IJ AHOLIEKRAAN DICHT 348.- Fornaess is een groot kampioen GEEN GRATIE VERWACHT VOOR „92" VAN GUINEE Commentaren Als Opec-landen niet hun zin krijgen Hartpatiënten harde Overleg in Teheran is weer begonnen Opvarende van Harbo vermist VENDAIR 15 dasen Het Kwartet eer onrust nu Belfast 95 Twee broers 'komen om bij hevige brand Costa Brava Drama Jan Bols (R'TA) Onbestendig JLeidse Courant »c" ofdr leur: F. Diemer ifdredacteur: Dr. E. Olemar CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „SUntvaabeh Is ghebleve* mijn hart In tsgfwnspoetr* Maandag 25 januari 1971 51ste j. vooraanstaande prol. christelijke dagbladen [kantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p.w. ƒ1,41, p. m. ƒ6,05, p. kw. ƒ18,10 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur [ïHERAN Als de huidige onderhandelingen over de olie- I niet tot een gunstig resultaat leiden, zouden de olieleveran- wel eens stopgezet kunnen worden. ze waarschuwing gaf giste- ie Sjah van Perzië tijdens lersconferentie in Teheran, rste die hij in 12 jaar heeft iden. erts van de olie-exporterende (Opec) en van de westerse latschappijen hebben gisteren BiFAST Een menigte van on- vierhonderd mensen heeft gisteravond in Shankill Road, rotestantse wijk van Belfast, i naar bussen en auto's gegooid iten van woningen en winkels pld, politie sloot de wijk af en iren plaatsten wachtposten langs Ijfgangs wegen om te voorkomen IjRensen van buiten het district ^ij de oproerige menigte zouden jiten. was de tweede uitbarsting eweld in Shankill Road binnen lur. Zaterdagavond vochten jonderd jonge protestanten en- j uren met de politie. Daarbij In twee politiemannen gewond. ongeregeldheden van zondag- deden zich voor ondanks de van de premier van [-Ierland, James Chichester- j dat zijn regering streng zou MTisafo Tevens voor allerlei bruikbaar Ik geef op als nieuwe abonnee: im: etaalt Per kwartaal O maand ft~ BQN- beloning voor mijn aktiviicit vang ik het gezellige Pletina I oalijc cadeau. M legel is niet nodig als u op de envelop schrijft: i Leidse Courant, rdnummer 267, Leiden in Teheran het overleg over de olie prijs hervat. De Opec-landen willen hogere be lastingen heffen en openbaar vast gestelde prijzen voor ruwe olie, die wordt geëxporteerd door Iran, Koe weit, Saoedi-Arabie, Aboe Dhabi en Qatar. De maatschappijen hebben aan geboden stabiele prijzen voor ruwe olie te betalen voor een periode van 5 jaar en de prijzen jaarlijks aan te passen als compensatie voor de in ternationale inflatie. Zij staan echter afwijzend tegen over wijzigingen in de belastinghef fing en gedwongen investeringen in de Opec-landen. De Sjah zei dat de oliemaatschap pijen tot 3 februari de tijd krijgen voor een beslissing. Hij achtte het niet onmogelijk dat het voorbeeld van Venezuela zou worden gevolgd, dat de belasting op de inkomsten van oliemaatschappijen drastisch heeft verhoogd. Volgens de Sjah zou de crisis nog groter worden als de geïndustriali seerde landen de oliemaatschappijen gaan steunen. "Dan wordt het een confrontatie tussen de arme en rijke landen." Enthousiast moedigt prinses Beatrix Ard Schenk aan tijdens diens rit op de tien kilometer. Links prinses Margriet en rechts de voorzitter van de KNSB, jonkheer Quarles van Ufford. BREDA Een harde actie kondigde voorzitter H. S. Fievet van de Nederlandse Hart patiëntenvereniging aan, toen zaterdag nog niet bekend was wanneer de Utrechtse kliniek voor hartziekten weer zal wor den opengesteld. Nu het ultimatum is verlopen, zal de vereniging vandaag de hartkliniek bezettenaldus de heer Fievet. De directie van het academisch ziekenhuis had de heer Fievet vrij dag een expresbrief gestuurd, waar in staat dat het tijdstip van her opening van de kliniek „zich thans in redelijkheid niet laat voorspellen". Minister Veringa (onderwijs), het bestuur van het ziekenhuis en cura toren van de universiteit zullen vol gens de brief alles in het werk stel len de kliniek zo spoedig mogelijk weer volledig te laten functioneren, maar daarvoor is nodig dat eerst een specialistenteam wordt samengesteld. Volgens de heer Fievet had de directie tien maanden geleden al moeten voorzien, dat er alternatieve voorzieningen moesten worden ge troffen om het werk op de hart kliniek te kunnen voortzetten. „Zij kunnen ons honderden brie ven of telegrammen sturen met fei ten die wij al kennen. Wij hebben besloten tot actie over te gaan", aldus de voorzitter van de hartpatënten- vpreniging. ROTTERDAM Een hevige brand in voor sloop bestemde panden aan de Rechter Rottekade in Rotterdam heeft zaterdagmiddag het leven geëist van twee broertjes. De slachtoffers zijn de 14-jarige Hans van Gerdingen en zijn 12 jaar oude broertje Jan. Hun moeder, de 48-jarige mevrouw W. van Gerdkigen-Koudenberg is in zeer zorgwekkende toestand in het ziekenhuis opgenomen. De kinderen konden niet ontsnappen, doordat de vluchtweg dichtgespijkerd bleek. Hoe de brand is ontstaan is niet bekend. De politie vermoedt dat kin deren in het voormalig pand van de Fa. Paul Kaiser met vuur hebben ge speeld. De familie Van Gerdingen werd op de derde verdieping door het vuur verrast en kon niet ontsnappen. De brand ontstond op de eerste eta ge. De Rotterdamse brandweer be streed de vuurhaard met zeven lage- drukstralen en een waterkanon. (Zie verder op pagina 5) 1 Tanker gestrand, duizenden liters olie in zee NEW HAVEN De 23.665 ton me- tende tanker Esso Gettysburg is za terdag bij de ingang van de haven van New Haven aan de grond gelo pen, waardoor duizenden liters olie in zee terecht zijn gekomen. Een woordvoerder van de kust wacht zei dat de tanker op eigen kracht los kwam, maar dat daarbij tien van de dertig tanks werden be schadigd. LONDEN Dertien beman ningsleden van het onder Libe riaanse vlag varende Rotter damse motorschip Harbo, dat gisteren in het Kanaal ten zui den van Wight in moeilijkheden raakte, zijn in veiligheid. Naar één opvarende werd van morgen nog gezocht. De Harbo was met een lading sta len buizen op weg naar Cuba. Het schip raakte tijdens een zware storm in moeilijkheden en kreeg met zware slagzij te kampen. De Duitse sleepboot Pacific Glory nam de Harbo (1933 ton), van de Rot terdamse handel- en scheepvaart maatschappij H. Boon, op sleeptouw. Vier bemanningsleden bleven aan boord. De lading stalen buizen werd in zee gegooid. Noodseinen De Groningse kustvaarder Tiny (496 ton) zond afgelopen nacht nood seinen uit omdat het schip slagzij maakte. Het bevond zich toen voor de Engelse zuidkust. Met een helikopter zijn de laatste twee bemanningsleden van het Deen se schip Gerni (296 ton) gehaald, dat zich ten westen van Den Helder bran dend op de tyoordzee bevindt. Eerder waren de vier andere opvarenden aan boord van te hulp geschoten schepen gebracht. De Gerni was gistermiddag door een explosie aan de achterkant van het schip in brand gevlogen. De heer H. J. Boersema (52) uit Us- quert is zaterdagavond verdronken tussen 'Schiermonnikoog en Rot- tumeroog. Hij ging wel meer voor zijn genoegen vissen met een 76-ja- rige oud-visser in diens bootje, de Vq 1. Het bootje raakte tijdens eb vast. Toen het tij keerde, kon het bootje weer gaan varen. Schipper Teerling vertelde dat de heer Boersma het an ker zou lichten. Hij struikelde en sloeg overboord. De man is nog niet gevonden. Willekeur DE 92 DOODVONNISSEN in Guinee, waarvan er 58 voltrokken dreigen le worden, steken scherp al bli soortgelijke veroordelingen op veel kleinere schaal in Spanje en Run- land. Ook omdat tevoren vaststond dat geen gratie zou worden ver leend. Alleen al uit dit besluit van presi dent Touré valt af te leiden, dat de doodvonnissen vaststonden, voor dat het 'proces' in het sportstadion van Conakry was begonnen. Uitvoe ring ervan in het openbaar zal dan ook veel lijken op een massale wraakoefening. Terecht klinkt in de wereld van van daag het protest tegen willekeur en hei uitschakelen van oppositio nele krachten. Of dat nu in Spanje. Rusland, Griekenland of Kameroen gebeurt. Guinee mag daarop geen uitzondering zijn omdat er een 'linkse' dictatuur heerst. Elke vorm van onderdrukking moet aan de kaak gesteld worden. Daar bij mag de politieke kleur van de onderdrukker niet bepalend zijn. Gebeurt dat wel, dan wordt de ge loofwaardigheid van hen die zich daaraan schuldig maken, zwaar op de proef gesteld. (volledig verzorgd) Reisbureau VROOM 4 DREESMANN Vriendelijk verzoek om niet zelf het abonnements geld te gireren, maar de acceptgirokaart af te wachten, en uitsluitend daarmee te betalen. •HEERENVEEN et Hkampioenschap van 22-jarige Dag Fornaess werd toch minder onbevredigend dan men zich zaterdag had kunnen voorstellen. Natuurlijk, zijn kam pioenschap zal de historie ingaan, gekoppeld aan het woordje maar, toch bewees de Noor, ondanks de diskwalificatie van Jan Bols, een groot kampioen te zijn. Op de vijftienhon derd meter, altijd al de sleutelafstand op de grote toernooien sloeg hij zijn slag. Naaste concurrent Ard Schenk werd op 1.3 seconde gereden, de rest op nog meer. Ook zijn race op de tien kilometer was van klasse. Daar doet de nog fenomenaler prestatie van Ard Schenk, Kees Verkerk en Per Willy Gut- tormsen op dit afstand niets aan af. Dag Fornaess bewees ook op alle afstanden een grote te zijn. Als winnaar van twee afstan den en bovendien uitstekende tijden rijdend op de 500 en 10.000 meter werd hij de Euro pese kampioen. De titel, die ook Jan Bols had kunnen veroveren. De nadruk gelegd op had kunnen. In Gothenburg krijgt de man uit Hoogeveen een nieuwe kans. Het kampioenschap dreigde za terdag overigens flink uit de hand te lopen toen bekend werd, dat Jan Bols, die na de vijf kilometer race de eerste plaats in het alge meen klassement bezette, werd ge diskwalificeerd. De Drent vergat een binnenbocht te nemen, reed dertig meter te veel en werd uit eindelijk van verdere deelneming uitgesloten. Het publiek was ge desillusioneerd. Moeilijk kon het de klap verwerken. Geruchten, als zou men spijkers op de ijsvloer gooien, ja zelfs het hele kampioen schap in de 'war sturen, waren niet van de lucht. De reden van de woede gold voornamelijk de Zwe den en Noren, die voordat er sprn- kwalificatie een protest indienden! ke was van ook maar enige dis- Minder sympathiek, zeker. Daar kwam nog bij dat de massa ter ore kwam, dat niemand minder dan Dag Fornaess in de Nederlandse kleedkamer de niet zo fijne opmer king maakte van: „Regel is regel". Juist dat pikte Heerenveen niet. Toch verliep die tweede dag nor maal. Vooral Leen Pfrommer ver dient een eresaluut. Zi.in oproep aan het publiek, alles toch goed te laten verlopen en vooral sportivi teit in acht te nemen, bleek van grote waarde. Aanvankelijke fluit concerten voor met name Dag For naess veranderden in een ovatie bij zijn huldiging als Europees kampioen hardrijden op de schaats 1971. Op onze sportpagina's vertelt verslaggever Rob Hartog meer over het wel en wee van Heerenven. Nederlander werd uitgewezen CONAKRY In de Afrikaan se staat Guinee heeft het parle ment als militair tribunaal gis teren 92 doodvonnissen uitge sproken wegens medeplichtig heid aan de mislukte invasie van eind vorig jaar. Er zijn 34 vonnissen bij verstek uit gesproken. De overige 58 terdoodver- oordeelden bevinden zich in hechte nis in Guinee. De vonnissen werden bekendgemaakt tijdens een massa bijeenkomst in het stadion van Co nakry. Verder werd bekendgemaakt dat 72 verdachten tot evenslange dwang arbeid zijn veroordeeld. Onder hen is de aartsbisschop van Conakry. Tchi- dimbo. Ook de Westduitsers Siebold die inmiddels zelfmoord zou heb ben gepleegd en Marx zijn tot le venslang veroordeeld. Voorts is be sloten tot uitwijzing van 16 buitenlan ders, onder wie één Nederlander, wiens naam niet is bekend geworden. De vonnissen zijn uitgesproken door de nationale vergadering, die van de I regering bijzondere volmachten had DEN HAAG Met ingang van vandaag is de margarineprijs met 1 cent per 250 gram verhoogd. De prijs verhoging, aldus de bond van Neder landse margarinefabrikanten, is het gevolg van de gestegen grondstof- fenprijzen en de doorberekening door de handel van de zgn. bijzondere loonkosten en andere distributiekos tenstijgingen. gekregen om alle Guineërs en buiten landers te berechten, die bij de inval betrokken zijn geweest. De terdoodveroordeelden zullen waarschijnlijk worden opgehangen. De legerleiding had dit geëist. Zij hebben geen mogelijkheid tot gratie, omdat president Toure dit tevoren had uitgesloten. Het is niet bekend wanneer de vonnissen zullen worden voltrokken. Menige man die verliefd is op een kuiltje in de wang be gaat de fout het hele meisje te trouwen. LEACOCK VANDAAG en MORGEN 2e REISBEURS KAMP HOUTRUST '71 Toeristische informatie, folkloris tisch amusement, films en mode shows, caravans en tenten, foto tentoonstelling „Vrouw met va kantie". Van 14.00 uur tot 22.00 uur. Volwassenen 2,50 - kind. 1,25 HOUTRUST - DEN HAAG „Ik wil mijn haar zwart geverfd hebben. Dan herkent de parkwachter me niet meer." Zon en maan 26 januari: zon op 8.30, onder 17.16; maan op 8.32, onder 16.35; Nieuwe Maan. Hoog water Hoog water 26 januari: Rotter dam le getij 357, 2e getij 16.26; Scheveningen 2.31-14.48; Vlissln- Ben 1.12-13.35; Haringvlietdam a d. zeezijde 2.56-15 15, Aangenomen wordt dat hiervoor op nieuw een massabijeenkomst zal wor den belegd. Paus Paulus heeft gisteren gezegd dat hij president Toure persoonlijk heeft gevraagd om clementie voor aartsbisschop Tchidimbo en voor de andere beklaagden. Hij zei dat de bisschop, die „voor zover wij weten onschuldig is", wordt bedreigd met „verschrikkelijke folteringen." DE BILT De luchtdruk blijft laag in een langgerekt^ebied dat zich van Noorwegen naar het zuidwesten, uitstrekt. Tussen dit gebied en een rug van hoge druk in het Middellandsezeegebied blijft West-Europa zich bevinden in een krachtige zuidwestelijke lucht stroming waarin frontale storin gen worden meegevoerd. Een dergelijke storing trok met stormwinden in de nacht van za- ttrdag op zondag over het land waarbij de temperaturen opliepen tot 12 graden. Later werd koe lere lucht aangevoerd waardoor overdag slechts 7 graden geme ten werd. Ook voor de komende dagen ziet het er naar uit dat het hui dige weertype, dat gekenmerkt wordt door onbestendig en vrij zacht weer, zich zal handhaven. Vooruitzichten voor woensdag: aantal uren zon: 0 tot 3; min. temp.: 3 tot 7 graden boven nor maal; max. temp.: 1 tot 5 graden boven normaal, kans op een droge periode van minstens 12 uur; 60 procent; kans op een geheel droog etmaal: 30 procent BAROMETERSTAND: heden 10 uur 74.2 cm (988 millibar) dalend.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 1