gemiddelde veel hoger ziektekosten dan nodig str DOKTER JONGSMA: FUSIES GEWENST Regeringsvoorstel over Spanning meningsuiting strijdig REGERING WIL VREDES BEWEGING VERNIETIGEN Opper in het geweer tegen overplaatsing et moet regelen wie lid van Koninklijk Huis Prof. Thoenes loopt weg bij Twentse TH Moskou en VS met Verdrag van Rome verminderd Generaal Hartono zou zijn vermoord Praag rechtvaardigt in document invasie Warschau-pactleger SS-generaal (ter dood veroordeeld) overleden DONDERDAG 14 JANUARI 1971 - (Van een onzer redacteuren) )EN Dokter M. W. Jongsma (65), die vandaag afscheid nam 'ecteur van het Academisch Ziekenhuis, welke functie hij 1 januari 1956 heeft bekleed, kenmerkt zich in de medische I door revolutionaire ideeën en boude uitspraken. 'Jen zijn meer dan twintig (voornamelijk landelijke) neven- 7fs op medisch gebied heeft hij zich in zijn loopbaan ontwik- bt een graag geraadpleegd vakman, die in zijn denken en doen tred heeft gehouden met de spectaculaire ontwikkeling van gidse Academisch Ziekenhuis. i drie jaar geleden de eer- insplantatie van ons land - nu is de 58ste al achter de r irbij kan worden opgemerkt, «hts drie patiënten zijn overle- dit ziekenhuis had al eerder ons land eerste open-hart- t plaats. li Fusies nodig er Jongsma, die zelf tot van- Mjan het hoofd stond van een met 850 bedden, weet wat iiqt als hij verklaart, dat ons een te groot aantal (te) kleine iriuizen telt. Wziekenhuis moet in deze tijd rijker driehonderd bedden heb- eindt hij, en het ideaal ligt tus- i 600 en 700. Er moeten fusies en in de ziekenhuiswereld en samenwerking, onder meer in um van gezamenlijke apotheken Djratoria. daardoor zal er efficiënter i worden gewerkt dan nu .In Ise A.Z. (en in de twee andere ^ziekenhuizen) bedraagt de ge- verpleegduur 14,5 dag. r zijn in ons land ook zieken- 'jdie een gemiddelde verpleeg- i 29 dagen hebben, het dub bele dus, en dat is voor dokter Jong sma een bewijs dat er iets mis is, waardoor de gemiddelde ziektekosten veel hoger liggen dan nodig is. „Het maakt, om een voorbeeld te noemen, een groot verschil of je een patiënt, die je dinsdag opereert, vrij dag al opneemt of pas maandag", al dus dokter Jongsma. En wij nemen daarom zo iemand pas maandag op." Gezondheidscentra In de toekomst zal moeten worden uitgegaan van gezondheidscentra, waarin ziekenhuizen, poliklinieken, verpleegtehuizen, huisartsen en ande re functionarissen in de gezondheids zorg samenwerken." Zonder in concreto in te gaan op de recente affaire in een Rotterdams zie kenhuis zegt dokter Jongsma (die me dische ethiek heeft gedoceerd aan de faculteit der geneeskunde in Leiden), dat de leiding van een ziekenhuis ten opzichte van familieleden van patiënten een grote mate van eerlijk heid moet betrachten. „Als in een ziekenhuis een fout wordt gemaakt, ben ik voor een zo groot mogelijke openheid en ik zie het als noodzakelijk, dat direct na het constateren van een fout contact wordt opgenomen met de officier van wie ruim achttienhonderd personeels leden klaar staan. ISaar Zeeland Dokter Jongsma, die in het Zeeuw se Philippine gaat wonen hij wordt docent in het Belgische Leuven wordt opgevolgd door dr. G. Ph. Vogel, medisch directeur, en drs. J. B. M. Verhey, economisch directeur. Hij begon zijn loopbaan als huis arts te Groede (van welke gemeente hij van 1944 tot 1945 ook nog burge meester wask Vanaf 1952 was dokter Jongsma geneesheer-directeur van j het Algemene Ziekenhuis in Zutphen en sedert januari 1956 bekleedde hij de functie van directeur-geneesheer te Leiden. Van zijn hand verscheen een groot aantal publikaties in bin nen- en buitenlandse medische vak bladen. DOKTER M. W. JONGSMA justitie, met wie de leiding van het ziekenhuis dan in het bijzijn van de betrokken arts een gesprek moet heb ben." Dit zegt een man, die aan het hoofd stond van een ziekenhuis dat jaar lijks 17.000 patiënten opneemt, voor t alleen dat de rinoceros in de dierentuin in Mün i in de voor hem onwennige sneeuw moet vertoe ven, ze gebruiken hem bovendien nog als paard ook! Prof. Van Alaarseveen in kritisch artikel Om een weddenschap van dui zend gulden te winnen zijn de 21-jarige Jan Faber en de 24- jarige Rein Kwast (twee bar keepers uit Franeker) bezig aan een Eljstedentoch: om de beurt twee uur lopen en twee uur rus ten. Gisteren waren zij op de helft. Als ze in Franeker terug- keren zullen stamgasten en col lega's hun prestaties honoreren. MOSKOU Het afgelopen etmaal is de spanning tussen Moskou en Washington aanzienlijk verminderd, zo menen waarnemers in de Rus sische hoofdstad, die dat onder meer afleiden uit de gematigde toon van de verklaring die de Amerikaanse rei zende ambassadeur Averell Harriman aflegde na een onderhoud met de Russische minister van buitenlandse zaken Andrei Gromiko. Voor het eerste sinds een week zijn er de afgelopen 24 uur geen acties tegen de Amerikanen in Moskou on dernomen. Men meent dat de arresta tie van Rabbi Kahane van de „Jewish Defense League" in de Verenigde Staten en enkele Israëlische perscom mentaren, die extremistische daden veroordelen, de Russen wat gunstiger hebben gestemd. Juist op tijd, zo me nen de waarnemers, want anti-Ame rikaanse acties tijdens het bezoek van Harriman en van senator Edmund Muskie, zouden een pijnlijke situatie geschapen hebben. Drie loonspoelerijen in Twente gaan sluiten ENSCHEDE In Twente zullen drie loonspoelerijen, namelijk die van de NV. Textielbedrijf Overdinkel, ge vestigd in de gemeenten Losser en in Denekamp, alsmede de firma P. Jager in Enschede, gaan sluiten. In totaal zijn bij deze bedrijven, die toeleve- rkigsondernemingen zijn voor de tex tielindustrie, ruim honderd man per soneel werkzaam. De loonspoelerij Overdinkel is woensdag in staat van faillissement verklaard. De Enschede- se onderneming gaat de lopende op drachten uitvoeren voordat het be drijf dichtgaat. DEN HAAG „De oude druk persvrijheid wordt opgeheven door het regeringsvoorstel tot wijziging van artikel 7 van de grondwet. Onder de schijn van royaliteit geeft het regerings voorstel daarvoor minder in de plaats. Om die reden, maar niet alleen daarom, verdient het voorstel afkeuring". Tot deze conclusie komt de Rotter damse hoogleraar in het staatsrecht, prof. mr. iH. Th. J. F. van Maarseveen in een kritisch artikel in het Neder lands Juristenblad. „Het parlement kan dit regerings voorstel niet aannemen, zonder in strijd te komen met het verdrag van Rome, dat de vrijheid van menings uiting omschrijft", stelt prof Van Maarseveen. In het regeringsvoorstel staat dat de wet ter bescherming van personen jonger dan 18 jaar het geven van vertoningen kan regelen en be perken, maar het Verdrag van Rome laat geen beperkingen toe ter be scherming van jeugdigen. Onduidelijk Ook de ongeclausuleerde mogelijk heid om het verspreiden van gedach ten en gevoelens anders dan op grond van de inhoud te regelen en beperken is met het verdrag in strijd, schrijft prof. Van Maarseveen. Tegen die bepaling heeft hij het meeste be zwaar: de hoge raad had uitdrukke lijk geadviseerd geen regels over de verspreidingsvrijheid in de grondwet neer te leggen; het is onduidelijk wat er zou gebeuren met de bestaande ju risprudentie over verspreiding van ge dachten, als dit artikel in de grond wet zou komen; als de wetgever het kranten-, tijdschriften- en boekuitge- versbedrijf zou willen binden aan een vergunningstelsel zou hij niet kunnen worden beschuldigd van ongrondwet tig handelen. De hoogleraar heeft ook kritiek op de korte tijd, die de Kamer is gegund om over de grondwetsvoorstellen na te denken. De regering verwacht na melijk dat de Tweede Kamer uiterlijk 31 januari a.s. de zaak heeft afgehan deld. „Dat betekent dat men niet kan toe komen aan een 'zorgvuldige studie van het regeringsvoorstel. En daar dit op het punt van de vrijheid van me ningsuiting fundamenteel afwijkt van het advies van de staatscommissie, en gloednieuwe, volstrekt onverwachte elementen bevat, is bezinning waar lijk geen luxe". DJAKARTA De dood van de In donesische ambassadeur in Noord- Korea, luitenant-generaal Hartono, heeft in Djakarta tot vele speculaties geleid. Volgens de dagbladen zou Hartono geen zelfmoord hebben ge pleegd, zoals officieel is gezegd, maar zou hij zijn vermoord. Hartono, tijdens het bewind van Soekarno opperbevelhebber van le marine, zou bijzonderheden weten over de communistische coup in 1965. Hij zou daarin zelfeen belang rijke rol hebben gespeeld. De regering-Soeharto koesterde al enige verdenkingen tegen hem maar had geen bewijzen. Wel werd hij ont heven van het opperbevel over de marine en in 1969 weggerangeerd naar Noord-Korea. Beschuldigde priesters in VS: Regering dient wetsontwerp in SN HAAG In de grond- moet een artikel komen -.•in staat dat de wet regelt lid is van het Koninklijk De regering heeft een van deze strekking e Tweede Kamer ingediend. ,T is nodig te bepalen wie tot het ïklijk Huis behoort om te weten ie het nieuwe grondwetsartikel iet inkomen en de belastingvrij- kWan leden van het Koninklijk betrekking heeft. De regering dat de verplichting om dat vast Hen in de grondwet moet wor- astgelegd. huidige kabinet zal geen beslis- meer nemen over de vraag wie n volgens hem precies tot het I nklijk Huis behoren. Eerst moet •'grondwet komen te staan dat dit I e wet moet worden geregeld. Jier De 'Jong en minister Beer- van binnenlandse zaken merken 4-ir wel op dat zij denken aan een algemene omschrijving. Daar- >u het uitgangspunt mpeten zijn He mogelijke troonopvolgers lid 'et Koninklijk Huis zijn. óverleg met vorstin er deze kwestie wordt overleg Jtrd, waarbij ook koningin Julia- J) betrokken. IHier komt ook de aan de orde of alle rechtsgevol- «ie de wet aan het lidmaatschap het 'Koninklijk Huis verbindt, "rel gehandhaafd moeten worden, ijkt niet onmogelijk dat een of van die wettelijke bepalingen n worden geschrapt, aldus de orie van toelichting. wJ regering wijkt met haar voor af van het advies van de staats- ftissie van advies over de grond wet en de kieswet. De staatscommis sie had het voldoende gevonden als in de grondwet was komen te staan dat de regering deze kwestie bij alge mene maatregel van bestuur moest regelen. Het kabinet heeft voorge steld, dat hiervoor een wet nodig is. Dat betekent dat het parlement mee beslist wie lid is van het Koninklijk Huis. Het Koninklijk Huis is een ander begrip dan de koninklijke familie, merkt de memorie van toelichting nog op. Als een kind of kleinkind van de koningin geen lid is van het ko ninklijk huis. houdt het nog wel zijn familierechtelijke en erfrechtelijke rechten en plichten. Hervatting dialoog tussen Oost-Duitsland en West-Duitsland BONN De Westduitse staatsse cretaris Egon Bahr en diens Oost- duitse ambtgenoot Michael Kohl zul len vrijdag in het kader van de dia loog tussen de twee Duitslanden op nieuw bijeenkomen. Het gesprek vindt deze maal in Bonn plaats. De twee vorige bijeenkomsten von den vorig jaar november en december in Oost-Berlijn plaats, na overeen stemming tussen Bonn en Oost-Ber- lij'.n te gaan praten over zaken die verband houden met een mogelijke vermindering van de spanning in centraal-Europa. De bekendmaking wekte in poli tieke kringen in Bonn verwondering, omdat vrij algemeen werd aangeno men dat de dialoog niet eerder dan na de bijeenkomst van de ambassa deurs van de vier grote mogendhe den, op 19 januari, zou plaatsvinden. PRAAG „Zionistische" kringen worden er door de Tsjechoslowaakse communistische partij van beschul digd grote invloed te hebben uitgeoe fend bij de gebeurtenissen in 1968 die leidden tot de invasie in Tsjecho- Slowakije door troepen uit de andere Warschaupact-landen. Ook de rooms-katholieke clerus, „met steun van katholieke emigran- I ten uit het buitenland", zou een rol gespeeld hebben bij de ontwikkelin gen destijds, die door de partij wor den gekarakteriseerd als een „mis lukte contrarevolutie tegen het com munistische stelsel". Een en ander wordt gesteld in een onlangs gepubliceerde analyse. Het document bevat de grootste verzame ling materiaal dat de partij tot dus ver heeft geproduceerd ter rechtvaar diging van de militaire interventie in 1968. Deze interventie wordt nu offi cieel „internationale hulp" genoemd aan het communisme in Tsjecho Slo wakije, dat met omverwerping werd bedreigd. Het document zegt dat de afzetting van Dubcek als partijleider in april 1969 een „absolute voorwaarde was voor beëindiging van de crisis die een vicieuze cirkel was geworden". Er wordt voorts wel op gewezen, dat Dubcek door de in ongenade gevallen Novotny tot partijleider werd be noemd, maar er wordt verzuimd te vermelden dat Husak op zijn beurt door Dubcek werd benoemd. SPRANG-CAPELLE De 52-jarige v. d. Z. uit Waalwijk werd gister avond toen hij met zijn fiets de pro vinciale weg aan het Oosteind te Sprang wilde oversteken, door een personenauto gegrepen en tegen de grond gesmakt. Met een zeer ernstige verwonding aan het hoofd werd hij per ambulance naar het ziekenhuis in Tilburg vervoerd, waar hij overleed. Hij zou juist dezer dagen zijn zilve ren huwelijksfeest vieren. UTRECHT In feite staan hier duizenden collega's van mij voor u, die op dezelfde manier zjjn afgegaan in een sfeer van vrees en in het verdomhoekje staan. Ze hebben er in berust, maar dat doe ik niet. Ik wil weten welke scheve schaats ik heb gereden, zei gisteren de 51-jarige opper wachtmeester van de rijkspolitie N. de Jong uit Herten voor de Centrale raad van beroep in Utrecht. Al jarenlang voert hij een strijd tegen zijn ontheffing uit de functie van postcommandant in Herten en zijn overplaatsing naar de rijkspoli tieschool in Hom. De hoogste ambtenarenrechter moet nu uitmaken of het ambtenarenge recht in Roermond de klacht van de opper tegen zijn overplaatsing terecht afwees. Die overplaatsing was geba seerd op het feit, dat een onherstel bare breuk zou zijn ontstaan tussen NDU draagt exploita tie maandbladen over DEN HAAG Onderhandelingen tusen de Nederlandse Dagblad Unie en NV Kluwer hebben ertoe geleld dat de exploitatie van de maandbla den Spreekuur Thuis en Doe het zelf wordt overgedragen aan NV Zomer en Keuning/Eska, behorend tot het Kluwer-concern. De bladen blijven gedrukt bij de NDU. Johannesburg De Zuidafrikaan- se regering heeft het Internationaal gerechtshof in Den Haag verzocht de kwestie van het Zuidafrikaanse maandaat over Zuidwest-afrika niet in behandeling te nemen. In een 900 kantjes tellend geschrift wordt uiteengezet dat het hof niet bevoegd is een oordeel in de kwestie uit te spreken. Het hof -zou op 20 januari met het vooronderzoek begin nen. Vorig jaar heeft de Veiligheids raad besloten de kwestie opnieuw aan het hof voor te leggen. de opper en zijn superieuren waar door een onaangename situatie zou zijn ontstaan. De ontheffing uit zijn functie noemde de opper „een monstrum van rechteloosheid". Hij vroeg de raad, het ontheffingsbesluit en de uitspraak van het ambtenarengerecht te vernie tigen, hem te rehabilieren, alsmede uitkering van een schadevergoeding te gelasten. Landsadvocaat mr. Drooglever For- tuyn constateerde dat de heer De Jong buitensporig gevoelig is voor kritiek, dat hij geen enkele aanmer king van zijn superieuren kan ver dragen en daar bijzonder hevig op reageert, en dat hij iedereen die zijn stukken niet begrijpt als dom of kwaadwillig beschouwt. Achter alles wat niet naar zijn zin gaat ziet hij kwade opzet. Opvallend is daarbij dat hij zich zelf de vrijheid permitteert om kwaad te spreken en te roddelen op een manier waarbij wat hemzelf overkomt maar kinderspel is, aldus de landsadvocaat, die het beroep te gen de uitspraak van het ambtena rengerecht ongegrond vindt. De raad zal over drie -weken uit spraak doen. ENSCHEDE Prof. dr. ir. D. Thoenes. die in 1967 het ambt aan vaardde van hoogleraar in de afde ling scheikundige technologie aan de Technische Hogeschool in Twente, heeft ontslag genomen. Prof. Thoenes meent dat hij door de democratisering in zijn afdeling als hoogleraar zodanig is beknot, dat hij zijn werk niet meer kan verrich ten op de manier die hij noodzakelijk vindt. De „zogenaamde democratise ring" is onverenigbaar met de voor waarden voor een moderne scheikun dige opleiding, aldus de hoogleraar. DANSBURY De broers Da niel en Philip Berrigan, dinsdag beschuldigd van medeplichtig heid aan een complot om Nixons adviseur Kissinger te ontvoeren en de centrale verwarmingsin stallaties van regeringsgebouwen op te blazen, zeggen dat de Ame rikaanse regering deze „gro- testke samenzwering" heeft ver zonnen om de doodsteek toe te brengen aan de vredesbeweging in de VS. De twee priesters zeggen dat in een j verklaring, die via hun advocaat is gepubliceerd. Ze zitten in Connecticut een straf uit van drie jaar wegens het vernietigen van oproepen voor de mi litaire dienst. Rijksdag-brand j Zij vergelijken hun zaak met de brand in de Rijksdag in Nazi-Duits- j land in 1933. Door deze brand, aldus de verklaring, kon de Nazi-partij het j Duitse volk overrompelen en het I brengen tot steun aan een „politiek I van onderdrukking in eigen land en militarisme en het buitenland". „De regering van de VS heeft nu j voor ongeveer hetzelfde doel een gro- I teske samenzwering verzonnen", al dus de broers. Volgens hen is de aan klacht een dekmantel voor „krank zinnige avonturen" in het buitenland en de onmacht om dringende proble men in eigen land op te lossen. „Door karikaturen te maken van tegenstan ders van de oorlog in Vietnam willen j ze de Amerikaanse vredesbeweging vernietigen". Drie medeverdachten. Wenderoth, McLaughlin en Scoblick hebben via hun advocaat gezegd dat de aan klacht blijk geeft van „de wanhoop van mensen die nergens voor terug deinzen om de antioorlogsbeweging ten gronde te richten. „We hadden niet de geestesgesteldheid en even min de mogelijkheden om ontvoe ringen of aanslagen te plegen", aldus hun verklaring. MüNCHEN De voormalige Duit se SS-generaal Bernhard Heinz Lam- merding, die in 1951 door een Franse militaire rechtbank bij verstrek ter dood is veroordeeld, is gisteren in een ziekenhuis in Beieren op 65-jarige leeftijd overleden. Lammerding was commandant van de SS-divisie „Das Reich" en verant woordelijk voor de ophanging van 99 mensen te Tulle en voor de massa moord op 10 juni 1944 van de bevol king van Oradour-sur-Glane tijdens de Tweede Wereldoorlog. Enige dagen geleden nog heeft een Franse commissie de uitlevering van Lammerding geëist. Omdat de Westduitse grondwet de uitlevering van Duitse burgers aan een ander land niet toelaat, is Lam merding nimmer aan Frankrijk uit geleverd. Hij heeft sinds 1945 als aannemer in Düsseldorf gewoond. Hij kreeg bovendien van de Westduitse staat een pensioen uitgekeerd en had een villa met twee auto's. Lord Tovey overleden LONDON Admiraal Lord John Cronyn Tovey, een van Engelands bekendste vlootvoogden van deze eeuw, is dinsdag in Madeira op 85-ja- rige leeftijd overleden. Hij deed voor het eerst van zich spreken in de Eerste Wereldoorlog, toen hij bij Jutland zijn gehavende schip in de Duitse vuurlinies deed te rugkeren om nog enige resterende torpedo's te doen afvuren. In de Tweede Wereldoorlog had Cronyn Tovey als opperbevelhebber van de „Home Fleet" een persoonlijk aandeel in de vernietiging van het Duitse slagschip „Bismarck". Ook werkte hij mee aan de organisatie van de geallieerde invasie.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 5