Strijd in Jordanië schijnt zich snel uit te breiden HOESSEIN VERWERPT IEDERE INMENGING [oedige coiijuiictuur- politiek voortzetten Gratis reizen Teveel lawaai bij hun werk komt inbrekers duur te staan Geen advocaat - voogd pleit voor meisje BLOEMEN TEGEN MILIEUVERVUILING rf>j "^erije verbiedt «Jieleveranties Frankrijk Loods voorspelt grotere rampen in Nauw van Calais Bedrijfsleven in Amerika betaalt minder belasting Geen Westduitse wapens voor Athene en Lissabon Daders roofoverval Hilversum gepakt Nw. Rechts boycot Kamerverkiezingen 5 it slagzij makende achterstuk van de Panamese gastanker Texaco Corib- Ian in Het Kanaal voor de Britse kust. nadat het gistermorgen van het torschip afbrak door een aanvaring met de Peruviaanse olietanker Paracas. >to onder: Een van de overlevenden van de Texaco Caribbean wordt aan land geholpen in Dover, Engeland. VEG-advies aan Nederlandse regering: INHEM De moedige tiek, die de Nederlandse lering voor het jaar 1971 heeft estippeld om het economisch L^pwicht te herstellen moet be- worden voortgezet. lar luidt het advies dat de Euro commissie gisteren bij monde vice-voorzitter R. Barre verstrekt in de bijeenkomst die listers van financiën der zes landen in Arnhem hadden be- commissie acht deze conjunc- politiek noodzakelijk en verwacht iHi lat zij het beoogde herstel van ^yonomisch evenwicht zal teweeg- en. Europese commissie heeft ge- tecrd, dat de verflauwing van i ernationale conjunctuur, die zij - begin van 1970 voor de tweede 'Jjjvan dat jaar had voorspeld, is lieven. In sommige landen wordt njunctuurbeloop nu onzekerder zijn tekenen, die op een kente- krijzen. Dit betekent naar de me- t^jyan de commissie echter niet Vu ook aanstonds het conjunc- geleid soepeler zou moeten wor- ieder geval moet in de eerste teilen van dit jaar nog het voor- n fee conjunctuurbeleid, dat men in f, i' aall iper J en '•50 tlJS De Algerijnse haven- 55 teiten hebben de olieleveranties -1. "ankrijk tot nader aankondiging -3 keerd. Het verbod van uitvoer het afgelopen weekeinde van "ren geworden. :aak van het olieconflict zou ^een beperkt commercieel ge- wi tussen de Algerijnse staatoslie- aa :happij Sonatrach en het Fran- atsolieconcern Elf Erap. Het en# concern maakte bekend, dat nd< schil gaat over de olieproduktie l^0 e gezamenlijke dochtermaat- cr 'tf CREPS; meer in het bijzon- uiiwer het aandeel van de twee rmaatschappijen in verkoop in 'gst. Elf Erap bezit 65 procent, ach 35 procent der aandelen. FOLKESTONE Na de rampza lige aanvaring van gistermorgen tus sen de Panamese tanker Texaco Car- ribean en het Peruviaanse vrachtschip Paracas in de dichte mist in het Nauw van Calais heeft een Engelse loods voorspeld dat het ka naal nog grotere rampspoed te wach ten staat. Kapitein Knowles, die de situatie in het nauwe vaarwater goed kent, meent dat het kanaal niet berekend is op schepen met grote diepgang. Elk schip wordt daardoor gedwongen midden in het kanaal te varen. Bot singen zijn daarom onvermijdelijk, aldus kapitein Knowles. Intussen worden nog acht opvaren den van de tanker vermist; de gezag voerder, de eerste, tweede en derde stuurman, cte marconist, twee matro zen en de kok. Tweeëntwintig ande- schil" tussen de Algerijnse staatsolie- AMMAN De gevechten in Jordanië tussen regeringstroe pen en Palestijnse commando's worden heviger. Radio-Kaïro meldde gisteravond dat de toe stand in Amman verslechtert en nog maar moeilijk in de hand te SAN CLEMENTE Door wijzigin gen in de afschrijvingsbepalingen zal het bedrijfsleven in de VS dit jaar en de komende jaren minder belasting behoeven te betalen. President Nixon heeft gisteren zijn goedkeuring gehecht aan drie veran deringen in afschrijvingsbepalingen in belastingwetten, waardoor het be drijfsleven dit jaar 2,6 miljard dollar minder zal behoeven te betalen. De vermindering van de belastingdruk loopt op tot ongeveer vier miljard dollar in 1976. Nixon zei dat de wijzigingen het concurrentievermogen van Ameri kaanse produkten op buitenlandse markten zal vergroten, de betalings balans van de VS zullen versterken, zullen bijdragen tot het creëren van arbeidsplaatsen voor de werklozen, de groei der Amerikaanse economie zul len bevorderen en de ingewikkeld heid en de onzekerheid van de fiscale afschrijvingsbepalingen aanzienlijk zullen verminderen. houden is. De berichten over de strijd zijn summier en verward. In Amman zijn gisteren de hele dag met tussenpozen mitrailleursal vo's en raketontploffingen gehoord. De winkels hadden hun luiken geslo ten en de scholen bleven dicht. Taxi's reden er vrijwel niet meer. Er zou den drie doden en tien gewonden zijn gevallen. Demonstraties Vrouwen uit de Palestijnse vluch telingenkampen in Amman trokken tijdens de gevechten in optocht door de straten van de Jordaanse hoofd stad en hielden sit-in-demonstraties in moskeeën om te protesteren tegen de acties van de Jordaanse regering. Koning Hoessein volgt de strijd tegen de commando's vanuit een zie kenhuis in Londen, waar hij een me dische behandeling ondergaat. In een boodschap, die door radio- Amman werd uitgezonden, wees de vorst iedere inmenging van andere Arabische landen van de hand. Vannacht rekende na een kort gevecht de Rotterdamse politie drie jeugdige inbrekers in, die in een kantoorpand aan de Een- drachtsweg op heterdaad vmren betrapt. Op de foto één van de drie, die tussen een rechercheur en een agent wordt weggeleid. Een bureau was opengebroken; er wordt niets vermist. Het Jordaanse parlement is met het oog op de situatie in buitenge wone zitting bijeengeroepen. De Tu nesische bemiddelaar tussen de Jor daanse regering en de commando's, Ladgham, zou vandaag in Londen een bezoek brengen aan koning Hoessein. Het was niet zeker of zijn reis zou doorgaan. Berichten dat de Israëlische lucht macht kampen van commando's on-- der vuur hadden genomen zijn door de Israëlische regering met klem te gengesproken. „Onzin", zo werd ge reageerd in Tel Aviv. Een Jordaanse militaire woordvoerder zei: „Een nieuwe leugen van het Palestijnse verzet." 2 januaridagen op uw 65+kaart Kies de dinsdag, woensdag, donderdag of.zaterdag dio u past. Van 5 t/m 30 januari 1971. 3-maandskaart f 20.- ec htpaar f 30.- jaarkaart f 50.- echtpaar f 75.- Legitimatie en pasfoto vereist. voordelig uit met NS ROTTERDAM Jongens van 17 en 18 jaar hadden het vannacht aan hun gebrek aan kundigheid en ervaring te wijten dat zij by een inbraak werden gestoord en dat zij zonder buit te heb ben veroverd werden ingerekend. Om half drie waren de drie de kan toren aan de Eendrachtsweg van Uni ted Investment Service en Franz Haage binnengedrongen. Zij maakten zo'n herrie, dat de buurt werd gealar meerd. Omwonenden waarschuwden de politie, die rustig het pand kon af zetten. De kantoorbediende K. Hemmes (52), die in het pand woont, werd ook Jaar cel geëist voor verkeersongeluk alle EEG-landen is gaan volgen krachtig gehandhaafd worden. Later in het jaar kan dan worden bezix of tot verzachting van maatregelen kan in het jaar kan dan worden bezien of worden overgegaan. BONN West-Duitsland zal zijn NAVO-bondgenoten Griekenland en Portugal geen wapens meer leveren. De Westduitse regeringswoordvoer der, Conrad Ahlers, heeft gisteren ge zegd dat de militaire hulp van Bonn aan Athene reeds lang geleden geëindigd is. De verdragen met Lissa bon liepen thans af en zouden niet hernieuwd worden. Van diplomatieke zijde in Bonn is te kennen gegeven, dat West-Duits land in 1970 nagenoeg geen wapens meer aan Griekenland en Portugal heeft geleverd. Een uitzondering vormden drie korvetten voor Lissa bon, die de Portugese regering op grond van vroeger geslotén verdragen overgedragen moeten zijn. De leveranties aan Griekenland in het kader van de NAVO-defensie bij stand. waren reeds in 1968 afgelopen. Indonesië krimpt bet rekkingen met Noordvietnamezen in DJAKARTA - Minister van bui- tenlandse zaken Adam Malik heeft bekendgemaakt dat Indonesië zijn ambassadeur uit Hanoi heeft terugge- roepen. Malik zei niet wanneer of waarom dat is gebeurd maar in krin gen rond het ministerie van buiten landse zaken in Djakarta kon worden vernomen dat. Indonesië zijn betrek kingen met Noord-Vietnamwil in krimpen. De zaken van Indonesië in Hanoi worden momenteel behartigd door een zaakgelastigde. De Noordvietnamese ambassadeur in Djakarta is om onbekende redenen al zeer lange tijd afwezig. Zijn werk wordt gedaan door een ambassade raad. BREDA Tegen het 19-jarige meisje Jitske de B. uit Assen is gisteren voor de Bredase recht bank een jaar geëist wegens schuld aan het rampzalige onge luk bij Wouw dat aan haar zeven Ambonese vrienden het leven heeft gekost. Jitske de B. was op 7 augustus met haar vrienden in de door haar bestuurde auto op weg naar een bruiloft in Zeeland. Bij Wouw ver loor zij bij een inhaalmanoeuvre de macht over het stuur waarna de au,to in botsing kwam met een tegemoet komende trekker met oplegger. Alle zeven passagiers werden gedood. Het meisje was na de inhaal manoeuvre naar rechts gegaan, maar had toen, geschrokken van de haar tegemoetkomende vrachtwagencom binatie iets te hard geremd en was daardoor gaan slippen. De auto kwam dwars over de weg te staan en werd door de trekker met opleg ger zo hard geraakt dat het dak er af vloog en vijf passagiers op de weg werden geslingerd. Shock Twee uur na het ongeval was Jitske, die een ernstige shock had, door de rijkspolitie in Wouw gehoord. Zij had toen onder andere verklaard een held by het inhalen te zyn en altyd alle voor haar ry'dende auto's te willen inhalen- Officier van justitie mr. M. Kooperberg nam haar deze uitlating kwaiyk. Het meisje, dat niet door een advocaat werd bijgestaan, vroeg rechtbankpresident mr. A. Stem- foort of haar voogd die op de pu blieke tribune zat, iets mocht zeggen. Deze zei, dat ter plaatse van het ongeluk nu een inhaalverbod van kracht is geworden, omdat de weg daar overgaat van een tweebaans met vier rijstroken in een éénbaans met twee rijstroken en dat dit al vele chauffeurs heeft verrast. Onervaren Hy gaf toe dat het meisje oner varen was geweest, maar zij had toch niet hoogst roekeloos gereden. Als ze niet had afgeremd, was er niets gebeurd, want de chauffeur van de ingèhaalde trekker met oplegger had als getuige verklaard dat het meisje nog best rechts van de weg had kun nen rijden. Hij benadrukte ook dat het meisje in een shocktoestand had verkeerd toen zü door de rijkspolitie werd ge hoord. Daarna was zij niet meer ge hoord. Er was geen advocaat, zo zei hy, omdat de dagvaarding pas op 5 januari was ontvangen. De rechtbank doet op 25 januari uitspraak. De president zei tegen verdachte, dat zij daarvoor niet naar Breda hoefde te komen. „U kunt vol staan met even op te bellen", zei mr. Stemfoort. al wakker van het lawaai. Hij ging kijken en leverde een kort gevecht met een van de jongens, die hij kon overleveren aan de politie. De heer Hemmes liep lichte verwondingen op aan gezicht en handen. De twee anderen zagen toen maar van tegenstand af. Van een houten bureau bleken twee laden opengebroken. De politie kreeg een keurige collectie inbrekersgereed schap in handen. De arrestanten zijn H. R. P. H. (17), J. W. R. (18) en R. J. K. (18). HILVERSUM De daders van de overval op het Postagentschap aan de Nachtegaalstraat in Hilversum van verleden week woensdag, waarbij voor 50.000,- werd buitgemaakt, zijn aangehouden. Het zijn de 18-jarige H. D. uit Utrecht, die in Antwerpen na een verkeersovertreding werd aange- hoüden err toen zoveel geld op zak bleek te hebben, dat een verder on derzoek de rijkswacht gerechtvaar digd voorkwam, de 24-jarige P. van D. uit Edam, die zich al enkele da gen in Antwerpen in arrest bevond, en de 22-jarige C. H. V. uit Amster dam, die in de hoofdstad is aange houden. AMSTERDAM De partij Nieuw Rechts zal niet deelnemen aan de aanstaande verkiezingen voor de Tweede Kamer, zo is op een vergade ring van het hoofdbestuur besloten. Nieuw Rechts meent dat in de afgelo pen jaren de parlementaire democra tie in ons land dermate is gedeva lueerd dat het constructieve landge noten onmogelijk wordt gemaakt nog in vrijheid een verantwoorde stem busuitspraak te doen. Onder het mot to „de beste keus, blijf thuis" gaat de partij Nieuw Rechts in de komende maanden een actie voeren tot boycot van de Kamerverkiezingen, aldus partijvoorzitter M. Lewin. l^NAP, razend knap, vind ik altijd die meneren, die zonder zelf ooit in een winkel te komen pre cies kunnen uitrekenen hoeveel het dagelijks levensonderhoud kost. En even precies dus weten wat er een cent duurder of, want dat kan ook, goedkoper is geworden. Denk nu niet dat ik een gat in de hand heb en niet weet waar de eer lijk verdiende centjes blijven. Zo is het niet. Integendeel, zou ik willen zeggen. Altijd de oogjes open en prijsbe wust. Maar er zijn van die dingen waar ik niet achter kan komen. Neem nu brood. Als passant schiet ik meestal een winkel in na een spiedende blik of het er niet al te druk is. Tijd is ook geld.... Zo sleep ik het halfje dan eens hier, dan eens daar vandaan. En al tijd met een lichte verbazing. Ten eerste om de benamingen der brood soorten en om de kennis der klan ten: „een dubbele plaat, dwars ge bakken, zweeds, bol, timp," ze weten wat ze willen. Ook verbazing om de verkoopster, die zich steeds weer lichtelijk gege neerd toont, wanneer ik bedank op haar vriendelijk aanbod het brood te snijden. Dikwijls moet ik zelfs haastig het onderwerp van het niet-snijden aan snijden. Het is, om zo te zeggen, ge beurd voor je het weet. Én boterhammen snijden vind ik een goede bezigheid. Ik houd van mijn eerlijke houten broodplank, van het mes dat de korst kraakt en dan soepel door het baksel gaat. Bij het betalen altijd mijn onno zele vraag: „Hoeveel is het?" Prijspeil En dat varieert enorm, hoewel ik altijd op de keuzevraag gemoedelijk „gewoon" antwoord, maar gewoon is blijkbaar niet bij iedereen gewoon Hetzelfde geldt voor slagerijen waar de ham bijvoorbeeld van an derhalf ons voor 98 cent tot ééndertig de honderd gram kan va riëren zonder dat er i».n de plakken enig verschil te zien is. Aardappelen in zakjes verpakt, zelfde soort: ik noteerde: 95 de 2V; kilo, 67 cent de 2V« kilo, 98 de vijf kilo. Zoek het nu maar uit. Een ander voorbeeld. Een gewone wintergroente: spruitjes. Eerste prijs ƒ1,10 per pond. Mooie kleine, harde spruitjes. Volgende winkel: grote aanbie ding: spruitjes ƒ0,75 per half kilo, en ziet een winkel, tweehonderd me ter verder in dezelfde straat, één ki lo voor 1,18! En ook bij de laatste twee: mooie, kleine, harde spruit jes.... Er zij bij vermeld, dat de eerste zaak één procent op de kassabonnen, bij inlevering van een totaal van 100,- terugbetaalt, de tweede zaak ƒ2,50 en de derde zaak helemaal niks. En dan praat ik nog maar niet over gebruiksartikelen als lakens, theedoeken, en ander huishoudtex- tiel, of van kleding en schoeisel. Daarom, hoe knap, hoe ontzettend knap, van die heren achter hun bu reaus om uit te kienen hoeveel of hoe weinig de kosten van ons dage lijks levensonderhoud stijgen of da len. Bij mij is het een kwestie van uit de oogjes kijken, wat tijd hebben en ook wel de inhoud van de portemon- naie, die roekeloosheid gedoogt of tot oplettendheid dwingt. En zij weten het zo maar.... DEN HAAG „De behoefte aan bloemen en planten zal toe nemen. Meer begrip voor de groen- en bloemenvoorziening in de moderne stedebouw, meer ge bruik van bloemen in huis, kan toor of ziekenhuis zijn mogelijk heden die moeten worden ge bruikt in de strijd tegen milieu vervuiling en -verwaarlozing. Deze opmerkingen maakte van middag de heer H. J. Hylkema, de voorzitter van het produktschap voor siergewassen, in zijn nieuwsjaars- rede. Van de drie sectoren van de Ne derlandse sierteelt: bloemkwekerij, bloembollenteelt en boomkwekerij, vergrooot de bloemkwekerij haar voorsprong op de beide andere steeds meer. Met uitzondering van gerbera's en snijgroen gaat de produktie on verminderd door. De EEG is de directe oorzaak van di? produktie-uitbreiding, die voor een zeer groot deel op de Westduitse markt wordt afgezet. Overigens zal het zoeken naar andere afzetgebie den en -kanalen „rusteloos" moeten worden voortgezet, aldus de heer Hylkema. Komt Engeland in de EEG, dan komt er een partner bij die evenals Nederland grote belangen heeft by de bollenteelt en -handel. Bespre kingen, door het produktschap en de bond van bloembollenhandelarcn met Engeland gevoerd, hebben al tot gevolg gehad dat men daar de ver ordening kwaliteitsvoorschriften bloembollen van het produktschap letterlijk heeft overgenomen. LA PAZ In Bolivia ls gisteren een poging om president Juan José Torres af te zetten mislukt. President Torres noemde de coup het werk van rechtse officieren. Hij kondigde aan dat zij streng zullen worden gestraft. Op het ogenblik hebben de rege ringstroepen de situatie volledig on der controle, aldus Torres. De zangeres Shirley Bassey is enke le dagen in ons land voor de opna men van de televisieshow, die zater dag op Nederland I zal worden uit gezonden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 5