taatssecretaris Kruisinga indt strijd aan tegen roken q Steeds minder moeten het voor steeds meer verdienen !ratis reizen Vier plannen voor uitbreiding Dordt "s. Udink neemt het voor JacHuijsen Kort geding van Exota tegen Marcel van Dam Prototype Mirage neergestort Flatbewoners ontraden vorstin op bezoek te komen Ook geestelijke volksgezondheid is in gevaar Druk sociale premies stijgt Veel aandacht voor recreatie West-Brabant in toeristische belangstelling 7 DONiDERiDtAG 14 JANUARI 1971 Sigaret ondermijnt de volksgezondheid januaridagen >p uw 65+kaart ieB de dinsdag, woensdag, onderdag of zaterdag die past. an 5 t/m 30 januari 1971. ■maandskaart chtpaar 'kaart chtpaar f20.- f 30.- f50.- f75.- legitimatie en pasfoto ereist. voordelig uit met NS (Van onze parlementeredactie) DEN HAAG Staatssecretaris R. J. H. Kruisinga van volks gezondheid is van plan de strijd aan te hinden tegen het gevaar lijke gebruik van sigaretten. Hij deelde gisteravond in de Twee de Kamer mee op zo breed mogelijk terrein de voorlichting over de kwalijke gevolgen van het roken te bevorderen. De gedachten gaan onder meer uit naar informatie op de scholen in het kader van de algemene voorlichting over gezondheid en hygiène. Over de voorlichting om het roken van sigaretten te beperken zal de staatssecretaris een advies vragen aan de Centrale raad van de volks gezondheid. Ook is een onderzoek gewenst naar de mogelijkheden om de schadelijke effecten van het roken van sigaret ten op te heffen. Overigens is het ro ken van sigaretten in Nederland ver geleken bij andere Westeuropese lan den niet uitgesproken sterk gestegen. De bewindsman verstrekte de vol gende gegevens Sigarettenverbruik per hoofd van de bevolking van 15 jaar en ouder Jaar 1960 1968 België 1570 2160 Engeland 2760 2830 Frankrijk 1320 1700 Italië 1300 1680 W- Duitsland 1630 2260 Nederland 1700 2000 Hartziekten Verder is het de bedoeling een be gin te maken met bevolkingsonder zoeken naar coronaire hartziekten. Zoals bekend zijn deze ziekten doods oorzaak nummer een in Nederland. De werkgroep Preventief Epidemio logisch Onderzoek heeft onlangs een voorlopig advies uitgebracht over de ze ziekten. In dit advies wordt sterk i onze parlementsredactie) IN HAAG CHU-lijsttrek- |drs. B. J. Udink neemt het ilijk op voor kandidaat Jac. in, die op een verkiesbare ts op de advieslijst van het Edbestuur staat. De Centrum preksgroep heeft namelijk de verenigingen laten weten, de vroegere voorzitter van de O, die als kandidaat van de ;eren moet worden gezien, de lijst moet verdwijnen, en: hij heeft een gebrek aan irlijke beschaving. nister Udink zegt, gevraagd naar reactie als lijsttrekker, dit een e persoonlijke aantijging te vin- Hij verklaart de heer Huijsen te kennen. Maar „gebrek aan •lijke beschaving" was hem gebleken. De definitieve samenstelling van de kandidatenlijst, zegt drs. Udink, moet volgens een vrij democratisch pro ces aan de kiesverenigingen worden* overgelaten. (De groepen van kies verenigingen stemmen zaterdag 30 januari.) Er is nu een duidelijk advies van het hoofdbestuur. Dat democratisch proces moet niet worden beïnvloed. Commentaar van Huijsen, die op de advieslijst met A. J. van Duist op een gedeelde 14e en 15e plaats staat: „Ik lever geen commentaar. Dit is toch geen niveau om op te dis cussiëren Een aantal kiesverenigingen heeft inmiddels al verontwaardigd bij de CHJO gereageerd op de actie van de Centrum Gespreksgroep. De groep vindt, dat de Kamerleden Mellema en Kikkert op een te lage plaats staan. Met de plaats van mi nister Udink en staatssecretaris Van Veen (nummer een en twee) kan de groep zich verenigen. s Ds. Ruitenberg (2) - irne betuig ik mijn grote waar- g-g voor de uitnemende wijze op de heer Calmeyer de bezwaren ds. Ruitenberg heeft geformu- l is niet te zeggen hoevelen door fnkse geschrijf van deze vrijzin- dominee hebben bedankt voor md Nederland. Het ware te "£n dat aan figuren als de heer byer wat meer ruimte werd ge- f terzake van de voorlichting van tolk. [ijk (Z.H.) C. Ch. Westerveld Adam en Eva (4) :ienswijze van de heer Lammens irwarrend. Wel aanvaardt hij Christus in Zijn verzoenend en sterven, maar tegelijkertijd hij het bestaan van de eerste Adam. in twijfel, ineer hij het ene aanvaardt en lere verwerpt, doet hij de bijbel lods onfeilbaar Woord, tekort zelf toch wijst naar de eerste Adam. en in Romeinen 5 vers zien wij duidelijk de lijn Adam- de eerste in zonden en over ig, de mens, de tweede als Ver en Zaligmaker, Gods Zoon. Deze 'Pt door de gehele bijbel als een in draad. l5i dunkt, het is beter. Gods heils- 1 geheel te aanvaarden zoals ze opn Zijn Woord gepresenteerd wor- dan het verwarrende, glibberige Ier evolutie-theorie te betreden, trs, de evolutionisten beweren dat de evolutie niet te bewijzen ngerwerf E. de Visser-Krefft DONGEN De limonadefabriek Van Tuyn in het Brabantse Dongen heeft een kort geding aangespannen tegen drs. Marcel van Dam, om budsman van de Vara. Aanleiding is een aantal uitzendingen over het ontploffen van frisdrankflessen, waarbij het merk Exota werd ge noemd. De heer S. van Tuyn, directeur van de Exotafabrieken, voelt zich in zijn eer en goede naam aangetast. „De reportages van Marcel van Dam hebben de grenzen van het redelijke en behoorlijke ver overschreden", aldus de juridische adviseur van het limonaaebedrijf. Het bedrijf zegt over een rapport van de Keuringsdienst van Waren te beschikken, waarin de resultaten van een recent onderzoek naar de druk- vastheid van Exota-flessen staan vermeld. Volgens dit onderzoek zou den de Exota-flessen van uitstekende kwaliteit zijn. Een verzekeringsmaatschappij heeft sinds een paar jaar een procedure voor Van Tuyn lopen over een scha declaim, die is ingediend door een gezin, waarvan een kind door glas scherven van een limonadefles ern stig werd verwond. Volgens direc teur Van Tuyn staat niet vast dat dit een Exota-fles is geweest. Hij heeft bij de Vara diverse ke ren om een weerwoord gevraagd, maar is daartoe niet in de gelegen heid gesteld. Door middel van een kort geding wil de limonadefabriek een verbod aan de Vara en Marcel van Dam om nog verdere acties te voeren. Bovendien eist men een ge bod om het rechtbankvonnis zonder commentaar op de televisie te bren gen. Het enige experimentele proto type van de Mirage-G, gecon strueerd door Marcel Dassault, MARSEILLE Het prototype van de nieuwe Franse zwenkvleugel- straaljager, de Mirage-G, is gister middag tijdens een proefvlucht in de buurt van Marseille neergestort. De vlieger kon zich met behulp van de schietstoel redden, maar het toe stel was volkomen vernietigd. Het toestel had op 18 november 1967 zijn. eerste vlucht gemaakt. De vlucht van woensdag was de 316e proefvlucht. De Mirage-G had bijna 400 vlieguren voltooid en was een ex perimenteel protype. waarvan maar een exemplaar bestond. AMSTERDAM Bewoners van de I Flat Groeneveen in de Bijlermeer bij i Amsterdam hebben koningin Juliana in een telegram ontraden tijdens het j op 21 januari geplande bezoek aan de Bijlemermeer hun flat aan te doen. „Wij hopen dat de aanblik van Groeneveen u bespaard zal blijven", aldus het telegram van de werkgroep Huisvesting Groeneveen. Volgens een van de leden van de groep is de flat een Augiasstal, waar al vele maanden nauwelijks wordt schoongemaakt, ondanks een maan delijks bedrag voor servicekosten dat de bewoners dienen te betalen. op preventief onderzoek aangedron gen. De aktiviteiten op dit gebied zijn echter zo verscheiden en soms zo weinig gecoördineerd, dat er regelend moet worden opgetreden, wil de si tuatie niet geheel scheef groeien. Op een wettelijke regeling kan niet meer worden gewacht. Daarom de volgende aanbevelingen: Steun aan een onderzoek, of en kele consultatiebureaus voor de be strijding van tuberculose geschikt zijn Een verzoek aan bedrijfsgenees kundige diensten, huisartsen, ge meenten en andere initiatiefnemers terwille van een goede coördinatie «van het onderzoek zich te onderwer pen aan de richtlijnen van het Ge neeskundig staatstoezicht op de volksgezondheid. Veel doden Voor staatssecretaris Kruisinga de ze mededelingen deed had minister van sociale zaken Roolvink in een be schouwing over welzijn en welvaart gezegd, dat alleen al in ons land door het toenemen van het roken van si garetten tienduizend sterven: doods oorzaak longkanker en hartziekten. Ook het aantal slachtoffers in het verkeer neemt jaarlijks toe. Bij hon derden tellen wij levenslange invali diteit veroorzaakt door bromfietson gelukken van zeer jeugdige brom fietsberijders, zei de minister. Dit alles is het gevolg van onze welvaart, die een grote mate van „onwelzijn" met zich meebrengt. Toch moet men positief tegenover de wel vaart staan, zei minister Roolvink. Zonder enige welvaart is het door voeren van de meeste sociale voorzie ningen niet mogelijk. De economische groei heeft ook het welzijn bevor derd. Minister Roolvink zei het zo: De welvaart is een groot goed voor zover zij het welzijn dient LEEUWARDEN De conflic ten die in de samenleving aan de dag treden 'in bedrijven, aan uni versiteiten en in gezinnen, kun nen de geestelijke volksgezond heid bedreigen. Dit zei staatssecretaris Kruisin ga vandaag op de gezinsdag van de Friese CBTB in Leeuwarden. Hoewel volgens dr. Kruisinga conflicten normaal en gezond zijn, kunnen er schadelijke kanten aan zitten. Bedenkelijk is het als men sen of groepen een conflict ver oorzaken óm het conflict. De overheid kan weinig aan conflicten en tegenstellingen doen, als zij geen partij is, maar wel mag van de overheid worden ver langd dat ze een zodanig klimaat schept dat er ruimte is voor ver schillende opvattingen. „De over heid," aldus dr. Kruisinga. „dringt dus aan op redelijkheid en tolerantie." DEN HAAG Overeenkomstig de adviezen van de commissie opvoe ring produktiviteit van de Sociaal- Economische Raad heeft de minister van economische zaken aan het pro- duktiviteitscentrum van de confectie- industrie een subsidie toegekend van ƒ303.000 voor de eerste fase van een perspectiefstudie. Doel is een zo juist mogelijk beeld te krijgen van de functie die de Ne derlandse kledingindustrie in de ko mende 10 jaren op doelmatige en ren dabele wijze kan vervullen. Aan het bedrijfschap voor de groothandel en tussenpersonen in groenten en fruit is in overleg met het ministerie van landbouw en vis serij een subsidie toegekend van ƒ250.000 voor structuuronderzoeken. Rooms-katholieke tegenstanders van de nieuwe echtscheidingswet in Italië verzamelen namen van medestanders om binnenkort een petitie te ondertekenen voor een volksreferendum tegen de nu een maand oude wet. Er zullen minstens een half miljoen ge registreerde kiezers moeten te kenen. Hier een beeld van een stembureau" in Rome (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister B. Roolvink van sociale zaken heeft gisteren in de Tweede Kamer cijfers genoemd, waar uit blijkt, dat een steeds kleinere groep van mensen het voor het gehele volk moeten verdienen. De druk van de sociale premies (nu 39 pet. van het nationale in komen) heeft dus de neiging verder te stijgen en het hangt van de bereidheid van de bevol king af hoe ver men wenst te gaan. Uit de mededelingen van de mi nister bleek, dat in 1970 onder de wet arbeidsongeschiktheid 240.000 personen vielen. Van de AOW ge noten 31 december 1969 1.035.000 per sonen en van de AWW op die datum 150.000. Het aantal manjaren, dat in 1968 werd bekostigd door de werkloos heidswet was 40.780. Onder de aan vullende werkvoorzieningen vielen in 1969 25.000 manjaren. In het totaal kwam de minister op 1.657.280 manjaren, die door anderen moeten worden verdiend. Inkomens Minister Roolvink was bang, dat het gevraagde SER-advies over het inkomensbeleid er niet voor de ver kiezingen zou zijn. Er was om dit advies gevraagd naar aanleiding van de motie-De Gaay Fortman in de Eerste Kamer. Het minimumloon wilde minister Roolvink ongeveer om de drie jaar extra verhogen. Verder heeft de mi nister het plan niet alleen het minimumloon, maar ook de sociale uitkeringen elk half jaar, per 1 januari en per 1 juli, volgens de trend te verhogen. De verhoging voor de oud-invali den noemde de heer Roolvink de eerste aanzet van de oplossing van het probleem. Maar een definitieve oplossing beloofde hij niet. „Er zijn ook nog andere groepen, die gehol pen moeten worden", aldus de heer Roolvink. Wil men gelijke uitkeringen aan de invaliden, die onder de wet arbeidsongeschiktheid vallen, dan is in 1972 een premieverhoging nodig van 0,59 pet. Bij de uitbreiding van deze wet tot een volksverzekering denkt de mi nister aan een bodemuitkering voor iedereen met een top. Het wetsont werp wordt binnenkort bij de Kamer ingediend. Het wachten is nog op een SER-advies. Loo ii beleid Over het loonbeleid zei minister Roolvink grote waarde te hechten aan het centraal overleg tussen werknemers en werkgevers. Dat overleg moet meer inhoud krijgen en eerlijk en open zijn. Dat is veel beter dan de conflict situaties, die worden opgeroepen door degenen, die uit zijn op maatschap pijvernieuwing, zo zei minister Roolvink. Hij had wel vertrouwen in het cen traal overleg, vooral na de rede van de nieuwe NVV-voorzitter. De tweede ronde van het debat leverde een motie op van de socialist Van Dier. waarin hij een optrekking van het minimumloon per 1 januari 1971 vraagt tot 167,70 per week. De regering heeft het minimumloon ook verhoogd, maar wil de 167,70 pas 1 april laten ingaan. Ook vraagt de heer Van Lier in zijn motie, dat het minimumloon per 1 juli met drie gulden extra wordt verhoogd. De minister wees deze motie af en ook de VVD, ARP en CHU stonden er niet achter. De heer Kikkert (c.h.): „De minister staat sterk. Op 1 juli volgt ook nog de halfjaarlijkse ver hoging." Mejuffrouw N. Barendregt (soc.) kwam met een motie om meer moge lijkheden voor de vakbeweging voor meisjes en vrouwen. Ook diende ze nog op het laatste ogenblik een motie in om te bereiken, dat de dispensatie voor het uitbetalen van het minimum loon aan huishoudelijk personeel in 1973 zou zijn afgelopen. Tot slot noemen we nog een motie van D'66. waarin wordt gevraagd het bestaande systeem van werkloos heidsuitkeringen in studie te nemen. De heer Nypels zou voor oudere werknemers de maximum-uitke ringsduur van twee jaar laten ver vallen, waardoor langdurig werk lozen geen beroep hoeven te doen op de Bijstandswet. Inkomens medische specialisten worden onderzocht DEN HAAG In nauw overleg met de Landelijke Specialisten Ver eniging wordt er gewerkt aan de voorbereiding van een onderzoek naar „de structuurelementen" van de inkomens van de medische specialis ten. Minister Nelissen van economische zaken heeft dit gisteren mede namens staatssecretaris Kruisinga van sociale zaken en volksgezondheid in ant woord op schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid Van der Spek (pac. eoc.) meegedeeld. Dit onderzoek was door de regering toegezegd, nadat al enkele malen de inkomens van de medische specialis ten, waarover vrijVvel geen statisti sche gegevens bekend zijn, in de Sta- ten-Generaal waren besproken. Amerikanen brengen het op Oki nawa (dat aan Japan zal wor den teruggegeven) aanwezige mosterdgas naar het Ameri kaanse eiland Johnston in de Stille oceaan. Het dodelijke gas moest door een stadje en enkele dorpen worden vervoerd. (Van onze Dordtse redactie) DORDRECHT De oudste stad van Holland heeft zich met haar meer dan 100.000 in woners als jongste in de rij van „grote steden" geschaard. Op haar rust nu de plicht het dank zij de samenvoeging met Dub beldam in zijn geheel onder haar beheer gekomen Eiland van Dordt tot ontwikkeling te brengen. Op basis van ren door bet Ne derlands Economisch Instituut in gesteld structuuronderzoek heeft het college van B. en W. een nota laten verschijnen, waarin hoofdlij nen voor het structurele beleid zijn uitgestippeld en vier alternatieve schetsen zijn opgenomen. Een ervan voorziet in een uit breiding van Dordt langs de spoor lijn RotterdamBreda, de drie an dere zijn gericht op uitbreiding in oostelijke richting. Het gemeentebestuur van Dor- BREDA West-Brabant heeft in 1970 circa 1.700.000 overnachtingen geregistreerd in hotelbedrijven en op campings en bungalowbedrijven. Dat houdt een aanzienlijke stijging in ten opzichte van 1969. In het gebied van Roosendaal en Bergen op Zoom lag die toename op 24 procent, in de Baronie van Breda zelfs op 45 pro cent. Uitgaande van een dagbestedings bedrag van 12 gulden per be zoeker komen de gezamenlijke VW's op een totaal van 20.000.000 gulden, die vorig jaar door toeristen en zakenlieden werden besteed. Stij ging van het aantal overnachtingen tekent zich vooral af op de kampeer terreinen en bungalowbedrijven. De VW's hebben samen met de bunga lowbedrijven een actie gevoerd, om deze ook bulten het seizoen bezet te drecht aanvaardt in principe de prognose dat het Drechtstedenge- bied zal uitgroeien tot een concen tratie van een kwart tot een half miljoen inwoners en dat de stad zich als centrum van dit gebied zal ontwikkelen tot een ruimtelijke eenheid van het zogenaamde D- type (stedelijke autosnelwegen, ste delijk railstelsel op vrije baan, rijk geschakeerd, hoog voorzieningen niveau en recreatiegebied van het „groene-steri'-niveau. In de hoofdlijnen wordt echter gezegd dat het bij dit D-type ge dachte aantal van een kwart mil joen inwoners niet ten koste van op de juiste omvang geprojekteer- de recreatie- en werkgebieden en ruimten voor een goed voorzie ningenniveau mag worden nage streefd. Er zullen op het eiland vooral voorzieningen voor dagrecreatie moeten worden getroffen. Omstreeks 1985 zal men daar 250 a 300 ha voor nodig hebben, mogelijk zelfs 400 lia. Dat zal veel landbouw grond kosten, maar in de toekomst zal de landbouw nog slechts een restfunctie hebben. Nog geen goedkeuring rijk voor verlaging tol Haringvlietbrug DEN HAAG Voor de verlaging van het toltarief voor personenauto's voor de Haringvlietbrug is oog geen rijksgoedkeuring gegeven. Dit heeft gisteren minister Bakker (verkeer en waterstaat) gezegd in antwoord op schriftelijke vragen vanuit de Twee de Kamer. Zoals bekend hebben de commissa rissen en aandeelhouders van de NV Brugverbinding Haringvliet besloten het toltarief per 1 juli a s. van twee tot een gulden te verlagen. Het rijk kan pas met het besluit instemmen wanneer de exploitatiebe groting voor het boekjaar 1 juli 1971-30 juni 1972 is goedgekeurd. krijgen. Die actie blijkt goed ingesla gen te zijn. De meeste bungalowbe drijven zijn nu nagenoeg alle week ends volledig bezet.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 7