GEEN MANKRACHT VOOR GODSDIENST OP DE TV commentaar Oubollig Ledenraad kritiseert VPRO-bestuur Beetje waarheid over „De kleine waarheid I MAANOAG 25 JAMJAR! 1971 URLIJK vormden zacerdag en idag de scnaatsreportages met rop en eraan de toppers van en televisie. Theo Koomen als tv-vérslaggever over een elfspot te .beschikken en deed heel wat beter dan enkele geleden bij de nationale kam- happen, hetgeen talloze kij- ed zal bevallen. We hebben lies bést kunnen zién en ook nt tot tevredenheid. t was er, zoals gewoonlijk op igen, een overvloed aan ont- ig op de buis. Zelfs Video de oubollige toer met een estand over de teleurstellende laanderen-serie. Radio-acteurs 'isseurs én mochten zelfs een pelen alvorens ze wat babbel- er „toen" en tenslotte mocht Igredsneider het opnemen voor se van de KRO. Alles bleef aan pe kant, maar de uitzendtijd er goed mee vol. Vara was weer een spannen- vering van „De laatste vijf te zien, al bleef de boos- nu niet zo goed verborgen als nbarend waren de televisie van Ton de Leeuw. Men voornamelijk de indruk van end knaps in beeld-, geluid-, n camera-effecten; mét vooral fascinerende zang van de so- oan Carroll, voor wie de moei- npositie geen enkel probleem e zijn. Over „mooi of niet noet hier eigenlijk niet wor- proken, uitbeelding van de tige effecten die niettemin ;nd de gedachtegang van de 1st duidelijk maakten, hielden •r gevangen. Maar er zullen insen zijn geweest die haastig omdraaiden. 'IKOR begonnen met een ite vrijblijvende documentai- kinderen onder de titel „Ik jflestina niét vergeten". Aart és keek rond in een Pale- pluchtelingenkpmp en vertelde ^.zonder ook maar ergens stel- ïite nemen. Misschien de juiste P tegenover kinderen, maar verhelderend. Mogelijk komt goed in hert tweede deel. I vond wat nadere kennisma- iet Marleen's broertje Eppo, hf leeftijd gespeeld door Gijs 12 Eppo is een zorgenkind en ni sommige opzichten wat ach- der Spaargaren kan er niet nmoeder verwent Eppo iargreet houdt (niet in de j voorkomende) gesprekken die de jongen weer goe- J4 geven. (Van onze radio- en tv-rcdactie) UTRECHT Aan het begin van een zeven uur durende ver gadering stelde de ledenraad van de VPRO onder voorzitterschap van drs. L. Leertouwer zich za terdag nogal kritisch op tegen het bestuur. Maar later was iedereen weer lief tegen elkaar, werden de voornamen over en weer gebezigd en werd er ner gens meer over gepraat. Diverse moties werden over matig lang bediscussieerd, het bestuur beloofde op een enkel punt te zullen „bijsturen", en nu wordt het maar uitkijken naar de volgende vergadering in mei. De aanblik van de VPRO-ledenraad (zeker 20 van de 90 waren thuisgeble ven) wisselt elke vier maanden. Domi neerden de vorige keer de langharige hippe jongeren, nu was de vertegen woordiging van de districten aanmer kelijk ouder en zag men maar een en kele langrok en helemaal geen spij kerbroek. Er werd eerst druk over gepraat dat de afvaardiging van het vereni gingsbestuur (onder, aanvoering van voorzitter Jan Kassies) niet meer ter zijde maar in het front van de zaai was opgesteld, en toen luisterde men naar de mededelingen over het hache lijk ledenbestand, dat op 1 januari 1970 120.425 groot was en op 1 januari 1971 139.215, alles inclusief de door de steekproef aangewezen „ongeldige" le den. Wel was het ledental zodanig dat men hoopt in mei officieel de veilige marge te hebben bereikt, maar zorgen baart dat het aantal leden-abonnees toch van 87.270 tot 86.975 is afgeno men: er moet iets worden gedaan aan de propaganda voot Vrije Geluiden en daarover is bespreking gaande. „Als wij de door de steekproef aan gegeven marge aanhouden hebben wij nu tussen de 100.000 en 102.000 geldige leden", aldus voorzitter Kassies, „en dat zit nog niet safe." Nadere toelichting wees uit dat re latief het grootste aantal VPRO-leden (20.000) in Amsterdam zit. In de rest van Noordholland telt men er nog eens 22.000, in geheel Zuid-Holland 31.000. De drie noordelijke provincies lopen terug, Brabant en Limburg ko men goed op. Onder de nieuwe leden telt men er 5000 in Amsterdam. Van alle kanten kwamen er uit de districten klachten over de tv-pro- gramma's. De VPRO mag zich dan maatschappij-kritisch opstellen, maar waarin onderscheidt zij zich eigenlijk van KRO en Vara als het over onder werpen als onderwijs, abortus e.d. gaat? En waarom moeten Laurel en Hardy op het meest-kwetsbare uur van de avond verschijnen Directeur Doorman, hoofd program ma-autoriteit, verdedigde zijn beleid: er zijn heel duidelijk verschillen. De films van Johan van der Keuken wa ren uitschieters, Picknick en Pick-in hadden een originele formule, de uit zendingen „Twee en een half miljoen vrouwen" en „Onderwijs in Zwolle" waren exclusief en het radioprogram ma VPRO-Vrijdag is helemaal apart. Het is niet waar dat de VPRO elite programma's uitzendt. Zij heeft de wettelijke opdracht ook amusement te brengen, het Is echter maar wat je daaronder verstaat. Verleden jaar wa ren de tv-programma's zo zwaar dat ze belangstelling kostten. Ook heeft dè tv geen eenzijdige visie, al wordt er niet altijd wederhoor toegepast. En Laurel en Hardy moeten dienen als trekker voor het kjjkpubliek. De vergadermoeilijkheid bij de VPRO is, dat deze dingen niet secuur worden meegedeeld, maar „benaderd" in ingewikkelde bewoordingen. En dat kost veel tijd doordat niet iedereen dadelijk begrijpt wat er wordt be toogd. Regelrecht werd het bestuur i.e. de programmaleiding aangevallen over het punt dat er geen „verkon digende" godsdienstige uitzendingen zijn en op de televisie helemaal niets, zelfs geen informatieve. Antwoord van het bestuur: „Zo lang het IKOR zo goed zijn taak verstaat, behoeft de VPRO niet aan verkondiging te doen. En wat de te levisie betreft: de VPRO besichikt niet over mankracht voor godsdien stige uitzendingen, er is niemand des kundig voor". Maar de ledenraad stelde het toch wel op prijs „informatie te geven over het verschijnsel godsdienst, als het wordt aangedragen als menselijke hebbelijkheid", want dat past bij een maatschappij-kritische omroep. „We zullen bijsturen", beloofde voorzittter Kassies. Tenslotte werd de motie van het district Noordholland, waarin bij be stuur en directie werd aangedrongen op een nauwkeurig onderzoek naar de onbevredigende resultaten van de televisiedienst en daarvan verslag te doen ,met 32 tegen 17 stemmen ver worpen. Viet roken Een motie van de drie noordelijke provincies, {Vriri het bestuur werd gevraagd zijn visie op het program mabeleid te geven, werd met vrijwel algemene stemmen aangenomen en daarna ontstond er een grote ver warring bij het stemmen over een motie waarin men het roken voor de camera's door programma-presenta toren verboden wilde zien, omdat ro ken zo gevaarlijk is. Een van de vóórstemmers moest zijn sigaret in zijn linkerhand ne men om de rechter te kunnen opste ken en een mevrouw stemde zowel voor als tegen, waardoor de stemmen met 25-25 staakten. Er moest worden overgestemd en toen er daarbij 26 tegenstemmende handen werden geteld moest het nog eens over om te kijken of men zich soms had vergist, maar het bleef 25-26 en dus blijven ook de sigaret- tten gehandhaafd. Vertrouwen Terwijl intussen de ene schaatsuit- slag pa de andere op het mededélin- genscherm werd geprojecteerd en men hoorbaar klaagde over de diskwali ficatie van Jan Bols, kreeg het be stuur het mes op de keel inzake het ontslag van Jan Haasbroek als eindredacteur van Vrije Geluiden. Ter vergadering werd toen nog gauw even diens opvolger verwelkomd, want bij de VPRO blijft iedereen lief voor elkaar. Protesten en verwijten ls^sum I, 402 m. NCRV: erls.41 Nieuws. EO.: 19.0b ïeiraagde geestelijke mu- ^.25 Reformatie en re- r fclng. 19.35 Muzikaal in- !o. 19.40 Geloven I. lezing. NCRV: 20.00 Grepen uit de j muziek iri radio en lazaal In de komende IS. 20.20 Componisten ln ifflerbellum: herinnerin- ji een muziekliefhebber j.g|0 De kerk vandaag. j Koor met orkestbege- 'sti 22.20 Avondoverden- Nieuws. 22.40 ....ten- wonder gebeurt, ge il aansluiting op het rview van hedenavond - 22.30 uur). 23.05 Mu- l dienst: kerklied en b4iek in klank en ge- 'ai 23.30 (S) Amsterdams ctfen kamerorkest (opn). (3^.00 Nieuws. -cfsum II, 298 m. AVRO: leuws, 18.11 Radiojour- 1.30 (S) Schatten der OMst: licht ensemble en (opn.). 19.15 (S) Licht pntaal trio met solist, luws. 19.35 R.V.U.: Bul- en volk. NOS: romt o maar... actueel ima met muziek en te le reacties. BZN: 22.20 Is vindingrijk! Egoïsme n vindingrijk! Egoïsme Bond zonder Naam. laj-30 iJleuws. 22.40 Mede- i. VPRO: 22.55 Stieh- iderlandse Schoolradio: sa vorming. NOS: 23.15 min Aktlc: 10 Jaar Boy /a,Big Band. 23.55 - 24,00 er GRAMMOFOONPLATENPRO- GRAMMA DRAADOMROEP VANAVOND van 18 - 20 uur 1. Darius Milhaud: 1. La Créatlon du Monde, ballet. 2. Le Carnaval d'Alx, fantasie voor plano en orkest. 3. Suite Provencale. II Francis Pou- leric: 1. Les Biches, balletsuite. 2. Concert Champ .-tre voor clavecymbel en orkest. 3. Con cert voor twee .plano's en or kest in d kl.t. NEDERLAND I NOS: 18 45 (K/ De Fabeltjes krant. STER: 18.51 (K) Recla me. NOS: 18.55 (IC) Journaal. STER: 19.00 (K) Reclame. NCRV: 19.05 (K) Dier en Vriend, Informatief program ma over hulp aan dieren ln de winter. 19.23 (K) Zo moeder, zo dochter, spelprogramma. STER: 19,35 (K) Reclame. NOS: 20.00 (K) Journaal. STER: 20.15 (K) Reclame. NCRV: 20.21 Hier en Nu: actualiteitenrubriek. 20.45 (K) De kleine waarheid. TV-feullleton. 21.50 Tenzij een'wonder gebeurt: gesprek ken over ongeneeslijke zieken. 22.40 In het voorbijgaan. NOS: 22.50 - 22.55 (K) Journaal. NEDERLAND II. NOS: 18.45 (K) De Fabeltjes krant. STER: 18.50 (K) Recla me. NOS: 18.55 (K) Journaal. STER: 19.00 (K) Reclame. NOS: 19.05 Kijken naar kinderen, wetenschappelijke TV-serle. VARA: 19.30 (K) Coronation Street, TV-feullleton. STER: 19.55 (K) Reclame. NOS: 20.00 (K) Journaal STER: 20.15 (K) Reclame. VARA: 20.20 Nie mand wil vrede, tot nog toe (II), rollenspel over de vrede. 21.00 (K) Wachten op Lasslter: TV-fllm uit de Amerikaanse serie Theatre of stars. 21.50 Achter het nieuws. 22.15 Boy's Big Band en Nina Slmone, ju bileumconcert. NOS: 22.55 (K) Journaal. TELEAC: 23.00 - 23.30 E.H.B.O. - Inleidende les. BELGIE 18.00 Kleur: Fabeltjeskrant. 18.05 Kleur: De club van de dubbeldekkers. (4) 18.30 Verga dertechniek en groepsgesprek. (Herhaling). 19,10 Sporttrlbune. 19.30 Franse taalwenken en cultureel nieuws. 19.40 Mede delingen en weerbericht. 19.45 Nieuws. 20.10 Een duidelijke zaak, tv-spel van Hans Keuls. 20.55 - 22.00 25 jaar Dutch Swing College Band. Jubi leumprogramma rond dit ln- landorkest o.l.v. Peter Schilper- orkest o.l.v. Peter Schilper- oort. 22.00 Auteurs te gast in de studio. 22.35 Nieuws. Hilversum I. 402 m. NCRV: '7.00 Nieuws. 7.11 Het levende woord. 7.16 (S) Klassieke mu ziek (gr). (7.25 Horen en zien; 7.30 Nieuws; 7.32-7.50 Hier en Nu: actualiteiten). 8.00 Nieuws. 8.11 Te Deum laudamus (gr). 8.30 Nieuws. 8.32 (S) Voor de hulsvrouw. (9.00-9.10 Gymnas tiek voor de hulsvrouw). 9.40 Schoolradio. 10.00 Bijbelse ver kenningen. 10.15 (S) Operamu ziek (gr.) 11.00 Nieuws. 11.03 Het wassende water, vervolg- hoorspel. (18). 11.33 Voor de zieleen. 11.55 Mededelingen. KRO: 12.00 (S) van twaalf tot twee. (12.22 WIJ van het land; 12.26 Mededelingen t.b.v. land en tuinbouw; 32.30 Nieuws; 12.41 Actualiteiten; 13.00-13.05 Raden maar...). 14.05 Schoolra dio. 14.30 (S) Pizzicato: muzi kaal middag-magazine. (16.00-16.02 Nieuws). 17.00 Over heidsvoorlichting. KRO: 17.10 Voor de kinderen. 17.15 Hai!: jeugdprogramma. Politieke Partijen: 18.19 Uitzending van de PvdA. Hilversum II. 298 m. AVRO: 7.00 Nieuws en ochtendgym nastiek. 7.20 (S) Dag met een plaatje: lichte grammofoonmu- zlelc. 8.00 Nieuws. 8.11 Radio journaal. 8.20 (S) Dag met een plaatje (vervolg). (8.30-8.33 De groenteman.) 8.50 Morgenwij ding. NOS: 9.00 Uitgebreide re portage of herhaling NOS-pro- gramma. 9.33 Waterstanden. 9.40 Muziek uit de Middeleeu wen en Renaissance (opn.). AVRO: 10.00 Voor de kleuters. 10.10 Arbeidsvitaminen. (11.00 Nieuws.) 11.30 Voor de vrouw. (11.55 Beursberichten.) 12.30 Voor de landbouw. 12.40 Knip perlicht: radloverkeersmagaal- ne. 13.00 Nieuws. 13.11 Radio journaal. NOS: 13.30 Spiegel van Belglü: muziek en nieuws van onze zuiderburen 14.00 Jazz uit het historisch archief. 14.25 (S) Radiokamerorkest en soliste. 15.00 Van ta-ta tot tota le taal: rubriek over het leven in de taal. AVRO: 15.10 (S) De wereld van de opera: beschou wingen over opera's. Vandaag: Die Teufel von Loudun, opera van Penderecki (gr.). 16.00 Nieuws. 16.03 Toonaangevende figuren uit onze muziekwereld (VH), gesprek. 16.35 Kerkorgel- conc. 17.10 (S) Kinderkoor. 17.30 Toppers van toen (gr.) 17.55 Mededelingen. Hilversum III. 240 m. VARA: 9.00 Nieuws. 9.02 Plaatjes voor de pep. 10.00 Nieuws. 10.03 Bk- spres: lichte platen. 11.0» Nieuws. 11.03 Lichte platen. (12.00 Nieuws.) 13.00 Nieuws. 33.03 De Eddy Becker Show. (14.00 Nieuws.) 15.00 Nieuws. 15.03 Drie-draal. 16.00 Nieuws. 16.03-18.00 Mix: licht platenpro- gïamma. (17.00 Nieuws.) Nederland I: NOS/NOT: 10.45-12.00 en 14.00-14.25 School televisie. liepen in goedmoedigheid uit: het was al over vijven en men werd moe. Heeft Jan Haasbroek nu een gesprek mogen hebben met het bestuur of niet? Voorzitter Kassies had in de vorige vergadering onderzoek toege zegd. „We hebben het onderzoek, dat wil zeggen, we hebben het opgedragen aan de directeur en die heeft alles in orde bevonden. Wij hebben abso luut vertrouwen in de directeur en met zijn woord is voor ons de kous af', verklaarde voorzitter Kassies en niemand zei meer wat. Tenslotte werd nog meegedeeld dat het karakter van het ledenbestand in de laatste jaren zo sterk is gewijzigd, dat het toekomstige programmabeleid geheel opnieuw moet worden bespro ken. Daaraan is men bezig. In mei begint ook de doorstroming van het bestuur. Voorzitter Kassies treedt dan af en is niet herkiesbaar. In zijn plaats (iederéen mag kandi daten stellen) zal het bestuur als kandidaat aanbevelen de reeds zite ting hebende drs. H. J. Pendèrs, so ciaal-psycholoog. Vanavond te zien Nederland 1 NCRV 7.05 Dier en vriend 7.25 quiz Zo moeder, zo dochter 8.21 Hier en Nu 8.45 De kleine waarheid, deel 5 9.50 Tenzij een wonder gebeurt. Over ongeneeslijk zieken Nederland 2 VARA 7.05 (NOS) Kijken naar kinderen 7.30 Coronation Street 8.21 Tweede documentaire „Niemand wil vrede": Damslapen 9.00 Detectivefilm „Wachten op Lassiter" 9.50 Achter het Nieuws 10.15 Boy's Big Band en Nina Simone Vanavond te horen Hilversum I NCRV 7.008.00 EO: geestelijke muziek, Reformatie en reveil, Bijbel studie 8.20 Komponisten in het interbellum 10.00 Pro Musica zingt 10.40 Tenzij een wonder gebeurt, aansluiting op het tv-program- ma dat op dit tijdstip eindigt Hilversum- II NOS 8.05 Komt U maarLuisteraars kunnen telefonisch discussiëren over actuele andeiwerpen 11.15 Jazz in actie:. Jubileumconcert Boy's Big Band (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM Vanavond gaan we weer kijken naar „De kleine waarheid", de glorie van Willeke Al- berti, of misschien wel van Willy van Hemert... in elk geval niet van de schrijver Jan Mens. Na vier afleve ringen hebben we het wel begrepen: Willy van Hemert schreef een tv-se- rie over door Mens aangegeven situa ties, meer niet. Op zo'n huiselijke serie kan je niet boos worden, we zijn het ook niet. Wel zouden we elke belangstellende kijker nog eens nadrukkelijk advise ren: lees onderdehand het boek niet, maar spaar het tot alle 26 delen op het scherm zijn geweest. Niet Jan Mens is in de dialogen aan het woord, maar Willy van He mert, die heel aardig kan schrijven over aangegeven onderwerpen. Direct toegegeven: de dialogen van Jans Mens zijn goed leesbaar, maar slecht in spreektaal te hanteren. Er moest zeker aan Worden gedokterd. Maar Willy schreef vrijwel alles zo goed als zelf. Nadrukkelijk vertelt bijv. Jan Mens, dat niemand ooit te weten is gekomen, wat er tussen de Marleen- verleidende Jaap Oudemans en zijn moeder is besproken. Wij echter weten het, dank zij- de fantasie van Willy van Hemert, haar fijn. Er werden fikse, eigenlijk niet ter zake dienende, noten gekraakt tussen moeder en zoon. 't Had best achterwege kunnen blijven, want in Marleen's leven speelde de familie Oudemans slechts een vluchtige rol. Maar zeker, een mooie scène was het wel. Andere scènes, die eigenlijk niet goed speelbaar zijn volgens de letter van het boek, eisen eenvoudig brede re uitbeelding en aangedikte dialoog. Alleronhandigst ging Willy van He mert te werk met het gesprek tussen Marleen en haar vader op een wan deling naar huis. Vanzelfsprekend konden de came ra's hen niet op zo'n lange mars doör de stad begeleiden, maar het volko men zinloos midden in de stad op een stoep gaan zitten leek toch een dwaze oplossing. Als moeder Spaargaren even naar een zieke buurvrouw was gaan kijken, had er gewoon thuis kunnen worden gepraat. En zo is er meer, dat niet helemaal bevredigt in het feuilleton dat op de televisie verschijnt. Van Willeke en haar natuurlijk acteertalent geen kwaad woord... wie zou dat willen of durven tegenspreken? Maar dat zij niets geleerd heeft van gelaatsexpres sie, evenmin trouwens als Mieke Bos die dat toch beter deed, valt telkens op. Willeke doet het geweldig voor een meisje dat geen toneelopleiding heeft gehad, dat is buiten kijf. Maar een actrice als Trudy Labij had van de rol stukken meer kunnen maken. Dat hindert allemaal niets, „De kleine waarheid" is een „thuisblijver- tje" en tenslotte is alles beter dan het gepolijst ogen-opzetten cn blikken- werpeh van tweede rangs-acteurs in Amerikaanse tv-series: Willeke is een echt. vlot melske dat haar rol erg goed verstaat en volhoudt en daar voor alle lof verdient. Ook 'dat is waarheid over „De klei ne waarheid". Veel genoegen van avond. Waar zou ik heen moeten gaan?" vroeg Vera. "Nee- ik blijf hier." En toen met een glimlach, die dapperheid en vertrouwen moest voorwenden, maar die echter haar groeiende onbehagen niet helemaal verbergen kon: "Zelfs als de menigte daarbuiten het paleis zou be stormen - wat zou mij kunnen gebeuren? Bovendien - misschien heeft u weer een chauffeur nodigIk heb het toch heel goed gedaan tij dens onze rit hierheen?" "U heeft het uitstekend gedaan", zei de kapitein langzaam,, terwijl het leek dat hij heel iets anders had willen zeggen. Hij keek haar daar bij in haar ogen en Vera begreep wat hij in werkelijkheid bedoelde. Ze sloeg haar ogen neer. Ze kende deze man pas een paar uur. En toch verwarde hij haar. Eerst had ze in hem haar tegenstander gezien. Toen had het gevaar hen bondgenoten gemaakt. En nu Nee, zei ze tegen zichzelf, het kan niet meer zijn dan een begrijpe lijke behoefte naar bescherming en geborgenheid. Ze stond alleen terwijl hij de enige was die1 ze kon vertrouwen. Het was echter meer dan dat, meer dan de sympathie die ze voor hem voelde, het was - liefde. Alexander-.dacht zc wanhopig terwijl ze deze naam steeds weer in haar gedachten herhaalde alsof ze daardoor haar zekerheid terug kon winnen. Ze probeerde zich echter tevergeefs het beeld van de man van wie ze hield, voor de geest te halen. Het bleef een schaduw. Vaag, zonder contouren terwijl het steeds weer door het beeld van de jonge officier verdrongen werd. Zo ging de dag voorbij. Om tien uur 's morgens maakte het revolutionaire comité van de Bolsjewisten bekend: de voorlopige regering is gevallen. De macht van de staat is in handen... van het revolutionaire militaire comité overge gaan De zaak waar het volk voor gevochten heeft: het direkte aanbod van een democmrischc vede, opheffing van het private eigendom en grondbezit, de controle van de produktie door de ar beiders, de vorming van een Sowjetregering - die zaak is veilig gesteld. Leve de revolutie van de arbeiders, soldaten en boeren!" Om twaalf uur omsingelden commando's van de matrozen en de Rode Garde het Marjinskypaleis, waar het zogenaamde 'voorparle- ment' vergaderde. De afgevaardigden gingen onder protest en bege leid door gefluit, gelach en beschimpingen uit elkaar. Om dertien uur bezetten eenheden van het Pavlovsky-regiment de Newski Prospekt en de aangrenzende straten. Een afdeling van de Rode Garde drong het kleine paleis van Julia Feodorowna Ermakowa binnen om haar te arresteren. De Rode Gardisten kwamen echter tevergeefs"Julia was 'met onbekende bestemming' vertrokken", zo als haar oude bediende zei. Haar sieraden, haar geld en haar waarde papieren had zij meegenomen. Om veertien uur legden de oorlogsschepen Amoer en Jastreb met 5000 matrozen uit Kronstadt aan naast de Auróra. De matrozen van de kruiser Vrijheids schemering kregen het bevel zich voor een beschie ting van het Winterpaleis gereed te maken. Een afdeling bezette de Baltischc spoorlijn en ontwapende de cadetten in Oranienburg en Petershof. Het geschut van het Peter-Paulbastion werd voor een beschieting van het Winterpaleis in stelling gebracht. (Wordt vervolgd) Smidje Verholen en de rare alchimist' 121: Toen smidje Ver holen de volgende och tend wakker werd, zag hij dat het al half twaalf was. Maar hij schrok nog meer toen hij sterke Stef op de rand van zijn bed zag zitten. Stef keek hem peinzend aan en zei: „Je hebt je lelijk ver slapen, hè, smidje Ver holen?" „Wel ver draaid!" liet de smid zich ontvallen. „Hoe weet jij dat ik sm..." „Stil maar," zei Stef met een zucht. „Daar ligt je snor op tafel. En daar ligt je boelhoed op ta fel. Zonder snor onder je neus en bolhoed op je kop lijk je precies op dat portret van smidje Verholen, dat overal hangt aan geplakt. Jij wordt door de politie gezocht, vriendje..." ,Nou ga dan je gang maar, Stef," zei smidje Verholen verbitterd. „Geef me maar aan bij de politie! en pik die dikke beloning maar in. Geld stinkt niet..." „Wat denk je wel van me?" riep Stef verontwaardigd uit „Ik heb geen enkele behoefte aan die beloning! Ik denk zelfs dat jij helemaal geen misdadiger bent. Je zult wel gegronde reden hebben om er zo vermomd bij te lopen. Ik weet dat er in de stad heel rare dingen gebeuren en het zou me niets verbazen als jij daar op de een of andere manier bij betrokken was. Misschien ben je wel een detective. Of misschien ben jij wel een lid van de binnenlandse veiligheidsdienst, alhoe wel je me daar toch nog te slim voor lijkt. Tja, mijn beste Verholen. Alles wijst er op, hq? Bolhoeden, aangeplakte snorren, nachtelijke uitstapjes met de auto van een ander..." „Weet jij dèt óók al?" riep de smid uit. „Ik hoorde je thuiskomen vannacht," antwoordde Stef. „Ik keek uit het raam en zag, dat je de auto in de schuur duwde. Vertel me nou eens, Verholen. Waarom doe jij eigenlijk zo stilletjes en geheimzinnig?" Smidje Verholen, die zich juist stond af te drogen, draaide zich om en zei: „Over een paar dagen zal ik je alles vertellen, Stef. Maar nu nog niet..."

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 7