Lijsttrekker Biesheuvel wil geen gehakketak Handhaving van gezag, desnoods met geweld Prijzen in EEG sterk gestegen Minimumloon wordt verhoogd Verkiezingsmanifest GPV Ingebouwde weerstand in Nederland tegen veranderingen Geen lege huls als federatie Vijftigduizend leden voor EO Enka somber over 1970 Arj os: De Boer te laag geplaatst Legpenning van minister voor A. H. Kloos Roolvink plaats hoger op lijst ARP Handelsbalans slechter Frans disconto omlaag MET VERKIEZINGSTEAM IN RETRAITE 5 ZATERDAG 9 JANUARI 1971 (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG In het verkiezings- anifest van het GPV, dat vandaag verschenen» wordt een krachtig sidooi gevoerdi voor handhaving en rbiediging van het gezag. Desnoods iet dit met geweld worden afge dongen. Zo staat in het manifest dat rens dienst doet als verkiezingspro- tfet krachtige hand moet worden, jetreden. Ook tegen zogenaamde dieke akties." Nu de bandeloosheid or sommige groepen tot systeem irdt verheven moet de regering zo- dig de wetgeving "aanpassen om ichtiger optreden mogelijk te ma- let manifest is vastgesteld door de nerale Verbondsraad van het GPV is gepubliceerd in een speciaal nmer van het partij-orgaan „Ons iteuma". Het landelijk bestuur het NEV gaf eveneens zijn fiat het program. let GPV wil het oppertoezicht, dat Koningin uitoefent verduidelijken, ar recht om wetsontwerpen, die de mers hebben aanvaard, al of niet d te keuren, moet een meer reële oud krijgen. aarom moet er volgens het GPV toetsingsraad komen. Verkiezing de kabinetsformateur door de sers of aanwijzing door de Kamer t afbreuk aan het hoge gezag van Koningin. Kiesdrempel !l keert het GPV zich ook tegen instellen van een kiesdrempel, eede Kamerlid P. Jongeling zag nog niet gebeuren, dat de Tweede I ner even voor de verkiezingen een t drempel zouden opwerpen. Dat politiek niet meer fatsoenlijk Trouwens". zei hij, „als het toch gebeuren, ben ik er zeker van dat Nederlandse volk begrip heeft onze situatie. Dan zullen wij zetels halen." anneer het mgelijk wordt met bindingen te werken, zou het willen overwegen dit met de te doen. Maar overleg is hiero- nog niet geweest, aldus de heer geling. Het defensiebudget moet tden verruimd tot 4-4V2 pet. van nationaal inkomen. Belastingen ërcteK verzwaring van de belas- ituk moet worden tegengegaan, a mogelijk, wanneer bij het uit- (fcn van de overheidstaak andere Ditgaven worden besnoeid. Niet de ambtenarenpensioenen, ook de particuliere pensioenen >n welvaartsvast worden, de strijd tegen de inflatie moet egering de uitgave van zoge de index-leningen bevorderen, .ijn leningen van standaardgul- die per stuk bijvoorbeeld het luizendste deel van het jaarlijks maal inkomen, per hoofd bedra- De rente bij zo'n lening kan dan tot 2Va pet. Jningbouwleningen en huren ten zoveel mogelijk in deze stan dguldens worden afgesloten en aan. Op deze wijze kunnen de prijzen van nieuwe woningen dit inflatietijdperk moet niet al- de progressie in de loon- en in- 0 nenbelasting worden teruggege- maar mag ook geen belasting en geheven over schljninkoms- lit verzekeringen of obligatiele- in. In de economische paragraaf gezegd, dat de groei van de kir.g de meest gezonde stimulans nfor de economische groei openluchtrecreatie verdient ho- rioriteit. Het GPV stelt: „Het is dat wij allen van de parken eten dan dat slechts enkelen de dag en zondag in een tweede ng doorbrengen en zich vaak iso- van de kerkelijke gemeente, toe zij behoren." het tegenwoordige streven naar ocratisering van het bedrijfsle- ziet het GPV een aantasting van Bevoegdheden, die in het bedrijfs- zijn gegeven. Deze bevoegdhe- ijn er vanwege de van God ge- géven opdracht. Organisaties van werknemers behoren geen wettelijk stakingsrecht te hebben. Andere punten Andere punten uit het GPV-pro- gramma: De uitvoering van de sociale ver zekeringswetten moet in de eerste plaats een taak zijn van het bedrijfs leven. Uitbreiding van volksverzekerin gen moet worden voorkomen. De overheid moet geen kerkelijk onderwijs subsidiëren. Een meer geleidelijke overgang van kleuter- naar basisonderwijs. Geen studieloon. Geen subsidie voor kunstuitingen in strijd met de zedelijke normen. Het is niet aanvaardbaar dat de bevolking wordt gedwongen gefluori deerd water te drinken. De weistandsgrens van het zie kenfonds moet omlaag. Jaarlijks minder woningwetwo ningen. Het vrijkomende geld is voor de krotopruiming. Het verkiezingsprogram besluit met: „Wij vechten om de ziel van ons volk, om het behoud van de natie, die in het verleden onder Gods zegen tot schitterende prestaties in staat bleek." In de inleiding constateert het GPV, dat de drie samenwerkende christendemocratische partijen (KVP, ARP en CHU) zich maar al te zeer de marsrichting laten voorschrijven door de partijen van links en door hun eigen radicale vleugels. Visie nieuwe \VV-v«or/.i(ler A. H. Kloos (Van onze soc.-econ. redactie) AMSTERDAM „Wij voelen er er niets voor om ter wille van interne problemen in andere vakcentrales een federatie te accepteren, die een lege huls is". Aldus NW-voorzitter A. H. Kloos vanmorgen in zijn (laat ste) openingsrede voor het congres van deze vakcentrale. De heer Kloos zei dat de bespre kingen tussen de drie vakcentrales over de vraag hoe zij ^tot hechtere eenheid kunnen komen' met behoud van eigen identiteit, zich in een kri tieke fase bevinden. Het NW (dat thans ruim 608.000 leden heeft) staat in principe niet onverschillig tegen over het federatie-plan van het NKV, mits er geen vierde instituut groeit boven op de nu bestaande drie appa raten, aldus de NVV-voorziter. „Voor ons betekent een federatie: in elkaar schuiven van de apparaten, waar dat mogelijk is, een optimale besluitvor ming en een vlag, die de lading dekt". (Van onze soc.-econ. redactie) AMSTERDAM „Als er iets essen ueeis aan onze i\eaerianase maaiscnappij mankeert, dan is net wei ae ïngeoouwae weer stand tegen veranderingen, die I juist in cieze tijd van sneue ver anderingen om ons neen hoe lan ger hoe scnaaeiijKer wordt. Die ingebouwde weerstand is geen privilege van een bepaalde groep, maar die vindt men onder ane DEN HAAG Het minimumloon zal met terugwerkende kracht per 1 januari 1971 met 8,70 worden ver hoogd tot 166,20 per week of 720,20 per maand. Met ingang van 1 april vindt een tweede verhoging plaats tot 167,70 per week of 726,70 per maand. Dit heeft de minister-president vrij dagavond meegedeeld na afloop van het wèkelijkse kabinetsberaad. Op dezelfde data zullen de norm bedragen van de algemene bijstands wet overeenkomstig worden aange past. Het kwam de ministerraad voor, al dus de bewindsman, dat bij een be slissing over deze tussentijdse verho- hogingen zoveel mogelijk aansluiting diende te worden gezocht bij het in de wet vastgelegde systeem ten aan zien van de jaarlijkse herziening per 1 juli aan de stijging van de rege lingslonen in het bedrijfsleven. Deze stijging bedraagt in de perio de mei 1970-november 1970 circa 5,5 (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM Met enige feeste lijkheid heeft de Evangelische Om roep gisteren zijn 50.000ste lid bin nengehaald. De gelukkige dame kreeg als verrassing een platenspeler die haar door direkteur Akkerman thuis werd aangeboden. Het gaat goed met de EO, die ver leden jaar op 1 april, gesteund door ongeveer 20.000 leden in de ether kwam en dat aantal nu al meer dan verdubbeld ziet. Vóór 1 april 1972 moet de EO, om zijn bestaansrecht te verzekeren en C-omroep te worden, er 100.000 hebben. In dit hoge tempo is daar een goede kans voor. I lagen van de bevolking". j Dit zei drs. H. ter Heide vanmid- dag in de rede, waarme hij op het congres van het Nederlands Ver- nonu van Vakverenigingen zyn benoe ming tot voorzitter van het NVV als opvolger van de heer A. H. Kloos aanvaardde. Hü gaf daarin zjjn per- sooniuke visie weer op de verhou ding tussen directe belangenbeharti ging van de vakbeweging en maat schappijvernieuwing. Volgens de nieuwe NVV-voorzitter is er aileen maar sprake van kunst matig in het leven gehouden tegen stellingen. „Door hard te werken aan de opiossing van concrete problemen, waar de mensen nü mee worstelen, verwerven we ons de enige maat schappijstructuur, die werkelijk ideaal is: namelijk één die bij voortduring aan verandering onderhevig is en die zich kan aanpassen aan de wensen van de mensen, die in die maatschap pij werken en leven". Structuur Drs. Ter Heide hekelde de neiging om vrijwel alle problemen, die men opgelost wil hebben, te vereenzelvi gen met de bestaande foutieve maat schappijstructuur. „Het is niet waar, dat als de maatschappijstructuur ver andert, al die problemen tegelijkerijd zijn opgelost, met name de meest ur gente niet, zoals lucht- en waterver ontreiniging en medezeggenschap". Deze stellingname houdt echter het Drees jr. op de persconferentie van DS70, gisteren in Nieuwspoort h Haag, waar hij als lijsttrekker een scherpe aanval deed op de •tonele partijen. Zijn broer, mr. J. M. Drees (links) is secretaris van DS '70. procent. Derhalve besloot de minister raad per 1 januari 1971 het minimum loon met dit percentage te verhogen. In het kader van het loonmatigings- besluit kwam het de regering ge wenst voor om na verloop van drie maanden het minimumloon met nog maals 1 procent te verhogen 1.50 per week). Zoals bekend, wordt het wettelijk minimumloon jaarlijks per 1 juli aangepast aan de ontwikke ling der regelingslonen in het be drijfsleven. Daarnaast bestaat de mogelijkheid tot tussentijdse verhoging, indien daartoe naar het oordeel van de Kroon bijzondere aanleiding bestaat. Deze tussentijdse verhoging is niet van structurele aard en heèft derhalve geen permanent effect op het mini mumloonniveau In het onderhavige geval vervallen derhalve de tussentijdse verhogingen op 1 juli 1971, omdat per die datum op de gebruikelijke wijze het mini mumloonniveau van 1 juli 1970 wordt herzien aan de hand van het percen tage, waarmee de regelingslonen in de periode mei 1970-mei 1971 zijn geste gen. ARNHEM Dr. J. H. E. Hessels, pre sident-directeur van Enka nv één van de peilers van het Akzo-con- cern heeft vrijdag in zijn nieuw jaarsrede verklaard dat Enka in het afgelopen jaar de wind sterk tegen heeft gehad. Hij zei een vrij somber beeld te moeten geven. De slechte gang van zaken in de afgelopen maanden was te wijten aan een „zeer geringe" vraag, het gevolg van onzekerheid over de modetrend. Bij de producenten van synthetische garens en vezels zoals Enka nv is daardoor een belangrijke overcapa citeit ontstaan. De opbrengsten in de ze sector daalden bij Enka „aanzien lijk". Er traden verder belangrijke kos tenstijgingen op vooral in de loon- sector terwijl de Europese markt sterk onder druk stond van importen, vooral van geconfectioneerde eind- produkten uit derde landen. Enka en Glanzstof beide delen van het Akzo-concern zouden er echter belangrijk slechter voorstaan, als zij ieder afzonderlijk zouden opereren. De integratie van Enka en Glanzstoff is in het afgelopen jaar een stuk ver der gekomen. Dr. Hessels verwacht dat het resul- I taat in 1971, door de hoge omzet, wel j beter zal zijn dan in het afgelopen i jaar, maar toch niet in die mate als eerst werd aangenomen. De inkrim- j ping van personeel zal ook in 1971 j moeten voortgaan, zoveel mogelijk i door de natuurlijke afvloeiing. DEN HAAG Het dagelijks be stuur van ARJOS is teleurgesteld omdat ARJOS-kandidaat Hans de Boer als achttiende is geplaatst op de definitieve kandidatenlijst voor de ARP-Tweede-Kamerfractic. De ARJOS betreurt deze plaatsing temeer omdat het versterkt centraal comité van de ARP de heer De Boer op de zestiende plaats voorgesteld heeft. De democratische procedure der kandidaatstelling, welke tot nu toe gevolgd is, blijven wij respekteren, aldu- de ARJOS. (Van onze soc.-econ. redactie) AMSTERDAM Minister B. Rool- vink (sociale zaken en volksgezond heid) heeft de heer A. H. Kloos ter gelegenheid van zijn afscheid als voorzitter van het NVV onderschei den met zijn ministeriële legpenning. Deze onderscheiding werd hem vanmiddag namens de minister over handigd door mr. A. D. Kuiper, se- ceretaris-generaal van het ministerie. De bewindsman was zelf door fami lie-omstandigheden (begrafenis van zijn schoonmoeder) verhinderd de af scheidsreceptie bij te wonen. I HARTLEPOOL Een bommenT werper van de Engelse luchtmacht is gisteren neergestort. De vijf beman ningsleden konden zich per parachute in veiligheid stellen. Er werd geen schade aangericht op de grond. gevaar in dat er niets of heel weinig gebeurt. „Vooral wij in Nederland hebben er een handje van een heel eind achter te blijven lopen bij de ontwikkeling: tien jaar na de dood van de geleide loonpolitiek moet een j volstrekt zinloze loonmaatregel wor den afgekondigd om het vaderland te redden en meer dan tien jaar verloopt er tussen de eerste aanzet tot her vorming van de onderneming en de indiening van een zeer gematigd wets ontwerp." (Van onze parlementsredaktie) UTRECHT De ijverig stemmen de A.R.-kiesverenigingen hebben j weinig verandering aangebracht in de kandidatenlijst. Mr. B. W. Biesheuvel I bleef onbedreigd bovenaan staan, ge volgd door r%-. W. Aantjes uit Utrecht en minster J. A. Bakker. Alleen moest partijvoorzitter dr. A. Veerman zijn vierde plaats afstaan aan minister Roolvink, die een plaats op de lijst steeg. Een grote sprong maakte land- bouwspecialist drs. J. de Koning. De secretaris van de CBTB kwam van de 17de op de 13de plaats. Drs. A. Sdhouten uit Smilde verging het ook goed. Hij kwam op de zeventiende plaats terecht meth et gevolg dat de vroegere ARjos-voorzitter H. A. de Boer met de achttiende plaats genoe gen moet nemen. Verder wisselden de heer J. van j der Ploeg en mr. P. J. A. Idenburg I van plaats. De kandidatenlijst van de ARP ziet er dan als volgt uit: 1. Mr. B. W. Biesheuvel, 2. mr. W. Aantjes, 3. drs. J. A. Bakker. 4. B. Roolvink, 5. dr. A Veerman, 6 drs. J. Boersma, 7. Me juffrouw J. van Leeuwen, 8. dr. C. Boertien, 9. M. W. Schakel, 10. Tj. Walburg, 11 J. H. Grosheide, 12. dr. N. G. Geelkerken, 13. drs. J. E. de Kc.iing, 14 mr. J. N. Scholten, 15. dr. J. A. Vermaat, 16. A. van Es, 17. drs. A. Schouten, 18. H. A. de Boer, 19. mr. G. C. van Dam, 20. Mevrouw J. G. Kraaijenveld-Wouters, 21. J. van der Ploeg, 22. mr. P. J. A. Idenburg, 23. dr. B. Goudzwaard, 24. dr. W. de Kwaadsteniet, 25. drs. G. M. Kerkhof. De vuurtoren van Marken is door de opdringende ijsduinen zo'n vijftien centimeter van zijn plaats geduwd. Op de foto de vuurtorenwachter, de heer P. Visser, bij de toren. De heer Visser kreeg de schrik van zijn leven en vluchtte met zijn vrouw naar steviger oorden. BRUSSEL De consumen tenprijzen zijn vorig jaar in de Europese Economische Gemeen schap sterk gestegen, aldus wordt bericht in een EEG- maandrapport over december, dat vrijdag in Brussel is gepubli ceerd. Het rapport geeft voor de ver schillende landen de volgende per centages: Frankrijk 5,5 procent, Ita lië en Luxemburg 5 procent, West- Duitsland, Nederland en België 4 pro cent. De prijsstijgingen worden aan ver schillende factoren geweten: de on evenwichtigheid van vraag en aanbod op de goederen- en dienstenmarkten, alsmede de scherpe stijging van di verse kosten, met name de loonkosten. De stijging van de arbeidskosten per eenheid toegevoegde bruto waar de zou in de industrieën der EEG- landen de volgende percentages heb ben bereikt: Italië 14, West-Duitsland 12,5, Frankrijk 5, en Nederland en België 4,5 procent. De handelsbalans van de EEG-lan- den met de niet aangesloten landen is vorig jaar verder verslechterd. Ten gevolge van de stijging van de invoer zal het tekort op de handelsbalans over 1970 waarschijnlijk rond 1400 miljoen dollar bedragen tegen slechts 6 miljoen in 1969. In 1970 wordt voor Italië een tekort op de handelsbalans verwacht van ongeveer 2000 miljoen dollar, tegen 720 miljoen over 1969. Ook in Neder land steeg het tekort en wel met on geveer 400 miljoen dollar. Duitsland bleef het afgelopen jaar hetzelfde hoge overschot op zijn han delsbalans houden. In Frankrijk ver beterde de balans en liep het tekort terug van 2300 miljoen dollar In 1969 tot ongeveer 1700 in 1970. PARIJS De Franse bank heeft vrijdag met onmiddellijke ingang het disconto verlaagd van 7 naar 61/; pro cent, nadat het in oktober reeds van tVz naar 7 procent gebracht was. Het krediet zal hierdoor in het al gemeen goedkoper worden. De rege ring hoopt door deze maatregel de industriële produktie nieuwe stimu lansen te geven. (Van ojize parlementsredaktie) UTRECHT -Mr. Barend W. Biesheuvel is door de anti-revo lutionaire kiesverenigingen aangewezen als lijsttrekker voor de Kamerverkiezingen in april. De stemmen, die de kiesverenigingen uitbrachten, zijn geteld en gisteren stelde het centraal comité de kandidatenlijst van de ARp officieel vast. zoals voetballers voor een belangrij ke wedstrijd. Gisteravond, zijn soep koud latend worden, terwijl de andere leden van het centraal comité zich tegoed de den, zei de lijsttrekker over deze campagne: Het moderne leiderschap is een zware taak. Want het gaat niet alleen om de trouwe kiezers. We richten ons ook op de potentiële kiezers buiten de partij. De ARP spreekt altijd veel mensen buiten de eigen kring aan. De verkie zingscampagne wordt dan ook team werk. De ploeg is al gevormd met Dick Kuyper als leider. Hij zorgt voor de landelijke coördinatie. Elke Kamercentrale krijgt namelijk een eigen regionaal team dat de kandidaten begeleidt, die voor een bepaald gebied zijn aan gewezen. Hoewel de verkiezing van mr. Biesheuvel een onomstreden zaak scheen, voelt hij zich na de uitslag van gisteravond pas echt bewust van het lijsttrekkerschap. De kiesverenigingen hebben hem het vertrouwen gegeven. Dat bete kent een grote verantwoordelijkheid. In een kort gesprek na de publicatie van de kandidatenlijst komt de ARP- lijsttrekker er steeds meer in. Hij zegt, dat de partij niet haar kracht moet zoeken in de bestrijding van de ander. Een discussie moet mo gelijk zijn. De kiezer moet echter niets hebben van al dat gehakketak. Het gaat erom de inzichten scherp te brengen, zodat de kiezer zal constate ren wat de ARP wezenlijk wil Voorbereiding Aan de voorbereiding van de ver kiezingscampagne is al hard gewerkt. Het volgende weekeinde gaat mr. Biesheuvel met zijn verkiezingsmede werkers in Woudschoten in retraite om zich op de campagne te bezinnen, Persoonlijk Het wordt een intensieve cam pagne, waarin men zich zal bedienen van de oude klassieke en moderne middelen. De teams moeten er tegen aan, i maar, zegt mr. Biesheuvel verder, de campagne zal toch ook, zoals in 1967 het geval was, een sterk persoonlijk accent krijgen. Heeft u al bepaalde thema's? Ons beleid voor de jaren zeventig moet aanspreken. Ik zeg de jaren ze ventig, omdat in die tijd de partij 100 jaar bestaat. Maar deze oude partij richt zich vooral op de toekomst. Natuurlijk, de openheid en de openbaarheid in verband met de waarde van de democratie zal lijst trekker Biesheuvel dikwijls ter spra ke brengen. Hij noemt tal van hoofdpunten van het beleid. Ik krijg de indruk dat in de campagne scherp de eigen identi teit van de partij naar voren zal wor den gebracht. Maar de identiteit houdt ook in de bereidheid tot samenwerking. In maart, belooft mr. Biesheuvel, komt in ieder geval een uitspraak van de drie confessionele partijen over de andere partijen en hun pro gramma's. De kiezers hebben er recht op te weten hoe wij over de anderen denken. Karikatuur De lijsttrekker reageert fel, wan- neer ik hem de zinsnede voorleg in het manifest van het GPV, dat dc i KVP. ARP en CHU zich de marnrich- ting laat voorschrijven door de par- i tijen van links en door de eigen ra- dikale vleugels. „Dat is pure onzin", zegt mr. Bies heuvel. Partijen als D'66 en de PvdA willen ons integendeel laten ontplof fen, onze stemmen uit elkaar drijven en ons de stemmen van de arbeiders ontfutselen. Ons verkiezingsprogram is juist evenwichtig. Waarom wil het GPy de verschil len groter maken dan ze in werke lijkheid zijn? De afgevaardigde van deze partij stemt toch immers bij herhaling in de Tweede Kamer met ons mee? Die stelling kan het GPV niet waar maken. Men geeft een kari katuur van wat de ARP wezenliik wil, aldus de heer Biesheuvel. Nieuwbakken „Daar begint die nieuwbakken lijst aanvoerder onmiddellijk met een aanval op de confessionelen." Dit zegt mr. Biesheuvel als ik hem op de hoogte breng van de gedachten van DS'70-lijsttrekker Drees ovèr de con fessionele partijen Het is gewoon niet waar, dat wij voorrang geven aan belangengroepjes. Wel komen ,ve op voor belangrijke groepen, die achter dreigen te blijven. Maar zoals iedere partij, verwacht ook DS'70 stemmen van ons. Toch een slechte start van Drees, vindt mr. Biesheuvel. „Laat hij ons urgentie- program maar eens lezen. Hieruit blijkt, dat we oog hebben voor de nieuwe ontwikkelingen BERT DE JONG

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 5