DE „DOMINEESSTRIP" NU TOCH STARTKLAAR WMMQ&MM&MM. Na veel tegenslagen voor CVK/IKOR 7 DINSDAG 12 JANUARI 1971 a Ho^wöJe Mt?M nieuwe Plakt, CMA? Hilversum I 402 m. KRO: 11.30 Nieuws. 18.41 Actualitei ten. 19.00 (S) Licht ensemble met solisten. 19.45 Evangelie tonder masker, lezing. 20.00 Moderne- en klassieke opera muziek. 21 40 Okee ma, lawe dur nou maar nle meer over ouw-oere. hoorspel. 22.26 Over weging. 22 30 Nieuws. 22.40 Den Haag vandaag. 22.50 Kontekst: magazine waarin op de dingen wordt doorgepraat. 23.15 (S) Sticker, licht platenprogram- ma. 23.56-24.00 Nieuws Hilversum II 298 m. AVRO: 18 oo Nieuws. 18.11 Radiojour naal. 18 25 De Johan Willem "Uo Kapel. 18.35 Jeugd en fttme. 19.25 Paris vous parle. UJO Nieuws. 19.35 Vanavond: gevarieerd programma. 22.30 Nieuws. 22.38 Mededelingen. Radiojournaal. NOS: 22.55 (S) Zln-tulg nr. 32: kunstuitin gen bulten het Nederlandse taalgebied. 23 55-24 00 Nieuws. TEI.KVISIK: iVANAVOM» Nederland I. NOS 18.45 (K) oe Woefs en de Lamaars. f/ER: 18.50 CK) Reclame. NOS: W5' (K) Journaal. STER: 19.00 Dominee Victor en zijn ondernemen de vrouw vormen thuis een jolig echtpaar: hier Cor van den Brink en Marjan Berk in een onderonsje „terzijde". Dit is het recept:. Kaasfonduevan Nederlandsekaas. Caquelon Inwrijven met knoflook. Dan 4 dl halfdroge witte wijn In de pan verwarmen tot de wijn gaat bruisen. Vervolgens 600 gr fijngesneden Jong belegen Goudss toevoegen, goed roeren en weer aan de kook brengen. Binden met maïzena, op smaak afmaken met zout. peper, nootmuskaat sn wat kirsch. ïgen. Binden me ken tijdens het medische conflict. Hij betoogde dat de kliniek niet leeg staat, maar dat er alleen geen open hartoperaties worden gedaan. Pa tiënten die hierop wachten, worden zoveel mogelijk in andere ziekenhui zen behandeld. Wel moest hij toe geven, dat ook daar de wachtlijsten lang zijn. „Maar er is al zo'n groot gebrek aan plaatsen, dat dit over-het hele land genomen zo erg niet is", aldus prof. Diepenhorst in zijn ijver om het eigen ziekenhuis te verdedigen. Wat het dreigement van „kraken" van de kliniek betreft zei hij emotioneel: „Hiermee wordt een medische kwes tie verlaagd tot een rel". Achter het Nieuws bekeek de zaak van een andere kant door de heer H. S. Fievet, voorzitter van de Ne derlandse vereniging van hartpatiën ten aan het woord te laten. Deze zei: „Het is een schande, die kliniek staat wèl leeg. We zullen nog wachten tot 23 januari en dan gaan we hem bei- zetten, we richten een oproep tot alle medische studenten in het land om ons te helpen." Igor Ton Percha 46 Hij is echter een generaal zonder leger. Intussen hebben echter zelfs de Kozakken, op wiens steun hij in juli nog kon rekenen, ingezien dat hij niet meer dan een boeman is. Een werktuig in de handen van de imperialistische oorlogsaanstokers. Vanaf morgen", ging hij verder nadat hij een tijdje door het raampje naar de verlaten straten van de voorstad waar zij doorheen reden, had gestaard, vanaf morgen is het afgelopen met al dat geheimzin nige gedoe. Vanaf morgen zijn wij de baas in deze stad. De leiders van Rusland. Wij arbeiders, boeren, mensen, aan wie Rusland van rechtswege toebehoort." "Kan zijn - vanaf morgen' zei Schulze. "Maar op dit moment in teresseert mij het beden. Waar rijden wij heen?' "Naar ons hoofdkwartier' zei de man in het leren 'ack. "Naar Smolny Het Smolny-instituut lag een paar kilometer van het Winterpaleis verwijderd, de vroegere residentie van de Russische tsaar en nu van de Kcrensky-regering, vlak aan de Newa. Vroeger een tehuis voor adellijke, maar onbemiddelde jonge vrouwen, die zich voor de dienst aan het tsaristische hof voorbereidden. Nu vormde het echter, vanaf augustus 1917, het grote hoofdkwartier van de Petrograadse Sowjets cn van het overkoepelende Russische uitvoeringscomité van de So wjets van de arbeiders- en soldatenafgevaardigden." In de dagen voor en na de oktoberrevolutie dienden de tuin en de binnenplaats van het instituut als exercitieplaats, schietbaan en par keerplaats voor de pantserwagens. De ingang werd door machine geweren bewaakt, tussen de pilaren had men kanonnen opgesteld. Op de binnenplaats vormde men in dag- en nachtdienst de "Rode Garde", bewapende fabrieksarbeiders die later de kern van het Rode Leger moesten vormen. De meer dan honderd voor het grootste gedeelte lege vertrekken van het gebouw droegen allemaal nog de oude opschriften. Toen Schulze en Dr. Berckheim door de lange gangen en over de brede trappen, waar het wemelde van opgewonden, meestal bewapende mensen, naar de derde verdieping geleid werden, konden ze op de deuren op kleine emaillen bordjes opschriften lezen als "Lerarenka- mer", "Administratie", "Kantoor van Moeder-Overste", "Eetzaal", of aanwijzingen als "Naar de kapel", "Naar de kloostercellen", "Naar het seminarie". Daarnaast stonden echter nieuwe, meestal met krijt geschreven aanduidingen: "Commandant van de Rode Garde", "Vergaderzaal van de Stadssowjet", "Bureau van de Commissaris sen", "Bond van de Socialistische vrouwen", "Fabriekscomité's", "Centrovloot", waar het centrale comité van de Rode marine mee be doeld werd. Overal hing echter de scherpe, bijtende geur van macborka, van mannezweet en de moeilijk onder woorden te brengen sfeer die een opgewonden mensenmassa altijd omgeeft: een indruk die zich merk waardigerwijze het diepste in het geheugen van de jonge dokter zou vastzetten. Voor zij de derde verdieping betraden werd het geleidebiljet dat de man in het leren jack bij zich had net als bij de ingang door een bewapende schildwacht grondig onderzocht. "Kameraad Trotzky verwacht ons", zei de man in het leren jack ongeduldig. De schildwacht liet zich echter niet van de wijs brengen. (Wordt vervolgd) (K) Reclame. KRO: 19.05 Wij. heren van Zichem. TV-feullle- ton STER: 19.56 (K) Reclame. NOS: 20.00 (K) Journaal STER: 20.15 (K) Reclame. KRO: 20.21 (K) Sol Alpert afl. 14 uit de TV-serle Mod Squad. 21.11 Brandpunt Special. 21.36 (K) Paul Vlaanderen: afl 1: De nieuwe auto. TV-serie. 22.26 (K) De Boschplaat (Terschel ling), filmreportage. NOS: 23.01 (K) Journaal. TELEAC: 23.06-23.36 Oppervlakte, volu me, raaklijn - les 1 (herh Nederland II. NOS: 18.45 (K) De Woefs en de Lamaars. STER: 18.50 (K) Reclame. 18 53 (K) Journaal. STER: 19 00 (k) Reclame. NOS: 19.05 Den Haag vandaag. 19.10 Kunstrubriek. AVRO: 19 30 TopPop. STER: 19.55 CK) Reclame. NOS: 20.00 (K) Journaal STER: 20.15 (K) Reclame. AVRO: 20.21 Peyton Place, TV-feuilleton. 21.10 (K) Color me Barbra, muzikale show met Barbra Streisand 22.00 AVRO's Televizier-Maga- zinc. NOS: 22.50 (K) Journaal. TELEAC: 22 56-23.25 En Fran cais - les 1 (herh.) België. Kanalen: 2 Rufselede; 10 Waver en 44 Genk. 18 00 (K) De Fabeltjeskrant. 18.05 (K) Catweazle. tv-feullleton van de Britse Commerciële tv. (2). 18 30 Tienerklanken. 19.05 De toekomst van ons verleden 19.35 Zoeklicht en Hier spreekt men Nederlands 19 43 Mede delingen. 19 45 Nieuws 20.10 Wachtwoord, quizprogramma o.l.v. Nand Baert. 20 40 Kris tallen, speelfilm van Krzysztof Zanussi. 22 00 Gastprogramma - De socialistische gedachte. 2290 Nieuws. (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM „Het leek wel of het niet mócht", zegt ds. Wim Koole, directeur van het IKOR, „we hadden zoveel tegen slagen! Maar we hebben doorge zet en nu zijn we overgelukkig dat „de domineesstrip" start klaar is. We kunnen er 7 februa ri het beeldscherm mee op, zij het nóg een beetje met hangen en wurgen." Wij hebben er geruime tijd geleden al eens iets over verteld: de warm- gekoesterde plannen van CVK/IKOR, om met eigen gedramtiseerd werk op de televisie te komen. En nu is het zover. Een achtdelige halfuursserie, die in de tijd van voor- bereiding in de wandeling „De domi neesstrip" werd genoemd maar offi cieel de titel „Werken op zondag" zal heten, komt in veertiendaagse fre- kwentie van 7 februari tot 16 mei op het scherm en dat op Ned. 1, 's zon dagsavonds tussen 7 en 7.30 uur, di rect aansluitend op het kinderpro gramma Woord voor woord. Niet helemaal een gelukkige tijd, maar: „De NOS is erg welwillend tegen ons, maar zij kan eenvoudig geen an dere goede tijd beschikbaar stellen. We zijn al erg blij met deze, al is het een minder prettige omstandigheid dat we precies tegenover de jeugdstrip van de NOS (De Vrijbui ters) zitten. Toch hopen we het beste van de kijkdichtheid". Lichtvoetig „Werken op zondag5' wordt geen moraal-verhaal. Beurt om beurt heb ben ernst en komedie overhand, maar een zekere lichtvoetigheid kenmerkt elke, telkens op zichzelf staande, uit zending. Dominee Victor van Schagen en zijn vrouw (Cor van den Brink en Marjan Berk) vormen thuis een jolig, modern jong echtpaar (met een baby in de box), dat ernst en luim nuchter door elkaar neemt. Toch spelen de I gemeenteproblemen, vooral op sociaal gebied, wel degelijk een belangrijke rol in hun eigen leven. „Bekijk het zo," zegt ds. Koole, „dit is geen evangelisatiereeks. Aan de feuilletons over vliegende nonnen, vaders die het beter weten en sym pathieke dorpsdokters voegen wij de avonturen van een echte Nederlandse dominee en zijn vrouw toe. Dat er „herkenbare", of liever „plaatsbare" gebeurtenissen die zich rondom de pastorie plegen af te spelen, aan te pas komen, mag misschien toch wel stof tot nadenken geven, maar dat is niet de eerste opzet". Middelgroot Het predikanten-echtpaar werkt en woont in een wijk van een middel grote Nederlandse gemeente, waar men een open oog en oor heeft voor vernieuwingen, maar de traditionele „oude waarden" ook nog niet zijn vergeten. Het is niet de bedoeling, dat een oplossing voor alle gemeentelijke pro blemen wordt gegeven, maar wel om te laten zien hoe de positie van een predikant binnen zijn gemeente in werkelijkheid kan zijn. Hierdoor ho pen CVK/IKOR wel een aantal ve rouderde denkbeelden en misverstan den uit de weg te kunnen ruimep. Pikante bijzonderheid is, dat de do mineesvrouw buitenkerkelijk is, maar niettemin critisch-solidair is aan het vaste geloof van haar man. Daardoor vindt zij nogal eens de originele toon, waarin thuis,! maar ook buiten de pastorie, wordt gesproken. De dominee is geen bron van hech te zekerheden, hij staat voortdurend critisch tegenover zichzelf en zijn be- wust-gekozen ambt, kent twijfel, maar zet door. Hij weet rtiet altijd zelf een antwoord, maar laat zich ook niet omver praten. Hij blaakt niet van bekeringsijver, maar staat onver anderlijk pal en neemt tegenargu- mentatie niet allemaal als zoete koek In de aflevering „We doen het al jaren" heeft de dominee een moei lijk huisbezoek af te leggen. Hier ziet U hem samen met de in conflict ge raakte Robert Eek, gespeeld door John Nieuwenhuis jr. aan. Een interessante jongeman is hij in elk geval. Indringend Zo heeft Lowik Eijkman (advocaat in Rotterdam, met veel activiteiten in kerk- en jeugdwerk op zijn naam en 39 jaar oud) de moderne jonge domi nee geschetst en Jan Gerhard Toon der stond hem bij om tv-bewerkingen van zijn acht verhalen te maken. Harry Bannink schreef er indrin gende muziek bij. CVK/IKOR hebben deze dramati sering bepaald niet „huiselijk" opge lost, want naast de bekende hoofdrol spelers ziet men in de verschillende afleveringen o.a. Mieke Verstraete en Loudi Nijhoff. De opzet voor „de domineesstrip" dateert al van 1967, toen de tv-cate- chisatie met gedramatiseerde items de mist was ingegaan. Dezelfde men sen, die toen ijverden voor die serie, bedachten deze nieuwe. Helaas waren de technische facili teiten van de NOS er toen niet op berekend, de kerkelijke zendgemach tigden daarbij te helpen. Pas na het gereedkomen van meer studio's kon er ruimte worden gemaakt voor deze k leurenproduktie. „Het was geen kwestie van onwil, maar van onmacht", zegt ds. Koole. „We hebben twee jaren op faciliteiten moeten wachten en toen we in •sep tember 1970 eindelijk aan de gang konden gaan, werd tijdens de opname van de tweede aflevering Cor van de Brink ernstig ziek: hij viel en liep een flinke hersenschudding op, waar van hij nu pas geheel lijkt te herstel len." Stagnatie Dit leidde niet alleen tot stagnatie in de repetities en opnamen, maar ook moest de acteur grotendeels „uit de tweede aflevering" worden ge schreven." Hij is nu dan maar naar een congres en zijn vrouw telefoneert met hem over een dringende aangele genheid, die zij verder heel origineel afhandelt. De scènes waarin men Cor van de Brink ziet antwoorden aan de tele foon, hoopt men tijdig voor de uitzen ding op 21 februari nog te kunnen maken en in te voegen. Wij zagen deze en de eerste afleve ring al en hebben er veel genoegen aan beleefd. De serie zal „heel iets anders" zijn op de buis en zij spran kelt van leven. Er wordt leuk en vlot gespeeld en Ans Herblot bewijst eens te meer, veel van regies te weten. Vanavond te zien Ned. 1 KRO 7.05 uur Heren van Zichem, deel 11. 8.20 uur Mod Squad: Sol Alpert. 9.11 uur Brandpunt special. „Meesterspion" FtE Oostenrijkse televisie heeft voor de Vara de Tsjechische docu mentaire over „meesterspion Dick Verkijk" aan de grens van de beeld buis af gefilmd (en dat erg goed) en Achter het Nieuws monteerde er de voornaamste punten uit om die gis teravond laat in een „extra" te kun nen vertonen. Er werd een heleboel documenta tie, ook uit Nederlandse kranten, aangedragen en een volkscommissa ris richtte de beschuldiging, dat Verkijk als spion voor de NOS zowel als voor de Nederlandse inlichtingen dienst werkte, zulks onder het mom van journalistieke activiteiten. Ten slotte bleek, dat hij een van de vele buitenlandse journalisten is, die op verdenking van spionage zijn uitge wezen. „Ik moest er een beetje om lachten", was het commentaar van Verkijk, die bij Hans Jacobs in de studio mee keek naar de Vara-uitzending. „Na tuurlijk ben ik geen spion en ze heb ben geen schijn van bewijs tegen me. Al die bewijsstukken die ze aan dragen zijn falsificaties, alleen dat lijstje met namen en dat ene ge luidsbandje zijn echt." Hij ontkende niet, mogelijk met zijn namenlijst de al of nog niet ge- interviewde personen in gevaar te hebben gebracht: „Maar dat wilden ze zelf. Dat is ook niet strafbaar voor de wet. Dat ik me vermomde om ze te bezoeken kwam omdat ik aldoor gevolgd werd door de staatspolitie. Als je in Tsjechoslowakije legale dingen wil doen, moet je je illegaal gedragen. Maar door mij nu openlijk een spion te noemen, kunnen zë die mensen het wèl verboden „geven van inlichtingen" ten laste leggen. Dat risico kenden ze en dat wilden ze lopen." Over de kwestie van de Utrechtse hartkliniek werden we op verschil lende manieren geïnformeerd. In Hier en Nu hield prof. mr. dr. I. A. Diepenhorst, voorzitter van het be stuur van het ziekenhuis, een vurig pleidooi voor de juiste gang van za- 9.36 uur Paul Vlaanderen: de nieu we auto. 10.26 uur film over de Boschplaat op Terschelling. Ned. 2 AVRO 7.30 uur Toppop. 8.20 uur Peyton Place. 9.10 uur Barbra Streinsand-show. 10.00 uur actualiteiten in Televizier. Vanavond te horen Hilversum I KRO 8.00 uur Hamburgse uitvoering van het muziekwerk „Die Mau- er" van Engelman. 9.40 uur hoorspel „Okee, ma". 10.50 uur Contest, discussieprogram ma. Hilversum II AVRO 7.35 uur Vanavond, gevarieerd amu sementsprogramma. 10.55 uur (NOS) Zin-tuig 32, kriti sche kunstrubriek. Hilversum I 402 m. NCRV: 7.00 Nieuws. 711 Het levende woord. 7.16 (Sj Op het eerste gehoor: klassieke muziek (gr). (7.25 Horen en Zien: 7.30 Nieuws: 7.32-7.50 Hier en Nu: actualiteiten). TROS: 8.00 Nieuws. 8.11 Verzoekplatenpro- gramma voor de militairen. (8 30-8.32 Nieuws; 9.00-9.10 Gymnastiek voor de huls vrouw). 9.35 Voor de kleuters. 9.50 Vier eeuwen muziek. 10.15 Voor de vrouw. 1100 Nieuws. 1103 Aktua-Magazlne: nieuws, nieuwtjes reportages, com mentaren en muziek. 11.55 Me dedelingen. KRO: 12.00 (S) Van twaalf tot twee (12.22 Wij van het land: 12.26 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw: 12.30 Nieuws; 12.41 Actualiteiten; 13 00-13.05 Raden maar...). 14 00 Huisbezoek: pastoraal gesprek. NCRV 14 10 (S) Moderne or kestwerken (gr.) 15.00 Voor oudere luisteraars. 16.00 Nieuws. 16.03 Voor de kleuters. 18.15 Voor de jeugd. 16.30 (S) Jeugdland. 17.30 NCRV en Bloc: actueel programma met muzikale Illustratie. (Over heidsvoorlichting: 17.50-18 00 Mens en samenleving. Hilversum II 298 m. VARA: 7 00 Nieuws en ochtendgym nastiek. 7.20 (S) Dag woens dag!: muziek en informatie. (7.33 Van de voorpagina.) VPRO: 7.54 Deze dag. VARA: 8 00 Nieuws 8.11 Actualiteiten. 8.22 (S) Dag woensdag (ver volg). 9 00 VARA-radioweek- blad voor de woensdagoch tend. met om 9.35 Waterstan den; om 9.40 Schoolradio; om 10.45 Voor de kleuters: om 11.00 Nieuws en om 11.03 Kof fiepauze. 12.00 (S) Strijkorkest. 12.26 Opnieuw uitgebrachte op namen van Jaaiz- en amuse mentsmuziek. 13 00 Nieuws. 13.1) Actualiteiten. 13.26 Speel ruimte. gevarieerd programma met om 13.46 Gesproken por tret; om ca 144)0 Opcrcttewe- reld; ca 14.35 Kinderkoor met liedjes van vroeger; om ca 14.50 (S) Toch maar wel..., hoorspel: om ca 15.40 Een gro te naam van toen: profiel In muziek; om 16.00 Nieuws: om 16.03 In mijn tijd, gesprekken, en om ca 16.30 In de Toonzaal: muziekprogramma voor de Jeugd. 17 02 (S) Lichte gram- mofoonmuziek. 17.55 Medede lingen. Hilversum III 240 m. AVRO: 9 00 Nieuws. 9.02 Lichte platen. 10.00 Nieuws. 10.03 Radiojour naal. 10 06 Arbeidsvitaminen. (11.00 Nieuws.) 12.00 Nieuws. 12.03 Platenprogramma. (13.00 Nieuws; 13 03-13.06 Radiojour naal.) 14.00 Nieuws. 14.03 Gim mick: licht platenprogramma 15 00 Nieuws. 15.08 Muziek Boe tiek. 16.00 Nieuws. 16.03-18.00 Lichte platen. (17.00 Nieuws; 17.02-17.05 Radiojournaal.) LAAT MW |_A'A/AP.I UiTY Smidje Verholen en de rare alchimist De rare alchimist beloof de. dat hij onmiddellijk zou beginnen met het maken van wel duizenden tegen- gifpillen. „Fijn zo," lachlc- de smid. „En dan heb 11c óók nog - een verrassing. Hebt ge misschien zin om een ritje te maken?" ,Een ritje? Rijden? In een echte colomotieftrevn op een staelen raelsbaen?" riep de oude baas uit. „Nee, nee, in een auto," antwoordde de smid. „Kom maar mee." „Wat is dat. een auto?" wilde de alchi mist weten, druk kwebbe lend achter de smid aanlo pend. „Dat zult ge wel zien", zei deze. „Kruip nu maar eerst voorzichtig het bos uit." Gelukkig waren er geen opmerkzame toeschouwers, die het kruipwerk waarnamen en zo bereikten de smid en de alchimist al gauw de verborgen opgestelde auto van Sterke Stef. „Kijk, dét is nu een auto," lachte de smid. „Het lijekt een aerdigh rytuyghzei de alchimist beleefd. „Eylaeshet comt my voor niet volleedigh te syn. Waer is het treckstel, waertussen het paerd moet loopen? Ende waer is het paerd self?" Smidje Verholen lachte zich een aap. „Bij deze rijtuigen heb je hele maal geen paard meer nodig", zei hij. „Er zit een motor in en die is wel net zo sterk als honderd paarden bij elkaar. Stap maar in, dan zal ik u eens wat laten zien." Een beetje onzeker.stapte de alchimist in het vehikeltje en de smid bracht, al slingerend, de motor op gang. Vervolgens zette hij zich naast de f alchimist aan het stuur, een trap op de pedalen, een ruk aan het stuur, en daar ging de wagen„O. wat afschuwelyck snel gaet dit rytuyghkreun- de de oude baas. die zat te bibberen als een schoothondje. „Dat noem ik niet snel", zei de smid smalend. „Hij kan nog wel twee keer zo hard Hij duwde nog eens extra op het gaspedaal en daar vlogen ze over de weg. Alles suisde voorbij in een voor de alchimist tomeloze vaart. Maar deze begon al wat aan de snelheid te wennen en zei: „Jae jae, nu kan ick my voorstellen daater gheen paerden meer van noode syn. Maer wat doen we dan teegenswoordigh de rld- ders ende edellieden? Sitten die bock niet meer op een paerd?" FERDNAND

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 7