Piratenschip niet in de ether Mentaliteitsvervuiling bedreigt onze welvaart' Jan Bens geloo in terugkomst van SVV Aukje Coltoff en Bert Schoofs succesvol Kernploegen naar Davos vertrokken Hoogoven-tornooi lieeft dringend grotere behuizing nodig Voor Eva ngelie-verkondiging Proces tegen Joden in Leningrad is niet hervat 33ste tornooi vandaag gestart DINSDAG 12 JANUARI 1971 HAARLEM Het plan om van een met een zender uitge ruste viskotter het Evangelie te verkondigen vanaf -de Noordzee is mislukt nu de deelnemers aan het project het hebben laten af weten. Een inwoonster van Al phen aan den Rijn, die 5000 gul den in de onderneming had ge stoken, heeft zich teruggetrok ken en ook initiatiefnemer Bob Peeters gelooft er niet meer in. Voor de bemanning van acht uit het Angolese leger gedeserteerde Por tugezen, die legaal in ons land ver blijven, is de toekomst zeer onzeker omdat zij hun baan in Amsterdam ervoor opgaven. Het schip, de kotter IJmuiden 17 Hendrik Jan, ligt in de Spaarne bfj Haarlem vanwaar het zou worden verhaald naar de scheepswerf De Drijver om te worden verbouwd. De kotter was aanvankelijk door Bob Peeters, een avonturier, die juist uit Egypte was teruggekeerd, voor 30.000 gulden gekocht in opdracht van de Amsterdammer Otto Weiier. die er de sportvisserij op de Noordzee mee wilde gaan beoefenen. Direct daarop kwam Peeters in contact met de inwoonster in Alphen aan den Rijn, die de publiciteit ver zorgt voor de Bloemendaalse radio- predikant ds. Toornvliet. Bij haar kwam hij met het idee via de radio op zee het evangelie te gaan verkon digen. Tegen het advies van ds. Toornvliet in, ging ze met hem in zee, kocht voor 85.000 gulden de al gedeeltelijk ver bouwde kotter en betaalde daarvan zelf 5000 gulden. De rest zou betaald worden door sponsors van de inmid dels opgerichte Stichting Operatie Radio. Het plan is nu op losse schroeven komen te staan omdat zowel de me dewerkster van ds. Toornvliet als de bemanning zijn gaan twijfelen aan de fantastische plannen van Peeters en zich hebben teruggetrokken. De koop van de kotter is geannuleerd zonder dat zij de afkoopsom van 85.000 gul den hoefde te betalen. De al gestorte 5000 gulden is zij echter kwijt. De kotter is nu weer in het bezit van Otto Weiier. Wat ermee gebeurt, is nog onbekend. Volgens geruchten is Peeters thans bezig met onderhandelingen voor de aankoop van een andere kotter uit IJmuiden. CHIASSO Bert Schoofs heeft in het internationale tafeltennistoernooi in Chiasso een fraai succes geboekt, door in de eindstrijd met 21-14 21-19 14-21 en 21-12 van de Zwitser Grim te winnen en daarmee dit toernooi op zijn naam te schrijven. In de halve finale had Schoofs van zijn clubgenoot Carel Deken gewon nen met 21-19, 22-20 14-21 21-12. In de andere halve finale was Nico van Slobbe geklopt door de Zwitser Grim met 21-18 21-9 15-21 21-13. In het herendubbelspel had de Deltalloyd-combinatie Schoofs/Deken geen succes. Het werd uitgeschakeld door de Zwitsers Grim/Foeldi met 21-7 21-18 en 21-19. Ook bij de dames kwam een Neder landse als overwinnares te voorschijn. Aukje Coltoff had zich in de eind strijd geplaatst via een -21-4 21-11 zege op de Italiaanse Marcone. In de eindstrijd ontmoette zij de Zwitserse Therense Foeldi, die met 21-12, 21-19 werd verslagen. Een derde Nederlandse zege werd geboekt in het gemengd dubbelspel. Coltoff/Schoof versloegen de Itali aanse combinatie Marcone/Pelizzola met 21-6 en 21-9. AMSTERDAM Daags na het Ne derlands schaatskampioenschap zyn de kernploegen maandagmiddag per Olympic Airways van Schiphol naar Ziirich vertrokken om zo spoedig mo gelijk de schaatsen onder te binden in Davos. Coach Leen Pfrommer ver trok met de zes leden van de kern ploeg (Bols, Schenk, Verheven, Ver kerk. Nottet en Nooitgedagt). maar had bovendien de beide sprinters Ba zen en Hoekstra onder zijn hoede. Kees Broekman sjouwde met koffers van zijn pupillen: Stien Kaiser, Atje Keulen, Trjjnie Rep, Ans Schut, Akke Falkena en Rieneke Demming. Reeds het aanstaande weekeinde komen alle rijders en rijdsters in wedstrijden uit. Voor de herenkern ploeg staat een internationale meer kamp over 500, 3000, 1500 en 5000 me ter op het programma, en ook de twee sprinters komen aan bod in een internationaal tournooi van tweemaal de afstanden 500 en 1000 meter. Donderdag 21 januari komen de he ren terug naar Nederland om drie da gen later deel te nemen aan het Euro pese kampioenschap, dat op 24 en 25 januari in Heerenveen wordt gehou den. De dameskernploeg blijft een maand weg. Eerst laat Kees Broekman zijn pupillen het volgende weekeinde deel nemen aan het open kampioenschap van Zwitserland, dat in Davos wordt verreden, en een week later zullen ze, weer in Davos, uitkomen in gewone internationale wedstrijden. Donderdag 28 januari vertrekken de dames van Zwitserland naar Lenin grad, waar op 30 en '31 januari zal worden gestreden om de Europese ti tel. Terstond daarna reist Broekman met zijn ploeg van Leningrad naar Helsinki waar een week later de strijd van de dames volgt om het wereld kampioenschap. DEN HAAG De kiesraad heeft vijf nieuwe politieke groeperingen in geschreven in het kiesregister. Het zijn dé nonpolitieke partij LW70 (Leefbare Wereld), de groep Kronen burg, de Federatie voor Wereldvrede, DS'70 en de Unie van Bejaarden. Afgewezen is het verzoek tot in schrijving van de groepering met de naam „Democratisch Centrum". In de KVP beslaat namelijk sinds enige ja ren de stroming „Democratisch Cen trum Nederland", zodat de kiezers in verwarring zouden kunnen worden gebracht. SOEST „Mentaliteitsver vuiling is de grote kwaal die onze gemeenschappelijke wel vaart bedreigt. Het verschijnsel vreet in alle lagen van de be volking door. Van werknemers tot manager, van regeerder tot vakbondsfunctionaris. Dit zei vanmiddag directeur L. Fokkerria van de Ned. Export Combinatie in zijn jaaroverzicht. Als voorbeeld noemde hij o.m. het ziekteverzuim, dat volgens hem op een ontstellend gebrek aan interesse wijst voor de taken die men moet vervullen. Hij constateerde dat in drie jaar het aantal ziektemeldingen in de industrie met 40 procent is 'ge stegen. Het afgelopen jaar besloeg het ziektecijfer 7,7 procent van de werk tijd. Bij een 45-urige werkweek komt dat volgens de heer Fokkema erop neer, dat gemiddeld 3'/i uur niet ac tief aan het arbeidsproces wordt deelgenomen. „Dit betekent dat iede re werknemer ruim vier weken per jaar niets presteert, ondanks kortere werktijden, betere medische begelei ding en steeds betere hygiënische, omstandigheden. Niet alleen de werk nemers zijn voor deze ontwikkeling verantwoordelijk, maar ook de rege ring en de vakbonden", meent hij. „Zo broedt, op hetzelfde moment dat de beurs een ongekend diepte punt heeft bereikt en zelfs de groot ste concerns op de rem gaan staan, de Tweede Kamer op een wet over her structurering van de onderneming, die de grootste investeerders naar het buitenland jaagt omdat zij op die manier niet kunnen controleren hoe met hun bezit wordt gemanipuleerd." De heer Fokkema constateerde ver der dat het aantal faillissementen vergeleken bij 1969 met 12 procent omhoog ging „en dat terwijl de rege ring wordt geconfronteerd met een actie-program van de vakcentrales dat neerkomt op een jaarlijkse verho ging van het uitgavenpeil met 5,5 miljard. We moeten zo langzamer hand het woord winst vervangen door voortbestaansreserve", aldus de NEC-directeur. Kruistocht Wanneer de vakbonden "de moed konden opbrengen" hun achterban ervan te overtuigen, dat al drie jaar achtereen de prijzen gemiddeld met zes en de lonen met meer dan tien procent omhoog gingen zouden de za ken er volgens hem beter voor staan. „Er moet", zo betoogde de heer Fokkema, „hoognodig met een „kruis tocht voor prestatieverbetering" wor den aangevangen Loonstijgingen .zouden daarbij volgens hem in hoofd zaak moeten functioneren voor het opvangen van de door invloeden van buitenaf stijgende kosten; de over heid zou het kostenverhogende belas- tingpeil kunnen reduceren door een rigoreuze bezuiniging op haar ambte narenapparaat en op allerlei uitkerin gen en subsidies die ook op eigen kracht kunnen worden opgevangen." MOSKOU Het proces in Lento- grad tegen negen joden uit die sta; die terecht moeten staan wegens „on dermijnende activiteit" is gisteren nfe hervat. De zaak werd vorige wet'. woensdag verdaagd wegens ziekte van een van de aangeklaagden. 1^ joodse kringen in Moskou veronderJ stelde men toen dat de zaak maandaj zou worden hervat. De advocaten de verdachten waren echter van< niet op de rechtbank aanwezig. In de Russische hoofdstad hebl 65 joden een verklaring uitgegew waarin zij erop aandringen geen „g< heim proces" te beginnen tegen om kameraden in Leningrad die werdi gearresteerd lang nadat zij om t« stemming hadden gevraagd na= Israël te mogen emigreren. In Mm kou beschouwt men deze verklarii niet als officieel, daar zij niet tot ge officiële instantie is gericht. Europese schaats- kampioenschappen 2-d. touringcarreis incl. hotel- verz. en entreekaart v.a. 97,50 Vertrek vanaf Rotterdam enz. HOORN PASSAGE BUREAU Veemarkt 45-47, Hoorn, tel. 02290-4270-8036. Nieuwtje bij de loting van het Hoogoven-schaaktoernooi, dat van daag is begonnen. Op een rond schaakbord trachtten Jan Hein Don- ner (rechts) en zijn Russische colle ga Viktor Kortsnoj een partij te spe len. Reeds spoedig gaven zij het op Sinead Cusack, foto rechts, is mogelijk de oorzaak van de af wezigheid van George Best op de traning bij Manchester Uni ted. Een goed excuus misschien, maar ook een beroepsvoetballer heeft z\jn plichten. O O (Van een onzer verslaggevers) WIJK AAN ZEE Met HübnerPetrosjan, GligoricKortsnoj en OlafssonHort in de grootmeestergroep als trekpleisters ging vanmiddag het 33ste Hoogovenschaaktornooi van start. Die partijen waren het gevolg van de andermaal veel publiek trekkende loting die gistermiddag in hotel Kennemerduin te Wijk aan Zee werd ge houden. Eerder hadden ook de deelnemers in de meestergroep o.m. de gebruikelijke toespraken kunnen aanhoren, waarvan die van drs. J. D. Hooglandt, lid van de Raad van bestuur van Hoogovens, verreweg de interessantste was. Hij wekte nl. de indruk dat het grootste schaaktornooi ter wereld op springen staat als door B. en W. van Wijk aan Zee niet snel voor een grotere spelruimte kan worden ge zorgd. Kennemerduin is immers al enkele jaren te klein. Nu stopte de inschrijving na 500 deelnemers, af komstig uit 25 landen. Het gemeente bestuur van Wijk aan Zee werd dui delijk onder druk gezet om spoedig voor een betere accommodatie zorg te dragen, waaraan Hoogovens trouwens financieel zijn medewerking verleent. Lukt dit, dan wordt het jubileum- tornooi in 1973 er ongetwijfeld één van kaliber, daar Hoogovens voor een spectaculaire bezetting wil zorgen. Offers Concreet betekent dat vermoedelijk dat financiële offers worden getroost omdat „geldverslinders" als Bobby Fischer en Bent Larsen worden aan gezocht. Een keuze, die het tornooi alleen nog maar interessanter kan maken. Ten slotte leverde prof. M. Euwe de openingstoespraak, die gro tendeels was gewijd aan het ELO- systeem. Dit systeem wil de prestaties van de schaaktop cijfermatig benade- I ren. wat vooralsnog een moeilijke zaak lijkt. Niettemin gaat dit systeem per 1 juli functioneren. De loting leverde overigens de vol gende partijen op: grootmeestergroep: v. d. Berg Donner, Hübner Pe trosjan, Gligoric Kortsnoj, Anders- son Ree, Lengyel Ivkov, Najdorf Kuijpers, Mecking Langeweg, Olafsson Hort; meestergroep: Zui- dema Minic, Brinck-Claussen Jansa, Denker Adorjan, Kostro Ciocaltea, Hartoch Hecht, Danov Forintos, Witkowski Timman en Krabbé Van Scheltinga. Het organisatie-comité zorgde trou wens nog voor een stunt door een nieuw schaakbord te introduceren dat cirkelvormig is. De nieuwe vorm vraagt veel van het voorstellingsver mogen daar het bord eigenlijk ner gens ophoudt en er toch een begren zing is. De spelregels zijn de normale, terwijl uiteraard ook de 64 velden zijn gehandhaafd. Na de loting probeerden o.a. Don ner en Petrosian, alsmede Najdorf en Mecking een partij op te zetten, maar al spoedig staakten zij hun pogingen; zij kwamen er niet meer uit....„ SVV-trainer Jan Bens legt uit het met SVV minder goed gaat: „Let op: we komen terug!" SCHIEDAM Het verloren gegane terrein terugwinne doorgaans een uiterst moeilijke zaak. SVV kan daar sinds er maanden over meepraten. De Schiedammers, die eind t seizoen de eredivisie moesten verwisselen voor de eerste I een verblijf van slechts één jaar in Neerlands voetbalwall ondervinden nu aan den lijve dat terugkomen niet ee&t voudig is. door ROB HARTOG Wie een blik werpt op de rang- I lijst van de eerste divisie zal dat ook meteen opmerken. SVV's klas sering is ver verwijderd van die van topploegen, zoals een Den Bosch en een GVAV. In feite is SVV dichter bij rode-lantaarndra ger De Graafschhp beland dan bij koploper Den Bosch. Toch heerst er geen paniekstem- I ming in het rood-groene kamp. In tegendeel. Trainer Jan Bens, die voor het begin van dit seizoen het bewind overnam van de naar He- I racles vertrokken Rinus Gosens. ziet de toekomst Zelfs boordevol trouwen tegemoet. Het waarom weet vlotsprekende Bens in korte, kernachtige zinnen, doorspekt met schoolmeesterachtig aandoende ver- I gelijkingen treffend uit te leggen. „Op dit moment is het spel dat I SVV op de grasmat legt van meer waarde dan de plaats op de rang lijst. En iedereen die ons de laatste weken wel eens heeft zien voetbal len zal het er over eens zijn dat we beter zijn gaan voetballen. Dat heeft moeite gekost. Natuurlijk. Die jongens waren de eredivisie in ge komen met een bijzonder simpel systeem: hoge trappen vanuit de achterste lijn van vooral Hans Ha- I zenbroek en dan maar hopen dat Wout van Meeteren of Aad Koudij- zer voor doelpunten zorgen. Anders In de eerste divisie heeft dit sys teem succes gebracht. SVV promo veerde. Dat ene jaartje in de eredi visie heeft echter aangetoond dat je er met dat soort voetbal niet komt. Begrijp me goed. Dit is geen kritiek op Rinus Gosens. Integendeel. Ri- I nus is een uiterst bekwaam trainer. I Ik heb veel bewondering voor hem, maar zijn manier van werken is niet de mijne. Trouwens waarom I zou ik op dezelfde manier doorgaan wanneer bewezen is dat dat geen enkel nut heeft. Dat zou toch hart stikke stom zijn. Of niet soms? Af gezien nog van het feit dat ik dat zelfde spelletje' niet kan laten spe len omdat Aad Koudijzer de SVV- kleuren verwisselde voor die van Sparta, waardoor de ene helft van „SVV's- luchtmacht" afviel". Jan Bens probeert SVV te laten voetballen. In grote lijnen op de zelfde leest geschoeid als het spel van Cambuur, waar Jan Bens vorig seizoen werkzaam was. „Ik toerk inderdaad vrijwel eender als bij Cambuur. Ik ben aan het bouwen. Dat kost tijd. Maar je zult zien eens zal SVV er de vruchten 1 plukken. Of ik dat zal zijn? Dat weet i niet. Het is mijn gewoonte om ec eenjarig contract af te sluiten. Da heb ik ook bij SVV gedaan. I theorie kan ik dus aan het eind v dit seizoen vertrekken. Of dat gt beurt weet ik niet. Voorlopig heb t het uitstekend naar mijn zin. SV1 is een goed geleide vereniging. Voo een trainer prettig om bij te 1 ken. Niet in de laatste plaats doo Cor de Vries, die als manager c treedt. Die man organiseert all tot in de puntjes. Geweldig i daar mee samen te werken. Voor omdat hij zich niet met mijn wel. bemoeit en ik niet met het ne. Qok met Henk Könemann is W fijn werken. Werkelijk ik heb hl goed naar mijn zin". Verbetering SVV viel vorig seizoen in de erf divisie hoofdzakelijk door de mar omdat de achterste linie iedI week weer zo lek als een zi bleek. Wat dat betreft is er al vi veranderd. Bens: „Er gaat nu i uit uan de achterhoede. Van dl Velden doet het onder de lat uitsM kend, terwijl het verder ook got loopt. Dutina blijkt een goti kracht, zeker nu hij zijn aanga singsmoeilijkheden wat overwot nen heeft. Terwijl Ton Pansti naar-mijn mening een kei is. Di jongen is alleen laf. Hij heeft tw niet voldoende zelfvertrouwt Wanneer hij dat wel zou hebbt nou reken maar. Iedere eredivisif 1 ploeg zou hem graag willen hebbt SVV's probleem ligt in de voa J hoede. Desondanks neemt SVV schotvaardigheid betreft in de ef v ste divisie een redelijke ze» plaats in. Jan Bens: „We hebbf J een beetje pech gehad. Onze voo s hoede is echt niet zo slecht. Ha Bassant kan lekker voetballen, te wijl Warnaar. Vorstenbos en Afu der op het middenveld steeds kn aandragen voor de frontlinie. Jai* F mer alleen dat Wout van Meetert een beetje sukkelt met blessuri J Want anders zou het lopen als trein. Daar ben ik van overtuigd !(j ■fa Optimisme u Volop optimisme dus bij Jt Bens. Zelfs zoveel dat hij stel ..SVV komt er wel. Dit seizoen komen we terug. Niet op een l* de promotie-plaatsen, maar wel een eervolle vijfde of zesde ploot Echt. we doen niets onder voor andere ploegen. Het zit alteen tu een beetje tegen. Terwijl verder ;s les nog moet groeien. Let ma' eens op: volgend seizoen gaat weer meetellen...."

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 6