STEUN VOOR GRONINGEN Tbc-explosie in Urk Britse PTT legt morgen werk neer „V olkstelling wordt chaos" Commentaren Thant over jaar weg bij de VN Het Kwartet 'iloot en kind overleven [vliegongeluk Motie-Goudzwaard vraagt om daden 'cht ghostwriter van Prins de clastingen op? Zacht weer Scheepsbotsing Varkensvlees is nu goedkoop! morgen gepaneerde varkenslappen Ds. H. G. Abma lijsttrekker SGP Breuk in Joodse defensieliga Ambonezen eisen vrijlating 33 van Wassenaar 13.620 woningen in december.'70 lernwe Leidse Coeramit Dinsdag 19 januari 1971 51ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Nieuwi ir: F. Diemer fdredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" kantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p.w. 1,41, p. m. ƒ6,05, p. kw. 18,10 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur JeRICH Een Bulgaars passa- hliegtuig van het type Iljoesjin- let 37 passagiers aan boord is gis- kori voor de Handing bij het ld van Zürieh neergestort. mensen konden uit de wrak van het brandende vliegtuig gered, maar een van hen later in het ziekenhuis. Al- [de Bulgaarse piloot en een Jisch kind, die brandwonden en en hebben opgelopen, overleef- i ramp. toestel moet zijn verongelukt [het in dichte mist op 700 meter e de landingsbaan van het feld naderde. \a vurig pleidooi van regeringspartijen ■legering It e looit (niet enige reserve): Heel voorzichtig heeft staatssecretaris V an Son econo mische zaken) toegezegd Oost-Groningen meer hulp te bieden. Hoewel de reeds getroffen maatregelen afdoende lijken, is de regering toch bereid om vijf punten in de motie van de rege ringspartijen in het bestaande plan op te nemen. Wrakstukken van de Bul- Iljoesjin die gisteravond, jns een landing in dichte 'mist, 1 het vliegveld van Zürieh •stortte. f HAAG Is het waar dat het rium van een tekstschrijver e speeches van prins Bernhard s geboekt mag worden? Het pljstische Tweede-Kamerlid Dol- vil dit weten van premier De in staatssecretaris Grapperhaus fiën). vraagsteller verwijst naar een :e3dartikel, waarin zo'n „ghost- de conclusie trok: „Je zou zeggen dat ik in opdracht van aninklijk Huis de belastingen er een misverstand in het spel vraagt de heer Dolman. Zo al dan aan de belastingdienst opgedragen deze toestand te zetten? BAK DUURDER HAAG De prijzen van in and geproduceerde pijp-, shag imtabak mogen met vijf cent ftig gram worden verhoogd, ministerie van economische za- eft hiervoor toestemming gege- egens de duurder geworden lofprijzen. Rotterdams bureau voor statistiek ROTTERDAM De over zes weken te houden nationale volkstelling dreigt een admi- stratieve chaos te worden zo niet geheel te mislukken. De anti- propaganda heeft zoveel invloed gehad dat een groot aantal ge meenten nauwelijks „tellers" kan vinden. De beslissing van minister Ne- lissen dat de volkstellers na iedere teldag de enveloppen met kaarten op het stadhuis van hun gemeente moeten inleveren, heeft volgens drs. Chr. Fransen, het hoofd van het bureau voor de statistiek in Rotterdam, „vooral de grote gemeenten voor gigantische organisatorische pro blemen geplaatst". ■p/: met dwalingen kanj ^zijn tijd vooruit zijn. 1 KRAILSHEIMER 3 Bonzo verdedigd tegen een Deense dog, die hem aanviel, t dus niet boos zijn!" Zou en uiaau januari: zon op 8.37, onder maan op 2.13. onder 11.13; uari N.M. >g water, 20 januari: Rotlei- le getij 9.41, 2e getij 22.26: eningen 8.19-20.47; Vlissin- 7.25-19 55; Haringvlietdam iezijde 8 49-21 17 Pf* -Wflft DE BILT Zachte oceaanlucht blijft ook het komende etmaal naar onze omgeving stromen. De aanvoer wordt in stand gehouden door een depressie, die van Schotland naar Noorwegen trekt. Door de grote vochtigheid van de lucht zal er in ons land veel bewol king zijn. Daarbij zullen randstorin- gen van deze depressies plaatselijk wat regen of een bui veroorzaken. De voorbegrenzing van de zachte lucht is in de nacht van maan dag op dinsdag met enige regen ons land gepasseerd. Samenhangend hier mee heeft het in ons land vrijwel nergens meer gevroren. In midden- en Oosteuropa bleef het licht tot ma tig vriezen. In München werd zelfs nog 14 graden vorst geregistreerd. Het ziet er evenwel naar uit, dat in de komende vierentwintig uur de vorst geleidelijk verder naar het oos ten wordt teruggedrongen. Vooruitzichten voor donderdag: Tij delijk regen en temperaturen boven normaal voor de tijd van het jaar. Aantal uren zon: 0 tot 3. Min. temp.: 0 tot 5 graden boven normaal. Max. temp.: 0 tot 5 graden boven normaal. Kans op een dróge periode van min stens 12 uur: 60 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 30 procent. Barometerstand: heden 10 uur 74.4 cm (991 millibar) dalend. Op een gisteren gehouden bijeen komst van 50 plaatselijke leiders van de volkstelling in Zuid-Holland, zei hij het onbegrijpelijk te vinden dat deze vergaande beslissing zo kort voor het begin van de volkstelling is bekendgemaakt. „In Rotterdam waren wij juist klaar met de organisatie, maar door de recente beslissingen van de minis ter is de zaak nu plotseling niet meer te overzien. Op het ogenblik maak ik me. vooral wat de grote steden be treft, ongerust over het slagen van de volkstelling." Drs. Fransen voegde hieraan toe dat Rotterdam zijn best zal doen de nieuwe organisatorische problemen op tijd in het schema in te passen, „maar het kan best zijn, dat wij het CBS moeten laten weten dat wij daarin niet zijn gelaagd." Drs. Fransen zei dat hij zaterdag in kranteberichten had gelezen dat mi nister Nelissen had besloten, dat tel lers met het telwerk naar het stad huis moeten komen om hun envelop pen in te leveren. Deze berichten werden hem maandagochtend door he* CBS bevestigd. DORDRECHT Zaterdagavond omstreeks 6.30 uur is het motorschip Drechtstad 11 gebotst tegen het voor de wal afgemeerde motorschip Rio Grande van de zandhandel Rook uit Krimpen aan den IJssel. De botsing had plaats op het punt waar Mallegat en Oude Maas samenkomen en ont stond door de verandering van stroom van eb in vloed. De Drechtstad 11 werd door de sterke in totaal zo'n 60.000 a 70.000 envelop- stroom „weggezet" en kwam met de achtersteven tegen de achtersteven van het afgemeerde lege schip aan. De schade was groot. Niet te verplichten Volgens hem leidt de beslissing van de minister ertoe ,dat in een stad als Rotterdam iedere teldag na tien uur 's avonds ongeveer 3.000 tellers naar het stadhuis moeten komen, die dan pen met kaarten inleveren. (voor vervolg zie pag'. 6) URK Twaalf inwoners van Urk z.ijn in het sanatorium Sonnevanek te Harderwijk met TBC opgenomen Tien patiënten worden nog thuis be handeld met een tabletlenkuur. De TBC-cxplosie heeft zich kort na Kerstmis geopenbaard, maar is thans in de openbaarheid gebracht. Onder de patiënten zijn vijk kinde ren uit één huishouding, terwijl gis teren ook de moeder is weggebracht. De rest van de patiënten woont ver spreid over Urk. Men is op het voormalig eiland thans bezig met bevolkingsonderzoek in de leeftijdsgroep van nul tot dertig jaar. In drie dagen hoopt men op de ze manier 500 mensen te laten reage ren op de Mantoux-prik. Volgens de artsen heeft men de baard van de ziekte ontdekt. DEN HAAG De regering zal, zij het met enige reserve, meer hulp bieden aan Oost-Gro ningen. Zij zal daartoe de initia tieven, die neergelegd zijn in een motie van de regeringspartijen, toevoegen aan de reeds genomen maatregelen. Staatssecretaris Van Son (economi sche zaken) zei dit gisteren in de openbare vergadering van de Kamer commissie. Dè motie werd namens KVP, WD, ARP, CHU en ook D'66, ingediend door dr. B. Goudzwaard (a.r.). Deze initiatieven zijn: een versnelde uitvoering van de reconstructie van de veenkoloniale gebieden een uitgewerkt schema voor de verdere verkeersontsluiting van het gebied, ofhankelijk van de realisering van het plan-Kikkert; De realisering van een regionaal industrieterrein de oprichting van een centrum voor vakopleidingen; de mogelijkheid dat ook techno logische hoogwaardige bedrijfsinves teringen tussen drie en vijf ton voor een premie in aanmerking komen; NEW YORK Zoals hij vijf jaar geleden, bij de aanvaarding van zijn tweede ambtstermijn, reeds aankon digde. zal Oe Thant geen nieuw man daat als secretaris-generaal van de Verenigde Naties aannemen. „Ik ben niet in het minst van plan aan het einde van dit jaar een her nieuwing van mijn ambtstermijn te accepteren zei Thant, die vrijdag 62 jaar wordt, gisteren. Over een aantal brandende proble men zei hij: zijn secretariaat treft thans reeds voorbereidingen tot het eventueel toelaten van communistisch China als lid van de VN, hoewel dit zeker niet voor 1972 een feit zal zijn. een Amerikaans-Russische vre desmacht in het Nabije Oosten zal meer moeilijkheden scheppen dan op lossen; Franse en Engelse strijd krachten zouden er nuttig werk kun nen doen. honerering van de aanvragen voor woningbouw die verband houden met industrievestiging in Oost-Groningen. V erbetering Alleen een dergelijk sluitend stelsel van maatregelen kan verbetering brengen in de heersende situatie, zo staat in de motie van de regerings partijen. die in deze vergadering werd aangeboden. De vergadering werd bijgewoond door verontrusten uit Oost-Gronin gen onder wie vele burgemeesters die naar Den Haag waren getogen om te demonstreren voor meer steun aan hun gebied. Zie elders in dit blad? bij groene of witte kool of lof ongelooflijk lekker! Publicatie van de Stichting Voorlichtingsbureau Vlees. Vleeswaren en Vleesconserven LONDEN Het loonconflict tussen de Britse regering en de vakbond van PTT-personeel heeft het karakter van een krachtme ting aangenomen. Van de uitslag zal mogelijk de toekomst van de sociale politiek in Engeland af hangen. De minister van PTT. Christopher Chataway. heeft in het Lagerhuis meegedeeld dat de regering de direc tie van de PTT heeft gemachtigd van particuliere diensten gebruik te ma ken tijdens de staking, waaraan mor gen de 230.000 man bij de posterijen zullen beginnen. Het postale mono polie zal dus niet meer gelden. Dit is in overeenstemming de tak- tiek van de Conservatieve regering van Edward Heath, die de overheid van zoveel mogelijk industriële, commerciële en zelfs sociale activiteit wil ontdoen. Gesprek De regering heeft niet geantwoord op de verzoeken van de vakbond tot een gesprek. Voor haar is het zuiver een zaak tussen werkgever en werk nemers. Ondernemende lieden maken zich al op om de brievenbestellers te gaan vervangen. Een kleine, geïmprovi seerde organisatie wil in Londen de brieven gaan bezorgen tegen een ta rief van gemiddeld twee shilling (85 cent) per stuk. Het officiële tarief voor een brief is 5 pence (18 cent). Een andere onderneming wil tegen een zekere beloning de voor het bui tenland bestemde stukken in België of Frankrijk gaan posten. De banken willen zorg dragen voor het briefver keer met hun cliënten. Verbod De machtigste vakbond in Enge land. die voor het vervoer, heeft da delijk na de verklaring van minister Chataway zijn leden verboden mee te werken aan het vervoer van post stukken tijdens de staking. Het PTT-personeel eist een loons verhoging van 15 procent. De directie is bereid 8 procent te geven. In verband met de komende sta king zal voorlopig geen briefpost naar Groot-Brittannië cn Xoord-Ierland kunnen worden verzonden. Teneinde ophoping van post op de Nederlandse uitwisselingskantoren te voorkomen, verzoekt de PTT dringend voorlopig geen poststukken voor deze bestem mingen af te geven. Postpakketten kunnen normaal worden aangeboden. Openingszet IN IIET ISRAËLISCHE vredesplan, waarvan de vermoedelijke inhoud bekend is gewocden, is terugtrekking van troepen afhankelijk geworden van een aantal garanties betreffende territoriale onschendbaarheid en vei lige erkende grenzen. Het bevat geen suggestie ten aanzien van terugtrekking in fasen, naar mate de Jarring-bcsprekingen resul taat afwerpen. Ook zegt het weinig over het grote vraagstuk van de Palestijnse vluchtelingen. Aangenomen, dat de inhoud juist is weergegeven, moet worden gezegd, dat het voorstel de indruk maakt van een openingszet in moeilijke onderhandelingen. Het kan niet het laatste woord van Israël zijn. Verwacht mag worden, dat het Egypti sche antwoord niet hoopgevend zal zijn. Toch zou het al van belang zijn, als men te Kairo uitvoerig zou reageren en niet zou volstaan met een korte en krachtige afwijzing. Aan beide kanten is de verleiding groot, zo lang mogelijk op inwilliging van eigen eisen te blijven hameren. iEn vooral voor Egypte zal het moeilijk zijn, te erkennen dat het conflict opgehouden heeft te bestaan. Oe Thant (Van onze parlementsredaktie) DEN HAAG Op de kandidaten lijst van de SGP voor de Tweede-ka merverkiezingen in april staat ds. H. g. Abma uit Gouda nummer een. Tweede is ir. H. van Rossum uit Zeist Ds. Abma en ir. van rossum zijn reeds lid van de Tweede Kamer. De kandidatenlijst is vastgesteld door een zogenaamde vertrouwens- vergadering, bestaande uit het hoofd bestuur. aangevuld met twee vertrou wensmannen uit elke provincie. De zoon van de tegenwaordige, al tredende SGP-fraktieleider, de lieer c. N. van Dis jr. uit Rotterdam staat nummer drie. Hij is reeds lange tijd lid van de Rotterdamse gemeente raad. Verder staaf op een mogelijk ver kiesbare plaats de nummer vier, mr. J. de Heer uit Gouda. Nummer vijf en zes zijn respectievelijk de heer R. van Ommeren, gemeentesecretaris van Zierikzee en ds. P. J. Dorsman uit Staphorst. TEL AVIV In de Amerikaanse Joodse defensieliga van rabbijn Meir Kahan zou het tot een breuk zijn gekomen als gevolg van het toenemende aantal daden van ge weld door leden van deze organisatie tegen Russische onderdanen in de VS. Dit is gisteren door een correspondent van de Israëlische radio in New' York gezegd. Veel Amerikaanse Joden zouden deze gewelddaden afkeuren. NU DE BIRMEES OE THANT heeft laten weten, dat hy dit jaar defini tief afscheid neemt als secretaris generaal van de VN, staat de vol kerenorganisatie voor het probleem, een opvolger te vinden. De moeilijkheid is niet, dat geen kan didaat kan worden gevonden, die het tenminste even goed zal doen als Oe Thant. Want deze vriendelijke man heeft met zyn functie nooit goed raad geweten. Zyn verdienste lag niettemin in het feit, dat hy voor allen aanvaardbaar was. Hy probeerde angstvallig geen party te kiezen, al lukte hem dat niet altijd. Zyn bedoelingen waren zuiver. Een figuur als Oe Thant zal in Azië, Afrika of Latijns-Amerika wel te vinden zyn. De vraag is echter, of de Russen weer genoegen willen ne men met een .neutrale' figuur. Zij zullen er mogelyk op aansturen, dat er een kandidaat naar voren wordt geschoven, die meer dan Oe Thant bereid is, met de wensen van Moskou rekening te houden. Oprichting partij Vrijgezellen in de politiek AMSTERDAM Het hoofdbestuur 1 van de Vrijgezellenbond schrijft in j een brief aan de leden van de Staten Generaal, dat ernstig rekening moet i worden gehouden met een mogelijke i oprichting van een vrijgezellenpartij. Het hoofdbestuur is ernstig veront- j rust over de steeds verdergaande dis criminatie die de huidige volksverte- J genwoordiging aan de ongehuwden oplegt. I Met name wordt hier gedoeld op de zwaardere financiële lasten, die de i vrijgezellen „enorm" noemen. DEN HAAG Een Zuidmolukse delegatie heeft gisteren op het minis terie van CRM een petitie aangebo den. waarin de vrijlating van de 33 van Wassenaar wordt geëist. De Nederlandse regering dient ver der. aldus de in het Indonesisch ge stelde petitie, politieke stappen te on dernemen om de Amboiwse ex- KNIL-militairen naar hun soeverein vaderland te doen terugkeren. In af wachting van de repatriëring moet de Ambonezen in ons land een recht op salaris en pensioen worden toege kend. De petitie was bestemd voor de Ko ningin en werd bij afwezigheid van minister Klompé. in ontvangst geno men door een CRM-functionaris. DEN HAAG Volgens voorlopige cijfers van het CBS werd in de maand december 1970 met de bouw van 8.505 woningen begonnen tegen 8.399 in december 1969. Het aantal voltooide woningen be droeg in december 1970 13.620 tegen 12.583 in de overeenkomstige maand van 1969. Gerekend over het gehele jaar 1970 bedroeg het aantal begon nen woningen 126.980 (121.228 in 1969) en het aantal voltooide woningen 117.125 (123.117). Het aantal intrekkingen van de in voorgaande maanden als begonnen opgegeven woningen bedroeg in het jaar 1970 2 115 tegen 1 227 in 1969. Deze intrekkingen zijn niet in minde ring gebracht op het aantal begonnen woningen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 1