ZWARE SLAG CAMBODJA WE Commentaar Mallor Dood en verderf op vliegveld Phnom Penh Chinees steekt ex-vrouw dood Olietanker in brand Atoomdeskundigen en militairen omgekomen Het Kwartet fe dagen (RITA) Bewolking Missie-Jarring loopt gevaar Vliegramp in Zuid-Frankrijk Drama in restaurant Leidscliendam Italiaan op Schiphol met pistool Vertraging HS door ontsporing Schaats- bijlage 2e REISBEURS ARISTONA PORTABLE RADIO NU 69.- 30 cm STEREO LANGSPEELPLATEN RADIOPLEIN 16 Nieuwe leidse Courant Vrijdag 22 januari 1971 51ste jaargang vooraanstaande prol. christelijke dagbladen irecteur: F. Oiemer oofdredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert fn teghenspoet!" dkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p.w. ƒ1,41, p. m. 6,05, p. kw. 1 8,10 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Verweer PHNOM PENH Dood en verderf zaaiden vanmorgen vroeg unando's van (naar men aanneemt) de Vietcong op het vliegveld Phnom Penh, de hoofdstad van Cambodja. Onder dekking van ■tiervuur drongen zij het stationsgebouw van het vliegveld bin- en doodden alle bewakers. Vervolgens ontdeden zij de doden van hun uniformen en ver raden zich zo als Cambodjaanse militairen. Zij wierpen explosieve ingen in gebouwen, opslagplaatsen en vliegtuigen en namen het Taste personeel onder vuur. Zeker tien vliegtuigen gingen verloren. Er zyn veel doden en ge- nden. Het is de zwaarste slag voor de hoofdstad sinds het begin de oorlog in Cambodja, bijna een jaar geleden. (volledig verzorgd) Reisbureau VROOM DREESMANN i Wat niet goed voor de korf t, is niet goed voor de bij. AURELIUS 'ft k heb u al heel dikwijls gezegd, de laden klemden. Ik heb ze nu maar afgeschaafd." O DE BILT Een depressie aarvan de kern van de zuid- est punt van Engeland naar !t oos'.en trok bevond zich van- orgen over het Nauw van Ca- is. Hierdoor stond er in ons nd een oostelijke wind waarbij het binnenland zonnige pe- joden voorkwamen. Ie depressie-akltiviteit op de ian blijft echter groot. Het itrum van een aktieve depres- bevindt zich midden op de lan. Plet bijbehorende fron- lysteem trekt via de Britse inden naar ons land. Voor irgen zal er meer bewolking waaruit later op de dag van westen uit enige regen kan illen. In het temperatuurver- HNop komt weinig verandering. Vooruitzichten voor zondag: i en dan regen, maar vooral ivankelijk ook opklaringen en mperaturen boven normaal. Aantal uren zon: 0 tot 3. *emp.: 1 tot 6 graden bo- n normaal. Max. temp.: 1 tot 6 graden bo- I n normaal Kans op een droge periode van instens 12 uur: 60 procent. Kans op eer geheel droog et- aal: 30 procent. kti „d it BAROMETERSTAND: heden uur 73 cm. (973 millibar)* Da- Zon en maan 23 januari: zon op 8.34, onder '11; maan op 6.04, onder 12.44; januari N.M. oog water Hoog water. 23 januari: Rotter- am le getij 0.53. 2e getij 13.16; toeven ingen 11.55Vlissin- n 10.37-23.20; Haringvlietdam d zeezijde 12 15 Later werd gemeld, dat 1600 na palmbommen waren ontploft, be stemd voor gebruik tegen de Viet cong. Brandstoftanks gingen de lucht in. De verkeerstoren en hangars vlogen in brand. Brandweerwagens moesten naar Phnom Penh heen en weer rijden om water te halen. Hele gezinnen, uit hun huizen ge vlucht. zaten sprakeloos van ver bijstering met hun schamele bezit tingen langs de weg van het vlieg veld naar de stad. Zij mochten Phnom Penh niet binnen; men vrees de dat ook commando's de stad zou den binnenkomen. Vrachtwagens met doden en gewonden reden af en aan. Gevolgen Gevreesd wordt dat het effect van de aanval veel verder strekt dan de materiële schade en het verlies aan mensenlevens hoewel dat bijzon- der groot lijkt. De aanval, die meer dan vier uur duurde, heeft de be- I volking ingescherpt, hoe fel en des kundig de tegenstander oorlog voert. De zware slag wist vermoedelijk de overwinning aan de belangrijke verkeersweg no. 4 van Phnom Penh naar zee volkomen uit. Cambod jaanse en Zui-dvietnamese troepen hadden gisteren een belangrijke pas heroverd en de weg vrijgemaakt. Kennelijk was de aanval bedoeld om samen te vallen met de terugkeer van premier Lon Nol van een be zoek aan Saigon. Deze was echter gisteravond, enkele uren voordat de beschieting begon, geland. Gebleken is, dat voor het. eerst, ook het cen trum van Phnom Penh met mortier granaten is bestookt. JVnshin si on In het Amerikaanse Congres is een krachtige actie begonnen tegen de uitgebreide acties van de Ameri kaanse luchtmacht in Cambodja. Senator Mansfield zei kort voor "de nieuwe, zitting van het Congres dat alles zal worden gedaan om de Amerikaanse bemoeienissen in Indochina drastisch te verminderen en tenslotte te beëindigen. De verklaring was een direct ant woord op uitlatingen van de minis ter van defensie. Laird. dat het in tensieve gebruik van de luchtmacht toegestaan zou zijn op grond van Nixons doctrine, dat steun moet worden verleend aan de verdediging van Aziatische landen. Mansfield voegde aan zijn verkla ring toe, dat „iedere poging moet worden ondernomen om de acties van alle afdelingen van de regering in overeenstemming te brengen met de wensen van dit land wensen zoals die door de gekozen vertegen woordigers tot uitdrukking worden gebracht." In het Huis van Afgevaardigden is een resolutie ingediend, waarin wordt aangedrongen oo onmiddellij ke staking van alle offensieve acties van de Amerikaanse strijdkrachten in Zuidoosl-Azië en op terugtrekking van alle Amerikaanse troepen uit dit gebied vóór juni a.s. CAGLIARI Schepen trotse ren storm en hoge golven om de Liberiaanse olietanker Universe Patriot te bereiken, die voor de kust van Sardinië in brand staat. De brand ontstond na een explosie. De Westduitse gezagvoerder vroeg om onmiddellijke hulp. Het was nog niet bekend hoeveel personen de Universe Patriot (84.000 ton) aan boord had; wel dat de be manning grotendeels uit Japanners bestaat. Vissers in de buurt van de tanker meldden dat de brand zeer hevig was. Door de woeste zee konden zij niets uitrichten. Gezien de grootte en de felheid van de brand vermoedde men dat de bemanning al van boord is. Reddingboten heeft men echter niet waargenomen. Sinds "net noodsein van acht uur gisteravond is er geen radiocontact meer geweest. REACTIE ISRAËL: JERUZALEM „De publikatie door Kaïro van de Egyptische voor stellen aan VN-bemiddelaax Gunnar Jarring heeft het gesprek tussen Jar ring, Israël en Egypte ondermijnd. Aldus is in officiële kringen in Je ruzalem vernomen. Men heeft in deze kringen uiting gegeven aan een groeiende bezorgdheid over de Egyp tische houding tegenover de missie- Jarring en een door onderhandelen tot stand gekomen vrede in het Na bije Oosten. De Israëlische regering is rustig en ernstig bezig met het opstellen van haar standpunt ten aanzien van het Egyptische document, aldus deze kringen. Het kabinet zal het stuk zondag op zijn gewone bijeenkomst bespreken. Koningin Juliana heeft gisteren een werkbezoek gebracht aan Amsterdam. Zij bezocht o:m: de flats in de Bijlmermeer en in het oude Amsterdam de Marokkaanse gastarbeider Abdel Kader. Op de foto de vorstin met gastheer en gastvrouw. 22 TM 31 JANUARI I AMSTERDAM SCHIPHOL De rijkspolitie heeft op Schiphol de 26-jarige Italiaanse slager M. L. aangehouden, nadat bij fouillering in diens laars een met 9 kogels geladen 7,65 mm pistool was ontdekt. De man stond op het punt om van Schiphol naar Zürich te vertrekken. De Italiaan is opgesloten in het po litiebureau te Amstelveen en zou vandaag wegens het onbevoegd wa penbezit voor de officier van justitie te Haarlem worden geleid. Ondervraagd over het pistool ver klaarde de Italiaan, dat hij begin de zer week per trein uit Duitsland op het centraal station te Amsterdam was aangekomen en daar tevergeefs gewacht had op een vriend, die niet kwam opdagen. In het station zou hij het pistool van een onbekende hebben gekocht. Hij wilde het aan zijn vader in Italië geven, zo voegde hij er aan toe. Via Interpol heeft de rijkspolitie gisteren navraag laten doen naar de antecedenten van de slager in Italië. De aanhouding is het gevolg van de controle die de rijkspolitie op Schip hol door middel van persoonlijke fouillering nog steeds intensief uit voert op vertrekkende reizigers i»n de preventieve strijd tegen het kapen van vliegtuigen PARIJS Zeven kopstukken van het Franse commissariaat voor kernenergie zijn gisteren bij een vliegongeluk in het gebied van de Ardèche in Zuidoost- Frankrijk om het leven gekomen. Ook twee generaals, een vice-ad- miraal en elf anderen vonden de dood. Zij waren m een Nord-262-toestel van Parijs op weg naar Pierrelatte voor een vergadering. Daar oevindt zich het centrum voor uraniumverrij king, waar Je atoomkoppen van de Franse kernwapens worden vervaar digd. Het toestel stortte neer in het berg land 20 km van de stad Privas ln het departement Ardèche. vliegtuig blijkbaar na aanraking met de grond uit elkaar was gespat. Vermoed wordt dat het toestel in een sneeuwstorm is neergestort. Vriendelijk verzoek om niet zelf het abonnementsgeld te gireren, maar de acceptgirokaart af te wachtel, en uitsluitend daarmee te betalen. KRITIEK OP OPVOERING van de Amerikaanse militaire activiteiten in Cambodja is te Washington afgedaan met de opmerking, dat z(j essentieel zijn voor het succes van de „vietnami- sering". Bedoeld wordt hiermee het beleid van president Nixon om het terugtrekken van de Amerikaanse strijdkrachten in Vietnam mogelijk te maken. Het verweer is juist. Succes van de Noordvietnamezen en de Vietcong in Cambodja zal nadelige gevolgen heb ben op de gang van zaken in Zuid- Vietnam. Dat geldt ook voor Noord- vietnamese vorderingen in Laos. Hanoi gaat daar van uit. Het is de beste manier om de Amerikaanse opzet te doen mislukken. Vietnamisering van de oorlog blijkt steeds minder haal baar. Intussen heeft de honderdste bijeen komst van de delegaties te Parijs, die over een politieke regeling moeten onderhandelen, haar beslag gekregen. Uitzicht op een vreedzame oplossing is er niet. Te vrezen valt, dat ook de verkiezingen in Zuid-Victnam, die tot de val van het huidige bewind kunnen leiden, geen uitkomst zullen brengen. TOCH KAN HET Amerikaanse beleid niet op de huidige manier worden voortgezet. De tijd dat Amerika mili tair kon ingrijpen, als regeringen van bevriende landen in gevaar kwamen, is voorbij. Ook kan het de vijand niet via Cam bodja en Laos naar Thailand en Bir ma achtervolgen om de victnamisc- ringspolitick niet in gevaar te laten komen. Een dergelijke achtervolging zou in China eindigen. Zjj zou slechts een spoor van verwoesting achterlaten en niets oplossen. Gelukkig bestaat er weinig kans, dat het zo ver zal komen. Het Amerikaanse Congres zal het een voudig niet toestaan. Naarmate de presidentsverkiezingen in zicht komen zal Nixon moeten inzien dat niet de oorlog maar de vrede ge- vietnamiseerd moet worden. De democratische senator McGovcrn, die zich als eerste beschikbaar heeft ge steld voor de kandidatuur van zijn partij, heeft het Vietnamese pro bleem al tot inzet van de verkiezings strijd gemaakt. Het zal interessant zijn te vernemen wat zijn partijgenoot Muskie doet, nu se nator Edward Kennedy een ernstige politieke nederlaag heeft geleden. Dat Nion het moeilijk krijgt, valt te ver wachten. Twee jaar lang heeft hij zo goed en zo kwaad mogelijk de oorlog, die hy erfde, voortgezet. Het is hoog tijd, alles te doen om er een eind aan te maken. Bergachtig De reddingswerkzaamheden wor den bemoeilijkt door het bergachtige terrein en door de hopen sneeuw. Een landing bij het verongelukte vlieg tuig bleek onmogelijk. Aan boord waren 21 personen, van wie niet één het ongeluk overleefde. Tot de slachtoffers behoren vice- admiraal Landrin, plaatsvervangend chef van de generale staf. ingenieur- generaal Billion, expert van het mi nisterie van defensie op het gebied van kernwapens, en generaal Pineau. Verder de stafleden van het com missariaat voor kernenergie: inge nieur Mabile, sinds december belast met oppertoezicht op de produktie van uranium plutonium en lithium hoofd ran de financiële dienst, de la Boulaye, hoofd var. de programma- afdeling en Priole, fabricage-chef. Een helikopter-piloot die het wrak van de Nord-262 ontdekte, rappor teerde dat het tweemotorige straal- (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Een verkeerde wis selstand deed vanmorgen half acht aan de noorzijde van het emplace ment Hollandse Spoor in Den Haag een goederenwagon, beladen met twee bestehvagentjes, ontsporen. Het spoor Den HaagLeiden kon hierdoor niet worden gebruikt, het geen met de juist aangebroken och tendspits grote vertragingen tot ge volg had. Over één spoor werd het treinver keer op gang gehouden. De N.S. zette tien extra bussen in om de honder den forensen op de plaats van be stemming te krijgen. Sommige bus sen reden rechtstreeks van Den Haag naar Leiden, andere deden ook de tussenstations aan. Omstreeks negen uur was het ge stremde baanvak weer vrij en kon- rmden de treinen over beide sporen rij- vom- "de" waterstofbom)! Labussière, den- Een uur later reden de treinen weer in het dienstschema. N.V. KOEKFABRIEK W.K. Sint Johannesga (Fr.) FRIESE KRUIDKOEK SPECIALITEITEN Alle kanshebbers op de Europese schaatstitel zijn in Hecrcnveen gear riveerd. Veel over hen vindt U van daag in onze bijlage. Daarin staan ook staten. Door de tijden achter de namen in le vullen, kunt u de strijd, die zeer spannend belorvi te worden, op de voet volgen. LEIDSCHENDAM Met ver schillende messteken heeft de 50-jarige Chinees J. C. H. uit Leiden gisteravond zyn ex-vrouw Mei Li Szu (27) uit Leidschen- dam om het leven gebracht. Het drama begon toen hij de dien ster in het Chinees restaurant China aan het Sluisplein had bezocht op een moment dat er geen bezoekers waren. Dit speelde om vijf minuten voor acht. Op een zeker moment ki-egen zij een woordenwisseling. Er ontstond een vechtpartij, waarbij de Chinees met een mes vele malen zijn vroe gere vrouw stak, die daarop probeer de te ontsnappen. Zij ging naar bui ten, kwam nog 25 meter ver en viel toen neer op straat De Chinees viel over haar heen en wilde met het slagersmes, waarmee hij haar de ste ken had toegebracht, zichzelf van het leven beroven, door het mes in zijn keel te steken. Bewusteloos Het mes werd echter door omstan ders uil zijn handen gerukt en de man viel bewusteloos neer. De vrouw bleek bij aankomst in het ziekenhuis te zijn overleden. Vanmorgen was de man nog be wusteloos. Wellicht heeft hij ver dovende middelen gebruikt, want in het restaurant stond een glas en een flesje met rose tabletjes, die nader onderzocht zullen worden. Het motief van de man is nog niet bekend. De politie verhoort de eige naar van het restaurant, die tijdens de steekpartij achter de zaak bezig was. (Zie ook elders dit blad) Kamp Houtrust '71 22 t/m 26 januari Houtrust - Den Haag Toeristische informatie, tenten, caravans, exotische hapjes, modeshows, folkloris tisch amusement, toeristische films, fototentoonstelling: „VROUW MET VAKANTIE" Geopend van 2.00 uur 's middags tot 10.00 uur 's avonds, zaterdag van 11.00 uur 's ochtends tot 12.00 uur 's nachts, zondag van 1.00 uur 's middags tot 10.00 uur 's avonds. Schaatskampioenschappen op grootbeeld T.V. Fel protest tegen groeiende gewoonte Steeds meer zaken sluiten 1 dag om te inventariseren. Stanford's in de Brees_traat (t/o Stadhuis) vindt dat een dag sluiten te veel geld kost en speelt dit geld aan zijn klanten toe. Door extra af te prijzen wordt de voorraad zo klein dat inventari seren geen problemen meer oplevert. Daarom heeft STANFORD'S nu voor de 2e keer AFGEPRIJSD Daarvan kunt u nu profiteren. Hebt U 't al gezien??. Er zijn enorme KOOPJES in de Opruiming van BULTHUIS BOTERMARKT 23 KARPETTEN BANKSTELLEN 30 - 40 - 50 FAUTEUILS KORTING BULTHUIS NIEUWE RIJN 25 met pracht geluid (3 banden) 139.—, opruimingsprijs populair 3.95, bij afname van 10 stuks 29.- LEIDEN: Vijf Meiplein 1-16, tel. 43631 -25100 SASSENHEIM: Teylingerlaan 9, tel. (02522)- 10398

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 1