Feijenoord ADO nog kan punten steeds niet niet missen volledig... Wandelen met NS Sterftecijfer was oorzaak van stop hartoperaties NOS accepteert akkoord KNVB RAPPORT VAN LUNS AAN ISRAEL V-commentaar Toestand Jordanië is explosief rijsverlaging 1 rpot Russen protesteren tegen bomaanslag Broers spoorloos met drie miljoen Kwestie prof. Wieberdink Bouwvakbonden samen in één kantoor Scherp afgekeurd Bobby Moore uit eerste elftal meer duikboten 7 SCHIPHOL Minister Luns heeft tijdens zijn elf dagen du rende reis door Iran, Saoedi-Ara- bië en Koeweit een grote be zorgdheid gesignaleerd over de Russische penetratie in het Na bije Oosten. Gisteravond. b(j zijn terugkeer, merkte hij op dat ledereen het uit econojnisch oogpunt nuttig zou vin- neer het Suezkanaal weer zou wor den geopend, maar in politiek opzicht zou het voor de Sowjetunie „zeer dui delijk de mogelijkheid verhogen om de Perzische Golf gemakkelijker te bereiken". Luns sprak tegen dat de reis op kosten van de Nederlandse regering had gemaakt ten behoeve van zijn toekomstige functie als secretaris-ge neraal van de NAVO, zoals was ge suggereerd. Hij noemde zijn bezoek aan Koe weit en Saoedi-Arabië nuttig, omdat deze landen, „die na 1967 over de Nederlandse houding veel kritiek mister Luns. die gisteravond in Herland terugkeerde van zijn Izoek aan Koeweit, Iran en Saoedi- jabië, toerd verwelkomd door zijn cretaresse mejuffrouw E. Borgman' Brouwer. Iet is toch jammer, dat VARA's dimassa en NCRV's Farce Majeur lk ijd op dezelfde avond worden gezonden. Wij hebben al zo wei- i ironie laat staan satire op beeldbuis en dan zijn deze twee 9 zendingen op èèn avond eigen- te veel. Hen moet uit eikaars vaarwater n tv en waar het de aktualiteit be- 0- ft en de kijker gaat meteen aan vergelijken, vooral omdat de pro- amma's vlak achter elkaar komen, iet zijn beide vierwekelijkse uit vindingen Kon coördinatie nu it niet bewerkstelligen, dat ze i paar weken uit elkaar worden )l and? "Gisteravond hadden beide een tengoede aflevering, dat wel. ui JUDj/ja do paofi 'aj/jajs sacn telde teams kunnen heel wat sieren. Vooral Farce Majeure's Ije op de pensions voor buiten- dse arbeiders, prima gecompo- erd en geënceneerd, zal lang in t geheugen blijven. Meer willen t niet opnoemen, want beide 'Bogramma's zaten vol kostelijke oppen en rake biterheden. )e EO starte met de nieuwe fa- 'ieserie, waarin een bezoek werd bracht aan een muziekminnend :in, dat met twe dochtertjes toch veel in het openbaar zingt en Tujortet De Gier" wordt genoemd, werd openhartig over het ge- of epraat en vooral wat het oud- 1 meisje over haar houding op iool vertelde, was heel levens- t USSELTwee broers, de 32-jari- Louis en de 23-iarige Georges albroeck, zijn er in Antwerpen idoor gegaan met effecten van een werpse financieringsmaatschappij een waarde van rond drie miljoen den vertegenwoordigen. AlleBel- :he banken, de beurs en andere :ellingen zijn door de Antwerpse incieringsmaatschappij van de 'stal op de hoogte gebracht, oudste van de twee broers heeft, een bank waar hij bekend was, der machtiging van de financie- jsmaatschappij de effecten opge ien Omdat men bij toeval weet beide broers zich de laatste tijd ben toegelegd op het leren van de anse taal, neemt men aan dat ze wijk genomen hebben naar Zuid- erika. UTRECHT De kwestie van het sterftecijfer is wel degelijk aanleiding geweest tot het verzoek aan prof. dr. J. Wieberdink om de openhartopera ties te staken. Dit heeft het dagelijks De 21-jarige Russin Alia Rusinek, de joodse vrouw die enkele dagen na haar huwelijk plotseling toestemming kreeg naar Israël te emigreren, kwam op Schiphol aan waar zij werd afge haald door rabbijn Soetendorp jr. Echtgenoot en verdere familie van Alla Rusinek moeten in de Sowjet unie blijven. ^AIRO Alle berichten uit rdanië wijzen erop, dat de aiJdaanse overheid besloten tetft het Palestijnse verzet ge- e#l te liquideren, zo meldt het byptische persbureau. Het igt hieraan toe, dat de toe- bd in Jordanië met het uur ^rhter wordt. jjjjet bureau van de verzetsbeweging "^"atah in Beiroet meldt, dat stel- van Palestijnse commando's |et gebied van Salt met artillerie pen beschoten. Palestijnse verzetsleider Jasser at heeft Arabische vorsten en 'anaf 1 januari a.s. kost e winterpot - een eerlijke Hollandse r J ïaaltijd - nog maar (was 4.50) Inclusief hedieningsgeld pn BTW. Verkrijgbaar in de meeste stations- istaurants. voordelig uit met NS i staatshoofden gevraagd onmiddellijk tussenbeide te komen om een eind te maken aan deze „verschrikkelijke misdaad". Alle bases van de verzets bewegingen in de diverse steden zou den door Jordaanse tanks en artillerie zijn aangevallen. Over het ontstaan van het conflict doen verschillende berichten de ron de. Vrijdagavond en -nacht duurden de beschietingen ten noorden van Amman nog voort. Het vuur van de regeringstroepen zou door de Fedaj- jien worden beantwoord. De telefoonverbindingen tussen Bei roet en Amman waren verbroken, zo dat men geen bevestiging kon krijgen van de berichten dat er vlak bij Am man zelf ook zcAj worden gevochten, en wel bij de vluchtelingenkampen van Wachdat en Baka'a. I UTRECHT De bondsbesturen van de bouwbond NVV in Amsterdam en de Nederlandse katholieke bond van van werknemers in de bouwnijver heid, St. Joseph in Utrecht (NKV), hebben vrijdag besloten tot aankoop van grond in de gemeente Woérden met het doel daar een nieuw kantoor pand te plaatsen voor de beide or ganisaties. Om tot realisering van dat doel te komen hebben beide bonden een stichting gevormd, genaamd „Stich ting samenwerkende bouwbonden". De stichting staat nog open voor even tuele deelneming van de Nederlandse christelijke bond van werknemers in de hout- en bouwnijverheid in Utrecht (CNV). bestuur van de rijksuniversiteit in Utrecht gisteravond meegedeeld. De hoogleraar in hart- en vaatchi- rurgie heeft sinds april vorig jaar. na het conflict in de nieuwe kliniek voor hart- en vaatziekten van het Academisch Ziekenhuis in Utrecht, geen open hartoperaties meer ver richt. Volgens het rapport van de advies- commissie-Donner wordt het ontslag van prof. Wieberdink aanbevolen op grond van „onverenigbaarheid van karakters". Dit rapport, dat voorlopig geheim had moeten blijven, is door prof. Wieberdink in de openbaarheid gebracht. De hoogleraar sprak zijn twijfel uit over de integriteit van de leden van de adviescommissie. Elke twijfel wordt echter door het universiteits bestuur zeer beslist van de hand ge- Het bestuur zegt verder dat de in druk onjuist is dat de kliniek negen maanden heeft stilgelegen. Behalve de openhartoperaties, die een fractie van het werk uitmaken en waarvoor een operatiestop aan prof. Wieberdink was verzocht, stond het hem volgens het bestuur vrij alle andere operaties uit te voeren, hetgeen ook is gebeurd. Desgevraagd zei prof. Wieberdink, dat het hem alleen te doen was ge weest om een nieuw, ditmaal open onderzoek. Daarom had hij de pers ingelicht. Een dergelijk onderzoek zou volgens hem uitwijzen, dat in zijn kliniek het sterftecijfer niet hoger ligt dan elders. Het gesprek dat de Nederlandse Hartpatiëntenvereniging deze week zou hebben met prof. Wieberdink in de Utrechtse harikliniek is op ver zoek van de hoogleraar uitgesteld, hetgeen ernstig door de vereniging I wordt betreurd. MOSKOU De Sowjet-Unie heeft officieel bij de Verenigde Staten scherp geprotesteerd te gen de bomexplosie, die vrijdag morgen schade aanrichtte in een van de gebouwen van de Rus sische ambassade in Washington. Niemand raakte overigens ge wond. De protestnota werd overhandigd door de minister van buitenlandse zaken Andrei Gromyko aan de Ame rikaanse ambassadeur in Moskou. Ja cob Beam. Deze heeft gezegd dat zijn regering het incident betreurt. De bomaanslag is door de Russen opgevat als een door Amerikaanse imperialisten oogluikend toegestane provocatie van de zijde van Joden. De explosie was de laatste actie in een reeks van anti-Russische geweldda den en betogingen in verschillende Amerikaanse steden. Alle demonstraties en incidenten waren bedoeld als protest tegen de situatie waaronder de Joden in Rus land verkeren. De acties waren ook gericht tegen het proces van Joden, beschuldigd van vliegtuigkaping te Leningrad. Als tegenmaatregel heeft de Rus sische regering een waarschuwing aan de Verenigde Staten gericht, waarin wordt gezegd dat de Russische auto riteiten niet langer kunnen instaan voor de veiligheid van Amerikaanse burgers in Rusland, als de situatie in de VS hetzelfde blijft. Het persbureau Tass heeft felle aanvallen gedaan op de „ontoelaat bare wandaden van straatschenders op Amerikaanse bodem", die zouden worden gehouden met „de zegen van officieel Washington". Het persbureau is ervan overtuigd dat de algehele leiding van de anti- Sowjetcampagne berust bij niemand anders dan bij de bewindslieden van Tel Aviv. hadden, nu toch wel overtuigd zijn i dat ons land, al heeft het dan een heel goede verhouding met Israël, toch probeert de grotst mogelijke objecti viteit in het oog te houden". Mr. Luns was in Saoedi-Arabië en in Koeweit de erste minister van een Westeuropees land, die op uitnodiging van de regering een officieel bezoek kwam afleggen. „Hoewel ik helemaal niet dc pre tentie heb om de rol van bemiddelaar te spelen", zei Luns, „zal ik evenals in maart de Israëlische regering schriftelijk op de hoogte brengen van mijn indrukken". Een van die indrukken was dat Engeland zich zonder twijfel eind 1971 zal terugtrekken uit de landen rondom de Perzische Golf. De kwestie hoe daar dan het machtsevenwicht moet worden gehandhaafd of tot stand ge bracht staat voor de deur. LONDEN Bobby Moore, die don derdag door zijn club West Ham Uni ted werd beboet wegens ongediscipli neerd gedrag, zal vandaag ln de com petitiewedstrijd tegen Arsenal niet meespelen in het eerste elftal van West Ham United. De eveneens ge strafte Jimmy Graeves en Brian Dear j staan ook buiten de ploeg. Ron Greenwood, manager van West Ham j verklaarde dat de wijzigingen in het elftal niets uitstaande hebben met de eerder opgelegde boetes. Clyde Best diè ook werd beboet, speelt wel. In de nacht van vrijdag op zater dag, vorige week, bezochten Moore en zijn drie ploeggenoten enige uren voor de bekerwedstrijd tegen Black pool de nachtlub „007", die wordt gedreven door de oud-bokser en na tionaal kampioen zwaargewicht van Engeland Brian London. London zei: „Zij waren inderdaad in mijn club, maar ze gedroegen zich uitermate correct. Voorzover ik weet hebben ze geen sterke drank gedronken". De boete voor Bobby Moore, nog altijd de „Golden Boy" in de ogen van de Engelse voetballiefhebbers, wa| gisteren voorpaginanieuws voor de Londense ochtendbladen. Er werd heftig gespeculeerd over de toekomst van de aanvoerder van het nationale elftal. Peter Batt in The Sun: „Bobby Moore heeft in de kleine uurtjes van zaterdagmorgen zijn reputatie vernie tigd De kroonprins van het Britse voetbal heeft zijn trouwste aanhan gers de 25.000 Londenaren die ge regeld de thuiswedstrijden van West Ham United bezoeken tegen zich in het harnas gejaagd" Desmond Hackett in The Daily Ex- j press: „Bobby Moore heeft zijn repu- I tatle onherstelbaar kapot gemaakt, i Hij heeft zijn plicht op een onver- j geeflijke manier verzaakt" Het is voor Bobby Moore de eerste I keer dat hij „vanwege zijn slechte vorm" niet in het eerste elftal van West Ham United wordt opgesteld. De 29-jarige Moore heeft nooit voor een andere club dan voor West Ham gespeeld. Tien jaar geleden maakte hij zijn debuut in het Engelse natio nale elftal. Thans heeft hij 85 inter landwedstrijden op zijn naam Hij was aanvoerder van het elftal, dat in 1966 de finalewedstrijd tegen West- Duitsland won en daardoor wereld kampioen werr HpI woor in Enropst De clochards in Parijs hebben het met de kou van de laatste dagen moeilijk gehad. Met dekenwarmte probeert men dan maar het beste ervan te maken, temeer daar de menselijke ongastvrijheid hun steeds meer parten begint te spelen (Van onze radio-en tv-redactie) HILVERSUM Met meer derheid van stemmen heeft het NOS-bestuur gisteren de over eenkomst met de KNVB inzake de betaling voor het maken van tv-flitsen van wedstrijden door prof-clubs gespeeld, aanvaard. dat de betalingssom niet is gebonden aan trendverhoging en dat men de som te hoog achtte. Haastig In de na de vergadering gehouden perscoonferenttie van de NOS ver klaarde KNVB-secretaris H. A. Burg wal. dat de KNVB in augustus wel wat de haastig heeft gehandeld en nu blij is met akkoord en vrede. weer m ax t. min. t. nral. gist gist. Amsterdam Brussel Frankfort Geneve Kopenhager motregen 3 1 Locarno Londen Luxemburg onbew. 1 -6 <T Madrid onbew. 12 -3 0 Majorca 14 0 0 Milnchen -1 Nice zw. bew. 13 5 0 Parijs 6 -0 0 Rome 12 2 0 Wenen mist -0 -9 0 Zilrlcb mist -5 -11 0 Zoals bekend is overeengekomen, dat de NOS voor twee seizoenen (tot 9 augustus 1972) 800.000 zal neertel len, terwijl volgens internationale af spraken flitsen onder de drie minuten zowel als korte samenvattingen via de radio vrij blijven. Het NOS-bestuur heeft er zeer lang *11 over vergaderd. Bezwaren waren, dat wtnpi |z" Q rH~hl 11Arl de onderhandelingen volgens sommige jillllCI JLIVCl 1JU LI W I leden niet op feiten zijn gebaseerd. Het NOS-bestuur besloot ook in derdaad de verlaten villa van dc TROS te huren, voorlopig voor v|jf jaar. tegen een huurprijs van 24.000 's jaars. 12 wandelroutes in de mooiste streken in ons land. Vraag de folder „Wandelen met NS" het station. voordelig uit met NS WASHINGTON De Amerika'anse marine heeft contracten gesloten voor de bouw van twaalf snelle aanvals- duikboten met kernvoortstuwing van een nieuwe klasse. Er is 750 miljoen dollar mee gemoeid. Het wordt ge daan met het oog op de groeiende Russische onderzeeboot vloot. Later zuilen er volgens de minis- I ter van marine nog meer van zulke i schepen worden aanbesteed. Hij zei niet hoeveel. De Amerikaanse mari- ne gaat bovendien spoedig beginnen j met het geschikt maken van de Pola- ris-duikboten voor de nieuwe Posei- don-raket. waarmee kernwapens met I meervoudige springkoppen Kunnen i worden afgevuurd en waardoor het vermogen door te dringen in de Rus sische raketverdedigingen sterk wordt vergroot. De nieuwe Amerikaanse aanvals- duikboten. die bekend zullen staan als de SSN-688 klasse, krijgen als voornaamste taak het jagen op vij andelijke duikboten. ROTTERDAM Het lijkt niet uitgesloten dat competitie leider Thijs Jansen voor de tweede achtereenvolgende week het programma van het be taald voetbal zal afgelasten. Jansen zelf wilde gisteravond nog geen beslissing nemen. „Even afwachten nog" liet hij weten. „Ik zie het echter voor komende zondag donker in". Wanneer er wel gevoetbald wordt kunnen zich wellicht door de moei lijk te bespelen velden verrassingen voordoen. In Utrecht bijvoorbeeld waar FC Utrecht gastheer is voor Feijenoord. Het zal in de Galgen waard geen gemakkelijke wedstrijd worden voor de Happel-elf. De tra ditie wil dat Feijenoord er zelden zonder kleerscheuren van afkomt te gen DOS (de voorganger van Utrecht). Ernst Happels pupillen kunnen zich in. dit stadium van de competitie echter geen puntenverlies permitteren. Immers de concurrentie in de vaderlandse voetbaltop ligt op de loer. In het bijzonder Ajax. dot zich na een zwakke start uitstekend hersteld heeft. Feijenoord trekt in zijn sterkste opstelling naar Utrecht. Niemand is geblesseerd. Happel heeft zijn op stelling nog niet prijsgegeven. Ver moedelijk komt de naam Moulijn niet in de basisopstelling voor. Hap pel zou tegen het forse Utrecht lie ver de voorkeur geven aan Joop van Daele. ■fr Niet volledig Lijstaanvoerder ADO trekt naar het nog altijd in degradatiegevaar verkerende NAC. Een lastige tegen stander voor de Hagenaars, die de mentale dreun die Sparta en Twente de Jezek-brigade toebracht weer aardig te boven zijn. ADO is nog altijd niet volledig, Kees Weimar zal de strijd in ieder geval vanaf de zijlijnen moeten volgen, terwijl ook hét meespelen van Theo van der Burch nog lang niet zeker is. Harold Berg is weer hersteld van zijn bles sure. Van de koplopers heeft Sparta het np papier het minst moeilijk. De Rotterdamse formatie neemt het op het Kasteel op tegen Telstar. Geen probleem lijkt ons voor de Kessler- Boys. Alhoewel er dan wel beter, maar vooral geïnspireerder gevoet bald dient te worden dan in de vriendschappelijke wedstrijd tegen Fortuna Vlaardingen. Holland Sport krijgt zondag de kans om enigszins uit de benarde hoek te komen. De pupillen van Cor ran der Hart binden op Houtrust de strijd aan met MW. Een puntenver deling moet er voor de Haagse equi pe toch wel inzitten. Excelsior zal ook naar een punten verdeling streven. De formatie van Bob Janse trekt naar rode-lantaarn drager AZ'67. Een belangrijke wed strijd. De Kralingers kunnen door winst AZ'67 definitief op de laatste plaats zetten, terwijl zij zelf dan flink op de ranglijst stijgen. Het valt echter te betwijfelen of er een Rot terdamse overwinning inzit. Een ne derlaag moet in ieder geval voorko men dienen te worden. Verder biedt het eredivisie-pro gramma weinig aantrekkelijke wed strijden. Ajax verslaat in De Meern tegenstander NEC met ruim ver schil. PSV is in Eindhoven DWS stellig baas, terwijl Twente zich niet zal laten verrassen door Volendam. Rest Haarlem, dat trainer Bill Thompson aan de kant zette. De Haarlemmers moeten een punt kun nen vergaren in de strijd tegen het bezoekende Go Ahead. Hetgeen een mooi begin voor Ben Holleboom zou zijn. Of Barry Hughes er zo geluk kig mee Zal zijn valt te bezien.... Knap lastig In de eerste divisie nauwelijks spanning meer. In ieder geval niet voor de twee promotie-plaatsen. Die zijn al besproken door Den Bosch en GVAV. Laatstgenoemde club zal het overigens knap lastig krijgen. De Groningers moeten het in Schiedam opnemen tegen SVV. Meer dan een puntenverdeling zit er echter voor de ex-eredivisionisten niet in. DFC kan wellicht op eigen veld voor een verrassing zorgen door het bezoekende Cambuur kwetsbaar in uitwedstrijden een of meerde re punten afhandio te maken. In tegenstelling tot de eerste divi sie is de strijd om de drie topplaat- sen in de tweede dit'isie nop in volle gang. Komend weekeinde kan van ongelofelijk belang zijn. Tn de eerste plaats door het toptreffen tussen PEC en de Volewiickers. Twee pro motiekandidaten die niet veel voor elkaar onderdoen. Een gelijkspel ligt voor de hand. Koploper Eindhoren krijgt het ook moeilijk. Het trekt naar Drente, dat op de ranglijst een teleurstellende positie inneemt. De Drentse formatie is echter vooral op eigen veld nog steeds een lastige te genstander. En dan de topper in deze con treien: Fortuna Vlaardingen - Her mes DVS. Voor beide ploegen van groot belang. Voor Fortuna omdat een nederlaag gegarandeerd een eind maakt aan de promotie-aspira ties van trainer Piet de Wolff. Voor Hermes omdat een nederlaag de fraaie tweede plaats teloor doet gaan die de Castenmiller-formatie de laatste weken heeft weten te be- werkstelliaen. Wie is favoriet? Het valt moeilijk te zengen. Beide kam pen zullen blij met een puntenver- detina ziin. Vnnrnl Hermes

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 7