KLACHT LIBANON BIJ VN reigende onrust ijnmondgebied Commentaar H0V GE 1 Israël vernietigt bases Inval tegen Palestijnen ERDFIH Onrust over hogere prijzen valt mee I Het Kwartet Sport 0 v. d. Velde Citroën Vakbondsleider in Polen treedt af Wel meer klachten dan normaal Vandaag geen voetbal VERBETERING Nieuwe Leidse Courant Zaterdag 16 januari 1971— 51ste jaargang vooraanstaande prol. christelijke dagbladen icteur: F. Diemer jofdredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „SUntvasticb is ghebleven mga bert Ie tegbenspoet!" bfdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p.w. 1,41, p. m. ƒ6,05, p. kw. ƒ18,10 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur hoy Rotterdam 1971. Deze oorden verschenen giesteravond p het elektroniscche scoreoord an het Rotterdamse Sportpaleis, adat prins Clans op zijn zit- laats een knop had ingedrukt. iarmee officieel het unieke 74 liljoen gulden kostende com- lex aan het Zuidplein te Rotter- am openend. Op de foto onder aast de Prins mevrouw Tho- assen, echtgenote van de bur- gemeeser. ■K MINISTER LUNS zei gisteren in New York: ..Het is nog te vroeg om of pessimistisch óf optimistisch te zijn over de vooruitgang in het Nabije Oosten. Ik geloof dat de regering van Egypte nog steeds het vredesvoorstel van Israël bestu deert."' ZOETERWOUDSEWEG 23 - LEIDEN - TELEFOON 21156 v. ZUYLEN v. NIJEVELTSTR. 372 - WASSENAAR - TEL. 3013 BEIROET Libanon heeft gisteren bij de Veiligheidsraad van de VN geklaagd over de Is raëlische verrassingsactie op de Libanese kustplaats Sarafand. De actie gebeurde in de nacht van donderdag op vrijdag en was bedoeld een Palestijnse geheime basis van- waaruit kikvorsmannen sabotage acties hadden ondernomen te vernie tigen. Twee Palestijnse stellingen zouden zijn opgeblazen. De Israëlische commando's werden naar Sarafand overgebracht in hefschroef- vliegtuigen. Volgens Libanese verklaringen zou den de Israëliërs grote verliezen heb ben geleden toen zij door Libanese troepen en guerrilla-eenheden ge dwongen werden terug te trekken. Maar in Tel-Aviv is dit ontkend. De Israëlische actie heeft geen in vloed op de lopende onderhandelin gen over het Nabije Oosten, zei de Amerikaanse minister van buiten landse Zaken. Rogers. Rogers zei in een vraaggesprek met CBS dat Ame rika en Rusland het eens kunnen worden over het deelnemen aan een viermogendhedenvpedesmacht voor het Nabije Oosten, onder auspiciën van de VN. Hij zei dat Amerika bereid is een verantwoordelijke rol te spelen bij de handhaving van de vrede en dat Rus land, Engeland en Frankrijk ook te kennen hebben gegeven, hiertoe be reid te zijn. Rogers achtte het echter te vroeg om over genoemde vredes macht te spreken zolang VN-bemid- delaar Jarring met zijn missie bezig is. In een- toespraak tijdens de in ge bruikneming van de Assoeandam zei de Russische president Podgorny. dat allen terugtrekking van de Israëlische troepen uit alle bezette gebieden en de uitvoering van de resolutie van de Veiligheidsraad van november 1967 tot herstel van de vrede in het Nabije Oosten kunnen leiden. De Egyptische president Sadat sprak in een 30 minuten durende re de herhaaldelijk over het verlangen naar vrede van zijn land. ..Maar, zo voegde hij er aan toe, wij zijn van mening dat wij de verplichting heb ben om onze bezette gebieden terug te veroveren". Kerncentrales De Sowjetunie heeft Egypte kern energiecentrales aangeboden. De Rus sische ontwerper van de Assoeandam, Malisjef, deed het aanbod gisteren aan de Egyptische vice-premier Sidky. Beiden waren in Assoean voor de in gebruikstelling van de dam. Malisjef had opgemerkt dat Egypte een andere energiebron diende te vin den voor zijn industrie, daar het grootste deel van de door het Assoe- anproject geleverde energie zou wor den gebruikt voor de elektriciteits voorziening aan het platteland. Dat moest, k^-'^energie zijn. Dc Sowjeluhie had tegen lage kosten kernrecators ontwikkeld en was bereid Egypte op dit terrein te helpen De Russen zullen voorts uitrusting ter waarde van 250 miljoen gulden aan Egypte leveren om het grootste deel van het land elektriciteit te hel pen bezorgen. De Egyptische regering hoopt de komende tien jaar bijna alle dorpen op het elektriciteitsnet aange sloten te krijgen. Israëlische troepen hebben een raid uitgevoerd op een basis van de Ara bische guerrilla's in de Libanon. De basis, die „bezocht" werd ligt ten zuiden van Sidon aan de Middellandse zee. Hier een beeld tijdens de raid: twee Israëli's doorzoeken een verdacht gebouw. (Van onze soc.-eeon. redactie) OTTERDAM Onder de 7000 werknemers in de trotechnische bedrijven in Rijnmondgebied wordt „grote tst" verwacht als dinsdag i oplossing wordt gevonden r de moeilijkheden, die de al- tene loonmaatregel van de iring in de weg legt aan de 1 januari overeengekomen isverbeteringen in deze be stak. loonmaatregel staat aan het be- van een nieuw contractjaar een oging toe van 3 procent, gevolgd 1 procent na drie maanden, de elktrotechnische bedrijven is ning houdende met een gecon- erde achterstand) begin decem- echter een akkoord bereikt met jemiddelde loonstijging per 1 ja- van 8 procent en van 1 procent juli. meeste werkgevers in deze be- >tak willen nu echter niet meer en dan de loonmaatregel toe- hetgeen volgens de metaalvak- en onjuist is, omdat het loon- »rd al werd afgesloten vóór de "ingsmaatregel werd afgekon- werkgevers- en werknemersor- saties komen dinsdag bijeen om loeilijkheden te bespreken. Mocht 'ISSAEON Gisteren hebben in de omgeving van de uaiversi- van Lissabon twee keer botsingen edaan tussen studenten en de 'e. studenten, die een bijeenkomst 'en, werden uiteengedreven. Zij Pen met stenen naar de politie er geen overeenstemming worden be reikt, dan willen de vakbonden de kwestie met minister Roolvink be spreken. Ook wordt overwogen een gerechtelijke procedure tegen de werkgevers aan te spannen. De heer J. Thijssen van de NVV- metaalbedrijfsbond verklaarde: „We maar als er niet spoedig een oplos hebben de zaak nu nog in de hand, sing komt. kunnen er heel vervelende dingen gaan gebeuren". WARSCHAU De voorzitter van het Poolse vakverbond, de 56-jarige Ignacy Loga-Sowinski, is gisteren op een bijeenkomst van de centrale raad van het vakverbond in Warschau af getreden. Hij wordt opgevolgd door Wlady- slaw Kruces (60). Loga-Sowinski was een naaste medewerker van de afge treden partijleider Gomulka. Het aftreden van Loga-Sowinski werd al verwacht, nadat naar aanlei ding van de bloedige ongeregeldheden kritiek op de vakbeweging was ge oefend. me.ube:le:n_i [RUNSBURGH VEILIG GEKOCHT 1 IBU DE VAKMAN c> DEN HAAG De Koninklijke Nederlandse Voetbalbond heeft alle wedstrijden voor de zaterdagcompe titie van dit weekeinde afgelast Ook alle afdelingen van de KNVB hebben de wedstrijden voor zaterdag afge last. (Van anze soc.-eeon. redactie) DEN HAAG De onrust over de 1 januari ingevoerde prijsver hogingen is veel gematigder dan bij de invoering van de btw in 1969, zei gisteren een woordvoer der van de Economische con troledienst. Wel krijgt deze dienst aanmerkelijk meer telefoontjes en brieven dan nor maal (nl. zo'n 150 a 200 per dag) met klachten over veronderstelde onge oorloofde prijsverhogingen en verzoe ken om inlichtingen, maar volgens de ECD is het nog te vroeg om te kun nen vaststellen of er inderdaad op vrij grote schaal niet toegestane prijs stijgingen zijn doorgevoerd. De ongeveer 250 prijscontroleurs van het ministerie van economische zaken zijn dag aan dag in heel het land bezig met het nagaan van nieu we prijzen. keurig na. In veel gevallen is al sprake van misverstand gebleken, zowel aan de kant van de consument als aan dc kant van de handel, die de verhoging van het htvv-tarief moet doorvoeren. In sommige gevallen werd die gelegenheid gebruikt om een extra prijsstijging te verwerken. De voorlopige indruk is echter, dat „het allemaal erg meevalt". Waardering voor pensioenplan VERGELEKEN bij dc enorme voor uitgang, die de sociale verzekering in ons land na 1945 heeft doorge maakt, steekt het niveau van de pensioenen bijzonder ongunstig af. Dankzij dc welvaartsvastc AOW- uitkeringen, die dc laatste jaren nog weer extra zijn verhoogd, is het beeld iets minder triest dan het ge weest zou zijn, wanneer iedereen volledig afhankelijk was gebleven van particuliere pensioenen. Op dit moment is het in vele duizen den gevallen nog zo, dat het parti culiere weduwen- en ouderdomspen sioen verdwijnend klein is en ook samen met dc AOW-uitkering nog geen redelijk bestaan mogelijk maakt. De voortgaande geldont waarding, maakt bovendien, dat het particuliere pensioen na verloop van tijd nog in waarde daalt omdat deze pensioenen over het algemeen niet waardevast zijn. Het js thans bijzonder verheugend dat de pensioencommissic van de Stichting van de Arbeid in principe overeenstemming heeft bereikt over een waardevast pensioen ter groot te van 70 pet van het laatst genoten loon. De praktische uitvoering zal nog wel vele moeilijkheden mee brengen, maar na een tijd van over gang lijkt dit doel toch over 12 tot 15 jaar bereikbaar. Voor velen zal dit te lang duren, maar zeker is in ieder geval, dat we in de toekomst zover komen. Dit uitzicht bestond tot nog toe niet. Een plezierig geluid is tevens, dat de verzekeringsmaatschappijen een plan op tafel hebben gelegd, dal een aanbod bevat voor de uitvoe ring van genoemd pensioenplan. De maatschappijen zijn bereid dit zon der winst te financieren. Het is nog te vroeg om hoera te roepen over dit plan. Ongetwijfeld zullen nog vele puzzels opgelost moeten worden en knopen doorgehakt. Dit doet echter niets af van het feit, dat we met de pen sioenen in Nederland op dc goede weg lijken te komen. Wanneer de Stichting van de Arbeid er in slaagt, op korte termijn met een pensioenadvies bij dc regering te komen, dan zou het pensioenplan nog mee kunnen spelen bij de ver kiezingen voor de Tweede Kamer en de formatie van een nieuw kabi net. In ons artikel van gisteren over het gedeeltelijk pensioen-akkoord in de Stichting van de Arbeid is een zin weggevallen, waardoor de indruk kon ontstaan dat dit akkoord alleen bereikt is tussen de werknemersver tegenwoordigers. Dat is niet juist: ook de werkgeversvertegenwoordigers stemmen in met de beoogde pensioen voorziening van 70 procent van het laatstgenoten loon. Omlaag Daarbij is intussen al wel gebleken, da-c de meeste horecabedrijven de prijsverlaging, die mogelijk is gewor den door de verlaging van het btw- tarief voor maaltijden en etenswaren van 12 naar 4 procent, inderdaad heb ben doorgevoerd. De prijsverlagingen variëren van 3 tot 6 procent en de uitwerking daarvan op het publiek is gunstig. De Economische controledienst gaat alle binnenkomende klachten nauw- De duidelijkste geschriften worden onleesbaar in de duisternis. GOETHE Vandaag in Z.O. •X- Link van Bruggen uit Teheran: Perzische Golf nieuw probleem gebied in Nabije Oosten -X- Rolf Hoekstra: Brederode's ge zocht! Jf- Dr. E. Diemer: Onderscheidend kiezen -X- Jeanne de Vlieger: Jongeren ex ploiteren ideële wereldwinkels (Om de wereld rechtvaaiaiger te maken -X- Dr. C. Rijnsdorp: In historische sfeer W. F. Stafleu: Den Breejens „Genesisboek" een verademing ■X- J. van Rhijn: De Mark viel in afgrond Piet Veenstra: Kempff speelt Schuberts sonates groots -X- J. J. M. Kiggen: Filatelistische ballonvlucht Dialoog: Problemen zijn ver kwisting en bederf van zeden Boekenhoek: Electronische gid sen ■X- Onze sterrenkundige: Deze maand zijn veel planeten zicht baar -X- Henk Houtman: Jaap ter Haar als historieschrijver HET WEER Zachte lucht De vorst komt er de eerste dagen niet aan te pas. Depressies dringen met fronten het vaste land door, zodat zondag de regen kans weer toeneemt. Dit geldt ook voor de zuidwestenwin. Met dit wat onbestendige weer begint de tweede helft van deze winter. De Bilt verwacht tot morgen avond: In het algemeen zwaar bewolkt met plaatselijk enige regen of motregen en hier en daar mist. Overwegend matige wind tussen zuid en west. Mi nimumtemperaturen omstreeks twee, maximumtemperaturen om streeks vijf graden. Vooruitzichten voor maandag: Aantal uren zon: nul tot drie. Min. temp.: nul tot vijf graden boven normaal. Max. temp.: van ongeveer normaal tot vier gra den boven normaal. Kans op een droge periode van minstens 12 uur 70 procent. Kans op een ge heel droog etmaal: 40 procent. BAROMETERSTAND: heden 10 uur 75.6 cm. (1008 millib.) dalend. Zou en maan 17 januari: zon op 8.40. ondei 17 00; maan op 23 48. onder 10 36; 19 januari L.K 18 januari: zon op 8.39. ondc: 17.02; maan op onder 10.47; 19 januari L.K. Hoog water Hoog water. 17 januari: Rotter dam le getij 7.53, 2e getij 20.27: Scheveningen 6.29-18.43; Vlissin- gen 5.20-17.40; Haringvlietdam a d zeezijde 7.02-19 13. Hoog water. 18 januari: Rotter dam le getij 8.25, 2e getij 21.00: Scheveningen 7.01-19.18; Vlissin- gen 557-18.18: Haringvlietdam a d zeezijde 7 33-19 47 BRIEFPAPIER en enveloppen CADEAU krijgen als v deze bon invult! Ilk .geef op als nieuwe abonnee: Naam: Plaats: betaling per kwartaal Dmaand. Mijn naam is: Adres: Plaats: Stuur mij als tegenprestatie de map postpapier. map postpapier. Postzegel is niet nodig «Is u op de envelop schrijft: Nieuwe Leid*# Courant antwoordnummer 267, Leiden

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 1