Jr. scholten vreest verdere inflatie Ombudsman en fonds voor vakantieverdriet ÖRAMA IN SLOOPPAND Beurs voor doe- t-zelvers Pijpleiding nadert voltooiing NKV LANCEERT GARANTIEPLAN Vluchten uit brandend huis was niet mogelijk joy' bijna negen 'lijoen duurder "Uto uit bocht twee doden Geertsema voert lijst VVD aan Groningers: steun Moties Goudzwaard en Wierenga MAANDAG 25 JANUARI 1971 door Jan Ladenius vlak bij de dichtgespijkerde deur door de brandweer aangetroffen. Via de ladder (werden de slachtoffers naa» beneden gehaald en weggebracht. De brandweer bestreed het vuur met ze ven lage-drukstralai en een water kanon. De oorzaak van de brand is ver moedelijk het spelen met vuur door de 'jeugd, die in het slooppand een prachtig overdekt speelterrein hadden gevonden. De panden waren enkele weken terug juist door een familie verlaten. Doorn in oog Het leegstaande huis is de weinige buurtbewoners al geruime tijd een doorn in het oog. Volgens een van zouden allerlei ongure individuen er 's nachts en ook overdag ronddwalen, waarbij dikwijls ook kinderen be trokken werden. Het pand is vroeger gebruikt door koekfabrikant Paul Kaiser. Later vestigde Ter Meulen er een expeditie in maar sinds enige tijd was het volle dig verlaten, op de familie Van Ger- dingen na. De brand heeft in totaal drie slooppanden in de as gelegd. en I onze parleroentsredactie) d (ECHT Het is de vraag "•urgentieprogram van KVP, «in CHU er niet anders uit ibben gezien, wanneer het "it van het Centraal Plan- 1 over de mogelijkheden volgende regeringsperiode I was verschenen. V. Scholten, lid van de Tweede voor de CHU, stelde dit tater- flens een vergadering van de td in Utrecht. I: fcx>litieke college van de CHU jeen om de problemen te be- - j van de jeugd en de bejaar- PVee groepen, die zich moeten L;' peren, zei dr. E. Bleumink). Op «waren tal van wensen gedepo- ,J;Reden voor mr. Scholten om t te vragen voor de financiële heden en ruimte, it urgentieprogram wordt uit- mi van een verdere totale stij- "jn de overheidsuitgaven en een _j|e van de belastingdruk van ;s f procent per jaar. u*rees van mr. Scholten té, dat STERDAM Zoals B. en W. 7 lebben aangekondigd biedt dit U thans de gemeenteraad een tl aan tot beschikbaarstelling e*h aanvullend krediet voor de het Ahoy'-complex van bsten worden nu geraamd op 1.175. /hs de tweede suppletoire be- ten behoeve van het Ahoy'- rjjlc en er is alle reden om aan te -dat de zaak hiermee nog niet '"'zal zijn. twee jaar geleden, toen tot perde bouw werd besloten Sjiekend was het de bedoeling, v$ Ahoy'-complex in de mani- j C'70 een rol zou spelen, het- ~iet kon worden waargemaakt s^en de bouwkosten geraamd op spD.OOO. 5 1 een jaar geleden moest die r worden herzien: het bedrag A 65.293.175. Di INTERLAND Twee mensen vb het leven gekomen toen de earln ze zaten, zaterdagavond ,ltrimer uit de bocht vloog, in e fmsloot terechtkwam en tegen r tonnen damwand botste. De ^Jfers waren H. L. Lammers ui G. W. Lulof (47), beiden uit le<£ij waren na afloop van de kampioenschappen in Heeren- wo weg naar huis. Verkeersongelukken in het af rij weekend kwamen verder om ovfen P. A. van Strien (65) uit "'Jonk, Leon Schuurbiers (5) uit X P. Kwakkel (73) uit Hattum- oek, J. B. G. Spree (40) uit 'dam, C. Scheepens (23) uit m W. IJnema (18) uit Finkum. de belastingverhogingen via het hui dige systeem van indexering worden afgewenteld. Gevolg: verdere stijgin gen van lonen en prijzen en geldont waarding. Geen dienstplicht De Unieraad aanvaardde de aanbe velingen van het rapport „De Unie en de jonge kiezer". In deze aanbevelin gen wordt 20 miljoen gulden per jaar meer gevraagd voor het jeugdwerk. Verder wordt gepleit voor een jon- gerenstatuut (voor de rechtspositie van de werkende jongeren), snelle in voering van participatie-onderwijs, afschaffing van het jeugdloonstelsel en meer geld voor de adviescentra en hulpdiensten voor de jeugd. Er wordt aandacht gevraagd voor de huisvesting van jonge gezinnen en voor kinderdagverblijven (wettelijke subsidieregeling). Ook sprak men zich uit voor de afschaffing van de -dienstplicht en voor een al of niet rentedragende stu dielening voor alle studerenden van 18 jaar en ouder. Het gebruik van soft drugs, aldus de aanbevelingen, moet uit de crimi nele sfeer worden gehaald. Bestrij ding zal men meer moeten zoeken in eerlijke voorlichting en betere bege leiding en minder in bestraffing. Op het rapport „De unie en de jon ge kiezer", dat nog eens herschreven zal worden, bestond veel kritiek. Ds. G. Bos uit Hoornaar betoogde, dat het gehele jeugdprobleem te weinig van de Bijbel uit was benaderd. Drs. G. van Leijenhorst uit Gouda merkte op, dat het jeugdprotest niet altijd crea tief is en teveel op een voetstuk wordt geplaatst. Er is veel kaf onder het koren. Maar dr. C. Blankestijn herinnerde eraan, dat jongeren, juist omdat men zich Evangelisch laat in spireren. tot protest komen. Mr. Scholten waarschuwde nog voor de vaak ondragelijke financiële lasten, die men op zich neemt, bij het aangaan van rentedragende studiele ningen. Bejaarden Tijdens de discussie over bet be- iaardenproblcem zei Tweede Kamer lid drs. A. D. W. Tilanus fundamen tele bezwaren te hebben tegen de re geringsnota over het bejaardenbeleid. In het stuk wordt alleen gekeken naar de kleine groep, die bekneld is gekraakt Maar men vergeet, dat de gehele gemeenschap dit probleem aangaat en dat er een totale mentali teitsverandering nodig is. De heer A. J. Kaland. gedeputeerde in Zeeland, produceerde enkele spre kende cijfers: Pas over tien jaar kan het tekort van 120.000 bejaardenwo ningen zijn weggewerkt. Voor meer verpleegtehuizen moet geinvesteerd worden ln 20.000 bedden extra. Kos ten anderhalf miljard. Tegen de achtergrond van deze ge gevens wilde CNV-bestuurder L. C. van Dalen een appèl doen op de sa menleving. Hij vroeg wettelijke maatregelen voor een goede waarde vaste pensioenverzekering. Zijn ge dachten gingen uit in de richting van het omslagstelsel. Hij had verder de volgende wen sen: 1. Binnen vier jaar optrekking van de AOW tot het minimumloon. 2. Kortere -arbeidstijd voor 60-jarigen en ouderen. 3. Gericht budgetonder zoek voor de ouderen. 4. Onderzoek naar de leeftijd van pensionering. De Unieraad nam tot slot een reso lutie aan, waarin wordt gezegd, dat het bejaardenbeleid zich moet richten op de gehele samenleving en op de service aan de bejaarden. De bejaarde, aldus de resolutie, moet als medemens werkelijk worden aanvaard. Meer dan ooit moet aan dacht worden besteed aan de voor lichting. De dienstverleningen moeten worden uitgebreid. Nodig is een raad voor het bejaardenbeleid, waarin overheid en particulier initiatief zijn vertegenwoordigd. Taak van de raad: coördinatie en voorbereiding van het beleid. DEN HAAG De algemene verga dering van de WD heeft zaterdag de definitieve kandidatenlijst voor de Tweede-Kamerverkiezingen vastge steld. De WD zal in de komende verkiezingen met één lijstaanvoerder uitkomen, mr. Geertsema. Op de plaatsen 2 t/m 13 zullen in wisselende volgorde kandidaat wor den gesteld: mr. Berkhouwer, dr. Van Dijk, Joekes, mej. Cappeyne van de Coppello, mr Koning, De Koster, mr. Portiheine, mr. Rietkerk, ir. Tuijnman, mevrouw mr. Veder-Smit, Vonhoff en Wiegel. Op dc plaatsen 14 t/m 23 zijn kandidaat gesteld: mr. Geurtsen. Koudljs. De Beer, Van Ardenne, Keja. Waalkens. mevrouw Smit-Kroes. Pais, Dees en De Korte. Op de plaatsen 24 t/m 21 zullen ln combi naties zestien kandidaten worden gesteld, terwijl de laatste drie plaatsen van de lijsten in elke kieskring verschillend zullen zijn. De zestien kandidaten op de plaatsen 24 t/m 27 zijn VerweiJ. Heljmans. Talsma. Scherpenhulzen. Hoekstra, Wallis de Vries en mevrouw Ginjaar-Maas. Koolj v.d. Hou wen. mej. Pley. De Jong, Bosch. Mure, Slootweg. Oosterhuls en mevrouw Van Eck-Grootveld. (Van onze sociaal-economische redactie) UTRECHT Het Nederlands Ka tholiek Vakverbond heeft een reis garantieplan gelanceerd, dat moet voorkomen dat toeristen op enigerlei wijze de dupe worden van een door hen gekochte reis. Dat plan voorziet in een ombuds man en een garantiefonds, waarin de reisorganisators een waarborgsom storten van 250.000 en de reisver- kopers 25.000. Volgens het NKV-blad Ruim Zicht is de vakantiereis de laatste jaren een belangrijk stuk welzijn geworden en stevig meetellende factor in de eco nomie. Maar het garantiepakket voör een werkelijk zorgeloze vakantie is bij die ontwikkeling sterk achterge bleven. „De zekerheid voor de toerist lijkt steeds kleiner te worden nu zelfs bankbedienden en bakkers knechten vakanties verkopen". Scherp omlijnd Vooral in het belang van de gees telijke volksgezondheid moet er een scherp omlijnd systeem van waarbor gen worden geschapen, dat excessen op dit terrein onmogelijk maakt. Deze „dameshondjes" waren in hun afdeling de mooiste op de wedstrijd van de kynologenclub Amsterdam. Van voor naar ach ter Lhasa Apso, Pekingees. dwergpoedel, Yorkshire terrier dioergpinscher en Chihuahua. Kunststof-specie voor reparatie beton UTRECHT De commissaris der koningin in Utrecht, prof. mr. Verdam, heeft zaterdag de gecombineerde vakbeurzen „Karwei" en „Tuin en park" ge opend, die tot en met 28 januari in de Utrechtse jaarbeurs wor den gehouden. Op „Karwei" tonen 145 exposanten tal van doe-het-zelf-produkten; enke le le noviteiten: kunststof-specie en vloeibare kunststof voor het repare ren van beton, verschillende nieuwe soorten wandbekleding, nieuwe lijm soorten en nieuwe manieren om lijm aan te brengen. Vorig jaar heeft de Nederlandse consument voor 400 miljoen gulden aan doe-het-zelf -produkten gekocht. De heer Leverington, lid van de ad viescommissie van de beurs, zei dat in 73,5 pet. van de Nederlandse gezin - nen met name schilder- en behang- karweitjes eigenhandig worden op geknapt. Vooral 30- tot 60-jarigen zijn actieve „doe-het-zelvers". Op „tuin en park" wordt onder meer een hydraulische spuitmachine getoond voor graszaad en kunstmest en een „buitenwaterleidingssysteem", dat zowel boven als onder de grond kan worden aangebracht en dat op regelmatige afstanden aansluitings- punten heeft voor een slang. Dit systeem biedt het voordeel dat men voor allerlei klusjes, die op ver schillende plaatsen moeten worden uitgevoerd geen „lange einden" slang meer nodig heeft Andere nieuwighe den op deze beurs: zaden die met een bepaalde stof zijn omhuld zodat ze de vorm hebben gekregen van een pil en een, op een 12 volts accu werkende, snoerloze gazonmaaier. meent Ruim Zicht. Daartoe behoort een ombudsman: een onafhankelijk toeristisch deskundige, die een on partijdig en bindend oordeel geeft in conflikten tussen toerist en reisorga nisatie. Dit op basis van een aantal ga rantiebepalingen, zowel voor de reis organisators (touroperators) als voor de reisverkopers (reisbureaus). Het moet daarbij volgens het NKV niet alleen gaan om het „groot verdriet" (zoals het niet doorgaan van reizen), maar ook om het „klein vakantiever- driet" (ernstige vertragingen, andere accommodatie dan beloofd, grotere af stand tot het strand dan in de reis gids vermeld enz.). Vakkennis Om de ombudsman en de garantie bepalingen effectief te maken moet DEN HAAG De contactgroep van 17 Oost-Groninger gemeenten heeft aan de Tweede-Kamerleden geschreven dat de bij vorige week ge houden debatten over Oost-Gronin- gen aanwezige streekgenoten grote waardering hadden voor de „indrin gen wijze waarop de Kamerleden datgene wat onder de bevolking leeft onder woorden hebben ge bracht". De contactgroep schrijft voorts van oordeel te zijn dat de moties ingediend door dc heren Goudswaard en Wierenga goed weergeven wat Oost-Groningen van de regering ver wacht: een meerjaren-beleid dat er consequent op gericht is een grondig economisch en maatschappelijk her stel in het gebied te bewerkstelligen, gekoppeld aan een aantal maatre gelen die op korte termijn effect sorteren. De contactgroep vraagt de Kamer zich op overtuigende wijze vóór beide moties uit te Spreken. Over de moties wordt woensdag in de Tweede Kamer gestemd. Kanker kan vroeger ontdekt worden JERUZALEM De Israëlische biochemica dr. Chloe Tal heeft gis teren verklaard een middel te heb ben gevonden waardoor kanker zeer vroeg kan worden ontdekt. Zy ver klaarde, dat een patiënt anti-stof produceert die in het bloed kan worden aangetroffen. Dr. Tal die in de afgelopen twee jaar haar methode heeft beproefd ontdekte bij aan kanker lijdende patiënten deze anti-stof, terwijl de ze stof niet werd aangetroffen bij patiënten die aan een andere ziekte leden. Amerikaan in Moskon lastiggevallen MOSKOU Een Amerikaanse journalist is in Moskou door Rus sische militairen lastig gevallen. Zijn auto werd beschadigd. Vermoedelijk wilden de militairen protesteren tegen recente anti-Rus sische incidenten in de Verenigde Staten. Het is de tweede maal binnen veertien dagen dat de journalist, die overigens niet gewond raakte, het slachtoffer werd van Russische ac ties. er een garantiefonds komen met een onafhankelijke beheerder. Bovendien is het nodig, aldus het NKV, dat de wederverkoper van vakantiereizen een behoorlijke vakkennis kan ga randeren, „een eerste voorwaarde om vooral het kleine relsverdrlet te voor komen". Het NKV pleit daarom voor een wet op het reisbureauwezen dan wel een interne regeling binnen het toeristisch bedrijfsleven, waaraan alle bedrijfs- genoten zich onderwerpen, desnoods door de overheid gedwongen. Deze regeling zou dan ook voor het perso neel bepaalde eisen moeten formule ren. ROTTERDAM Zondagmid dag is men in het Hansadok te Antwerpen begonnen met het tot zinken brengen van een der laat ste en belangrijkste secties van de aardoliepijpleiding, die Rot terdam zal verbinden met de Antwerpse raffinaderijen, en waarvan een aftakking eveneens de raffinaderij te Feluy zal be voorraden. De pijpleiding Rotterdam-Antwer- pen, die wordt aangelegd op initiatief van de vier aardoliemaatschappijen Petrofina, Brltlsch Petroleum, Stan dard Oil en Chevron, vergt een in vestering van ongeveer 94 miljoen gulden, en zal omstreeks augustus van dit jaar in gebruik worden ge steld. De begincapacitelt van deze 105 km lange pijpleiding is gesteld op 28 mil joen ton per jaar. maar kan later nog worden opgevoerd. De aardolie wordt betrokken uit depots van diverse lo caties in Europoort. Het beginpunt van de gemeen schappelijke leiding bevindt zich bij het hoofdpompstation nabij de Ca- landbrug te Rotterdam. De aardolie wordt in Antwerpen geleverd aan de SIBP-raffinaderij van Petrofina en BP, en aan de Esso-raffinaderij. Chevron zal een pijpleiding aanleg gen naar een aardolieopslagplaats op linkeroever. De aftakking naar Che vron te Feluy is momenteel in aan bouw vanuit Antwerpen Met da bouw van de pijpleiding Rotterdam- Antwerpen is op 15 mei 1970 begon nen. De zinker, een buis van 85 cm dia meter en een lengte van 422 meter, weegt ongeveer 450 ton en werd zon dag omstreeks 16 uur door een kon vooi van elf drijvende bokken dwars over het Hansadok gesleept. Later bracht men de zinker in de sleuf, op een diepte van 15.75 meter De zinker is samengesteld uit drie pijpen, één bestemd voor het vervoe ren van aardolie van Rotterdam naar Antwerpen, een smallere als mantel buis voor een teletransmissiekabeL Deze operatie -moest al tweemaal worden uitgesteld. de beidg broertjes, werden direct in de gereed staande ambulance gezet en naar het Sofiakinderziekenhuls gebracht. Het derde slachtoffer moest evenwel op een ziekenauto wachten. Eerst om 14.20 uur kreeg de meldka mer van de GG en GD het bericht dat een tweede wagen nodig was. Omstreeks half drie arriveerde deze tweede wagen gevolgd door nog twee ziekenauto's. Door rook bedwelmde brandweerlieden moesten in de com mandowagen van de brandweer op verhaal worden gebracht. Hoe het drama zich voltrok vertelt Frans Willemse (24). „Ik reed met mijn auto op het Noordplein toen ik rook zag komen uit de slooppanden aan de Rechter Rottekade. Nadat ik mijn auto geparkeerd had zag ik tot mijn ontzetting op de derde etage een vrouw voor het raam staan, die wan hopig om hulp riep. De tweede etage stond toen al in lichterlaaie." „Samen met anderen probeerde ik een toegang te forceren, maar doordat de deuren dichtgespijkerd waren luk te dat nauwelijks. Via allerlei gangen lukte het ons toch om enkele trappen op te klimmen. De rook was ontzet tend. Steeds moesten wij naar de ra men om lucht te happen. Op ons roe pen kregen wij toen al geen antwoord meer. Een van ons probeerde nog met een breekijzer een gat in een muur te slaan maar deze poging moest snel worden opgegeven doordat de hitte ondraaglijk werd". „Kort nadat wij het brandende huis waren binnengegaan hoorden we de sirenes van de brandweer die zeer snel ter plaatse was. Wij schreeuw den om hulp en gebaarden dat de meegekomen ladder naar de derde verdieping uitgeschoven moest wor den omdat daar de slachtoffers het laatst waren gezien. Door de gewel dige paniek werd echter eerst de tweede verdieping met de ladder be reikt." Later werden de drie slachtoffers Men probeert een gat in het dak van het slooppand te hakken om de bedreigde familie te rsdden. 'ERDAM Het af- ilijke drama dat zich za- iddag even voor twee de Rotterdamse Rechter de heeft afgespeeld, heeft ihrijnend licht geworpen wantoestanden die zich jppanden kunnen voordoen. tyrouw en haar beide kinderen, flaatste bewoners van de voor i bestemde panden aan de Rottekade 51 tot 55, konden het als een fakkel brandende Jmrn. doordat de vluchtweg It dak met planken was gebar- Een ontdane brandweercomman dant B. Vossenaar: „De slachtoffers hadden zich betrekkelijk eenvoudig in veiligheid kunnen stellen door over het dak te vluchten. De vuurhaard is op een benedenverdieping ontstaan en zocht zich slechts langzaam een weg naar boven. De familie zat ech ter als ratten in de val omdat hun enige uitweg met planken dichtge spijkerd zat." De bewoonster van het pand ligt zwaar gewond in het Bergwegzieken huis. Voor de beide broertjes kwam hulp te laat. Twee dochters ontsnap ten aan de vuurdood, doordat zij de stad waren ingegaan om te winkelen. De felle brand heeft echter nog meer dramatische aspecten. Om pre cies 13.46 kwam de eerste melding bij de brandweer binnen. Zoals bij mid delalarm gebruikelijk is reden brand weer, politie en GG en GD gelijktij dig uit. Er ging echter maar één zie kenauto naar het pand. In een van de eerste meldingen werd zonder meer gemeld dat er zich drie mensen in het pand moesten bevinden. Twee slachtoffers, naar later bleek Brandweerlieden staan te wach ten op de komst van een ambu- I lance met tussen zich in (in een I zeildoek) een van de slachtoffers.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 5