Achttienj arigen pas n 74 naar stembus Journalist wil met actie ex-rokers mobiliseren Blies IJzeren Willem zesdaagse leven in 'i KAMER VOELT WEINIG VOOR nj TWEE KEER VERKIEZINGEN ]Passief kiesrecht voor meerder j arigen Nederlanders zwak in Hoogoven- schaaktornooi Jonge ontwerpers in de finale o Voorkeur stem krijgt meer waarde UEFA-elftal in finale OM 1IOKERS TE HELPEN IX STRIJD TEGEN GEVAARLIJKE GEWOONTE KOPPEL POST-SERCU NEEMT DE LEIDING DEELNEMERSLIJST E.K. SCHAATSEN 5 WOENSDAG 20 JANUARI 1977 ar* (Van onz« parlementsredactie) wd i ar DEN HAAG De jongeB kiezers van 18 tot 21 jaar zullen ^Jog niet mee kunnen doen aan de verkiezingen in april van de ilgende Tweede Kamer. Zijzullen bij een normale gang van za- :n er pas bij de verkiezingei van de Provinciale Staten in 1974 in te pas komen. 1 De Tweede Kamer ging gist<- Jn wel akkoord met het initij- yfvoorstel om de leeftijd, waap j men mag stemmen, te verlc- van 21 tot 18 jaar. Maar de onder meer door de h- tners van het wetsontwerp geoppe1- i idee om in april slechts verkiezii- a te houden voor de wijziging vai i Grondwet (voor een zogenaamce indwetskamer) en de eigenlijle kiezingen kort daarop te houdei, 1 weinig bijvaL die tweede verkiezing, wai- dan de wijziging van de Gronc- in tweede lezing is goedgekeurl, jden de jongere kiezers dan me difanen doen. ACHTER TAFEL £>rs. Van Thijn (soc.), mr. Van dei gh (soc.), mejuffrouw Goudsnit n.), drs. Wiebenga (psp) en dn rden (groep-Aarden), de initiatief- kners die met minister Beernin: van binnenlandse zaken achter de regeringstafel zaten, hadden weinig kritiek te horen. „Het staat in alle verkiezingspro- gramma's", constateerde dr. Veerman (a.r.). Het was voor hem een heel normale zaak om de jeugd deze po litieke verantwoordelijkheid te geven. En de 18-jarige leeftijd is inderdaad een belangrijke grens. Tegen de tweede verkiezingsronde had dr. Veerman bezwaren. Het zou te laat in het jaar en zelfs zomer kunnen worden. STUNT 73e leden van de oppositiepartijen hadden het wetsontwerp vlak voor de verkiezingen van de Provinciale Staten ingediend enmr. Bos (ch.) in formeerde of men dan ook rekening had gehouden met een effect op de verkiezingen. Drs. Van Thijn, die het ontwerp verdedigde, gaf dit eerlijk toe. De po litieke partij, die niet met zo'n effec* rekening houdt, moet nog opgericht worden. De heer Wiegel van de WD noem de de timing van de indiening van dit voorstel een goede stunt. De in dieners behoeven zich er niet voor te schamen. Ook had hij, evenals de heer Meijer (kath.v.), bezwaar tegen direct een tweede verkiezingsronde, waaraan de jongere stemmers zouden kunnen deelnemen. Een andere suggestie om de jonge re kiezers meteen in april, maar dan met een apart stembiljet, deel te la ten nemen, vond geen waardering. De aparte biljetten zouden dan pas later na de tweede lezing van de grondwetswijziging en het opnemen van 18 jaar in de kieswet geldig wor den. Maar dit werd toch duidelijk als een vooruitgrijpen gezien op de grondwetswijziging. TEGENSTANDER Tegen de verlaging van de leeftijd van Het aktief kiesrecht tot 18 jaar bleek ds. Abma (sgp) te zijn. Hij vond 20 jaar voldoende. De Boerenpartij was tegen. Reden, die de heer Verlaan noemde: de jeugd is gemakkelijker door de socialistische partijen te beïnvloeden. De heer Jongeling (gpv) ging wel akkoord. Maar hij maakte een voor behoud. Het opnemen van de verla ging van de leeftijd moest gepaard gaan met de verlaging van de leef tijd voor de meerderjarigheid tot achttien jaar. Geen leeftijdsgrens in Grondwet? an onze parlementsredactie) )EN HAAG Het ziet ernaar dat een meerderheid in de reede Kamer er voor is om de ;ijdsgrens voor het passief ;recht (het recht om gekozen rorden) te koppelen aan de :1e meerderjarigheid. Dat be-j int, dat van het wetsontwerp minister Beernink de leef- sgrens op 21 jaar te stellen^ :t veel zal overblijven. minister van binnenlandse za- i maakte bezwaar tegen de door de r Wiegel (lib.) voorgestelde koppe- l aan de meerderjarigheid. Het be-» fent, dat de leeftijdsgrens straks [de Grondwet verdwijnt. 1! p-t j|>" Si 11 V. De gedachte bleek weerklank te vinden bij de KVP en de ARP. Drs Van Thijn (soc.) diende een amende ment in om de leeftijdsgrens tot 18 jaar te verlagen. Dit voorstel maakt geen kans om aanvaard te worden. Maar de oppositie zal waarschijnlijk voor het amendement Wiegel stem men, omdat dit voorstel de 18-jarige leeftijd bepaald niet uitsluit! Overlaten De redenering van de heer Wiegel was. dat de wetgever geen extra leef tijdsdrempel moet voorschrijven. Dit kan men toch wel aan de politieke partijen overlaten, die de kandidaten verkiesbaar stellen. De VVD-er herinnerde er overigens aan, dat het met die voorgeschreven leeftijdsgrenzen een ratjetoe is. Ge meentesecretaris kun je worden als je 23 bent, burgemeester, notaris en kantonrechter als je 25 bent. Dertig jaar moet je zijn voor raadsheer bij een gerechtshof en 35 bij de Hoge Raad of de Raad van State. Waarom niet één leeftijdsgrens voor al die functies, vroeg de heer Wiegel. Minister Beernink beloofde de zaak te bestuderen. Maar hij'bleef een taak voor de wetgever zien om te zorgen, dat er niet te jonge mensen in de vertegenwoordigende lichamen zouden komen. Mr. Bos (ch) verklaarde zich tegen de verlaging van de leeftijd' tot 18 jaar omdat Nederland dan niei met de andere Europese landen in de pas zal blijven lopen. Tweede Kamer akkoord (Van onze parlementsredaktie) DEN HAAG Het effect van de voorkeurstem op een bepaalde kandi daat zal groter worden. De Tweede Kamer ging er gisteren mee akkoord, dat een kandidaat die 25 procent van de kiesdeler heeft gehaald, benoemd wordt na de kandidaten, die recht streeks de kiesdeler hebben gehaald. DEN HAAG Na de dinsdag in Wijk aan Zee gespeelde zevende ron de van het Iloogovenschaaktornooi is het duidelijk geworden dat in de grootmeestergroep geen tot de ver beelding sprekend sucecs van een Ne derlandse deelnemer te verwachten is. De hoop dat grootmeester Jan I Hein Donner die tot nu toe misschien I niet al te succesvol maar in elk geval op niveau had gestreden aan een opmars was begonnen, is ook niet uit gekomen. De jonge Zweed Andersson, die in Wijk aan Zee enorm populair is, heeft de baardige Nederlander na vijf uur verslagen. Meer dan een meester- resultaat zal er voor de overige Ne derlanders met inzitten. Voor de ranglijst was de nederlaag van Najdorf tegen de Westduitser Hübner van groot belang. De Argen tijn mag zich nu gevoeglijk als afge schreven beschouwen, Huebner lijkt op weg te zijn naar een nieuwe top prestatie, die fraai kan aansluiten bij zijn tweede plaats in het interzonale tornooi te Mallorca. De jonge Braziliaan Mecking, die zijn slechte stand tegen Petrosjan maar zonder verder spelen heeft op gegeven, bleek tot een herstel in staat De Nederlander Van den Berg moest dit gevoelig ervaren. In de af gebroken partij tussen Kuijpers en de Zuidslaviër Ivkov hangt veel af van de zet die onder couvert is gegeven. Kuijpers stond in feite regelrecht ge wonnen. In de meestergroep bezet Rob Har- toch een positie in de hogere regio nen, evenals Jan Timman. De Delfte naar zag zijn partij tgen de Roe meen Ciocaltea in remise eindigen. Ook Coen Zuidema, die de Pool Wit- kowski versloeg, is nog kansrijk voor een goede klassering. Uitslagen Uitslagen grootmeestergroep 7c ronde: Andersson (Zwe) - Donner (Ned) 1—0; Len- gyel (Hong) - Gllgorlc (Zsl) '/iNajdorf (Arg) - Hubner (WD1) 0—li Mecking <Brz) - V d Berg (Ned) 1—0; Olafsson (Ijsl) - Pe trosjan (Rusl) Hort (Tsisl) - Kortsjnoj (Rusl) 'I:Langeweg (Ned) - Ree (Ned) Vi—1: Kuijpers (Ned) - Ivkov (Zsl) afgebr. Uitslag afgebroken partij 6e ronde: Petrosjan (Rusl) - Mecking (Brz) 1—0. Stand na 7 ronden; 'j. Andersson, Hort 5 pnt: 3/4. Hubner. 01afsson4Vjpnt:5/7 Gligoric. Kortsjnoj. Petros isn «ont: Iv- kow 3'/s 1 afgebr: 9/10. Lengyel, Mecking 3'/: pnt: 11/12. Langeweg. Donner 3 pnt;i3 Ree 2'/s pnt: 14. Kuijpers 2 1 afgebr; 15/16. V d Berg. Najdorf Vhp nt. Meestergroep 7e ronde: Kostro (Polen) - Minic (Zsl) 'h>/iHartoch (Ned) - Denker (VS) 1—0; Danov (Zsl)- Br.-Claussen (Den) 0—1; Witkowski (Polen) - zuidema (Ned) 0—1; Krabé (Ned) - Jansa (Tsisl) 0—1: V. Scheltinga (Ned) - Adorjan (Hongl'/i-J/i; Timman (Ned) - Ciocaltea (Roem) Vi—V»; Torintos (Hong) - Hecht (WD1) Stand na 7 ronden: 1/3. Adorjan, hecht, Jansa 5 pnt: 4/7. Br.-Claussen, hartoch, Fo- rintos, Timman 4l/i pnt. Damesgroep 3e ronde: Ivanka (Hong) - Cohn (Wdl) 10:'Kushnir (Rusl) - Szota (Polen 1—0: Vikralova (Tsjsl) - Tuk (Ned) 1—0: azarevic (Zsl) - Timmer (Ned) 1—0; Jovanovic (Zsl) - Heemskerk (Ned) 1—0; Vreeken (Ned) -Po llhronlade (Reom) 1—0. Afgebrokèn partij damesgroep 2e ronde: Szota (Polen) - Ivanka (Hong) 0—1. oka else ontwerpen van Gerda befaarman-Rijswijk (Van onze moderedactrice) AMSTERDAM Wanneer de jeugd de mode zou bepalen 'had iede re vrouw een mini short en een midi japon in haar garderobe. Dat zou de conclusie kunnen zijn na het zien van de modellen der finalisten in de Euro-Fashion wedstrijd, georgani seerd door een aantal Europese da mesbladen (voor Nederland door Li- belle) De finale werd gehouden in de Kopermolen. Mamix von Freyburg (20) ging met vlag en wimpel met de eerste prijs strijken, wat betekent dat hij 1000,- kreeg en dat zijn modellen meedin gen in de internationale wedstrijd, die in Yoegoslavië wordt gehouden. Voor strand- dag- en avondkleding had hij consequent dezelfde lijn aan gehouden, resulterend in: kort lijfje, diepe omstikte splitten'en een bijzon der mooie hoogopstaande kraag. Het materiaal was steeds jersey. Deze Arnhemmer kunnen we nog wel eens met een eigen haute couture zaak zien verschijnen! Tot de vijf fi nalisten behoorde ook Gerda Schaar- man-Rijswijk (20) uit Rotterdam, die zonder enige opleiding het ontwerpen tot haar hobby en vak heeft gemaakt. Haar moeder realiseert de modellen. Op het ogenblik is deze grens nog 50 procent. In het oorspronkelijke voorstel van minister Beernink was de lijstkiesdeler de norm. Maar het amendement van de WD-er Wiegel om van de lijstkiesdeler de algemene kiesdeler te maken, werd gisteren met algemene stemmen aangenomen. Ook haalde het liberale amende ment de eindstreep om de regeling eveneens toe te passen op de Rijn- mondraad. Minister Beernink had reeds eerder meegedeeld deze in de wet op de gewesten op te willen ne men. Het amendement van mejuffrouw Goudsmit (D'66) de regeling ook te laten gelden voor de gemeenteraden etc., kreeg geen meerderheid. Tegen het wetsontwerp stemden de iheren Van den Berg en Franssen van de PvdA, de fractie van de CPN en de groep-Aarden. Voor het recordbedrag van onge veer 550.000 gulden heeft de tweevou dige Europa cupwinnaar Benfica de 24-jarige middenveldspeler Hector Casimiro Yazalde van de Zuid-Ame rikaanse kampioen en bekerwinnaar Independiente Buenos Aires overge nomen. LAS PALMAS Het Nederlands UEFA-Jeugdelf tal heeft dinsdag avond in Las Palmas op de Canari- sche eilanden met 10 gewonnen van een vertegenwoordigend elftal van Las Palmas. Nederland heeft zich daarmee geplaatst voor de finale van een internationaal tornooi, waaraan verder Frankrijk en West-Duitsland meedoen. In de eindstrijd komen de pupillen van Arie de Vroet zaterdag tegen West-Duitsland, dat zondag na ver lenging Frankrijk met 32 versloeg. Ondanks de kleine zege op Las Pal mas was Neerland doorlopend ster ker. Kist zorgde in de 20e minuut voor het eerste en naar later zou blij ken enige doelpunt. De tournee van het Nederlands UEFA-Jeugdelf tal maakt deel uit van de voorbereiding op de wedstrijden tegen België en Luxemburg in de voorronden van het UEFA-jeugdtor- nooi, waarvan de eindronden in mei in Tsjechoslowakije worden gehou den. Nederland heeft in zijn poule de leiding: het won op 25 november 1970 met 5-0 van Luxemburg. Door Dick Ringlever AMSTERDAM Praten met Bram de Haan (53) in zijn flat in de nieuwbouwwijk Buiten- veldert gaat in deze dagen hortend. Geen drie minuten achtereen wordt hem rust ge geven op het pluche van de royale vierzitsbank. Zonder op houden gaat de telefoon. „Nu al twee dagen lang, van 's morgens vroeg, tot diep in de nacht; als dat zo blijft doorgaan, kan ik het alleen niet meer aan, ik heb ten minste een paar meisjes nodig." De Haan had niet verwacht, dat zijn actie zo zou aanslaan. Neder landse ex-rokers te mobiliseren> om hen die worstelen om dat sigaretje af te wennen, de helpende hand te bieden, blijkt zoveel sympathie te krijgen, dat hij zelf moeite heeft in alle zenuwen niet ook weer naar de tabak te grijpen. Sinds zijn korte praatje in Van Stipriaans matineus radioprogramma maandag en in KRO's „Van Twaalf tot Twee" de dag daarop, wéét hij wat hij begonnen is. In twee dagen kreeg hij meer dan tweehonderd te lefoontjes van ex-rokers en van ro kers, die graag geholpen willen wor den in hun gevecht tegèn de nico tine. Want dat is zijn plan: een legertje van ex-rokers op de been te bren gen, mensen die weten hoe moeilijk het is te stoppen met het roken en die dus hen die nu besluiten op te houden, het beste kunnen helpen. 0 Obsessie Zijn op eigen initiatief begonnen actie voert hij samen met nationale anti-roker dr. L. Meinsma, die straks de adressen krijgt om de mensen aan elkaar te koppelen. „Ja, de reactie is onverwacht he vig. Vooral van de zijde van de ex- rokers. Zeker tachtig procent van de mensen die bellen, komt uit die groep. Maar uit die andere groep, de mensen, die nog midden in de moei lijkheden zitten, krijg ik ook veel telefoontjes. Soms erg emotionele. Zoals dat vrouwtje, dat me vannacht om half twee opbelde. Ze had de radio-uitzending gehoord ën had daar in bed over liggen te piekeren. Door de telefoon vertelde ze me ten einde raad te zijn. Per dag rookte ze vijf pakjes sigaretten en daar wilde ze nu wel eens van af. Het werd een obsessie voor haar. Al achttien keer zei ze, had ze geprobeerd zelfmoord te plegen, alleen vanwege dat ro ken." De Haan, in het dagelijks leven free-lance-journalist, krijgt meer van die noodkreten. Tijdens het ge sprek in zijn flat komt er zo een binnen. „Meneer De Haan, wat moet ik doen om er vanaf te komen?" De Haan gaat er even voor zitten en zegt, dat er voor déze ziekte geen medicijnen zijn. „Effectieve anti rookmiddelen bestaan niet. Er is maar één middel: uw eigen wil. Me vrouw. stop er nu mee, op dit mo ment. Hoeveel sigaretten heeft u nog in huis? Vijf pakjes? Gooi die dan in de asbak en wees sterk. Het is nu half vijf. „Laten we zeggen, dat u zeker tot vanavond negen uur niet meer rookt. Afgesproken, hè? Mocht n toch weer aandrang krijgen, bel me dan maar weer op. Dan zullen we samen proberen het nog een tijd vol te houden." Gezonden De Haan kent de problemen. Zelf rookte hij van zijn achttiende jaai af tot een half jaar geleden. De laat ste tijd vier jakjes per dag. „Al vele malen had ik geprobeerd er vanaf te komen. Maar het lukte me niet. Mijn record was twee maanden. Tot een dik half jaar te rug. Toen voelde ik zelf, dat m'n gezondheid achteruit ging. Ik voelde me suf, kon soms niet meer denken, was niet meer creatief. „Op een goede dag zei ik tegen mezelf: je breekt ermee. En dat is gelukt, nu al een half jaar lang. Ge makkelijk ging het niet. Nog weken lang ging ik om de andere dag naar de sigarenwinkel om m'n pakje te halen. Alleen maar om de gewoonte niet te doorbréken. En telkens als ik trek had in een sigaret, stopte ik er een in m'n mond. Maar ik stak hem niet aan. Ik vermorzelde hem. „Voor tientallen guldens heb ik die eerste weken gewoon wegge gooid. Tenslotte ben ik er vanaf ge komen. Ik voel me veel beter. Krijg meer lucht en kan helderder den ken." 0 Pressiegroep Omdat hij er maandenlang zo mee bezig was, is hij zijn actie gestart. „Zomaar ineens. Van het Koningin Wilhelmina fonds hoorde ik, dat er in Nederland vier miljoen ex-rokers zijn. Die wilde ik er bijhalen. Geen niet-rokers, daar heb je weinig aan. Als die moeten gaan helpen, dan is dat net als wanneer een vrijgezel gaat praten over de voordelen van het huwelijk. Ik moest alleen men sen hebben die weten waar de pro blemen liggen." Dat zijn idee aansloeg, bleek al direct uit de stroom van telefoontjes, in alle delen van het land wordt zijn nummer 423015 gedraaid. Door men sen, die graag willen helpen, maar ook door rokers, die ten einde raad zijn. De Haan: ,,A1 die mensen krijgen straks van dr. Meinsma een briefje, waarin de details van de actie wor den uiteengezet. De ex-rokers krij gen het adres van hun patiënt. Maar Bram de Haan: om de drie minuten een telefoon tje en een adres daarnaast zullen we ze aansporen om actie te gaan voeren tegen het roken. „In de eerste plaats willen Iwij, dat er van de zijde van de overheid wat wordt gedaan. Bijvoorbeeld door de sigaretten-reclame in de kranten aan banden te leggen. We denken ook aan een demonstratie in Den Haag, aan speldjes met „nee, dank u" erop en spandoeken met „Roken, jju &eb er jabak van". We willen een soort pressie-groep gaan vormen. Van mensen die nu daadwerkelijk iets willen gaan doen." Vandaag De Haan, chocolade kauwend, wijst op het zojuist verschenen rap port van Britse medici, die statisti sche bewijzen aanvoeren om de geva ren van het roken naar - voren te brengen. „De mensen moeten in de eerste plaats overtuigd zijn van het gevaar, dat zij lopen, wanneer zij blijven doorroken. Dan pas kunnen zij een serieuze poging ondernemen er van af te komen. Het is een goede basis om de strijd te beginnen. Nee, over de gevolgen van dat roken spreek ik beslist niet. Ik waag me niet op me disch terrein. Daarvoor verwijs ik altijd naar dr. Meinsma." „Maar voor mij staat wel vast, dat die gevolgen er zijn. Daarom ben ook ik ermee op gehouden. En daarom ook wil ik al die anderen met klem voor houden: stop ermee. En: stop er vandaag mee. Stel niet uit. Zeg ineens radicaal „nee". Dat ïs de enige manier. DOOR WIM HUISMAN ROTTERDAM „IJzeren" Willem van Est zal misschien de ge schiedenis'ingaan als degene, die de eerste zesdaagse in het Ahoy- sportpaleis nieuw leven inblies. Charles Ruys had het de afgelopen dagen al diverse keren herhaald: „Er hoeft er maar ééntje te zijn die wat sfeer brengt. Dan komen de mensen automatisch en is deze zesdaagse een succes." Wim van Est zorgde daar gisteravond voor. Als oud „vedette" mocht hij voor de ruim drieduizend toeschouwers een ererondje rijden. In plaats van na één „toer" af te stappen spurt te hij door en maakte er onder luid bijval van het publiek een korte one-man show van. De sfeer was er meteen en zou ook blijven in de koppelkoers, waarin het koppel Post-Sercu de leiding van de ze zesdaagse in handen zou nemen, en in de dernykoers. Deze werd ge wonnen door de „Keizer". Theo Ver- schueren werd daarin opnieuw met enkele meters verschil geklopt. Vandaag Voor vandaag verwacht men ook goede belangstelling. Vanmiddag wa ren er een paar duizend schoolkinde ren aanwezig en vanavond staat de „Nacht der Bejaarden" (opbrengst Ouden van Dagen) op het program ma. Vele Brabanders hebben reeds in de voorverkoop een kaartje gekocht voor dit evenement. Deelnemers iin het omnium zullen zijn: (Henk Faan- hof, John Bijster, Wout Wagtmans, Piet van Kempen, Jan Derksen, Ger- rit Schulte, Eef Kamerbeek. Roel Wiersma. Klaas Boot, Anton Geesink, Willy Alberti, Henk Terlingen, Tony Eyck en Willem Duys. Verder komen natuurlijk ook de profs en amateurs in de baan. Verrassend Een verrassend goed voor de dag komend koppel is Piet de Wit-Cees Stam. Beide Zaanstreekse stayers doen de insiders verbaasd staan over hun verrichtingen. Met een achter stand van 6 ronden bezetten zij de 6e plaats. Cees Stam; sinds vorige week prof i en bezig aan zijn eerste zes daagse blijkt zich goed te hebben aangepast: „Het bevalt me goed bij de beroepsrenners, hoewel ik het in de eerste dagen wel erg zwaar heb gehad. Reken maar dat ik heb afge zien. Er wordt veel sneller gekoerst dan bij de amateurs. Vermoedelijk rijd ik nog de zesdaagsen van Ant werpen en Groningen. Daarna ga ik de weg op. Ik wil vooral criteria rij den. Ik zal maar afwachten hoe het verder gaat als prof. Ik heb een con tract voor twee jaar bij Ketting.Als het slecht gaat stop ik ermee." Z'n ploegmaat Piet de Wit toont zich ook tevreden over de prestaties: „Na het verdwijnen van Ballero heb ik gelukkig nog een sponsor gevon den. Dit jaar kom ik hoogstwaar schijnlijk uit voor Alblank, een fi nancieringsmaatschappij voor o.a. auto's en caravans. Het is echter nog niet helemaal zeker. Er moeten na melijk nog twee commissarissen over beslissen. Maar dat zit wel goed. Dit seizoen rijd ik zo'n elf zesdaagsen. Als deze is afgelopen ga ik nog naar Antwerpen, Milaan en Groningen. Weet je wat het is bij de profs? Het gaat er heel anders aan toe dan bij de amateurs. De manier van demar reren is harder. Daarbij komt er nog veel taktiek bij. Je moet keihard zijn in dit vak. Kijk maar naar Post en Sercu. Die jongens zijn bikkelhard. Hoewel er in deze zesdaagse nog niet zo veel toeschouwers zijn ge weest geloof ik dat het toch beter zal worden. Het publiek moet nog wen nen aan de wielersport. Volgend jaar komen er vast en zeker meer mensen kijken. Ik vind het daarom een goed initiatief, dat er vandaag schoolkin deren naar het wielrennen komen kijken. Daar heeft een krant voor ge zorgd die al die kaartjes heeft opge- koont. Dat is mooi. Het gebeurt in Duitsland eveneens erg veel. Je weet wel hoe het gaat. Als die kinderen dan enthousiast naar huis toe komen gaa die ouders misschien ook wel. Ik vind het overigens geweldig, dat er in Rotterdam een Sportpaleis is. Nu hoef ik tenminste niet meer naar Antwer pen om te trainen. Ik ben vast van plan om drie keer in de week hier heen te komen. Stand De stand in de zesdaagse was van nacht om twaalf uur: 1 I'ost-Sercu, op één ronde: 2 Loevesijn-Peffgen. 3 Duyndam'-Pijnen, 4 Verschueren- Renz, 5 Pfenniogcr-'Spahn, op zes ronden: 6 Stam-De Wit, op tien ron den: Koel-Gilmore, op twaalf ronden: 8 Karstens-Seeuws, op vijftien ron den: 9 Kemper-Bra ven boer, op acht tien ronden: 10 Van der Lans-Sevo- reijns, op twintig ronden: 11 Porter- Hill en op tweeëntwintig ronden: 12 Jansen-Van Midden. Voor de finale van de amateurzes- daagse hebben zich de beste zes kop pels uit de beide series geplaatst. Het zijn: Daelemans-Van Ransbeeck, Cools-Vermoten, Dupontreu-Anne- quin, Boulard-Demeyer, Valkeneers- Omloop, Lindekens-Jansen. De Smet- Barras, Thomas-Bennett. Boode-Ten Ti je, Jurriaans-Fens, Nieuwenhuis- HEERENVEEN De deelnemers lijst voor de Europese kampioen schappen ziet er als volgt uit: België: Michel Piens. Engeland: David Hampton en John Tipper, res.: Geor ge Geoffrey Sandys. Finland: Kimmo Koskinen, Raimo Hietala, Ouko Sa- lakka. Frankrijk: Richard Tourne. Hongarije: Georgy Martos, Geogry IvankaL Italië: Bruno Toniolli, Gio vanni Gloder. Nederland: Ard Schenk, Kees Verkerk, Jan Bols, Ed die Verheyen, Peter Nottet; res.: Ron nie Nooitgedagt. Noorwegen: Dag Fornaess, Roar Groenvold, Per Willv Guttormsen, Sten Stensen, Magne Thomassen; res.- Willy Olsen. Oost- Duitsland: Gerd Bonke. Oostenrijk: Otmar Braunecker, Herbert Frankl, Siegfried Hartmann en Ludwig Kron- fuss. Uit deze vier wordt nog een keus gemaakt. Polen: Stanislaw Klot- kowski, Josef Iskrzycki; res.: Jerzy Liebchen. Rusland: Alexander Tsje- koejajef, Valeri Troitski; res.: Wla- dislaw Matvejev en Valeri Lavroesj- kin. West-Duitsland: Gerhard Zim- mermann, Helmut Kraus. Zweden: Goeren Claeson, Johnny Hoeglin, Goeran Johansson, Oerjon Sandler; res.: Mats Wallberg. Zwitserland: Franz Krienbuehl, Peter Reimann; res.: Hans Wudi Widmer. Kneteman en Kipping-Van Tol. Don derdagavond is de finale van deze amateurs. Bij de individuelen leidt Wim Lie- brechts met een ronde voorsprong op Gerrit de Wit en Joop van Rossum. Dp Rotterdammer Bas Hordijk is vierde.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 5