aravanpark snel gegroeid: LU al bijna 130.000 wagens deale caravan is er niet Onderhoud miniem ACCESSOIRES: NÓG MEER COMFORT W aarborgf onds eèn onmisbare vervult functie Keuze op RAI weerspiegelt toenemende trekkersdrift Research in het toerisme Veel nieuwtjes op tuinbeurs VOOR VERKEERSSLACHTOFFERS DONDERDAG 21 JANUARI 1971 (Van onze redacteur toerisme) AMSTERDAM Misschien het de huiselijkheid van de derlander, misschien ook •,1 zijn de traditionele trek- irsdrift; opmerkelijk is in ie- :r geval, dat de Nederlandse ikantieganger in versneld po het caravanland bij uit- ;k, Engeland, lijkt te gaan ittronen. Elk jaar opnieuw worden de verkopen nieuwe re- irds geboekt. Vorig jaar wa rn het er zelfs 28.000, waar- ee het totaal aantal toercara- ins op een kleine 130.000 Jram. En het CBS heeft uit- rekend, dat niet minder in 12 procent van de zomer- kanties in het huis op wie- n wordt doorgebracht. de Caravan-Rai '71 (van 22 tot met 31 januari) de grootste is. die i Nederland werd gehouden, is ook niet te verwonderen. Voor vanbouwers blijkt ons land een kkelijk afzetgebied. Vandaar het grote aantal inzendingen: 100 merken toercaravans, vouw en stacaravans uit tien lan- plus een schat aan accessoires. nwaar die groeiende belangstel- Hééft een caravan dan zoveel rdelen? Voor de caravanners -pur is dat geen vraag. De caravan, en zij, is de enige mogelijkheid op vakantie werkelijk vrij te em, onafhankelijk van tijd en „hoe laat" en „waar" zijn vra- die de caravanner nooit hoeft te en. Hij kan althans in het bui and gaan staan waar hij wil. eigen leunstoel. Hij is thuis uit. 0 Kunst emakken bij het rijden lachen eg. Immers, je moet er niet van an. dat je in je vakantie gaat ijden. Die auto is maar een ac- Hoofdzaak is het huis op Die auto dient alleen maar dat zo nu en dan te verplaatsen, het zo ziet, valt dat autorijden wel mee, zegt de caravanner. en pieker je er niet over om in an- alve dag naar Spanje te jakke- ht caravannen is een kunst, vindt caravan-expert R J. Brandsma van de ANWB Een kunst, die velen nog niet blijken te verstaan. „Vooral de laatste jaren komen er steeds meer vakantievierders, die de at tractie van het huis op wielen verre gaand onvoldoende uitbuiten. Toeristen, die zich braaf in de files van de massa scharen en in feite niets anders doen dan van de ene stad naar de andere rijden. Van huis naar de overvolle camping ergens in het zuiden, waar de caravans zicht tot straten aaneen rijen. Onbegrijpe lijk! Wat is het plezier ervan twee of drie weken lang op eenzelfde plek te blijven temidden van honderden an dere caravans, in een stad van mini- huisjes, die nauwelijks méér vakan tiegenoegen biedt dan de wijk rond het huiselijk „home"?" Rust De ANWB-cxpert geeft toe; die ro mantische camping met plaatsjes, waar men zich nog vogelvrij kan voelen, zijn in Europa dun gezaaid, althans aan de zuidelijke kusten. Wie daar als caravanner nog stilte wil, moet vaak héél lang zoeken. Ze zijn er wel in overvloed, maar echte rust bieden ze vrijwel geen van alle, zeker niet in het hoogseizoen. Vandaar zijn advies: zoek het niet altijd aan die zuidelijke kusten. Trek ook eens door de binnenlanden. Door streken, waar men zich nog echt zwerver kan voelen. En wie per se aan een rustige kust wil staan kan altijd nog terecht in de Scandinavische landen of in Normandië en Bretagne. Daar vindt men nog plaatsen genoeg, waar de grote horde aan voorbij trekt of. hele maal niet komt. Nog een raad: kies niet direct een camping met bergen comfort uit de gids. Probeer het ook eens op een plaats, die in de campinggidsen niet zo overvloedig gesierd wordt met attracties, met kantines, bars. grote kampwinkels. Ze bieden minder ge makken. dat wél. maar aan de andere kant zijn ze veel minder druk. En is het zó bezwaarlijk de bood schappen eens niet op de camping, maar in het dorp te doen? Die kleine moeite weegt ruimschoots op tegen de rust, die juist deze campings vaak nog bieden: de meesten trekken er aan voorbij omdat ze per se de luxe van een dure camping willen. Een van de honderd merken op de RAI, de Sprite Sport, van Frans Witte, een van de meest verkochte caravans in Nederland. Wereldraad In oktober sprak prof. Berkhof de j wens uit (of was het een aansporing?) I dat de kerken aan de veelbesproken 200.000 dollar maar snel hun ge- vraagde 300.000 dollar moeten toevoe gen. Deze wens is wel heel snel in vervulling gegaan. De motivering die I hij destijds gaf komt mij zeer aan vechtbaar voor. Er werd aan toegevoegd, dat slechts 15.000 dollar naar Zuid-Afrika gaat. „Dat is nog veel minder dan de ton van Luns". Ook deze toevoeging is niet juist, althans niet volledig De 200.000 dollar is onder meer verdeeld over ne gen „bevrijdingsbewegingen" (lees: hoofdzakelijk door communisten ge trainde verzetsgroepen) in Afrika. Prof Berkhof voegde er nog aan toe, dat de ..luttele' bedragen uit de reser ves van de Wereldraad komen. Moet dit een verzachting betekenen? Zo ja. dan wekt dat verwarring, want reser ves zijn toch ook afkomstig van de kerken? Ik ben benieuwd wanneer dr. Blake, secretaris-generaal van de Wereld raad, voorstellen doet om bedragen beschikbaar te stellen voor vrijheids bewegingen ten behoeve van de Ame rikaanse negers. Litouwen. Estland Letland, Hongarije en Tsjechoslowa- kije. Prof. Berkhof schreef nog dat vooral gelovigen in de VS de leiding van de Wereldraad hebben weten te overtui gen. Dit lijkt mij niet zo verwonder lijk als men het boekje „Een pleidooi voor begrip" van de Zuidafrikaan ds. Landman leest, waarin lasterlijke aan tijgingen van de Reformed Church in Amerika voorkomen, die overigens op zeer hoogstaande wijze worden weer legd. De hervormde predikant ds. Gijmink (uit Rotterdam) schreef naar aanlei ding van de gift van 200.000 dollar onder meer: „De wortels van het be sluit gaan terug naar de Geneefse con ferentie voor kerk en samenleving in 1966, waar de zg. theologie der revo lutie sterkere aanhang kreeg". Ik ben van mening dat de Wereld raad er goed aan zou doen, te han delen volgens de leus van mr. Groen van Prinsterer: „Tegen de revolutie het Evangelie". Maar zo'n leus is toch niet meer „in"? Zo neen, dan de moderne visie ervan: prof. dr. J. C. G. Kotzé (een onver dachte Zuidafrikaanse bron) zegt in „Ras volk en nasie in terme van die Skrif": „Wij moeten ons voor alles realiseren, dat het christelijk geloof, evenals de kerk in haar roeping op aarde, haar beginselen nooit toepast op revolutionaire wijze, daarbij gebruik makend van methoden van dwang". ROTTERDAM J. Notebaart te kiezen uit de veelheid aan vans, die ook op deze Caravan- weer wordt aangeboden, is een ig, die zelfs experts niet voor de weg beantwoorden. Dc keuze igt namelijk van zoveel factoren dat de aankoop van een huis op :len geen zaak is om „even snel te elcn". de eerste plaats spelen natuur de financiën een rol: wat wil ervoor uitgeven? Er is al een iwwagen voor 1695 en een toer- avan voor ƒ2790, maar men kan naar huis met een luxe stacara van 90.000 gulden. )an zal men zich moeten afvragen men van een caravan verwacht, irdt het alleen een voordelig on- dak voor lange vakantietrips of men er echt in kunnen wonen, als kan met een beetje comfort? laar zelfs èls men op die vragen exact antwoord heeft, dan nog een keuze moeilijk vallen. Want experts zijn het daarmee eens ideale caravan bestaat niet. De Jle caravan dat is het hu;s. dat binnen tweemaal zo groot is als buiten, dat heel sterk is. maar h niets weegt, dat niets mag kos- maar toch 20 jaar mcc moet n de industrie is er nog steeds I in geslaagd al die wensen te ver- ïn, een caravan te maken, die een h toverdoos is. die als een zeepbel de auto kan worden meege- en op de camping verandert in ante villa. Rijde her dat meeslepen: daarover be- nog vele fabels. Onder meer, Fles door ruit treincabine TRECHT De machinist van de 'trein EindhovenMaastricht gisteravond licht gewond geraakt i er bij Lutterade een fles door de van zijn cabine naar binnen g. De machinist stopte, waardoor trein 10 minuten vertraging kreeg, flessengooier is onbekend geble- dat kleine auto's geen caravan zouden kunnen trekken. Experts betwisten dat. Elke wagen, zeggen zij, kan een caravan trekken. Alleen: men moet ermee weten te rijden. Wie met een kleine auto op stap gaat, moet weten, dat zo'n wagentje met een kolos achter zich in de vier de versnelling niet zoveel meer doet. Maar in de derde doet het dat wèL Daarom het advies van deskundigen: jakker nooit, het is waanzin in ander halve dag naar Spanje te willen rij den. Neem er de tijd voor. De auto zal er dankbaar voor zijn. want als daar zo kilometers lang in de vierde versnelling mee gejakkerd wordt, laat hij het afweten. Dan lo pen zijn koppelingsplaten roodgloei end. Belangrijker dan de omvang van de auto noemen experts het trekvermo- gen in de eerste versnelling. Dat be paalt uiteindelijk welke caravan ach ter welke auto kan. Wie daar alles over wil weten, kan daarvoor terecht bij de ANWB, die er een complete lijst van heeft. Trouwens, in alle ge vallen is het beter voor de aankoop even bij de ANWB aan te lopen Men krijgt er een deskundig en onafhan kelijk advies. Vooral dat laatste ls De goedkoopste toercaravan: de Eifelland 310 (f2790), erg eenvou dig uitgerust maar ook zeer handzaam in het gebruik. van belang, want zo èrgens, dan geldt zeker bij de aanschaf van een duur vakantiehuis, dat men niet over één nacht ijs moet gaan. Een degelijke voorlichting is een eerste eis. Is de keuze eenmaal be paald, dan vergt een caravan eigenlijk nog maar weinig zor gen. Het onderhoud is veel ge ringer dan dat van een auto, omdat met de caravan minder wordt gereden en hij dus min der aan slijtage onderhevig is. Natuurlijk moet men de carrosserie schoonhouden, ze ker voordat hij de winterstal ling ingaat. Maar dat is niet zo'n karwei. Rest dan alleen nog het in het vet zetten van de wiellagers en het controle ren van de remmen. Vooral aan het begin van de vakantie dient men daar aandacht aan te besteden. Door de langdurige winter stalling immers kan het vet in de wiellagers verzuurd zijn, terwijl er tevens de kans is, dat de remmen zijn vastge raakt. Het best kan men hier voor een automonteur raad plege.!. Hij heeft die karwei tjes in een handomdraai ge fikst. Wat die stalling betreft; ook hier doen zich weinig proble men voor. Er is in Nederland nog plaats genoeg om de cara van beschut de winter door te halen. Behalve in dé adver tenties vindt men de adressen in door de ANWB verstrekte lijsten. De kosten? ANWB-expert Brandsma: „die variëren van 7,50 tot 60 per maand, maar daarbij dient wel te worden aangetekend, dat men zeker niet zo duur hoeft uit te zijn als het maximum doet ver moeden. De caravan vraagt namelijk helemaal niet om een dure gesloten box. „Een gewoon afdak is al mooi genoeg, eigenlijk nog beter, want een caravan in de winter moet kunnen luchten om con- densvorming tegen te gaan. En of hij dan op een betonnen vloertje of een stuk gras staat, maakt niets uit. Het belang rijkste is, dat hij beschermd is tegen de directe weersinvloe den". Lanser (2) Met enige verwondering nam ik kennis van het „advies" van de heer Lanser aan de confessionele partijen. Ik heb vroeger op de prettigste wij ze samengewerkt met de vakbonden. Maar ik geloof niet dat het tot hun taak behoort op te treden als een soort pressiegroep tegenover de poli tieke partijen. Als ze op dit terrein grotere invloed willen uitoefenen, moeten ze hun leden adviseren lid te worden van een kiesvereniging. Ik ben het overigens ook niet eens met zijn argumentatie. Naar mijn me ning heeft ieder mens er recht op be oordeeld te worden op grond van zijn daden. De heer Lanser heeft niet zo zeer bezwaar tegen de daden van de liberale leden van het huidige kabinet. Maar de vakbonden houden nu een maal niet van liberalen. Dat lijkt mij een zwak argument. Ik ben dankbaar dat de drie grote confessionele partijen elkaar gevonden hebben. Als er verdere samenwerking nodig is, zal dat mijns inziens uitslui tend moeten afhangen van de vraag welk program van een andere poli tieke partij het best bij het program van deze drie aansluit. Wad dinx veen A. Warnaar Jz. (Van onze redacteur toerisme) DEN HAAG Het Nederlands we tenschappelijk instituut vobr toerisme in Breda wil meer aan wetenschappe lijke research doen en heeft de al een half jaar bestaande afdeling research ondergebracht in een nieuwe stich ting: Het Nederlands research insti tuut voor toerisme en recreatie. Het instituut, dat evenals het NWIT overheidssubsidie krijgt, zal ook gaan werken voor het reisbu reauwezen. Het zal zich met name gaan bezig houden met een evaluatie van de na tionale vakantiebestedingsonderzoe- ken, uitgevoerd door het CBS en met de toeristische politiek in een aantal Westeuropese landen Ook het onder zoek in regionaal verband zal worden gestimuleerd. Vergevorderde plannen zijn al aanwezig voor de provincie Zeeland en westelijk Noord Brabant. Overwogen wordt de cursusduur van de NWIT-opleiding van twee tot drie jaar te verlangen. Het laatse jaar zou door de studenten met name besteed kunnen worden aan weten schappelijk onderzoek. UTRECHT Een opvouwbare bar becue is één van de nieuwtjes die te zien zullen zijn op de vakbeurzen „karwei" voor doe-het-zelvers en „tuin en park", die van 23 tot en met 28 januari in Utrecht worden ge houden. Verder is er o.a. een „front" te zien voor beschadigde mini-autootjes, die de spatborden en de motorkap van zo'n autootje kan vervangen. Voor een „gevorderde doe-het-zelver" is zo'n front zelf te bevestigen. Wie er ruim ƒ400 voor over heeft kan zich een snoerloze gazonmaaier aanschaffen, die net als een auto met een sleuteltje kan worden gestart. Ook is er op „tuin en park" onder Ter gelegenheid van de vakbeurzen Tuin en Park en Karwei te Utrecht organiseerde de Jaarbeurs gistermiddag een noviteitenshow. Op de foto bo ven een aantrekkelijk nieuwtje voor de tuin, een sierbestra ting in reliëftegels van 40 bij 40 cm. Onder een barbecue, die tot een pakketje kan worden samengevouwen. andere een hydraulische spuitmachi- ne voor graszaad en kunstmest te be wonderen. De heer D. R. van Diffelen van de adviescommissie .karwei" vertelde, dat de totale doe-het-zelf-markt in Nederland op dit ogenblik tussen de ƒ350 en ƒ450 miljoen wordt geschat. Volgens hem kunnen in deze bran che nog revolutionaire ontwikkelin gen worden verwacht. DEN HAAG Het Waarborgfonds motorverkeer heeft in 1969 schade vergoedingen toegekend tot een be drag van 4.460.000. Dat gebeurde in 5108 gevallen, waarin de slachtoffers van verkeersschade anders geen ver haal hadden kunnen maken. Behalve het aantal caravans 'is op deze Caravan-RAI ook jaar vindt men vooral veel synthetisch doek, dat welis- het assortiment accessoires waar duurder is dan normaal weer gegroeid. Men vindt er vrijwel dc volledige range van artikelen, die bij het caravan nen van nut kunnen zijn, zo wel voor dc vakantieganger, die het eenvoudig en goedkoop wil houden als voor de cara vanner, die op luxe is gesteld. Een belangrijk deel van de ze toebehoren vormen de lui fel- en aanbouwtenten. Dit tentdoek, maar ook veel duur zamer. Zeker voor caravans, die lang op één plaats staan, lijkt dit doek aan te bevelen. Verder .is ruime aandacht besteed aan de sanitaire voor zieningen. Behalve de gebrui kelijke toiletemmers zijn er nu ook toiletten met water spoeling, in zeer variërende prijzen. Ze zijn cr voor 1200 gulden, maar ook voor 500 a 600 gulden, zoals de Porta Potti en de Monomatic Nog goedkoper (ook eenvoudiger) is de Elsan. Nieuw is een speciaal voor de toiletruimte ontworpen elektrische ventilator, de Ca- ravenl, die na een druk op de knop 1,5 minuten draait en dan automatisch wordt uitge schakeld. Verder biedt de expositie een groeiend assortiment koel kasten, meer waterpompen (elektrische maar ook hand en voetpompen), verlichtings artikelen (er zijn armaturen, waarbij een gaskousje samen met twee elektrische lampen één voor batterijvoeding en één voor 220 Volt in één ornament zijn ondergebracht) en een weer grotere sortering kachels (waaronder complete cv-systemen aangedreven met ventilatoren of circulatiepom- pen). Ook in de sector van de ac cessoires geldt, dat men het zo duur of zo goedkoop kan ma ken als men zelf wil. Wie twee aan elkaar gekoppelde gasfles sen wil om onplezierige ver rassingen te voorkomen kan op deze RAI evengoed terecht als degene, die met een een voudige fles toekan. En wie aan zijn caravan een complete tentvilla met ramen wenst, komt ook aan zijn trekken. Voor elke caravanner biedt deze Rai wèt. Minister Beernink meent dan ook dat het Waarborgfonds een onmisbare functie vervult, doordat tegen een ge ring bedrag per verzekerde voor mil joenen aan schade-uitkeringen voor verkeersslachtoffers kunnen worden gedaan. De bijdrage aan dit fonds bedraagt thans per verzekerde voor bromfiet sen of invalidewagens ƒ0,17 en voor alle andere motorrijtuigen ƒ1,17 per jaar. ONVERKORT In antwoord op een vraag van het Kamerlid Koekoek (Boerenpartij) zei de minister dat de persoonlijke aan sprakelijkheid van de veroorzakers der schaden naast de uitkering uit het fonds onverkort blijft gelden. Het fonds vervult een subsidiaire rol. Maar de uitkeringen gebeuren juist in die gevallen, waarin die per soonlijke aansprakelijkheid tekort schiet, met name wanneer niet kan worden vastgesteld wie de aanspra kelijke persoon is of wanneer deze niet verzekerd blijkt te zijn.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 9