Geheim van Drees muziek Heath waarschuwt Gemenebest voor Russische dreiging loeder zou dllen laten stiefdochter verdrinken Vogelstand op Brielse teer daalt alarmerend Italië niet bedreigd door een staatsgreep Rovers vingen bot Britse PTT gaat staken Biesbosch olie- vrij maken met schop en emmer Trein ontspoord door dichte mist Gesprekken over samenwerking Vrachtauto reed slaapkamer in ZATERDAG 16 JANUARI 1971 KERKRADE Twee mannen met nylonkousen over het hoofd hebben gistermiddag te Kerkrade een zilver kleurige kist met het opschrift „Am- ro-bank" die was voorzien van een hangslot, uit de hand van een 16-ja- rig meisje gerukt. Zij sprongen weer in de auto, waarin zij het meisje za ten op te wachten en verdwenen. De rovers wisten toen nog niet dat in de kist slechts administratieve beschei den zaten. De jonge vrouwelijke bankemployée A. M. uit Kerkrade had de kist gehaald bij de Amro- bank in Heerlen en was per trein naar Kerkrade teruggekeerd. Op weg van het stdtion naar de Amro-bank in Kerkrade werd zij overvalllen op de Kapellerlaan. voor de woning van de burgemeester. Zij haalde de kist wel meer in Heerlen op, zodat de po litie aanneemt dat de overvallers van deze gang van zaken op dè hoogte waren. Het meisje wist dat in de kist nooit geld zat. De auto, waarmee de overvallers wegreden, is een grote donkerkleu rige wagen van een ouder model, die 's morgens in Heerlen zou zijn gesto len. eside?U Podgorny van de Sowjetunie (links) en Sadat van Egypte tij- s de plechtikheid, waarbij Podgorny het lint doorknipt ter ingebruik stelling van de gigantische Assoeandam. afloop van de ingebruikstelling van de Assoeandam inspecteerden de werking van de stuwdam en het sluizencomplex. Na elf jaar bou- n is de dam, die 3,5 miljard gulden kostte en 110 meter hoog is, werking gesteld. sommige gevallen zelfs negentig procent SINGAPORE Een Russische kruiser (19.000 ton) en een onderzeebootjager voeren giste ren langs Singapore op weg naar de Indische Oceaan op het ogen blik dat de Britse premier Heath hier op de Gemenebestconferen tie opmerkte dat de ambitie van de Sowjetunie niet beperkt zal blijven tot de Middellandse Zee. Heath waarschuwde de Gemene best-leden voor deze dreiging, o.m. één van de redenen waarom Enge land wapens wil gaan leveren aan Zuid-Afrika zeer tot ongenoegen van de Afrikaanse landen met na men Zambia en Nigeria. Tanzania meende dat de wapen leveranties neer komen op „uitver koop" van de zwarte Afrikaanse landen. De Zambiaanse president Kaoenda waarschuwde dat elk land dat wapens aan Zuid-Afrika levert „met ons in conflict is". De Nigeriaanse minister van bui tenlandse zaken Arikpo noemde het zelfbedrog van Engeland te geloven dat de aan Zuid-Afrika verkochte wapens uitsluitend gebruikt zullen worden ter verdediging van de scheepvaartroutes tegen een ver meende Russische dreiging. Mocht Engeland ondanks onze bezwaren, be-' Sluiten dat het in zijn belang is wa- HAAG De vogelstand omgeving van Brielle en Irielse Meer gaat onrustba- achteruit. Dit deelt Gede- iail£rde Staten mee in het ant- op schriftelijke vragen inkele Statenleden, gaat hier niet alleen om de ende watervogels als de knob- pan en de fuut, maar ook om ptergasten. Met name de kuif- wordt in steeds kleinere aan- iin de omgeving van Brielle ge- Cijfers fcmmige gevallen gaat het om ermindering van rond negentig ït, een getal overigens dat al ook is genoemd voor de terug- «yan de vogelstand op de zuide- 'J eilanden, met name Goeree- lakkee. Gedeputeerde Staten schrijven de achteruitgang van de vogelstand in de eerste plaats toe aan de verslech terende waterkwaliteit, en met name aan het geringe zelfreinigende ver mogen van het water van de Brielse Maas. Rekreatie Niet minder groot is de negatieve invloed van het feit dat Steeds meer delen van een wilde vegetatie ver dwijnen, terwijl bovendien de druk van de recreatie almaar toeneemt. Hoe groot de invloed van al deze fac toren is op de eventuele achteruit gang van de flora is volgens het col lege niet békend. Enige maanden geleden kwamen vrijwel identieke alarmerende gelui den van Goeree-Overflakkee, waar eveneens de vogelstand zowel als de flora ernstig worden bedreigd. Broed plaatsen worden volledig ontvolkt, ook hier merendeels om milieu hygiënische redenen. LONDEN Volgende Week woens dag leggen 230.000 employés van de Britse PTT het werk neer, zo is door de vakvereniging meegedeeld. De rakvereniging deed de stakingsop- roep. die voor het gehele land geldt na verwerping van een aanbod van de regering tot een loonsverhoging van acht procent. Het sorteren en bestellen van de 35 miljoen brieven en 500.000 pakjes die elke 24 uur afgehandeld worden, zal achterwege blijven. Wat de telefoon dienst betreft, zal alleen het automa tische verkeer doorgang kunnen vin den. Het telefoonverkeer met het bui tenland zal voor het grootste deel stil liggen. Van de telegrammen zullen slechts dringende worden behandeld. Officier eist drie jaar gevangenisstraf £$STERDAM Een gevan- g Tra* van jaar met af- iste de officier bij de Am- ie rechtbank gisteren te- Ie 34-jarige Portugese ar- t Custodia D. De officier poging tot moord bewe- jagN'a wordt ervan beschuldigd /ogen getracht te hebben 16-jarige stiefdochter Celina te verdrinken door haar ge in de Amstel te duwen. Dat 'e in de nacht van 12 op 13 ig jaar. leisje, dat toen drie maanden vader en stiefmoeder woonde, dat zij 's avonds met ver- langs de Amstel was gaan '*Men om naar een verlichte brug ■n- Zij vond daarbij het touw snoer waarmee beiden onder 5 touwtje hadden gesprongen, ichte stelde voor een mummie f iG maken en hoewel het meis- ter zitting verklaarde, toen wat een mummie was. had iee ingestemd. Zij was daar- naar moeder van de knieën gebogen in het aan elkaar ge- P touw en snoer gewikkeld en y|Pt later terwijl zij op de kade muur lag door haar in het water zijn geduwd. „Leugens" „Allemaal leugens, zij is van de ka demuur gevallen", zei Custodia. Toen rechtbankpresident mr. Bletz wees op haar eerdere bekentenis zei ze dit niet te hebben verklaard. „Hoe komt dit dan op papier?" Verdachte: „Ik weet niet meer wat ik tegen de politic heb gezegd, hot kan wel en het kan niet waar zyn". Officier mr. L. van den Berge meende dat alleen door een reeks toe valligheden het meisje in leven was gebleven. Zij raakte door de val slechts licht gewond, had kans ge zien houvast te vinden, de waterstand was laag en de man die haar redde was lang genoeg om haar te kunnen grijpen en op de kant te trekken. Volgens mr. Van den Berge had verdachte gelogen toen zij verklaar de een poging te hebben gedaan Ce lina te redden. Volgens Celina had haar stiefmoeder nog over de kade muur gekeken maar was daarna ver dwenen. Niet normaal Verdachte's verdediger mr. IJff hechtte weinig geloof aan het verhaal van het meisje dat niet geheel nor maal was en ook door haar als ge tuige gehoorde vader "wat achterlijk" werd genoemd. Zij zou vernielzuchtig, agressief en leugenachtig zijn. Hij zei, dat het meisje aanvankelijk aan de politie had verklaard niet te weten of zij was gevallen of geduwd. Later had zij in een gesprek met een gees telijke gezegd dat zij haar stiefmoeder graag gestraft zag. Mr. IJff vroeg zich af of dit meisje, wier verklaring van doorslaggevende betekenis voor verdachte is, een ge tuige is waar men iets aan heeft. „Ze is niet helemaal normaal, heeft drie jaar over de eerste klas. klas gedaan en haar grootmoeder heeft zelfmoord gepleegd", aldus de verdediger. Hij vond het een lacune in het Neder landse recht, dat naar de persoonlijk heid van getuigen geen onderzoek behoeft te worden ingesteld. Voor het geval de rechtbank zijn cliënte schuldig achtte vroeg hij een '.odanige straf, dat zij binnen afzien bare tijd weer in vrijheid zou zijn. ..Drie jaar zou voor haar de genade klap zijn", aldus mr. IJff. Hij doelde daarmee op het feit dat verdachte tij dens haar voorarrest enige tijd in een psychiatrische inrichting was ver pleegd omdat zij niet tegen haar iso lement was opgewassen. Uitspraak 29 januari pens aan Zuid-Afrika te verkopen, dan zullen wij vrij zijn die maatrege len te nemen die het meest met onze belangen stroken", aldus minister Arikpo. Premier Heath verklaarde tevoren dat Engeland het recht heeft om zijn eigen zaken te behartigen. Het Ge menebest, aldus Heath, is geen hof van appel dat het recht heeft een definitief oordeel te vellen over de politiek en de daden van zijn leden. DEN HAAG Het Tweede-Ka merlid dr. Imkamp (D'66) heeft mi nister Bakker van verkeer en water staat schriftelijk gevraagd bij het op ruimen van de olieresten in de Bies bosch in te gaan op het aanbod van minister Den Toom van defensie om de genie bij het opruimen in te scha kelen. Volgens dr. Imkamp kan men beter 1000 man met 1000 emmers en schop pen inschakelen dan het grote mate rieel waar men op het ogenblik de olie mee probeert op te ruimen. Engeland en Rusland gaan op economisch gebied meer samenwerken LONDEN Engeland en Rusland gaan nauwer samenwerken op econo misch gebied. Hiertoe is een perma nente Intergouvernementele com missie in het leven geroepen. Men is reeds ver gevorderd met de onderhandelingen over de aanleg van een ijzermijn met verwerkende industrie en over het gebruik van containers in het handelsverkeer. Ontslagen hij Sphinx MAASTRICHT De raad van be stuur van de N.V. Koninklijke Sphinx-ceramiek in Maastricht heeft aan het adviesbureau voor organisatie en beleidsvorming Berenschot in Am sterdam opdracht gegeven het bedrijf door te lichten. Hoewel het onderzoek zich van hoog tot laag zal uitstrekken, is het vooral de 600 man sterke top van het bedrijf (beambten, opzichters en staf functionarissen) die zal worden door gelicht. Ontslagen en verschuivingen in deze niet direct bij het produktie- proces betrokken groep zullen wel licht noodzakelijk blijken. UTRECHT Bij Avenhom tussen Hoorn en Purmerend is gisteravond tijdens dichte mist een trein door een onveilig sein gereden en op een wis sel tot stilstand gekomen. Bij het achteruitrijden ontspoorde één rij tuig, waardoor het treinverkeer tot vanmorgen gestremd is geweest. De politieke situatie is er de laatste weken niet eenvoudiger op geworden. Tenminste niet in de Beeklaan, waar de Dreesen wonen. Vader Willem Drees is weliswaar al dertien jaar uit de politiek. Maar de banden met de partij zijn nog sterk. De PvdA heeft hem vanzelfspre kend na het afbreken van de officiële politieke carrière ere lid gemaakt van de partij. Wie erelid is. is ook lid van het algemene bestuur. En in deze functie krijgt vader Drees alle partijpapie ren. De vergaderingen bezoekt hij niet meer. omdat zijn gehoor te be perkt is. Niettemin leeft hij zeer in tensief mee met het wel en wee van de partij. Trouwens, van de kant van de PvdA wordt het contact met de oude voorman persoonlijk onderhouden. Van tijd tot tijd belt iemand van de partij aan om helemaal bij te praten en om mogelijk een advies te krij gen. Uiteraard, wil ik zeggen. Want de PvdA Jwas vroeger haast hele maal Drees, nr. 1 van lijst 1, weet je nog wel. if Onder één dak In het politieke pand aan de Beeklaan woont ook nog zoon Jan Drees. Hij is onlangs landelijk secre taris geworden van de nieuwe socia listische partij DS'70. Het is een partij, zo zeggen de oprichters, die qua ligging en opvattingen de PvdA is in de Drees-jaren. Maar goed. nu zitten PvdA van nu en DS'70 (PvdA van vroeger) onder één dak. Geen nood echter. Alles wordt correct afgehandeld. Wié de DS'70-secretaris Jan Drees opbelt, kan vader Willem Drees aan de lijn krijgen. Maar die geeft wel door. Och en al de socialistische post, die de postbesteller de Beek- laan inrijdt, komt als de adressering juist is, wel onder de goede ogen. Geen problemen daar. Ik kan me nauwelijks politieke meningsver schillen voorstellen onder dat dak Alleen, de politieke situatie is wat ingewikkeld. Laat dat dan tekenend zijn voor het gehele lieve vaderland De»ze week hoorde ik een diepe zucht in de PvdA opwellen: „Het is altijd weer het politieke noodlot van de progressieve partijen, dat er al tijd weer versplintering optreedt." Het werd met oprechte zorg gezegd. Het was haast een erkennen van on macht. Dc troost zij. dat ze er aan de uiterste rechtse kant ook wat van afsplinteren kunnen. if Hoogste ambtenaar Het Drees-venhaal is nog niet uit. Elders in Den Haag woont de 48-ja- rige Willem Drees jr., die lijsttrek ker wordt van DS'70. Het is het grote raadsel. Deze Drees werd, voor hij een paar weken geleden in de politiek sprong, als thesaurier-generaal gezien als de DREES, W. VADER DREES hoogste ambtenaar in Nederland. Misschien dat een andere hoge amb tenaar dit tegenspreekt. Maar dat is dan uit rivaliteit. Waarom, is de vraag, gaf hij de hoogste ambtelijke positie als zeer belangrijke adviseur van de minister van financiën en het gehele kabinet op en waarom verliet hij zijn zo in vloedrijke plaats om zich over te ge ven aan de ongewisse politiek'' Een verklaring is, dat hij als .grote man achter de schermen zich jaren alle kleuren van de regenboog heeft zitten ergeren aan de drammende Kamerleden, die maar geld vroegen voor hun eigen belangengroepjes. en aan de ministers, die na al dat door douwen, eindelijk toegaven. Het moet haast wel. Want de eer ste dag. dat hij „vrij'' man was. or- plofte Drees jr. En de confessionele partijen bleken in zijn ogen in niet geringe mate schuld te zijn van de politieke ellende if En de cijfers De tweede vraag is waarom 's lands hoogste financiële man, die al les van wat er mogelijk is van al die politieke wensen moet afweten, uit gesproken een partij koos met het minst uitgewerkte program, waarin zelfs niets wordt gekwantificeerd. De andere politieke partijen wil len eerlijk zijn en zeggen: goed veel is nodig voor ons welzijn en voor een grotere rechtvaardigheid, maar de financiële ruimte is niet groot en denk aan de inflatie. Deze instelling is niet bij DS'70 te bespeuren. Toch koos Drees ineens voor deze partij. Dat gebeurde heel bewust. Men zegt, dat hij zich spon taan, tot verrassing van de oprich ters, aanmeldde. Dit moet het geheim van Drees zijn. Mogelijk ligt de oplossing toch in de Beeklaan. Een nieuwe Drees-carrière wordt nu met spanning gevolgd Hoeveel zetels worden het? Als Drees jr. mislukt? Dan mag hij terugkomen, zegt Der Haag grootmoedig, maar dan wel als the saurier-korporaal. if Spanningen Het RAI-congrescentrum in Am sterdam ziet een belangrijke politieke gebeurtenis tegemoet van drie da gen. Donderdag 4, vrijdag 5 en za terdag 6 februari wordt het congres gehouden, waarover al zo lang is ge praat. Dan zal het machtige congres met 700 PvdA-afgevaardigden. en met nog zo'n 800 toeschouwers tij dens de hoogtepunten beslissen over de komende regeringsperiode Het wordt echt beslissen na na tuurlijk de voorbereide adviezen van De belangrijke beslissing is niet zo moeilijk te voorspellen. De deur blijft zo goed als dicht. De partij plaatst zich automatisch in het isole ment. Voor de regeringspartijen, WD KVP, ARP en CHU, staat de partij buiten de lijnen. Het is echter een politieke wet, dat het spel verder gaat, verder moet worden gespeeld, met alle spanningen die erbij horen Die spanningen gaan dan optreden tussen de VVD en de confessionele partijen en worden heviger naarma te de verkiezingen naderen. Dat is niet zo verwonderlijk, maar alles wordt scherper, omdat het na tuurlijke tegenspel ontbreekt en on derling ontstaat. Deerling ontstaat. Hier ligt een stuk taktiek van de PvdA. waaraan zo'n machtig con gres niet direct denkt, het dagelijks bestuur, dat goed stuur geeft. if Afwachten maar Deze week was het in de Eerste Kamer mis tussen de regeringsvier. Dat gebeurt wel meer in dit onaf hankelijke en zelfbewuste gezel schap. Het ging over de Oost-Groningen- motie, die alleen de VVD niet had ondertekend. ARP-Biesheuvel en CHU-Mellema snelden uit de Twee de Kamer naar de overkant, na door een waarnemer gewaarschuwd te zijn, om het "uurtje te blussen. De oppositie van de PvdA is er DREES, J. M. vaak één geweest van tiendenper centages meer of minder en altijd even verder gaan dan de regering mogelijk achtte Erg wezenlijk was dat niet altijd. Een andere manier van oppositie is die van de afzijdigheid en van afwachten lot hel tussen de vier re geringspartners breekt of er ruzie in de CDU-tent ontstaat. De kans, dat deze weinig inspan nende oppositie succes heeft, zit er natuurlijk meer in. Misschien dat Veringa. De Jong, Biesheuvel en Udink straks het pre mier-probleem niet oplossen. Ge beurt dat wel en komt er een kabi net volgens de oude samenstelling, dan wacht de PvdA trouw verder af. Dat deed men ook al bij de start van het kabinet-De Jong Je kunt ook wachten tot je een ons weegt. D'66 ziet dat misschien als een vertraagde explosie. BERT DE JONG Schotland heeft vele Parijse coutu riers geïnspireerd bij het samenstel len van hun nieuwe collectie. Foto: Jean Patou presenteerde deze baret in blauwe Schotse ruit met vynil cocarde. ROME Een commissie uit het Italiaanse parlement is tot de conclusie gekomen, dat er geen bewyzen zyn voor de stel ling dat Italië in de zomer van 1964 bedreigd is door een staats greep. Blijkens een gisteren gepubliceerd bericht is de meerderheid van de 18 leden tellende commissie er wel van overtuigd, dat een voormalige staf chef van het leger, generaal Giovanni de Lorenzo, zich in die tijd aan onre gelmatigheden schuldig heeft ge maakt. Zo had hij voor een eventuele noodtoestand plannen opgesteld, zon der de overheid hierin te kennen. In de bewuste periode heersten in Italië ernstige politieke spanningen, nadat de regering onder de tegen woordige minister van buitenlandse zaken. Aldo Moro, ten val was ge bracht. Een maand later werd de cri sis opgelost door de vorming van een kabinet van centrum-links. De nu 63-jarige generaal De Loren zo. die als afgevaardigde van de mo narchistische partij zitting heeft in het parlement, was toen hoofd van de gendarmerie. Hij onderhield echter nog nauwe relaties met de contra spionagedienst, waarvan hij daarvoor de leider was geweest. Deze dienst had hij, volgens het rapport, gebruikt om een lijst van 713 mensen op te stellen, die in een noodsituatie zouden mo fv°n worden opgepakt. Voorts liet hij van duizenden men sen uit het openbare leven, onder wie politici en kerkelijke leiders, dossiers aanleggen. Ook werd hem kwalijk genomen, dat hij buiten de minister van binnenlandse zaken om een. sche ma had opgesteld voor het bezetten van politiebureaus in het gehele land. DEN HAAG De Politieke Partij Radicalen gaat besprekingen over sa menwerking voor de komende kamer verkiezingen beginnen met D'66 en 1 de ESP (Evangelische Solidariteils- partij. gevormd door radicale anti revolutionairen). Dit laatste gesprek vindt plaats op uitnodiging van de ESP. PANNINGEN Een zware vracht wagen van een Delftse firma heeft zich gistermiddag ter hoogte van halfweg in Maasbree (L) in een wo ning geboord. De vrachtwagen kwam deels in de slaapkamer en deels in een opslagplaats voor fruit terecht. De voorgevel van het huis scheurde over de gehele lengte. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. De in de opslagplaats werkzame per sonen waren juist een kopje koffie gaan drinken. De vrachtauto-cabine raakte total-loss. De botsing ontstond toen de chauffeur aan het einde van de provinciale (Middenpeel) weg In plaats van af te slaan rechtdoor reed. Britse politie verricht arrestatie wegens aanslag op minister LONDEN De Engelse politie heeft gisteren een onbekend aantal mensen gearresteerd, die ervan ver dacht worden betrokken te zijn ge weest bij de aanslag, die afgelopen dinsdag werd gepleegd op de Britse minister van arbeidszaken Carr Na te zijn verhoord zijn de in hechtenis genomen personen weer vrijgelaten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 5