Domineesvrouwen breken record in Moeders Wil -commentaar r Gert lanceert weer een wonderkind Noodklok Mia Smelt totaal verrast Voor de veiligheid 1 11 WOENSDAG 20 JANUARI 1971 JIBO VAN DER LINDE, die verleden week zo driftig rappor- m de over de voorbereidingen om de ^nerleden een warm onthaal in st-Groningen te bieden, ging gis- ivond op het ingeslagen pad voort, had „de echte noodklok" voor- iden en een aantal noorderlingen :haard om Ferry Hoogendijk, die jolitieke kant van de zaak uit de een deed. 'ibo zelf genoot oprecht van deze t, die na het vertonen van de in Winschoten en in Den Haag, vi beetje letterlijk en figuurlijk de ïdlijke mist inging. Televizier jonde nog wat oude beelden van Ob ontmoetingen in Oost-Groningen rerluchtte die met felle discussie- B ïenten en een beeldrapport uit Haag, waar de humor van mr. Thiel de ernst domineerde, indacht van Televizier ook voor litspraak in het proces tegen de molukkers met nog eens de over ride standpunten in korte ge kken. We kregen informatie over Rijksluchtvaartschool en over ge- ^rtgen doorstroming in woning- noningen die bijvoorbeeld in e-Rixtel en Oirschot wordt door- erd. Zo was het weer heel leven- n Televizier. andpunit had een special over de lemen van emigratie van Rus- le joden naar Israël, men filmde mdervroeg op het vliegveld van Aviv en verder in het land en welbekende beelden van de zalemse klaagmuur en de moskee iet oude tempelplein ontbraken ïu niet. de amusementssector namen de van Mod Squad afscheid in een jk oplichtersavontuur en was het gezellig bij Pim Jacobs in AV- „Muziek is stroef", een mêlee informatie, show en een kinder- kegelquiz, waarin ditmaal Rita a en Bueno de Mesquita dartel i en hun prijs aan het blinden- dehondenfonds schonken, jr de KRO bestudeerde André man nogmaals het probleem van ilieuvervuiling aan de Schelde, rol van de Zeeuwen naar beste aantonende. Zonavond te zien elD. 1 NOS 7.10 Filmnibriek. 7.30 elijke zendgemachtigden) Ken- 5eg| 8.30 Nieuwe uitzending: trek- staatsloterij. 8.40 Franse speel- 'ïaar het Amerikaanse stuk van rmlir Miller „De vuurproef' 10.40 prijo Sport. 11.05 Wet-strijd. D. 2 NCRV 7.05 Eddy ready go. )uits documentair tv-spel „Aan- p Hitier". lemorboek. fanavond te horen S. ,VERSUM I NOS 7.20 Discussie yGeen plaats voor kleine ge- 8 Muziekmagazine. 10.30 H magazine Cosa NOStra. WERSUM II VARA 7.35 geva- muziekprogramma met Malan- larna liedjesprogramma en tot IS- optreden metropoleorkest. 8.55 invuur. 9.10 Rebelse liedjes: eens een stakinkje onder de 9.40 Stereo-pop. 10.55 Recital Waleski, bariton en Erme- [agnetti, piano. (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM „Als het nog even zo doorgaat (en dat lijkt best zo te zijn) breken de domi neesvrouwen met haar brieven het record in „Moeders wil is wet". Nu al behoren zij tot de briefschrijfsters van de zelden bereikte hoogste score. Trouwens, predikanten zelf schrijven ook en zelfs uitvoerig. Ik kan onmo gelijk na vier weken stoppen met deze beroepengroep, ik breid de uitzendperiode met drie weken uit." IWia Smelt erkent totaal verrast te zijn door deze enorme belangstelling. Voor haar liggen mappen vol al gese lecteerde brieven, de post van van daag heeft een nieuwe stapel ge bracht. Zij moet ze allemaal zelf doorlezen, want: „Toen ik deze groep aankondigde, wist ik, dat het een experiment was, maar ik had goede hoop op respons. Dat het zo zou worden heb ik niet durven verwachten. Ik ben ook erg blij met zoveel vriendelijke voorlich ting op een voor mij tamelijk onbe kend terrein". „Het fijne is, dat niet alleen talloze domineesvrouwen van alle mogelijke protestantse kerken en groeperingen mij schrijven, maar oqk heel veel r.k. luisteraarsters, die platen aanvragen voor domineesvrouwen voor wie zij grote bewondering hebben en die zij goed kennen. Er zijn veel meer en veel belangrijker contacten onderling dan je zou denken. Opvallend is ook, dat er veel domi neesvrouwen zijn die me zomaar een lange brief schrijven over haar werk zaamheden en het werk van haar man, zonder een plaat aan te vragen. Ze zijn allemaal heel geestdriftig over het initiatief en het bliikt (zegt Mia lachend) dat er in heel wat pro testantse pastoriën naar „Moeders wil is wet" wordt geluisterd". Mia doet in deze weken, naar zij zegt, heel aparte ervaringen op. Niet alleen komt zij allerlei domineeshui zen binnen, maar zij leert nu pas goed, hoeveel protestantse kerkelijke gemeenschappen er zijn en hoe die zijn ontstaan. Studie „Voor een katholiek is dat eigenlijk moeilijk te begrijpen, al die afsplit singen", zegt ze eerlijk, „en ik heb er van tevoren echt studie van gemaakt. En nóg kom je dan voor verrassingen te staan. Ik had in de eerste week een Remonstrantse vrouwelijke domi nee in de studio en zij vertelde mij Ida Bons, Carry Tefsen, Elsje de Wjjn, Jeroen Krabbé en Mar tin Brozius zullen vrijdagavond weer superkorte metten maken met aller lei zaken in de veelbekeken VARA- rubriek Kort en Klein. Hoewel de de dolle aangevertjes niet altijd een lachsalvo in de huiskamer tengevol ge hebben, kunnen honderdduizen den kijkers hun ogen toch niet af houden van deze dwaze show en daarom een foto van het vijftal in volle actie. en de luisteraars veel over de Re monstrantse Broederschap". „Maaa- een paar dagen later kreeg ik een verzoek voor een predikant van de Remonstrants Gereformeerde Gemeente. Ik dacht: dat is vast een verkeerde naam, Ik had daarvan nog nooit gehoord. Ik zei dat toen maar gewoon voor de microfoon. Maar toen had je 't eens moeten meemaken: direct erna, in de uitzen ding, begonnen de telefoons al te ko men: ja hoor, het was tóch goed en allerlei vriendelijke uitleg. De vol gende ochtend brieven, ook een van een dominee die de moeite nam mij heel uitgebreid alles uit te leggen". „Iedereen beijvert zich om me te helpen, nooit neerbuigend of betwete rig, maar erg hartelijk. Hier, kijk maar eens..." Ze schuift me een aantal brieven toe. Dat kan ze doen, omdat al die brieven geschreven zijn om voor te lezen. Brieven met een privékarakter haalt ze er direct tussenuit. De meeste moeite h°eft Mia met het woord ..gereformeerd": „Maar ik vind dat niet erg. Wij katholieken denken te gauw: gerefor meerd is gereformeerd. Ik ben blij dat ik, geholpen door dominees en hun vrouwen, dat nu eens beter kan uitleggen. Maar ingewik^e^l is het wèl, hoor", geeft ze ronduit toe en kijkt mij een tikje verwijtend aan. Tegenstand „Een van de eerste brieven die ik kreeg was van een dame uit Rotter dam, een KRO-lid, die heel boos was over mijn voornemen, de predikants vrouwen aan het woord te laten. Ze schreef: „Als U het durft door te zetten, zal ik op die tijd naar de VARA luisteren". Ik vind dat vrese- liik iammer, maar omdat zii het wil de heb ik haar brief voorgelezen voor de microfoon. Ik heb een enkele ad hesiebetuiging ontvangen, maar tien tallen brieven van protest tegen die afwijzing". Ik mag in de brieven lezen. Een gereformeerde d*me uit Klundert schrijft: „Die mevrouw moet maar nooit bidden dat ze in de hemel mag komen, want daar zullen wij geza menlijk met leden van alle kerken God loven en danken, en als wij dat hier op aarde niet willen proberen, kunnen wij het in de hemel zeker niet". Een andere dame: „Ik hoor net wat die mevrouw schrijft en ik laat alles 'liggen om meteen te reageren. Ik kan er wel om huilen, dat er nog mensen zijn die zo denken...." Inderdaad, Mia ontmoet er niet ve le op haar pad kris kras door het land in deze weken. Waar ze ook in pastorieën aanklopt, haar phJgramma isbekend en de dominee en zijn vrouw staan klaar om te praten en mee te doen. „Mijn vrouw is een geweldige fan van u'\ zegt een hervormde grote stadspredikant lachend, als Mia hem opbelt om een kort gesprek. „Van morgen heeft ze me uit mijn werk gehaald en me gewoon gedwongen, naar u te luisteren. Wij noemen u thuis gewoon Mia, ik zal dus maar niet „juffrouw Smelt" zeggen..." Herontmoeting Nog veel meer verrassende ervarin gen doet ze op: „Hier, een domineesvrouw die in de uitzending was en vertelde dat haar man binnenkort met emeritaat gaat, schrijft me nog een lange brief. Na de uitzending stond de telefoon niet stil, allemaal mensen uit vroegere ge meenten belden op „en mijn man kreeg ineens preekverzoeken van alle kanten, voor als hij afscheid heeft genomen". Tal van her-ontmoetingen ontstaan door de uitzendingen en voor Mia is dat een leuke bijkomstigheid: „Want daarom gaat het natuurlijk niet in de eerste plaats". „Wat mij wel opvalt, is dat ook vele katholieken schrijven over goede herinneringen die zij hebben aan een protestantse predikant en zijn vrouw en die zij nu een muzikale groet wil len brengen. Vooral in Friesland op het platteland hebben de predikanten in de oorlog erg veel goed werk ge daan in het verzet. Dat is nog lang niet vergeten". Een brief uit Naarden: „Graag een plaat voor dominee Poppe (gerefor meerd, nu in Serooskerke), die hier zoveel heeft gedaan fii de gemeente. Toen de kinderen van de bakker met paratyphus lagen, ging de dominee met de broodkar de wijk in en stond mevrouw achter de toonbank". „Nog iets", zegt Mia, „in een paar brieven wordt gevraagd, of ik de echtgenotes van rabbijnen niet ver geet. Nu moet je weten dat ik dacht dat in de orthodox-joods kerk de vrouwen eigenlijk geen grote rol spe len, maar volgende week spreek ik met de vrouw van een Amsterdamse rabbijn, die helemaal ondergaat in het vele werk dat tot haar taak be hoort. Ik denk dat een heleboel luis teraars dat niet weten". Informatie Over spontaan aangedragen infor matie heeft Mia niet te klagen. Een nu al volwassen domineesdo£hter licht haar uitvoerig in over het leven van pastoriekinderen vroeger, die al tijd in alles „een voorbeeld" moesten zijn: „En we kregen haast nooit eens leuk kinderen te spelen, ze zeiden al tijd:- nee hoor, bij de dominee, dat durven we niet". Gelukkig is er hierin veel veran derd. En nog meer: in de uitzending van dinsdag j.l. waren dominee en mevrouw Moll (hervormd) te gast. „Toen ik als piepjong vrouwtje in de pastorie zat, 15 jaar geleden, luisterde ik al stiekum naar uw programma, want ja, toen kón het eigenlijk niet, dat je als domineesvrouw de KRO aan had.... wat is dat toch allemaal veel beter geworden!" Een heel enthousiaste luisteraar vraagt, of het gesprokene in deze uit zendingen niet in brochurevorm kan verschijnen. „Nee", zegt Mia, „want afgezien van bandopnamen die ik bij brief schrijfsters thuis maak, gaat alles le vend en onvoorbereid uit, er is hele maal geen „tekst". Bovendien gaan de gesprekken daarvoor ook niet diep genoeg. Ik vernvijd met opzet het wroeten in dogma's en kerkelijke geschilpun ten, dit programma is erop gericht informatie te geven over zoveel mo gelijk godsdienstige richtingen en het wekken van begrip voor eikaars overtuiging. Daarom moet ik soms de dominees wel eens op de rem zetten en dat accepteren ze best". Een glas melk onderweg maakt n minder moe, laat n sneller reageren en scherper zien. Help ook anderen daaraan te denken. Plak het Rijdt veilig met melk- embleem op uw achterruit. U krijgt het gratis als n een brief (kaart) je stuurt aan NZB, postbus 4530, Rijswijk (ZH) Haasbroek verlaat Vrije Geluiden (Van onze radio- en tv-redactiej HILVERSUM Het gaat er dan toch van komen: Jan Haasbroek ver laat de hoofdredacteurszetel bij het VPRO-programmablad Vrije Gelui den en wordt opgevolgd door de heer E. F. van Vollenhoven (neen. geen broer) nadat deze door Jan is in gewerkt De heer Van Vollenhoven is 32 jaar en afgestudeerd in de politieke en so ciale wetenschappen aan de universi teit van Amsterdam. Intussen is voor tweelingbroer Nico Haasbroek de lucht weer opgeklaard bij de VPRO: zijn ontslagaanzegging is ongedaan gemaakt en hij blijft ra diomedewerker op free lance-basis. Igor von Percha RADIO A.NAVOND Safari; Horoscope; Ecarch; Prelude to aklss; Yeah; Alone together; Grant's dimensions; Green with envy. pRStIM I 402 m. 1 Nieuws. NOS: 19.00 Kunstbezit. Morele jvapenlng: 19.10 Wat ls van de nieuwsmedia 7: k. NOS: 19.20 Geen voor kleine gemeenten, tie. 19.50 Programma hinden en slechtszlenden. IS) Woensdagavond kmagazine, waarin reportages. Interviews èntaren over muziek en ike en moderne muziek. Nieuws. 22.38 (S) Cosa i ook Uw zaak. LOO Nieuws. DtSUM II 298 m. A 18.00 Nieuws. 18.11 Ac- Iten. 18.20 Uitzending KVP. 18.30 (S) Klink zonder nonsens. 19 30 i. 19.35 (S) Tango rumba met zangsollsten. 20.10 idleën Expres. 20.30 (S) fole orkest met zangso- Vragenvuur: een Nederlander beant- vragen van Jonge men- 1.10 Rebelse liedjes van I overal. 21.40 (S) Ste- popmuzlek. 22.30 22.38 Mededelingen, tuallteiten. 22.55 (S) Ba- I en plano 23.55-24.00 M O FOONPLATEN- RAMMA bOMROEP VANAVOND b Glt?n-": Plro- fla- Arabia flamenco; eer mr ismeno: De los Is; Susplros de llnares; la Cubana; Para India; TELEVISIE VIMIOM» NEDERLAND I NOS: 18.45 (K) De Fabeltjes krant. STER: 18.50 (K) Recla me. NOS: 18.55 <K) Journaal. STER: 19.00 (K) Reclame. NOS: 19 05 Den Haag vandaag. 19.10 Première: over fllmkljken en filmmaken. cvk/ikor/RKK: 19.30 Kenmerk: lnformaUeru- brlek over kerk en samenle ving. STER: 19.55 (K) Reclame. NOS: 20.00 (K) Journaal. STER: 50.15 (K) Reclame. Poli tieke Partijen: 20.20 Uitzending van de vvd. NOS: 20.30 Trek king Staatsloterij. 20.35 Uitzen ding Stichting Socutera. 20.40 De vuurproef. speelfilm. (Rijkskeuring: 18 jaar). 22.40 Studio Sport. 23.05 Wet-strlJd. spel over kennis van recht cn wet. 23.35-!?.40 (K) Journaal. NEDERLAND II NOS: 18.45 (K) De Fabeltjes krant STER: 18.50 (K) Recla me. NOS: 18.55 (K) Journaal STER: 19.00 (K) Reclame. NCRV: 19.05 Eddy Ready Go: licht muziekprogramma. STER: 19.55 (K) Reclame. NOS: 20.00 (K) Journaal. STER: 20.15 (K) Reclame. NCRV: 20.21 Aanslag op HlUcr. docu mentair TV-spel. 21.50 Memor- boek: programma over het le ven van de Joden in Neder land tot 1940. NOS: 21.55-22.00 (K) Journaal. BELGIE, Kanalen: 2 Rutse- Iede; 10 Waver en 44 Genk 19.20 Kleur: De Fabeltjes krant. 19.25 Openbaar Kunst bezit. 19.35 Keurig Frans. Aansl.: Zoeklicht. 19.40 Mede delingen cn weerbericht. 19.45 Nieuws. 20.10 Tienerklanken. 20.50 Kleur: Good old Days: Variété In de oude stijl m.m.v. Danny La Rue, Imitator; June Brenhlll, Australische sopraan, e.a. 21.50 Debat. 22.40 Nieuws. RAD HILVERSUM I. 402 m. KRO: 7 00 Nieuws. 7.11 Het levende woord. 7 15 Badlnerie: klassieke en moderne muziek (gr). <7.30 Nieuws: 7.32-7.40 Ac tualiteiten; 8.00-8.10 Nieuws). 8 25 Overweging. 8.30 Nieuws. 8.32 Voor de hulsvrouw (8 00-9 10 Gymnastiek voor de hulsvrouw). NOS: 10.00 Wat heeft dat kindT Pedagogische lezing. 10 20 (S) Muziek uit de Barok (opn KRO: 11 00 Nieuws. 1103 Voor de gieken. 1155 Mededelingen NCRV: 12.00 Los-Vast: gevarieerd pro gramma. (12 28 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw; 12.30 Nieuws 12 41 Hier en Nu: ac tualiteiten; 12.58 Radio-Rebus). 14 oo cJlj de tijd; actuele Infor matie over ontwikkelingen in de samenleving. 14.20 (S) Jazz trio. 14.30 (S) Country and western rubriek. 15 00 Evange- llsch-Lutherse mlddagdlenst. NOS: 15 30 Meer over minder: De stem van de sprekende minderheid (16.00-16.02 Nieuws NCRV: 17.30 NCRV en Bloc: actueel programma met muzikale Illustratie. HILVERSUM II. 298 m. AVRO 7.00 Nieuws en och tendgymnastiek 7 20 (S) Dag met een plaatje: lichte gram- mofoonmuzlek. 8.00 Nieuws 8.11 Radiojournaal. 8.20 (S) Dag met een plaatje (vervolg) (8.30-8.33 De groenteman.) 8.50 Morgenwijding. 9 00 (S) Om roeporkest en solisten. 9.35 Waterstanden. 9.49 Schoolra dio. 10.00 Voor de kleuters 10.10 Arbeidsvitaminen. (11.00 Nleujys.). U.30 Voor de vrouw. (Om 1155 Beursberichten) 12.30 Modern platteland. 12.35 SportTevue. 13.00 Nieuws 13.11 Radiojournaal. 13.30 (S) Scala: ontmoetingen met Jonge Ne derlandse kunstenaars: Mezzo sopraan en piano 14 00 De No- tedop, gevarieerd programma 15 00 Voor de zieken 16 00 Nieuws. 16.03 Land der muzen: kunstkroniek. 17 00 AVRO's Toppop. 17.30 O; Jeugdpro gramma 17.55 Mededelingen HILVERSUM III. 240 m. NCRV: 9.00 Nieuws. 9.03 Lichte vokale muziek. (10.00 Nieuws.). EO: 11.00 Nieuws. 1103 Verzoekplaten voor zie ken. VPRO: 12.00 Nieuws. 12.03 Wekelijkse tlpparade 13.00 Nieuws. 13.03 De Felix Meur- ders Show KRO: 14 00 Nieuws 14.03-18.00 Pop-Mixture. (15.00. 16.00 en 17.00 Nieuws TELEVISIE ftjORGEiV NEDERLAND I. NOS/NOT: 10.43 - 12.00 en 14 00 - 14 50 Schooltelevisie. (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM Gert Timmerman lanceert weer een „wonderkind" op de vaderlandse beeldbuis en wel op donderdag 28 januari bij de TROS. Voor deze omroep hebben Hermien en hij een show gemaakt in het ro mantische dorp Tecklenburg in Duitsland, waar treffend decor voor het grijpen ligt en geen arbeidsin spectie kinderoptreden in de weg staat. Voor de sentimentele kijker wordt het kostje. Alles is bloemzoet, met een lach en een traan en oneindig veel vertedering en liefde, resp. lief desverdriet. Om te beginnen heet de show „Blaad'ren in de wind". Het wonderkind is de 12-jarige An gela van Capelle, wier moeder liedjes voor haar schrijft, die dan weer door Gert op muziek worden gezet. Ange la zingt „Fleurtje" en „Sterretje". Gast is ook de 22-jarige trompettist Piet Knarre uit Maastricht, die aan het conservatorium studeert maar zijn toekomst zoekt in de amuse mentsmuziek. En tovsllotlte zingt Iren Hardy „Ik heb je eindeloos gekust". Dat moet een show zijn, waarnaar liefhebbers zullen uitkijken. En, zoals het altijd in Rusland geweest is, men probeerde deze vrijheid voor zichzelf te benutten. Het wemelde van ambtenaren, speculanten, financiers, óweeërs, parasieten Nu zijn ze verdwenen. Ratten die het zinkende schip verlaten. Maar - moet dit schip nu werkelijk zinken? Is het in derdaad al te laat?" In een grote, prachtige zaal bleef hij staan. Door de hoge vensters viel het grijs-zilverachtige licht van de noordelijke nacht naar binnen. Een gevoel van een dromerige onwerkelijkheid overviel Vera. Het grillige patroon van de parketvloer dat in de schemering verdween. De grote, Venetiaanse spiegel, waarin de zaal zich tot in het oneindige leek voort te zetten. Aan de muren de schilderijen van de tsaren, tsarina's, grootvorstenBleke, ernstige gezichten, die in het onwer kelijke licht op een geheimzinnige manier tot leven leken te komen. De kostbare kristallen kroonluchters die bij de geringste tocht een fijn, zilverachtig getinkel lieten horen Een betoverende sprookjeswereld. Een droombeeld dat niets meer te maken had met hetgeen zich buiten afspeelde. "Hier zei de kapitein zacht, hier vierden ze hun feesten. Catharina de Grote, Alexander I, Nikolaas I eji zijn opvolger Niko- Iaas II, de man, die Petersburg en deze zaal zoveel glans gaf, zoals voor hem alleen Catharina' had gegeven. En toen de laatste echte tsaar - Alexander III. Bals, receptiesHier werd politiek en ge schiedenis geschreven. Hier klopte het hart van het Russische rijk, een rijk dat steeds groter werd, tot het van Finland en de Oostzee tot aan de Stille Oceaan reikte. En hier ging hij na een korte pauze verder, "hier maakte ik als jonge luitenant van de garde mijn eerste grote bal mee. Stralende lichten. De uniformen. De ordetekens. Blan ke vrouwenschouders. Glanzende ogen. De mooie avondtoiletten, ge lach, goud, edelstenen. Toen kwam de tsaar. Het werd stil, zo stil dat je een speld op de vloer zou hebben kunnen horen vallen. Het was echter een andere stilte dan nu. Nu is het de stilte voor de doods strijd van de dood. Toen was het de stilte van de eerbied. Met de tsarina aan zijn arm schreed hij tussen de twee rijen mensen door; de laatste tsaar. Een zwakke, besluiteloze man. Hij was echter de tsaar. De heerser. Het middelpunt. Daar vooraan, bij de voorgevel, ging hij zitten en gaf het teken. Het feest kon beginnenNergens, hoort u, nergens waren er stralender feesten dan hier in Petersburg. Wij Russen kunnen feestvieren. Wij Russen kunnen voor het heden leven, voor het moment. Het orkest begon te spelen, honderd man of meer. Overal was muziek, de zaal was er mee gevuld, het paleis, Petersburg, de hele wereld De kapitein begon de melodie van een Weense wals te neuriën. Toen legde hij zijn gezonde arm om Vera heen en maakte daarbij een lichte buiging: "Onze dans, juffrouw." Vera gaf eerst tegenstribbelend mee aan de druk van zijn hand. Toen gaf ze echter toe, terwijl het haar plotseling leek alsof ze in de verte het grote orkest hoorde spelen waar Orloff over had gesproken. De zaal begon te stralen van de ontelbare kaarsen, was in een keer vol met mensen die op de maat vaq de muziek in het rond wervelden. Lachende, verhitte gezichten, dronken stemmen die tedere woordjes fluisterden. Al het andere vergeten, voor het moment leven, écn zijn met de muziek Zo dansten ze door de zaal. Twee vederlicht voortglijdende schadu wen in de scherrtering, verzonken in hun dromen, hun illusie van een heldere, onbewolkte wereld waar geen gevaar was, geen angst, die geen sterven kende, geen dood. (Wordt vervolgd) Smidje Verholen en de rare alchimist 117: Ja, als smidje Verho len had geweten wat er nu allemaal ging gebeuren, dan was hij vast niet zo roe keloos geweest. O nee, hem zelf gebeurde niets. Hij kon rustig naar huis rijden en Stef's oude auto op stal zet ten. Een kwartiertje later lag hij onder de wol, erg moe, maar voldaan. Eilaas, hij had brutaal het waar schuwingssysteem van de Kludde in werking gezet en deze had gegromd: „Wel verdraaid nog an toe! Ie mand in het Knekelwoud en dat nog wel midden in de nacht!" Razendsnel trok hij zijn zwarte vermomming aan en hij repte zich naar het bos om op zoek te gaan naar die vreemde indringer. Maar hoe hij ook keek en zocht, nergens was onraad te bespeuren. De Kludde was ten einde raad. Hij ging op een boomstronk zitten denken en mompelde: „De alarminstallatie heeft een sein gegeven. Dus is er iemand door de stralen krans heengelopen. In het bos is echter niets te zien. Dat betekent, dat hij er niet in- maar uitgelopen is. Oeidat zou helemaal fopt zijn! Dat betekent immers, dat iemand een ongemerkt bezoek aan het slot kan hebben gebracht! Wie kan dat geweest zijn? Wie is er zo slim, dat hij mijn waarschuwingssys teem omzeilen kan? Neeniet iemand uit de buurt. De mensen hier zijn veel te bang om 's nachts het bos in te gaan, want ze denken, dat het daar spookt. De enige, die het kan geweest zijn, is dan smidje Verholen. Die weet hoe hij in het bos kan* komen zonder de stralenkrans te breken. Hij is dapper ook. Dat dient eerlijk erkend te worden. Hij trok zich van mogelijke spoken niks aan en waagde zich rustig in de buurt van het slot. Maar als smidje Verholen werkelijk hier is geweest, dan dan is hij ontvlucht uit het politiebureau te Aarpelo! Dat ziet er niet zo best uitl* Als hij hier nog in de buurt rondzwerft, dan zou mij dat best de kop kunnen kosten FERDNAND

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 11