God brengt Rijk zijn nader en gebruikt ons daarbij KLOOSTER WIL WEER LEREN MENSEN BIDDEN Wereldgodsdiensten zijn Gods trainingsscholen Bijdrage aan wereld van vandaag Een ivoord voor vandaag UITDAGEND LIBANEES BETOOG Dr. E. Diemer lector VU Gesprek met prof. dr. H M. Kuitert (2) BEROEPTNËSW Puzzelhoe vandaag pagina Voorts ligt voor mij gereed de kram der rechtvaardigheid, welke te dien dage de Here, de rechtvaardige Rechter, mij zal geven, doch niet alleen mij, maar ook allen, die Zijn verschijning hebben liefge had" (2 Timotheus: 7 en 8). De krans der rechtvaardigheid voor de grootste aller zondaren, zoals Paidus zichzelf eens heeft genoemd. Men zou geneigd zijn te zeg gen: Hoe is het mogelijk! Hij van de Rechtvaardige Rechter de krans der rechtvaardigheid? Ja, hij. Maar Paulus laat aait zijn juichkreet iets voorafgaan. „Ik heb het geloof behouden". Door het geloof wordt hij gerechtvaardigd. Het' is geen eigen rechtvaardig heid, het is rechtvaardigheid uit Christus. Paulus laat ook iets volgen. De krans der rechtvaardigheid is voor allen, die Zijn verschijning hebben liefgehad. Dit mogen zij we ten. Voor hen geen twijfel meer, geen onzekerheden. Zijn verschij ning liefhebben. Dat betekent ook Hem volgen, om Zijnentwil lij den, smaad dragen, verguizing van de wereld accepteren, en doorlo pend strijd voeren om het behoud van het geloof. Maar het einde is de krans der rechtvaardigheid, te ontvangen van de rechtvaardige Rechter. We lezen vandaag: Matth. 18 vers 1 tot 10. DONDERDAG 14 JAMJAM (Door Riet Diemer) OOSTERHOUT Voor de meeste buitenstaanders hangt er nog altijd een waas van geheimzinnigheid rond het kloosterleven. In het bijzonder zal dit gelden voor een kloostergemeenschap, waar men zich nog maar vier jaar geleden streng afgescheiden van de buitenwereld vooral bezighoudt „met bidden", zoals de volks mond zegt. Officiëler heet een dergelijk klooster, waar het accent op gebed en meditatie valt een contemplatief klooster in tegenstel ling tot de actieve kloosters, waarvan er in ons land in verhouding veel meer zijn. Een zuster houdt zich bezig met kalligraferen (de schoonschrijf- kunst). 95 door H. Biersteker ADDIS ABEBA De felst omstreden bijdrage in de discus sie in het centraal comité van de Wereldraad van Kerken over het gesp *ek met andere wereld godsdiensten kwam van de Liba nese metropoliet George Khodr. Deze indrukwekkende spreker, die de aandacht van het parle ment van de Wereldraad een uur lang gevangen hield, is reeds lang in gesprek met moslimlei ders. Zijn betoog was van een „verleidelijke schoonheid", zoals de Franse theoloog Roger Mehl het noemde. Hij beriep zich op Paulus en op de kerkvaders Clemens van Alexandrië Origenes, Irenaeus en Augustinus, die de aandacht vestigden op de werking Israël en van de kerk. Die kaders zijn veel te nauw. omdat zij het heil ge bonden hebben aan de geschiedenis, zei hij. Deze grieks-orthodoxe theoloog verweet de kerk. dat zij de geschie denis van de christelijke wereld als dé geschiedenis beschouwt. De rest van de wereld beschouwt zij als a- historisch, tot deze de westelijke er varing overneemt. De religies van de onderontwikkel de landen, die schijnbaar niet zijn aangeraakt door de dynamiek van een creatieve beschaving, zoals hin doeïsme, boeddhisme en islam beho ren tot een historisch minderwaardig tijdnerk. Zij moeten naar een hoger stadium worden opgevoerd en histo risch worden door het christendom te aanvaarden, dat het hoogste is in de hiërarchie. Zo werkt de Geest volgens Khodr niet. De dialoog met de mensheid be gon al met het verbond met Noach, dus voor de wetgeving. Als de boom gekend wordt aan zijn vruchten, dan lijdt het geen twijfel, dat de arme, het volk dat leeft in de schaduw en zich ernstig aan God overgeeft in alle naties, de vrede ontvangt, die God geeft aan wie Hij liefheeft. Daarom moet de houding van de kerken ten opzichte van andere gods diensten volgens de metropoliet gron dig veranderen en beginnen met vre de en geduld. De grote religies zijn door Gods plan trainingsscholen van de goddelijke genade. Wij moeten de hand leggen op wat andere godsdiensten aanbieden en niet alleen met een objectief kritische koelheid hun geschriften lezen. Dat doen we ook niet met het Oude Tes tament, terwijl dat zonder de Heilige AMSTERDAM Tot gewoon lec tor in de communicatiewetenschap aan de faculteit der sociale weten schappen van de Vrije Universiteit is benoemd dr. E. Diemer te Rotterdam, thans hoofdredacteur van de dagbla den van Het kwartet en sinds 1958 buitengewoon lector in de leer der communicatiemiddelen. Everhardus Diemer, op, 14 augustus 1911 te Rotterdam geboren, studeerde rechtswetenschappen aan de V.U. Promotie in 1937 op het proefschrift: „Vrijheid van drukpers". Daarna was hij binnen allerlei sectoren van de .journalistiek werkzaam, na van 1940 tot 1945 als advocaat en procureuer werkzaam te zijn geweest, hervatte hij na de tweede wereldoorlog zijn journalistieke loopbaan sedert 1 ja nuari 1946 als hoofdr/~*akteur van de kwartetbladen. Dr. Diemer is lid van de persraad en sedert 1948 lid van de Raad van Tucht der Federatie van Nederlandse Journalisten resp. van de Raad voor de Journalistiek. Daarnaast bezet de heer Diemer nog tal van funkties: voorzitter van het curatorium der Nederlandse Persbibliotheek, depu- taat Voor de informatie vanwege de Gereformeerde Kerken, redacteur Centraal Weekblad. Een tiental jaren bekleedde hij de funktie van voorzitter van de protes tants-christelijke Journalistenkring naar Christus ver- Geest ook niet wijst. We moeten vooral letten op die in^- dividuen, die boven het mysterie van hun eigen godsdienst uitkomen, zoals ook bij ons het geestelijk leven de wet kan overstijgen, ook al heerst het wetticisme. Wij moeten d^ waarden van Christus in andere religies aan wijzen en de belijders ervan Christus tonen als hun eigen bezit en zijn lief de als hun vervulling. Wij moeten de Christus doen ontwaken die slaapt in de nacht der religies. Bultmanniaans Metropoliet Khodr, die de westerse kerken van geestelijk imperialisme belichtte, ofschoon zijn eigen betoog daar ook niet vreemd van was, kreeg prompt de wind van voren van het patriarchaat van Konstantinopel: in zijn pluralisme kwam het evangelie er wel erg bekaaid af. Roger Mehl zei na dit betoog niet meer te weten, wat de openbaring van God in Jezus Christus is. Hij vond het „hyper-bultmanniaans". Zo kunnen we net zo goed niet aan ;de dialoog beginnen. Laat hen dan liever de grandeur van heidenen, aldus Mehl. Wel diep onder de indruk waren cle Zwitser dr. Jacques Rossel en de jon ge Amerikaanse acteur D. E. Johnson (episcopaals), die het als een troost had ervaren en als een methodiek in zijn vele gesprekken met in de reli gies tastende jongeren. Opium Maar dat laatste vond prof. dr. J. M. Lochman, leerling van Hromadka uit Ts'cchoslowaki.ie, nu juist heel gevaarlijk. Het lijkt volgens hem wel heel weids gedacht van de Geest, die ook buiten het bestek van de huis houding van Christus werkzaam is, maar het is heel eng gedacht: alleen maar naaT de kant van het „geeste lijke", het mystieke. De Geest richt zich tot de hele mens in zijn hele bestaan, ook maat schappelijk. Dat is juist wat we in de dialoog met de marxisten trachten duidelijk te maken, zei hij. Als het alleen maar gaat om het religieuze in de mens, dan kunnen we met de dia loog met de atheïsten wel ophouden. Men kon Lochmans vrees duidelijk onderkennen, dat hier een geweldige wolk „opium voor het volk" zou op stijgen. „Dat heb ik wel gedacht, maar het ging me te ver om dat te' zeggen", zei hij mij later. De syrisch-orthodoxe Indiër Paul Verghese verdedigde Khodrs visie: het westers christendom is te zeer hersenwerk om het verlangen van het hart te kunnen verstaan. Mijn westerse vrienden begrijpen de uniekheid van Christus niet. Zij zijn niet christocentriseh. maar christomo- nistisch. Zodra ze denken dat God wel eens anders zou kunnen zijn dan zij Hem verstaan, worden ze bang en ze zoe ken een schuilplaats in hun onwe tendheid. Dat hebben ze altijd ge daan. Maar een andere Indiër, dr. J. Rus sell Chandran, vroeg of Khodr niet erg had geselecteerd in de Schrift. Men kan er ook het tegenovergestelde van wat hij betoogde uithalen. Is het brengen van het Goede Nieuws, zoals wij de evangelieverkondiging ver staan, alleen maar oud nieuws on derstrepen. omdat zij het onbewust al in zich omdragen? Wodan belijder De laatste spreker was dr. W. A. Visser 't Hooft. Hij was dankbaar voor Khodrs referaat als correctie. In de oerkerk vindt men inderdaad twee lijnen in de beoordeling van andere godsdiensten: de Ijjn van verwerping, de profetische lijn en anderzijds de lijn van de gedeeltelijke aanvaarding, de Alexandrijnse lijn. „Maar na alles wat u over het wes ten gezegd hebt, wil ik u er toch op wijzen, dat juist daar het syncretis me de kop opsteekt. De nervositeit over de waarheid van Christus is in de westerse kerk veel groter dan bij u. Daarom is het voor ons juist het verkeerde moment voor die Alexan drijnse lijn. Wij hebben meer dan ooit de profe tische lijn nodig. De westelijke we reld begint meer en meer anti-hu maan te worden. Er komt een nieuwe vitalistische religiositeit op, die het leven verheft tot goddelijkheid. Het erotische leven krijgt een religieuze betekenis. Ik wil u alleen een simpele vraag stellen: als Paulus erop uit was ge weest om alleen maar een pantheïs tische tempeldienst te hervormen, hoe zou dan het evangelie bij ons geko men zijn? Als de Ierse missionaris sen, die naar Nederland kwamen, er alleen op uit waren geweest, het goe de in de godsdienst der Germanen aan te wijzen, zou ik nu een her vormde belijder van Wodan zijn". Het Norbertinessenklooster van Sint Catharinadal in Oosterhout, dat dit jaar zijn zevenhonderdjarig be staan viert, is zo'n contemplatief klooster. En wie nog nooit met een dergelijke instelling van nabij heeft kennis gemaakt, kijkt daar vanuit onze gejaagde wereld van vandaag enigszins vreemd tegenaan. Daarom )verd een uitnodiging voor de zogeheten „dag van de publiciteit", waarmee deze week het feestprogram ma voor het komende jaar werd ge opend, door veel persmensen in dank aanvaard. Om eerlijk te zijn, we wil den weieens weten hoe het achter de muren van het klooster toegaat. Misverstand Om direct maar een misverstand uit de weg te ruimen: in Catharina dal wordt gewerkt. „Zes uur staan we op," vertelt een nog jonge klooster linge, „half zeven de morgendienst, zeven uur de eucharistieviering." Tot twaalf uur viordt er gewerkt. Zijzelf is secretaresse. De middag begint met een korte dienst, waarna men weer tot de avondmaaltijd met zijn werkzaamhe den bezig is. 's Avonds is de gezongen dienst en daarna blijven er twee uur voor ontspanning over. Tot slot is er een korte dagsluiting. De meeste bezigheden in dit kloos ter verdienen de naam monniken werk. Bekend door hun kunstatelier houden veel zusters zich bezig met boekbinden en kalligrafie (schoon- schrijfkunst). Tijdschriften en gemeenteregisters worden ingebonden, maar ook zeer waardevolle eeuwenoude boeken soms wiegedrukken gerestaureerd. Met liefde wordt een bijgewerkt middeleeuws getijdenboek getoond, waar op de perkamenten bladzijden de vierkantenoten van de Gregori aanse muziek van toen staan. In het jubileumboek van 1971 wor den de namen van begunstigers en vrienden van het klooster nog in go tische lettertekens geschreven. Onvoorstelbaar mooi is de oorkonde die nog maar deze week is klaarge komen ter gelegenheid van het feest jaar. Begonnen wordt met een ver gulde grote sierletter, opgevuld met een tafereeltje, zoals ook in de mid deleeuwen gebeurde. Het boek en de oorkonde werden overigens in de vrije tijd gemaakt. Om zo'n gemeenschap in stand te houden en ervan te leven moet ook werk worden gedaan op de boerderij, in de huishouding enz. Men is self supporting. Omdat er van een dergelijk cen trum waar de bezinning zo cen traal staat voor de wereld van vandaag een grote bijdrage kan wor den geleverd, wordt in het kader van de jubileumviering een congres over contemplatie gehouden. Men wil het begrip contemplatie vertalen voor deze tijd. Verschillende rooms-katholieke medewerkers staan op het congresprogramma, maar ook de naam van ds. C. Aalders, hervormd predikant, komt erop voor. Het congres, waaraan tachtig be langstellenden kunnen deelnemen, wordt van 14 tot 17 april in Heeswijk gehouden, omdat Catharinadal daar te klein voor is. „Met dit congres wordt de aandacht gevestigd op een element in onze sa menleving dat noodzakelijk is," is de mening van drs. F. H. Weijts, voorzit ter. „Onze cultuur zou aan activisme ten onder gaan als er geen plaats meer was voor zelfbezinning, be schouwing en gebed." Omdat het be grip contemplatie moeilijk onder woorden kan worden gebracht, maar moet worden beleefd, wordt het een soort „werkcongres". Werkboek Een „werkboek" is inmiddels" al uitgekomen. In de bundel „Bidden Nu" hebben veel 'bekenden, waaron der kardinaal Alfrink, Dorothee Sölle, Tine Govaart-Halkes, Frans Haarp- ma, Jos Lescrauwaet en als samen steller Jan Peters hun aandeel gele verd. (We hopen nog op de bundel terug te komen). Dit is nog maar een onderdeel van de jubileumviering, die men vooral wil stellen, in het teken van naar bui ten treden. Dat kan het beste ge beuren met de "open dagen". Op de middagen van 13 februari, 21 maart, 24 april, 17 juni, 18 juli en 21 augus tus, zullen niet alleen de gebouwen worden getoond, maar kan men ook kennis maken met de gemeenschap, "de commune", zoals priorin zuster Elizabeth Janssens deze noemt. Wel moeten toegangskaarten worden aan gevraagd. Van 4 tot 19 september is er een AMSTERDAM We mogen niet verwachten, dat de wereld zal veranderen door een bovennatuurlijke krachttoer. God werkt in de weg der middelen. Daarom zijn we als mensen zelf verantwoordelijk, zei prof. Kuitert aan het slot van het eerste deel van het gesprek, dat hij had met onze medewerker G. J. Breuker. en enkele jaren die van voorzitter van het Nederlandse Genootschap van Hoofdredakteuren. Hij is erelid van de Nederlandse Vereniging van Journalisten en Officier in cle Orde van Oranje Nassau. De heer Diemer heeft een reeks van publikaties "op zijn naam staan. Het ligt. vernemen we, in de bedoe ling dat de heer Diemer zijn nieuwe functie in april zal aanvaarden. Maar, aldus de heer Breuker, het Koninkrijk Gods is toch iets anders. Dat komt er toch niet door ons toe doen, maar door het ingrijpen van God. Christus zal tvederkomen op de wolken en dan zal er immers een nieuwe wereld komen, waarop ge rechtigheid zal wonen. God zal ingrij pen en dan krijgen we een nieuwe wereld. Prof. Kuitert: Als de bijbel spreekt over de wederkomst, dan wordt ons gezegd dat de wereld van nu nog niet de eigenlijke wereld van God is. Die eigenlijke wereld is anders en het ko men van die wereld zullen we te danken hebben aan Christus. Hij is de Redder en de voltooier van de we reld. Laat ik hiermee mogen begin nen. We hebben sedert de middeleeuwen geleefd met allerlei weelderige uit werkingen van bijbelse beeldspraak ook over de wederkomst. Maar beeldspraak is geen beschrijving. Als ik uitzie naar het lijk van God, dan denk ik er irt de eerste plaats aan dat we Christus de redder zullen zien, We zullen Hem in ons midden hebben en dat zal grote vreugde geven. Mis schien was Hij al die tijd al verbor gen aanwezig. Als we met Christus samen zijn, zal de wereld ook anders zijn. Daarovér kan ik alleen maar spreken in de taal van de verwachting, niet in beschrij vende taal. Het komen van Christus op de wolken is ook niet als een let terlijke beschrijving bedoeld. We zul len Hem niet op zekere dag boven ons zien drijven op een wolk. Het zal anders zijn. mooier, overtuigender. Alles, wat Jezus was, wilde en deed zal zich dan uitstrijken over heel de wereld Dat is een onverwoestbare hoop. Komt Jezus op een bepaalde dag of beleven we een evolutie naar een be tere wereld? Het komen van een nieuwe wereld is Gods werk. maar dat sluit helemaal niet uit, dat Hij ons niet als Zijn instrumenten zal willen gebruiken, instrumenten van Zijn herscheppende Geest. God brengt het rijk naderbij en zet ons aan het werk. Als ik veel leed en moeite en ge harrewar in de wereld en in onze eigen kring zie, hoop ik dat Christus binnenkort terug zal komen. Ik zou dat graag willen meemaken, tijdens mijn leven op aarde. Dan gaat u er al weer van uit dat we ons de wederkomst van Christus moeten voorstellen als een bepaalde dag. Is dat zo zeker? De bijbel spreekt erover in allerlei beelden, die we immers niet als beschrijvingen zouden opvatten? Wat u graag wilt meemaken, is een schone wereld zon der vermoorde mensen, zonder moor denaars, zonder schenders en ge- schor««imen. Misschien moeten we wel zeggen dat we daarvoor meer ons best moe ten doen. Want juist als christenen weten we: Het gaat God vooral om déze wereld, die Hij wil vernieuwen. De nieuwe wereld is alleen denkbaar met Christus. Hij is de kurk, waarop de oude we reld drijft. Het is belangrijk dat de wereld nog drijft. Zij moet de veilige haven van de voleinding binnen lo pen. Zij zal er ook binnenlopen. Sinds de verschijning van Jezus Christus kunnen ze ons dit geloof niet meer afnemen. Na de dood Wat gegeurt er volgens u als we sterven? Mijn opvatting op dit punt is zeer orthodox. Bij mijn geboorte heeft God mij geroepen, als ik sterf roept Hij mij terug. Ik kom bij God van daan, ik ga naar Hem terug. God is geen God van doden maar van leven den, zegt Jezus. Dat is mij genoeg. Ik geloof in de geborgenheid bij God. na de dood. Voor mij is de hemel geen plaats. Ik kan er niet veel meer van zeggen. De bijbel spreekt in beeldspraak en ook hier hebben jarenlang allerlei woekerplanten van dj» verbee]ding ons parten gespeeld. Wij zijn vandaag wat zuiniger met die verbeelding dan vroeger. Denkt u dat er een hel is? Er zijn onvergeeflijke misdaden, bijv. de jodenmoorden. Je zou bijna zeggen: als er geen hel was, moesten we hem voor deze mensen uitvinden! De bijbel spreekt ook over een hel, maar wat we ons precies moeten voorstellen is niet duidelijk. Als de bijbel het over de hel heeft, dan betreft het (a"Jveer) geen be schrijving. maar een waarschuwing voor het kwaad, de zonde. Het kwade dat een mens kan doen, kan boven menselijke proporties aannemen, het is erger dan je denkt. Meer kan ik er niet van zeggen. Dat is voor mij ook genoeg. Je moet niet onderschatten, wat mij aan kwaad doen. Dat heeft vaak duivelse dimensies. De duivel is een geest, die gods schepping bezoedelt, een geestelijke boosheid in de lucht, die tot het kwa de aanspoort. Maar tfe luchtvervuiling moeten we op onze rekening schuiven! Die komt van onze kwalijke eigenschappen. We willen steeds meer bezit, meer wel vaart en daar moeten de schoorstenen voor roken. Vaak krijgen de rijken het er nog rijker van als de schoor stenen flink en constant roken en de armen worden er slechter van: zij wonen daar waar de kwade dampen naar beneden komen, de rijken gaan met hun mooie auto naar een land huis verderop. De boosheden in de lucht komen van onszelf. De duivel kan en mag niet als excuus voor het menselijk handelen gelden. Wanneer we over de duivel spreken, bedoelen we: ons kwaad kan ver boven de mensenmaat stijgen, maar het blijft ons kwaad Apocrief In de brief van Judas en in 2 Pe trus 2 staat dat engelen ontrouw zijn geworden en de christelijke overleve ring heeft er later bijgevoegd dat ze de zonde in de wereld hebben ge bracht. Ik denk dat het een gestileerd verhaal is, waar je verder niet veel mee kunt. Je komt beschouwingen van dit soort ook nergens elders in de bijbel tegen. Het verhaal is in de loop van de kerkgeschiedenis opgesierd en zo heeft men een theorie opgezet over de oorsnrong van de zonde. In de apo criefe boeken vinden we wel iets in het genre van Judas en ik denk en dat is geen bijbelkritiek dat deze paar verzen over de gevallen engelen ook best uit de bijbel hadden kunnen bliiven. Toen de canon van de bijbel is vastgesteld en de apocriefe boeken uitgezuiverd zijn, had naar mijn me ning dit gedeelte uit Judas ook weg gezuiverd kunnen worden. Het is een draadje met een apocrief trekje, dat 'in de Schrift is terecht gekomen. Ik zoü dit gedeelte van de brief van Ju das zeker niet als een historisch gege ven met huid en haar willen accepte- ren. De oorsprong van de zonde is niet op te sporen. We moeten er niet over speculeren. Ik zie er het nut niet van in. De oorsprong van de zonde ligt niet bij God, dat is volkomen duide lijk. We moeten er niet voortdurend mee bezig zijn, met de oorsprong. Het belijden van schuld is beter. Wie als maar naar de oorsprong van zijn schuld zoekt, vergeet zijn schuld te belijden. We zijn te veel bezig met het verleden, met Adam. Het gaat om de essentie van het evangelie. Gods handelen in déze tijd. Achterhaald Om nog even op Adam terug te komen, in de Geref. Kerken in Ne derland ziet men uitspraken over Adam nu als een grote zaak, maar in de wereldkerk is Adam geen pro bleem meer. In vrijwel alle kerken buiten Nederland ik laat de secten buiten beschouwing wordt ervan uitgegaan dat Adam niet als persoon hééft bestaan aan het begin van de schepping. In andere landen is de strijd al uitgevochten, wij, in de Ge ref. Kerken in Nederland, zijn er nog mee bezig. Daarom is het ook onjuist om te denken (en te zeggen) dat ik de kwestie Adam in de kerken heb ge bracht. Die was er al lang en niet alleen in ons land. Om terug te komen op wat ik zo juist zei: we moeten de essentie van het evangelie onder woorden brengen. Ja. maar daarbij moeten we niet ver vallen aan de tijdgeest, zegt men. Maar wat wil men daarmee zeggen? Voor velen is „niet aan de tijdgeest vervallen" hetzelfde als blijven bij „gisteren". Maar met aanpassen aan gisteren schieten we geen spat op. Als we dat willen, gebeurt er niets. We moeten het werkelijk wagen zo helder mogelijk te zeggen in onze taal en ti'd waarom wij bet van Jezus verwachten, als het om onze toekomst gaat en die van onze we reld. Als we daarin onverstaanbaar blijven of alleen maar verstaan worden door de mensen, die er al bij horen zijn wc als de man die zijn talent in de gro«d stopte. (morgen: prof. Kuitert over de uit spraken van de gereformeerde syno de). Een decoratieve haardplaat twee dwergen voorop uit 11 een van de kunstschatte va\ kloosterCatharinadal tentoonstelling van de werk het kunstatelier. Tevens kuni zienswaardigheden uit het v worden bezichtigd. De tijden i 9.30 tot 11.30 en van 14.30 tot Een dergelijk bezoek is allei moeite waard, want het kloost< een zeer verfijnd interieur, n interessante verzameling anti< zienswaardigheden. Kasteeltje Het centrum is het uit de eeuwen daterende kasteelt Blauwe Camer, dat zijn naar aan het blauwgeverfde ho Daaromheen zijn de bijgel witgepleisterde gangen en eet de plavuizen op de vloer. Het klooster zit in tegel tot zoveel andere praktisch zijn 58 zusters van 21 tot 91 is een goede leeftijdopbouu zusters zijn onder de 35, v twee novicen en 25 onder de Ze dragen lange witte jurken, kappen en witte schoenen. „Ook wel eens beige, dat ne niet zo nauw," vertelt een zu moedelijk. Ze was twintig toi 1936 haar intrede deed. Er thuis eerst veel tegenstand. "V trede doèn in een conté klooster betekende "achter lies". Je kwam nooit meer bi milie en je familie kon joi spreken in de bezoekerskame tralies je van elkaar soheidd dat namen we zo, dat was ee rechterlijke bepaling." „Maar 't was niet goed. Je boven de wereld verheven", priorin aan. In 1967 zijn d< pas afgebroken. Maar dat zeggen dat er sprake is van tergebleven gemeenschap. De van Catharinadal zijn met meegegaan. Hun liturgieven bijvoorbeeld, is ver naar bil kend. In 1971 wordt de openl lemaal een feit, als de zust Catharinadal de buitenwereld noot willen maken van hun venheden en dat deden ze op van de publiciteit" al op een der hartelijke, spontane mar NED. HERV. KERK Beroepen te Vlissingen (vai Verseput toez.); Sj. v. Uitwijk. GEREF. KERKEN Beroepen te Doetinchem: Bloemkelk te Eindhoven. Bedankt voor Zwartebroek beslissing): A. J. L. Hoogki Bolnes. Beroepbaar: ds. J. B. Kuh Berkenhovenslraat 11 te Aalte heen chris. geref. predikant ten. CHRIST. GEREF. KERK Beroepen te Apeldoorn-z Leendertse te Zwijndrecht. GEREF. GEMEENTE? Bedankt voor Bodegraven Rotterdam-Hoogvliet: J. v. te Amersfoort.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 2