Vliegtuigmaaltijd aan de grond Dodelijk schot in eethuis uiting van agressie Surinaamse taxi in Rotterdam loedkoop en langdurig houdbaar Snelle verlichting an pijn in spieren en gewrichten Meer stakingen in Gdansk Ford brengt sportauto met motor midscheeps Lagerhuis wijst Dutschke uit REEKS b Protest tegen hindering bij Berlijn V en D koopt carnavalsplaat van Toon Krij gsgevangenen weer verhuisd Israël moet eerst terug Holland Festival met wereldpremieres 7 WOENSDAG 20 JANUARI 1971 SCHIPHOL Martinair Hol- and serveert zijn maaltijden niet Heen meer in de lucht. Het be- rijf heeft een begin gemaakt net de massaproduktie van voor- 'erpakte, langdurig houdbare, envoudige maaltijden, zowel /arm als koud, in wegwerpver- akking, bestemd voor de Ne- erlandse horecabedrijven en ventueel ook voor kantines van ndere ondernemingen. Het idee voor deze „ready tray ieal service" op de begane grond is ntwikkeld door de afdeling vlieg- ligbevoorrading van Martinair. on er leiding van de heer B. Hazen- amp. Uitgangspunt was de betrek- si ijk lage prijs waarvoor een derge- Jke maaltijd kan worden klaarge- aakt. Geen afwas Een eerste proef de levering van liegtuigmaaltijden aan een filmploeg e 50 dagen lang in Nederland opna- len maakte bleek een groot suc- •s. De invoering van de wegwerp- ërpakking. waardoor afwaskosten rorden uitgespaard, was eveneens n belangrijke factor bij de verwö- aiijking van de plannen. Andere punten die een rol speelden «ren: de produktie is niet langer hankelijk van de tijd van consump- de ondernemer kent de vaste in- (Advertentie) Dringt direct door tot aan de baard van de pijn umatische pijnen, spit, zenuwpijnen, verstuikingen, stijve nek en ledematen s werkt sneller, niets werkt aangenamer verlichting van pijn dan Algesal-balsem. niddellijk in de huid doordringend, werkt esal diep op dc weefsels In tot aan de rd van de pijn (zonder oppervlakkige mtesensatie of irritatie van de huid tei torzaken) en doorstraalt verlichtend isels en spieren tot in de gewrichten, matische pijnen en stijfheid maken j 'dig plaats voor een durend gevoel van ichting en welbehagen, acht niet tot de pijn uitbreekt 1 Zorgt U thuis altijd een tube Algesal bij de d hebt om zodra het nodig is de pijn te ichten. ALGESAL bij alle apoth. en drog. en verkoopprijs en dus zijn winst; de maaltijd heeft een superieure hygiëne. Het is niet de bedoeling van Marti nair een aanval te lanceren op de luxe tafel. Het nieuwe systeem kan als aanvulling dienen op de be staande serveersystemen, daar waar pieken en bijzondere situaties de on dernemers voor problemen kunnen stellen. Voor eigen gebruik in dc vliegtui gen fabriceert Martinair in 1971 al leen al circa 750.000 van deze maaltij den. WAARSCHAU In de Poolse ha venstad Gdansk is de toestand enigs zins verward. Volgens buitenlandse correspondenten In Warschau zouden de arbeiders van plan zijn over te gaan tot wisselstakingen om hun on tevredenheid over de hoge prijzen en de te lage lonen tot uiting te brengen. De stadstram, die normaal 's mor gens om half zeven uitrijdt, begon eerst na- tien uur te rijden. Hierdoor kwamen vele duizenden arbeiders van de fabrieken, de scheepswerven en de havens gistermorgen te laat op hun werk. Maandag en gisteren hebben arbei ders van de Lenin-werven gedemon streerd voor het directiegebouw. Bij deze werven zijn ongeveer 16000 ar beiders werkzaam. Men verwacht nog meer proteststakingen. (Van onze autoredacteur) BRUSSEL Op de gisteren in Brussel geopende internatio nale automobieltentoonsttelling heeft Ford voor de eerste keer een nieuw tweepersoons proto type sportwagen met de motor „midscheeps" uitgebracht: de GT 70, die een directe afstamme ling is van de serie Ford GT-wa- gens, die de 24 uurs race van Le Mans vier jaar in successie won. In de loop van dit jaar zal de wa gen in een internationale rally zijn wedstrijddebuut maken. In zijn snel ste uitvoering is de GT 70 ontworpen voor een maximum snelheid van 290 km per uur. Het model, dat wordt ge ëxposeerd is echter begrensd en kan 193 km halen. De GT 70. die zeer strak gestyleerd is, wordt uitgebracht met vier typen motoren: een 2520 cc V-6 cilinder, een 2994 cc V-6 cilinder, een 1601 cc 4-ci- linder en een 1600 1599 cc 4-cilinder. De motor is voor gewone service beurten toegankelijk door de „achter steven" op te klappen. LONDEN Het Birtse Lagerhuis heeft gisteren met 295 tegen 237 stemmen 'besloten dat de Duitse ex- studentenleider Rudy Dutscke niét in Engeland zal mogen blijven. De socialistische oppositie verweet de conservatieve regering beperking van de vrijheid van denken. Zij vroeg zich af of Dutschke wegens zorg over de nationale veiligheid of wegens zijn marxistische gezindheid was uitgewezen. Dutschke is inmid dels naar Denemarken vertrokken. Mr. Leusink: „Bescherming samenleving vereist'* ARNHEM „De prognose in het psychiatrisch rapport van 1969 is waarheid geworden. De enkele dreiging van verdachte heeft plaats gemaakt voor een directe agressie, die zeer gevaar lijk is." In felle bewoordingen zet de officier van justitie, mr. F. O. Leusink, uiteen dat hij dit als een verloren zaak ziet. „Be scherming van de samenleving is een eerste vereiste en daarom eis ik een gevangenisstraf van vier jaar en zes maanden en ter beschikking stelling van de re gering." De 21-jarigc losarbeider Jan S. uit Arnhem, die wordt verdacht van het lossen van een dodelijk schot op de exploitant van een eethuisje in Arn hem, E. v. d. Sijde (33), ziel het zelf kennelijk niet zo somber in. In 1969 loste hij enkele schoten boven het hoofd van de eigenaar van een eet huis, omdat hij na sluitingstijd geen broodje ham meer kreeg. Hij werd veroordeeld tot een gevangenisstraf van vijf maanden. Deze keer komt hij met een ge brekkiger excuus. Op de avond van de 25ste september verliet hij zijn huis met een geladen revolver, „voor de verkoop", zoals hij zelf vertelt. „Ik wilde hem met winst van de hand doen." Na een aantal bars te hebben bezocht, waar hij twee vrienden ont moette, belandde hij tenslotte in café De Maf, waar één van zijn vrienden ruzie kreeg. Net toen hij met zijn andere vriend het café wilde verlaten, werden zij te hulp geroepen door deze kameraad. „Ik wilde proberen de ruzie te sus sen", zo klinkt het zwakke verweer, „maar de man toen een onbekende voor Jan kwam bij eethuis De Oude Kuip met een stuk hout drei- door Zettie Leeuwenburgh gend in mijn richting en sloeg. Een deel van de slag heb ik op mijn schouder gekregen, had ik hem niet getroffen, dan had ik de volle mep gekregen." Inplaats van dit af te wachten, trok Jan zijn revolver en loste een schot dat het hart van de exploitant doorboorde. 't Is een verweer dat de president van de rechtbank, mr. B. W. van Houten, moeilijk als excuus kan ac cepteren: „U had daar toch niets te zoeken, u had weg kunnen gaan." Jan schijnt echter uit het gebeurde wei nig lering te trekken want hij blijft zij het schoorvoetend bij de woorden die de rechtbank nog vers in het geheugen liggen en die hij in 1969 sprak: dat hij zonder wapens niet kan leven, omdat in de buurt waarin hij woont iedereen gewapend is. „Dat is toch wel bewezen, toen veertien dagen tevoren zo'n man of dertig aan het schieten waren." Heb ik het niet gezegd? Natuurlijk ijn er middenstanders boos gewor- en, omdat ik de koopavond zo leerlijk vind! Nu heeft een van die middenstan- Iers mij geschreven. Niet erg boos [elukkig, maar toch wel in trant ran: „Jij kletst maar raak, lelijke goïst die je bent". Het is een „zij", die hard mee rerkt in de zaak van haar man en aarbij haar huishouden beheert en aar twee kinderen bemoedert. Ik kan me levendig voorstellen, at de winkelsluitingstijd elke dag •en ogenblik van verademing Is. •iep ademhalen en dan opnieuw eginnen, er is nog genoeg te doen. hinkel aan kant maken, adminlstra- e. overleg over inkoop en voor een rouw de huishoudelijke besognes ls „ontspanning" er bij. Om dan een avond ln de week )'n drie uur langer de winkeldeur n te houden is inderdaad een lorme extra belasting. Maar die 'rouw zegt er nog iets anders bij. schrijft de koopavond best te innen accepteren wanneer er een sloten zaterdagmiddag tegenover ond! En dat nu vind ik volkomen bil- 'k. In talloze landen zijn de winkels icit üniif, op zaterdagmiddag dicht en geen mens heeft daar last van. Elke huis vrouw, die bezwaar maakt tegen een winkelloze zaterdagmiddag heeft bij voorbaat ongelijk. Huishoudelijk gezien heeft een goede huisvrouw haar weekend voor raad zaterdagmorgen in huis ge haald, zo niet eerder. Rest dan het „gezellig" winkelen met man en/of kroost en dat kan op die koopavond gebeuren. Zaterdags kan ze dan gaan wandelen. klant Bij mij ln de buurt sluiten alle winkels zaterdagmiddag om vier uur. Toen men er mee begon is er wat deining geweest. Een der argumen ten was, dat het zo zielig voor de moeders was om zich nu extra vroeg, van bijvoorbeeld een heerlijk dagje aan het strand, huiswaarts te moeten begeven om nog gauw-gauw wat boodschappen te doen. En toen ben ik erg boos geworden, want dat is onzin. Van mij mogen alle winkels op zaterdagmiddag dicht. De huisvrou wen en de buitenshuis werkende vrouwen kunnen toch best aan hun boodschappentrek komen. En de winkelvrouw komt dan tenminste ook aan een behoorlijk stukje uit blazen toe. Nu ja „uitblazen".... ze kan aan een gezellige zaterdagavond toe ko men en ls 's zondags niet zo bekaf Ik geloof, dat vrouwen veel meer' solidair moeten zijn. Eikaars lasten een beetje moeten willen begrijpen. Niet altijd eigen lasten het zwaarste vinden. De werkende vrouw heeft de nel- ging de huisvrouw een luxe wezen te vinden: de huisvrouw vindt die werkende vrouw maar bevoorrecht, die heeft het zo gezellig altijd onder de mensen; de winkelvrouw ziet al die babbelende vrouwklanten en denkt, wanneer zij nu eens naar de kapper zou kunnen gaan of met Jantje schoenen kopen... Koppen bij elkaar en elkaar een beetje in de kaart spelen. Huisvrou wen boodschappen doen buiten de spitsuren; werkende vrouwen ratio neel zijn met hun lijstjes en de win kelvrouwen... laten die ons de koop avond gunnen en ie vrije zaterdag middag krijgen! Iedereen kan dan aan zijn en vooral héér trekken komen. Overigens is dit niet het enige feit waarvoor Jan terecht staat. IDp 12 ju li was hij op straat met een vriend een revolver aan het proberen. „Als kinderen die met een klappertjespi- stooltje aan het spelen waren", merkt de president op. „Dat jullie niet be seffen hoe levensgevaarlijk dit is Op 18 september brak hij met een aantal kornuiten in bij een garage in Nijmegen en stal Mercedessen. Die zelfde avond reden zij daarmee naar Amsterdam, waar er één werd ver kocht. De volgende dag gingen zij met de tweede Mercedes naar Leer dam, stalen daar een brandkast in een rubberfabriek, die in een even eens gestolen bestelwagentje in een bos bij Arnhem werd neergezet. Om deze brandkast open te breken, stalen zij de dag daaroo een volledige snij- apparatuur in Ede. De buit uit de brandkast was ongeveer vierduizend gulden. Een reeks van diefstallen, die ken nelijk toch zwaar op het geweten van Jan drukken. Op de avond van de schietpartij, gaat hij nog even naar een bar en schept daar tegenover zijn makkers zelfs op over het gebeurde. Thuis gekomen, in de beruchte Spijkerbuurt in Arnhem, ziet hij ech ter heel wat mensen in de omgeving van het eethuisje staan en bestelt een taxi waarin hij zich naar Amsterdam laat rijden. De revolver moffelt hij weg onder de bank. Zijn vlucht mislukt echter snel, want in Amster dam wordt Jan aangehouden en zo komen ook de diefstallen, die aan de schietpartij voorafgingen, aan het licht. „Dat de psychiater het in 1969 bij het rechte eind had, wordt wel bewe zen door het feit dal verdachte direct reageert op een verzoek om hulp. waarbij zijn impulsieve agressie meteen naar voren treedt", zo merkl de officier op. „Driemaal heeft hij de vuurwapenwet overtreden, met het gevolg dat er een slachtoffer vieL" MILIEU De raadsman van Jan. mr. A. E. J. Kuhlmann, heeft nogal wat bezwaren tegen de eis van de onvoorwaarde lijke terbeschikkingstelling „Ver dachte is opgegroeid in een milieu dat de normen van deze maatschappij afwijst." Terbeschikkingstelling van de re gering is volgens mij niet de aange wezen weg. Zodra verdachte zijn ge vangenisstraf heeft uitgezeten, valt hij onherroepelijk terug in zijn eigen milieu, met alle gevolgen van dien." De rechtbank doet over veertien da gen uitspraak. WEST BERLIJN De Westerse geallieerden hebben krachtig gepro testeerd tegen de recente hind.eringen van het geallieerd militair verkeer op de Oostduitse autobaan tussen West» Berlijn en West-Duitsland. Volgens welingelichte kringen ln West-Berlijn hebben de ambassa deurs van Amerika, Engeland en Frankrijk het protest overgebracht aan him Russische collega gisteren tijdens de 13e ronde van de onderhan delingen over Berlijn, Het protest betrof ook het storen door Oostduitse grenswachten van het burgerverkeer van en naar West- Berlijn. Overigens heeft ook deze onderhan delingsronde geen toenadering van standpunten tussen de Grote Vier ge bracht. Het voornaamste obstakel schijnt te liggen in het delegeren van de onderhandelingen over het Berc lijnverkeer aan de Oost-en West- duitse autoriteiten. In een gezamenlijk communiqué na afloop van de onderhandelingen wordt gezegd dat de volgende ronde wordt gehouden op 9 februari. ROTTERDAM Grammofoonpla- tenhandelaren zijn ontstemd 'omdat Vroom en Dreesmann een plaat met de nieuwe carnavalshit "Heb je nog een bloemmetje voor mijn knoops gat, schat" van Toon Hermans in de handel heeft gebracht. De plaat zal alleen te krijgen zijn in de V. en D.-winkels en in de pla tenzaak van de zoon van Toon, Mau rice, in Maastricht In de andere zaken is wel een plaat te krijgen van Johnny Hoes met hetzelfde nummer erop maar gezong en door Thijs van der Molen. Volgens Pim Jacobs en Willem Duys, die de plaat voor Toon Her mans aan V. en D. verkochten, is eerst geprobeerd de plaat bij andere maatschappijen onder te brengen. Deze wilden echter niet ingaan op de eisen van Hermans. V. en D. wilde dat wél. SAIGON Circa driehonderd Zuidvietnamese parachutisten hebben gisteren een gewaagde reddingsactie ondernomen om twintig Amerikaanse gevangenen uit een communistisch kamp in Cambodja te bevrijden. Evenals bij een dergelijke operatie van Amerikaanse commando's in Noord-Vietnam op 21 november, ble ken ook in Cambodja de gevangenen te zijn verhuisd. Er werde wel dertig Vietcongs gevangen genomen. De aanval, reeds zondag uitgevoerd, stond onder leiding van luitenant-ge neraal Do Cao Tri. Hij en zijn man nen werden met Zifidvietnamese heli copters naar de plaats van bestem ming gebracht. Amerikaanse hef- sehroefvliegtuigen met raketten zorg den voor bescherming. ..Het liep allemaal perfect", ver telde een officier. „De operatie, die drie uur duurde, werd vlekkeloos uit gevoerd. We leden geen verliezen". Egypte en Rusland: KAIRO De Sowjetunie en Egypte zijn er vast van overtuigd dat er pas echt vrede in het Nabije Oosten kan komen als Israël zich geheel uit de bezette gebieden terugtrekt en reke ning houdt met de rechten van de Arabische Palestijnen. Dit staat in het communiqué dat gisteren in Kairo is uitgegeven aan het slot van het bezoek van het Rus sische staatshoofd Podgomy. De Sow jetunie zal Egypte blijven steunen „tot alle doelen zijn bereikt". Regis Debray heeft zich rux zijn Vrijlating uit Boliviaanse gevan genschap met zijn vrouw in Santiago, de hoofdstad van Chili, gevestigd. AMSTERDAM De leiding van het Holland Festival *71 heeft een voorlopig overzicht gegeven van de kunstmanifestaties die zijn geselec teerd voor het festival, dat op 15 juni te Amsterdam wordt geopend en in het Haagse Congresgebouw wordt ge sloten, waarvoor nog geen afgerond plan bestaat. Amsterdam krijgt de wereldpre mière van de opera „Spinoza" van Ton de Kruyf naar het toneelwerk over, Rembrandt en Spinoza dat Di- mitri Frenkel Frank schreef. De Ne derlandse opera samenmet het Utrechts Symphonie orkest presen teert deze produktie. Voorts hoopt men naast andere evenementen tegen middernacht op de Dam een open luchtconcert te geven, zo dit tenmin ste financieel haalbaar is. Bijdragen worden geleverd door Peter Schat en de bekende Rik van der Linden met zijn Ekseption. In de serie wereldpremières in het H. F. zijn werken te verwachten van Penderecki, Heinz Holliger en Vinko Globokar, uitgevoerd door het Neder lands Blazersensemble. Het Concert gebouworkest brengt een nieuw werk van Willem Frederik Bon en het Residentie-orkest komt met „Silber- see" van Kurt Weill- Het Rott. Phil- harmonisch orkest zal de première geven van een nieuw werk van Louis Andriessen. company. New York, een Pools ballet en „Paco Pena" uit Madrid. Als andere hoogtepunten moeten vermeld worden een jeugd-opera, te creëren door Amsterdamse schoolkin deren; een concours voor musici, dat in het Concertgebouw te Amsterdam wordt besloten; een beiaardconcours te Hilversum en het bekende Inter- nationael orgel-improvisatieconcours te Haarlem. Het Holland Festival wil als eerste kunstinstelling verscheidene aspecten van zijn beleid, programma en pro blematiek naar buiten verduidelijken en een brug slaan tussen onderwijs en kunstpraktijk. Het is de bedoeling de resultaten van het onderzoek te bun delen en te publiceren. T oneel In theater Carré staat een experi mentele productie van Erik Vos op het programma m.n. van de „Bachan- ten" van Euripides. Een programma onder de titel „Tand om tand, kame raden" met thema's rond kunst en sport staat op stapel. C. Buddingh, David Koning, Tim Krabbé, Nico Scheepmaker e.a. zullen het schrij ven, Johan de Meester en Bob Loe- wenstein zullen het regisseren. Dit werk zal in een tiental sporthallen overal in Nederland worden ge bracht. r Als buitenlands toneel wordt „Droomspel" van Strindberg door het Koninklijk dramatisch theater van Stockholm gebracht, voorts werk van Shakespeare door National Theater uit Londen, „Alice In wonderland" van André Gregory door The Man haften Project, New York en „Wozzeck" van Buechner door het National Theatre of the Deaf, New York. Ballet Het Nationale ballet brengt pre mières van o.m. Rudi van Dantzig en het Nederlands Danstheater van Glen Tetley en Hans van Manen. Verder zullen buitenlandse ensembles optre den o.a. van Alwain Nikolais Dance ROTTERDAM De weigering van een aantal Rotterdamse taxichauffeurs om Surinamers te vervoeren heeft de uit Suri name afkomstige A. Tjouw A Hing ertoe gebracht een verzoek in te dienen hem vergunning te verlenen voor de exploitatie van een taxibedrijf. De heer Tjouw wil drie taxi's gaan exploiteren, die in de eerste plaats Surina mers vervoeren. In een brief die het college van B en W heeft ontvangen noemt de heer Tjouw de houding van de betreffende Rotterdamse taxichauffeurs volko men ongemotiveerd. Hy verwijt het gemeentebestuur deze houding te to lereren. De heer Tjouw heeft het verzoek ingediend naar aanleiding van een tv-uitzending waarin een aantal Rot terdamse chauffeurs liet weten in het vervolg geen Surinamers me?r te willen vervoeren. De dood van col lega Dijksman was hiervan de aan leiding. De Rotterdamse politie heeft op het ogenblik overigens geen enkel spoor dat kan leiden tot de oplossing van de moord op de taxichauffeur. Er is evenwel geen sprake van het ver denken van een Surinamer. De heer Tjouw heeft laten weten geen niet-Surinamers te zullen wei geren. Kloos (2) Met verbazing heb ik geconstateerd dat u enkele artikelen aan het af scheid van de heer Kloos als NVV- voorzitter hebt gewijd, plus een paar foto's. Deed u dat omdat de heer Kloos de christelijke partijen veroordeelt of heeft het iets met collegialiteit te ma ken? Wat zal Kloos gelachen hebben om zoveel publiciteit in een christelijk blad. Bovendien meldde u een paar dagen later dat de heer Van der Louw lid van de Tweede Kamer wordt. Wie is de volgende PvdA-PSP- of CPN-man die u voor ons etaleert? Is een scheidende PvdA'er belang rijker dan bijvoorbeeld een predikant die 25 of meer jaren een gemeente heeft gediend, over wie we slechts een kort artikel lezen? U had beter de kri tiek die de heer Kloos op de christe lijke partijen heeft in vette letters kunnen afdrukken. STRIJEN G. Kraithof Niet juist In uw krant stond een (overigens Correct) bericht over de brief die de Haagse afdeling van de Evange lische Solidariteits Partij zond aan de Haagse kerken, waarin deze werden opeeroepen tot een duidelijke positie keuze voor de verdrukten en minder bevoorrechten in de nationale en In ternationale samenleving en tot het bevorderen van een mentaliteitsveran dering onder de christenen De ESP werd ..een eroep van uitge treden a r radicalen" genoemd. Dat is echter niet ueheel juist Hoewel tot de mede-oprichters zeker enkele vroegere a r radicalen behoren, zou het een misverstand zijn de ESP op te vatten al.» een „gereformeerde zaak". Ieder die meent dat tegenover de behoudende confessionele partijen, die onmachtig zijn gebleken een wezen lijke bijdraee Ie leveren aan een ver snelde vernieuwing van de samenle ving. een rad'caal christellik (juist christelijk) geluid ln politiek Neder land dringend "ewenst ls. kan zich bij dp FgP aarshitten DEN HAAG W. ten Haaf Palaver 1971 De organisatoren van Palaver 1971 vonden het nodig om de. jeugd van de kerk nader in contact te brengen met de bijbel Op zichzelf een loffelijk streven. Waarom deed men dat echter? Is de jeugd vervreemd van de bijbel We hebben onze jeuedverenieingen toch waar men naar hartelust met el- knar kan discussiëren over Oofls Woord! Laten wij als ouderen er voor zor gen dat de jeued niet loskomt van de bifbel. maar dat ze vis de gebaand® wegen, de vereniging, eerlijk en eer biedig Gods Woord onderzoekt Dan hebben we geen Palaver meer nodig. TER AAR E. A. Espour

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 7