Deel van raad Leiderdorp ontevreden over openheid Scholencomplex tevens 'vernieuwd' gebouwd Muur van flat in Naaldwijk ingestc Uit de DUINSTREEK Twee broers zwaar gewond in Katwijk In LinquencUi - Nieuw Vennep NIEUWE lElDSE COURANT 4 DINSDAG 26 JANUi In de meer moerassige gebieden is het gevaar voor malaria nog altijd groot. Ook de temperatuurverschillen zijn groot. Erg heet overdag en erg koud 's nachts, zodat men soms vijf dekens nodig heeft om warm te blij ven. RIJNSBURG Gisteravond speel de het zestal van de Rijnsburgse schaakclub een wedstrijd tegen Lei- muiden. Het resultaat was een 4Vt-l% overwinning voor Rijnsburg. Vit de RIJNSTREEK ALPHEN De afdeling Alphen aan den Rijn van de Chr. Bond van Plattelandsvrouwen hield een verga dering in de zaal van de Maranatha- kerk. Spreker was de heer G. van Dam uit Gouda over: Het begeleiden van het kind naar de volwassen heid. Hij deed duidelijk uitkomen, dat de ontwikkeling in het tijdgebeu- ren het onmogelijk maakt de kinde ren op te voeden volgens het Datroon van vroeger. Het is er ajles niet eenvoudiger op gewordeen. maar in de kracht van het geloof is het ook nu mogelijk de kinderen de juiste weg te wijzen. ALPHEN Doordat zij verzuim de voorrang te geven werd zaterdag middag op de hoek van de Da Costa- straat een 52-jarige mevrouw met haar bromfiets gegrepen door een auto. Ze werd een tiental meters verder op straat geworpen. Met een gebroken dijbeen en ontvellingen is zij in het ziekenhuis opgenomen. De ?2-jarige C. H. J. v. K. uit onze gemeente geraakte zaterdagavond aan het eind van de Oranje Nassau- singel nabij Gouwslui's met de door VU de VEENSTRi LEIDERDORP De gemeenteraad begon gisteren met het houden van algemene beschouwingen over de begroting-1971. De heer Poels (WD) uitte zijn bezorgdheid over de zijns inziens te zware taak voor het college. Er zit meer tijd in het wethouderswerk van deze gemeente dan de honorering zou doen vermoeden, zei hij; ook de werkomstandigheden van de burgemeester lijden hieronder. Hij uitte kritiek op de opvatting "van B. en W. over de taak van de raad; dit naar aanleiding van de opmerkingen van B. en W. in de toelichting op de begroting, waarin het college opmerkt, dat de raad andere taken heeft dan de Staten-Generaal. Wij verwachten van B. en W. een zo breed mogelijke informatie en de bereidheid in ernst rekening te hou den met onze opmerkingen, aldus de heer Poels. Sprekend over de begro ting zelf. zei hij blij te zijn met het sluitende karakter hiervan maar be zorgd over de geringe post „onvoor ziene uitgaven" van f 60.000. Ten slotte enige kritische opmer kingen van de heer Poels: Met alle begrip voor het nog te ontwikkelen deel van Léiderdorp moet de aandacht voor oud-Leider dorp niet verslappen: het studiefonds krijgt te weinig aandacht in het voorlichtingswerk van de gemeente; er moet iets worden gedaan aan het euvel van voor woningen gepar keerde vrachtauto's; bij hoogbouw liefst geen galerij flats. Concluderend zei de WD-woord- voerder, dat 1971 een jaar van hard werken wordt. Seksuele voorlichting PAK-spreekbuis Boot zei het van groot belang te vinden, dat vanuit de bevolking naar voren gekomen ideeën de grootst mogelijke aan dacht krijgen. Verder wees hij op de wenselijkheid van plaatselijke mogelijkheden op het gebied van voortgezet onderwijs en vormings werk. En wat het onderwijs betreft: de gemeente moet zorg dragen voor een ruime seksuele voorlichting op ten minste de openbare scholen. Losse schroeven Mevr. Uhlenbeck (D'66) had tot haar vreugde geconstateerd, dat in de mentaliteit van college en raad een zekere kentering valt waar te nemen. Het initiatief voor de inspraakavond over de Hoven had haar waardering maar B. en W. hadden er meer rucht baarheid aan moeten geven dan via een „advertentie in het plaatselijke blaadje". Een misser op het gebied van" voorlichting en het geven van in spraak is volgens haar de verkoop van het Voordorp-terrein geweest. B. en W. zullen meer aan openheid en inspraak moeten gaan doen en niet zo gauw bang moeten zijn „dat de gehele samenleving op losse schroeven komt te staan", zoals zy in het voorwoord van de begroting zeggen. „Vastgeroeste schroeven lij ken ons een veel ernstiger verschijn sel", aldus mevr. Uhlenbeck. Zij verklaarde zich voorstandster van instelling van een commissie voor' beroep- en bezwaarschriften naar Leids model. Evenals de WD- woordvoerder wees zij op het lawaai van de Grofsmederij en andere in dustrieën op het Waard-eiland. Inzake de inspraak had de ,heer Tieken (KVP) een ander geluid. Hij vindt de huidige procedure van ter visie leggen van stukken, openbaar heid van commissies en deelnemen daarin van met-raadsleden bevredi gend. Wanneer de raad eenmaal een procedure heeft vastgesteld, moet die verder buiten discussie blijven, is zijn mening. De heer Tieken brak een lans voor de huisvesting van bejaarden. Ne gentig procent van de ouderen zou zich zelfstandig kunnen handhaven als er voldoende woningen voor hen beschikbaar waren, aldus de heer Tieken. Voetgangerstunnel Dc heer Nievaart (DS '70) vroeg aandacht voor de accommodatie voor dc sportverenigingen in het park De Bloemerd. Volgorde van urgentie en oudste rechten zullen ertoe moeten leiden, dat RCL snel wordt gehol pen, zei hy. De heer Nievaart hield ook een pleidooi voor een voetgan gerstunnel of -brug by het kruispunt Persant Snoepweg-v. d. Valk Bou- manweg. De heer Vlieger (prot.-chr.) ten slotte constateerde, dat de in de be groting voor 1971 geraamde uitga ven 45 procent hoger zijn dan die van het vorig jaar. Hij vond het een knappe prestatie, dat deze stijging wordt gedekt door een even grote stijging van de inkomsten. Wij willen de beleidsnota van B. en W. in eerste instantie hartelijk ondersteunen, zo reageerde de heer Vlieger op dit werkstuk van het college. Over de vernieuwing van de democratie zei hij, dat die alleen kan' slagen als ieder als vrij mens zijn verantwoordelijkheid voor het geheel kan aanvaarden door m de meningsvorming te participeren. Zich bepalend tot wat concretere zaken stelde de heer Vlieger de uit breiding van het aantal gymlokalen en de bouw van een sporthal boven de bouw van een nieuw raadhuis. Hij vroeg zich af of stichting van een gemeentelijke kwekery wel ver standig is; die kan nooit concurre ren tegen het particuliere bedrijf, vindt hij. Iloog en laag water Katwijk aan Zee KATWIJK AAN ZEE Woensdag 27 jan.: hoog water 3.2515.39; laag water 11.39. KATWIJK Op de hoek Biltiaan Hoomeslaan verleende vanmorgen om zes uur dc chauffeur van een autobus van Beuk geen voorrang aan een andere auto. Deze auto werd be stuurd door de 19-jarige Leendert Schaap van de Koninginneweg in Katwijk en naast zat zyn broer C-ornelis Schaap. Beide broers raak ten zwaar gewond en zjjn naar het Acad. ziekenhuis gebracht. Van hun auto bleef niets over. De voorzijde van de bus werd zwaar beschadigd. Verkeersmaatregelen Joghl 1 'alkenburg VALKENBURG Voor 't Joght worden de volgende verkeersmaatre gelen voorgesteld. Het Lambrechts- veld wordt gesloten voor alle ver keer, behalve voor voetgangers en fietsers in de richting van het Mid- denjoght naar de Glaudiusdreef. Men wil de geprojecteerde groenstro ken voor de woningen aan het Bur gemeester M. A. van der Haveplant- soen laten vervallen en de rijbaan verbreden. Verder gaat het om een aantal parkeerverboden in het Middenjoght en het afsluiten van Frankenburg voor alle verkeer, behalve voor voet gangers en fietsers. Twee hersenschuddingen LEIDEN Twee jonens liepen gisteren in het verkeer een hersen schudding op. Een 15-jarige jongen uit Oude Wetering liep op de Bree- straat, zo ingespannen een folder te lezen, dat hij een cementstortbak niet zag. Hij liep er tegenaan, kreeg daardoor een hersenschudding en moest per EHD naar het Acad. Zie- kenhois worden gebracht. Op de Oude Rijn reed een 17- jarige bromfietser uit Leiden tegen een 6 meter lange bewapeningsmat. Hij viel en moest eveneens met een hersenschudding in het AZ worden opgenomen. TWEE INBREKERS AANGEHOUDEN NOORDWIJK Twee 23-jarige mannen, een Hagenaar en een Lei- denaar, zijn na verschillende inbra ken te hebben gepleegd, aangehou den. Een van de inbraken pleegden ze in een Noordwijkse villa. Daar stalen ze een brandkast die ze mee namen naar Den Haag, waar ze hem met veel moeite openkregen. De In houd bestond uit een doosje anti conceptiepillen en waardeloze papie ren. De brandkast verdween in een Haagse gracht. De twee mannen werden na een inbraak in Bennebroek gepakt, waarbij bleek dat de Hagenaar, die eerder in de discobar te Noordwijk had ingebroken, bij drie villa-Inbra ken in Noordwijk was betrokken. Ook elders had hij inbraken ge pleegd. ISieuivveen graag gedaan NIEUWVEEN Enige tijd geleden is In Nieuwveen het initiatief geno men om een groep samen te stellen onder het motto: „Nieuwveen - graag gedaan". Een regelmatige hulpverle ning is niet de bedoeling, maar wel een onderlinge bijstand, een bezoekje aan bejaarden en zieken, het op kin deren passen, als moeder ziek is. Een en ander zal geschieden in samen werking en overleg met de reeds be staande instanties, wijkverpleegster, maatschappelijk werkster. Bejaarden hulp zal centraal staan. Teneinde vast te stellen of er mo gelijkheid bestaat tot het oprichten van een dergelijke groep, wordt woensdagavond 27 januari om 8 uur in de aula van Huize Ursula een bijeenkomst gehouden. NIEUW VENNEP De gemeente raad van Haarlemmermeer krygt bin nenkort een voorstel om 8ü miljoen gulden te voteren voor dc bouw van een scholencomplex in het uitbrei dingsplan „Linquenda". Het complex wordt geheel aangepast aan dc eisen, die kunnen worden gesteld in het ka der van de onderwijsvernieuwing. Het complex bestaat uit drie aan één ge bouwde scholen voor elke richting (protestant, katholiek en openbaar) Volgens de traditionele maatstaven zullen er in totaal 39 iokalen komen waarvan 27 „gewone" leslokalen. Bij deze nieuwbouw zal men evenwel de onderwijsvernieuwing, waarbij niet meer wordt gesproken van klassen, sterk trachten door te voeren. Gèen klassen meer met kinderen van onge veer dezelfde leeftijden, maar groe pen kinderen van hetzelfde „niveau". Dit laatst houdt ook verband met de nieuwe inzichten over de aansluiting tussen het kleuteronderwijs en het basisonderwijs. Het komt er op neer, dat het onderwijs zodanig wordt in gericht dat een geleidelijke over gang wordt verkregen van de kleu terschool naar de lagere school. De klassen zijn gescheiden door flexi bele wanden zodat de mogelijkheid bestaat de oppervlakten te vergroten of te verkleinen al naar gelang de behoefte. Zoals de maquette toont zijn er zo genaamde kolommen in plaats van draagwanden. Met de bouw van de eerste school zal in mei 1972 worden begonnen. De bouw van de tweede school is gepland in november van datzelfde jaar en met de bouw van de derde school zal in november '73 begonnen kunnen worden. Het gehe le scholencomplex zal eind 1974 ge reed kunnen zijn. In totaal neemt het complex 5000 m2 in beslag. Daar naast komen er gymlokalen en o.a. een sportveldje. Volgens wethouder van onderwijs. G. J. H. Jongelie, hoopt men de scholen met gemeen schapsruimten ook te kunnen gebrui ken voor andere doeleinden. De ur- NOORDWIJK The Seaside Sin gers geven vrijdagavond in De Rank hun voorjaarsconcert onder leiding van dirigent Bert Laros. Aan de vleugel zit Henk Weber. Solistische medewerking verlenen de sopraan Ans Poppe, de alt Truus van Dongen en de tenor Cees Borger. gentie voor de scholen is binnen. Het geheel is een ontwerp van archi- tekt W. van der Kuilen uit Amster dam volgens een program van eisen o.a. van het Informatiecentrum Scho lenbouw te Rotterdam en de Ge meente Haarlemmermeer. Kwekers niet eens met bestuur veiling Flora over nieuwe maatregel RIJNSBURG Als gevolg van de handtckeningenaktic (118 handteke ningen) van leden van veilingvere niging „Flora" werd gisteravond in „Holiday Inn" te Leiden een bij zondere algemene ledenvergadering gehouden. Inzet was een maatregel van het bestuur om de bolbloemen van onderen gelijk tc binden; tot voor kort gebeurde dat van boven, zodat het niet was te zien of tulpen een te korte steel hadden. De maatregel werd door kwekers nogal slecht ontvangen. Mede door de handtekeningenaktie wilde men het bestuur ertoe dwingen van be sluit te veranderen of in ieder geval in de gelegenheid worden gesteld een andere mening kenbaar te ma ken. Voorzitter P v. Delft gaf een toe lichting. waaruit bleek dat de maat regel voortkomt uit E.E.G.-voor- schriften. Er. werd uitgebreid gele genheid gegeven te discussiëren. Pre sentatie van een bos tulpen die van onderen bij elkaar zijn gebonden, zou volgens de meesten een stuk minder zijn. Oud-voorzitter T. Kralt bleek ook tegen te zijn. Voorzitter Van Delft gaf toe dat de voorlichting misschien te weinig was geweest. Het besluit werd na twee jaar over leg pas genomen. Toch werden verwijten geuit. De heert Van Delft wist evenwel de zaak in goede banen te leiden. Het bestuur was niet van gedach ten veranderd. De nieuwe maatregel gaat door, maar zal voor de alge mene vergadering, die in het na jaar wordt gehouden op de agenda worden geplaatst. Dat het een belangrijke kwestie is bleek wel uit het aantal aanwezigen op deze bijzondere vergadering: on geveer zévenhonderd. Raad Alphen bijeen ALPHEN Donderdagavond om half 8 komt de raad bijeen. De heren W. van Brenk (C.H.) en P. J. Geer lof (A.R.) zullen worden beëdigd. De volgende voorstellen komen in be handeling: ruiling van eigendommen met de Papiermaatschappij Amster dam-West; idem met betonindustrie Alpan; 14 voorstellen onderwijs; bouw van 256 woningwetwoningen in het Ridderveld I door Alphensch Be lang; garanderen rente en aflossing van door de Stichting Bouw en Be heer Serviceflats voor aankoop van grond en bouwen van ongeveer 298 bejaardenflats te sluiten geldleningen tot een bedrag van f 17 min. 'Flora' vergadert in Holiday Inn RIJNSBURG Vanavond wordt een extra vergadering gehouden van veilingsvereniging „Flora" in Holi day Inn te Leiden. Het bestuur van de veilingvereni ging nam onlangs de beslissing dat tulpen aan de onderzijde gelijk moe ten worden gebost. Tot nu toe hiel den de kwekers de koppen van de tulpen gelijk, zodat de mogelijkheid bestond kortere exemplaren tussen de tulpen te doen. Om kwaliteits vermindering van de bossen tulpen te voorkomen nam het bestuur het genoemde besluit. Een aantal kwekers is het met deze maatregel niet eens. Er werd onder meer een handtekeningaktie gehou den. Vanavond zal hierover worden gesproken Raad Valkeuburg VALKENBURG Vrijdag 8 uur vergadert de raad. Agenda: Verkeers maatregelen 't Joght; beschikbaarstel ling krediet bouw kleuterschool; grondverkoop aan Stichting Chr. Kleuterschool ..Kleuterburg" voor de bouw van een nieuwe kleuterschool; verkoop grond Voorschoterweg. LEIDEN Vanavond om half acht spreekt ds. M. van Beek uit Op- heusden in het gebouw aan de Hoge Rijndijk 27 voor dc geref. gemeente in Nederland. LEIDEN De heer D. G. v. d. Hoorn, wonend P. v. Anrooystraat 17, viert op 18 febr. zyn zilveren jubi leum als chauffeur-besteller bij Van Gend en Loos. ALPHEN De afdeling West van de Christenvrouwenbond vergadert donderdagavond om acht uur in de Salvatorizaal. De heer A. Vreeswijk uit Voorburg zal spreken over Hulp aan het gebrekkige kind in de Liba non. C LEIMUIDEN De gemei" per 31 december 3593 inwor 1 januari 1970: 3553), onder mannen. Het aantal geboot droeg 93; er vestigden zich sonen; 20 personen overledel ingezetenen verhuisden. e LEIMUIDEN De geme1' komt vrijdagavond bijeen., achterzaal van café Keyzer agenda is o.m. vermeld: v vergoeding planschade; St plan voor Leimuiden. jt LEIMUIDEN Woensdags om 8 uur is er in de Schoot Bijbel een ledenvergaderil wordt dan een voorstel gei de kleuterschool en de lagel i samen te brengen in een niei eniging. m RIJNSATERWOUDE Pe* cember bedroeg het aantal b 1153 (per 1 januari 1970: 10£i wie 546 vrouwen. Er werdeï deren geboren; 143 personeU den zich in de gemeente; f. leden 7 ingezetenen; 41 vertrokken. NAALDWIJK De rest van de stenen muur hangt nog aan het beton vastgeplakt. Later op de dag werd steen voor steen a'f gebikt. RIJNSBURG Dinsdagavond 26 januari om kwart voor achit wordt in „Jeugdhaven" de feestavond van de buurtvereniging „Irissenstraat ge houden. NOORDWIJK Omdat honden zoveel schade aanrichten op lande rijen. in tuinen en plantsoenen, is het in de maanden februari, maart, april en mei verboden deze dieren' op de openbare weg te laten loslopen. Ook als honden op particuliere gron den lopen zonder dat de grondbezit ter dat wil, is de eigenaar van de hond strafbaar. Deze bepaling geldt voor het hele jaar. NOORDWIJK Tijdens een pro- paganda-avond van de Oranjever eniging speelde toneelvereniging Co- medio Marina uit Katwijk twee één- akters. Na de pauze werd de film Oscar van Louis de Funès gedraaid. Vrijdag wordt deze avond herhaald in het Lido-theater. NOORDWIJK Secretaris Jac Vink van de Noordwijkse Vereniging van Postzegelverzamelaars moest tij dens de jaarvergadering een wat te leurgestelde terugblik op het afgelo pen jaar werpen. Verschillende plan nen konden niet worden uitgevoerd. Maar de heer Vink zei, dat men de inzinking nu wel te boven is en het komende jaar vol activiteiten zal zijn. Men besloot de contributie te verhogen. Voorzitter A. G. Schoordijk werd herkozen. De volgende verga dering wordt 15 februari gehouden. NOORDWIJKERHOUT De Mu ziekvereniging St. Jeanne d'Arc" be staat ednd juli 50 jaar. Ter voorbe rieding van de feestelijkheden is on der voorzitterschap van de heer J. A. Janssen een comité gevormd. Hoogtepunt wordt de receptie op za terdag. 31 juli, tijdens welke de nieuwe uniformen" worden aangebo den. In hetzelde weekeinde zal een drumbandfestival worden georgani seerd. NOORDWIJKERHOUT Op don derdag 4 febr. treedt op uitnodiging van de Cult. Stichting Bollenstreek het trio Musdca da Cambera in hotel Van der Geest op. VALKENBURG Op de bejaar denmiddag van het damescomité in het Dorpshuis sprak mevr. De Jong over Kenya, dan speciaal de stad Nairobi en omgeving. Hier wonen 280.000 mensen, van wie 20.000 Euro peanen. Er is nog veel wildernis en ook een uitgebreid natuurreservaat. KATWIJK Maandag 1 'ebruari 6m 8 uur wordt in de grote zaal van de Ontmoetingskerk een voorlich tingsavond gehouden van ce AA- groep (Alcoholics Anonymous) te Katwijk. Onderwerpen zijn: „Alcoho lisme als ziekte is geen schande"; „Alcoholisme: enkele praktiscne aan tekeningen"; „Hoe ik in contact kwam met de AA"; „Wat is de juis te belevenis van de AA?'. Ook wordt de film „Het maakt je wat losser" vertoond. hem bestuurde auto in een d kwam enkele meters lager groenstrook terecht. De chfl bleef ongedeerd. De gehuurd werd zwaar beschadigd. HAZERSWOUDE A van" I ste herenteam is de promo ti< titde naar de overgangsklas met een 73 overwinning m Leidse Docos 2. Avanti's «i jongensteam, dat uitkomt landelijke jundorencompetitii ij loor van Steeds Hoger/TSB rr Het eerste meisjesteam ook komend in de landelijke, ven Quick in Zwolle met 37. 21-Up was in het kader van delijke competitie de meisje Avanti .2 met 73 de baas. Avanti's 2e herenteam ven Hoger-TSB 10 met 82 in de tiegroep van de 2e klassers. 1 St. Hoger-TSB 12 eindigde NAALDWIJK Omstreeks half een in de nacht van zaterdag op zon dag stortte als gevolg van een zware wind een gedeelte van een eenentwin tig meter hoge muur in van een flat gebouw in de Pyle tuinen in Naald wijk. Het was de zijmuur van dc flat die gericht staat naar de Middelbroek- weg. Door het instorten van de wand vielen steenmassa's over de weg ,die diep onder het puin werd bedolven. Omdat niet uitgesloten was dat het resterende gedeelte van dc muur even eens naar beneden zou vallen, zette de politie onmiddellijk de weg en naaste omgeving af en werd met puin ruimen begonnen. Wonderwel is niemand gewond ge raakt bij het inzakken van de muur. Het*streng afgrendelen van de omge ving duurde zondag de gehele dag tot in de avond .Omstreeks vijf uur had men de firma A. Blansjaar NV te Den Haag bereid gevonden de rest van de muur die nog tegen de beton wand was „geplakt" omver en op die manier het gevaar j der instorten te voorkomen, rf halen gebeurde onder grote stelling van vele mensen die t_ hoe een man tientallen meter- de grond stenen van de muur waarvan grote delen tegelijk jfl neden vielen .Daarvoor werdf gemaakt van een gondel die Ir aan een kraanwagen, tot 1| muur werd gebracht. De heer W. J. Tettcroo, vi van dc woningbouwverenigirj Jozef, die eigenaar is van de-" gen, verklaarde 's avonds, i uitgebreid onderzoek inges^ worden naar de oorzaak van)- geval .T.N.O. Delft zal, aldusLj Tetteroo, metingen verrichten, constructie van de muren zodf. maakt kan worden welke foi^ gemaakt bij de bouw .Ook dej liggende flatgebouwen zuil. T.N.O. worden getest. De heer H. Simonis met vj baby bewoner van het hoekin' tweede verdieping van de flat, dat hij juist op bed lag toen l, instortte. „Wij realiseerden a niet wat er gebeurde. Het leer luid van vele dreunende voe* zoals je dat vaak op de galef1 Dus wij dachten dat er een pa1^ ken mensen thuiskwamen. To£ we vanuit de kamer een opt11 mensen die stonden te wijzen31 werd het ons snel duidelijk", heer Simonis .De familie SimoV direct de woning verlaten en pi elders bij familie doorgebracu Aannemer Van Engelen en ir Bakker waren niet voor conif bereikbaar. De officiële opening zal I later tijdstip plaats hebben, p ALPHEN Dat geduldig toch wel beloond wordt hej bestuur van de N utskleutersch- ,met dit bestuur ook het ip keerde hoofd, mevrouw M. ipi Kolk - van Male, ervaren. ViL\ het eindelijk zover, ,dat de kf de fraaie drieklassige school <r] Thorbeckeplein in gebruik gdd' men. j Enkele tientallen jaren liep pi vraag voor een nieuwe schofa Ook het reeds vorig jaar gia neerde hoofd mevrouw M. tj Kolk, die haar taak weeL. opgenomen omdat haar opr het met aan kon en overs raakte is bijzonder blij tr school. ,e De drie lokalen zijn in hSt lengde van elkaar gebouwd v lichtinval aan de zuidzijde (AU Aan die kant is ook een sped Alle lokalen komen uit op evenals de kamer voor de lie en het hoofd. ia

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 4