WEINIG ANIMO VOOR PIANOSTEMMEN Congresgebouw wordt verbouwd Zeevisgroothandel ZES NV liquideert Wijkvereniging Hoorn te Katwijk krijgt vorr J. J. Gouw te Katwijk: Zelf vergroten GEMEENTE ALKEMADE Fa. „de Landbouwer" DAN KUNT Gt UüK PLANNCN MAKtN VOOR DE TOEKOMST-VELE KATWIJKERS WETEN DIT AL STICHTING SPAARBANK der GEMEENTE KATWIJK Mej. Scholz verlaat openbaar onderwijs Bibliotheek naar pand nieuw Katwijk telt nu 36867 inwoners Christelijke Nijverheidsschool voor meisjes (en jongens) Aanmelding leerlingen cursus 1971/1972 BRUGKLAS LAGER H.N.O. INDIVIDUEEL H.N.O. MIDDELBAAR H.N.O. Oproep Oproep Oproep Katwijks Chr. MANNENKOOR „Jubilate" Burgerlijke st Toto 24 en MUSICA NIEUWE LEIDSE COURANT ZATERDAG 9 JANU/ KATWIJK „Voor de oorlog waren er twee: myn vader en de firma Van Beelen. Zjj stemden de piano's. Nu de bevolking in Katwijk büna is verdubbeld, ben ik alleen. Ik geef ook muziekles de Eerste Katwfjkse Muziekschool en ex ploiteer een muziekhandel. Want van pianostemmen alleen kun je hier niet leven. In de grote steden zal dat misschien anders zijn. Hier in Katwfjk in ieder geval niet". Dit zegt de heer J. J. Gouw naar aanleiding van 't feit dat het in Katwijk niet meevalt om een pia nostemmer te vinden. Het is ook elders moeilijk Eén van de oor zaken is dat er weinig animo voor dit vak bestaat. „Vroeger leidde je een jongen op. Hij moet in de eerste plaats over een uitstekend muzikaal gehoor be schikken. Dat blijkt tegenwoordig een moeilijke opgaaf te zijn. Neem een aantal jongelui dat gitaar speelt en vraag of zij dat instrument kun nen stemmen. De meesten zeggen „nee". En ze hebben dan nog te maken met zes snaren. Een piano heeft zo'n tweehonderd en nog wel meer". Hoewel het protestantse Katwijk vroeger een voorkeur aan de dag legde voor het harmonium, doet de piano het de laatste jaren toch ook goed. „De echte pianoliefhebber koopt geen elektronisch orgel", al dus de heer Gouw. Sommigen pro beren het wel. Ze krijgen een or gel op proef, maar laten het instru ment weer weg halen. Wij sparen liever nog even dóór en kopen dan een piano, zo wordt vaak gezegd". De heer Gouw heeft toch de indruk dat men de echte pianoliefheb ber niet te na gesproken non chalanter met het instrument om springt. „Het lijkt of het pianostemmen ach teruit is gegaan. Vroeger ging je een piano vier keer per jaar stem men. Als je nu drie keer per jaar komt. zeggen ze: ben je daar al weer?" Het stemmen is duur geworden de laatste jaren. De pianostemmer moet naar de mensen toe, heeft dan een klein uur nodig om de snaren weer op de juiste toonhoogte te brengen en dat kost tijd. die be taald moet worden. Alleen de ware pianospeler blijkt de nodige financiën over te hebben voor een goede stemmer. Het is geen puur Katwfjkse zaak Landelijk gezien is het pianostem men ook in het hoekje gekomen waar de slagen vallen. Alleen pia- nofabrieken leiden nog wel jon gens op, maar ook hier klaagt men over te weinig belangstelling voor dit zuiver muzikale vak. „Het is een moeilijk vak. Je moet zoveel klanten hebben dat je alle kanten uit kan". Katwijk heeft zegge en schrijve één pianostem mer: de heer Gouw. „Ik heb mijn handen vol", zegt hij. Katwijk biedt evenwel niet voldoende brood om speciaal een jongen als die te krijgen zou zijn voor stemmer op te leiden. „Bij mij is het van vader op zoon ge gaan. Zelf heb ik twee zonen, die er niet voor voelen". In Katwijk blijkt wel grote belang stelling te bestaan voor muziek. „De laatste tijd heb ik vijftig nieuwe leerlingen ingeschreven voor mijn muziekschool. Zij spe len vooral graag in groepsver band. De gemeente is van plan een muziekschool te stichten. Eerst voelde ik daar niet zoveel voor, maar nu wel. Het enige is, je mist je zelfstandigheid en het is moei lijk daar vanaf te stappen". Terugkomend op het pianostemmen: het is een (nog) niet beschermd be roep. Wel kan men er nu een speciaal examen voor afleggen. Vroeger werd je het „zomaar". FOTOCURSUS D. KRUYT s. maandagavond 8 uur in „NOORDZEE" FOTO D. KRUYT Voorstraat 9 Katwijk aan Zee. Kerkstraat 4, Rijnsburg. Gunstige prijs narcissen RIJNSBURG Het nieuwe jaar zette ondanks de kou voor de bloemkweker bevredigend in. Hoe wel op zatrdag na nieuwjaar veiling werd gehouden, wat de handel met weinig enthousiasme accepteerde, wa ren de prijzen die dag uitstekend en zo is het eigenlijk de hele 1ste week van het nieuwejaar gebleven. Tódh moet de export het leeuwen deel van de bloemen opnemen want in het binnenland is er mede door het gedeeltelijk wegvallen van de straathandel niet zo veel be langstelling. De narcissen liggen zeer gunstig in prijs en zijn behoorlijk houdbaar. WARMOND Tot 30 januari wordt in de gang van 't Hoekje een expositie gehouden van tekeningen van Jan de Kok. Voor Centrale Verwarming Grimbergen Noordermeer Vliet N.Z. 19-20 - Riinsburg Burgemeester en Wethouders van Alke made brengen hierbij ter openbare ken nis, dat met ingang van het schooljaar 1971/1972 derhalve 1 augustus 1971 de eerste openbare school voor gewoon lager onderwijs te Roelofarendsveen/ Oude Wetering zal worden geopend. Het ligt in de bedoeling om aan deze voorlopig in noodlokalen onder te brengen school te beginnen met een le, 2e, 3e en 4e leerjaar Omtrent de vestigingsplaats van deze school is nog geen beslissing genomen. Mede afhankelijk van de herkomst van ingeschreven leerlingen zal de plaats van de te stichten school nog worden bepaald. In verband hiermede stellen wij de ouders in de gelegenheid om door mid del van een speciaal daartoe ingericht formulier ons vóór 1 februari 1971 op gave te doen van het aantal kinderen, voor wie openbaar onderwijs wordt ver langd. Het vorenbedoelde formulier is verkrijg baar ter gemeentesecretatie en wordt U eventueel na telefonisch of schriftelijk verzoek toegezonden. Roelofarendsveen. 9 januari 1971. Burgemeester en Wethouders van Alkemade De Secretaris, P. Th. M. Brama De Burgemeester. P. M. F. Smolders LEIDEN In hét water langs de Hoogstraat zijn donderdag enige lan ge houten palen geslagen. Dat is niet het begin van de restauratie van de historische kelderruimten onder de Hoogstraat, maar heel eenvoudig de vernieuwing en vervanging van de remmingspalen, om te voorkomen dat boten tegen de walkant aan varen. De oude palen bleken verrot te zijn. De walmuur aan de Aalmarkt is deze weken van een versteviging voorzien. De toestand van de walkant aan de Stille Rijn laat ook te wen sen over. Er is een hek geplaatst om te verhinderen dat auto's aan de kant parkeren. Foto NLC/Dirk Ketting. levert U steeds van BOERENKAAS het .Neusje van de Zalm" die In de Rijnstreek te vinden is. VOORSTRAAT 36 - TEL. 2136 Neem daarom ook een spaarboekje bij de de oudste spaarbank ter plaatse. Bovendien een gunstige rente van: 4H% voor dagelijks opvraagbaar 5 voor half jaar opvraagbaar 6 voor 1 jaar opvraagbaar 7 voor 2 jaar vast. W. de Zwijgerlaan 59 Katwijk aan den Rijn School Suurmondstraat Rijnstraat 36. LEIDEN Gisteren verliet mej. E. E. K. Scholz, het Leidse openbaar on derwijs. Wegens haar ziekte verliep haar pensionering in alle rust. Mej. Scholz is in Leiden geboren en trad op 14 mei 1926 bij het ge meentebestuur in dienst als onder wijzeres voor het l.o. In de loop der jaren is zij aan ver schillende scholen verbonden geweest. Hoewel zij al veel eerder haar l.o.- aktes Duits en Frans en de akte handwerken behaalde, ging zij pas in 1960 over naar de ulo aan de Suma- trastraat, die nu is opgenomen in de Louise de Coligny Scholengemeen schap. Benoemingen aan universiteit LEIDEN Dr C. van der Be.rg, wetenschappelijk hoofdmedewerker bij het pathologisch laboratorium van de Leidse universiteit is benoemd tot gewoon lector in de pathologie, met een bijzondere opdracht voor de histodiagnostiek. Dr G. T. A. H. Ots, eveneens hoofdmedewerker van het patholo gisch laboratorium, is benoemd tot buitengewoon lector in de pathologie met een bijbeliorende opdracht voor de neuropathologie. NIEUW-VENNEP Van maandag tot en met zaterdag 23 januari zal de uitleen van boeken in het filiaal in Nieu w-Vennep van de Samenwer kende Bibliotheken „Haarlemmer meer, zijn gesloten. Dit houdt verband met de verhui zing naaar het eigen en nieuwe pand aan de Venneperstraat 2 (hoek Euge nie Prévinaireweg). Tot nu toe is de bibliotheek ondergebracht in de voormalige christelijke lagere school aan de Schoolstraat. SASSENHEIM Dinsdag 19 ja nuari vergadert de gemeenteraad. De agenda vermeldt onder andere: be noeming leden algemeen bestuur ge meenschappelijke regeling vuilver werking Leiden; verkoop woning wetwoningen overname grond Hoofdstraat en Wasbeekerlaan; be roep tegen weigering bouwvergun ning. KATWIJK In de raadsvergade ring van donderdag sprak burge meester A. G. Vermeulen zijn Nieuw jaarsrede uit. Van het gewest Leiden zei hij dat de opdracht, die destijds door de gemeenteraden aan het be stuur gegeven is, verscheidene rap porten op te laten stellen, vrijwel voltooid Is. In het jaar 1970 was een heel belangrijk gebeuren de grens wijziging met Noordwijk, waardoor ruim 157 ha grond aan het gemeente territoir werd toegevoegd. Ten aanzien van de "loop der bevol king deelde burgemeester Vermeulen mee, dat geboren werden 814 kinde ren het jaar daarvoor was dat 956. Voor wat de gemeenten boven 25000 inwoners betreft, was dit het hoogste geboortecijfer van ons land- Er over leden 320 personen in 1970 (303) Er was dus een geboorteoverschot van 494. Er vertrokken 1777 personen, er vestigden zich in Katwijk 1914 perso nen, zodat er een vestigingsoverschot van 137 was. Een en ander had tot gevolg, dat het inwonertal van 36236 steeg tot.36867. Wat de woningbouw betreft was 1970 een recordjaar. Er zijn nooit in één jaar zoveel woningen gereed ge komen als in dat jaar. Het waren na melijk 313 woningwetwoningen, 226 premiewoningen en 23 woningen in de vrije sector, In totaal 562. Aangaande de gemeentebedrijven deelde spreker mee, dat op 1 januari 1971 73 pet. van de woningen met gas verwarmd werd. De omzet steeg met ongeveer 40 pet, van 17,8 tot ongeveer 25 miljoen m3. De omzet van water steeg ongeveer met tien pet van 1,7 miljoen m3 tot 1,9 miljoen m3. Bij het electriciteitsbedrijf steeg de omzet met ongeveer tien pet van 37,7 mil joen kwu. tot 41 miljoen kwu. De politie was betrokken bij 508 aanrijdingen, waarbij vier doden vie len en 150 gewonden, van wie 70 ern stig. Met de roodlichtcamera werden 1795 overtredingen geconstateerd, daarnaast werd voor misdrijven en overtredingen 3287 maal proces ver baal opgemaakt De brandweer moest 50 maal uit rukken, tegen 52 maal in 1969 en wel 40 maal voor brand en tien maal voor hulpverlening. De brandschade kon worden beperkt tot f 60.250 tegen f240.000 in 1969 en f670.000 in 1968. De visserij kon toch terugzien op een alleszins bevredigend jaar. De welvaart nam toe, er is veel reden tot dankbaarheid, maar, zo vroeg de bur gemeester zich af, zijn we wel zo dankbaar? Het lijkt wel, of de onte vredenheid, de afgunst en de onvrede steeds groter worden en gelijke tred houden met de toeneming van de welvaart. De nestor van de gemeenteraad de heer A. Pronk beantwoordde in het kort burgemeester Vermeulen. Botsingen door gladheid SASSENHEIM Afgelopen nacht kwamen zeven auto's vanwege de plotseling optredende gladheid in een slip. Vijf waren total loss. Mevr. G. (25) uit Abbenes moest met rugklachten worden opgenomen in het Elisabeth Gasthuis. Ook me vrouw Van D. (41) uit Amstelveen moest naar het ziekenhuis. De 19- jarige mej. M. uit Sassenheim kon na te zijn behandeld naar huis. Zij liep enkele hoofdwonden op. WARMOND De heer H. uit Oegstgeest kwam in verband met de gladheid vanochtend om 3.30 uur met zijn auto in een slip. Hij botste te gen een boom en een paal op. Het ongeval liep goed af, de bestuurder werd licht gewond. Willemstraat 47 Alphen aan den R tot 31 januari 1971 voor (na 6 jaar basisonderwijs) voor meisjes en jongens. Opgave via de hoofden der basisscholen. 3-jarige opleiding. In het 3e jaar keuze tussen T- en P-richting. T-richting is vooropleiding voor Middelbaar H.N.O. P-richting is eindonderwijs met o.a. differentiaties voor: kante assistent e)winkel-assistent(e) eerste-, tweede- en derde leerjaar. Opgave via de hoofden der scholen. Meisjes en jongens met diploma 3- of 4-jarig M.A.V.O. of i diploma L.H.N.O. T-richting, of met diploma L.H.N.O. P-richt -I- aanvulling op T-niveau, of met overgangsbewijs 3 jaar V.V of H.A.V.O. kunnen geplaatst worden in: a. 2-jarige opleiding Kinderverzorging 1-jarige opleiding Oriëntering Verzorgende Beroepen (O.V o.a, ziekenverzorging, gezinsverzorgster, kraamverzorgsftr e.d, 2-jarige opleiding Kostumier(-ière) b. 1-jarige opleiding Couture (na opleiding Kostumier(-ière). Telefoon: 01720 - 3272. Spreekuur: dinsdag- en donderdagmiddag van 3—4 t De Dlrektrice: N. van Bi KATWIJK De enquête in de Hoornes, met het doel tot de oprich ting van een wijkvereniging Hoornes te komen, overeenkomstig de wijk vereniging in het gebied Cleijn Duin, is tot dusver voor drievierde deel beantwoord. Er hebben zich dl 682 leden gemeld. Maar hoe groter hoe meer invloed, dus ziet het voorberei dende comité graag, dat ieder op de enquête reageert. Men kan zich nog aanmelden bij mevrouw Hoog, Nas- saudreef 68, tel. 15454, mevrouw Nye- boer. Nieuwe Duinweg 18, tel. 13592, of mevrouw Van der Plas, Hoornes- laan 48, tel. 16367. Schulden lopen in de tonnen (Van een onzer verslaggevers) SCHEVENINGEN De zee visgroothandel ZES N.V. aan de Vissershavenweg is zo goed als geliquideerd. De resultaten wa ren dermate teleurstellend, dat tot vrijwillige stopzetting is overgegaan. Het bedrijf heeft enkele tonnen schuld, maar er is nog geen crediteur die een faillissementsaanvraag heeft ingediend. Anders is het met de andere tak van de onderneming, het internationaal transport bedrijf ZES N.V. Op 24 decem ber velde de rechtbank het vonnis en werd het faillissement uitgesproken. De nv's werden in 1967 opgericht, ontstaan uit het familiebedrijf Piet Taal. De rederij trachtte als NV Piet voor degenen die mee willen gaan doen met het aanwezig te zijn op de eerste repetitie avond. A.s. maandag 11 januari om 8.15 uur in de zaal Abeelplein. Door ernstige tekortkomingen DEN HAAG Een ingrijpende verbouwing zal de ernstige tekort komingen van het Nederlands Congresgebouw aan de Churchilllaan moeten verhelpen. Reeds eerder werd de Prins Willem-Alexander- zaal onderhanden genomen ter verbetering van de akoestiek. Thans dient te worden voorzien in betere tentoonstellngsaccommodatie, omdat de huidige ruimte onvoldoende is. Hiertoe zal een nieuw gebouw worden gerealiseerd tussen het Congresgebouw en het in aanbouw zijnde Heil Air (congres) Hotel. Mogelijk zal een onder grondse verbinding met het hoofdcomplex worden aangelegd. Het nieuwe gebouw zal ook geschikt moeten zijn voor sportdoel- einden, omdat de Carrousselzaal, die oorspronkelijk mede voor sportactiviteiten was opgezet, qngeschikt blijkt te zijn door een te geringe hoogte en hinderlijke pilaren. In het Congresgebouw zelf zullen een nieuwe verbinding van de centrale hal naar de ondergrondse parkeergarage, nieuwe lift schachten voor goederenvervoer en nieuwe verbindingen in het centrale trappenhuis worden uitgevoerd. De aanpassingen zullen zeker opnieuw enige miljoenen vergen. Het Congresgebouw heeft ruim 70 miljoen gulden gekost. Direc teur C. C. Steensma verwacht de extra kosten terug te kunnen ver dienen door efficiënter gebruik van het gehele gebouw. Taal nog wat geld te verdienen, 'maar het bedrijf kon het niet redden en op 12 februari 1970 werd de rederij failliet verklaard. De zeevisgroothandel en het transportbedrijf, ondergebracht in twee nv's ZES, hebben het niet veel langer gemaakt. VRIJWILLIG De Scheveningse visafsilag besloot in september vorig jaar de levering van haring en vis aan de groothandel stop te zetten, omdat een bedrag van f 100.000 dat de visafslag tegoed had, niet door de NV ZES kon worden be taald. Dat betekende stopzetting van het bedrijf. De ongeveer vijftien man personeel vloeide af. Directeur L. W. Parlevliet kwam met de crediteuren overeen, dat tot vrijwilli ge liquidatie zou worden overgegaan. „Dat is voor alle partijen 't voordeligst, want bij een faillisement wordt een curator, benoemd en dat kost ook weer geld. Eén crediteur heeft echter ge meend voor wat betreft het transport bedrijf toch het faillisement te moeten aanvragen." aldus de heer Parlevliet. Tot nog toe is voor de zeevisgroothan del nog geen faillisement aangevraagd, maar de mogelijkheid blijft altijd be staan. Het jaar 1970 is voor de visserij over het algemeen een gunstig jaar geweest, maar dat geldt volgefis de heer Parlevliet niet automatisch ook voor de groothandel. „Door een ande re werkwijze in Frankrijk als gevolg van de overbrenging van de hallen buiten Parijs, door de geldsontwaar- ding, hoge rentevoet, hoge visprijzen en kredietbeperkingen bleven de re sultaten ver achter bij de verwach tingen. In óverleg met de aandeel houders hebben we besloten er mee te stoppen." De heer Parlevliet voert momenteel nog besprekingen met di verse bedrijven in Scheveningen en daarbuiten om de zeevishandel te verkopen. De kans hiertoe lijkt even wel klein. „Er blijven niet veel ex porterende bedrijver, in Scheveningen over," aldus de heer Parlevliet die het jammer vindt dat het zo gelopen De heer Parlevliet woont aan de Laan van Poot. Hij is bestuurslid van de Federatie van Organisaties op het gebied van de Groothandel in en de be- en verwerking van Vis en be stuurslid van het Bedrijfsschap voor de groothandel in vis en aanverwante be drijven. Verder is hij nog directeur van de NV Solidair, dat een bedrijf ter verwerking van schaal, en schelpdie ren in Yerseke heeft. Wat er met het pand aan de Vissers havenweg gaat gebeuren is nog niet bekend. Het staat op naam van de NV ZES, maar de hypotheek berust bij de Slavenburg's Bank in Rotterdam, die zelf nog een vordering van iets minder dan een ton heeft op het Scheveningse bedrijf. Op 18 jan. en 19 jan. zal kantine van de ENCI, een co: avond worden gehouden, de voor West en de tweede van waarvoor dc medewerkers sp zijn uitgenodigd. Daarop za! voorlopig bestuur worden ge De contactadressen zullen wordi noemd, waar in geval van nooc kan worden gevraagd. Ook Is I bedoeling een aantal commissiei stellen, zoals voor babysit, jeugc hobby's, wijkkrant en contac dagen. Vit de l)VI!\STREI KATWIJK AAN ZEE D Hoornes van de christenvrouwe houdt woensdag een contactavt kleuterschool De Klimroos. Tussvelt komt iets vertellen ovi pan. KATWIJK De biljartclul wijk speelt maandag tegen d< Hen. Het verdere programmi 13 januari Landzicht 3 Kat 14 januari Carambole 3 Katv 14 januari Katwijk 4 Caraml KATWIJK Het tweede tiental I Katwljkse dAnclub K.D.C. speeli wedstrijd tegen Llsse I en speeldt met 10—10. De gedetailleerde ultslr' ren: J. van DuQvenbode(KDC II)— veldfLlsse I) 0—2, M. L. Dljkstra- mers 0—2, T. de Jonge->T van Hor| H. KoelewljnG. Balkenende 1— Rijn—G. van der Steld 2—0, waldt—J. Algera 0—2. J. SchonevelJ Ravensbergen 1—1, K. van Duyn-f Rossen l—i. J. van Slooten—D. I 1—1, T. Guyt—Chr. Imthorn 20.1 Er werd ook een aantal bordeniq den gespeeld: Hoofdklasse: Ar. 1 len—J. Schoneveld atg„ C. Varkei van den Bosch 2—0, J. Passohler—M ienburg 2—0, G. van der Wiel—J, l—i. A. Klinkenberg—J. Passchler 0- Tweede klasse: G. Hoek—C. Bent 2—0, B. van KrulstumM. 0—2, J. Heemskerk—C. van der I' LISSE Geboren: Alida M Lobbezoo en A D d«n Hart< z. v. B H J te Boekhorst en P Ondertrouwd: Hendrik G. ders en Johanna S den Hollai Valkenisse. Gehuwd: J de Haas en H i Rooijen; J T W Versteeg enAl DEN HAAG De sportt het kerstweckeinde, nummer 2 geen deelnemers opgeleverd i tien juist voorspelde uitslag! acht winnaars van de tweed(_ ontvangen daardoor de aantrekf premie van ruim 20.000 guide 25, die het afgelopen weekeinde de op vervangende uitstage dertien winnaars, die iedei 15.000 gulden ontvangen. De cijfers van de laatste twe zijn: Toto 24 (27 december 1970): deelnemers zorgden voor ee van 803.031,50 gulden. Het bedrag van 361.364 gulden w volgt verdeeld: tweede en den f 162.613,84, extra prijs f 36.131 Uitkeringen: twaalf goed (acl naars) f 20.326,70; elf goed naars) f 1.355,10; eerste acht winnaars) f 508,90. Toto 25 (3 januari 1971): deelnemers zorgden voor van 1.264.484,70 gulden. HetJ bedrag van 569.018 gulden volgt verdeeld: eerste en den f 199.156.34, tweede prijs f 14 extra-prijs f 28.450,91. Uitkeringen: dertien goed winnaars) f 15.319,70; twaal (257 winnaars) f 553,50; elf go< winnaars) f 78,20; eerste acl (677 winnaars) f 42. Zaterdag, maandag, dinsdag 3 uur in Nova 8 uur ook woensdag WALT DISNEY JUNGLE BOOK Verwacht: Sweet Charity. Dr. Zjivago - Op Hoop van Zegen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 4