde punt te wijzigen. je Hij verlangt van minister6' vink dat deze niet langer wade de indiening van een dergelijk ontwerp, en met name niet 1^ ook andere meer ingrijpende gingen van de AOW nodig d blijken. Sinds 1967 wordt op c wezenlijking van dit verlangt01 wacht. h(

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 6