PENSIOEN VAN 70 PCT. r gaat harder optreden Spoorwegen lijden nog steeds verlies Commentaar (ëgsSWi Palestijnen trekken zich langzaam terug uit Amman Het Kwartet Plan verzekeringmaatschappijen Stichtingscommissie akkoord: klijndm (HITAJ inder koud Staatsmijnen ontslaan 300 beambten Hoofdagent redt drie drenkelingen Priii s nam van Novih afscheid Assoeandam ïeowe Leidse Courant F. Oiemer redacteur: Or. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Stantvaetieh is ghebleven mijn hert h» teghenspoet!" Vrijdag 15 januari 1971 —51ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p.w. ƒ1,41, p. m. ƒ6,05, p. kw. ƒ18,10 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Het is de vraag of liet plan van de verzekeringsmaatschap pijen een kans heeft in de pensioenconnnissie van de Stichting van de Arbeid. (Meer hierover staat elders in dit hlad). Bucher nog niet vrij (Van onze sociaal-economische redactie) EN HAAG Naar wij vrnemen hebben werkgevers en "^nemers in de pensioencommissie van de Stichting van de Ar- 4 overeenstemming bereikt over de noodzaak van een wette- 1 [eregeld pensioen voor iedereen van 70 procent van het laatst- Jten loon, inclusief AOW. t pensioen zal dan uit twee p moeten bestaan: de wel- Jsvaste AOW-uitkering ■end met de loonontwikke- I en een waardevaste aan- ng (stijgend met de prij- die samen 70 procent van itstgenoten inkomen vor- >ercentage is volgens de com- 1 niet ineens te bereiken. Er is MEUBEL DISCOU NT N.V. '5r rTmncij Of CONSUMEMTlHHAflKT LEVENDAAl 150 HET BETERE MEUBEL VOOR EEN LAGERE PRIJ5 Ij beschouwen slechts hen '{risen met gezond ver die onze mening zijn edaan. ROCHEFOUCAULD tunt ruimte op de bank kopen twee kwartjes." 3 BILT De stroming in de nlucht is geleidelijk ge- nd van zuidoost naar zuid tot 1 west. Hierin werd een front Frankrijk uit over ons land I erd, waardoor warmere de koudere lucht in de rste niveaus verdreef. ukdalingen in Scandinavië n aan. dat de zuidwestelijke ning in de bovenlucht zich tijd zal handhaven. Door ogere temperaturen van de en de aanwezige bewolking ie nachtelijke uitstraling be iert. zal alleen op plaatsen, opklaringen zijn, het kwik I ïts onder nul kunnen dalen, et huidige weertype, vrijwel er vorst en met hier en daar lichte regen, mag ook voor ag tegemoet worden gezien, ns bestaat de kans op vor- van mistvelden. oruitzichten voor zondag: al uren zon: 0 tot 4. min. van 2 graden onder tot aden boven normaal, max. omstreeks normaal, kans en droge periode van min- 12 uur: 80 procent, kans op geheel droog etmaal: 60 pet. rometerstand: heden 10 uur cm (1010 millibar) dalend. Zon en maan januari: zon op 8.41. onder maan op 22.39. onder 10.27; nuari L K R water *>g water, 16 januari: Rotter- le getij 7.23, 2e getij 19.54; veningen 6.01-18.10; Vlissin- 4.49-17.09; Haringvlietdam zeezijde 6.30-18.40. via de geleidelijke opbouw een tijd nodig van 12 a 15 jaar. Diepgaand verschil van mening bestaat nog over de wijze van uit voering, maar de kans op overeen stemming is groter geworden, doordat de gezamenlijke levensverzekerings maatschappijen de pensioencommis sie een plan hebben voorgelegd, dat mogelijk als compromis kan funge ren. Dit plan bestaat uit de volgende onderdelen. 1. De levensverzekeringsmaat schappijen zijn bereid op te treden als uitvoeringsorgaan van de nieuwe pensioencontracten. 2. Zij zijn ook bereid alle pensioen contracten af te sluiten op non profit- (geen-winst-) basis met inspraak van de partners (werkgevers en werkne mers), zowel ten aanzien van de ta rieven als ten aanzien van de beleg gingen. 3. Niemand zal meer van een pen sioencontract kunnen worden uitge sloten. 4. Het vraagstuk van de arbeids mobiliteit zal zodanig moeten wor den opgelost, dat bij verandering van werkgever geen pensioenverlies meer kan optreden. Enorme concessie Deze voorstellen van het totale par ticuliere verzekeringsbedrijf werden ons geschetst als een „enorme con cessie aan het aanvankelijke stand punt van de verzekeringsmaatschap pijen". Dat geldt dan met name voor het aanbod om af te zien van winst, al is nog niet geheel duidelijk wat het levensverzekeringsbedrijf daaronder precies verstaat. De maatschappijen zijn tot deze aanbieding gekomen, zo werd ons ge zegd, uit vrees dat zij in de toekomst alle pensioencontracten zullen verlie zen. waardoor tienduizenden werk nemers, die bij de afsluiting en uit voering daarvan betrokken zijn, werkloos zouden worden. (voor vervolg zie pag. 5) DEN HAAG De vermindering van de personeelsbezetting bij de Staatsmijnen, (DSM), die pas is aan gekondigd, zal voor een belangrijk deel tot stand komen door het norma le verloop. Daarnaast zullen ongeveer 300 beambten en hogere personeelsleden via bemiddeling extern moeten wor den geplaatst. Een beperkt aantal arbeiders en beambten zal voorts worden geplaatst bij het bedrijfsfonds voor sociale in stellingen van het bedrijf. Het perso neel dat minder dan vijf jaar van de pensioengerechtigde leeftijd verwij derd is zal een overbruggingsregeling krijgen tot aan het pensioen. UTRECHT Het gaat de Spoorwegen financieel nog steeds niet voor de wind. Het verlies is in 1969 van 80 mil joen opgelopen tot 140 miljoen in 1970. De slechter wordende financiële resultaten hebben er o.m. toe geleid dat de NS moeten werken met een materieelpark dat gedeeltelijk ver ouderd is. Zo wordt nog steeds buf- fermaterieel uit 1924 en stroomlijn- materieel uit 1940 gebruikt. De mate- rieelpositie is op het ogenblik al zo, dat de spoorwegen op werkdagen bij het begin van de dienst 35 a 40 rij tuigen te kort komen. Dit zei gisteren president-directeur mr. G. M. de Bruin op de nieuwjaars persconferentie in Utrecht. Deze negatieve financiële resulta ten zijn zeker niet te wijten aan de invoering van de nieuwe dienstrege ling Spoorslag '70. Dankzij deze nieu we dienstregeling, die zich kenmerkt door een hogere frekwentie en een hogere rijsnelheid, is het passagiers- aantal toegenomen. In 1970 bereikte het aantal reizigerskilometers de acht miljard grens, terwijl twee jaar gele den nog werd verwacht dat dat pas in 1972 zou gebeuren. De ontvangsten van het reizigersvervoer bedroegen 466 miljoen. De voornaamste oorzaak van het verlies was de kostenstijging van ƒ895 miljoen tot ƒ1010 miljoen op de post personeelsuitgaven, die met 76 miljoen steeg tot ƒ515 miljoen. Daarvan kwam ruim 13- miljoen voor rekening van de bekende 400. Mr. De Bruin betreurde het, dat liet ontwerp van een wet op de ge zondmaking van de financiële positie van de NS, die de regering al ruim een jaar geleden heeft aangekondigd, nog niet bij de Tweede Kamer is in- uu5 IllCl I I gediend. Het verlies zou voorts tientallen miljoenen guldens kleiner zijn ge weest als de EEG-verordening (ten aanzien van de vergoeding van be- drijfsvreemde lasten e.d.) nu al van kracht zou zijn in plaats van pas op 1 januari Mr. De Bruin constateerde verder dat het huidige openbaar vervoer niet goed genoeg is voor de toekomst. Daarom is de NS voorstander van de Schiphollijn en het Zoetermeerproject en van een verhoging van de kwali teit en frekwentie van het reizigers- vervoer. Hij verwacht dat het nieuwe kabi net nog dit jaar zal beslissen over beide zaken. Wanneer de regering haar fiat geeft zal onmiddellijk met de bouw van de Schiphollijn worden begonnen. Men hoopt in acht jaar de bouw te kunnen klaren, aldus de president-directeur van de NS. NIJMEGEN Het begon allemaal toen 7-jarige Wim Janssen de kwali teit van het ijs in een vijver in Nij megen wilde testen. Na een paar keer flink stampen zakte hij er door heen. De 23-jarige mevrouw H. Polman, die het zag gebeuren, zette haar kin derwagen aan de rand van de vijver, liep het ijs op en verdween voor de ogen van haar verbaasd kijkende kleuter ook in het water. Hetzelfde overkwam de toevallig passerende gymnastiekleraar C Driessen, die beide drenkelingen wilde redden. Een lichtgewicht onder de Nij meegse hoofdagenten H. Wissink, slaagde er tenslotte in. zijn buik schuivend over het ijs, behoedzaam manoeuvrerend, achtereenvolgens alle drenkelingen op het droge te brengen. Langs de oever van de Amer bij Drimmelen heeft de stookolie uit de voor de kerstdagen gebarsten tank van de Amer-centrale zich hecht vastgezet en blijkt zeer moeilijk te verwijderen. Spccia- listen van de Rijkswaterstaat zijn I belast met het verbranden van de samengeklonterde nHemassa's. Zelfs hiermee bïijketi de vette I olieresten niet te verdwijnen on danks fel vuur en veel rook. Prins Claus heeft gisteren het nieuwe CNV-gebouw te Utrecht officieel geopend. Met voorzit ter Lanser (r.) en beeldhouwer Rien Goene bekijkt hij de sculp tuur, die aangeboden werd door de jongerenorganisatie van het CNV Werkende Jeugd. RIO DE JANEIRO Met spanning wachtte men vanmor gen op de vrijlating van de ont voerde Zwitsere ambassadeur Bucher. Nu de zeventig politieke gevange nen in de Chileense hoofdstad z(jn aangekomen, moet het nog slechts een kwestie van tijd zijn. De afspraak was dat van de aan komst van de gevangenen in Santia- go televisiebeelden naar Brazilië zou- j den worden gestuurd. Zodra deze I beelden binnenkwamen, zouden de ontvoerders Bucher vrijlaten. De Braziliaanse regering is, even als die van Uruquay, van plan har der op te treden tegen toekomstige ontvoerders en niet meer op hun ei sen in te gaan. Het Braziliaanse persbureau Trans- press heeft dit gisteren meegedeeld. In militaire kringen in Brazilië zou men van mening zijn dal diplo maten, onverschillig hun rang of uit welk land, geen Onderpand meer van oppstandelingen zullen vormen. Bu cher zou de laatste zijn geweest die tegen politieke gevangenen wordt uit- gewisseld. DEN HAAG Prins Bernhard heeft gisteren afscheid genomen als algemeen voorzitter van de NOVIB. Zoals de prins reeds eerder aan het i bestuur van de NOVIB had laten we- I ten, maakt de zware belasting van de veelheid van funktieg die hij in de- loop der jaren op zien heeft genomen, i het hem langzamerhand onmogelijk i deze alle zinvol te blijven uitoefenen. Als laatste daad in zijn functie van algemeen voorzitter reikte prins Bernhard in Den Haag aan de vorig jaar afgetreden voorzitter drs. H. A. Korthals, de NOVIB-erepenoing uit. De nieuwe NOVIB-voorzitter mr. J. M. L. Th. Cals, richtte zich tot de prins en schetste diens verdiensten voor de NOVIB in het bijzonder en voor de ontwikkelingssamenwerking in het algemeen, waarna hij ook hem de NOVIB-erepenning overhandigde. HET IN GEBRUIK STELLEN van de Assoeandam is voor Egypte een groot gebeuren. Een enorme kracht bron werd „aangeboord", en ook de watervoorziening voor de land bouw krijgt nieuwe mogelijkheden. De tijd is gekomen om te profiteren van een gigantisch werk. Armoede hoeft niet langer bet lot te zijn van de bevolking. Welvaart voor allen komt binnen het bereik. Veel heeft Egypte danken aan de Russen, die de bouw van de dam mogelijk hebben gemaakt. Zij na men de plaats in van de Ameri kanen. die vijftien jaar geleden hun medewerking weigerden om Nasser onder politieke druk te kunnen zet ten. Sindsdien werken Kaïro en Moskou nauw samen en verbreedde zich de kloof tussen Amerikanen en Egvp- ten aren. Hoe groot de verwijdering Is, zien wc vandaag in het Nabije Oosten. Daar staan niet alleen Israël en de Arabische landen, maar ook Ame rika en Rusland tegenover elkaar. Bevoogding door westelijke landen maakte plaats voor een beklemmen de „bescherming" door de Sowjet- unie. Voor deze hulp moet de bevolking duur betalen. Wat zou meer voor de hand liggen dan dat de aanleiding tot deze ongewenste afhankelijkheid wordt weggenomen, zonder dat er een andere voor in de plaats komt. Vrede met Israël zou enorme bedragen vrijmaken voor de ontwikkeling van land en volk. Andere landen in het Nabije Oosten zouden van de nieuwe mogelijkheden mee kunnen profiteren. Men weet in de Arabische landen, dat vernietiging van de staat Israël geen haalbare kaart is. En nu de Assoeandam gereed is beseft men meer dan ooit, wat men met een aanval op dat land in de waag schaal stelt. Het zou voor Israël een kleine moeite zijn, de dam kapot te gooien, en een catostrofe te veroorzaken waar van de omvang niet te overzien valt. Wil Egypte een optimaal gebruik ma ken van de grote dam, dan moet liet gedachten aan een revanche geen kans meer geven. Onderhan delingen met Israël kunnen tot vrede leiden. De Russische troepen worden dan overbodig; een eigen geldverslin dend wapenarsenaal eveneens. Waar een wil is, is een weg. Ook voor Egypte. h Ik gééf op all nieuwe abonneer betaling per kwortoal Dmoand. Stuur mij alt tegenprestatie de map postpapier. moet u óók doen vul de bon maar in! Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe leidse Courant antwoordnummer 267, leiden AMMAN In de Jordaanse hoofdstad Amman keert het nor male leven terug. Na de woens dagavond bereikte overeenkomst tussen vertegenwoordigers van de regering en de Palestijnse ver zetsbeweging zijn de commando's begonnen zich uit Amman terug te trekken. Ilun opperbevelhebber. Jasser Ara fat, heeft gisteren in een verklaring gezegd met de overeenkomst akkoord te gaan en de toezegging gedaan dat I zijn guerrillastrijders zich „letterlijk I aan de overeengekomen punten zullen houden." Er zijn echter, aldus meldt het Franse persbureau AFP, leden van de militie en van de guerrillabeweging die het akkoord verwerpen. Zij zijn met name tegen de overeengekomen „hergroepering van de wapens." Bevreesd De meeste tegenstanders van het akkoord zijn afkomstig uit het vluch telingenkamp van Wahadat. Zij zeg gen dat de leiders van de verzetsbe weging het akkoord hebben onderte kend zonder hun mening te vragen. In Amman zou men bevreesd zijn dat de overeenkomst, gezien het standpunt van deze tegenstanders, een dode letter zal worden. De opperbe velhebber van de Jordaanse strijd krachten Majali heeft gisteren de be reidheid van het leger uitgesproken het akkoord volledig en „in de geest" van de inhoud uit te voeren. In Amman zijn de winkels weer open. Er is een begin gemaakt met het ophalen van de wapens bij de le den van de militie. Dit gebeurt onder toezicht van het leger. De wapens zullen volgens het akkoord in depots worden opgeslagen en pas dan weer .tussen leger en commando's worden verdeeld „als een Israëlische actie te gen Jordanië dit vereist." Volgens diplomatieke kringen bij de VN zal de Veiligheidsraad voor het eind van de maand weer bijeen wor den geroepen. Egypte en Jordanië zul len hier waarschijnlijk om vragen, nu er helemaal geen schot zit in de po gingen om de vredesbesprekingen op gang te brengen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 1