DRUK OP HOESSEIN: STAAK GEVECHTEN Commentaar Felle brand legt groot deel kasteel Nederhorst in de as Explosie scheurt lege tanker aan stukken Vale gier Daders roofoverval Rotterdam gepakt Het Kwartet Duizenden Palestijnen vluchten uit kamp Baka Strijd in Jordanië gaat door Prof. Wieberdink vraagt optreden Ver. voor Heelkunde Aluminium op de maan gevonden Uitkering-ineens oor WAO trekkers Schade geschat op 8 miljoen gulden Negen opvarenden vermist Behoedzaam psp Door tip uit een Haags café Crita) HIT WIER Lichte vorst Nieuwe JLeidse Courant Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich ia ghebleven mijn hert 'm teghenspoetl" Maandag 11 januari 1971 51ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen - ofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p.w. 1,41, p. m. ƒ6,05, p. kw. 18,10 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur 1 van de brand in kasteel Nederhorst. In het kasteel zijn een klok kenmuseum en studio's van Toonder gevestigd. AMMAN De Tunesische vredesbemiddelaar tussen de Jordaanse autoriteiten en de Palestijnse guerrilla's, Ladgham, heeft gewaarschuwd dat hij zijn opdracht zal teruggeven als koning Hoessein niet onmid dellijk het staken van de ge vechten in Jordanië gelast. Morgen vliegen speciale ver tegenwoordigers van tien Arabi sche vorsten en staatshoofden naar Amman, waar zij zullen trachten de zich snel ontwikke lende nieuwe crisis te bezweren. Egypte heeft opgeroepen tot spoed beraad over de zorgelijke situatie in Jordanië, waar de regeringstroepen en de Palstijnse guerrilla's gisteren voor de derde achtereenvolgende dag slaags raakten. Syrië dreigde zaterdag tussenbeide te komen. Andere Arabische lahden verklaarden openlijk dat het Jor daanse regime probeert de „doodsteek toe te brengen aan de Palestijnse be weging". Vluchtelingen In Amman is weer gevochten. De mensen bleven zoveel mogelijk bin nenshuis en winkeliers hielden hun zaken gesloten. Volgens radio-Am- man zouden de guerrilla's de gevech ten begonnen zijn. Radio-Amman meldde dat duizen den vluchtelingen gisteravond de door Israël bezette westelijke Jordaan- over binnenstroomden. Zij zouden afkomstig zijn van het Palestijnse vluchtelingenkamp Baka ten noorden van Amman. Volgens de Al Fatah zou het Jor daanse leger het kamp gistermorgen hebben omsingeld, het kamp zijn binnengedrongen en de vluchtelingen hebben „vernederd". Toen de vluch telingen een demonstratie tegen het leger begonnen, zou het leger het vuur op de demonstranten hebben ge opend. Later verlieten de vluchte lingen het kamp, aldus de Al Fatah. Israëlische deskundigen toonden zich niet verrast over de nieuwe uit barstingen van geweld in Jordanië. Men zei al enige tijd op de hoogte te zijn van bijzonderheden over de wijze waarop de Jordaanse regering de guerilla's „langzaam en methodis tisch wil uitschakelen". De deskundigen zijn overtuigd dat het om een politiek op lange termijn van koning Hoessein gaat, die de ko mende maanden systematisch zal worden voortgezet. Van tijd tot tijd zullen „concessies" worden gedaan om definitief afsnij den van Jordanië van de andere Arabische regeringen te voorkomen. Sinds zaterdag vliegt tussen Tilburg en Dongen te midden van I de weilanden en boerderijen een vale gier rond. Het dier is deze eeuw slechts vijfmaal in ons land waargenomen, het laatst in 1955. Vermoedelijk is de vogel naar het noordwesten van Euro pa uitgeweken vanwege de strenge vorst en sneeuwval in het bergland van Zuid-Europa. De vale gier heeft een lengte van circa een meter en valt voor al op door de zeer lange en brede vleugels. Het verenkleed is bruin en staart en vleugels zwart. Het is een typische aaseter, die in de bergen van Zuid- en Zuidoost- Europa broedt. UTRECT De Utrechtse hoogle raar prof. dr. Wieberdink heeft de Nederlandse Vereniging voor heel kunde schriftelijk verzocht, op te tre den in het conflict tussen hem en de faculteit der geneeskunde. Zoals bekend zijn moeilijkheden ontstaan rond het werk van prof. Wieberdink in de kliniek voor hart en vaatchirurgie van het academisch ziekenhuis in Utrecht, die tot gevolg hebben gehad dat daar al sinds april vorig jaar geen open hartoperaties meer zijn uitgevoerd. Prof. Wieberdink en enkele van zijn medewerkers hebben de Vereni ging voor Heelkunde verzocht zich met deze affaire te bemoeien omdat zij menen dat de verklaring van het dagelijks bestuur van de rijksuniver siteit in Utrecht van afgelopen vrij dag. die volgens hen rechtmatgie re habilitatie van de kliniek en het dringende herstel van de mogelijkhe den tot behandeling van de patiënten niet bevordert. In deze verklaring deelde het uni versiteitsbestuur onder meer mee dat het sterftecijfer in de kliniek aanlei ding is geweest voor de operatiestop. Prof. Wieberdink heeft steeds ont kend dat het aantal sterfgevallen in zijn kliniek hoger zou zijn dan dat in andere hartcentra. OSKOU Het Russische maan- Ttuig Loenochod zendt weer foto's de aarde. Volgens de Russische estja heeft de van de aarde af Jirigeerde robot al verscheidene eralen ontdekt, zoals aluminium, r, titanium en magnesium Ook ft de Loenochod in de Regenzee fi gesteente ontdekt dat veel lijkt basalt. UTRECHT Degenen, die in het pot zijn van een uitkering krach- bs de wet op de arbeidsongeschikt- fid zullen volgende maand een uit- fing-ineens ontvangen van ƒ210 uto Wanneer men een gedeeltelijke peering ontvangt, komt men slechts pr een gedeelte van dit bruto be- bg in aanmerking. NEDERHORST Een felle uitslaande brand heeft gis termiddag een gropt deel van het vijftiende eeuwse kasteel Neder horst in Nederhorst den Berg in de as gelegd. De schade wordt geschat op acht miljoen gulden. Over de oorzaak tast men nog in het duister. De gehele bovenverdieping en het dak van de Nederhorst zijn verloren gegaan. Twee torens van het bouw werk zijn ingestort. Vrijwel de gehele unieke collectie van het op de boven verdieping ingerichte klokkenmu seum en vele andere merendeels on vervangbare antiquiteiten, curiosa en meubelen werden een prooi der vlammen. Alleen de waarde van de klokken- collectie wordt al geschat op één mil joen gulden. De NV Toonder-studio's die in een deel van het kasteel haar studio's en werkruimten heeft schat de waterschade in haar ruimten op zeker een half miljoen gulden. Het kasteel is eigendom van de heer J. L. Jonke, die het onderge bracht heeft in de stichting Harmine Wolters. De enorme brand, die werd bestre den door de brandweercorpsen van Nederhorst den Berg, Weesp en Nich teveen, trok duizenden toeschouwers. In totaal 20 man rijkspolitie uit de omliggende plaatsen hadden de han den vol om het verkeer in goede ba nen te leiden. Vanuit de lucht assis teerde een vliegtuigje van de rijkspo litie. De brand brak circa half twee uit en kon pas twee uur later worden bedwongen. ROTTERDAM In het Kanaal, voor de kust van Folkestone, zfjn om vier uur vanmorgen een tanker en een vrachtschip met elkaar in aan varing gekomen. Vrijwel onmiddellijk ontstond een explosie, die tot in Dover duidelijk werd gehoord. De ontploffing scheur de de tanker, de Panamese Texaco Caribbean, in tweeën. Volgens de eerste berichten zyn 20 opvarenden van dit schip gered. Ne gen man worden nog vermist. Het voorschip van de Texaco Carib bean zonk vrijwel direct. Het achter schip dobberde nog enige tijd rond, maar verdween ten slotte ook onder water. Dit deel ligt in de vaarroute en blokkeert ook het scheepvaartverkeer. De Peruviaanse vrachtvaarder Pa- racas, waarmee de Texaco Caribbean in aanvaring kwam, is zwaar bescha digd. Het schip is door de Duitse sleepboot Heros op sleeptouw geno men. Volgens de Britse kustwacht zijn 19 opvarenden gered door de Noorse Bravour, die vlak in de buurt was. Een opvarende zou gered zijn door een Engels vissersvaartuig. De aanvaring geschiedde negen mijl uit de Britse kust. Over meer dan 30 kilometer werd de explosie gehoord. De nieuwe NVV-voorzit ter Ter Hei de heeft zich bij de aanvaarding van de leiding de behoedzame man bewezen als hoedanig voorganger Kloos hem had aangekondigd. Deze zelf werd echter in zijn af scheidswoord blijkbaar niet door overwegingen van behoedzaamheid gehinderd: daarvoor was zijn kri tiek op dit en op dat te scherp. Nuttig was, wat de nieuwe voorzit ter zei over de modernistische aan vallen op maatschappijstructuren, die naar sommiger oordeel beter door revoluties kunnen worden weggevaagd. Zoiets kan zeker voor democratische samenlevingen toch echt niet gelden. In zulke situaties lost omverwerpen van structuren niets op: men ruilt integendeel wat men heeft in voor de chaos. En hébben doet men op dit ogenblik al heel wat. Voorzitter Ter Heide gaf de voorkeur aan kleine stappen teneinde veel tc bereiken. En inderdaad is deze me thode zeker in ons eigen land doel treffend gebleken, al moest er nu en dan toch wat worden geknokt. De structuren zelf waren vatbaar genoeg voor de verbeteringen die daarin noodzakelijk bleken. Het is gezond wanneer in dit alles behoedzaamheid wordt betracht. Wij mogen aannemen dat de nieu we voorzitter, ons immers als een behoedzaam man getekend, daarin een belangrijk aandeel zal krijgen. HET behoeven bepaald geen grote partijen te zijn die opvallen door innerlijke verscheidenheid, van een intensiteit dat daardoor het beeld van die partijen vervaagt. Een ..geschakeerd" beeld heeft bij voorbeeld, van de aanvang af, de partij der pacifistisch socialisten la ten zien. Daar zijn er binnen deze partij die het accent laten vallen op de aspecten die met pacifisme samenhangen. Van anderen blijkt spoedig, dat ze nog heel andere ambities hebben; zij met name leg gen een felheid aan de dag. die heel weinig aan een pacifistische instel ling herinnert. Het PSP-congres van het afgelopen weekeinde heeft overigens de aan de linkerzijde van onze politiek bestaande verdeeldheid nog eens duidelijk laten zien. Voor de PSP zelf komt voorlopig nog voornamelijk een zich afzetten te gen de anderen aan de orde. Van daar ook elk afwijzen van enigerlei concentratie daar. Intussen valt tegenover die verdeeld heid bij links de eensgezindheid bij de confessionelen wel temeer op. Maar aan dc overzijde vermag men zich door dat voorbeeld kennelijk nog niet te laten inspireren. Het zij Duizenden mensen aan land werden wakker geschud. De Texaco Caribbean was van Ter- neuzen onderweg naar Trinidad. Het schip was leeg. Of het schip ontgast was. kon niet worden vastgesteld. In Terneuzen zijn chemicaliën gelost. Nederlandse. Britse en Noorse sche pen zijn naar de plaats van de ramp gesneld om te trachten overlevenden op te speuren. Ook de Smit-sleper Smitbank ging onderweg naar het Kanaal. Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant antwoordnummer 267, Leiden (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Een grapje achter een glaasje pils was de sleutel tot de oplossing van de roofoverval op de 43-jarige boek houder A. P. van den Nieuwen- dijk donderdag in het centrum van Rotterdam gepleegd. De Rotterdamse politie arresteerde, in samenwerking met de Haagse, drie mannen, van wie er twee bekend hebben aan de overval te hebben meegedaan. Het zijn de 30-jarige loswerkman A. M. uit Den Haag en de Rotterdam mer J. M. H. F. (37) en L. M. (36), een neef van de Hagenaar. De grap werd in de nacht van vrij dag op zaterdag in een Haags café gemaakt. Het was de vaste klanten opgevallen dat de loswerkman M. voor zijn doen veel geld uitgaf. Toen iemand opmerkte: „Dat is zeker van laat-maar-vallen", legde een café bezoeker verband met de overval op het Bulgersteyn en tipte de politie, die M. voor verhoor meenam. Na ondervraging bekende M. In een gehuurde auto trof de Haagse po litie 16 a 17 000 gulden aan. Aanvan kelijk ontkende de man, maar toen bleek dat zijn foto door o a. boekhou der Van den Nieuwendijk positief was herkend, sloeg hij door. Auto De Rotterdamse politie zat intussen ook niet stil. Een onderzoek naar de herkomst van de witte Renault, waarin de dader van de overval met de tas met ƒ46.000,- was weggereden, leidde naar Dow Chemical. Via de personeelslasten kwam men F. op het spoor, die van de auto gebruik had gemaakt en inmiddels naar een ande re werkgever was verhuisd (voor vervolg zie pag. 2) Een ui kan de mensen laten huilen, maar er is nog nooit een gewas uitgevonden dat hen kan laten lachen. ANONIEM ujo. „U hoeft geen koekjes er bjj te bak ken,, mam. Tante heeft ze niet nodig." Zon en inaan 12 januari: zon op 8.44, onder 16.53; maan op 17.50. onder 9.33; 19 januari L.K Hoog water Hoog water, 12 januari: Rotter dam le getij 5.06. 2e getij 17.35; Scheveningen 3.44-1355; Vlissin- gen 2.21-14.42; Haringvlietdam a.d. zeezijde 4.07-16.21. DE BILT In het afgelopen weekeinde draaide in ons land de wind geleidelijk van zuid west naar oost. Hierdoor kwa men we in continentale lucht, die erg droog is. Ip deze lucht komt weinig bewolking voor en in de nacht zal de temperatuur dalen tot enkele graden onder het vries punt. Boven midden-Europa hand haaft zich een rug van hoge luchtdruk. In die streken vriest het in de nacht en ochtend matig en overdag worden temperaturen bereikt van juist onder het vries punt. De krimping van de wind werd bij ons veroorzaakt door flinke drukdalingen boven Zuid west-Europa. Oceaandepressies buigen boven de golf van Blseaje naar het noorden af en zullen voorlopig het weer bij ons niet beïnvloeden. Vooruitzichten voor woens dag: Aantal uren zon: 2 tot 7, min. temp.: 3 tot 8 graden onder nor maal. max. temp.: 2 tot 8 graden onder normaal, kans op een dro ge periode van minstens 12 uur: 95 procent, kans op een geheel droog etmaal: 90 procent. BAROMETERSTAND: heden 10 uur 76 cm (1013 millibar) dalend.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 1