SPEELT BRIT POSTBODE Overbesteding zal aanhouden van Ultimatum hartpatiënten Commentaren Stork-Hensen wil 250 man ontslaan PTT-personeel staakt om 15 procent Ook duiven bezorgen brieven Het Kwartet -i (RITA) Zacht weer Planbureau: stijging lonen en prijzen beperken Minister moet nu beslissen Beheersing Antwoord Constructie-afdeling sluit Nieuwe Leidse Courant Woensdag 20 Januari 1971 51ste jaargang directeur: F. Diemer lofdredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" vooraanstaande prol. christelijke dagbladen pfdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p.w. 1,41, p. m. 6,05, p. kw. 18,10Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Vriendelijk verzoek om niet zelf het abonnementsgeld te gireren, maar de accept-giro kaart af te wachten, en uit sluitend daarmee te betalen. De menselijke geest gelooft iet liefst onbegrijpelijke lingen. PASCAL DE BILT Het zachte weer at zich in ons land dinsdag eeft ingezet blijft ook het ko- ïende etmaal voortduren. Er leeft zich echter boven de oceaan <en grote depressie activiteit ont wikkeld. Ten zuidwesten van Ierland kekt een lagedruk-kern in de lichting van het vasteland. Hier- fcor moet bij ons de komende lierentwintig uur op wij veel Jfind worden gerekend. Een bij behorende regenzone zal ons land n de loop van de dag passeren. I Aan de achterzijde van ge- loemd lagedrukgebied blijft lachte oceaanwind toestromen zo- at de temperaturen voor de tijd an het jaar aan de hoge kant lijven. Vooruitzichten voor vrijdag: laatselijk regen en temperatu- en aanhoudend boven normaal. Aantal uren zon: 0 tot 4; min. ;mp.: 0 tot 5 graden boven nor- iaal; mak. temp.: 0 tot 4 graden oven normaal; kans op ccn dro- e periode van minstens 12 uur: D procent; kans op een geheel roog etmaal: 40 procent. arometerstand: heden 10 uur L4 cm (991 millibar) dalend. Zon en maan 21 januari: zon op 8.36, onder 7.07; fnaan op 3.S0. onder 11.33; 6 januari N.M. oog water Hoog water. 21 januari: Rotter- am le getij 10.34, 2e getij 23.33; cheveningen 9.15-21.53; Vlissin- en 8.22-20.57; Haringvlietdom .d. zeezijde 9 42-22.24. Het ongeluk met de Bulgaarse II- ijin 18 maandag op het vliegveld ten bij Zürich heeft niet aan 35 br aan 46 mensen het leven gekost. LONDEN De eerste na tionale staking bij de posterijen in de geschiedenis 'van Enge land is vannacht begonnen. Pogingen van de regering om op het laatste moment de sta king te voorkomen, leden schipbreuk. De vakbond bleef bij zijn eis: vijf tien tot twintig procent meer loon, dat is ongeveer 26 gulden per week. De regering wil tot acht procent gaan. Direct na middernacht sloten alle 1700 postkantoren in het land. Alle niet-automatische telefoon-, telex- en telegramverkeer is geblokkeerd. Tegelijk werd het postmonopolie door de minister van Posterijen opge heven. Daarmee begon de chaos. Al lerlei ondernemende lieden namen de taak van brievenbestellers over. In een café in het zuidoosten van het land kan men zelfgemaakte post zegels kopen om te plakken op stuk ken die een vrachtwagenchauffeur bezorgt. Een verzekeringsmaat schappij in Londen laat elke dag een man naar Parijs vliegen; haalt daar de boodschappen op die cliënten uit de hele wereld naar Parijs hébben getelext. Postduiven In een dorp aan de Engelse kust gaat de dominee de post bezorgen om zijn kerk uit de geldzorgen te halen. Een drukkerij in Londen gaat brief verkeer met de filialen buiten de stad met postduiven verzorgen. De bood schappen worden eerst op microfilm gezet. Krantenbezorgers zullen op hun dagelijkse ronde ook brieven bezor gen. Uitzendbureaus vragen tijdelijk per soneel voor het bestellen van post. De minister van posterijen juichte in het Lagerhuis de initiatie ven van de particulieren toe. De Britse poststaking treft ook Ne derland. Brieven voor Engeland sta pelen zich op. Enkele bedrijven in ons land hebben een speciale koerier in dienst genomen die de post moet overvliegen. Hoe lang de staking zal duren is niet bekend. Wel dat de PTT minister alle pogingen in het werk stelt om tot overeenstemming met de vakbond te komen. In. een busje zijn gisteren de 32 Zuidmolukkers naar het Haagse gerechtsgebouw ge bracht voor het aanhoren van de uitspraak in de "zaak-Was senaar". Hier tonen enkelen dat ze handboeien dragen. Twee volgeladen olietankers botsten in dikke ochtendmist tegen elkaar ter hoogte van de Golden Gatebrug in San Fran cisco. Hierdoor kwam. een reus achtige oliemassa in de Baai van San Francisco terecht, naar schatting 7,5 miljoen liter olie. De twee schepen moesten door sleepboten uit elkaar worden getrokken. Op de foto de Arizona Standard, zwaar beschadigd. Vrijwilligers zijn bezig de stran den van de olie te zuiveren en de vogels te redden. BREDA De Nederlandse hartpatiëntenvereniging zal tot harde actie overgaan als men za terdag niet weet op welke datum de Utrechtse hartkliniek weer zal worden opengesteld. Aldus de voorzitter van deze veren iging, de heer H. S. Fievet uit Breda. nadLat gisteren bekend was geworden dat prof. Wreberdinck, hoofd van de Utrechtse kliniek voor hart en vaat- chirurgie aan het Academisch Zie kenhuis, zelf heeft aangedrongen op eervol ontslag. De actie zal worden gesteund door medische studenten van dc Utrechtse universiteit. Er bestaan plannen om de hartk liniek te gaan bezetten, maar zo zei de heer Fievet, de directie zal dan zeker de hekken van het ziekenhuis sluiten, zoals zij reeds heeft aange kondigd. Noodkreet99 als „een laatste noodkreet van mach teloze hartpatiënten." Het bovengebouw van de kliniek dat zonder de dure inventaris als vijf miljoen gulden heeft gekost, wordt nu al tien maanden niet gebruikt. Volgens de heer Fievet had h et b universiteitsbestuur, dat tien maan den geleden de verantwoordelijkheid voor een operatiestop heeft durven nemen, tegelijkertijd maatregelen moeten treffen om een hervatting van de operaties mogelijk te maken, zodra er in deze zaak een uitspraak kwam. Loongeschil metaal (Van onze soc.-econ. redactie) „Overigens hoop ik dat het hele maal niet zover zal komen", zo bena- DEN HAAG De metaalvakbon- t— - i den gistermiddag met de direc- dmkte de voorzitter. De heer F.evet j ,ies van een eental elektrotechnische karakteriseerde een eventuele actie j bedrijven in het Rijnmondgebied overeengekomen de minister van so ciale zaken, de heer B. Roolvink, te vragen naar een nadere uitleg van de gevolgen van de algemene loonmaat regel voor het loonakkoord dat (kort voor de afkondiging van deze maat regel) per 1 januari voor deze be drijfstak is overeengekomen. Daarover bestaat, zoals gemeld, i verschil van mening. De vakbonden menen dat het loonakkoord (ca. 8 pet. I per 1. januari) onverkort moet worden uitgevoerd, een deel van de werkge vers meent dat dit door de loonmaat regel van de regering (3 pet. per 1 januari) onmogelijk is geworden. Een ander deel van de werkgevers is het eens met het standpunt van de vak bonden. STERKE DRANK DUURDER DEN HAAG De prijzen van in ons land vervaardigde sterke dranken mogen van minister Nelissen worden verhoogd. Indien de publieksprijs op 3 no vember tussen de ƒ9.55 en ƒ12.30 per liter lag, mag de prijs met maximaal veertig cent stijgen. Dit bedrag wordt kleiner c.q. groter indien de prijs minder dan 9,50 c.q. meer dan 12,35 bedroeg. DEN HAAG Het Centraal Planbureau heeft in een advies voor het komende kabinet een aantal maatregelen opgesomd die de economische ontwikkeling gunstig kunnen beïnvloeden. Duidelijk is, zo concludeert hét Plan bureau, dat ook in de volgende kabi netsperiode de overbesteding zal aan houden. Verder gaat het uit van de veronderstelling dat er in het buiten land eveneens een sterke loon- en prijsinflatie zal blijven bestaan. Het Planbureau acht het met het oog hierop noodzakelijk dat de stij ging van lonen en prijzen zodanig wordt geinvloed dat de buitenlandse ontwikkeling niet meer volledig wordt beïnvloed dat de buitenlandse van de investeringen worden beke ken. Voor wat betreft de betalingsbalans moet rekening worden gehouden met een nulpositie of zelfs met een tekort. Dat zal een nagatieve invloed hebben op de ontwikkelingshulp en wel zo, dat het bedrag van een miljard gul den in 1975 niet haalbaar zal zijn. Het Planbureau verwacht dat in de jaren 1971-1975 een ernstig beroep op de nationale middelen zal worden ge daan. De lonen zullen 7Vs tot 10 procent stijgen, wat neerkomt op een reële verbetering van 3 4 procent per jaar. Ook de prijzen zullen met een percentage van 3 4 procent omhoog gaan. Investeringen Bij e*n matige loonstijging zullen de investeringen van het bedrijfsle ven sterker toenemen dan de pro- duktie. Daar komt bij dat een ver korting van de arbeidsduur tot 40 uur per week een aanzienlijk produktie- verlies zal veroorzaken. Het percenta ge waarmee de investeringen zu'len stijgen wordt gesteld op 7 a 8. dat van de produktic van het bedrijfsle ven op 5 k 5,5. In de nota „Economische contouren voor een kabinetsperiode: de jaren 1972 tot en met 1975", die in opdracht van het huidige kabinet is opgesteld, wordt geïnvesteerd in de woning- sproken dat jaarlijks 2,5 procent wordt geinvesteerd in de woning bouw. dat de sociale lasten voor de werkgevers met 0.9 procent en voor de werknemers met 0.8 procent om hoog zullen gaan. Het Planbureau acht het niet on waarschijnlijk dat de uitgaven van de Rijksoverheid per jaar met meer dan 1.9 miljard zullen toenemen, uitgaande van de automatische infla tiecorrectie op de tarieven <van de loon- en inkomstenbelasting en het ongewijzigd blijven van de druk der indirecte belastingen. Er is van uit gegaan dat op 1 augustus van dit jaar de leerplichtige leeftijd zal worden verlengd. Hier door blijft het arbeidsaanbod tot on geveer 10.000 personen beperkt, wat op zich een verscherping van de spanning op de arbeidsmarkt zal doen ontstaan. Per jaar komen er voorts nog zo'n 15.000 gastarbeiders bij, hetgeen het totaal aantal in 1975 brengt op 150.000. In het algemeen verwacht het Planbureau dat de werkloosheid met een kleine 1.5 procent zal toenemen. DE JONGSTE ONTWIKKELINGEN in Polen roepen herinneringen op aan de gang van zaken in Tsjecho- slowakjje na het vertrek van de oude garde onder leiding van No- votny. Er is echter een wezenlijk verschil. De nieuwe leiders in Praag waren be reid tot drastische economische hervormingen om een van de oor zaken van de groeiende ontevreden heid weg te nemen. Daarmee bleek de bevolking niet meer tevreden te zjjn. In Polen bestaat die bereidheid maar ten dele. De nieuwe leiding zoekt vooral een tijdelijke oplossing in compensatie voor de minder be deelden. Economische hervormingen worden buiten Moskou om niet on dernomen.» Partijleider Gierek zal zijn populari teit anders gebruiken dan Dubcek deed. Als de eisen om betere le vensomstandigheden een politiek karakter krijgen, zal hij er niet aan toegeven. Dat kan hij eenvoudig niet. Daarom valt te hopen, dat de Polen, die voor het eerst sinds lange tijd weer wat meer levensruimte heb ben gekregen, zich weten te be heersen. Slechts langs de weg der geleidelijkheid kan iets worden be reikt. WAT OVER HET Egyptische (en Jor daanse) antwoord op de Israëlische vredesvoorstellen bekend is gewor den. lijkt niet zo afwijzend als uit de felle toespraken van president Sadat kon worden opgemaakt. Op zichzelf bieden de suggesties wei nig nieuws. In tegenstelling tot de Israëlische geven zij een belang rijke rol aan de „grote vier" en beperken zij zich tot beëindiging van de staat van oorlog. Komt het antwoord niet toe aan een vredesregeling, het laat zich ook niet uit over de mogelijkheid van veili ge, erkende grenzen. Wederzijdse demilitarisatie moet een gewapende vrede In stand houden. Wat voor het Israëlische vredesplan geldt, gaat ook op voor de reactie van Egypte en Jordanië. ZU kan slechts uitgangspunt zjjn voor ver dere onderhandelingen. Daarbij zal Jordanië toeschietelijker zijn dan Egypte. Wat het laatste betreft, zal veel af hangen van de houding van Rusland. Mogelijk zal het bezoek van presi dent Podgorny ertoe bijdragen, dat Egypte alleen al uit taktisch oogpunt zich minder negatief op stelt. Vissersboot zinkt - bemanning gered VLIELAND In het Eierlandsegat tussen Vlieland en Texel is gisteren een vissersvaartuig, de HG 135, afkomstig van Helgoland, gezonken. De vijfkoppige bemanning wist zich in veiligheid te stellen en kon kort daarna door een Nederlands vissers vaartuig worden opgepikt. ROTTERDAM Bij Stork- Hensen NV in Rotterdam, onder deel van het VMF-concern, zul len ongeveer 250 van de in totaal 400 werknemers moeten af vloeien. Stork-Hensen. bouw- en reparatie bedrijf van kranen, gaat zijn al jaren verliesgevende bouw- en constructie afdeling 1 juli a s. sluiten en zal het hierdoor vrijkomende fabrieksterrein overdoen aan een door N.V. Montan IJzer en Staal en Dikema en Chabot Handelsmaatschappij N.V. in Rotter dam op te richten joint venture op het gebied van transformatie van walserijprodukten. Dit blijkt uit een dinsdagavond door dc VMF uitgege ven communiqué. De VMF deelt mee. zelf niet tot de joint venture toe te treden, „omdat de nieuwe activiteit geen voldoende mo gelijkheden voor continuïteit in de werkgelegenheid van het personeel bij Stork-Hensen zou bieden". In het transformatiebedrijf zullen aanvan kelijk slechts enkele tientallen werk nemers kunnen worden geplaatst. De bestaande reparatie- en onder- houdsafdeling van Stórk-Hensen zal worden gecontinueerd. Op deze afde ling werken ongeveer 150 personeels leden. De activiteiten op het gebied van kraanbouw zullen worden over geheveld naar Conrad-Stork in Haar lem, een andere VMF-ondememing. Voor de betrokken 250 werknemers zal naar een passende vervangende werkkring worden gezocht, al dan niet binnen het VMF-concern. Met de betrokken vakborïden is overleg over deze zaak gepleegd, aldus het com muniqué van de VMF. De heer J. A. van Tol, districtsbe stuurder van de Katholieke Metaal- bond Sint Eloy zei desgevraagd te be twijfelen of, zoals de VMF in het communiqué stelde, de werkgelegen heid hoofdargument voor de VMF is geweest om niet in de joint venture deel te nemen. Hij meende dat een gebrek aan liquide middelen wellicht een belangrijker overweging voor de VMF is geweest. Volgens zijn informatie zou op den duur, dat wil zeggen over een jaar of twee, drie. ook de reparatie- en on- derhoudsafdeling uit Rotterdam moeten verdwijnen, omdat Dikema uiteinde lijk mogelijk het hele fabrieksterrein in gebruik zal nemen. „Wat er met deze afdelingen dan precies gaat ge beuren, is nog een open vraag", aldus de heer Van Tol. Over de vervangende werkgelegen heid voor de 250 werknemers is hij niet pessimistisch: er is in het Rotter damse havengebied met name bij een bedrijf als de RDM een groot tekort aan geschoolde krachten in de me taalsector. Wel zal een deel van het betrokken personeel, dat vrij gespe cialiseerd werk doet, mogelijk moeten worden omgeschoold. Voor de oudere werknemers zal het misschien wat moeilijker zijn om een andere baan te vinden, maar voor hen is in het kader van het sociale plan van de VMF een redelijke af vloeiingsregeling getroffen, aldus de districtsbestuurder. Een woordvoerder van de VMF deelde in aanvulling op het communiqué mee, dat dertig werkne mers van de tekenkamer zijn overge gaan naar Protech-Internatlo in Schiedam, een onder de VMF ressor terend ingenieursbureau, en dat er enkele tientallen vacatures zijn bij Dikema en Chabot waarnaar de men sen individueel kunnen solliciteren. De bouwafdeling zal in fasen worden gesloten. De VMF-woordvoerder bevestigde dat de toekomst van de reparatie- en onderhoudsafdeling nog niet zeker is.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 1