Koppermaandag verandert wel, maar blijft toch een feest In toekomst wellicht ancleij type luchthaven nodig KREDIET VOOR NIEUWE BIBLIOTHEEK KATWIJK Roergebied heeft schonere lucht dan Westland Piet van Werkhoven voor derde maal koningschutter vrijenhoek Hoorzitting in Haarlemmermeer over rapport Falkenhagen Aanzienlijke reductie Amrobank-lening SC.HEEPV A ARTBERICHTEN VISSERIJ* EN MAJRKTNIEir Ir. L. J. Brasser in De Lier ft NIEUWE LEIDSE COURANT DINSDAG 12 JANUARI (Van een onzer verslaggevers) VOORHOUT Tradities verdwijnen. In dc jaren zestig en in het eerste jaar van het nieuwe decennium werden oude gebruiken zonder pardon over boord gezet. Alleen diepgewortelde gewoonten bleven onder de storm van vernieuwing overeind. Koppermaandag is één van die gebruiken. Op de eerste maandag na Driekonin gen nemen in Voorhout tientallen mensen een snipperdag. Dat ge beurt al een halve eeuw lang. De bakker, de kruidenier, de slager en zelfs de burgemeester laten op die dag hun werk voor wat het is. Voor eenmaal laat hij al zijn be slommeringen varen. Voor een maal, op Koppermaandag. Al die mensen zijn lid van de schiet vereniging St. Hubertus. De leden van de sinds november gouden vereniging verheugen zich al we ken van te voren op die ene maan dag, Koppermaandag. Eén voor één stappen ze het parochie huis binnen. De meesten in een alledaags pak of in een colbertje met een sportieve trui er onder. Een enkeling in echte jagerskiedij. U wèet wel, lange kousen en een broek, die eindigt tussen knie en enkel. Maar ze hebben allemaal één ding gemeen. Iedereen heeft zijn in de loop der tijden veroverde medailles op een opvallende plaats vastgegespt. Het is negen uur. Het eerste kopje koffie wordt met smaak geconsu meerd. Als na een uurtje alle schutters goed wakker zijn volgt het eerste hoogtepunt van de dag, die langer dan de normale werk dag zal duren. Voorzitter J. La- keman port zijn leden op voor het vertrek naar de sportvelden, de plaats van handeling voor het eer ste onderdeel van het schutters- flesf ijn. Daar zitten ze. Twee AOW-ers in de kantine van de voetbalclub. Jan Verdegaal en Jan de Roode, alle bei 68 en al meer dan veertig jaar lid van St. Hubertus. Zij kunnen het best over Koppermaandag ver tellen. Zij weten bijna alles. Duitsers 'Jan de Roode werpt zich op als wooordvoerder. „We hebben nog nooit een Koppermaandag overge slagen. Nou ja. één keer wel, maar toen was ik ziek. En in de oorlogs jaren ging het feest ook niet door. We schoten toen nog met een eigen buks. Die moesten we toen inleve ren bij de Duitsers. Eerst wilde ik niet toegeven, maar toen ik de politie te vaak op mijn dak kreeg, heb ik er toch maar afstand van gedaan. Ik vond het wel zonde." De nog kaarsrechte Jannen worden weggeroepen. Ze moeten op voor hun nummer. Op twee lange palen is een ijzeren ring bevestigd. In die ringen hangt een houten vogel. Iedere vogel bestaat uit kop. staart, romp, vleugels en een vaderlandse driekleur. Zo'n kleintje, waarmee de schoolkinderen langs de kant van de weg staan. Beurtelings wordt er een schot ge lost. Een treffer betekent nog geenszins prijs. Vaak vliegen de splinters in het rond, maar de vi tale delen blijven hangen. Het hout wordt doorboord met kogels en kop, staart, vleugels en vlaggetje komen steeds losser te zitten. De schutter, die op dat moment aan de beurt is, heeft grote kans op de punten. Er loopt ook een man met een bord op zijn buik. Dat is de winnaar van vorig jaar. Piet van. Werkhoven heeft de trofee nu twee jaar qchter elkaar gewonnen. Hij is de koning- schutter. Zojuist heeft hij het vlag getje naar beneden gehaald. Een punt. „Dat schieten hier op de sportvelden, daar komt veel geluk bij", zegt hij. „Een ander schiet hem er bijna af en als je toeval lig achter die man aan de beurt bent, heb je mazzel. Nee, vanmid dag in de zaal vallen de grote klappen pas. Dan kun je zo'n klei ne zestig punten veroveren. En daar komt ook geen geluk bij, want dan schiet ieder op zijn eigen roos". Ook de koningschutter loopt weg. ben wel een draagwijdte van een rabfjnen. Maussers. Dat is een voor schrift van b en w. Er gaan van die grote, koperen projectielen in. Ze zien er erg gevaarlijk uit. Een van de agenten, die steeds weer het handeltje overhaalt, paroon erin stopt en het geweer aan de schutter overhandigt, vindt het ook maar gevaarlijk spul. „Die dingen spuiten goed. Zc heb ben wel een draagwjjdtte van een kilometer". 's Morgens worden twee vogels aan flarden geknalt. De rompen blijven het langst hangen. Als die worden neergehaald, gaat er gejuich op. Fase 1 is voorbij. De schutters stap pen in de autobus. Ze gaan 'n broodje eten. Taaie rakker 's Middags herhaalt het ritueel zich. Weer gaan twee vogels in de lucht om te worden versplinterd. Eén van de twee is een taaie rakker. Hij wil maar niet capituleren. Uiteinde lijk. om het tijdschema niet te veel in de war te, laten lopen, worden de overgebleven onderdelen verloot. Wie de goede greep in de hoed doet kan zich erop ..beroemen" de nog in de lucht hangende delen van de vo gel te hebben afgeschoten. Ook schutters kunnen falen. De onderlinge verschillen zijn nog klein. De grote klap moet in de zaal vallen. Net als ieder ander jaar. De werkelijk goede schutter komt dan te voorschijn. In de bus wordt een borrel geschonken. Vroeger ging dat anders. Negenenveertig jaar lang heeft men in De Bontekoe voor het begin van het schuttersfeest enige N.C.V.B. in Rijnsburg gaat jubileum vieren RIJNSBURG De plaatselijke af deling van de N.C.V.B. bestaat een kwarteeuw. Dit jubileum zal op 18 mei worden gevierd met een boot tocht en een bezoek aan „Avifauna", waar een ko^ietafel zal worden ge nuttigd. Men kan zich opgeven bij mevr. Jungerius, Brouwerstraat 136. Donderdagavond om 7.45 uur is er een vergadering in het Centrum, waar mevr. Van der Laan-Boelens zal spreken over „het recht op leven en sterven". LISSE De afd. Lisse van de christenvrouwenbond komt woens dagavond om 8 uur bijeen in gebouw Salvatori. awanken ^^^neem ontvettingsthee van Vrijenhoek al jaren het werkelijk afdoende middel. drogisterij schoonheidssalon parfumerie Haarlemmerstraat 119, t.o. Hartebrugkerk, Leiden, tel. 22491. Winkelcentrum Lange Voort, Oegstgeest, tel. 52015. (Van één onzer verslaggevers) HAARLEMMERMEER De ge meente Haarlemmermeer was giste ren de eerste, die op verzoek van de minister van verkeer en waterstaat, drs. J. Bakker, een hoorzitting organi seerde over het rapport van de zgn. commissie-Falkenhagen, dat handelt over de uitbreidingsplannen van de luchthaven Schiphol en de te ver wachten geluidshinder. Voorzitter burgemeester mr. F. Th. Dijckmeester hield 'n korte inleiding, waarin hij het rapport toelichtte. Zo'n vierhonderd belangstellenden woon den de hoorzitting bij. Hoewel het niet in overeenstemming was met het karakter van deze avond kregen De titel van koningschutter ging dit jaar voor de derde maal naar Piet van Werkhoven. Hy kwam hiermee definitief in het bezit van de wisselbeker. Piet van Werkhoven bleef met zijn 118 punten vier punten voor op J. A. D. Wempe. J. Kraakman, J. Zwetsloot en J. P. Lakeman legden beslag op de derde tot en met vyfde plaats. De vijf beste schutters ontvin gen een ere-penning. glaasjes geestrijk vocht tot zich ge nomen. Nu verrijst op de plaats van De Bontekoe een bejaardencentrum. De ex-eigenaar van De Bontekoe is nog wel lid. Het oudste lid zelfs 71 jaar. In de zaal begint het feest pas goed. By gebrek aan vergunning (de exploitant van het parochiehuis mag in februari wel sterke drank schen ken) worden kleine flesjes meege smokkeld. In de binnenzak. Onder deel drie, het zaalschieten begint. De ander leden leggen een kaartje. Onder toegeknepen oog van de po litie wordt er gezwikt. Een guldentje per pot. De stemming stijgt. De flessen wor den leger. Iedereen krijgt honger en op de lange, gedekte tafel verschijnt het eerste gerecht Jaap Werkhoven heeft verschrikkelijke honger. Zijn huzarenslaatje is al op, als de andere leden nog zitten te kaarten. Hij pikt een tweede slaatje. Moe en hongerig Ze zitten allemaal. Moe en hongerig. Alle mensen zitten door elkaar. Politieke versihillen zijn voor een dag vergeten. De fracties zitten verdeeld .Ik zit precies goed. Tus sen taxichauffeur Ben van Werk hoven en een gemeenteraadslid van D '66. Tegenover mij zit Jaap van Werkhoven, een echte komiek. Eén van de schutters, J. Kraakmane is exploitant van het parochiehuis. Het diner is voortreffelijk. En toch is er veel veranderd. Voor de eerste maal in vijftig jaar ver overt een schutter driemaal achter elkaar de titel. Piet van Werkhoven is een ware koningschutter. Andere jaren bood de burgemees ter na afloop een borrel aan. Nu niet Burgemeester J. A. Stolwijk doet het anders. „Andere burgemeesters moes ten zich het hele jaar een borrel ont zeggen om op Koppermaandag een rondje te geven. Ik moet van de dok ter iedere dag die borrel wel drin ken, dus geen rondje". Toch biedt hij iedereen een consumptie aan, zwak-alcoholisch. Tradaties veranderen of verdwij nen. Programma bezoek Mr. J. Kinasesz KATWIJK Bij zijn bezoek aan Katwijk op maandag 18 januari heeft de commissaris van de Ko ningin een overladen programma. Om negen uur wordt hij op het raadhuis ontvangen. Na een bespreking met B. en W. en een besloten raadsvergadering bezichtigt mr. J. Klaasesz eer ma quette van het centrum van Kat wijk aan Zee. Om kwart voor elf wordt de tentoonstelling van de ge meentebedrijven in de showioom aan de Van der Vegtstraat tezocht. Na een bezoek aan Ouwehands Rederij en Visverwerking voigt een rondrit door Katwijk (12.15 uur). 's Middags bezoeken aan molen „De Gerechtigheid", moiPnblok- Zuid, industrieterrein 't Heen en Slotbooms Plaatwerkerij in Kalwijk aan den Rijn. Het bezoek wordt af sloten met de bezichtiging van zwembad „De Miereweidc" (16.00 uur). Hoog en laag water Katwijk aan Zee KATWIJK AAN ZEE Woensdag 13 januari: hoog water 4.28-16.38: laag water 0.22-12.42 (springvloed). KATWIJK Gisteravond heeft de gemeenteraad van Katwijk de zaken, die donderdag waren blijven liggen, afgewerkt. De vergadering duurde twee en een half uur. De raad ging akkoord met de kre dietverlening (f 88.420) voor de re constructie van een gedeelte van de Tramstraat. De heer L. J. Haasnoot, (CH) had wel bezwaren tegen het feit dat langs de zuidzijde van de Tramstraat parkeergelegenheid zou worden gemaakt. Hij vond dat zeer Vit de BOLLENSTREEK HILLEGOM Hillegom heeft er een galerie bij. Gistermiddag werd deze nieuwe expositieruimte aan de Stationsweg 194 in gebruik genomen met een tentoonstelling van een aan tal jonge Haarlemse kunstenaars. Organisator is het Uitleenbureau Visioen. De expositie is elk week einde te bezichtigen van tien tot vijf uur en vrijdags van drie tot vijf uur. HILLEGOM De Bloembollen streek en de Haarlemmermeer krij gen een consumentenbeurs. In zaal Treslong zullen van 19 tot 21 maart veertig standhouders op ongeveer 1500 vierkante meter exposeren. LISSE De zwemclub Lisse heeft de thuiswedstrijd tegen ZPS met 1-4 verloren. Jan Eichhorn nam het enige Lisser doelpunt voor zijn re kening. SASSENHEIM De gezamenlijke vakcentrales organiseren op 14 ja nuari een praatavond over de Bij standswet. De heer D. Vultink zal over dit onderwerp een causerie houden. De bijeenkomst begint om acht uur in het KSA-gebouw. Vit de DVINSTREEK VALKENBURG Woensdag 13 jan. om 7.45 u komt de afd. van de Christenvrouwenbond bijeen in de zaal bij de hervormde kerk. De heer T. Bekker te Rijnsburg zal spreken over zijn reis naar Israël en het werk in de kibboets. RIJNSBURG In het gemeente huis zal vrijdagavond om 8 uur het hoofdbestuurslid van de Ned. Christ. Bond van Overheidspersoneel, dhr. C. Brinkman spreken over het loon- beleid ln 1971. RIJNSBURG Het zestal van de Rijnsburgse schaakclub ging gister avond op bezoek in Bodegraven. R.S.C. won met 3-2. Een afgebro ken partij werd voor arbitrage op gestuurd. In het ongunstigste geval zal het kunnen leiden tot remise. RIJNSBURG Vanavond om 8 uur wordt in Vliethof de jaarverga dering van de Oranjevereniging ge houden. Afscheid zal worden geno men van de heren A Grimbergen en Joh. Hoogstraten, die vanaf de op richting bestuurslid zijn. TER AAR Voorbijgangers waar schuwden landbouwer A. Verkerk dat de hooiberg, die vol met vlas zat in brand stond. De brandweer moest er aan te pas komen. Ge lukkig had de heer C. Roodenburg die er tegenover woont de sloot naast zyn woning pas uitgediept en schoongemaakt. Daardoor was de brandweer in staat de boerderij en aangrenzende gebouwen te behou den. Dc hooiberg ging verloren. AMSTERDAM Op de 7 3/4 pet obligatielening 1971/1976 groot f 75 min. ten laste van de Am robank waar op vrijdag de inschrijving openstond is tot een zodanig bedrag ingeschreven, dat bij de toewijzing een zeer aanzien lijke reductie zal worden toegepast, zo deelt de Amrobank mede. gevaarlijk bij een wegbreedte van ze ven meter. De heer J. van Dijk, (sgp), zag de noodzaak niet in van parkeerruimte in de Havenstraat. Wethouder C. v. d. Plas verduide lijkte in zijn antwoord, dat door het maken- van parkeerruimte aan de Tramstraat de volle breedte van ze ven meter van de rijweg voor het verkeer beschikbaar blijft. Uitgebreider werd gediscussieerd over het voorstel tot het verlenen van een krediet aan de bibliotheek- besturen ten behoeve van een plan voor een nieuw bibliotheekgebouw. Drs. J. A. van Raalte (ccp) was voor stander van een cultureel centrum, waarvan de openbare bibliotheek een onderdeel zou moeten zijn. Hij dacht aan een centrum in de nabijheid van het zwembad en de sporthal. Vesti ging in de Varkevisserstraat vond hij onaanvaardbaar. Het sgp-raadslid G. v. d. Plas, maakte zich zorgen over de princi piële kant van de zaak. Ir. F. Lange- weg vond de plaats niet gelukkig. Het pvda-lid D. v. Duyn meende, dat de plaats voor de gehele ge meente als „goed" moet gelden. De fractieleider van de chu, de heer J. Vink voelde ook meer voor een cultureel centrum, waarop wethou der H. Haasnoot zei dat een derge lijk centrum aanmerkelijk meer zou gaan kosten. Het voorstel van b en w werd aanvaard met 16 stemmen tegen 6. Na de rondvraag ging de raad in geheime vergadering ter bespreking van de aankoop van gronden en op stallen aan de Zuidstraat en het Par- levlietslop van de heer Jac. Parle- vliet en de fa. Jac. Parlevliet en zn. en verkoop van een perceel grond, gelegen aan de Willy Sluiterstraat, aan de heer Jac. Parlevliet. Slechts kort hoefden de tribunebezoekers te wachten, daar men het in de raads zaal erover eens werd, dat er in feite niets was te verbergen. De heer A. Pronk vond het een belangrijke aankoop en de prijs goed. De heer J. v. Dijk (sgp) vond de prijs te hoog. Hij wilde meer beleid in de aankopen zien en adviseerde het punt terug te nemen, wat niet gebeurde. De vergadering ging akkoord. De heren J. v. Dijk, K. v. d. Mey, H. J. den Haan en Jac. Guyt wensten de aantekening te hebben tegengestemd. Ciggaar knock out door HPV-aanvoerder SASSENHEIM Er hebben zich afgelopen zaterdag ernstige ongere geldheden voorgedaan na afloop van de microkorfbalwedstrijd TOP-HPV. De coach van de Rotterdamse ploeg, die tijdens de wedstrijd vele irrite rende opmerkingen plaatste, sloeg na afloop van het laatste fluitsignaal van scheidsrechter Weststeyn de TOP-speler Peter Ciggaar knock-out. Wat de HPV-coach bezielde is ondui delijk; zijn ploeg had immers dit belangrijke treffen met 53 gewon nen. De wedstrijd zelf was vrij hard, maar incidenten hebben zich alleen in de slotfase vobrgedaan. TOP nam via Cees Zuurmond de leiding en nadat HPV had tegengescoord liep TOP uit naar 31 door twee af standsschoten van Henny Kühn. De Rotterdammers kwamen voor rust nog op gelijke hoogte, in de tweede helft kon de TOP-aanval geen vuist maken, evenmin als HPV. Pas in de slotfase drukte HPV door naar 53, hoewel een gelijkspel misschien een betere uitslag was geweest. Acteon 11 vertr Saigon Adulls li NW Cape Blanc Amstellaan 11 O St Helena Amstelland 11 ZW Las Pal- werpen Ameland 10 vertr Tenerlfe An til la Cape 11 t/a Rusmutaf Balong 11 ZW Aduatoll Banggal 12 New Orleans Bovenkerk 11 NO Eastlondon Cbevron Nederland 11 Wake Chevron Eindhoven 11 NO Eastlondon Chevron Amsterdam 11 vertr, Pt Lacruz Chevron Naples 1 NW Kaapstad Dlloma 11 NW Kaapstad Eemhavcn 11 NO Salvador Esso Dne Haag 11 dw Finls- terrc Esso Nederland 9 ZO Aden Forestlake 12 verw Phila delphia Graveland 11 ZO Natal Gulf Swede li verw Antwer pen Kalydon 11 verw Malta Kennemerland 10 pass Oues- sant Kryptos 11 vertr New York Lovollia 11 NO Las Palmas Mainlloyd 11 nr Finisterre Medon 11 Laguaira nr Savan nah Merseylloyd 12 Beyrouth nr Hamburg Macoma 11 ZO Muscat Ncderwaal 11 O Saigon Nieuw Amsterdam 11 aank St Maarten Overijssel 11 vertr Bremen Papcndrccht -11 NO Durban Phillne 12 verw Laspezia Radja 11 vertr Duinkerken Stad Delft 11 NW Fernando Noronha Straat Fushimi 11 O Mauri tius Waardrecht 12 aank Le Hav re Willemskerk 11 vertr Ham burg Woensdrecht 11 Land's End Wonosarl 11 vertr Ballkpapan Zafra 11 Z WSocotra Het is mogelijk ook an dere schepen in deze lijst op te nemen. Deze kun nen per briefkaart, ge adresseerd aan de scheep vaartredactie. ivorden op gegeven. Vermeld dient te worden: naam van het schip, maatschappij voor wie het vaart, naam en adres van degene die om vermelding vraagt. enkele woordvoerders antwoord op vragen en wel van mr. J. C. H. A. van Stapele, directeur van Schiphol, die zich onder het publiek bevond. Vooral van de zijde van de actie groep „Schiphol stop" werd gepro beerd de heer Van Stapele uit zijn tent te lokken. Hij ontkende perti nent, dat er al plannen zouden zijn voor de aanleg van een zevende baan. In tegenstelling tot de zaal meende de heer Van Stapele, dat de vijfde baan (en ook de zesde) er zeker moet komen. Boot missen Om zo gauw mogelijk met de aan leg van een tweede luchthaven (in de Markerwaard) te beginnen, vond mr. Van Stapele niet juist. „Dan lopen wij de kans de boot te missen", zo sprak hij. Hij wees er in dit verband op, dat een tweede lucht haven nu net zo zou worden ge bouwd als de tegenwoordige. „En dat, terwijl wij in de toe komst wellicht een geheel ander soort luchthaven nodig hebben. Als wij te vroeg beginnen met de bouw van een tweede, betekent dat misschien, dat er op de duur zelfs een derde zou moeten komen". De commissie-Falkenhagen erkent, dat de geluidsbelasting te laag is berekend. De extra storende invloed van het luchtverkeer in de vroege ochtend en avond werd in de kaarten van de geluidsprognoses niet ver werkt. De commissie spreekt van 'een verschil van enkele eenheden. Een en ander zou betekenen, dat de befaamde lijnen van 45-kosteneen- heden niet langs maar dwars door Hoofddorp en Nieuw-Vennep gaan. Het kaartmateriaal in het rapport is voor de globale beschouwer eenvou digweg misleidend, zo werd ook vast gesteld door enkele aanwezigen. Een plaatselyk arts liet weten, dat binnen zeer korte tijd een medisch rapport te verwachten is over de gevolgen van overbelasting van ge luid veroorzaakt door vliegtuigen. Op 28 januari zal de gemeente van Haarlemmermeer zich in openbare vergadering over het port uitspreken. VU de R1JNSTREE1 ALPHEN Langs de boe Steekterweg kwam zondaga weer eens eeri auto op z'n ko een sloot terecht. De bestul reed met te hoge snelheid. Ho de positie van de auto niet gu was, wisten de twee inzittenden te bevrijden. Ze verdwenen lop in de richting Zwammerdam, politie wist hen op te sporen bestuurder was een 23-jarige i ner van Blokwijk, die in gezel: was van een Bodegraver. Dat auto in de steek hadden g< vonden ze niet zo vreemd. Die wel weer op de kant, meende Dat gebeurde ook, met behulj een takelwagen. De auto was vernield. ALPHEN Door de poli! Leiden werd aan de Alphense lega's een viertal jongens in de tijd van 13 tot 15 jaar, afkomst onze gemeente, overgedragen, viertal reed op twee brommei ze in Alphen hadden ontvreem het verhoor kwam aan het lid ze zich de laatste tijd aan h kleinere diefstallen hadden sc gemaakt. ALPHEN Bij de scheej De Vooruitgang aan de Steekt is weer ingebroken. Men wist kantoor door te dringen, waai overhoop werd gehaald. De bu droeg 30 en twintig pakjes retten en shag. NIEUWKOOP- Het aantal J ners bedroeg op 1 januari 1970 3977 mannen en 3858 vrouwe waren 208 geboorten. Er ove 45 inwoners. Er vestigden zi< personen en er vertrokken f Het aantal inwoners op 1 1971 was 8081, t.w. 4112 mam 3969 vrouwen. Visserij SCHEVENINGEN, 12 januari Visse rij berichten. Besommingen kustvissers in guldens: SCH 31—855, SCH 65—2580, SCH 68—4150, OD 4—3300, OD 7—2570, OD 8— 3000, OD 17—2920, GO 23—3600, GO 43—2900, SL 16-2700, TH 6—1370, TH 36—3070, TH 37—2400, IJM 55—2500, WR 136-2100, BH 1—775, KG 7—1580, besommingen span- vissers: SL 5 en GO 10-4480. SL 1 en SL 10—4150. Noteringen per 40 kg: kl schol 40—48, wijting gestript, 35—40, idem dicht 3642, schar 44—54, bot 10—15, m kabeljauw 75—85, kabeljauw I 68—73 II 30—38, III 26—29; per 100 kg: gr kabel jauw 175—195; aanvoer garnalen 105 kg: prijs per kg: handelsgarnalen 480. Ver wachte aanvoer voor morgen: ca. 20 kustvissers. SCHEVENINGEN, 12 januari Visse- ijrberlchten. Totaal aan de markt: 1250 kisten kabeljauw, 185 kisten wijting, 10 kisten schol, 95 kisten diversen. 105 kg garnalen. IJMUIDEN Besommingen maandag ln guldens: KW 11—13.800, KW 34—12.000, KW 44 en KW 85—13.200, KW 52—5800, KW 55—13.300, KW 81—52.400, KW 87— 11.100, KW 113—10.100, KW 124-3400, KW 132—11.200. KW 145—13.00, KW 149—16.000, KW 153—24.700, KW 164—10.100, KW 173— 8500, KW 187—5800, KW 193—4700, KW 195—16.700, KW 197—10.300, KW 205—8400, KW 212—9700, KW 215—12.200, KW 222— 10.400, ÏCW 634400, KW 98—7800, KW 110—6900, KW 127—7500, KW 146—4080, KW 183—7900, KW 185-9600, KW 189-11.400. KW 194—5600. KW 213—10.100. KW 220— 4460, SCH 60—14.600, SCH 117—14.500, SCH 171—43 900. SCH 261—16.700, VL 1—23.400, VL 34—18.000, VL 90—7350, VL 105—6589, VL 142—16.900. WR 32—12.900. WR 33— 10.200, IJM 18—10.500. IJM 154—9300, UK 19—14.700, UK 22—18.400, UK 63—13.400, UK 95—21.800, UK 195—19.600, LIK 243— 14.300. IJMUIDEN Aan de maandagmarkt werd aangevoerd: 1075 kisten en 50 pre- mieklsten schelvis, 15 kisten en 766 pre- mieklsten wijting, 1900 gul en kabeljauw, 1250 koolvis, 40 en 550 premiekisten ha ring, 50 premiekisten makreel, 3300 schol, 85 kisten tarbot, 30 diversen. 30.000 kg tong, 3480 stukt stijve kabeljauwen. IJMUIDEN, 11 januari Prijzen per kg ln guldens: heilbot 9.08—8.99, tarbot I 9.20—8.53, zalm 10.66, gr tong 6.80—6.23, DE LIER Voor dc leden van de Doos Intra hield ir. L. J. Brasser, hoofd van de afdeling luchtverontreiniging van het TNO te Delft, een bespreking van de luchtverontreiniging. In zyn betoog durfde hij te zeggen dat de luchtverontreiniging in het Westland nog erger is dan in het Duitse Roerge bied. Bij zijn betoog liet hij enkele dia's zien, die dit aantoonden. Oorzaken van deze ernstige vervui ling noemde hij de industrie, het auto verkeer, de huisverwarming maar ook de verwarming van de tuiriderskassen en warenhuizen. De lucht in het Westland bevat in hoofdzaak S02, zwaveldioxide, dat vooral geproduceerd wordt door de tuinderskolen. Door de vervuiling wordt 8 procent van het zonlicht te gengehouden. Dit geeft grote nadelen en gevaren voor plant, mens en dier. Verder bevat de vervuiling verbrande koolwaterstoffen (uitlaatgassen) welke bij de mens kanker kan verwekken. In de atmosfeer worden de koolwa terstoffen omgezet in 03, Ozon (een driewaardige zuurstof), dat eveneens giftig werkt op elk levend wezen. Over het tegengaan van deze lucht verontreiniging noemde hij o.m. het gebruiken van zwavelvrije brandstof bijv. aardgas en voor de auto's betere verbrandingsmotoren. De overheid kan moeilijk een veror dening op de luchtverontreiniging uit vaardigen, omdat deze nog niet genoeg geïnformeerd is over de toestand. Het TNO zorgt echter voor steeds meer gegevens en in de toekomst zal men wel tot mogelijkheden kunnen komen in dit opzicht. Bedrijven als de Hoogovens en de Shell doen ook steeds meer hun best om de vervuiling te verminderen. grm 7.57—7.00, kim f}.187.52, tong 8.06. II 9.97—7.46; per 50 kg: ta III en IV 485—152. griet 217—72, t< 12598, schartong 5942, gul I 6 54_45, in 37—27, kool I 47—38, 1 kl leng 58, gr, grm, kim schelv 81, schelvis I en II 40—28 wijting 41—35. schar 50—41, gr schol 40- 45—36, schol II 4539, III 45—33 bolle 16—13, poontjes 70—61, harln 24, makreel 72—24, hammen 17 II en III 140—92, haai 68—60. Ie 16, kuit 80—60, kl kuit 200—130, I per 125 kg. gr en grm heek gr kabeljauw 164130, middel gr koolvis 108—104, middel 108- 122—114; per 10 stuks: gr kabel jar 71. middel 110—48; per hoop: vleet 200; per 40 kg: kreeftjes AALSMEER Prijsnotering Co lingvereniging „Bloemenlust" van 9/1 1971. Baccara 69-175, carina 60-11 70-110, duisberg 76-170, sonia 79-18 60-94, interflora 75-130. furore 80-20) miss 52-105, peer gynt 80-195, ro 70-120, p. sensation 67-145, super su white swan tiara 24-48, dr. 63-160. kon. der rozen jack fr nordia 52-100, zorlna 34-76, carol 60-74, brldel pink 60-115, prominei carol 26-68, red garnette 26-54, gol. 23-43, oranje garnette marimba sun 37-74, roswytha 25-45, diore travesti elsbeth pink chlf motrea 45-76, anjers rose 34-58, an 35-66. anjers wit 34-54, arthur 37-56 ris 27-38, carry sim dusty 28-53, l ce 34-46. elegance 18-22, fanfare gerine 25-57, g.j. sim 38-47. gemei joker 24-45, keefers 40-54. yellow beauty 27-60, lady sim 32-47, pr. i charmeur 46-70, anthurium 160-: 55-110, strelitzia 235-295, iris 245-:, blaauw 550-650, chrys. gepl. cl 145-210, chrys. jaarrond 355-640, l 34-66. gerbera 45-95. freesia enk<| freesla dubbel 900-950, tulpen 175 cissen 95-165, seringen 4k 80-165, se 55-130, sneeuwbal 4k 170-225, sneel prunus 75-120, prunus vertaüi forsythia 60-110, potnsettia T> van rozen werden evenals die v in de loop van deze week wat g Vrijdag bij een kleine aanvoer ij prijzen, vooral die van bacc. Zat een veel grotere aanvoer, zakter1 zen beduidend, met ultz. van 1 rozen die vrij constant ln prijs b diverse bloemen bleven ook S prijs. KATWIJK AAN DEN RIJN. Groenteveiling: waspeen A 4 AI 680—930. All 260—880, BI 830-b 200—280, Cl 500, CII 150—520, V 180—470. knolselderie 17—35. bf 10—27, gele kool 28. rode kool terselie 8, andijvie 49. groene I Aanvoer waspeen 162.000 kgJ ROTTERDAM, 12 Januari f Weekaanvoer 5229 dieren, totaall ren, waamvan 220 slachtrunderej brulksvee, 40 vette kalveren 7 veren. 2156 nuchtere kalveren. 1 paard. 1 veulen. 287 schapei meren en 18 bokken. Prijzen slachtrunderen extra 4.90—5.50 4.70, II 3.75—4.05, III 3.50—3.65. veren I 4.551.75, II 4.404.55. 4.40, nuchtere kalveren 1.40—1. 4.60—5.30. worstkoeien 3.40—3.6 per stuk: kalf- en melkkoeien varekoeien 7501175» vaarzen oinken 625—800, graskalveren mestkalveren 175—290, schape lammeren 135165. Overzicht. dei en aanvoer groter, hande prijzen als gisteren Kalf- en n aanvoer ruimer, handel wi nHJshoudend Varekoelen: aa woon. handel kalm, prijzen o Vaarzen en pinken: aanvoer ter. handel rustig, prljshoudenf veren: aanvoer groter, hand( prijzen onveranderd. Vette aanvoer klein, handel vlot. ho Nuchtere kalveren: aanvoer 1 week, handel levendig, ruin i dend. Schapen en lammerei korter, handel willig, prijzen

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 4