Geen fruitslaatje van religies maken Hervormde jeugdraad naar Driebergen verhuisd R.K. KERK NIET BINNEN 5 JAAR BIJ WERELDRAAD VU-directeuren zeggen medewerking aan studentenblad op Vernieuwing wal-radi langs Nieuwe Waterwl Een woord voor vandaag Discussie over wereldgodsdiensten Uw probleem is het onze. Wegens kwetsende artikelen Drie leden van Joodse defensie liga vervolgd Bucher nog steeds niet vrijgelaten Twee statenkringen CHU contra Kikkert Akkoord Polen en Wereldraad Wijziging van grondwet voor autorijscholen Vijf jeugdorganisaties in De Drieburg Doodstraffen voltrokken in Kameroen BEROEPINGSWERK Rijk verruim subsidie vooi jeugdwerk nii Studierichting planologie 1 Duitsland kri 5000 km2 va continentaal p ZATERDAG 16 JANUARI 1971 yrEn zij raakten volkomen hun verstand kwijt en spraken er met elkander over wat zij Jezus zouden doen" Lucas 6:11). Jezus past niet in de wereld van de Farizeëen en schriftgeleerden. Hij is in we zen te lastig. Hij gooit te veel omver. Ach, zo is het altijd gegaan tot op de dag van vandaag. Er is eens gezegd, dat Jezus veel meer volgelingen zou hebben als Hij hen maar meer vrij liet. Dat is het kardinale punt. Waar Jezus ver schijnt, grijpt Hij in in het leven van de mens. En de mens begint zich te verzetten. Met Jezus leven? Het is veel te zwaar. Hij wil wegen bewandelen, die wij willen mijden. Jezus wil Zijn stempel op onze handel en wandel drukken! Het is de strijd, die de mens heeft te voeren. Hij heeft te kiezen: of zichzelf of Jezus. Jezus is te lastig. Hij wil ons hart breken, Hij wil, dal we ons naar Hem wenden, Hij wil, dat we onszelf in Hem verliezen. De Farizeeën beraamden plannen om met Hem af te rekenen. Hoe- velen hebben al niet met Jezus afgerekend, omdat Hij de Wereld waarin zij leven omver wil werpen? We lezen vandaag: Lucas 1 vers 46 tot 55. We lezen morgen: Lucas 7 vers 18 tot 23. (Door H. Biersteker) ADDIS ABEBA Een zeker spanning wordt voelbaar wanneer de leden van het centraal comité van de wereldraad van kerken zich bezighouden met die dialoog met belijders van andere godsdiensten, een van de belangrijkste thema's van deze zitting. Spanning tussen hen die het gesprek met de synagoge voeren en de openbaring van God in de geschiedenis benadrukken en bijvoor beeld diegenen, die temidden van een hindoe-cultuur leven. Maar ook spanning tussen twee generaties christenen uit eenzelfde Afri kaans land. Zo vraagt ds. Kibongi uit Kongo- Brazzaville: 'Is de bijbelse openba ring niet het antwoord op de religies der mensen? Moet ik nu gaan dialo giseren met zonen van de religie, die ik juist met zonen van de religie, die ik juist heb opgegeven voor de zaak van Christus? Moet ik nu mijn geloof eerst weer als een van de vele reli gies gaan zin? Als ik me nee nani- Brieven die niet zijn voorzien van naam en adres kannen niet In oehandeUns worden genomen. Ge heimhouding Is verzekerd. Vragen die niet onderling met elkaar (n verband staan moeten in afzonder lijke bileven worden gesteld. Per brief dient een galden aan postze gels te worden Ingesloten. Vraag: Ruim een jaar geleden kreeg ik zaden van een amaryllis. Ik zaaide ze, plantte ze voor de winter uit in bakjes en liet ze tot .half september buiten staan. Het waren mooie bollen. Half september rooide ik ze en legde ze op zolder te drogen. Hoe nu? Men heeft me ver teld dat ze na drie jaar gaan bloeien. Antwoord: Pot de bollen op in een mengsel van twee delen bladaarde, een deel oude mest, een deel zand. slechts de helft of een derde van de bol bedekken. Wees voorzichtig met de vlezige delen van de wortel en druk niet te stijf aan. Temperatuur 17 tot 19 graden C. Houd ze aan de droge kant (anders komt er te veel blad en kan de knop zich niet ont plooien). Als de bloemknop boven de bol uitkomt, meer water geven. Plaats de plant voor een zonnig raam in de verwarmde kamer. Komen de bloemen uit, geef dan eenmaal per week kunstmest. Na de bloei verzorgen met water en een maal in de week kunstmest tot eind september. Als de bladen afsterven, stopt u bemesting en gieten en zet de pot in de kast van een verwarmde kamer. In januari pot u de bol opnieuw op. Dan kunnen de jonge bollen, mits voorzien van wortels, eraf genomen worden. Ze moeten een omvang van 18 20 cm hebben. Wil men dat de plant met de kerst bloeit, dan de bol in augustus laten afsterven en begin november oppotten. Vraag: Ik heb een paar licht-crème-kleurige zeemleren handschoenen, die erg vuil zijn ge worden. Hoe kan ik die reinigen? En verven? Antwoord: Handschoenen wassen Js een secure bezigheid. Leer, ook zeemleer, mag niet met een synthe tisch middel gewassen worden. Wel mag u huishoud- of vlokkenzeep ge bruiken. Drogen niet bij de kacnel en in de zon. Tijdens het drogen ze zo nu en dan aantrekken om de vorm er in te houden. Twijfelt u aan de wasbaarheld van de handschoenen, dan met tetra of wasbenzine behandelen. (Denk om het brandgevaar!) Laat ze een kwar tier weken. Knijp ze voorzichtig uit en strijk ze met een droge schone doek schoon en glad. Trek ze niet aan voordat ze volkomen droog zijn. Met bont gevoerde handschoenen kunt u in een goede shampoo was sen. Eerst de bultenkat drogen en dan omdraaien en het bont laten drogen. U kunt uw handschoenen het beste bewaren, wanneer u ze met wasknijpers aan een lint in uw kast ophangt. Verven is werk van vakmensen. Vraag: Er lopen maar steeds mier tjes in onze kasten en we weten niet waar ze vandaan komen. Hoe be strijden we ze? Antwoord: Suikermiertjes zijn een zeer hardnekkig soort ongedierte. Ze hebben vaak als centrum een verge ten fles, waarin zoetigheid, limonade of stroop heeft gezeten of gember. Door een klein gaatje, bjjvoorbeeld van de kurketrekker. gaan ze in en uit en maken broodtrommel en sui kerpotten onveilig. Verdrijven door wat stroop, ver mengd met gist, op de plaats te zet- ten. waar ze het meest voorkomen. Meestal helpt dit wel. Zet verder eens een schoteltje met gesneden komkommer neer. Tenslotte houdt geen enkele mier ervan als er veel gelucht en gesopt wordt. In het ui terste geval spuiten met een Insecti cide, maar dat is gevaarlijk voor kinderen en vergiftig. VRAAG: Wat te doen tegen hout worm? ANTWOORD: Neem twee de'en zuivere gele was. vijf delen terpen tijn en twee delen cayennepoeder. Was lost snel op in terpentijn (ver warmen is gevaarlijk). Is dit meng sel klaar, dan roeren we de cayen nepeper erdoor Wie dit mengsel steeds gebruikt bij het opwrijven van de meubelen, kan er zeker van *ijn dat de houtwormen, indien aan wezig, vernietigd worden en dat hun komst verhinderd wordt. (Van een onzer redacteuren) AMSTERDAM Het voort bestaan van Pharetra, studen tenblad aan de Vrije Universiteit is aan een zijden draad komen te hangen doordat de universiteit niet langer meewerkt aan de verspreiding van het blad. In een brief aan Pharetra schrijven de directeuren van de VU, dat in de nummers van de laatste maanden „gevoelens, welke men uit religieus en ethisch gezichtspunt in de publici teit behoort te respecteren, dermate veelvuldig en ernstig gekwetst wor den", dat directeuren in overeenstem ming met curatoren tot dit besluit zijn gekomen. De verzorging van adresbanden is op staande voet ge staakt. De redactieleden hebben tevens elk persoonlijk een brief ontvangen, waarin zij uitgenodigd worden om maandag voor het college van toe zicht en tucht van de universiteit te verschijnen, waarvan rector magnifi cus prof. mr. W. F. de Gaay Fortman voorzitter is. WASHINGTON Twee leden van de militante Joodse defensie-liga in de VS en een nauwe medewerker van de Liga die in Israël zou zijn, zijn gisteren officieel beschuldigd van overtreding van de federale wetten op de wapencontrole. Minister van justitie Mitchell deelde dit gisteren mee. Het trio zou valse namen hebben gebruikt om in juli wapens te kunnen kopen bij een erkend wapenhande laar in Woodburne. De beschuldigden zijn de 20-jarige Sandor Stemberg, de 32-jarige David Sommer en de 22-jarige Aaron Blumenthal. Stemberg staat aan het hoofd van de defensie van de liga en is chef-in structeur van de karateschool. Zoals bekend heeft de defensieliga een be langrijke rol gespeeld bij de jongste demonstraties In de VS tegen de be handeling van de Joden in Rusland. De Sowjetunie heeft Amerika verwe ten dat zij de intimidatie van Rus sische personen in de VS door Zionis tische extremisten oogluikend heeft toegestaan. RIO DE JANEIRO Zowel in Brazilië als in Zwitserland groeide vanmorgen de bezorgdheid over de veiligheid van de ontvoerde Zwitser- j se ambassadeur Bucher, die nog l steeds werd vastgehouden, hoewel de 70 politieke ruil-gevangenen al 1 dagen vrij. De ontvoerders hadden beloofd Bucher direct na aankomst van de gevangenen in Chili los te laten. Er werd rekening gehouden met de mo gelijkheid, dat de vrijlating tot een „veilig moment" was opgeschort. In Rio is een grote politiemacht op de been. GRONINGEN Twee Oostgro- ningse statenkringen van de CHU (Winschoten en Oude Pekela) hebben besloten de kandidatuur van de heer H. Kikkert voor het lidmaatschap van de Tweede Kamer niet te steu nen. Zij hebben hun vertrouwen in de heer Kikkert opgezegd in verband met het door hem gelanceerde plan een militair oefenterrein in de ge meente Vlagtwedde aan te leggen, het plan, waartegen in Oost-Gronin- gen veel 'weerstand bestaat. Redacteur Gerbrand Feenstra zei ons geen flauw vermoeden te heb ben om welke artikelen het gaat. „Eventueel zouden ze overal over kunnen vallen, maar het behoorde absoluut ndet tot ons redactiebeleid, om religieuze of ethische gevoelens te kwetsen. We hebben heus wel wat anders te doen". De huidige redactie week in zover re van haar voorgangsters af, dat zij zich meer bezig heeft gehouden met zaken in het raakvlak van universi teit en maatschappij, terwijl de vori ge vooral op de literaire toer gingen. De brief is volkomen onverwacht gekomen, zonder ook maar één waar schuwing vooraf. Gezien de vrij brus- ke toon vreest de heer Feenstra, dat de beslissing wel onherroepelijk zal zijn. Dat betekent vrijwel zeker, dat Pharetra na een bestaan van 26 jaar verdwijnt, want zonder de medewer king van de universiteit bij de ver zorging van de adresbanden is ver zending onmogelijk. Pharetra wordt gezonden aan 3500 studenten. Het abonnementsgeld is begrepen in hun lidmaatschapsgeld van de grondraaci van de VU. Daar naast heeft men nog circa vierhon derd losse abonnees (wetenschappe lijk staf, oud VU-mensen). Het blad is een uitgave van de studentenraad aan de Vrije Uhiversiteit (SRVU). GENEVE De Poolse regering en de Wereldraad van Kerken hebben ren drie-jaren-overeenkomst gesloten voor de verbetering van de welzijns zorg in Polen. Het plan zal worden uitgevoerd door de Poolse raad van kerken. Het voorziet in jaarlijks honderd aanvul lende verpleegplaatsen voor chronisch zieke bejaarden in staats- en kerkin- stellingen, audiovisuele hulpmiddelen voor de opleiding van verpleegsters en maatschappelijk werkers, medi- ohe apparatuur voor researchwerk en voedselpakketten met een hoge calo- riewaarde. De kosten bedragen voor de We reldraad acht ton, voor de Poolse re gering drie ton. mist samen moet bidden, wat zeggen we dan, tot wie spreken we dan? Voorzover ik weet heeft hij het tot zijn voorvaderen en ik tot God..." De jeugdgedelegeerde Tsoubaloko, eveneens uit Kongo-Brazzaville: 'Wij in Afrika hebben het evangelie niet bepaald in de dialoog ontvangen. De missionarissen wisten meteen al dat al onze tradities onchristelijk waren. En onze broeders die zich tegen die opruiming verzet hebben, zijn dat nu degenen, met wie wij de dialoog moe ten gaan voeren? Is het niet belang rijk dat wij eerst weer eens uitzoeken wat goed is in onze Afrikaanse tradi ties? Westelijke en oostelijke tradities hebben Afrika 'ZO door elkaar ge schud, dat we ons eigen erfdeel niet meer kennen.' Verlegenheid Er is bezorgdheid dat men het christelijk geloof mét de andere reli gies op één hoop gaat gooien. John Coventry SMith, de wijze Ameri kaanse oudgediende in de wereld raad, citeert een rabbijn: 'Dat jullie zo goed met elkaar kunt praten, en het zo eens wordt, komt doordat geen van jullie echt nog iets gelooft... 'Maar tegelijk zegt Smith nog altijd onder de indruk te zijn van een Hin doese chirurg die in zijn Japanse 2en- delingentijd zijn vrouw had moeten opereren en daarvMr tegen hem ge zegd had: 'Ik bid voor uw vrouw, bidt uvoor mij?' Verder herinnert hij zich, dat een christelijke zendeling eens tegen radhakrisjnan had gezegd: 'Het brengt mij in verlegenheid u te moeten zeggen, dat Christus het licht der wereld is.' Waarop deze -ant woordde: .Waarom broeder, dat staat toch in uw Nieuw Testamentje?' Persoonlijk vlak Het zijn vragen en opmerkingen, waarmee de hindoekenner dr. Stanley Samartha van de verenigde kerk van Zuid-India, die de betrokken 'initia tieven van de wereldraad leidt, in zijn referaat geducht rekening heeft gehpuden. Het gaat niet om een ge sprek 'tussen het christendom en de andere wereldgodsdiensten, zegt hij, 'maar tussen christenen en mensen van andere geloofsovertuigingen.' Dus ontmoetingen in het persoonlijke vlak Er worden ook niet, zoals gesugge- reed ls, gezamenlijke godsdienstoefe ningen gehouden. 'We zijn écht niet van plan om er een fruitslaatje van religies van te maken. Maar u moet wel bedenken, dat we elkaar alleen van onze geschriften kennen. In de dialoog in Ajaltoun in maart vorig jaar hebben de anglicanen in het bij zijn van moslems, hindoes en boedd histen de eucharistie gevierd en de betekenis ervan aan hen uitgelegd. Toen zei een omstander: Dit is voor het eerst in mijn leven als hindoe dat er een andere dimensie van het chris telijk gelocf voor me opengaat. En zo werd voor christenen op hun beurt voor het eerst een andere dimensie duidelijk van het zen-boeddhisme toen zij een -belijder daarvan zagen mediteren. Wij kennen eikaars geloof alleen als denkbeelden. Maar we zul- WAARHEID EN EENHEID Orgaan voor het gereformeerd leven. Ultg. Karssen, Bodegraven (vraagt proefnummer) lenlen eikaars wezen voor elkaar moeten openen om door de geijkte begrippen heen te breken,' aldus dr. Samartha. De hele discussie is bedoeld om de staf van de wereldraad instrucltés te geven over de initiatieven die zij op dit terrein moet ontwikkelen en de manier waarop zij zal reageren op de talrijke uitnodigingen tot gesprekken die haar uit andere wereldgodsdiens ten bereiken. Het is beslist niet de bedoeling van de wereldraad om nu ook in inter-religieuze organisaties te gaan zitten. Het is echter wel duide lijk. dat de kerken in verschillende culturen al veel verder zijn dan al leen maar praten over de dialoog. Zij zitten er al middenin. De vraag ligt nu voor het centraal comité hoe de geleerde lessen en de gewonnen in zichten uit deze praktijk gemeengoed kunnen worden in de oecumenische beweging 'opdat de dialoog werkelijk een gelovige dialoog wordt'. Over het doel van de dialoog is men -zeer voorzichtig. Bijna onge merkt glipt men in de paragraaf over naar de mogelijkheden ervan, name lijk 'dat ons verstaan van Christus verbreed en verdiept wordt. Dat is de ervaring van velen die eraan hebben deelgenomen'. Een citaat uit een der aanbevelin gen van Uppsala (1968) wordt her haald: „Als christenen geloven wij dat Christus in deze dialoog spreekt, zichzelf openbarend aan wie Hem niet kennen en correcties aanbren gend bij wie Hem wel kennen op hun begrensde en verwrongen kennis van hem." Wel moeten volgens de voorgestelde aanbevelingen de deelnemers aan een dergelijke dialoog behoorlijk worden voorgeselecteerd en dat doet dan toch weer aan een competitie denken. Het wordt aanvaardbaar wanneer men van Samartha hoort dat de an dere partners er toch recht op hebben om mensen te ontmoeten die weten wat zij geloven en die de geode ge zindheid hebben om mensen te ont moeten die weten wat zij geloven en die de goede gezindheid hebben om deze gesprekken te voeren. Als on derwerpen voor de dialoog met men sen van andere gelijksoortige geloof sovertuigingen denkt men bij de we reldraad vooral aan algemeen mense lijke vraagstukken. Het gevoeligst blijft een passage in de voorgestelde aanbevelingen, vol gens welke de christenen in de dia loog hun Heer volgen die hen zal vertrouwde kring alle dingen in ZIJN hand houdt". Die motie was ook te vinden in het al eerder weergegeven betoog van de Libanese metropolite en islamkenner Khodr. Die riep de christenen op om met de bruid uit het Hooglied op zoek te gaan naar hun bruidegom: „De wachters die in de stad him ronde deden troffen mij aan: hebt gij ook mijn beminde ge zien?" Onze enige taak is de voet stappen van Christus te volgen zoals ze in vervaagde vormen in andere re ligies ontdekt kunnen worden, zegt Khodr. Hij is er al, het moet alleen duidelijk worden gemaakt, maar prof. Berkhof blijft ten aanzien hiervan met de vraag zitten: „Er is ons toch niet gezegd: Hij maakt alle dingen duidelijk, maar: Hij maakt alle din gen nieuw?" DEN HAAG De regering heeft bij de Tweede Kamer een wetsont werp ingediend tot wijziging vanhet artikel in de grondwet dat de vrijheid van onderwijs regelt. De bedoeling is de bestaande belemmeringen weg te nemen voor een bevredigende rege ling inzake de autorijscholen en het schriftelijk onderwijs. DRIEBERGEN Deze week heeft als laatste de Hervormde Jeugdraad zijn intrek genomen in „De Drieburg". Vijf landelijke christelijke jeugdorganisaties hebben nu een gemeenschappe lijke centrale huisvesting in dit complex, tegenover „Kerk en Wereld", vlak bij „Hydepark" op de weg van Driebergen naar Doorn. ,.De Drieburg" is nu het adres van het Landelijk cenitrum voor gerefor meerd jeugdwerk (LCGJ). Evange lisch herstel en opbouw (EH en O), het Christelijk jongerenverbond (CJV), de Christelijke jeugdraad (CJR) en de Hervormde jeugdraad (HJR). 66-2000 Deze concentratie is een van de uitvloeisels van de actie „Kerk 66-2000", waarbij hervormde jongeren gevraagd werd r.aar hun wensen en inzichten voor de kerk op weg naar het jaar 2000. De hervorm d-gerefor- meerde samenwerking stond hoog ge noteerd en resulteerde in de interker kelijke vervolgactie „Samen op weg", namelijk naar eenwording tussen de Nederlandse Hervormde Kerk en de Gereformeerde Kerken, uiterlijk in 1980. Wat is nieuw, in hoeverre is er sprake van integratie en hoezeer heb ben de organisaties hun eigen gezicht behouden? De heer J. J. Brörens, al gemeen secretaris van de HJR: er is nog geen sprake van integratie. Voor lopig blijft ieder nog het eigen bedrijf runnen, al zijn binnen de ene behui zing een aantal dingen gemeenschap pelijk: telefooncentrale, expeditie, kantine en dergelijke. Formeel zijn er verschillen in aanpak en verhouding tot de eigen kerk. Het belangrijke LCGJ bijvoorbeeld staat veel vrijer, dan de HJR. De laatste is een van de organen van bijstand van de hervormde synode, maar het LCGJ is formeel geen enkele verant woording schuldig aan de gerefor meerde synode, omdat het van een gelijknamige vereniging uitgaat. In dit LCGJ zijn twee bonden opgeno men: de bond voor gereformeerde jeugdorganisatie en de bond van ge reformeerde jeugdverenigingen. Maar het samen wonen is ongetwij feld bevorderlijk voor het directe ADDIS ABEBA De kwestie van het toetreden van de Rooms- Katholieke Kerek tot de Wereld raad van Kerken zal waarschijn lijk niet binnen de komende vijf jaar geregeld' worden, zo is gis teren meegedeeld in kringen rond het bestuur van de Wereld raad in Addis Abeba. Tot deze conclusie is men gekomen na de discussies over rapport van de gemeenschappelijke werkgroep van de R.K. Kerk en de Wereldraad. Pater Jerome Hamer van het Vati caanse secretariaat voor de Eenheid der christenen, verklaarde dat inten sivering van de samenwerking tussen het Vaticaan en de Wereldraad een serie ernstige vragen oproept Hij noemde in dit verband de vraag naar de plaats die het zoeken naar de zichtbare eenheid van alle christenen in een enkele kerk in het geheel van de activiteiten van de Wereldraad in neemt en de vraag naar de invloed van de Wereldraad op het denken, de politiek en de programma's van de leden-kerken. Voorts vroeg hij zich af wat de concrete invloed van het lidmaat schap van de Wereldraad is op de crisis die de meeste christelijke ker ken op het ogenblik zelf doormaken en of en in hoever er thans bij de roomskatholieken wel een echt ver langen leeft naar het mogelijk toe komstige lidmaatschap van hun kerk van de Wereldraad. Onvoldoende Een vergelijking en onderzoek van denkbeelden, structuren en program ma's zijn volgens hem alleen niet vol doende. Men moet tot een gemeen schappelijke ervaring komen, maar die is niet in een dag te krijgen. Pa-' ter Hamer legde er de nadruk op dat de R.K. Kerk in de kwestie van het lidmaatschap van de Wereldraad zelf het laatste woord heeft. Dr. Lucas Vischer van de wereld raad gaf onomwonden te kennen dat de raad pas over het lidmaatschap van de R.K. Kerk kan gaan praten als deze kerk duidelijk te kennen heeft gegeven dat zij lid wil worden. Hij achtte het een open vraag of de samenwerking in hetzelfde tempo kan worden uitgebreid als in het verle den. Verlaging van het tempo zou niet verwonderlijk zijn. In het gemeenschappelijke rapport Pillen verdwijnen: Capsules beter AMSTERDAM De commissie Praktische farmacie voorspelt,, dat medicijnen in de vorm van pillen hun tijd spoedig hebben gehad en plaats zullen maken voor capsules. Zowel uit medisch als uit farma ceutisch aogpunt verdienen capsules verre de voorkeur boven toediening van pillen, aldus de commissie in het Nederlands tijdschrift voor ge neeskunde. De voordelen van capsules zijn: een grotere nauwkeurigheid in de do sering, een grotere houdbaarheid, meer hygiëne en minder kans op aanwezigheid van ziektekiemen. Ook het directe effect is groter, doordat de werkzame stof sneller in de maag vrijkomt dan die van pillen, een voordeel dat niet geldt t.a.v. tablet ten, die eveneens snel uiteenvallen. In deze tabletten worden alleen de lichte geneesmiddelen verwerkt. JAOENDE Ernest Ouandie, lei der van de „Beweging voor de volke ren van Kameroen", Raphael Fotsing, contactman tussen bisschop Ndongrrto en Ouandie eo Gabriel Tabeu, leider van de „Beweging van het heilig kruis voor de nationale bevrijding van Kameroen", zijn gisterochtend door middel van de kogel terechtge steld. De terechtstelling geschiedde in het openbaar. De tereehtgestelden werden vorige week ter dood veroordeeld, samen met de bisschop van Kameroen, Al- bert Ndongmo. De doodstraf voor bis schop Ndongmo werd inmiddels ge wijzigd in levenslange gevangenis straf door president Aihidio van Ka meroen. Maar de doodstraffen van Ouandi, Tabeu en van Fotsing wer den door Ahidjo bekrachtigd. contact. De heer Brörens: je kunt zo bij elkaar binnenlopen. Samenwerking Vooral op provinciaal vlak wordt al het nodige samen gedaan en landelijk wordt'dit bevorderd: advies verschaf fen, trainingsweekends organiseren voor plaatselijk en regionaal kader. De HJR neemt deel aan de uitgave van Novum, informatie- en documen tatieblad mede van en voor het LCGJ en het CJV. Ook is een LCGJ-er op genomen in de redactie van M3 de maandelijks verschijnende map met losbladig programma-materiaal voor vormingswerk met jongeren en jong volwassenen. een HJR-publikatie in samenwerking met de doopsgezinde jeugdcentrale en de vrijzinnig chns- lijke jeugdcentrale. De verwachting is, dat zodra de betrokken organisaties goed gewend zijn aan de nieuwe gemeenschappe lijke behuizing meer vormen van samenwerking en collectieve actie tot ontwikkeling zullen komen. Wat dia- konale hulpverleningsprojecten be treft, is al een studiegroepje met de eerste verkenningen begonnen. J GEREF KERKEN (buiten verband) I Beroepen te Oostelijk Flevoland: L. W. G. Blokhuis te Wezep. DR. LUCAS VISCHER van de Wereldraad en de R.K. wordt ook gewezen op de kwestie het gemengde huwelijk. Dr. Vis was van mening dat men beter gemeenschappelijke opvatting het huwelijk in deze tijd kan uit ken dan uitsluitend de nadruk te gen op de kerkrechtelijke kant de zaak. RIJSWIJK Van het rijk is nig te verwachten voor het pla lijk jeugd- en jongerenwerk, d financiële nood is geraakt. Het j culier initiatief, dat dit werl stand brengt, zal meer dan vooi een beroep moeten doen op de p selijke overheid, aldus Drs. K. L ma van het ministerie van Crm. De regering is wel bereid in i tuele noodgevallen de subsidie v personeelskosten te verhogen vl tot 47 procent. DEN HAAG Het Acade Statuut zal zodanig worden gew dat kan iworden overgegaan t instelling van de studierichtin planologie (het probleem var ruimtelijke ordening), zowel in culteit der sociale wetenschappi in de interfaculteit der aardrijk l: de en prehistorie. De inrichting en d£ omvang examens van een afzonderlijke ding tot bestudering van en zoek naar de facetten, die ruimtelijke ordening betrekking ben, werd noodzakelijk geacht in de maatschappij een steeds g vraag naar op dit terrein w schappelijk geschoolde onderzo ontstaat. Het kabinet is gisteren akkoor gaan met een ontwerp-besluit ke, waarin nog wordt voorgeste aan de inwerkingtreding daarvi rugwerkende kracht, te verlenen september van het vorige jaar. DEN HAAG Van het landse deel van het continental zal 5000 vierkante kilometer Duitsland overgaan. De Neder regering is gisteren akkoord met een verdrag daarover. Dt begrenzing van het contin plat onder de wateren van de I zee is gedurende enige jaren eei van een conflict geweest tussei derland en Duitsland enerziji gi tussen Denemarken en Duitslar derzijds. Dit conflict bracht p voor het internationaal gerei en gezien de uitspraak van het Nederland bereid tot het doe J concessies. Van het aanvankelij van het plat, ter grootte van km2, zal Duitsland 5000 km2 wezen krijgen, waardoor het deel wordt gebracht van 23.00 op 28.000 km2. DEN HAAG Het rijk zal een financiële bijdrage verlenen in de kosten, verbonden aan de vernieuwing en verbetering van de wal-radar langs de Nieuwe Waterweg. Minister Witteveen (financiën) deelde dit gisteravond mee na afloop van het wekelijkse kabinetsberaad. De kosten van dit project bedragen enige tientallen miljoenen guldens (40 tot 50 miljoen) en het rijk zi i tweederde daarin participeren, lai De installatie langs de Nieuv terweg wordt van steeds groten) tekenis gezien mede de toenai ui< het aantal in- en uitgaande s y, en de toename in grootte vatDe schepen. a Het plan tot vernieuwing ent 1 tering van de wal-radar zalPaa met de gemeente Rotterdam ^ei besproken. Het ls waarschijnlr» nog dit jaar een begin met de Paa ring zal worden gemaakt

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 2