Kort geding over cruise-schip ONA op laag pitje BOEKENBOEKENBOEKENBOEKENBOEKENE w probleem het ze.... Cultureel akkoord met Sowjetunie Iran Friendships Zes weken geëist tegen uitgever van sexblad Prijsindex gezinsverbruik bleef gelijk Vismanden van Br. 16 ontdekt Oost-W estduits gesprek op 26 januari Tankwagen op E9 gekanteld TAAL Shakespeare Drie romans Mae ee vrouw ZATERDAG 16 JANUARI 1971 AAG: Een familielid van ons alleen van AO W. Hij bezit geld op een spaarbankboekje, ij met veel moeite bij elkaar ard heeft voor zijn begrafenis, eeft op het postkantoor een llier gehaald om vrijstelling jister- en kijkgeld aan te vra- maar hij weet niet hoeveel het jedrag maximaal mag zijn de vrijstelling. Op de gemeen- dienst van sociale zaken kon lem dat niet vertellen. TWOORD: Iemand, die uitslui- an A.O.W. leeft, kan inderdaad ■lling krijgen Als de som op (aarbankboekje uitsluitend be is voor de begrafenis, kan de- zo heel groot zijn en dan kan le opbrengsten van dit spaar- lOg minder belangrijk noemen, jbtenaar van de informatie- luister- en kijkgelden is van g. dat een dergelijke som be- liet meetelt, mits men op het aide formulier nadrukkelijk ander uitvoerig toelicht. Men ij Sociale Zaken op het stad- et formulier inleveren. LAG: Kunt u mij naam en a- loemen van een medisch-des- hvpnotiseur? WOORD: Handel nooit buiten sarts om. Namen kunnen we lemen Ga in geen geval af op riendelijke mensen graag uit beleving- of ervaring met an- mededelen. Een bonafide hvp- ir zal nooit op eigen houtje itiënt behandelen. Daarvoor is 'handeling te gevaarlijk, unt uw licht opsteken bij: ng paranormale geneeskunde, Gracht 339. Utrecht. Neder- werkgroep van praktizijns in -fctuurlijke geneeskunde, Van Dlaan 16, Hilversum en de "|le van de verenigingen ter be- ig van de kwakzalverij, Oran- 6, Hilversum. ,AG: Mijn meubelen bestaan tkhout. Nu bestelde ik eetka- lelen van afrormosia uit een ;us. Past dit bij elkaar? An- i ik het nog afbestellen Weet middel, waarmee ik het kan ouden waardoor de kleur iets der wordt? en hoe moet ik eer behandelen? WOORD: Via een oostorder- heeft u een bestelling ge il kunt een dergelijke bestel- let zo maar ongedaan maken, is het als het geleverde ka- of op andere wiize niet in jees eerst de bepalingen goed !n veel gevallen kan men het rde binnen 5 of 7 dagen terug met opgaaf van de redenen idigingen o.a.), Lees dan ook t vervoer dar betaaH en wan- termijn ingaat. Dat weige- terugsturen leidt meestal tot ndeloos gezanik, waarbij de te zaken er niet mooier op en het plezier van de aan- eeds kleiner wordt. - s niet te, beoordelen oo een of de meubels goed bij el- is een Afrikaanse M (massief of a1? fineer ge- d/e lijkt op teak, doch iets Dat is op zichzelf geen want alle houtsoorten be- itenhout worden bi* eebmik erhoud donkerder. 3ehandel als teak en lees daarvoor de kin-gen op het flesje dat u bi' van de meubelen krijet of hand van een folder bij de koopt. Ontbreekt de folder, et de drogist het ook wel. idel kreukleer als kunstleer, [terdege oppassen. Gebruik be en was. benzine of ie+s derre- vochtig lapje kan het Ikwaad-, maar vooral geen Itische middelen of veelvuldig EDlor.s. Esther Ofarim tijdens een korte I pauze in de opname, even bui ten in het gras. SCHIPHOL Een delegatie van de Sowjet-Russische „Unie van vriendschapsverenigingen met het buitenland" is gisteren "op Schiphol aangekomen. Zaterdag zal in het Vondelpark-paviljoen een cultureel verdrag worden ondertekend met de vereniging Nederland-USSR. Het eerste culturele verdrag tussen de beide vriendschapsverenigingen dateert van 1964. De Russische dele gatie bestaat uit de dichter Alexei Soerkov, tevens lid van de Opperste Sowjet, de vice-voor^itter van de bij de Unie aangesloten vereniging Ne derland-USSR en het bestuurslid S. Koetskin. In verband met de tekening van het nieuwe verdrag is woensdag sche artiesten in ons land gearriveerd, reeds een groep van 18 Sowjetrussis- afkomstig van verschillende Sowjet- republieken. Zij hebben een program van variété-voorstellingen door heel het land ROTTERDAM Voor de pre sident van de rechtbank te Rot terdam, mr. J. G. L. Reuder, is ook gisteren het kort geding dat de US Freight transport de velopment (USFTD) Inc. in New York had aangespannen over het ontwerp van een passa giersschip niet tot een eind ge komen. De LïSFTD en de gedaagden (Rot terdamse Droogdok Maatschappij RDM en de Cunard) warén na de eerste behandeling van de zaak niet tot een regeling geraakt. Het betrof provisie over een tweede passagiers schip (in aanbouw bij P. Smit), dat USFTD bij het Deense bureau Han sen had laten ontwerpen. Mr. A. D. Mijs, die namens de USFTD optrad, meende dat de moei lijkheden bij de Overseas National Airways (ONA) liggen Deze heeft het bij de RDM bestelde schip overge daan aan Cunard een zeer lucra tieve transactie volgens de heer Mijs. ..ONA wenst kennelijk geen redelijke regeling." De USFTD zal nu binnenkort haar vordering wegens provisie en schade door schending van een contractbepa ling op de RDM aanhangig maken. Ze bedraagt twee procent van de bouw som die intussen van ƒ45 miljoen tot 70 miljoen zou zijn opgelopen. De Amerikaanse eisers vroegen de president de bouw van een derde soortelijk schip te verbieden. Mr. H. J. A. Baanders, die namens de ge daagden optrad, verklaarde dat Cu nard geen plannen in die richting heeft. ctrice Joan Crawford, die onderscheiden werd voor haar filmcar- Welke teruggaat tot 1925, feliciteert de televisiehond Lassie (foto Zij wendt zich evenwel in schrik af als het dier een bijtende Qing maakt. Het tafereeltje werd gezien tijdens de uitreiking van de Awards in New York. Lassie was aanwezig nadat de filmserie De hond de langste in de televisiegeschiedenis zou zijn, namelijk 17 jaren. DEN HAAG Tijdens de recente reis van minister Luns naar het Na- bije Oosten is het contract voor de levering van veertig Fokker-Friend- ships gesloten met Iran. Minister Luns heeft dit gisteren op de vergadering van de ministerraad gezegd, waar hij verslag uitbracht van zijn reis. Minister Luns is er in geslaagd om een beter begrip te bewerkstelligen in Saoedie-Arabie en Koeweit voor het Nederlandse en Westeuropese stand punt in het conflict in het Nabije Oosten, zei na afloop van het kabi netsberaad minister Witteveen (finapciën). Hij ontkende als zou mr. Luns zoals is gesuggereerd in zijn moge lijk toekomstige functie van secreta ris-generaal van de Navo de reis naar beide Arabische landen hebben on dernomen. DEN HAAG De advocaat-ge neraal bij het gerechtshof in Den Haag Mr. F J. G Baron van Voorst tot Voorst heeft gisteren tegen de 30-jarige uitgever J.F.C.W. uit Cas- tricum een gevangenisstraf van zes weken gevorderd waarvah viér voor waardelijk, en tegen dè 50-jarige tijdschrifthandelaar C.M. uit Amster dam een gevangenisstraf van drie weken wegens het verspreiden van het sexblad Chick. De advocaat- generaal acht het blad aanstotelijk voor de eerbaarheid. De verdedigers van de uitgever en de handelaar zijn van mening dat de meerderheid van het Nederlandse volk zich door het blad niet gekwetst voelt en verzochten het Hof te bewij zen dat Chick aanstotelijk geacht moet worden voor de eerbaarheid. DEN HAAG Het prijsindexcijfer van de gezinsconsumptie, zoals het CB S. dat maandelijks samenstelt op basis 1964 is 100, bleef nagenoeg ge- lijk 135,1 in december tegen 135,0 in November. Voor brood, vlees en vleeswaren, j j meubelen, vloerbedekking, schoeisel en treintarieven werd een stijging ge registreerd. Daartegenover stond een daling voor aardappelen, groenten, eieren en kleding. Het gemiddeld indexcijfer voor 1970 kwam op 132,4 tegen 126,8 voor 1969. Een stijging derhalve van 4,4 pet. BRESKENS Bij het zoeken naai de nog steeds vermiste vissersboot Breskens 16 zijn gisteren op de Noordzee een vijftal vismanden ge- vonden, gemerkt Br 16. Het scheepje, met vier man aan boord, heeft sinds de nacht van maandag op dinsdag niets meer van zich laten horen. De reddingboot Javazee uit Breskens en vele vis sersschepen uit Breskens, Vlissingen en Arnemuiden hebben een groot zeegebied afgezocht, maar de vis manden waren het enige dat gevon- j den werd. 1 Hij ontkende ook ten stelligste de mededeling van mr. Mijs dat de RDM de bouw van een zusterschip had aangeboden aan Schiffahrtsgesell- schaft De Vries Sz Co. mbH in Ham burg, op te leveren in 1974 of 1975. Volgens mr. Mijs zijn er ook grote moeilijkheden tussen Cunard en de RDM wegens vertraging van het eer ste schip o.a. omdat dit onder Engelse vlag moet gaan varen. Mr Baanders zei daarover dat het Cunard liever onder de regels van de Engelse Board of Trade (schepenwet) dan onder classificatie van het Ame rican bureau of shipping bouwt. Over de vordering van USFTD om te verbieden conceptie, opzet, ont werp en tekeningen anders te gebrui ken dan voor de bouw van de eerste twee schepen, ontspon zich een uitge breide discussie. Volgens mr Baanders heeft de RDM 99,9 pet. van de werktekeningen gemaakt. Zij wil die kunnen gebrui ken voor andere schepen. Tenslotte meende mr. Reuder als oplossing te zien dat de RDM en Cu nard de tekeningen mogen gebruiken zonder toestemming, maar met de plicht dit de andere partij te melden. „Er moet komen vast te staan dat niets achter iemands rug gebeurt. Over de vaststelling van een vergoe ding voor het gebruik van de teke ning moet een arbiter komen. Neem daarvoor in *s hemelsnaam een man uit Londen, aldus de presi dent van de Rotterdamse rechtbank, die de zaak voorlopig op een laag pitje zette. Mr. Baanders had bij het begin van het geding verklaard de jurisdictie van de Nederfcmdse rechter niet te erkennen. s vliegt de vale gier in Dongen van boom tot boom. Honderden t heel Nederland staan iedere dag dit zeldzame dier te bewon- vale gier heeft van de gemeente Dongen een echt toeristen oord gemaakt BONN Oost- en West-Duitsland zullen op 26 januari in Berlijn op nieuw de dialoog hervatten. Dit is het resultaat van een slechts drie uur durende bespreking die de Oostduitse delegatie onder leiding van Kohl had met Westduitse func tionarissen in Bonn. WEERT Het verkeer op de rijks weg van Weert naar Eindhoven is gisteravond geruime tijd lamgelegd door een dwars over beide rijbanen gekantelde tankwagen. In beide richtingen ontstonden langgerekte fi les. waarbij zich verschillende ket tingbotsingen hebben voorgedaan. De bestuurder van de tankwagen heeft tegenover de politie verklaard verblind te zijn geweest door een te genligger. Van Bert Japin, die in 1969 overleed, is na „Kennut zijn dat ik u kan?", nu „Taaltje wel, taaltje niet" verschenen, eveneens een kristallisatie van de radio-rubriek „Spelen met taal". Het is een kostelijk boekje: sati riek, direct en scherp geschreven met aanhalen van talloze voor beelden en daarbij ontziet de schrijver niemand. Hij tikt gena deloos Neerlandici, journalisten, omroepers, nieuwslezers, Vlaamse taaihoeders en anderen, die zich met de Nederlandse taal bezig houden op de vingers en maakt ons attent op de grootste, geschre ven en gedrukte zotheden, ageert tegen de verouderde dictees die nog op vele scholen worden gege ven. maar neemt gelukkig geen stelling tegen opzettelijk onjuist taalgebruik in kinderprogramma's voor t.v. en radio, waarin men kinderen fouten, gemaakt in het dagelijks taalgebruik wil laten zien. Af en toe lijkt de kritiek een beetje op muggezifterij, maar dat is niet erg. omdat ons inderdaad de ogen worden geopend voor on- logica, die vooral daar binnen sluipt. waar men wat men te schrijven heeft, al te mooi wil ma ken Denk maar aan het ambte lijke" abacadabra Vooral kostelijk is zijn kritiek op het taalgebruik van onze jonge, veelbelovende Nederlandse schrij vers, die er volgens Japin vaak een potje van maken en inder daad, een zin als: „Ik loop er ach teraan, op twee meter afstand, tot dat Ellen zich naar me omdraait, lachend, terwijl ik blond en zwart haar op twee meter afstand, en iets tegen Agnes zegt wat ik niet kan^ verstaan.is niet bepaald duidelijk. ..Taal is een communi catiemiddel", zegt Bert Japin ,.en dient tengevolge ook zo duidelijk en kritisch mogelijk te worden ge hanteerd." En dan een paar stijlbloempjes: „Door een hartverlamming getrof fen, slaagde de arts er niet meer in de levensgeesten op te wek ken" ..Ons klaverjastoernooi voor blindengeleidehonden wordt ge houden op vrijdag 2 mei a s." „De leerlingen moeten de fietsen onderbrengen in het souterrain. Overtreden ze dit gebod, dan laat ik ze een week opbergen." Overigens gaat Bert Japin in dit boek helaas zijn laatste uit voerig in op de Vlaamse taal, waarvoor hij in vele gevallen een lans breekt. Uitg: Ad Donker. Rotterdam 156 blz. Charles en Mary Lamb hebben verscheidene toneelstukken van Shakespeare bewerkt tot vertellin gen voor kinderen. Het resultaat is, in de Nederlandse vertaling van H J. Onnes-de Groot een prachtig boek met romantische en fantasierijke illustraties van Ja- nusz Grabianski. die, beter dan de vertellingen, de sfeer van Shakes- peares werken oproepen Men heeft de meest spectaculai re en voor kinderen meest boeien de stukken uitgezocht. Het zijn: De Storm, een Midzomernachts- droom, De getemde feeks Een Winteravondsprookje, Veel drukte om niets. Driekoningenavond, Ro meo en Julia, MacBelh, Hamlet en Othello. Met opzet is de stijl van de ver tellingen kinderlijk, soms bijna al tp simpel gehouden, en ook daar door bleek het moeilijk de sfeer van Shakespeares woordkeuze en dichtkunst in een navertelling vast te houden Het gegeven blijft dus over, met dit voordeel dat ook bij liet navertellen van alle verwikke lingen. waarin Shakespeare zo sterk is. een grote eenvoud is na gestreefd. wat zeker dienstig is in het kort bestek, waarin de stuk ken worden naverteld. Het is daarom te hopen, dat kin deren. die deze verhalen lezen, zich blijvend voor Shakespeare zullen interesseren en dat wan neer zij wat ouder zijn een her nieuwde kennismaking, maar dan met zijn toneelstukken, hen ten volle kan doen genieten van de blijvend levende dramatiek en romantiek van Engelands grootste toneelschrijver, wie niets mense lijks vreemd was. Het boek is een kostbaar bezit, zeker wat uitvoe ring betreft en een aanwinst ln het genre sprookjes van Grimm. moeder de Gans en Andersen, om maar iets anders te noemen. Want naar sprookjes blijven kinderen vra gen en goede sprookjes kunnen er nooit te veel zijn. Sprookjes en vertellingen naar Shakespeare. uitgave: Elsevier. Amsterdam, 224 blz. Bij de uitgeverij J. H. Gottmer, Haarlem, verschenen drie betrek kelijk eenvoudige romans: Als je gekozen hebt, door Anke de Graaf, Geertrui, door Ewout Speelman, en Bonte Harlekijn, door Catalijn Claes. In Als je gekozen hebt maakt Ine, wier ouders een slecht huwe lijk hebben, intiem kennis met een vriend die haar daarna de rug toe keert. De vvat oudere en meer se rieuze Martijn heeft medelijden met haar, wat spoedig overgaat in genegenheid. Problemen stapelen zich op: be weerd wordt dat Martijn homofiel is en bovendien raakt Ine zonder werk. Als na het huwelijk het kind wordt geboren, aanvaardt Martijn het, maar dan komt de eigenlijke vader. Jaap, het kind opeisen. Ine slaat zich door alle moeilijkheden heen want zij heeft gekozen. (192 blz Weeskind Geertrui groeit op in een domineesgezin in het begin van de vorige eeuw. Door geld weg te nemen uit een collectebus ontvlucht zij de benauwde sfeer: ze moet hard werken, verdient niets en mag dan als dank thuis in de kou zitten. Als keetvrouw komt ze met veel mannen in aanraking, van wie Willem de beste papieren heeft Hij wordt echter ziek en sterft. Na een opstand onder het keetvolk belandt Geertrui in de gevangenis Ze merkt dat ze een kind van Al- bert verwacht Deze bereikt dan een gopde nositie. waarnaar hij al jaren streefde. (192 blz Evenals Geertrui is het boek van Claas Bonte Harlekijn een streekroman, waarin twee broers verliefd worden op Jonne. Eile wint het. Een debiel kind dat zij ter wereld brengt is er de oorzaak van dat het huwelijk mislukt Eile aanvaardt het kind niet, wat re sulteert in een verhouding met Berber Maar Jonne. die al haar moe derliefde aan Pelle geeft, wil Eile niet afstaan aan Berber. Als het kind ernstig mishandeld wordt door zijn vader in het bijzijn van Berber, verafschuwt zij Eile en zoekt zij troost bij Teeuwis, die steeds als raadsman voor allen klaar staat. Voor hem begint dan pas het geluk, tegelijk met het droevige eind van Pelle's leven. (188 blz.) Er zijn slechts twee soorten mensen op aarde. Het mag ver wonderlijk lijken dat die twee el kaar zo weinig kennen. Blijkens de stroom literatuur over de ont moeting tussen man en vrouw we ten we er nog lang niet genoeg van. Wie vragenrubrieken inziet in Gezond Gez.in en Sextant ervaart dat velen tobben door onwetend heid op dit terrein. Dr. K. H. Wra- ge wil man en vrouw helpen met zijn boek Man en vrouw (Elsevier, 254 blz. met 73 illustraties). De schrijver gaat uitvoerig in op de vragen die hem tijdens lezingen of in persoonlijke gesprekken worden gesteld. De vertaling is van mr. Th. Bak-van Sonderen, arts. Het boek gaat ver uit boven de anatomische aspecten. Dr. Wra- ge gaat uit van de geestelijk-li chamelijke eenheid van man en vrouw. Veel klachten berusten op psychische oorsprong, zowel van meisjes als jonge vrouwen. „Leer vertrouwd te raken met het eigen lichaam, leer cyclische stemmings wisselingen herkennen en het vrouw-zijn positief accepteren." Wanneer mannen klagen over fri- gideit van hun vrouw „moesten zij weten dat zij niet zelden zélf hiervan de schuld zijn". Alle ken nis en prestaties op het gebied van de intieme gemeenschap beteke nen slechts een oppervlakkige en doordaar gemakkelijk vastlopende techniek wanneer zij niet voorko men uit een diepe liefde, hoogach ting en respect voor elkaar we derkerige zorgzaamheid en teder heid in het gewone leven horen er ook toe. De tekst van het boek gaat uit van de vele gekleurde afbeeldin gen. Weten en begrijpen kan on- juistè gedragingen en verdriet voorkomen Dat dit boek een be langrijke bijdrage tol begrip kan leveren, is buiten kiif. Ook Japan introduceert de nieuwe mode. Hier enige modellen voor het zomerseizoen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 9