Statenleden willen nu tolvrije Haringvlietbrug Rdamse van Dorc ltse kerktoren DRUK OP MINISTER BAKKER VIA DRIE PROVINCIES Ook kleine olieresten nol» dreiging in Amer 'jouw aan voetl Nieuwe directeur Aanbesteding Delta-werken Merkwaardig vonnis tegen Katwijker SIKKENSPRIJS VOOR HIPPIES A. W. Schulte van gemeenteraad naar ISAVO-post Kuiperspoort in Middelburg onder handen Planten en dieren lopen gevaar Opbrengst concert Ravi Chankar vastgelegd Staelduynen heeft bosbaas nodig 601ste Staatsloterij Toogdag Chr. Plattelands j ongeren Neder horst bouwt viaducten in E3 DONDBftDAC 21 JANUAM 1971 I 19 (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Een aantal eden van de Provinciale Staten ran Zeeland, Zuid-Holland en Noord-Brabant hebben een ac- iegroep opgericht die zich be ijverd om de regering er toe te irengen de Haringvlietbrug ver sneld over te nemen en tolvrij maken. Dinsdag heeft de roep een nota „Tolvrijmaking laringvlietbrug" inclusief een •geleidende brief, gestuurd in alle leden van de genoemde •ovinciale Staten en afschriften •zonden aan de minister van •keer en waterstaat, de leden de vaste commissies van •keer en waterstaat van zowel AALDWIJK Het ministerie landbouw en visserij heeft mee- eld, dat met ingang van 1 fe- iri de benoeming is te verwachten ir. F. Kooistra uit Bennekom tot lent in algemene dienst voor de inten- en fruitteelt onder glas. Deze benoeming is het resultaat an overleg tussen het bestuur van et proefstation in Naaldwijk en het liriisterie van landbouw, omdat de inctie van consulent is verbonden an die van directeur van het proef- lation voor de groenten- en fruitteelt nder glas in Naaldwijk. Ir. Kooistra is 38 jaar en sinds 1957 erbonden aan het Instituut voor de eredeling van Tuinbouwgewassen in tegeningen Van de hand van de heer Kooistra frschenen tal van publikaties in innen- en buitenlandse wetenschap- rlijke bladen. Ir. J. M. Jacobs, die ruim twee jaar 'aarnemend directeur is geweest, is oor het bestuur van het proefstation lenoemd tot plaatsvervangend direc- eur. Hij zal vooral de voorlichtings- aken van het proefstation beharti- DEN HAAG De Deltadienst van ijkswaterstaat heeft het maken van fsluitdammen, een brugoprit en een rondberging en het uitvoeren van aggerwerken met bijkomende wer en in Steenbergen, Sint-Philipsland, euw-Vossemeer. Oud-Vossemeer, alsteren en Tholen aanbesteed, aagste inschrijfster was de NV Van ord. Werkendam voor ƒ34.912.000. Eerste als Tweede Kamer en aan de NV Brugverbinding „Haringvlietbrug". Belangrijkste argument van de groep, dje zich dinsdagmiddag bij monde van de heer D. J. Boot uit Willemstad presenteerde, is dat de brug er nu ook zou zijn geweest vol gens de planning van het rijk en dat het daarom onjuist is de tol nu ver der te handhaven. Minister Bakker heeft onlangs in de Kamer duidelijk gesteld er niet voor te voelen de brug vervroegd (volgens de contrac ten zou het rijk de brug pas in 1975 accepteren) over te nemen. Toch gelooft de groep in de moge lijkheden. Er zijn „neuzen geteld" waarbij is gebleken dat vermoedelijk in alle drie de Provinciale Staten de door de actiegroep opgestelde motie zou worden aangenomen. Volgens de heer Boot zou dit voldoende druk zijn om de regering op andere gedachten te brengen. De datum van 1 juli 1971 is niet toevallig gekomen. Dat is niet alleen de afsluiting van het begrotingsjaar van de NV, maar ook de datum waarop een gedeelte van de Zoomweg gereed zal komen waardoor Noord- Brabant sneller en gemakkelijk naar de Volkerakdam kan komen en ver volgens via de tolbrug over het Ha ringvliet naar Zuid-Holland. De opstellers van het rapport menen dat na de voltooiing van de Grevelin- gendam, Zeelandbrug, Heinenoord- tunoel en de Volkerakdam de bete kenis van de Haringvlietbrug al lang niet meer uitsluitend regionaal is. In het rapport wordt gevraagd of de brug over de Oude Maas en de Moerdijkbrug die nu vrijwel aan de top van de capaciteit liggen, zeker in de spitsuren, wel in staat zouden zijn het verkeer van noord naar zuid te dienen als de Haringvlietbrug er nog niet zou zUn geweest. Er zouden zioh zeker noodsituaties voordoen waardoor het rijk gedwon gen zou zijn geweest de nu geplande tunnel bij Dordrecht veel eerder te bouwen en de verbreding van de Moerdijkbrug eveneens in een eer der stadium zou moeten uitvoeren. In het rapport worden nog meer argu menten opgesomd die erop duiden dat deze tolheffing een achterhaalde zaak is die het algemeen belang niet dient. Het verkeer over de brug is sterk toegenomen. Met 21,5 procent nadat de Heinenoordtunnel in gebruik was gesteld en voor dit jaar verwacht de NV een stijging van zelfs vijftien procent. De tolopbrengsten zijn aan merkelijk hoger dan geraamd waar door de algemene reserve van de NV Brugverbinding „Haringvliet" op een bedrag van ƒ6,3 miljoen wordt ge raamd. Bovendien is er nog een on- derhoudsreserve van zeker anderhalf miljoen gulden. Een van de commissarissen van de NV (die overigens volgens een in 1962 gedane belofte niet zelf mag ijveren voor een vervroegde overdracht van de brug) heeft berekend dat als het rijk per 1 juli de brug overneemt het af te lossen bedrag nog ƒ45,3 miljoen is. Dat is ƒ4,1 miljoen meer dan het bedrag wat per 1 juli 1975 zou moe ten worden afgelost. De opmerking van minister Bakker dat hij nu geen ƒ45 miljoen heeft, wordt door de actiegroep weggewuifd met de opmerking dat het rijk, gezien de financiële contracten de leningen moet overnemen en in het geheel niet mag aflossen. Het meerbedrag van ƒ4,1 zou uit de reeds genoemde alge mene reserve kunnen worden ge schonken aan het rijk. Het rijk zou dus slechts aan gel dien in gai ƒ41.2 miljoen moeten overnemen. Het res terende bedrag uit de algemene re serve van 2,2 miljoen zou kunnen dienen voor diverse uitgaven voort vloeiend uit de liquidatie van de NV. Er van uitgaand aldus berekende deze commissaris, dat het rijk volgens de overeenkomst de brug niet eerder over dient te nemen dan per 1 juli 1975 kost deze eerdere overname hot rijk slechts 7,8 miljoen, zijnde hoofdzakelijk dc te betalen rente over een periode van vier jaar. De opstellers van het rapport wij zen er op dat als de brug volgens oorspronkelijke planning van rijks waterstaat zou zijn gebouwd de prijs zeker tussen de 70 en 75 miljoen gul den gelegen zou hebben. Het rijk komt, aldus de actiegroep nu dus op een zeer voordelige wijze aan een brug. Het rijk heeft bovendien de mogelijkheid de geldleningen over te nemen tegen de zeer lage rente van vijf procent. Tenslotte wordt nog opgemerkt dat het verkeer Antwerpen-Rotterdam vice versa, zeker als de Zoomweg van de Volkerakdam tot Dinteloord in ge bruik komt, en de Haringvlietbrug tolvrij is. van deze route gebruik zal gaan maken en niet via Dordrecht en de Moerdijkbrug waardoor deze route ontlast wordt. Dit is ook zo met het recreatieverkeer van de Randstad naar Zeeland. De actiegroep verwacht dat juist het handhaven van tol nog veel men sen er toe zal brengen om te rijden via de Moerdijkbrug. Verder zal het verkeer via dc Zeelandbrug een sti mulans krijgen zodat de te lage tol opbrengsten van deze brug hoger zullen worden. Men verwacht dat ook ten aanzien van dc Bencluxtunnel. LEIDEN De Haagse politierech ter heeft gisteren een merkwaardig vonnis gewezen tegen een 41-jarige Katwijker, werkzaam op een zand zuiger. De man had een 23-jarige beeldhouwer uit Delft zodanig mis handeld dat deze een black out kreeg en drie weken niet kon werken. Aanleiding was een kleine botsing bij een verkeerslicht op de Jacoba van Beierenlaan in Delft. De Katwij ker reed met zijn auto tegen de voor het verkeerslicht stoppende beeldhou wer. Beiden reden eventjes door toen het licht weer op groen sprong, maar toen de beeldhouwer even later stop te om te kijken of z'n auto erg be schadigd was. bracht ook de Katwij ker zijn auto tot stilstand Er ontstond een woordenwisseling en tenslotte sloeg de Katwijker de beeldhouwer tegen de grond. Deze kreeg een black out, zodat deze zich niet veel meer van het gebeuren kon herinneren. Getuigen bevestigden echter de toe dracht. Hoewel de beeldhouwer al leen een civiele vordering van ƒ60 voor apotheek- en dokterskosten had ingediend, veroordeelde de politie rechter de Katwijker behalve tot zes dagen voorwaardelijke hechtenis en betaling van de civiele vordering van 60, ook tot een schadevergoeding van ƒ500, te betalen aan de beeld houwer. Met uw inkomen van ƒ2.500 per maand kunt u dat best missen, zei de rechter, die er nog aan herin nerde dat de Katwijker op de dag van de vechtpartij 's avonds nog eens was aangehouden omdat hij onder in vloed een auto bestuurde. Daarvoor werd hij eerder tot twee weken ge vangenisstraf veroordeeld. SASSENHEIM De Nederlandse Sikkensprijs 1970 is toegekend aan de „hippies". Dit door de wijze waarop zij zich kleden en sieren, hun omge ving inrichten en beschilderen met vaak sprekende kleuren. Men kan hierin een verzet zien tegen de plichtmatige maatschappelijke vor men en gebruiken waardoor de hip pies over de hele wereld de samenle ving een andere kleur gaven. De Sikkensprijs wordt aan de hip pies toegekend omdat de jury uiting wil geven aan haar positieve waarde ring. Door een uitbundig gebruik van kleur leveren ze een bijdrage tot ver sterking van het ludieke element in onze samenleving. De jury heeft deze waardering vorm gegeven in een publikatie, die dit verschijnsel signaleert en die dit voorjaar uitkomt. WADDINXVEEN De heer A. W. Schulte heeft maar kort deel uitge maakt van de gemeenteraad. Door vertrek naar het buitenland neemt hij vandaag afscheid als WD-raads- lid. De heer Schulte krijgt een functie bij het NAVO-hoofdkwartier (SHA PE) in België. 'In een brief aan de gemeenteraad schrijft de heer Schul te dat zijn benoeming bij SHAPE volkomen onverwaohts is gekomen. O O O DEN HAAG Dc kleine olieresten die nog altijd in hoeken, gaten, stecnglooiingen of rietkragen bij de Amer zijn achtergebleven kunnen een ernstige bedreiging vormen voor het leven van planten en dieren. Dit is de conclusie van deskundigen van het rijksinstituut voor de zuive ring van afvalwater, het ministerie van erm, staatsbosbeheer, de Konink lijke Landmacht, het gemeentebes tuur van Made en Drimmelen, het Internationaal Instituut voor Lucht- kartering, de KLM-Aerocarto, de ROTTERDAM De curator in het Holland Popfestival-faillissement heeft beslag laten leggen op de in komsten van het concert, dat Ravi Crankar het afgelopen weekeinde in het Amsterdamse concertgebouw heeft gegeven. Het concert werd ge organiseerd door de Rotterdammer Barry Visser, die voorzitter was van de stichting Holland Popfestival- Reden voor de actie van de curator is, dat hij de indruk heeft, dat Barry Visser zich wil onttrekken aan zijn financiële verplichtingen. Visser: Ik wil me helemaal niet aan mijn ver plichtingen onttrekken. De schuld eisers zullen meer belangstelling heb- PNEM en de Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Vogels. Al deze mensen hebben dit woensdag tijdens een bezoek aan de Amer kunnen con stateren. Een woordvoerder van het ministe rie van verkeer en waterstaat deelde mee, dat de bezoekers allen hebben vastgesteld, dat de Amer zelf prak tisch vrij is van de zware stookolie, die enige tijd geleden daarin terecht i kwam doordat een tank van de elek- trische centrale het plotseling had be geven. Deze olie is door schepen met grijpers geruimd. De olie langs de oevers is zoveel mogelijk weggebrand en men gaat voort met het ruimen van olieresten. RIZA en staatsbosbeseer gaan een j proef nemen met het verwijderen van de olie van basaltglooiingen via che mische middelen. Als de uitslag gun stig is, kan toepassing op grotere schaal volgen. Om de olieresten uit de rietkragen te krijgen zal het riet moeten worden gesneden. Speciaal met het oog op de vogelstand zullen juist deze resten zo spoedig mogelijk moeten verdwijnen. Rijkswaterstaat heeft de Konink lijke Landmacht gevraagd met man schappen en materiaal te helpen. ben voor een groot evenement, dat ik in voorbereiding heb en waarover ik met diverse instanties, onder wie de gemeente Rotterdam, besprekingen ga voeren. Holland Popfestival kampt met een tekort van 700.000 a 800.000 gul den. Belangrijkste schuldeiser is Coca-cola. ROTTERDAM De kersverse ea uiterst gelukkige nieuwe eige naar van het Staelduynse bos, de stichting Het Zuid-Hollands Landschap, is van plan een bos baas aan te stellen die voor het onderhoud van het bos zou kun nen gaan zorgen. Gedacht wordt aan iemand die in of in de buurt van 's-Gravenzande woont en die veel liefde voor bomen kan op brengen. De stichting is bijzonder geluk kig met de jongste uitbreiding van haar bezittingen. Al in 1958 heeft de stichting geprobeerd het bos aan te kopen, zo vertelde ons de heer Weidema. De financiële problemen bleken toen echter on- overkoombaar. Hoewel een en ander nog uit gewerkt moet worden zijn wij in elk geval van plan het onderhoud van het danig verwaarloosde bos intensief bij te gaan houden, zo dat komende zomer meer mensen van de recreatieve omgeving zul len kunnen genieten. ROTTERDAM Prof. dr. C. Bre- voord heeft vanmiddag in het Groot Auditorium van de Nederlanse Eco nomische Hogeschool zyn ambt als hoogleraar in de faculteit der econo mische wetenschappen aanvaard met een oratie getiteld "Dynamische in formatievoorziening, een hoofdstuk bedrijfskunde." Prof. dr C. Brevoord geeft onder wijs in de adminitratieve organisa tie en bedrijfshuishoudkunde. MIDDELBURG De oude pakhui zen in de Middelburgse Kuiperspoort worden gerestaureerd, en omge bouwd tot cultuurcentrum. Onder an dere een muziekschool, en het Insti tuut voor Kunstzinnige Vorming worden er in ondergebracht. De pakhuizen zijn van het kuipers- gilde geweest dat van 1586 tot 1822 in Middelburg heeft bestaan. Op een der balken bevinden zich nog de handtekeningen van drie timmer lieden die in 1590 bij de bouw waren betrokken. De Kuiperspoort wordt een van de zeldzaamste gave bouwwerken uit die tijd genoemd. DORDDRECHT Eén van de onderdelen van de vele miljoenen verslonden hebbende restauratie van de Dordtse Grotekerktoren is het neerzetten van een passende bebouwing aan de voet ervan. De sinds jaar en dag uit het lood staande toren is, op het toegangs portaal na, in oude luister hersteld. Op de rechts van de kerk gele gen Pottenkade zijn ook enkele oude diakoniehuisjes gerestaureerd. Voor de toren moest een gebouw komen omdat het huis, dat er stond en dat het monumentale van de toren treffend accentueerde, in 1953 moest worden afgebroken wegens werkzaamheden aan de verzakte torenvoet. Het geval wilde nu dat een op de monumenten lijst voorkomend interessant oud huis aan de Rotterdamse Schie- kade het veld moest ruimen voor uitbreiding van het St. Francis- cusgasthuis. Het werd de gemeente Dordrecht aangeboden, steen voor steen afgebroken en naar de Merwestad getransporteerd. Van daag is bij de herbouw van dit uit het midden van de 18e eeuw daterende huis het hoogste punt bereikt. Kort voor de afbraak van het huis in Rotterdam .werd deze foto genomen. De kelderverdie ping, die te zien is, moest bij herbouw in Dordrecht vervallen. Het „Rotterdamse huis", zoals het nu in Dordt al wordt genoemd, is niet precies gelijk aan het huis zoals het in Rotterdam stond. De elementen, waaruit het bestond, zijn als blokken 20 januari 1971 eerste klasse Prijzen van 10,zijn gevallen op nummers eindigende op 6 f 50,zijn gevallen op nummers eindigende op: 40 f 50,zijn gevallen op nummers eindigende op; 47 f 100,zijn gevallen op nummers eindigende op: 843 f 100,zijn gevallen op nummers eindigende op 576* f 200,zijn gevallen op nummers eindigende op 326* f 400,zijn gevallen op nummers eindigende op; 565 f 1.000,zijn gevallen op nummers eindigende op 9148 Een prijs van f 2.000,is gevallen op het nummer 021563 f 2.000,is gevallen op het nummer 059250 f 2.000,is gevallen op het nummer 001239 f 2.000,is gevallen op het nummer 055776' 2.000,is gevallen op het nummer 021156* De prijs van f 5.000,is gevallen op het nummer 019974 f 25.000,is gevallen op het nummer 021111 De extra prijs van f 50.000,is gevallen 071548 in de serie K op het nummer en de troostprijs van f 1.000,op nummer 071548 van elk van de andere series Let wel: op dit nummer zijn twee prijzen gevallen. uit een blokkendoos door elkaar ge schud omdat de situatie in Dordt an ders is dan In Rotterdam. Het huis kon hier geen kelderverdieping krij gen met het oog op de hoge grondwa terstand en de in de weg zittende, metersdikke fundamenten van een nooit gerealiseerde uitbreiding van de Grotekerk. Omdat het huis nu hoekpand wordt, moest bovendien een andere indeling van de kamers worden ge maakt. het dak krijgt een andere vorm omdat op de eerste etage slaap kamers moesten worden gecreëerd. Een verandering is ook de verlen ging van de voorgevel met één tra vee. De hoofdingang krijgt eveneens een nieuwe plaats, met aan de ene zijde twee en aan de andere zijde drie ramen ernaast. Eind van dit jaar hoopt men het huis, dat wordt opge bouwd volgens een plan van de ge meentelijke restauratiedienst, klaar te hebben. Zeer waardevol is het Louis XV-in- terieur. Deuren, trappen, ryk ver sierde stucplafonds en wandhetimme- rigen zijn inmiddels nauwkeurig ge restaureerd en liggen kant en klaar te wachten op plaatsing in de hal en dc drie grootste kamers op dc bene denverdieping van het pand, dat bo vendien nog drie slaapkamers, een garage en een paar zolders zal bevat ten. Dc bestemming van het „Rotter damse huls" zal die van woonhuis Een overzicht van de veelom vattende werkzaamheden aan de torenvoet. Ook de hoofdingang van de toren, links van het ..Rotterdamse huis" is in restau ratie. Achter de natuurstenen muur van de torenpoort ligt de garage van het ^nieuwe" oude pand. DELFT De Christelijke Platte lands Jongeren Organisatie houdt za terdag 6 februari haar jaarlijkse Toogdag in de Stadsdoelen. Ruilof van Putten uit Dirksland geeft een terugblik over 1970, waarna ds. J. van Verseveld te Noordeloos de deelne mers kritisch aan het denken zal zet ten Muzikale omlijsting verzorgen de Brada's uit Rotterdam. Bestuurslid Cees Vink zal afscheid nemen. Dick Hulstijn staat op de nominatie om in zijn plaats gekozen te worden. De Toogdag start om half drie. Om vier uur begint het programma De Soos m.m.v. De Werkschuit uit Breda. ds. Van Verseveld en de Derde Wereldwinkel. De heer R. Reedeker uit Alblasserdam verzorgt de muziek. 's-Avonds om acht uur is er een feestprogramma onder de titel „Wat een tijd". Hieraan werkt Haasje Over uit Almelo mee. Deli de Jonjy-v. d. Heuvel zal om half elf de Toogdag besluiten. GOUDA De maatschappij tot aanneming van werken v/ H. J. Ne- derhorst, werkmaatschappij van Ne- derhorst United, heeft een miljoenen contract getekend voor de bouw van kunstwerken in een belangrijk weg gedeelte van de E3 autoweg op Belgisoh grondgebied. Deze weg vormt de toekomstige Europese ver binding tussen Stockholm an Lissa bon. De opdracht, die door de Intercom munale vereniging voor de autoweg E3 aan Nederhorst werd verstrekt, I omvat de uitvoering van vijf viaduc ten voor een weg vak ten zuiden van I Kortrlik Met de order is een bedrag van zes j miljoen gulden gemoeid. Het hele I project dient binnen negen maanden I te worden opgeleverd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 7