„Het is niet moeilijk om Mengele te doden'' korting op SMNA1II STEMMEN BIJ VOLMACHT GEMAKKELIJKER Telefoondienst staakt niet mee Luchtsteun VS tan Cambodja onbegrensd" NEDERLAND KAN EI NIET KWIJT Gratis reizen BELONING UITGELOOFD VOOR ARRESTATIE VAN KAMPARTS Postbestellers stalen vakantiebonnen Grote strop voor aandeelhouders Pluimvee Unie YS DREIGEN ECUADOR Duitse vonnissen voor Hongaarse vliegtuigkapers De Gaay Fortman lijsttrekker PPR Passief kierecht bij meerderjarigheid 5 DONDERDAG 21 JANUARI 1971 TEL A.VTV Een Israëlische organisatie voor actie tegen Duit se oorlogsmisdadigers heeft een beloning van 180.000 gulden uit geloofd voor een ieder, die de oorlogsmisdadiger Josef Mengele weet op te sporen en te arresteren. Mengele, die arts is geweest in het concentratiekamp Auschwitz, is na Martin Bormann de meest gezochte nazi-oorlogsmisdadiger. Hij zou op het ogenblik in Paraguay verblijven. Hem wordt de dood van twee miljoen Joden verweten en de verminking van duizenden vrouwen. „Het is niet moeilijk Mengele te vermoorden, maar dat zou te makke lijk voor hem zijn. We moeten hem iGsp m WASHINGTON De Verenigde ■taten zullen Cambodja met hun lucht- en zeestrijdkrachten praktisch onbegrensde steun in zijn strijd tegen de communisten verlenen. 1 Daartoe behoren ook rechtstreekse acties van gevechts- en transporthef- schoefvliegtuigen bij gevechten in dit land. Dit zei gisteren de Amerikaanse minister Laird van defensie. Volgens de minister bestaat niet het voornemen wederom Amerikaan se grondstrijdkrachten naar Cam bodja te sturen. De luchtacties waren echter nodig om de repatriëring van Amerikaanse troepen uit Zuid-Viet- nam te beveiligen. „Zolang ik minister ben, zal ik het Ingrijpen van lucht- en zee-strijd krachten in Cambodja bevelen om, terwijl wij ons uit Zuid-Vietnam te rugtrekken, onze verliezen zo klein, mogelijk te houden," aldus Laird. AMSTERDAM De postale re cherche in Amsterdam heeft vier Utrechtse poritbestellers gearresteerd die ervan 'worden verdacht de hand te hebben gehad in de diefstal van omstreeks ƒ50.000 aan vakantiebon nen van het Sociaal Fonds Bouwnij verheid. De vier zijn voorgeleid aan de offi cier van justitie. De arrestaties zijn het resultaat van een onderzoek dat de postale re cherche instelde naar aanleiding van een aangifte van vermissing van cor respondentie met de vakantiebonnen van het sociaal Fonds Bouwnijver heid. AMERSFOORT Aandeelhouders van de Europese Pluimvee Unie zul len hoogstwaarschijnlijk nooit meer Iets terugzien van het kapitaal dat zij b> de NV hebben gestoken. Dat komt doordat de dochteronderneming Ha- ®ersveld NV, die voor negentig pro cent in handen van de holding EPU I*. failliet is verklaard. Crises in de pluimveefokkerij, pro blemen met de toelevering van voer, liQUiditeitsmoeilijkheden en de stop zetting van het bankkrediet leidden l°t een aanvrage om surséance, ge volgd door een faillissement. De aandeelhouders kregen gisteren van de directie een overzicht van het •jj 1964 opgerichte bedrijf, dat sihds- dien een enorme groei heeft doorge haakt. De aandelen EPU op de in courante markt werden in 1965 voor bog 250 procent verhandeld. Deze koers brokkelde gestadig af tot 15 Procent in november. Thans noteren aandelen 1 procent. Conflict om visrechten WASHINGTON Het zeegrens conflict tussen de Verenigde Staten en Ecuador ontwikkelt zich in snel tempo naar een crisis. Hoewel de VS maandag hun wa penleveranties aan Ecuador staakten en met andere sancties dreigden om dat dit land de in zijn territoriale wateren op tonijn vissende buiten landse schepen opbrengt, blijkt Ecua dor zich niets van de Amerikaanse dreigementen aan te trekken. Verscheidene Amerikaanse vissers hebben hoge boeten gekregen en de Ecuadoriaanse regering heeft een Amerikaans protest tegen het in be slag nemen van de schepen van de hand gewezen. Ecuador heeft in de afgelopen week zeker elf schepen opgebracht. Het wil hiermee erkenning afdwingen van zijn aanspraak op exclusieve visrech ten in een gebied tot 200 mijl (320 km) buiten zijn kust. Washington er kent slechts een 12-mijlszone. Vluchtleider Shepard (voor grond) met zijn collega's Mit chell (links) en Roosa rechts onderweg naar de wagen, die hen gisteren naar de Saturnus V met moederkabine Kitty Hawk bracht. De drie astror nauten zullen op 31 januari een vlucht naar de maan be ginnen. voor de rechter brengen, zei dr. Toevia Friedman, de directeur van de orga nisatie. De beloning is uitgeloofd door het in Haifa gevestigde documentatiecen trum inzake nazi-misdaden. Op een persconferentie werd een brief voor gelezen van de Westduitse president Heinemann, waarin deze liet weten dat Mengele de nationaliteit van Pa raguay bezit en dat de autoriteiten van dat land geweigerd hebben hem uit te leveren of zelf te berechten. ONTOEGANKELIJK De voormalige kamparts verblijft in het moeilijk toegankelijke grensge bied van Paraguay, Brazilië en Argentinië. Naar gelang de politieke situatie in deze landen zich wijzigt verandert hij van verblijfplaats, al dus het schrijven van de Westduitse president. Volgens hem zou een nieuw uitleveringsverzoek uit Bonn nutteloos zijn. Dr. Friedmann vertelde verder dat binnenkort een afvaardiging van zijn orgaiisatie naar West-Duitsland gaat om daar met vertegenwoordigers van de regering en verscheidene idustrieën te spreken over een scha devergoeding voor mensen die tijdens de Tweede Wereldoorlog gedwongen in Duitsland hebben gewerkt. Volgens hem waren dat er meer dan twee miljoen, van wie er slechts 200.000 de oorlog hebben overleefd. Tot dusver zijn alleen schadevergoe dingsregelingen getroffen met grote maatschappijen als Krupp, Telefun- ken, Siemens en IG Farben. Tiental len andere ondernemingen, zoals de Volkswagenfabrieken, hebben echter tot dusver niets betaald. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Mejuffrouw mr. E. A. Haars van de CHU heeft gisteren in de Tweede Ka mer een initiatief-wetsontwerp verdedigd om het stemmen bij volmacht gemakkelijker te ma ken. Het voordeel is, dat door de uitbreiding van deze mogelijk heid het euvel van de degenen, die niet stemmen, kan worden bestreden. Een verbetering in het initiatiefont- werp van de CHU is, dat geen familie band nodig is, om iemand te machti gen zijn stem uit te brengen. Voor waarde is wel, dat de kiezer samen met de gemachtigde zich uiterlijk vijf dagen voor de verkiezingen op het gemeentehuis meldt. AMENDEMENT De heer Franssen (soc.) diende op dit wetsontwerp een amendement in om het mogelijk te maken, dat de kiezer iedereen zonder meer kan machtigen. Dit amendement betekent een te rugkeer van de situatie in de jaren 50 toen iedereen iedereen mocht machti gen. Het resultaat was geknoei en De blauwe, blauwe Donau, zoals die in 1980 vanuit de lucht gemaakt zal kunnen wor den. Volgens de plannen zal de rivier voor een deel rechtge trokken en gesplitst worden. GEGEVENS Dr. Friedman deelde mee, dat er na de oorlog gegevens waren verzameld van 250.000 nazi-oorlogsmisdadigers. Hiervan waren er niet meer dan 10.000 voor het gerecht gebracht. Tenslotte waren er niet meer dan 400 veroordeeld tot straffen boven de drie jaar. MÜNCHEN Drie Hongaren zijn in München voor het kapen van een Roemeens passagiersvliegtuig in sep tember veroordeeld tot ieder 2% jaar gevangenisstraf. Een vierde Hongaar kreeg een half jaar voorwaardelijk. In het toestel zaten, behalve de vier kapers, 78 passagiers en vijf beman ningsleden. Het maakte een vlucht van Boekarest naar Praag en werd gekaapt na een tussenlanding in Boe dapest. Het viertal zei dat het om pcv litieke redenen naar het Westen wil de. UTRECHT Voor pluimvee- houderijprodukten is de ge meenschappelijke markt in fei te buiten werking gesteld. Dat constateerde de voorzitter van het produktschap voor pluimvee en eieren, de heer II. H. Garrelds, gister avond, nadat bekend was geworden, dat nu ook Frankrijk als laatste EEG- partner de grenzen voor Nederlandse (en .Engelse) consumptie-eieren heeft gesloten. Frankrijk had al eerder de invoer van eendagskuikens en broed- eieren uit Nederland verboden. De heer Garrelds noemde het onbe grijpelijk dat Frankrijk nu nog tot deze maatregel heeft besloten, een maand na bijvoorbeeld West-Duits land, „en dat", zo zei hij, „terwijl uit de cijfers blijkt, dat de pseudo-vogel- pest in ons land aan het afnemen is. Door dc jongste ontwikkelingen is een situatie ontstaan, waarin Neder land volgens de heer Garrelds met zijn eieren nergens meer heen kan. Hij hfeeft minister Lardinois dan ook om bijzondere maatregelen gevraagd en hij hoopt, dat de bewindsman in de nieuwe invoerverboden aanleiding zal zien om de zaak met spoed op nieuw te bekijken. Van de gemiddelde weekproduktie van 90.000,000 eieren gaan er onder normale omstandigheden ongeveer 25.000.000 naar het buitenland. MÉÉR De moeilijkheden met de export hebben tot .dusver nog niet tot een verlaging van de binnenlandse con sumptieprijs geleid. Wel heeft het sluiten van verschillende grenzen tot gevolg gehad, dat de Duitse produ centen op het ogenblik per vier a vijf cent meer ontvangen dan hun Nederlandse collega's. De heer Garrelds meent, dat ook de Belgen op hogere prijzen kunnen re kenen, nu zij Nederland als concur rent op de Franse, Italiaanse en Oos tenrijkse markten kwijt zijn. Uit der gelijke grote verschillen, zo zei hij, blijkt wel, dat er geen sprake meer is van een „gemeenschappelijke Euro pese markt. Brits publiek op hand van postbestellers ronselen van stemmen. Mejuffrouw Haars was dan ook helemaal niet ge lukkig met deze voorgestelde wijzi ging- In 1954 kwam men op deze regeling terug en werd de volmachtstem weer beperkt tot een familielid of huisge noot. In het ontwerp van mejuffrouw Haars wordt de familieband, die dus voor zieken blijft voorgeschreven, uitgebreid tot de vierde graad. Volle neven en nichten kunnen dus ook ge machtigd worden. Een verbetering is verder, dat de oproepingskaarten zeker veertien da gen voor de datum van de verkiezin gen thuis moeten zijn bezorgd. De kiezer \yordt dan op tijd gewaar schuwd en kan indien nodig maatre gelen nemen voor een volmachtstem. De heer De Beer (lib.), die het woord voerde namens de regerings partijen, sprak van een sympathiek voorstel Hij verweet de heer Frans sen, dat hij met zijn amendement ging joy-rijden in het wagentje van mejuffrouw Haars. Het amendement werd verworpen met de stemmen van de PvdA, D'66, PSP en de groepen Aarden en Goedhart voor. De Kamer nam het initiatiefontwerp verder zonder hoof delijke stemming aan. LONDEN De vakbonds leiders die de algehele staking bij de Britse posterijen hebben afgeroepen, zijn ondanks vele hoopgevende berichten toch niet geheel tevreden. De staking mag dan wat de post bestellers en andere postbeambten betreft compleet zijn, de telefoon dienst functioneerde gisteren op de eerste dag bijna normaal. De reden daarvan was dat vele te lefonisten en telefonistes weigerden aan de stakingsoproep gevolg te ge ven. Ze zeiden normaal zo weinig te verdienen dat ze zich niet kunnen permitteren te staken, terwijl boven dien de vakbond niet in staat is sta- kingsgeld uit te keren. Daar komt dan nog bij dat een minderheid van het personeel van de telefoondienst tot andere vakbonden behoort die geen staking hebben ge proclameerd. Succes Overigens noemden de vakbonds leiders de staking nu al een succes Zij durfden in ieder geval al te stel len dat het werk niet zal worden her vat voordat het aanbod van 8 procent loonsverhoging zal worden verbeterd. De stakers vragen een verhoging van 15 procent van hun basisloon. Het ziet er voorlopig dan ook erg somber uit. De werkgevers worden in hun aanbod gesteund door de conser vatieve regering-Heath, wat hen niet gauw tot het doen van concessies zal brengen. De vakbonden weten zich gesteund door het Britse publiek. Uit een en quête van het Londense blad Evening News bleek dat zes van de zeven mensen achter de stakers staan. 2 januaridagen op uw 65+kaart Kies de dinsdag, woensdag, donderdag of zaterdag die u past. Van 5 t/m 30 januari 1971. 3-maandskaart f 20.- echtpaar f 30.- jaarkaart f 50.- echtpaar f 75.- Legitimatie en pasfoto vereist. voordelig uit met NS DEN HAAG Dr. Bas de Gaay Fortman (31) zal vermoedelijk m zes van de elf provincies optreden als lijstaanvoerder van de PPR. De heer De Gaay Fortman is lector aan de universiteit van Zambia. Vorig jaar heeft hij de ARP verla ten en is toegetreden tot de PPR. Als hij tot lid van de Tweede Kamer wordt gekozen, zal hij zijn functie in Zambia opgeven. Dr. De Gaay Fortman, die voor een maand verlof in Nederland is terug gekeerd, is als PPR-lijsttrekker ge vraagd voor de volgende provincies: Groningen, Friesland, Drente, Over ijssel. Gelderland en Utrecht. Je durft het bijna niet hardop te zeggen. Je kunt immers nooit weten. Maar elke dag is het weer een kleine vreugde, en dat mag men toch niet onder stoelen of banken steken. Dat is, als uit het grauwe ochtend gloren weer een glimp zon groeit.En iedere dag een beetje vroeger. Dat is als er elke dag een beetje groeit. De groene neuzen, die in de parken en tüinen boven de grond uitsteken en het geheimzinnig waas, dat rond de twijgen kleurt. En het weerbericht zegt, dat de temperatuur boven normaal blijft. Niet dat het weerbericht altijd ge lijk krijgt, maar waarom er juist nu aan twijfelen? Trouwens, mijn eigen weervoor spellingen zijn van zeer amateuris tische aard en zeker-niet ver voor uitziend. Ik weet (en dat is echt waar), dat een gietbui aan het eind van zijn latijn komt zodra in de plassen grote luchtbellen komen. En ik wil stellig vasthouden aan de me ning dat een stukje blauw ter groot te van een matrozenbroek tussen het wolkendek bet begin is van de grote opruiming der regenbrengers. Wie zegt dat het niet waar is, heeft de maat van de matrozenbroek verkeerd geschat. Mist is: vorst in de kist; avond rood: water in de sloot. Dat er ook nog een uitspraak is: als de dagen lengen gaan de vorsten strengen, wil ik op dit ogenblik niet weten. Voorpret Ik leef liever bij vandaag. De pieterselie en de selderij hebben de decemberwinter op schitterende wij ze overleefd in mijn, tot een woes- ternij verworden, bloembakken. Zelfs krullen er grappige nieuwe blaadjes omhoog. Ik voel al iets kriebelen van de lust om kasten te gaan uitpakken en de witkwast ter hand te nemen. Het is dat die witkwast zo onzeker in de vuist ligt, maar anders.... Mijn omgeving ziet mijn directe voorjaarsverlangen met bezorgdheid aan. „Er kan nog van alles komen", zeggen ze. En ze komen met verhalen over de winter van het jaar zoveel, die op 28 januari begon en herinneren aan een barre schaatstocht eind februari van het jaar zoveel. Ik heb daar weinig tegenin te brengen, want ik heb geen geheugen voor nare dingen. Ik kijk liever vooruit. Met ongebreideld optimis me. Heb dan nu ook eindelijk het argument gevonden om zo blij te blijven. Gewoon een rekensommetje. Op 1 maart mag het eens koud zijn. Maar de echte winter is dan toch voorbij. En februari heeft maar 28 dagen. Plus tien in januari nog. Langer dan 38 dagen kan de winter niet duren. Elke dag telt af. Het kan nog éven tegenvallen, maar mocht dat gebeuren dan is meteen ook alweer het eind in zicht!- En laat mij dan nu de voorpret I hebben Prinses Beatrix en prins Claus bezochten gisteren be drijfsonderdelen van Philipsin Eindhoven. Op de foto het paar op de afdeling Stirlingmoto ren, waar zij werden voorge licht over het principe van de schonemotor. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De Tweede Kamer heeft gisteren besloten de leeftijd voor het passief kiesrecht (recht om gekozen te worden) te koppelen aan de meerderjarigheid. Die leeftijds grens is nu 25 jaar. Minister Beernink, die bezwaren heeft -tegen deze koppeling, kondigde tijdens het debat een wetsontwerp aan om de meerderjarigheid op acht tien jaar te stellen. In het oorspronkelijke voorstel over het passief kiesrecht van de minister werd een leeftijdsgrens van 21 jaar voorgesteld. Maar de Kamer stemde in meerderheid voor het amendement van de heer Wiegel (lib.) geen leeftijd meer te noemen in de Grondwet en alleen de meerderjarigheid aan te houden. Tegen stemden D'66, CHU, SGP, GPV, de Boerenpartijen, de groep- Goedhart en de KVP-er Westerterp. Het voorstel van de oppositie de leeftijdsgrens direct tot 18 jaar te verlagen, werd verworpen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 5