PERZISCHE GOLF: Brederode's gezocht l"ri' -B.iHél f lieuw probleemgebied in Nabije Oosten door Link van Bruggen door ROLF HOEKSTRA 10 nl 1 - jt Y 4* wbfyt* A 'i Cs <P >-'• ZATWDAO 14 JANUARI 1971 - !S*d** Oh* X- Hlh'I I- T>*~. *4 TEHERAN Waarschijnlijk nog dit jaar ver- .ken de Britten uit het gebied rond de Perzische ilf. Overigens is het beter gewoon van Golf te reken, want in Saoedi-Arabië en Koeweit heet Perzische Golf de Arabische Golf. Als een vreem- ing. in die landen over de Perzische Golf spreekt, lakt hij een slechte beurt en kijkt men hem met fronste wenkbrauwen aan. Engelsen hebben nog 10 man aan troepen in het gebied staan. Ze zijn voor- elijk gelegerd in de sjeik- men Bahrein en Sjarjah, straks hun totale zelfstan- eid zullen krijgen, invankelijk lag het in de »eling van de huidige con- atieve Britse regering de lenmacht in het Golfgebied mdhaven. Uit bezuinigings wegingen besloot Londen ir tot een ombuiging van jeleid. Men volgt thans de ssing. die jaren geleden'ge in werd door het toenma- socialistische kabinet, wat zeggen dat het Engelse ltsvertoon in de 1500 kilo- r lange Golf zo goed als el wordt afgebroken. 1971 zal de Union Jack al- nog wapperen van de eenheden, die het Golfge- incidenteel zullen bezoe- Het aanlopen van een ha door een Britse oorlogsbo- zal echter afhankelijk zijn de vergunning, die door de i&ken autoriteiten wordt i«i. t merkwaardige van het trekken van de Britse en uit het Golfgebied is leen van de aangrenzande er om heeft gevraagd, nu het eenmaal zover is, In de betreffende hoofdste- van de nodige vreugde en gesproken, die zich o.a uitin een krachtige taal naar buiten.' Uit de mond van de Iraanse minister van buitenlandse za ken Zahedi tekende ik op dat Teheran de Golf, die daar na tuurlijk Perzische Golf heet, als een gebied ziet waar geen vreemde mogendheid nog langer iets te maken heeft. „De Golf", zo zei hij, „behoort aan alle sta ten. die er over een kustlijn be schikken. Met z'n allen zijn we mans genoeg om 'eventuele in dringers naar buiten te wer ken". Als de Britten hun troepen macht uit Bahrein en Sjarjah terugtrekken, ontstaat er een si tuatie, die de hele wereld inte resseert, en die in de Oost- West-verhoudingen zeker een voorname rol zal gaan spelen In de landen, die aan de Golf grenzen, constateert men keer op keer dat de buitenlandse po litiek niet wordt beheerst door het conflict tussen Israël en de Arabische staten Iran bij voorbeeld telt ongestoord leven de Joodse gemeenschappen, ter wijl het een groot aantal Israëliërs als landbouwdeskun digen heeft aangetrokken maar door de toekomst van de territoriale en ex-territoriale wateren, die tezamen van vitaal belang zijn voor het in stand houden van de aan- en afvoer- lijnen. De grote vraag wordt of het '-ZEEROVERS? SAO EDI- ARABIË f GR01E ARABISCHE WOESTIJN O Amerikaanse basis Britse ba%sis Petroleumbronnen Pijpleidingen vacuum, dat in de krachtsver houdingen valt terwijl de Engelsen uit de Golf verdwij nen, wordt het machtsvertoon van de Russen in de Indische Oceaan groter en groter <^oor een federatie van Arabische sjeikdommen kan worden opge vuld, met hulp uiteraard van Iran, Kuweit en Saoedi-Arabië. Duidelijk is dat het om een opvoering van de strijdkrachten gaat. En even duidelijk is voorts dat Amerika. Engeland, Frankrijk, Italië, maar ook Ne derland belanghebbenden zijn. Het gebied rond de Golf ont leent tenslotte zijn strategische betekenis aan de olie. die daar gevonden wordt (in de bodem van Saoedi-Arabië zou zich een kwart van de totale wereld voorraad bevinden(. Niet alleen VA N OM A Ni de grootmachten zijn daarbij geïnteresseerd maar tevens de wijdvertakte olieconsortiums, waarin de BPM en de Shell een niet onaanzienlijke plaats bekleden. In Teheran wil men er nog nauwelijks openlijk voor uitko men dat de slagkracht van de Iraanse strijdkrachten in ver sneld tempo moet worden opge voerd. Het Is echter een publiek geheim dat Iran, dat nog geen kernwapens heeft, sinds korte tijd hoge prioriteit verleent aan zijn bewapening, met name aan de versterking van zijn lucht macht. In Washington werd het licht al op groen gezet. De Verenigde Staten hebben Iran althans „warme steun" toegezegd. Wat dit zeggen wil, kan wel bevroed worden. De geschiedenis heeft geleerd dat „warme steun" aan een staat, die zich vanwege zijn landsgrenzen met Rusland nau welijks neutraal kan opstellen, gemakkelijk gematerialiseerd kan worden door wapenhulp en zelfs een wapenstroom. Nu is de verdeeldheid in het gebied rond de Golf tenminste net zo groot als die in de Ara bische wereld als gevolg van vaak eeuwenoude vetes, welke tussen de staten en staatjes be staan. De Britten zijn er welis waar op uit van de Arabische sjeikdommen Bahrein, Qatar en de zeven miniatuur Verdrags staten (Aboe Dhabi, Doebar, Sjarjah, Ras el Khaima, Foejai- rah, Akman en Umm-el-Qai- wein) een federatie te smeden, maar in deze contreien zelf heeft men hier weinig verwach tingen van. Bahrein bijvoorbeeld, dat een bijna vijf keer zo grote bevol king heeft als alle andere sjeik dommen tezamen, eist een nu meriek, evenredige vertegen woordiging. in het voorgestelde federale orgaan. Krijgt het dit niet. dan behoudt het zijn onaf hankelijkheid en vraagt, even als trouwens Qatar, zelfstandig het lidmaatschap van de Ver enigde Naties aan. Als bouwstenen voor een fe deratie blijven eigenlijk alleen maar zeven kleine sjeikdommen over. die zich eventueel staat kundig kunnen verbinden met Ook in Oman hebben ongeregelde troepen het de Britse legerafdelingen vaak moeilijk gemaakt. het sultanaat Oman (vroeger Muscaat en Oman), dat na de staatsgreep van vorig jaar hard aan het hervormen en moderni seren is. Een ander probleem is dat de grootste Golfstaat, Iran, territo riale eisen meent te kunnen stellen aan de sjeikdommen Sjarjah en Ras el Khaima. 't Gaat om drie eilanden: Aboe Moesa, dat tegenover de Iraanse BIJLAGE VAN HET KWARTET De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad marinebasis Bandar Abbas ligt, en de twee Tumb-ellanden, die van strategisch belang zfjn voor de scheepvaartroute door de Golf. Teheran wil beide sjeikdom men aanzienlijke economische hulp verlenen, als deze bereid zijn de drie eilanden af te staan. Tegelijkertijd wordt er al met de wapens gekletterd de tot nog toe gevoerde onderhan delingen zijn op niets uitgelo pen want de Perzen verkla ren keer op keer dat ze het be twiste grondgebied desnoods met geweld zullen bezetten. In de kop van de Golf, in het deltagebied van de Eufraat en de Tigris, spitsen zich de ge schillen toe. die enerzijds tussen Irak en Iran bestaan en ander zijds tussen Irak en Koeweit. Vooral in Teheran wordt steeds opnieuw duidelijk dat de Per zen op gespannen voet met Bagdad leven en dat ze de Baathpartij daar ^rvan beschul digen het regime van de Sjah omver te willen werpen. Een doorn in het vlees was het bezoek, dat een Russisch smaldeel de vorige week aan de Iraakse haven Om Kwasr bracht. Dat smaldeel moest de hele Golf doorvaren om daar, ter gelegenheid van het vijftig jarig bestaan van het Iraakse leger, aart een vlootschouw deel te nemen. En dat terwijl Iran geen vreemde invloeden in de Golf wenst en binnen zijn gren zen elke communistische of als communistisch gedoodverfde aktiviteit verbiedt. Saoedi-Arabië tenslotte heeft nog een dispuut met het sjeik- dom Aboe Dhabi over het bezit van de oase Boeraimi. De ruzie hierover laait telkens heftie op. Alle tot nog toe ondernomen verzoeningspogingen zijn ge strand op de onwil der betrok ken partijen ook maar de ge ringste concessie te doen. Veel zaken dus, die dringend een politieke oplossing behoe ven, en die de rust in het Golf gebied voorlopig wel illusoir zullen maken. Jrbrand Bredero hebben eerst de telefoonboeken plaatsen in Nederland doorge- td. Daarna zijn ze aan de postche- girodienst begonnen. Dat was liet genoeg, want ze willen alle, dan ook alle Bredero's van de we ilebben. Niet alleen alle Bredero's J leven, maar ook alle Van Bredero's, k, Van Brederode's enzovoort die *leefd hebben. Eigenlijk, als dat zou zouden ze dolgraag ook alles willen weten van de Bredero's die nog 's zullen leven. Het snuffelen in talloze telefoonboeken leverde heel wat namen op. Maar niet iedereen heeft telefoon. Vandaar het grasduinen onder de namen van de giro. En zo kwam men er achter dat, om maar iets te noemen, ook de vrouw van Ajax-trainer Michels een echte Brederode is. Een dergelijke ontdekking geeft de heren C f tW ("7) .v *>ige authentieke stukje schrift van de befaamde dichter-toneelschrijver Gerbrand Adriaenszn ..Dat ghij niet wilt dat u geschiet En doet dat an een ander niet". Onder zijn naam. ge- l Garbrant A. Brederode. staat zijn gevleugelde woordt: ,,'t Kan verkeeren van Brederode uit Rijswijk, K. Leyns en J. T. van der Ham (beiden uit Amsterdam) voldoening. Je hebt eer van je werk, maar het is niet genoeg. Want hoeveel Bredero's blijven niet verborgen? Van Brederode, Leyns en Van der Ham hebben zich daarom tot taak gesteld iedere Brederode, rechtgeaard of niet, aan de vergetelheid te ont rukken. Ze praten over hun verzameling Bredero's ais een postzegelverzamelaar over z'n kleurige col lectie frankeerzegels. En net als die postzegel verzamelaars willen ze hun serie Bredero's com pleet hebben. Een moeilijke opgave, zeker. Maar Van Brederode. Leyns en Van der Ham blijven glimlachen, want ze hebben plezier in het maken van hun puzzel die nooit afkomt. Ze zouden het zelfs vervelend vinden als alle 3tukjes gevonden waren en passend In elkaor gelegd. Het zou het einde van hun hobby ge nealogie betekenen. Dat zou hen verdriet doen De heer Van Brederode: „Je komt er nooit klaar mee en dat is juist het interessante van onze hobby". Hoe hebben deze drie mannen elkaar gevon den? „Op een bepaald moment ontdekten we dat we met z'n drieën naar hetzelfde zochten. Voor de heer Van Brederode is dat duidelijk, maar ook de heer Van der Ham noteerde Brede- rodes als afstammeling van deze familie. En weet je wat het grappige is? Ik ben ook een Brederode van moeders kant. maar nnn moeder was 'n zus van de oudovergrootvader van de heer C. van Brederode". De heer Leyns zegt het met de nodige trots. Een trots, die moeilijk te begrijpen Is voor mij die al de kluts kwijtraakt wanneer iemand het heeft over de tante van de broer van z'n oom. Men besloot verder samen te werken, stichtte de werkgroep Brederode met als doel het ma ken van een wetenschappelijk verantwoorde stu die over het geslacht Brederode. Over de adel lijke leden van deze familie is voldoende be kend. Het adellijke geslacht stierf in 1679 uit met de dood van de ongehuwde Wolphard. Wolphard werd als laatste adellijke Van Bre derode ten grave gedragen met z'n wapenschild, opdat niemand daarop aanspraak zou maken. Alle daarna levende en nog levende Van Bre- derodes zijn bastaarden", zegt de heer Van Bre derode. „Vroeger wa» „bastaard" een eretitel. De drie Bredero-speurders; v.l.n.r. de heren J. T. van der Ham, K. Leyns en C. van Brederode Zo wordt in oude stukken wel gesproken over „mijn geliefde zoon bastaard Jan van dinges tot dinges" Maar het gemene bloed kroop waar het niet gaan kon. De nazaten van de adellijke Bredsro- des, die het gewillig oog hadden laten vallen op een of meer knappe boerendochters, deze naza ten riepen zich al spoedig tot adel uit. Onzin, zegt Van Brederode. Er loopt geen adellijke Brederode meer rond. De heren Van Brederode, Leyns en Van der Ham besteden bijna al hun vrije tijd aan het napluizen van geslachtsregisters. Uren en uren neuzen ze in allerlei stoffige archieven, op zoek naar ontbrekende schakels. Tot 1811 kan men zonder moeite teruggaan, want toen werd de burgerlijke stand door Napoleon ingesteld. Daarvoor wordt het moeilijker. De genealogen moeten zich behelpen met vaak onvolledige doop-, trouw- en begrafenisregisters van de ker ken, die uitkomst kunnen bieden tot omstreeks het jaar 1600. De beeldenstorm heeft namelijk ook de kerkelijke archieven niet- ontzien. Wie z'n geslachtsregister nog-verder wil re construeren, moet gebruik maken van bronnen als gerechtelijke en notariële archieven. Als die geen uitkomst bieden, dan kan men graven in de archieven van polder- en waterschappen, in belasting- en poorterregisters. Het is natuurlijk verleidelijk als je. na soms maanden zoeken, een naam tegenkomt die zo mooi past in de grote puzzel. Maar de werk groep Brederode zegt zich hieraan niet te be zondigen. De heer Leyns vouwt met een ernstig gezicht een metersgroot vel papier open. Daarop staan alle gevonden namen netjes in getekend. Een stukje huisvlijt van klasse. De namen, waarvan men zeker is. zijn met zwart geschreven. De namen, waarover men nog in onzekerheid verkeert, staan in het rood. Soms kan, na lang zoeken, zo'n rode naam in zwart worden veranderd. „Maar", zegt de heer Leyns met verheffing van stem, „het ft nog nooit ge beurd dat zo'n zwarte naam weer in een rooie moest worden veranderd" Bij dat naspeuren kom*je rare dingen tegen De heer Van Brederode vertelt: „Zo is een Brederode met den koorde gestraft tot de dood erop volgt, omdat ie een paar schapen had gestolen. Het vonnis luidde verder, dat het lijk buiten moest worden tentoongesteld, totdat het door de vraatzucht van vogels en de Inwerking van de lucht geheel verteerd was. De arme moest z'n executie zelf betalen, maar omdat hij geen geld had werd hij gratis opge hangen. Een andere Brederode werd wegens moord op 'n Italiaanse zeeman veroordeeld. HIJ moest levend geradbraakt worden, maar omdat men deze straf iets te wreed vond, werd het vonnis zodanig veranderd dat hij eerst mocht worden gewurgd. Zijn kameraad, die hem had opgehitst da moord te plegen, werd met 'n strop om de hals gegeseld, gebrandmerkt met een gloeiend zwaard, veroordeeld tot zes jaar tuchthuis en vervolgens verbannen". De heer Van Brederode laat met gepaste trots de kopieën van de von- nissen zien: de sierletters zijn er niet minder mooi om. Het zal jaren duren, voordat de werkgroep Brederode een zo compleet mogelijke genealo» gie van alle niet-adellijke Brederode's voor pu blicatie gereed heeft. De telefoonboeken hebben al heel wat namen opgeleverd. De Brederodes krijgen een vragenlijst thuisgestuurd met het verzoek die ingevuld terug te sturen. De moei lijkheid is echter, dat lang niet iedereen op de hoogte ia van bijvoorbeeld de geboorte- en sterfdatum van de voorouders. De heer Leyns: „Het is opvallend hoe weinig de mensen weten over hun voorouders. Sommi gen weten niet eens waar en wanneer da ouders geboren zijn. De grootouders leveren nog meer problemen op en van de ouders van de grootouders weet men nagenoeg niets". Maar dat is het ergste niet, want dat zoekt da werkgroep wel uit. Het ergste wat de werkgroep kan overkomen 16 een Brederode. die zoek blijft. En daarom wordt een dringend beroep gedaan op al degenen, die de naam Brederode dragen of die belangstelling hebben of gegevens zou den kunnen verschaffen, zich te wenden tot het secretariaat van de werkgroep: J. T. v. d. Ham, Egstraat 35. Amsterdam. Opdat geen Brederode verloren gaat.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 13