ijfhonderd imbtenaren Dordtse doen aan buxi-proef „Gepriegel" met handschrift Hugo de Groot Gouda Habije etaleert toekomst CIJFERS Meisjes ONTHULLEN: eerder een j Boeiende expositie Rotterdam lonkt naar Brabantse westhoek Dorpsroddel in Benthuizen BLEISWIJK IN ACTIE TEGEN OLIESTOKENDE TUINDERS proces-verbaa l "èn drugkliniek 5 Alblasserdam Delft krijgt grootste motel Spij kenissebrug maandagnacht afgesloten Burgemeester van Zevenbergen: Team werkt hard aan uitgaven Weinig interesse hearing Dodelijk ongeluk op Provinciale weg 30 ZATERDAO 23 MWÜAW i RDRECHT Een grote groep enteambtenaren circa vijf- trd is uitgenodigd mee te i en aan een door het Dordtse ge melijk vervoersbedrijf te houden fiment met een zogenaamde Een „buxi" is een kruising n een bs en een taxi. Op het )lik rijdter al een buxi in tlf. Het vervoersbedrijf heeft het een gekregen van de Utrechtse rteur Agam. Het heeft op de luren dienst gedaan op buslijn 9 -Willemsdorp), niet als buxi, n als bus. De directeur van het lersbedrijf, de heer D. Louwman, 1 de uitkomsten van het experi- met grote spanning tegemoet. verwijzing naar wat prof. ir. luller, die voor de Drechtsteden litgebreid verkeersonderzoek in- over het openbaar vervoer heeft reven en naar wat hij zelf in tigen rapport daaromtrent heeft iar gemaakt, zegt hij: „Wij be lief openbaar vervoer te popula- 2 n. DAt is dringend nodig. In ons ren de serviceverlening te verbe- 7 kan het nut hebben in de toe- t buxi's in te schakelen." 9 voegt daar onmiddellijk aan De „buxi", zoals die op het ogen blik in Dordt rijdt toe: „Het is niet de bedoeling de taxi bedrijven de voet dwars te zetten. Met de buxi wordt, al zijn er over eenkomsten, anders gewerkt." De opzet van het gebruik van buxi's is dat men deze via eencen trale kan oproepen, precies zoals men dat doet met een taxi. Het verschil is dat de buxi zijn. klanten op een be paalde route of in een bepaalde wijk verzamelt en hen vervolgens naar het gewenste doel brengt. Kolossaal? De gemeenteambtenaren perso neel van het Dorditse stadskantoor krijgt nu de gelegenheid gedurende een avond en de gehele volgende dag de mogelijkheden, die de buxi biedt, te beproeven. Gevraagd of een proef met niet minder dan 500 personen, die bovendien hun huisgenoten mo gen laten meeprofiteren, niet wat te kolossaal is voor het houden van' de proef met het kleine busje, zegt de heer Louwman er op te speculeren dat slechts een klein gedeelte van de „vijfhonderd" >de proef op de som zullen nemen. „Uiteindelijk heeft het busje slechts een capaciteit van 23 passagiers, te weten elf zit- en twaalf staanplaatsen. Maar we zijn ook be nieuwd naar de interesse." Vooral in de zomermaanden is er voor het vervoersbedrijf bijznder weinig aanbod van passagiers. Toch moeten de grote bussen op de lijnen blijven rijden. De voordelen van de buxi zouden dan vooral aan het licht komen. Er valt niet aan te twijfelen of dan zouden velen er overgaan te gen een betrekkelijk laag tarief ge bruik te maken van de kleine busjes, die je komen afhalen en je snel naar elk gewenst stadsdeel binnen d be bouwde kom brengen. Bij optimaal gebruik zou de verkeerschaos in de binnenstad, zoals die nu op bepaalde tijdstippen heerst, wat verminderd kunnen worden. BENTHUIZEN Schoenma ker J. Vos en zijn echtgenote gaan de laatste dagen gebukt onder een bijkans middeleeuws aandoende dorpsroddel, die nu een climax bereikt schijnt te hebben. Te pas en te onpas wordt het ijverige schoenmakersechtpaar benaderd met de vraag oj het waar is, dat zij de laatste voet balpoule hebben gewonnen. De gesprekstof in de winkel >met de klanten, die zich meest al beperkte tot weersvoorspel lingen, draait de laatste dagen alleen nog maar om de vermeen de rijkdom van de schoenmaker. De ontketende dorpsroddel schijnt niet meer te temmen te zijn en ook heilige huisjes wor den niet meer ontzien. Zelfs het huwelijk van het echt paar wordt erbij gehaald. Er zou onenigheid tussen de echtelieden zijn ontstaan, omdat de vrouw het bedrag aan een liefdadige landelijke instelling zou willen schenken. Ook wordt al rondverteld, dat schoenmaker Vos uit het kerke lijk register is geschrapt. Schoenmaker Vos en zijn echt genote, die zeer meelevende le den van de Gereformeerde Ge meente van Benthuizen zijn, heb ben het zichtbaar moeilijk met de schijnbaar niet meer te tem peren dorpsroddel. En waar het verhaal vajidaan komt blijft voor hen een vraag. BLEISWIJK In het besef, dat oliestookinrichtingen van tuinderijen heel belangrijke luchtvervuilers zijn hebben B. en W'. van Blciswijk een brief geschreven aan alle tuinders in die gemeente mt een dringend be roep om, voorzover zij hun kassen nog niet verwarmen met aardgas; op deze brandstof over te gaan. B. en W'. schrijven de tuinders, dat als zij meewerken, „voorkomen kan worden; dat het college genoodzaakt zou worden tot het nemen van zeer onprettige en harde wettelijke maat regelen". De tuinders krijgen bij hun brief een formulier aangeboden, dat zij moeten invullen en naar B. en W terugsturen, op deze manier precies aangevend of zij willen meewerken en op welke manier zij dit willen doen. In brif en formulier wordt na drukkelijk gememoreerd, dat deskun digen van het proefstation te Naald wijk en het Instituut voor tuinbouw techniek e Wageningen de tuinders daarbij behulpzaam willen zijn. DEN HAAG Meisjes die winkel diefstallen plegen, lijken door de Haagse kinderpolitie wat forser aan gepakt te worden dan jongens die zich aan eenzelfde misdrijf schuldig maken. Met name de 14- en 15-jarige meisjes krijgen relatief gezien vaker een proces-verbaal dan de jongens, Boven de 17 jaar krijgen de meisjes altijd een proces-verbaal, wat trou wens ook geldt voor de jongens. Her haling van het misdrijf maakt weinig of geen verschil voor het al dan niet opmaken van een proces-verbaal. Deze voorzichtige conclusies kun nen getrokken worden uit een onder zoek dat de Haagse politie in samen werking met drie medewerkers van het Seminarium van Hamel van de universiteit van Amsterdam heeft op gezet. Basis voor het onderzoek vormde de mechanische verwerking van dossiergegevens, zoals die op het bureau kinderpolitie sinds 1966 al wordt toegepast. Het onderzoek had tot doel een in zicht te krijgen in de mogelijkheden die de mechanische verwerking biedt Spitsuren )UDA De ambitieuze hen van het Goudse gemeen- situur voor de reconstructie V de oude binnenstad en de \ouw tot een vingerstad met IfO a 80.000 inwoners vormen 1 elangrijkste onderdelen van expositie „Gouda '71", in de ifpe Veemarkthal. snelle ontwikkeling, die Gouda doormaken krijgt op deze boei- tentoonstelling alle aandacht. de hand van maquettes, foto's, 0 ngen en ander materiaal kun de belangstellenden een idee n van het Gouda in de naaste mst. 1 expositie, ingericht door de Sf openbare werken, valt in drie delen uiteen: De reconstructie L e binnenstad, die zowel voor de inte als voor de beleggers en de nemers een miljoenenzaak is, de «•uitbreiding in alle richtingen en logisch vervolg daarop de ten van gebruik en beheer. „Voorbeeld" J. Kremers, directeur van open- werken, erke'nt dat „het stad vele schaduwzijden kent. In een x iting op de expositie noemde hij everband VQoral de vervuiling Ie grachten, die de Gouwenaars e stortplaats voor afgedankte Opfietsen, matrassen en wat al ebruiken. Een paar van die uit ater opgeviste afdankertjes zijn c 'afschrikwekkend' voorbeeld T1t> de expositie te zien. T 7 I jjfLASSERDAM B en W van (sserdam hebben afwijzend ge- r#rd op het verzoek van de Pro- 3( Bouwman stichting een drug- ofc binnen de gemeentegrenzen te '<#n. 1 drugkliniek zou agressief ge in de hand kunnen werken", al- -lurgemeester mr. J. H. Vijge- 1 Hij doelde hierbij vooral op j^ressieve houding van de bezoe- I, van de patiënten, die uit zo'n 4iillend milieu komen en niet op Ventuele reactie van de Alblas- jjnse bevolking zelf. !nj gemeenteraad heeft helemaal ^"'inspraak gehad in deze zaak. is een normale procedure dat Allege van B en W de lopende i"« afhandelt", vindt burgemeester 1 boom. Het lijkt hem bovendien it deze zaak in het politieke le trekken. Heel wat beter te spreken is de heer Kremers over de Gouwenaars en de Goudse organisaties, die meeden ken over de toekomst van hun stad. Zo zijn er met name voor het gebied Nieuwe Markt cn Omgeving diverse alternatieve plannen ingediend, die stuk voor stuk waardevolle elementen bevatten. Daarnaast hebben twee jonge Goudse kunstenaars een ont werp ingezonden voor een kinder speelplaats, die een nadere studie alleszins waard is. Het grote winstpunt van dit alles is, dat de lethargie van de Gouwe naars doorbroken is. Velen zijn ge grepen door de plannen, die vooral het laatste jaar in razend tempo van de tekentafels zijn gekomen. Iedereen krijgt gelegenheid z'n zegje te doen over de opzet van nieuwe wijken, de verbetering van de woonomgeving en de reconstructie van het stadscen trum. Dat kan op de diverse dis cussie-avonden, die tijdens de expo sitie tot en met zaterdag 7 februari worden gehouden. Als de proef met de buxi's slaagt zou overwogen kunnen worden over een aantal jaren ongeveer tien van dergelijke minibusjes in te zetten. IHet vervoersbedrijf gaat overigens wel van het standpunt uit dat buxi's eerst zin hebben als het vervoersaan bod gespreid is. Tijdens de spitsuren moeten vanzelf spreken do palle lijnen de grote bussen worden ingezet. Hoe de proef zal uitvallen is voor iedereen een open vraag. De heer Louwman: „Het kan zijn dat het een grote flop wordt. Maar het is ook mogelijk dat wij zeggen: toch niet gek! In elk ge val zullen wij op de centrale alle zei len moeten bijzetten om de routes, die de buxi moet rijden, zoveel moge lijk te coördineren." De GVB-directeur erkent dat de taxichauffeurs bijzonder gereserveerd staan tegenover de buxi. Er zijn er, die de buxi zien als een grote concur rent. Maar het is nog niet zover. Er zal nog veel over de buxi moeten worden gepraat, niet allen in de ge meenteraad. maar ook met de hogere overheid, die een dikke vinger in de pap heeft. Natuurlijk zal dan het be lang van de taxibedrijven een grote rol spelen. Kwaliteit Op de lijn Dordt -Willemsdorp is gebleken dat het minibusje wat rijk- waliteit betreft beantwoordt aan de verwachtingen. Dat is op zich zelf niet zo bijzonder, want de route is betrekkelijk eenvoudig. Nu eens kij ken hoe de buxi zich houdt in de grote vuurproef. De buxi is ook bekend, in Emmen en in de stad Utrecht. Het oorspron kelijke systeem1 wordt echter in deze gemeenten niet toegpast. in Emmen gebruikt men dc buxi op de normale lijndienst van wijk naar centrum en in Utrecht rijdt het busje een vaste route op een zogenaamde taxi- ringlijn. DELFT Over enige tijd krijgt Delft het grootste motel van ons land. Het wordt de tiende vestiging van postiljon Pleiserplaatsen Moteko en komt te staan aan Rijksweg 13 bij het Kruithuisviaduct Het motel zal uit vijf etages be staan met toaal 100 kamers. In het hoofdgebouw worden ondergebracht een café-restaurant, grill room bar, lounge en twee vergaderzalen. Naar we vernemen is de gemeente Delft als plaats gekozen, omdat d hotela- commodatie hier al jaren ontoerei kend is. i Verwacht wordt, dat ook veel za kenlieden, die in Den Haag belangen hebben, van de nieuwe logiesdienst langs de rijksweg Rijswijk Den Haag gebruik zullen maken. Tot op heden is motal Arnhem het grootste wegres taurant in ons land. SPIJKENISSE In verband met spoedeisende werkzaamheden zal de Spijkenissebrug voor alle verkeer zijn gesloten van maandagavond tien uur tot dinsdagochtend vijf uur. ZEVENBERGEN „Waar ik mezelf het liefst geplaatst zie? Bur gemeester oude-stjjl of manager?" Mr. F. Reijnders, de kersverse opvolger van Zevenbergens burgemeester Schaminée die onlangs met pensioen is gegaan, maakt er geen geheim van. Hij heeft te lang in het bedrijfsleven gezeten vóór hij zijn ambtelijke loopbaan startte om die zakelijke afkomst te kunnen verloochenen. Het is dan ook nauwelijks verwonderlijk, dat mr. Reijnders blij is met de erfenis die hij van zijn notoire voorganger, heeft meegekregen, een erfenis waarvan het Industrieschap Moerdijk beslist niet het geringste onderdeel is. Hij beantwoordt daarmee trouwens ook volkomen aan het beeld dat de scheidende burgemeester Schaminée van zijn toen nog onbekende opvolger heeft geschetst, een beeld dat volkomen dat van een modern gemeentelijk manager was. In een wel verwonderlijk snel tem po heeft de nieuwe burgemeester van Zevenbergen zich met de voornaam ste facetten van zijn erfenis ver trouwd gemaakt, getuige een pers conferentie gistermiddag waarop hij nagenoeg voor de vuist weg gedocu menteerde verhandelingen wist te ge ven over de toekomstige ontwikkelin gen in het Zevenbergse. Een opvallend facet van de hele ontwikkeling rond het Industrieschap Moerdijk vindt mr. Reijnders overi gens wel het feit, dat onverwacht veel bewoners van de Rotterdamse agglomeratie interesse blijken te heb ben voor het wonen in de Brabantse noordwesthoek. Ruim vijfennegentig procent immers van de nieuwbouw woningen in dit gebied blijkt aan Rotterdammers verkocht te worden. Burgemeester Reijnders kwam hierop naar aanleiding van een vraag hoe de geplande groengordel rondom het industriegebied gerealiseerd gaat worden. „Er bestaat kennelijk, en te1 recht overigens," aldus mr. Reijnders, „bij de mensen uit de Rotterdamse agglomeratie geen enkele vrees om zich hier te vestigen, en dat terwijl ze toch stuk voor stuk weten dat is bij een onderzoek wel gebleken dat hier een industriegebied aan het groeien is dat toch wel vergelijkbaar is met wat ze in het Rotterdamse presteren!" Beleggers Die belangstelling voor de Brabant se noordwesthoek blijft trouwens niet beperkt tot de particuliere sektor. De laatste jaren is er volgens mr. Reijn ders een sterk groeiende inteesse te bespeuren van de beleggers, die el kaar langzamerhand beginnen te ver dringen om in dit gebied, met name in de premie-verhuur hun aandeel van de sterk groeiende markt mee te ne men. Met deze belangstelling van de be leggers groeien echter deproblemen voor de gemeente Zevenbergen, die zich nu immers voor een moeilijke keuze gesteld ziet. De eerste taak van het gemeentebestuur blijft toch de verzorging van een goede differentia tie in de woningbouw, zeker nu mi nister Schut meer dan ooit de nadruk gaat leggen op de doorstroming. Meer dan elders in West-Brabant krijgen de gemeenten die direkt bij het industrieprojekt betrokken zijn hiermee te maken. De toekomstige arbeiders in de verschillende industrieën zullen toch aan een hen passende woning geholpen moeten worden. Daarbij staat op de achter grond de eveneens onverwacht grote animo die alleen al bij het personeel van de Shell blijkt te bestaan voor een plaats in het Moerdijkse arbeids proces Financiering De grootste problemen voorziet mr. Reijnders nog in de financiering van de voorzieningen die binnen afzien bare tijd nodig zullen zijn om Zeven bergen evenveel uit de gemeentelijke kluiten te laten wassen als op papier de bedoeling is. De nieuwe burge meester heeft in dit opzicht echter al zijn hoop en volgns hem niet ver metel gesteld op de bereidwillig heid van het college van Gedeputeer de Staten. „Echt, ik geloof dat ze wel goed mee zullen spelen, want ze zijn als geen ander overtuigd van de noodzaak om Zevenbergen evenwich tig te laten uitgroeien." Binnen niet al te lange tijd zal daarnaast zich een nieuw probleem gaan voordoen. Tot op heden immers is de burgemeester van Zevenbergen qualitae qua ook voorzitter van de raad van bestuur van het Industrie- schap Moerdijk, een funktic die de heer Schaminée altijd met veel vak manschap en zo mogelijk nog meer enthousiasme heeft vervuld. Er is nu echter een „gemeenschappelijke rege ling nieuwe stijl" in de maak, waarin ook dc samenstelling van de raad van bestuur onder de loep wordt geno men. In het gewijzigde statuut is nu ook plaats gemaakt voor een afge vaardigde van Breda en voor vier provinciale bestuurders. DEN HAAG Hugo de Groot, de man van de boe kenkist, is voor veel mensen slechts een naam uit de ge schiedenis. Alleen zijn spec taculaire ontsnapping uit het slot Loevestein, als tele visiescript enige jaren gele den door de V.P.R.O. uitge zonden. is in ieders geheu gen gegrift. In Den Haag, waar de ze- ventiende eeuwse geleerde enkele jaren een advocaten praktijk heeft gehad, leeft zijn naam voort in de scho lengemeenschap Hugo de Groot, vroeger naar Hugo's Latijnse naam Grotius ge heten. Landelijk siert zijn portret het oude tien-gul den biljet. Maar Den Haag heeft nog nauwere relaties met Hugo de Groot. De Koninklijke Biblotheek heeft precies vijf jaar geleden drie ver trekken in het magazijn leeggeruimd voor het Gro tius Instituut. Ondanks het chronische gebrek aan plaatsruimte wilde de „Ko ninklijke" een van haar ta ken het aantrekken van instituten toch nakomen Vermoedelijk zullen in de toekomst, voor zover de ruimte het toelaat, nog meer wetenschappelijke in- stituen onderdak krijgen in de Koninklijke Biblio theek. Temidden van wandrek ken vol oude boeken wordt gewerkt aan twee uitgaven, een van de brieven van Hu- go de Groot en een van zijn dichtwerken. Tevreden Dr. B. L. Meulenbroek. oud-leraar klassieke talen aan het Aloysius college en belast met de leiding van het instituut, is ondanks de gebrekkige ruimte toch bij zonder tevreden met de plaatsing van het instituut: „Ik zou doodongelukkig zijn met een mooi, nieuw ge bouw elders in de stad. We zitten hier dichtbij de bron nen. Vooral bij het thuis brengen van personen, situa ties en dergelijke, die in de briefwisseling van Hugo de Groot vermeld worden, moet je steeds allerlei wer ken naslaan uit de biblio theek. Het ontstaan van het Grotius Instituut is een lang verhaal. In 1917 werd aan dr. P. C Milhuysen verzocht de uitgave van de briefwisseling op zich te nemen. Naast zijn drukke werkzaamheden (hij was bibliothecaris van de Ko ninklijke Bibliotheek), zag hij toch kans twee delen van de vijftien te laten verschijnen, een in 1928 en de tweede in 1936 Na de dood van dr. Molhuysen lag het werk geruime tijd stil In de jaren vijftig werd dr Meulenbroek gevraagd dit werk af te maken. „Maar met een volledige taak als leraar is zo'n opdracht niet te combineren. Ik vroeg en kreeg van de Nederlandse organisatie voor Zuiver We tenschappelijk Onderzoek een subsidie voor part-time werk." Ondertussen bogen een Amsterdamse hoogleraar en een gymnasium rector zich op een bewerking van de dichtwerken van Hugo de Groot Ook zij kampten met een tekort aan tijd. Z W O die deze uitgave subsidieer de, heeft toen dr Meulen broek verzocht deze taak over te nemen. Deze bunde ling van werkzaamheden werd ondergebracht in het in januari 1966 opge richte Grotius Instituut. In de vijf jaar tijd dat dr Meulenbroek en zijn vijf medewerkers bezig zijn, is het werk enorm opgescho ten. Binnenkort verschijnt het achtste deel van de briefwisseling in een oplage van 750 exemplaren. De serie is compleet met vijftien delen en twee re- gisterboeken Met de uttga- ve van de dichtwerken en de toneelstukken is vorig jaar een begin gemaakt. Dr Meulenbroek: „Het handschrift van Hugo de Groot is één groot gepriegel Fotokopieën en microfilms, anders goede hulpmiddelen, halen bij hem niets uit. Een vreemd haaltje aan een let ter kan ook een houtnerf ln het papier zijn. Daarom proberen we zoveel moge lijk de oorspronkelijke brie ven in handen te krijgen." Toch kunnen we niet bui ten de techniek. Laatst kre gen we 87 brieven uit Dres den. Totaal onleesbaar door oorlogsschade. Met kwarts lampen hebben we een film gemaakt en die weer afgedrukt op glansfoto's Het is nog wel een puzzel, maar er staat in ieder geval wat op Hugo de Groot heeft ln zijn leven veel brieven ge schreven. De uitgave van zijn briev enen dichtwerken in Nederland zorgt er voor dat zijn naam blijft voort leven. Ambitie „Of ik eventueel de funktie van voorzitter van de nieuwe raad van bestuur zou ambiëren? Ja. waarom niet?," vindt mr. Reijnders. „Maar hoe dan ook, ik geloof in ieder geval, wie de nieuwe voorzitter ook wordt, dat hij toch uit dit gebied zal moeten komen, waar hij met zijn neus bij wijze van spreken boven op de hele ontwikkeling zit." Zevenbergens nieuwe burgemeester wil overigens, daar maakte hij geen geheim van, de banden tussen het college van B .en W. en de gemeente raad wat steviger gaan aanhalen. Als een van de middelen daartoe wil hij beginnen met voortaan iedere tweede dinsdag van de maand een openbare raadsvergadering te houden, terwijl daarnaast de raadsleden op gezette tijden een nieuwsbulletin toegestuurd krijgen, waarin de voornaamste ge meentelijke aangelegenheden, ter sprake komen. Om zowel raad als college duidelijk te maken waar de bestuurlijke taken en bevoegdheden liggen, heeft mr. Reijnders ook voor het eerst sinds lange jaren in de Zevenbergse ge meentelijke historie besloten de ver schillende portefeuilles in het college te verdelen. Zelf heeft hij de ruimte lijke ordening, het financieel beheer, de economische aangelegenheden en onder zijn twee wethouders Trompers het verkéer, terwijl de rest gelijkelijk 'en Kamp Is opgedeeld. en een hulpmiddel te zijn bij het be antwoorden van de vraag of het ge voerde beleid overeenstemt met het uitgestippelde. Tevens hoopt men een indruk te krijgen welke aspecten meespelen bij het nemen van een be paalde beslissing, in dit geval het op maken van proces-verbaal bij win keldiefstallen gepleegd door jeugdi gen. Voor het onderzoek zijn drie facto ren uitgezocht die op de codeformu lieren voorkomen, te weten leeftijd, geslacht en recidive. Zo blijkt dat in 1967 124 jongens in de leeftijd tot dertien jaar winkeldiefstallen pleeg den tegenover 71 meisjes. Bij beide groepen werd in twee gevallen pro ces-verbaal opgemaakt. Bij jongens en meisjes van 17 jaar en ouder wer den 17 resp. 30 gevallen van winkel diefstal genoteerd waarbij resp 13 en 30 maal proces-verbaal werd opge maakt. Het kwam in totaal 227 maal voor dat jongens voor de eerste maal een winkeldiefstal pleegden en 173 maai bij meisjes. Het aantal processen-ver baal bedroeg 29 resp. 47. Bijde jon gens werd in 125 ricidive-gevallen 34 maal proces-verbaal opgemaakt. De kinderpolitie heeft dus in het merendeel van de gevallen te maken met kinderen, die voor de eerste maal een diefstal plegen. Maar men komt meer ln aanraking met jongens dan met meisjes. Het is echter niet be kend of meisjes minder snel betrapt worden, of dat het hen zwaarder wordt aangerekend. Er werden wei nig gevallen van recidive geconsta teerd onder de meisjes maar in ver gelijking met de jongens krijgen meisjes van 14 jaar wel vaker een proces-verbaal. SPIJKENISSE In de ko mende 20 jaar zullen op Voorne en Putten 36.000 woningen moe ten worden gebouwd en zal het inwonertal groeien van 70.000 naar 200.000. Deze raming van Rijnmond is gebaseerd op een toeneming van het aantal ar beidsplaatsen met 24.000. In dat totaal speelt Hoogovens voor on geveer 1/3 mee, hetgeen over eenkomt met 11.000 woningen en een stad van ongeveer 35.000 in woners. Staffunctionaris t. Drost van Rijrv» mond sprak deze verwachting vrij dagavond uit tijdens de tweede hea ring van Rijnmond over de vestiging van Hoogovens. De zaal van Hotel De Keizer in Spijkenisse was matig be zet. Onder de ongeveer 70 aanwezigen (er wonen op voorne en Putten 70.000 mensen) waren veel leden van ak- tiegroepen die hun bekende bezwaren nogmaals aan het Rijnmondforurn voorhielden. Zij boden een skelet aan dat vol gens de filosofie van de aanbiedster in het jaar 2000 op de Maasvlakte gevonden was. het bleek het skelet te zijn van een burgemeester die rond 1971 in de omgeving opereerde en bij een werkbezoek aan de Maasvlakte was omgekomen. De heer Drost achtte het gevaar aanwezig dat Spijkenisse en Helle- voetsluis olie en staal steden zullen worden. Om dat te verhinderen advi seerde hij tot een gevarieerde wo ningbouw, waardoor een al te eenzij dige bevolkingsstructuur kan worden voorkomen. De forumleden realiseer den zich dat op Voorne en Putten een achterstand is op het gebied van de infrastructuur en stelden nadrukke lijk dat Rijnmond er alles aan doet om deze achterstand in te korten. Zijn forumcollega Kruibos waar schuwde niet al te veel belang te hechten aan cijfers van openstaande arbiedsplaatsen die in verslagen van arbeidsbureaus worden genoemd, hij verduidelijkte dit met de opmerking dat bij het praten over 10.000 open staande arbeidsplaatsen het harde cijfer van 3.000 moet worden geno men. In antwoord op verontrusting over de aantasting van de Voornse duinen zei dr. Clarcnburg dat bij een even tuele vestiging van Hoogovens op de Maasvlakte van de 1200 levensge meenschappen in deze duinen er on geveer 400 soorten zullen sneuvelen. Ter illustratie vulde hij aan dat dit ook het geval zal zijn wanneer de duinen voor massarecreatie zullen worden opengesteld. LEKKERKERK Op de Provin ciale weg 30 van Schoonhoven naar Rotterdam is gisteren de 10-jarige J. C. de Jong uit Stolwijk bij een fron tale botsing om het leven gekomen. Het ongeluk gebeurde ter hoogte van de afslag naar Berkenwoude, waar drie auto's voorgesorteerd stonden té wachten om links af te slaan. Zij moesten wachten op een tege moetkomende vrachtauto. De heer De Jong wilde de drie auto's inhalen en merkte de vrachtauto niet op. Bij de botsing die volgde werd hij gedood. De 19-jarige A. van Dijk uit Stolwijk, die bij hem in de auto zat, werd ern stig gewond.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 5