Russen rukken Van Son wil liever ge rege ri ngscomm issa ris GOEDE SPORT EN WEINIG PUBLIEK BU ZESDAAGSE Kortere sets op Wimbledon N Dali wordt ingepakt; conservator mevrouw Hammacher !U LONDEN Het ziet er niet naar uit dat het record voor de langste Wimbledonpartijdat Pancho Gonza les en Charles Pasarell twee jaar ge leden op 112 games (22—24 1—6 16—14 6—3 11—9) voor Gonzales brachten, ooit verbeterd zal worden. Het organisatiecomité wil nl. bij het komende Wimbledonevenement gaan werken met het „tie-breaker- system", dat deze winter ook bij in- doorwedstrijden in Nederland reeds in praktijk is gebracht. Op Wimble don zal de strijd om de twaalf beslis sende punten ingaan, als in de set de stand van 88 is bereikt. Er is een uitzondering. In de vijfde set bij de heren en de derde set van de dames is het oude systeem gehandhaafd. „Op deze wijze hopen wij een com promis te hebben bereikt tussen het oude en het nieuwe systeem", aldus Herman David, voorzitter van het organisatie-comité. Het is de eerste keer in de meer dan 19-jarige ge schiedenis van Wimbledon dat een zo belangrijke wijziging in de telling wordt doorgevoerd. Bij 88 in de tie- breaker-sets gaat de set naar degene, die het eerst zeven punten scoort met een marge van twee punten. Wordt het in de tie-breaker-game 66 dan serveren de spelers om beurten een maal tot een verschil van twee pun ten is bereikt. croix de chevalier de la Legion d' Honneur. Op de foto: Hitch cock krijgt de medaille opge speld. Alfred Hitchcock ontving in Parijs uit handen van Henri Langlois, secretaris-generaal van de Cinémathèque Frangaise, het (VERVOLG VAN PAGINA 1) een centrum voor vakopleiding in Oost-Groningen te bevorderen. Hij benadrukte dat de getroffen maatregelen voor Oost-Groningen een goede aanzet zijn tot herstel van het vertrouwen in de regering. Oolj: de vestiging van een militair oefenterrein in Ter Apel kwam even ter sprake. De PSP'er drs. Wiebenga wilde de sociaal-economische belan gen van de streek zwaarder laten we gen dan de militaire belangen. Bij de vaststelling van een beleidsplan zal de ongewenstheid van de vestiging van dergelijke terreinen dan ook vast die nen te staan. Drs. Janssen (groep-Aarden) stelde eveneens in een motie voor de vesti ging van oefenterreinen bij het tref fen van maatregelen buiten beschou wing te laten. De communist Bakker stelde dat Oost-Groningen een achtergebleven hoek is gebleven met als speciale be stemming militair oefenterrein. In plaats daarvan dient de industrialisa tie actief ter hand genomen te worden. Waarschuwend merkte hij op dat de strokarton „er aan gaat" als de EEG wordt uitgebreid met de EVA-landen, dat zijn landen die aangesloten zijn bij de Europese vrijhandelsassociatie. Het gaat hier om een nationale zaak, zo waarschuwde hij. Philipsvestiging Het PvdA-Kamerlid Wierenga lokte op de vergadering een discussie uit over de Philipsvestiging. Er zou bij de uitbreiding van deze vestiging in Stadskanaal een vertraging zijn opgetreden. Drs. Van Son ontkende dit. „Over een stagnatie is ons niets bekend", zei de staatssecretaris, die verder op merkte niets te weten omtrent een brief aan de werknemers by dit be drijf in Stadskanaal, waarin hun werd meegedeeld dat zij vanwege stagnatie naar Winschoten zouden worden overgeplaatst Minister Rooi vink (sociale zaken en volksgezondheid) sprak niet zon der zorg over de geregistreerde arbeidsreserve in Oost-Groningen, al wilde hij, gezien de seizoenswqfk- loosheid en de gespannen situatie op de arbeidsmarkt niet spreken van een zeer verontrustende situatie. Op dit punt kwam D'66 met een motie. De heer Dijkstra vroeg de regering daarin de mogelijkheden te bestuderen, centra in het leven te roepen voor toelevering aan het be drijfsleven. waar oudere personen onder normale omstandigheden kun nen werken. De vaste commissies voor sociale zaken en voor economische zaken hebben Kamervoorzitter mr. Van Thiel geadviseerd eventueel een tweede zitting te wijden aan de pro blematiek in Oost-Groningen. Tevens zal er dan advies worden uitgebracht, over de behandeling van de inge diende moties die uitsluitend in een plenaire vergadering van de Kamer in stemming kunnen worden ge bracht. Staatssecretaris Van Son kon niet meegaan met de socialist Oele. die een regeringscommissaris voor Oost- Groningen aangesteld wilde zien. „Het beleid dient een garantie te vinden in de activiteit van de regering, provin cie en begeleidingscommissie. Ik zie niet goed in hoe in dat beeld een rege ringscommissaris past", aldus drs. Van Son. De staatssecretaris voegde er aan toe dat naast de reeds genomen maat regelen als ruilverkavelingsprojecten,, persleiding, infrastructuurprogramma's binnenkort een begeleidingscommissie voor de problematiek van Oost-Gro ningen tot stand komt. Drs. Van Son zei achter de motie te staan om ook technologische bedrijfs investeringen tussen 3 en 5 ton onder de premieregeling te brengen. Posi tief stond hij eveneens tegenover het verlangen om de totstandkoming van Een foto van de rijdie we kenlang niet was weg te denken uit Rotterdams stadsbeeld: wachten om Dali te zien. Inzef linksmevrouw Hammaeher- Van den Brande ROTTERDAM De uitspraak van Dali dat alles wat op zijn leven betrekking heeft „uniek is en altijd het karakter zal blijven dragen van een buitensporig, totaal en woest karakter" ging ook op voor deze tentoonstelling. Mevrouw Ham macher, de balans opmakend, zegt te hebben geleerd dat het begrip drem pelvrees voor het betreden van mu sea" hierna nog nauwelijks kan wor den gebruikt. „Alle klassen van de bevolking zijn geweest, jongeren zowel als ouderen, arbeiders en ministers." Hoe ze dit verklaart? „Het is moei lijk een verklaring hiervoor te vin den. Ik zou het een fenomeen willen lei Er werden 100.000 bezoekers verwacht, het zijn er 195.000 ge erden. En er was een neus- en oorspecialist, die informeerde djaarom Dali zijn kop van Venus een oor heeft gegeven op de Maats waar normaal de neus zit en een neus, waar het oor hoort. R. Hammacher-van den Brande, hoofdconservator 'Moderne kunst van het museum Boymans-van Beuningen, als zo nnig organisator en gastvrouwe van de Dali-tentoonstelling, die november werd geopend en zondagavond werd gesloten: „,We jdden wel op veel belangstelling gerekend, maar zo'n toeloop Was voor ons ook een verrassing." ®1,Er waren dagen met een bezoekersaantal van 7000 en het dag- overtrof dat van alle tentoonstellingen tot nu toe in Btterdam gehouden, maar ook die van de Goya- en de Jeroen ►sch-tentoonstelling." ^.pütermiddag was de zaal, in- nvhaast ingericht om de rijen Huib GOUCuidcin ichtende bezoekers bescher- Wg tegen de winterse kou te °lden. al opnieuw geschilderd. jf- streepjes waarbij ongeduldi- f f 4 streepjes tekenden met op- J drJcingen als „15.00 uur" en „nu l x m W llyö uur" zijn aan het oog ontM ^ÉPjlk' 1 jkken. Kisten en schuimrub- I M ~W-. I 1/ liggen gereed om de totaal l Ia m m' Hf werken van Salvador Dali V lr| iM i 'Ikomstig uit 11 landen) te ver- Tken voor verzending. |R1 ^1^5^ yevrouw Hammacher: „Van- rgen (maandag) is direct be- binen met afbreken en alles dam, die zoveel mensen trok dat vvuldig in te pakken." De het woord „massa-psychose" viel, eli-tentoonstelling in Rotter- is voorbij. naar de traditie, soms naar de tech niek van de oude Hollandse meesters ook een element is dat de mensen aanspreekt." Zouden de mensen ook niet iets van de vaak beklemmende werkelijkheid in Dali's werk hebben aangetroffen? „Inderdaad beeldt hij elementen van de maatschappij uit, die de mensen aangrijpen. Ik denk bijvoorbeeld aan het schilderij. „Het gezicht van de oorlog"; we hebben hiervan enorm veel afbeeldingen verkocht." „En natuurlijk worden vooral jonge mensen ook geboeid door heel de sur realistische levenshouding. Ik geloof dat. er tien jaar geleden niet zo'n in teresse zou zijn geweest." Foto Herbert Behrens noemen, dat ook psychologen en so ciologen kan interesseren. Het massa le bezoek liet niet toe met formulie ren te werken, daarom hebben we geen enquête gehouden. Wel hebben onze medewerkers geconstateerd dat er voor ongeveer 80 procent jonge mensen zijn geweest." De alle verwachtingen over treffende verkoop van de cata logus heeft de organisatoren overvallen. Normaal is de oplage van een catalogus 1000 stuks, in dit geval werden er in eerste in stantie 5000 gedrukt, vervolgens moest worden besloten tot het drukken van 10.000 catalogi en daarna nog eens 10.000. Op het ogenblik zijn er 20.000 verkocht. Verwacht wordt dat de nog res terende 5000 aan nabestellingen de deur uit zullen gaan. De persoon „Ik denk dat de persoon van Dali vooral van invloed is geweest. Zijn non-conformisme, zijn tegen de maat schappelijke conventies ingaan spreekt velen aan Nu ook eens te gaan kijken naar zijn werk, moet een motief geweest zijn; één verklaring naast vele andere." „Ik vermoed ook dat de manier van schilderen van Dali, het teruggaan Man Ray komt Mevrouw Hammacher houdt zich nu bezig met de „nazorg" van de tentoonstelling. Daarbij kijkt ze voldaan terug op de achter haar liggende weken. „In het museum is er een geweldige samenwerking geweest; het was echt teamwerk, waarbij ieder een trots was op het werk van iedereen." De toekomst? „In ons museum is een permanente collectie sur realistische kunst aanwezig. Het is de bedoeling deze kern uit te bouwen en in verband daarmee af en toe tentoonstellingen van surrealistische kunst te houden. De komende herfst is Man Ray, de nu 80-jarige voorloper van het Dadaisme aan de beurt." Uitslagen Tijdens een soort happening presenteerde Llongueras, die niet alleen in Spanje, maar ook in het buitenland bekend is om zijn coiffures, in het Monjuio Park in Barcelona zijn nieuwe ontwer pen. Dit geschiedde op een ma nier, die aan zijn landgenoot, de surrealistische schilder Dali, deed denken. De modellen arri veerden, in witte gewaden ge stoken, in koetsen cn op gevleu gelde paarden, het hoofd omsloten door een groot ei. Terwijl een een groep kinderen viool speelde, opende Llongueras de "eieren", waaruit het hoofd met het kap sel te voorschijn kwam. Op de foto de modellen op het podium, links het onthulde kapsel. ge week reed ik de zesdaagse van Bremen. Daar zat soms bijna nie mand op de tribune. Maar je moest eens weten, hoe hard we daar toen hebben gereden. Het ging er soms nog harder aan toe dan wanneer de tribunes helemaal vol waren." Dat de profs gisteravond in Rotter dam hebben „gevlamd" bewees wel de groter wordende achterstand van de laagstgeplaatste koppels. Het duo Van Midden-Jansén raakte zelfs acht ronden meer achterop. ROTTERDAM Charles Ruys rookt een filtersigaretje. Hij is spannen. „Waarom blijft het publiek weg? Ik begrijp er niets n", mompelt de directeur sportief van het Rotterdamse sport- leis. Dit is het knellende probleem waar de organisatoren van t tot vrijdag te houden wielerfestijn zich op dit ogenblik mee zighouden, want ook gisteravond hadden zich maar 1500 „con- menten" langs de 200 meter lange piste geschaard. Ruys: „We bben immers de zelfde prijzen als drie jaar geleden, de publi- eit was goed, er is uitstekende sport en over de baan hoor je eneens niemand klagen. Toch geloof ik dat we ong enkele volle onden zullen krijgen." r*neur Leen Jansen: ..Ik weet rhoe het komt. We missen hier permis, zoals in Bremen en nog ije plaatsen. Daar treden bijvoor- popgroepen op. Die zijn er in Idam niet. In Duitsland komen ■ijuwens niet veel echte sportlief- ajrs. De mensen komen er meer ,tfie gezelligheid. Daarom vind ik Bddenveld ook te duur." dries Ruys: „De mentaliteit van Witsers en de Belgen is nu ajal anders dan van de Nederlan- komen voornamelijk voor iijort. Daarover hebben we nu te klagen. Is het waar of En hij heeft gelijk. Wat men nfeen zesdaagse mag denken, één )b zeker: In het Ahoy-sportpaleis j uitstekende sport gegeven. Een iid van meer dan vijftig kilome- [dens de koppelkoers is immers ,pg en inslag. goed. Ik zou eerst met Albert Fritz rijden, maar die heeft wegens een blessure moeten afschrijven. Nu ben Ik op het allerlaatste ogenblik gekop peld aan Wilfried Peffgen. Dat gaat ook goed. Peffgen rijdt enorm sterk", aldus Loevesijn. die zijn tiende zes daagse rijdt en dit seizoen veel con tracten kreeg. Dit vooral door zijn knappe derde plaats in het wereld kampioenschap sprint in Leicester. De nationaal kampioen „snelheid" staat een grote toekomst te wachten. De stand bij de beroepsrenners was vannacht om twaalf uur: 1. Duyndam-Pijnen (Ned) l« punten; 2. Post-Sercu (Ned-Bel) 99; 3 Pfenninger- Spahn (Zwli -tfl- Op n ronde; 4. Loeve- selJn-Peffgen (Ned/Wdl) 162: S. Verschue- ren/Henz (Bel-Wdl» 123; Op vijf ronden: 6. Stam-De Wit (Ned) 103; 7. Koel-Gilmore (Ned-Aus) 83; Op elf ronden: 8. Karstens- Seeuws (Ned-Bep 210; Op twaalf ronden: 9. Kemper-Bravenb'oer (Wdl-Ned) 218; Op veertien ronden: 10. Severeyns-Van der Lans (Bel-Ned) 132: Op vijftien ronden: U. Porter-Hill (GBr) 390: Op achttien ronden: 12. Jansen-Van Midden (Ned) 107. In de A-serie van de amateurzes- daagse staan de Belgen Vermoten en Cools op de eerste plaats voor hun landgenoten Daelemans-Van Rans- beeck. Het beste Nederlandse koppel isWestrus-Moritz. Met een achter stand van twee ronden bezetten zij de vijfde plaats. Aan kop in de B-serie staat even eens een Belgische ploeg. Demetz- Barras. De Engelsen Thomas-Benneti staan op de tweede plaats, Boode (B) en Ten Tije staan als derde geklas seerd. Bij de individuelen leidt de Rotter dammer Ton Raaymakers met een zelfde aantal punten als Gerrit de Wit. Sjef van der Burg is derde. 0.13 pvea r 1733 1732 In de rustige middaguren liep Charles Ruys nerveus op hei midden terrein rond. Een opmerking van Piet de Wit tegen een journalist had de Klaaswaler uit zijn humeur gehaald. De Zaankanter zou gezegd hebben zich liever niet voor de volle honderd procent te willen inzetten als er slechts een paar toeschouwers op de tribunes zaten. Ruys: ..Een hele dom me opmerking van De Wit. Waar schijnlijk was hij geïrriteerd ergens door, anders Aan ik me zo'n opmer king van een wielrenner niet voor stellen. Als je goed rijdt, zeg je toch zoiets niet?" Piet de Wit, de Neder landse kampioen bij de stayers: „Met de hand op m'n hart. Ik heb dat niet gezegd. Dat zou toch stom zijn. Vori- Opvallend van de opvallendste wielren- ïjdens de eerste dagen van de Igse is zondermeer de Amster- Br Leijn Loevesijn. De 22-jarige lees voelt zich voortreffelijk in de Maasstad. Met een ach- ficl van één ronde bezet de k momenteel de vierde plaats klassement: „Het gaat zeer OINSIOAG 19 JANUARI 197T

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 7