Protest Belgische kerken tegen „golf van erotiek" LUTHERSE SYNODE IN LITOUWEN Nieuw plan voor de Goudse city in Weer doodstraf Rusland voor kapingpoging Deel van kinderbijslag mogelijk voor pensioei Ga uw premie halen! Premie Spaarplan Vliegen wordt eind dit jaar duurder Een woord voor vandaag f Gastarbeider Systematische aftakeling van de mens meer opnemen in samenleving Kerk moet zich aan sociale wetten houden Dr. Spanjaard overleden SS QE? „MARKT 2000 PLUS" Nieuwe directeur ,Het Prinsenhof' BEROEPINGSWERK Man dood in bos Aalmoezenier van kastje naar muur gestuurd Slavenhandel if Brazilië 5 Militante jode staken acties WOENSDAG 20 JANUA*I V „Doch wie hoort en het niet doet, is gelijk aan iemand, die een huis op de grond bouwt zonder fundament" (Lucas 6:49). Hier is de te genstelling. Het huis gebouwd op een rots en het huis zonder funda ment. Het eerste weerstaat de kracht van de elementen, het tweede zakt in elkaar. Het leek allemaal zo mooi, zo geweldig, maar er was niet veel voor nodig om het tót een puinhoop te maken. Het bleek niets waard Zo gaat het ook met de mens. Wat is het fundament van zijn leven? Waarop staat hij? Is het een leven zonder God? De mens staat voor de keus. Wat wil hij van zijn huis, zijn leven, maken? Bepaalt hij zich alleen maar tot het zeggen van Here, Here, en verder niets? Jezus Christus heft waarschuwend de vinger op. De stormen blijven niet uit, in geen enkel leven, wat zij ook mogen zijn. Eens komt de dag waarop de krachtproef moet worden doorstaan. Wat zal het resultaat zijn? Wat noemt gij Mij, Here, Here, en doet niet wat Ik zeg? Zijn stem klinkt door tot op de dag van vandaag. Laat ons er onze oren niet voor sluiten! We lezen vandaag: Lucas 17 vers 11 tot 19. DEN HAAG Minister Klompé vindt dat de Nederlandse samenle ving te weinig bereid is open te staan voor de buitenlandse werknemers, ze in haar midden op te nemen en groe pen met andere cultuurpatronen te aanvaarden. „Ik spreek nooit over gastarbeiders, want we behandelen ze niet als gas ten", zo was haar klacht in de Eerste Kamer. Ze zei dit gisteren bij de behande ling van de begroting van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk. Mevrouw- drs. Schouwenaar-Frans- sen vroeg de minister haar oordeel over het agressief optreden van jonge Surinamers, wat het liberale Kamer lid „een nieuw verschijnsel" noemde. Ze wilde meer horen over de achter grond en vroeg de oorzaken weg te nemen, zodat er geen nieuw probleem ontstaat. De suggestie van de KVP'er drs. Letschert voor een aparte bewinds man voor sport, jeugdwerk en re creatie vond dr. Klompé wel interes sant. „Maar de lichamelijke opvoe ding mag niet bij „Onderwijs" wor den weggehaald". Haar begroting werd zonder hoof delijke stemming aanvaard. ANTWERPEN Een rooms-katho- lieke onderwijzeres, die ontslagen was omdat ze trouwplannen had met een cx-pricster, is door een beroeps- I instantie In het geltyk gesteld. Zij heeft een schadevergoeding toe- I gewezen gekregen, gelijkstaande met zes maanden salaris en de helft van een maand vakantiegeld. De onder wijzeres was indertijd op staande voet ontslagen uit haar baan bij een rooms-katholieke onderwijsinstelling. Het door de rechtbank gewezen ar rest wordt in België van bijzonder belang geacht en kan vérstrekkende gevolgen hebben. De rechtbank sprak uit dat de wetgeving, die verplichte opzegtermijnen heeft vastgelegd, niet doorkruist kan worden door een par- ticulier reglement van een kerkge meenschap. Ook de kerk moet, als zij personeel in dienst neemt, de be staande sociale wetten naleven. DOORNSPIJK Op 67-jarige leeftijd is overleden dr. S. H. Span jaard, hervormd emeritus-predikant. Dr. Spanjaard, in Utrecht geboren, studeerde in Leiden en werd in 1930 proponent in de Remonstrantse Broe derschap. Na een jaar hulpprediker in Hoogeveen te zijn geweest, werd hij in 1932 predikant in Vlaardingen. In 1937 ging hij naar Groningen. Daar ging hij in 1946 tot de Neder landse Hervormde Kerk over. De Groningse hervormde gemeente be riep hem toen voor de arbeid onder buitenkerkelijken. Dit werk sloot hij in 1954 af met een dissertatie aan de Groningse universiteit over „De Christusverkondiging aan de buiten kerkelijke mens." Na zes jaar ln Baarn te hebben gestaan, werd dr. Spanjaard in 1960 leraar aan de christelijke lycea te Apeldoorn en Harderwijk. De begrafénis heeft gisteren in alle stilte te Zeerijp plaatsgehad. Hebt a in 1966 gespaard door middel van spaarbewijzen, effecten-(bewijzen), levensverzekering, spaarkasinschrijving of via aflossing op hypotheek of garantiekrediet en voldeed u toen aan de voorwaarden van het Premie Spaarplan? Verzuim dan niet de 20% spaarpremie (belastingvrij) dit jaar te innen. U moet de premie aanvragen bij de instelling waarbij u in 1966 hebt gespaard. Vergeet het niet! U hebt er per slot van rekening - verstandig én handig - voor gespaard. Inlichtingen en brochures: Antwoprdnr. 51, Den Haag BRUSSEL De Belgische kerken hebben de bevolking opge roepen tot „herstel van het zedelijk klimaat". In hun oproep veroor delen zjj „de golf van ongebrèidelde erotiek, die de maatschappij vandaag overspoelt". Deze golf leidt tot een systematische aftakeling van de mens, zo wordt de Belgen voorgehouden. „Het is een wijdvertakte commer ciële onderneming geworden, die een schaamteloze agressiviteit aan de dag legt." De Belgische kerken maken zich blijkbaar vooral zorgen over de in vloed vanuil Nederland. Zij waar schuwen in het bijzonder tegen „be paalde pornografische afwijkingen, die burgerrecht verkregen in na burige landen". De Belgen worden opgeroepen, zich gezamenlijk bewust te worden van het „vergiftigde klimaat" waarin zij leven. „Een stroom van erotiek brengt het zedelijk evenwicht van onze tijdgenoten en van de volgende geslachten in gevaar. Wij worden, net als onze stranden, door een zwarte vloed bedreigd." In de verklaring van de Belgische kerken wordt gezegd dat het gaat „om de toekomst van onze bescha ving". Alle gezagsdragers en verant woordelijken op ieder gebied worden opgeroepen, mee te werken om het zedelijke klimaat weer gezond te maken. Krachtdadige steun van de openbare opinie noemen de kerken daarbij onmisbaar. Voor het eerst sinds vijftien jaar (Van onze kerkredactie) BERLIJN Voor het eerst sinds vijftien jaar heeft de Evan gelisch-Lutherse Kerk van Li touwen weer een synode kunnen houden. De bijeenkomst werd als een grote gebeurtenis bschouwd in het leven van deze kerk, die nog 27.000 zielen telt. Alleen door een kort bericht van het protestantse persbureau in Oost- Duitsland is iets over deze synode be kend geworden. Zij telde 31 afge vaardigden. Als nieuwe „senior" (voorzitter) van de kerk werd Jonas GOUDA Een groep middenstanders, die zich heeft verenigd in de stich ting „Gouda woon- en winkelstad", heeft dinsdagmiddag het Goudse college van B en VV een nieuw plan voor een nieuwe Goudse binnenstad aangeboden. Dit door Goudse architecten onder de naam „Markt 2000 plus" vervaart* ;d plan. behelst ondermeer de ontwikkeling van een city, op verschillende niveaus. Kalvanas gekozen. Ook de leidingge vende organen van de kerk, het con sortium en de revisieco-n missie wer den opnieuw asmengesteld. De synode hield zich verder bezig met de voorbereiding van een nieuw gezang- en gebedenboek. De predi kantsopleiding, de financiële situatie en niet in het minst met de samen werking met de Hervormde Kerk van Litouwen. De senior van deze kerk, Povilas Jasinskas, nam als gast aan de synode deel. Tijdens de synode bleek de sterke Interesse van de Litouwse lutheranen in de resultaten van de lutherse we reldassemblee in Evian. De Litouwse kerk is wel lid van de Lutherse We reldfederatie, maar kon geen dele gatie naar Evian sturen. Omgekeerd is het tot nu toe LWF-functionarissen niet gelukt, deze kerk te bezoeken, omdat zij geen visum voor Litouwen konden bemachtigen. Litouwen was voor zijn inlijving in de Sowjetunie, dertig jaar geleden, een overwegend rooms-katholiek land. net als zijn buurstaat Polen. De protestanten vormden toen al een kleineminderheid. Na de oorlog lukte het de kerken in het westen wel, om contacten te leg gen met de lutherse kerken in de oorspronkelijk protestantse sowjetre- publieken Letland en Estland, die ten noorden van Litouwen liggen. Het Li touwse protestantisme bleef echter onbekend. (Van een onzer verslaggevers) DELFT Naar alle waarschijnlijk heid wordt drs. R. de Leeuw uit Gro ningen de nieuwe directeur van- het stedelijk museum Het Prinsenhof iin Delft. De heer De Leeuw die in Gapwerd woont is musicus en trad meermalen op op concerten in het museum. Zo als bekend verlaat drs. D. H. G. Bol- ten Het Prinsenhof wegens pensione ring. Hij zal zich met ingang van 1 april in Veere vestigen. De gemeenteraad zal binnenkort een beslissing nemen of de heer De Leeuw, die als eerste op de voordracht staat, wordt benoemd. Tweede en derde kandidaten zijn mejuffrouw G. Vogel, hoofd van de Educatieve Dienst van het Haagse Gemeentemuseum en de 'heer P. Reurslag uit Pijnacker, ad junctdirecteur van de culturele raad in Zuid-Holland. Het Prinsenhof was voor de komst van Willem de Zwijger het Sint Aga tha Klooster. NED. HERV. KERK Beroepen te Stolwijk (wijkgem. twee): kand. H. Vreekamp te Houten; door de generale synode tot predikant v. buitengew. werkzaamh. (geestel. ver zorger v.d. stichting het Lage Land en Huilenoord te Beekbergen): M. J. v.d. Ende te Diepenheim; te Dokkum: Th. Poot te Groningen; te Rouveen: P. H. v. Harten te Moolenaarsgraaf; te Oos- termeer en Festrum: J. L. Ravesloot te Veen (N.B.) Bedankt voor Alblasserdam: J. I. J. Knottnerus te Rotterdam-Delfshaven. GEREF. KERKEN Beroepen te Marum (Gr.): Tj. Ausma te Lexmond-Ameid. GEREF. KERKEN (vrijgem.) Bedankt voor Zwijndrecht-Grote Lindt: J. de Feijter te Hoogezand-Sap- pemeer. CHRIST. GEREF. KERKEN Beroepen te Murmerwoude: kand. D. J. v. Vuuren te Doornspijk. De verklaring is ondertekend door de rooms-katholieke bisschoppen en door vertegenwoordigers van vier andere kerken, waaronder de voor zitter van de Hervormde Kerk: De kerkrechtelijke structuur van de Protestantse Kerk van België ver hinderde synodevoorzitter dr. A. J. Pieters, de verklaring mede te onder tekenen. Hij heeft er zich echter in een boodschap aan de predikanten en kerkeraden van zijn kerk volledig achter gesteld. „De mens heeft ongetwijfeld het recht, zich te bevrijden van taboes, die gedurende lange eeuwen een verderfelijke invloed hebben uitge oefend door hem zijn vrijheid te ontroven", aldus dr. Pieters. „Maar het verwerpen van deze boeien moet leiden tot een waarachtige vrijheid en geen aanleiding worden tot een zedelijke onverschilligheid, waardoor de mens in een slavernij terecht komt, die nog erger is dan die waar van hij zich tracht vrij te worstelen." Vrijwilligers ROME Het dagblad van het Va- ticaan, de Osservatore Romano, heeft gisteren de suggestie gedaan, om een vrijwilligerskorps te vormen, dat dc autoriteiten kan bijstaan in de strijd tegen de pornografie. De Italiaanse officieren van justitie hebben in 1970 alleen al 514 publi- katies in beslag laten nemen. Deze maatregeelen sorteren echter in vele gevallen geen effect door het perso neelstekort bij de politie. Als de politie bij de boekwinkels en de kios ken komt, is de betrokken publikatie meestal al uitverkocht. Het te vormen burgers-vrijwilli gerskorps zou de bevoegdheid moeten krijgen, in samenwerking met de politie de inbeslagneming tijdig te doen geschieden. HARDERWIJK De politie in Harderwijk kent de identiteit nog niet van de circa 25-jarige man, die zondag levenloos in de bossen bij Harderwijk werd aangetroffen. Er is aan het publiek om inlichtingen ge vraagd. GRONINGEN De actie in Oc Groningen tegen het vestigen van militair oefenterrein bij Westerwol is er gistermiddag de oorzaak van gt weest, dat een aalmoezenier van ij landmacht in Assen op weg naar zieke soldaat, urenlang heeft om'ger den. Steeds als hij de weg vroeg, we^ de bevolking hem de verkeerde, ver ging zelfs de afkeer tegen militjp ren, dat de aalmoezenier bij pompstation benzine werd geweigi Vrijwel de hele middag heeft I aalmoezenier moeten zoeken voo^dj hij de woning van de zieke milita zoon van de eigenaar van een laid bouwsproeïbedrijfin Jipsingbow mussel had gevonden. Toen was fiejc ook inmiddels duidelijk gewordt' waarom men hem honderd kilometif had laten omrijden: uit de tientallk plakkaten in het dorp met „Pla Kikkert-Nooitü!" erop.... GENÈVE/SCHIPHOL Vliegen wordt met ingang van 1 november van dit jaar duurder. Alle bjj de IATA aangesloten luchtvaartmaatschappijen, waaronder ook de KLM, zullen op die datum een toeslag van één procent van het normale tarief voor „econo my" klasse heffen met een maximum van tien Amerikaanse dollars; voor vrachttarieven is dit twee procent van de totale vrachtsom. De IATA heeft tot heffing van deze toeslag besloten om de steeds stij gende kosten van het gebruik van gronddiensten te bestrijden. Directeur-generaal van. de IATA, Knut Hammerskjoeld, tei dat de re- (Kakizoma(het eerste schrij ven in het nieuwe jaar) vond plaats in de kunsthal in Tokio, georganiseerd door het Japans Calligrafisch Instituut. Honder den kinderen schreven met pen seel en inkt op ellenlange vel len zegenwensen voor het nieuwe jaar. MOSKOU In Wilna, de hoofdstad van de Sow jetrepu bliek Litauen, is een man ter dood veroordeeld omdat hij heeft geprobeerd een vliegtuig te ka pen. Dit vertellen doorgaans goed ingelichte mensen in Mos kou. De 34-jarige man. Vitautas Simo kaitis en zijn 21 jarige vrouw Graz- hina zouden in november een binnen lands verkeerstoestel hebben willen dwingen naar Zweden te vliegen. De gezagvoerder van het toestel zou een vriend van het echtpaar zijn, die hen zonder biljet aan boord liet gaan. Ook hij zal voorkomen. De vrouw zou tot drie jaar dwangarbeid zijn ver* oordeel d. Toen Simokaitis zijn poging waag de. zou hij door de navigator zijn overmeesterd waarbij hij drie ribben gebroken zou hebben In zijn bagage werd een pistool gevonden. Nadat Simokaitis was overmees terd, zou zijn vrouw para fine op de vloer van het vliegtuig hebben gego ten om het daarna in brand te steken. Ze was daar echter niet in geslaagd. Geen pers Het proces dat van 4 tot 14 januari in Wilna is gehouden was niet toe gankelijk voor de pers, familieleden of vrienden van de verdachten moch ten het evenmin bijwonen. Het zou de tweede maal zijn dat Simokaitis heeft getracht de Sowjet unie te verlaten. De eerste, maal zou hij als verstekeling op een schip een poging hebben gewaagd. Hij werd echter ontdekt en teruggestuurd. Vorig jaar oktober slaagde twee Li- tauers erin een vliegtuig te kapen en het te dwingen naar Turkije te vlie gen. In december veroordeelde de recht bank in Leninggrad twee mannen ter dood wegens het plan om een vlieg tuig te kapen. Zij kregen later gratie en moeten hun straf in een werk kamp uitdienen. geringen plannen hebben voor hogingen van de bedragen die ten worden betaald voor het gebn van navigatie-grondstations, de i teorologische diensten en de verket leidingsdiensten. Die verhogingen z_ len voor de luchtvaartmaatschappij voor 1971 extra kosten ten bedn van vijftig miljoen dollar en 1972 van 75 miljoen dollar met meebrengen. Gezien deze extra kosten en gezk de verdere inflatoire ontwikkeling; de heffing van de toeslag volgq Hammerskjoeld onvermijdelijk g worden. ii RIO-DE-JANEIRO De Bra, liaanse politie stelt een onderzoek? naar de berichten als zouden er b? ren in het Noordoosten van dit li] zich als lijfeigenen verkopen. 7 De grond in dat gebied is zo uitje droogd dat zij zich voor een bedP van 20 dollar aan een grondeigenp aanbieden. a Aldus meldde gisteren een krant Rio-de-Janeiro. NEW YORK - De militante Jo< l Defensieliga zal haar acties te Russische functionarissen in de voorlopig staken. Zij voerde 1 s campagne uit protest tegen de beh i deling van joden in de Sowjetu I „Joodse kringen .hebben ons vraagd, onze acties voor onbepa; i tijd te staken. Wij willen ze een geven iets te ondernemen", rabbijn Meir Kahane. Het openbaar vervoer en het zware los- en laadverkeer blijven op de be gane grond, maar voetgangers vinden aantrekkelijke wandelpaden op hoge re verdiepingen. Alle woningen be vinden zich op de hoogste niveaus. Men denkt dit door middel van be paalde tafelstructuren te kunnen rea liseren. Men wil onder meer de bouw van parkeergarages laten vervallen, waarmee de stichting afwijkt van het door het college aan de gemeenteraad voorgestelde bestemmingsplan Nieu we Markt en omgeving. De stichting, die vanaf oktober 1970 bestaat en zich van het begin af aan door commissies deskundigen heeft laten adviseren, stelt nadrukkelijk dat het winkelgebied het historisch gegeven van Gouda en de daarvan uitgaande sfeer dient te accentueren. In het plan „markt 2000 plus" wordt ook gedacht aan vele culturele en recreatieve voorzieningen. In min dere mate is plaats vrijgehouden voor ambachtsbedrijven en kantoren ten behoeve van diensten en vrije beroe pen WANDELGEBIED De opstellers van het rapport wil len dat de binnenstad van Gouda straks een interessant geheel zal zijn: een aantrekkelijk en goed bereikbaar marktgedeelte met centraal het ze ventiende eeuwse gothische stadhuis, mte logisch hierop aansluitend de nieuwbouw. Het winkelend publiek kan dan zonder enige moeite zelf kie zen waar men ln dit centrumgebied met winkelen of wandelen wil begin nen, in het bestaande deel (waar voor ruime parkeermogelijkheden gezorgd zal worden) of in het nieuwe. De opzet van het binnenstadsplan is zodanig gekozen dat het marktge bied als het ware vanzelf overloopt in het nieuw te bouwen deel van de ci ty. Er zijn volgens de opstellers wei nig steden in ons land te vinden, waar zo'n goed evenwicht is tussen het bestaande gezellige winkelcen trum met zijn leuke geveltjes en in teressante gebouwen en de nieuw bouw. Ook wonen is in de nieuwe city mogelijk. In het plan zijn 69 patio-bungalows opgenomen en 60 tot 71 kamereenhe den. in de vorm van een hotel of als bijv. vrijgezellen- of veTzorgingsflat. Een groot beleggingsconsortium heeft zich inmiddels in principe bereid ver klaard het door de stichting ontwik kelde plan te realiseren. Ervan uit gaande dat de- eerste fase. waarvan de kosten op 30 miljoen gulden inclu sief grondprijs worden geraamd, zal omvatten een winkel- en kantoorcen trum van ongeveer 6.000 m2 verhuur- ruimte met bijbehorende parkeer ruimten enz, zal met de bouw hier van kunnen worden begonnen nadat het contract met de belegger in de tails zal zijn geregeld en de vereiste bouwvergunningen zullen zijn ver kregen. De bouwduur zal ongeveer twee jaar zijn. Afhankelijk van te verkrij gen overheidsgaranties voor rente en aflossingen van benodigde leningen, zal het culturele centrum kunnen worden gebouwd. (Van onze soc.*econ. redactie) DEN HAAG Het is niet uit gesloten dat de werknemers de kinderbijslag voor het eerste kind zullen moeten -offeren om de vereiste premie te kunnen op brengen voor het beoogde pen sioen van 70 procent van het laatstgenoten salaris, waarover in de pensioencommissie van de Stichting van de Arbeid thans overeenstemming is bereikt. Dit 'is gistermiddag meegedeeld op 'een persconferentie van de Neder landse Vereniging ter Bevordering van het Levensverzekeringswezen, die is belegd naar aanleiding van on ze uitvoerige publikatie van vrijdag over deze overeenstemming en over de bijdragen, die de gezamenlijke verzekeringsmaatschappijen daaraan willen leveren, met als belangrijkste concessies: het zonder winstoogmerk uitvoeren van' de contracten en het geven aan werkgevers en werkne mers van inspraak in premiehoogte en de aard van de beleggingen. Overleg Volgens de NVBL zullen de werk- I nemersorganisaties thans met hun le den overleg plegen over de haalbaar heid van de noodzakelijke premieop brengst voor een (kapitaaldekkende) i aanvulling op het AOW-pensioen tot 70 procent van het laatstgenoten in komen tot een nader vast te stellen maximum. Bij de hele opzet, zo werd nog mee gedeeld, zullen ongeveer drie miljoen werknemers betrokken zijn, waarbij het gaat om een totaal premiebedrag van rond 1,8 miljard. Verwacht wordt dat het premieper centage (inclusief de AOW) niet be neden de 20 zal liggen. Een flink ge deelte daarvan zal voor rekening van de werkgevers komen, maar de rest zal (voor zover het meer is dan het huidige, nogal variërende percentage) uit de loonruimte of uit de kindei slag moeten worden gehaald aldus verzekeringsmaatschappijen, die mening zijn dat nog nader ovei moet worden gepleegd over de komstige verhouding tussen het heidspensioen en het particulier p1 sioen. HORIZONTAAL. 1. plaats in Italié,H slag, 9. papegaai, 10. wandversiering, fa vreemde munt,-12. vepster, 14. oorloft god, 15. ongelijksoortig, 19. begrip, l koolstof dat medicinaal wordt gebruir 22. kabouter, 21 oude vlaktemaat, f plaats in Limburg, 29. wonde, 31. aai spreking van koning of keizer, 31 w® ter ln utrecht, 34. lied, 35. plechtige f, lotte, 36. hark, 37. boerderij. j VERTICAAL, vreemde, 2. bid (LatjJi inwendig orgaan, 4. optocht, 6. Eng. V tel, 7. vlaktemaat, 8. vreemde munt, l grote hoeveelheid, 14. vertegenwoordig ster, 16. kerkelijk zahgstuk, 17. rivierf Afrika. 18. tooi. 20. familielid, 24. pla!* 25. bijb. figuur. 26. honingbij, 27. klin nageltje, 28. verzoek, 30. ontkenning, I buitenhaven. OPLOSSING VORIGE PUZZEL f L f, 2. mos, 3. morel, 4. parmant, therapeut, 6. formaliteit, 7. fabricage!, portaal, 9. kreek, 10, nis, 11. t VERT. 1. formaliteit

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 2