Joegoslavische meisjes welkom in Katwijk Rijn verbreding in centrum Leiderdorj Zelfs het portret van Tito ontbreekt niet Wonen in Leiden Activiteiten in de bouM Alkemad in UITSLAG VERLOTING „DE KANARIEVOGEL" Gezamenlijk onderwijs in Katwijk NIEUWE LEIDSE COURANT WOENSDAG 20 JANUARI KATWIJK AAN ZEE Als zich geen stagnaties voordoen zullen morgenavond omstreeks 11 uur Joegoslavische meisjes in de Tram straat te Katwijk arriveren. Zij hebben er dan gemiddeld zo'n 32 uur reizen opzitten. Met de trein komen zjj aan in Utrecht cn daar worden z\j met de bus afgehaald om naar Katwijk te worden ge bracht. Het zijn de dertig buiten landse werkneemsters die de firma N. Parlevliet jj\ heeft aangetrok ken, om zo het personeelstekort op te heffen. „Wij hebben besloten er geen offi ciële ontvangst van te maken. Na zo'n reis zullen zij in de eerste plaats wel behoefte hebben aan slapen. Wij hebben wel alles in huis als ze komen. Willen zij dus koffie hebben dan krijgen ze dat natuurlijk", aldus de heer J. de Lange, van N.V. Rederij en Haring- handel N. Parlevliet jr., die vooral de laatste weken yeel bemoeienis heeft gehad met de huisvesting van de buitenlandse werkneem sters. Maandag zullen de meisjes, die in leeftijd variëren van 20 tot 35 jaar, met het werk beginnen. De dag na aankomst 'in Katwijk moeten ze eerst naar Leiden om te worden doorgelicht en daarna worden zij gekeurd door een huisarts. Het weekend hebben ze de tijd om Kat wijk en omgeving te gaan ver kennen. Zij zijn niet de eerste Joegoslavische werkneemsters die in Katwijk werken. Bij de firma Ouwehand werken er al zo'n honderd. „Ouwehand heeft wat dat l>etreft gepionierd. Wij plukken daar eigenlijk de vruchten van, want zoals de Joegoslavische meisjes hier worden gehuisvest is misschien wel uniek.'' De heer De Lange zegt daar géén woord te veel mee. De zolder die vroeger in gebruik was van de (Njederlandse (Cjonfectie (I)ndustrie, is nu een klein „pa leisje". Vooral voor de toekomstige bewoonsters die afkomstig zijn uit Valjewo (Servië), écht de binnen landen dus. Luxe is voor hen een onbekend begrip. Normaal weten zij amper wat een toilet is. In hun nieuwe verblijf krijgen zij zelfs te maken met douches Veiligheid „Izlaz u slueaj u pozara" staat er drie keer te lezen op de „Joegosla vische verdieping" van het pand in de Tramstraat. De Joegoslavische meisjes komen te wonen schuin tegenover het kantoor. Vrij vertaald betekent het „nooduit gang". Met de recente branden nog in ge dachten, branden waarbij buiten landse gastarbeiders om het leven kwamen, heeft men bij Parlevliet alles gedaan, om de veiligheid zo hoog mogelijk te stellen. Mocht er ooit eens brand uitbreken dan kunnen de bewoonsters op tal van manieren het pand verlaten. De brandweer is niet voor niets zo bijzonder streng geweest bij de verbouwing en inrichting. „Wjj hebben ons goed laten informe ren. Ondermeer door een maat schappelijk werkster die in dienst is bU Ouwehand en uit Belgrado komt. Zelf hebben wjj nu een leid ster aangetrokken -die uit Joego slavië komt en hier al een week is geweest", zo zegt de heer De Lange. Wanneer de meisjes de fabriek uit komen passeren zij in hun domein eerst het kleedhok. Daar kunnen zij laarzen en jassen kwijt. „De eer ste haringlucht wij hebben nu eenmaal een vudl bedrijf is er dan cif". Vervolgens komen zij langs de douche. Bij Parlevliet wil men de meisjes zoveel mogelijk la ten wennen aan het direkt nemen van een douche als zij het werk er op hebben zitten. Recreatie De huisvesting van de Joegoslavische meisjes beschikt verder over een ruime eetzaal, gezellig ingericht. Maar de „huiskamer" overtreft alle verwachtingen. „Wij hebben mest alles rekening ge houden", meent de heer De Lange. „Er is een radio, een pick-up en een tv-toestel. Je moet zorgen dat ze zich hier thuis voelen. Dan loop je minder kans dat ze de straat op gaan en hun vertier elders zoe ken. Daarom hebben wij vooral veel werk gemaakt van de recrea tiezaal, waar de meisjes kunnen dansen, muziek maken en sport en 9pel beoefenen. Vooral met deze zaal ben ik bijzonder ingenomen". Openbaring De meisjes hebben de ruimte in deze zaal. En in de huiskamer, met zijn gezellige, aparte zitjes, ontbreekt zélfs een foto van Tito niet! De slaapzaaltjes hebben vier tot zes bedden. Bij elk bed horen een kastje en een stoel. En ook hier geldt dat de inrichting aan de eisen voldoet Een ziekenkamertje ontbreekt even min als een „magazijn", waar de koffers enz. een plaats vinden. „Het wordt een openbaring voor ze", zegt de heer De Lange. De leidster heeft een kamertje apart, dat tevens als kantoortje is inge richt Zij zal trit de groep een kookster kiezen, die haar werk voor het grootste deel in de keuken zal vinden. Maar zij zal daar niets tekort komen. Ze vindt er alles wat men in een moderne keuken kan verwachten. De vraag is of ze direkt met alles overweg zal kunnen. Want nogmaals, luxe is voor deze meisjes iets ongekends. Wat tenslotte ook niet ontbreekt is een kamertje waar zij zich kunnen opknappen als ze uitgaan. De verbouwing was in handen van bouwbedrijf Van.Rhijn in Katwijk volgens een ontwerp van bouw kundig adviseur J. M. Pel. Maandagavond kregen belangstel lenden, onder wie personeelsleden, gelegenheid de huisvesting van de Joegoslavische collega's te bezich tigen. Overigens zullen de meisjes aller hande werkzaamheden gaan ver richten bij de haringverwerking. Bij de huisvesting voor de Joegoslavische werkneemsters is met alles rekening gehou den. In de huiskamer (zie foto) vindt men gezellige zitjes. (foto Kruyt) ALKEMADE In zijn nij jaarsrede kon burgemeester Smoj meedelen, dat de begroting voor! twee maanden na vaststelling G.8. is goedgekeurd. Dit ondank tekort van twee ton. De raads) bedienden zich voor het eerstt de nieuwe geluidsinstallatie,! f 15.000 heeft gekost. De heer Van der Geest accepf de een eventuele benoemingj raadslid niet Nieuwe kandidaj nu mevrouw E. M. Elstgeest-Ve) (kvp), Zuideinde 76, Roelofaré veen. Zij zal begin februari wo geïnstalleerd. Dit is van belan verband met de verkiezing van nieuwe wethouder. Burgemeester Smolders klaj dat het juk van de centrale fj" ciering nog steeds, zwaar drukt,j( Op 7 december is met de levj van aardgas in Rijpwetering bf nen. Omstreeks half februari a alle percelen in dit dorp zijn] gesloten, In 1970 zjjn 37 woningen gei gekomen. Binnenkort zullen ir plan De Gogh nog 30 woningen! den gebouwd. Juist voor de wisseling heeft de woningbouv eniging Alkemade toestemming kregen voor de bouw van 40 kt woningen in dc woningsector i de Sotaweg. Het aantal wonin kenden bedraagt momentcel 25 mei zullen de eerste van 58 ini lofarendsveen in aanbouw bejaardenwoningen worden op verd. I OEGSTGEEST Mevrouw Tongeren-van der Kuy opent eerste ledenvergadering van di van de afdeling van de Chri vrouwenbond met een toespraak de diepere oorzaken van de ge twijfel. Het laatste gedeelte van de werd gevuld door twee medew van de ANWB, die een ov< gaven van de activiteiten v ANWB. Ook werden films vei LEIDEN Dc slopers hebben de Middelstegracht al verlaten cn de ge meente heeft inmiddels een minnelijke schikking getroffen met de in Ulven- hout wonende eigenares van dit eenzame woninkje, maar voor het echtpaar Pinas enige tijd geleden schreven wjj hierover is nog steeds geen ver vangende woonruimte gevonden. En dus woont het echtpaar nog steeds in dat tussen twee muurrestcn ingeklemde huisje, waarin wind en regen vrjj spel hebben. (Foto NLG - Dirk Ketting). LEIDERDORP De provincie Zuid-Holland koestert al geruime tjjd plannen tot verbreding van de Oude Rijn tussen de Leiderdorpse brug cn de brug in de rijksweg 4. Deze plannen zullen te zijner tijd worden vastgelegd in het nog vast te stellen bestemmingsplan „Kerk wijk", waarover binnenkort een hearing voor de bevolking zal wor den gehouden. De verbreding van de. Oude Rijn zal onder meer tot gevolg hebben dat een aantal woningen en winkel panden moet worden afgebroken, of niet onaanzienlijk moet worden in gekrompen; de bouwperceeldiepte wordt namelijk tot 8 en 10 meter te ruggebracht, een diepte die voor winkelpanden nauwelijks interessant kan worden genoemd. Een achttal winkeliers uit de Hoofd straat heeft zich daarom beraden over de te nemen maatregelen, waar bij de gedachte is gerezen het grond gebied van het huidige Van Leeu wenpark te bestemmen voor de bouw van een winkelgalerij. De briefschrijvers menen dat er ruimte ontstaat voor de bouw van ongeveer 10 winkels met magazijnruimten, welke panden in de eerste plaats die nen,te worden aangeboden aan win keliers die hun zaken in verband met de Rijnverbreding moeten verplaat sen. De bouw van een bescheiden win kelcentrum is inderdaad aantrekke lijk. Omdat de briefschrijvers hun voor stel van een deskundig advies ge paard wilden doen gaan, hebben zij zich gewend tot het Centraal Insti tuut voor het Midden- en Kleinbe drijf. Een belangrijke voorwaarde voor een eventuele realisering is het ant woord op de vraag in hoeverre één en ander distributief-planologisch mogelijk is. Hiervoor zal een onder zoek noodzakelijk zijn, aldus het in stituut. De afdeling planologie van het in stituut verklaarde zich bereid een onderzoek in te stellen. B. en W. stellen voor 50% van de kosten (een bedrag van f 1.995) voor rekening van de gemeente te nemen. Op de prent: Leiderdorp in het begin van deze eeuw. Parlevliet verbouwt KATWIJK Over drie maanden hoopt men bjj Rederij en Haringhan- del N. Parlevliet jr., aan de Van der Vegtstraat, de uitbreiding van het bedrijf klaar te hebben. Op het ogenblik wordt gewerkt aan de overkapping van de binnen plaats. De nieuwe kantine wordt maandag in gebruik genomen. „Wij doen al het mogelijke om het onze buitenlandse werkneemsters naar de zin te maken, maar dat be tekent niet dat wij onze eigen men sen kunnen vergeten", aldus een woordvoerder van Parlevliet. Avanti wil eigen clubgebouw HAZERSWOUDE Voor 1973 wil de tafeltennisvereniging Avanti een eigen onderkomen hebben. Avanti traint nu in een gymnastieklokaal aan de Dorpsstraat cn speelt de com petitiewedstrijden in de gymnastiek zaal van de Johannes Postschooi. Plannen om deze zalen in de toe komst te vervangen, zijn voor Avanti aanleiding om naar een eigen club gebouw uit te zien. Op een vergadering in het Michels- huis kwam ae wens naar voren om de 'douw van een eigen clubgebouw volgend jaar reeds te realiseren. Hc-t gebouw moet minimaal 35 meter lang worden (plaatsruimte voor 10 tafels). Ter gelegenheid van het tweede lustrum wil Avanti een landelijk ju nioren toe mooi organiseren. Zee vaa rtschool verdwijn t 4531, 3409. 543, 574. 1567, 3538. 2929. 2404, 2101, 485», 675. 3334. 31. 1944. 2233. 590. 1711. 1439. 4535. 2611, 1029. 4602. 1362. 3189. 2744. 4118. 575. 3537. 165. 981. 2414. 3007. Prijzen afhalen tussen 19.00 en 20.00 uur. D. Remmelzwaal, Stationstr. 13. Katwijk. LEIDEN Zoals wij al hebben bericht, gaat de gemeente de voormalige Zeevaartschool aan het Noordeinde kopen van de Com missie van oppertoezicht en beheer der vereeniging tot instand houding en bevordering van den bloei der kweekschool voor zee vaart". B. en W. hebben de raad nu voorgesteld het gebouw aan te kopen. De gemeente heeft belang bij het complex omdat dit is begrepen in een uitvoeringsfase van het .JHasisplan sanering en stadsver nieuwing 1961". Met name betreft het hier de aanleg van een weg met vaste brug over het Galgewater tussen de te dempen Trekvliet en de Morssingel. Deze krijgt een belangrijke functie in de- binnenring om de city, terwijl hij ook van belang is voor het uni versitaire Witte-Singelplan. W. Serdijn 40 jaar bij Prov. Waterstaat ALPHEN Om nog eens duidelijk te onderstrepen, dat hij 40 jaar werk zaam is geweest bij de Provinciale Waterstaat in het district „De Rijn" is de heer W. Serdijn, bouwkundig opzichter, midden in dit district, na melijk in hotel Toor te Alphen, gis termiddag hartelijk gehuldigd. Het was ir. J. C. Teekens die als eerste de jubilaris namens de Pro vinciale Waterstaat toesprak. Bewon dering had de heer Teekens voor de wijze waarop de jubilaris zich door ijverig studeren heeft weten te be kwamen. „U heeft van uw werk uw hobby gemaakt. De Rijn is van Lei den tot Harmeien voor u een open boek". Oud-ohef de heer A. H. Kra mer die vele jaren met de jubilaris heef£ mogen samenwerken, noemde de heer Serdijn een voorbeeld voor velen. Namens de aannemers van de pro vincie in dtit district sprak mevrouw J. Pijl uit Zuidlar.d. De heer P. Groenhart als vriend namens de Al pheuse Rijwielvierdaagse die de heer Serdijn reeds 23 keer heeft gereden. De heer W Geerlof namens de dak- pamnenfabriek Van Oordt. De heer A. Kalis sprak als directe chef va.n de jubilaris. Tot slot de heer J. Won- dergem. hoofdambtenaar van de dienst, die 16 jaar met de jubilaris heeft samengewerkt. VU de VEENSTREEK HAARLEMMERMEER Donder dag 28 jan. om 7.30 uur. vergadert de gemeenteraad. Het voornaamste punt op de agenda is de behandeling van het eindrapport van de commis sie planologische luchtvaartterrei nen (commissie Falkenhagen). LEIDEN Uit de Oranje-Nassau- mavo aan de Asserstraat werd deze dagen een bandrecorder ter waarde van 700 gulden gestolen. De inbre kers kwamen binnen door een ruit aan de achterkant van het gebouw In te slaan. LEIDEN Op de hoek van de Bachstraat en de Verdistraat werd gistermorgen een 13-jarig meisje aangereden. Zij verleende met haar fiets geen voorrang aan een auto. De bestuurder van de auto bracht het meisje naar haar wonihg, van waar zij naar het Academisch Zie kenhuis werd gebracht Ze had haar rech teronderbeen gebroken. Vit de DUINSTREEK KATWIJK Het aantal inwoners steeg iri december van 36.820 tot 36.896. KATWIJK Ds. J. P. van Roon, sprak gisteravond voor de christen- vrouwenbond over „de toekomst planning van de wereld en de toe komstverwachting van de kerk". In onze tijd richt de wereld zich op het jaar 2000. Volgens de futorologen zullen er dan ongekende mogelijk heden zijn. De predikant toonde zich echter niet zo optimistisch: „Met al ons kunnen lopen wij vast, omdat wij de natuur geweld aandoen". De eschatologie, dat is de leer der laat ste dingen, is de toekomstverwach ting van dê kerk. „Ons daarmee be zig houden is vooral in deze tijd zin vol". RIJNSBURG Vrijdagavond om 8 uur spreekt ds. C. Treure uit Kat wijk voor de herv. evangelisatie in de zaal van de chr. geref. kerk. RIJNSBURG De christelijke vakverenigingen houden vrijdag avond een feestelijke bijeenkomst in de „Jeugdhaven". De toneelvereni ging „Mobiel" uit Alphen verleent medewerking. Tijdens deze bijeenkomst zullen erespeldjes worden uitgereikt aan le den die vijftig of vijfentwintig jaar lid zijn van het C.N.V. RIJNSBURG De buurtvereni ging „Piet Hein" houdt donderd 7.30 uur een feestelijke jaarvei ring in de aula van de mavo-s Het plaatselijke toneelgezelsch. Vlietkanters" verleent medewe Overigens staat de aanwezigt verrassing te wachten, omdat d eniging tien jaar bestaat. LEIDERDORP In het van de competitie van de Schaakbond, 3e klas B, speelt 2e tiental van de Leider Schaakvereniging deze week i Dorpshuis tegen de Leridse sc vereniging „Reed". De Leiderdi kwamen als overwinnaar u •strijd. De voorlopige uits1! 6'21%, de vermoedelijke ei slag wordt 8—2. LISSE Op 5 febr. organic damclub Lisse in De Witte een toernooi om het damkam schap van Lisse. KATWIJK In „Cleyn DuU oosten van liet Lyceumpad, i begonnen met de bouw van een school. Evenals bij de Prinsei trixschool aan de Louise de Co laan is de bouw in handen t aannemersfirma W. Ouwehand, architectuur van E. Reitsma l ter. De stichtingskosten bet ruim 650.000. Wethouder H. Haasnoot moe teren de eerste paal slaan. I ging het gezelschap, naar de Or tingskerk waar de voorzitter v hervormde schoolbestuur, dr. A kenze .gewaagde van een „his gebeuren". De gereformeerde en herv schoolverenigingen zullen sam exploitatie hebben. Wethouder Haasnoot sprak n het gemeentebestuur. De voorzitter van de Gerefoi de schoolvereniging, de heer J. stra zei dat het goed is nu gezar met een schone lei te beginne! De school krijgt zes lesloka een vaklokaal en wordt be door een stichting, die binn wordt opgericht. Ook is het r doeling kleuteronderwijs te

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 4