Tien miljoen voor schouwburg n zwembad nog niet verdeeld IN IEDERE WIJK EEN EIGEN PLEKJE VOOR DE BEJAARDEN Onenigheid in Leidse PAK (rand in Diefje BURGERLIJKE STAND Daey Ouwens directeur van de Groenoordhal Leidse bloemisten 30 jaar verenigd jeuwe l leidse courant JIDEN Toen de gemeenteraad vannacht om half twee einde- in eerste instantie was uitgepraat over het potje van ruim f 10 lljoen, dat b. en w. willen bestemmen voor theateraccommodatie, cultureel centrum en een zwembad, vond voorzitter Menken het "Jlletjes. Hij vroeg schorsing en zelfs daarover moest nog worden itemd omdat sommige raadsleden kennelijk tot de koffie van lochtend hadden willen doorgaan. Dewergadering wordt nu vol- ide week maandagavond voortgezet. De remonstrantse kerk aan de Hooglandse Kerkgracht, die, als de raad volgende week ja zegt tegen dit on derdeel van het gisteravond besproken voorstel van b. en w., toordt aangekocht om er een Leids Ontmoetingscen trum voor Theaterkunst van te maken. De eerste experi mentele acteur fietste er vanochtend al rondOve rigens is het gebouw ook be stemd om tijdens de onge veer twee jaar durende res tauratie van de oude schouw burg aan de Oude Vest als opvangmogelijkheid te fun geren. (Foto NLC - Dirk Ketting) loewel B. en W. nog moeten ant- orden, is uit een mededeling van thouder mevrouw Den Haan dui- 1 ijk geworden, dat de in het voor genoemde „bouw van een over- _lt zwembad in Leiden-Zuidwest" vervangen door het minder ge- den „bouw van een zwembad", tsij overdekte karakter en de plaats a dit bad zijn nu dus discutabel, V- irmee is tegemoetgekomen aan de van een deel van de raad. Perebomen z iteressant was gisteravond nacht, dat voor het eerst het l in zichzelf was verdeeld. PAK- tn rzitter In 't Veld en PSP-er Hptmeijer, elk met een aantal te Bestanders, trokken fel van leer ig n elkaar. De heer In 't Veld wil- lternatieven en vroeg een maand ;1 van de beslissing; de heer r>tmeijer reageerde daarop on- "meer met de opmerking: „Ja, je natuurlijk bijvoorbeeld het ïuisplein met perebomen gaan uiten". 'rwille van de duidelijkheid is schien nuttig eerst nog eens :t kort te releveren, waar het 'EN Grote rookwolken jen vanmorgen omstreeks elf dlfiit café 't Diefje en de daar- gelegen etages aan de Dief- Wat de oorzaak precies was S niet bekend. De 17- jarige de Mul, één van de bewoners de eerste etage, lag te slapen, ling werd drie keer op de drukt. Hij dacht, dat is niet en draaide zich rog een om. Plotseling merkte hij de rookontwikkeling in zijn en de kamer van zijn moe- ngtbrandweer was inmiddels het in 'binnengekomen en kon begin- té \an het bluswerk. De viei an- ddi bev bewoners van het huis zijn %ten. Er deden zich geen per- ongelukken voor. voorstel van B. en W. op neerkomt: Afzien van de bouw van een nieuwe schouwburg en van het hiervoor ge reserveerde geld (ruim f 10 miljoen) de oude schouwburg voor f 4,5 mil joen restaureren, de Remonstrantse kerk aan te kopen en daar een Leids Ontmoetingscentrum voor Theater kunst van te maken (f 1,3 miljoen), het voormalige Carmelitessenkloos- ter tot cultureel centrum voor K. en O. te verbouwen (f 1,35 miljoen) en een zwembad te bouwen (f 2,9 mil joen). Bovendien willen B. en W. het architectenbureau Postma, dat een schetsontwerp voor een nieuwe schouwburg maakte, nog een kleine ton geven „voor de gedane moeite". Creatief Centrum De heer In 't Veld vond dit op zichzelf allemaal aantrekkelijke pro jecten maar er worden geen alter natieven genoemd. „We zouden bijvoorbeeld kunnen zeggen: waar om ook geen ton voor het Creatief Centrum? We kunnen dit spaarpotje maar één keer opmaken; de meer derheid van mijn fractie-wil nadere gegevens". Hij diende daarop een motie in waarin binnen een maand keuzemogelijkheden en globale ex ploitatienota's werden gevraagd deze motie werd ten slotte met 2312 verworpen. De heer Amptmeijer had een plei- dQoi gehouden voor die verwerping. „Onze schouwburg gedoogt geen uit stel van restauratie", zei hij. „Eigen lijk zouden we de brandweer moeten berispen, dat die nog steeds toestaat, dat die levensgevaarlijke schouw burg open mag blijven". Geen barbaar KVP-er Driessen ging een eind met de heer In 't Veld mee. Toen hij LEIDEN Geboren: Natasja, C. A., 'dv. A. van Asselt en A. Visser; Teunis E., zv. T. Veldhuyzen en A. L. Boogaard; Selma, dv. J. de Mos en C. W. Veld; Daniëüe, dv. H. J.' van Duijl en J. P. A. van der Meer; Bastiaan, zv. L. B. A. van de Putte en L. A. Holthuiz; Bianca, dv. C. L. Hofland en F. van Tongeren; Jacob C., zv. A. C. Kuijt en J. Klinkenberg; Johanna A., zv. J. W. Jong en J. Lotte; Généviève S. J., dv. J. J. Couzijn en M. C. Verbeek; Rita A., dv H. Humme en T. Zeijdel; Willem F., zv. W. F. Tegelaar én C. C. Mar- tijn; Michiel M. A., zv. A. van de Koppel en W. Hagoort; Ramona, dv. J. H. L. van Amsterdam en A. Brou wer; Justin A., zv. B. P. M. Bos en A. A. van der Schoot; Sander J., zv. B. P. M. Bos en A. A. van der Schoot; Pauze-orgelconcert LEIDEN Woensdag 20 januari om 12.45 uur vindt het eerste pauze orgelconcert in 1971 plaats in de Stadsgehoorzaal. Deze door K O georganiseerde concerten mogen zich in een steeds groeiende poulairiteit verheugen. De zaaldeuren staan tij dens het concert, dat drie kwartier duurt, open, zodat men in- en uit lopen kan. Ditmaal zal Gert Oost een programma met werken van Langlais, Bach, Braga, Arne en An- driessen ten gehore brengen. |K|||BIMF11"Igjij¥i!M Jacolien. dv. B. A. J. Peeters en E. L. van Rij; Edward P. A., zv. J. C. Kroon en J. W. Bekooij; Petrus C. P. A., zv. P. J. van der Horst en W. M. Gelens. Gehuwd: J. Mulder en C. Mar- quenie: W. Aalbersberg en E. Roef stra; O. C. Blok en W. M. Melai; D. Dusoswa en I. L. Tesink. Overleden: S. C. Cederhout, 27 jul. 1943, echtgen. van G. van Eg- mond; A. Z. van Beveren, 6 aug. 1907; J. G. J. van der Zijden, 12 mrt 1902; H. J. Stroink, 4 aug. 1910. LEIDEN De Leidse bloemis ten werken nu alweer dertig jaar samen in de Bloemist-Winkeliers vereniging Leiden en Omstreken. Dat is wel een reden om leest te vieren. De vereniging werd in jan. 1941 opgericht. Het eerste bestuur bestond uit de heren W. Buurman, Kriest en H. Eradus. De laatste heeft alle dertig jaren de functie van penningmeester vervuld. In het begin waren alleen bloemisten uit Leiden lid, maar al spoed:g kwa men collega's uit de omliggende dorpen zich als lid aanmelden. De activiteiten van de vereniging richten zich vooral op het grote pu bliek. Er werden tentoonstellingen georganiseerd. Verscheidene leden werkten mee aan nationale en in ternationale tentoonstellingen, waar bij zij vele prijzen behaa'den. In de dertig jaar waren er maar wei nig bestuurswisselingen. De jongere leden hebben het af gelopen jaar een studieclub opge richt, die een groot succes blijkt te zijn. De vereniging telt momenteel 35 leden. Dat is twintig meer dan in het eerste jaar. Woensdag 13 januari wordt in Het Karrewiel van vijf tot zeven uur een receptie gegeven. Douw van Wijk nat. kampioen ijszeilen WOUBRUGGE Op de Gouwzee werden maandag de nationale kam pioenschappen ijszeilen gehouden in cle DN-klasse. Hierbij moest de na tionale kampioen van 1970, Bouw van Wijk, met zijn Ijslolly zijn ti tel verdedigen. In totaal namen 28 ijszeilers aan de races deel. Deze wedstrijden betekenden tevens een generale repetitie voor de Europese kampioenschappen ijszeilen. die zaterdag ook op de Gouwzee worden gehouden. De einduitslag is: 1. Bouw van Wijk (Woubrugge); 2. Wim van den Acker (Landsmeer); 3. D. van Koo- men (Landsmeer); 4. H. den Ouden. (Loosdrecht). LEIDEN Vannacht is een 28- jarige Leidenaar aangehouden die onder invloed van alcohol met zijn auto over de Kerkpleinbrug (Heren gracht) was gereden en tegen de brugleuning tot stilstand gekomen. De man beging nog een strafbaar feit, toen hy, na zyn aanhouding, een waarschuwingslicht van de po litie in het water schopte. LEIDEN Dezer dagen werd in gebroken in de Prof. Vap der Leeuw- school aan de Van de Brandelerkade. Uit het muzieklokaal werden twee geluidsboxen, een versterker en een platenwisselaar gestolen. als een vermeende cultuurbarbaar werd uitgelachen, riep hy kennelijk om zijn cultuur-interesse te bewij zen, uit: „In de afgelopen twintig jaar heb ik in acht landen bij elkaar vijfhonderd toneelvoorstellingen bij gewoond". Agerend tegen de motie-In 't Veld zei wethouder Harmsen, dat het voorstel van B. en W. het beste was, dat men kon bieden en wethouder mevrouw Den Haan liet weten, dat Leiden vóór 1 februari met de voor stellen bij-G.S. moet zijn zodat haast geboden is. Ingaande op het eigenlijke voor stel van B. en W. verklaarde mevr. Geelkerken (prot.-chr.), dat de meer derheid van haar fractie er voor is. Haar SGP-fractiegenoot Houtman was om principiële redenen tegen. „Onverantwoord gemeenschapsgel den te besteden aan een theaterle ven, waarvan een deel niet aan be paalde normen voldoet", zei hij. De heer Amptmeijer behoorde tot degenen die vinden, dat het Creatief Centrum met een met een halve ton in de verdeling van het spaarpotje moet meedoen. Kabouter Gerkeina, die daar óók voor was, motiveerde dit onder meer met de opmerking: „Laten we ervoor zorgen, dat dit centrum geen narcotisch bordeel wordt". LEIDEN De gemeenteraad heeft gisteravond met ruim de helft van het aantal stemmen de heer T. C. Daey Ouwens te Benthuizen, die se dert de opening al waarnemend di recteur was, tot directeur van de Groenoordhal benoemd. Vóór de stemming kwam duidelijk naar vo ren. dat de huidige drieledige func tie van de hal (veemarkt-, sport en evenementenhal) een omstreden zaak is, mede omdat het exploitatie tekort eerder stijgt dan daalt. De heer Van Aken (PvdA) bracht het gevoel van onbehagen van een deel van de raad onder woorden. Hij releveerde, dat B. en W. uit 159 sollicitanten ten slotte een drietal hebben gekozen, van wie ze zelf ook niet durven te zeggen, wie de ge schiktste kandidaat is. Het is heel goed mogelijk, aldus de heer Van Aken, dat wij vanavond een ver keerde beslissing nemen. Gezien het gevoel van onbehagen, vragen wij een beleidsvisie van B. en W. over het drieledige gebruik van de hal. Systeem handhaven Wethouder Ljjten, die hierop in ging, zei, dat een werkgroep drie mogelijkheden heeft bestudeerd: de sport helemaal uit de hal, de eve nementen uit de hal of de veemarkt uit de hal. De conclusie was, dat ge zien de exploitatie-uitkomsten, het huidige systeem vooralsnog moet worden gehandhaafd omdat dit het meest aanvaardbaar is. Dit jaar Kampeerproblemen langs de Vliet LEIDEN Een 40-jarige Leide naar moest gisteren voor de tweede keer voor de kantonrechte: ver schijnen omdat hij volgens de dag vaarding zonder vergunning aan de Vliet een kampeercentrum exploi teert de eerste keer was de zaak aangehouden voor nader onderzoek. De raadsman van de Leidenaar zei, dat de grond aan derden is verhuurd, die de grond als kam peergelegenheid gebruiken. De of ficier van justitie was het niet eens met deze redenering en eiste f 100 boete. Over veertien dagen zai de kantonrechter schriftelijk vonnis wijzen. Academische examens LEIDEN, 11 januari Geslaagd voor: doet. ex. geschiedenis: mevr. C C Hesse- link-Melchior (Faassen); kand. ex. ge schiedenis: mej. C C Roelants (Schiedam) kand. ex. Chinese taal- en letterkunde: mevr. G R Rullmann-Shadeo (Den Haag). komt er een beleidsvisie over het gebruik van de hal. Bij de eerste stemming kreeg de heer Daey Ouwens 19 van de 36 stemmen; de andere stemmen gin gen naar: kandidaat Van Zijp (11) kandidaat Prent (3), de heer Kret (1), de heer Lijten (1) en 1 blanco. De heer Daey Ouwens is 40 jaar oud; na de middelbare school zat hij twee jaar op de Haagse Acade mie voor lichamelijke opvoeding, waarna hij vijf jaar militair sport- instruoteur was. Vervolgens was hij ambtenaar op de ministeries van defensie en sociale zaken, onder meer als organisatie-adviseur. Concert bij kaarslicht te Leiderdorp LEIDERDORP Onder auspiciën van K. O., afdeling Leiderdorp, zal op dinsdag 19 januari in de ge restaureerde dorpskerk om 20 uur een bijzonder concert worden uitge voerd. Dit gebeurt, onder het schijn sel van 150 kaarsen, door het gezel schap „Collegium Musicum Rotero- danum", bestaande uit Alex van Amerongen, clavecimbel; Raymond Delnoye, fluit; Heinz Friesen, hobo; Momoo Kishibe, viool; Michel Ro che, cello. Het programma met wer ken van Galuppi, Hellendaal, Bois- mortier, Telemann, Handel en Ra- meau," vertoont veel stilistische over eenkomsten doordat hier vrijwel uit sluitend muziek uit de late barok is bijeengebracht. Toch is van mono tonie geen sprake. LEIDEN Ondanks de glad de straten zijn toch nog zes of zeven mensen naar het Dien stencentrum in de Mors geko men om even het dagelijkse partijtje te dammen of te bil jarten. „U had eigenlijk eens op een minder gladde morgen moe ten komen." vertelt een van de vrijwïlligersters van de Stich ting Dienstencentrum Leiden, „op andere morgens is het hier altijd erg druk. maar met de gladheid durven veel oudere mensen niet over straat te lo pen". Het Dienstencentrum in de Mors draait nu ongeveer twee maanden. Van 9 tot 12 kunnen alle mensen uit de wijk die de 65 zijn gepasseerd naar het ge bouw. waar gymnastiek, bloem schikken, spel, zingen en han denarbeid wordt gegeven door docenten. Er wordt veel gebruik gemaakt van deze gelegenheid. Overigens is dit dienstencen trum een van de vele projecten, die de Stichting op haar lijstje heeft staan. Het is de bedoeling dat in iedere Leidse wijk zo'n centrum komt. Een plaatsje waar bejaarden naartoe kun nen, waar ze kunnen praten met andere mensen, waar ze ook kunnen eten. Een jaar of vier geleden zijn enkele mensen met elkaar gaan praten over de mogelijkheden op dit gebied. De stichting werd in het leven geroepen en vorig jaar werd een directrice, mej. G. Timmers, benoemd. In de stichting zijn allerlei richtingen uit het Leidse leven vertegenwoordigd; levensbe schouwelijke en maatschappe lijke. De stichting heeft daar door de brede basis gekregen die nodig is om dit werk voor alle Leidse bejaarden te ver richten. Twee kanten Er zitten twee kanten aan het werk: het dienstencentrum, waar de bewoners van één wijk heen kunnen gaan, en de grote bak met de namen van vrijwil ligers (voornamelijk huisvrou wen), die zorgen voor bejaar den die de deur niet uitkunnen. In de Mors werd het eerste centrum geopend. Er blijkt een grote behoefte aan te bestaan, want elke morgen is er in de grote zaal een gezellige drukte. Om de beurt nemen de vrij willigsters de taak van gast vrouw op zich. Er wordt op het ogenblik iedere morgen een cursus gegeven. Daarnaast kun nen de bezoekers spelletjes doen of alleen maar gezellig praten. Men hoopt binnenkort ook maaltijden te bereiden, zo dat de bejaarden niet alleen thuis hoeven te eten. Er is al een grote vrieskast en aan de verbouwing van een keuken wordt gewerkt. Wijk *en Ook in de binnenstad van Leiden, één van de wijken waarin de stichting Leiden heeft verdeeld, is een dienstencen trum begonnen, op Gerecht 10. Bovendien zal over enkele dagen in de Zeeheldenbuurt een hulpdienst van start gaan. Daar is enkele maanden gele den een enquête gehouden waarin werd gevraagd wie hulp nodig had en wie hulp kon bie den. De twee aantallen hielden elkaar mooi in evenwicht. Andere wijkenwaarvn een dienstencentrum is gepland, zijn b.v. Staalwijk, Zuid-West, Rivierenwijk, Leiden-Noord. In iedere wijk zullen contactper sonen worden geïnstalleerd. Bij het dienstencentrum ko men verzoeken om hulp bin nen. De contactpersonen zoe ken dan een vrijwilligster op, die naar de mensen die om hulp vragen, toegaat. Ze bekijkt wat voor hulp nodig is en speelt het, als dat nodig is, door naar instanties als de Unie voor Vrouwelijke Vrijwilligers, die dan weer voor b.v. maaltijden aan huis zorgt. Het werk komt langzamer hand op gang. Er is nog veel nodig. Vooral mensen die en thousiast willen meewerken zijn welkom. Het telefoonnummer van dienstencentrum Mors is: 24790, het adres van mej. Timmers: Noordeindsplein 26.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 3