Kloos ziet toekomst weinig rooskleurig IS SPOORLOOS r Frans cruiseschip brandend op rif Het Kwartet Felle kritiek scheidende NVV-leider COIllIllCIltclcir In ruil voor 150 Tupamaros Jh ruil Bucher raziliaanse regering |s het eens er „de 70' ieuwe basis trategische raketten lelease" moet uiten Ontvoering ambassadeur in Uruguay Vliegtuig neergestort: 88 doden Opvarenden (950 mensen) in veiligheid HIT WEER Weekeinde zacht Willem Drees Jordanië - - v-V.;. - Nieuwe Leidse Courant Zaterdag 9 januari 1971 51ste jaargang vooraanstaande prol. christelijke dagbladen - hÜBUWi Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E, Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvaetich is ghebleven mijn hert in teghenspoetl" Postbus 76 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p.w. ƒ1,41, p. m. ƒ6,05, p. kw. 18,10Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur (Van onze soc -econ. redactie) AMSTERDAM De heer A. H. Kloos heeft vandaag als voorzitter van het Nederlands De auto, een Jaguar, van de Britse ambassadeur, die door twee auto's van de linkse verzetsgroep werd klemgereden. Skivakantie en training voor Evangelisatie 6—20 februari in Oostenrijk, nog enkele plaatsen vrij. Voor informatie: jlnatituut voor Evangelisatie, Jachtlaan 22, Amerongen, Telefoon 03434 1912 RIO DE JANEIRO De Brazili- ïse regering heeft erin toegestemd ;70 politieke gevangenen vrij te la- .J in ruil voor de ontvoerde Zwit- ambassadeur Giovanni Bucher. yver de samenstelling van de lijst t politieke gevangenen is een pnd lang onderhandeld en touw- rokken. Waar men de 70 zal laten mgaan is nog niet bekend. Drie (den hebben zich kandidaat gesteld: lli, Mexico en Algerië. [ASHINGTON op de Ameri- mse luchtmachtbasis Minot in trd-Dakota is de eerste raketbatte- geïnstalleerd, waar verscheidene «nraketten tegelijk en voor ver eende doelen kunnen worden ge beerd. Ir zijn vijftig automatische silo- feerinrichtingen. uitgerust met ra- ften van het type Minuteman-3. De sen nemen ook proeven met rvoudige atoomkoppen, maar ze i nog niet operationeel zijn. «ONDEN "Release", de Londen- •rganisatie die jonge mensen helpt met problemen zitten door het ge- ik van verdovende middelen of ewenste zwangerschap, moet gaan ten wegens geldgebrek. organisatie is twee jaar gele- opgericht en had gehoopt deze ïk de kas te kunnen spekken, dat men de opbrengst zou krijgen de première van de nieuwste d van Mick Jagger (van de Fol- Stones), "Performance". Maar batig saldo dat de avond ople- de was zeer gering. MONTEVIDEO Tot vanmorgen was nog geen spoor gevonden van de vijf of zes leden van de extreem linkse Tupamaro-beweging die gisteren in een bliksem snelle actie de ambassadeur van Engeland in Uruguay, de 55-jarige Goffrey Jackson, hebben ontvoerd. Dat ge beur midden op de dag in het centrum van de hoofd stad Montevideo. Er wordt op grote schaal naar hen gezocht. De grens met Brazi lië is hermetisch gesloten. Presi dent Jorge Pacheco van Uruguay heeft zijn vakantie onderbroken en is in Montevideo terugge keerd. Hij riep direct het kern kabinet bijeen om de toestand te bespreken. De guerilla's reden de wagen, waarin behalve de ambassadeur en zijn chauffeur, twee lijfwach ten zaten, met twee auto's klem. Na een kort gevecht sleurden zij de ambassadeur de auto uit cn reden met hem weg in een bestelwagen. Het voertuig is la ter leeg in een buitenwijk terug gevonden. Jackson is de tweede Britse diplo maat die binnen een paar maanden door extremisten is ontvoerd. Begin oktober vorig jaar hielden Frans-Ca- oadese separatisten in de Anadese hoofdstad Quebec James Cross negen weken gevangen. De Canadese regering verleende ten slotte toestemming voor het vertrek van de ontvoerders en hun gezinnen naar Cuba in ruil voor de vrijlating van Cross. v, Geoffrey Seymour Jackson, de Britse ambassadeur in Uruguay die gisteren is ontvoerd. Jackson meegerekend bevinden zich nu drie buitenlanders in handen van de Uruguese Tupamaros: de Bra ziliaanse consul Aloysio Dias Gomide, die vorig jaar juli werd ontvoerd en de Amerikaanse landbouwadviseur Claude Fly, die begin augustus in handen van de Tupamaros viel. Vermoord De Amerikaanse politie-adviseur Daniël Mitrione verdween op dezelfde dag als Gomide. Een week later werd hij door zijn ontvoerders vermoord, nadat de Uruguese regering gewei gerd had hun eis om honderd Tupa maros vrij te laten in te willigen. Engeland heeft inmiddels de rege ring van Uruguay verzocht alles in het werk te stellen om een snelle vrijlating van Jackson te verkrijgen. Mevrouw Jackson zou onmiddellijk naar Londen zijn teruggekeerd. Haar man zou dit hebben aangeraden voor het geval hij werd ontvoerd. Verwacht wordt dat de guerrilla's Britse diplomaat zullen gebruiken als belangrijkste onderhandelingsobject voor de vrijlating van 150 politieke gevangenen. President Pacheco Arcco heeft tot dusver echter geweigerd aan deze methode van onder druk zetten gevolg te geven. Het doel van deze linkse groepering is het ten val brengen van de huidige regering. De Tupamaros beschikken over naar schatting 1500 actieve le den. De beweging werd in 1963 door de thans gevangen zittende student in de rechten Raul Sendic als verzets groep op het platteland gevormd. De ontvoering van Jackson voltrok zich in een paar minuten. De ambas sadeur was op weg van zijn huis naar de ambassade. Hij zat naast zijn chauffeur, twee bewakers op de ach terbank. In het oude gedeelte van Montevideo werd de auto door een bestelwagen klemgereden, waarin vijf of zes mannen zaten. Een van hen stapte uit met een mand met groenten. Later bleek dat er wapens in verborgen lagen die snel onder de mannen werden ver deeld. Bij de ontvoering van Jackson werden chauffeur en lijfwachten met enkele rake klappen buiten gevecht gesteld. Ze zijn met verwondingen in een ziekenhuis opgenomen. Hun toe stand is niet zorgwekkend. Jackson was sinds juli 1969 ambas sadeur in Montevideo. Daarvoor be kleedde hij diplomatieke posten in Beiroet, Cairo, Bogota, Bern en Tegu cigalpa. Hij heeft een zoon van 27 jaar. MOSKOU Het neerstorten van een Russisch passagiersvliegtuig in de nacht van 30 op 31 december van het vorig jaar heeft aan 88 personen het leven gekost Dit is gisteren pas ver nomen in kringen van de Russische luchtvaartmaatschappij ..Aeroflot" in Moskou. Het toestel zou door nog onbekende oorzaak vlak na de start in Lenin grad zün neergestort. De Russische pers heeft nooit mel ding gemaakt van het ongeluk. WASHINGTON De 22-jarige Amerikaanse onderofficier Charles Hutto heeft vrijdag voor een krijgs raad in Fort Mcpherson (Georgia) bekend op 16' maart 1968 in het Zuidvietnamese dorp My Lai bur gers te hebben vermoord. De verdediging wil nu door een psychiater laten bepalen of Hutto in staa was een wettig van een onwettig bevel te onderscheiden. Verbond van Vakverenigingen afscheid genomen met een felle aanval op de huidige regerings coalitie, de president van de Ne derlandse Bank en de onderne mers. In z(jn rede tot het NVV-congres zei de tot voorzitter van de VARA benoemde heer Kloos, dat de rege ringscoalitie verantwoordelijk is voor: een falend woningbeleid, een zelf standige inflatieby'drage die zijn weer ga in de naoorlogse periode niet kent. een tekortschietend regionael beleid in de noordelijke provincies, een veel te traag tempo in het wegwerken van discriminaties voor de werkende jeugd en de werkende vrouw, een fantasieloos en te sterk op het acade mische niveau gericht onderwijsbe leid, gebrek aan planning van indu striële en andere investeringen, waar door de milieuvervuiling tot een on toelaatbare omvang is toegenomen en de werkgelegenheid in het westen op kookhitte blijft. Scherp „Een regering ook", aldus de heer Kloos, „die het bestaan heeft sinds haar optreden in 1967 met de vak beweging in de clinch te liggen over loonpolitieke aangelegenheden (mini mumloonwet, loonpauze in 1968, loon wet-artikel 8, matigingsbeleid voor 1971) en die voortdurend het werk geversstandpunt als startpunt voor haar beleid koos. Bij het scheiden van de markt staan vakbeweging en re gering, plus de daarbij behorende coa litiepartijen, scherp tegenover elkaar". De heer Kloos vreesde dat na de jongste uitspraak van de PvdA niet met de confessionelen in zee te wil len een continuering van dit beleid voor de hand ligt. „Geen opwekkend vooruitzicht, maar er is nog slechts op twee manieren aan te ontkomen, na melijk als de PvdA alsnog overstag zou gaan of wanneer de confessioneel stemmende werknemers eindelijk de schellen van de ogen zouden vallen". Heilige koe Felle kritiek uitte de heer Kloos ook op dr. J. Zijlstra. de president van de Nederlandsche Bank, die van uit „een economische schijnwerkelijk heid zo prachtig weet te vertellen waar ons land nü behoefte aan heeft, namelijk geen loonexplosie op 1 juli. i Wanneer zegt hü eens in het open- baar dat de ondernemers hun heilige j koe (de investeringen) eens wat min- der vet moeten weiden, en de rege- ring de prijsopdrijvende belastingen eens wat minder uitbundig zou moe ten verhogen en daarvoor in de plaats I inkomstenbelastingcorrecties achter wege zou kunnen laten, of vermo gensheffingen e.d. zou kunnen invoe ren en hogere inkomens aan normen onderwerpen? Kloos Zodra de heer Zijlstra die stellin gen verkondigt, komt zijn litanie over de lonen en de inflatie in de juiste proporties en zullen wij zijn woorden wat meer gewicht toekennen". De oorzaak van de spanningen in 1970 schreef de heer Kloos voor een belangrijk deel toe aan de „investe ringsdrift van de ondernemers". „Als de lonen en de prijzen oplopen, schreeuwt iedereen moord en brand en terecht, maar waar blijven alle be tuttelende hoogleraren, monetaire- en planningsautoriteiten als de investe ringen de pan uitrijzen? Zolang in dit land de opvatting zich handhaaft dat je nooit genoeg kunt investeren zal de overspanning op de arbeidsmarkt aanhouden. De vakbe weging, die geen gehoor vindt als het om regulering van de investeringen en andere dan looninkomens gaat, is eigenlijk dwaas enige bereidheid tot matiging op te brengen als vervol gens de ondernemer in zijn ijver zijn pasgekochte machines in zijn pasge bouwde nieuwe afdeling bezet te krij gen, werknemers tot iedere prijs bij de ander wegkaapt. Als dit kabinet met de ondernemers liberalisme willen als het om investe ringen gaat. zullen ze liberalisme in de lonen op de koop toe moeten ne men". De loonpauze is volgens dc heer Kloos afgekondigd om de 400-gulden- ronde weer ongedaan te maken, maar „men heeft ons gedwongen in het tweede halfjaar terug te slaan en dat zullen we dan ook doen. Wjj roepen niemand op tot arbeidsonrust, maar als er ergens een vuurtje smeult, zul len wjj niet wachten tot anderen de vlammen doen oplaaien. Dat kunstje verstaan we zelf ook. Het kabinet, de regeringspartijen en de werkgevers hebben de vakbewe ging een brevet van onbekwaamheid uitgereikt, maar daarmee is het laat ste woord niet gesproken". MUSTIQUE Het Franse passagiersschip Antilles is gis teren op weg van Caracas (Ve nezuela) naar P'ort de France (Martinique)door onbekende oorzaak op een klip gelopen. Di rect na dit ongeluk raakte het Maak uw vingers schoon voor ge naar mijn smetten wijst. FRANKLIN Cr it a) „Ik hou mijn handschoenen aan; dan blijven dc toetsen schoon." Vandaag in ZO: Huib Goudriaan hoorde van mr. Van Riel: Sinds koning David is er echt niets veranderd. Ton Hulst: Ambon vroeg Drentse theoloog als docent. Jeanne de Vlieger: Leer leven met computer D.H. Grasman: Ontwikkeling van Azië, gigantische opdracht Dr. E. Diemer: Bij een bisschops benoeming Dr. C. Rijnsdorp: Twee verken nende romans Hans W. Ledeboer: Leen Mo lendijk eert leermeester Verheul Dialoog: Dienstplichtigen: zit niet te slapen Boekenhoek: o.a. Het laatste ge vecht en: Mijn kind is ziek.Wat nu? Mevrouw A.C. Muller-ldzerda: Als roosjes aan kale takken DE BILT Het weekeinde bblijft in vrij zachte lucht, met overdag zo'n 5 a 6 graden. Een zwak front kan morgen tijdelijk wat motregen brengen, maar geen neerslag van betekenis. De vorst- grens ligt van 'oost-Frankrijk naar Polen, en komt voorlopig niet dichterbij. Mogelijk dat na zondag de temperatuur iets lager zal blijven. DE BILT: droog en tamellijk zonnig weer. maar in de nacht en ochtend hier en daar mist. Zwakke tot matige wind uit zui delijke richtingen. Minimumtem peraturen van plus 3 graden in het westen tot min 2 graden plaatselijk in het oosten van het land. Vooruitzichten voor maandag: II] 3; min. maal tnt aantal uren zon: 0 tot 3; temp. van ongeveer normaal tot 4 graden boven normaal; max. teemp.: omstreeks normaal; kans op een droge periode van min stens 12 uur: 90 procent; kans op een geheel droog etmaal: 60 pro cent. Barometerstand: heden 10 uui 76.6 cm (1021 millibar) stijgend. Zon en maan 10 januari: zon op 8.45, onder 16.50; maan op 15.21, onder 8.30; 11 januari V.M. 11 januari: zon op 8.45, onder 16.51; maan op 16.34. onder 9 07; Volle Maan Hoog water Hoog water, 10 januari: Rotter dam le getij 3.35, 2e getij 16.00; Scheveningen 2.06-14.26; Vlissin- gen 0.51-13.14; Haringvlietdam a.d. zeezijde 2.31-14.55. Hoog water, 11 januari: Rotter dam le getij 4.22, 2e getij 16.50; Scheveningen 2.59-15.14; Vlissin- gen 1.38-13.59; Haringvlietdam a.d, zeezijde 3 22-15.39. 20.000 ton metende cruiseschip in brand. Alle passagiers en beman ningleden hebben het schip ver laten. Dank zij het uitstekende weer is niemand gewond ge wond geraakt. Het schip was in november opnieuw in de vaart gekomen na een omvang rijke opknapbeurt. Met ongeveer 650 meest Amerikaanse vakantiegangers koerste het schip het eilandje Musti que voorbij. De eilandbewoners zagen het passagiersschip val voor hun ogen verongelukken. Door de enorme schok werd de An tilles ter hoogte van ruim twee open gereten. Direct daarop brak brand uit in de machinekamer. Het vuur ver spreidde zich snel naar andere delen van het schip, ondanks verwoede po gingen van de'bemanning het vuur te blussen. Al vrij shel werd de. situatie kri tiek en gaf de gezagvoerder het bevel „in de boten". Deze operatie verliep bijzonder gediciplineerd zonder een spoor van paniek. In vrij korte tijd dobberden alle passagiers in de sloe pen rond. Alarm Op het uitgegeven S.O.S. werd groot alarm geslagen door de Ameri kaanse kustwacht. Drie vliegtuigen stegen op om eventueel assistentie te verlenen. Ook vele schepen, waar onder de Queen Elisabeth 2 en de Ca nadese L'Empress of Canada bei den cruise-schepen veranderden hun koers cn stoomden op naar dc Antilles. Het hoofdkantoor van de Parijse scheepvaartmaatschappij, de Compag- DE thesaurier-generaal van het mi nisterie van financiën, dr. W. Drees. heeft zün functie neergelegd. Zijn hoge post is vacant en kan door een ander worden ingenomen. Als ambtenaar heeft hü zich steed# afzijdig moeten houden van politie ke aktiviteiten. Dat was voor hem een moeilüke opgave. Niet altijd slaagde hü daar in, gezien enkele publicaties. Maar vandaag is dr. Drecs vrij man. kan hü zich in de politiek storten en zich inzetten als lüsttrekkcr van de nieuwe partü DS'70. isteren, zün laatste ambtelü'kc dag. trad hy reeds als politicus in het openbaar op. De ly'sttrekker, die overigens nog door de partü raad moet worden gekozen, lanceerde plotseling een felle aanval op de confessionele partüen. Het plofte er uit. Hü gaf duideRjk de indruk deze kritiek te lang te hebben moe ten verzwügen. Van de aantijgingen werd echter niet# bewezen. De kritiek kwam er op neer, dat de confessionele partüen altüd achter blüven. Dat zegt dan de man, die juist zijn nieuwe socialistische partü wilde vergelüken met de PvdA twintig jaar geleden. Het was een goedkope aanval van een IÜsttrekker met een naam van een welbekende en goede klank. Maar zelfs ly'stlrckkers. die geen Willem Drees heten, kunnen rich dergelijke kritiek niet veroorloven. TERWIJL KONING HOESSEIN zich in Engeland bevindt, is de strijd tus sen de Jordaanse strijdkrachten en dc Palestünse commando's opnieuw opgelaaid. Het gevaar dat een nieuwe burger oorlog uitbreekt lükt echter niet zo groot als in september. Toen bevon den dc regeringstroepen zich aan- vankelyk i n het nadeel. Na de korte Syrische tussenkomst hadden zü meer armslag, al kon be paald niet van een overmacht wor den gesproken. Koning Hoessein zag zich zelfs ge noodzaakt zich tc Cairo met Arafat, leider van Al Fatah, tc verzoenen. Sindsdien was duidelük, dat de com mando's zouden proberen het ver loren terrein terug te winnen, en dat het leger zün posities zou be vestigen. Onzekerheid bestaat over de huidige situatie. Mogelük hebben de com mando's hun strategische positie ten noorden van de hoofdstad Am man versterkt. Niet uitgesloten is. dat zy* versterking hebben gekre gen van eenheden die zich voorlopig uit Libanon hebben teruggetrokken. De militaire leiders kunnen van de af wezigheid van koning Hoessein ge bruik hebben gemaakt om dc com mando's terug tc dringen. Misschien hopen ze wel méér te bereiken dan vorig jaar, toen de strüd moest wor den onderbroken. De militaire leiders kunnen van dc af wezigheid van koning Hoessein ge bruik hebben gemaakt om de com mando's terug te dringen. Misschien hopen ze wel méér te bereiken dan vorig jaar, toen de strüd moest wor den onderbroken. Als dat zo is, houden zü onvoldoende rekening met dc andere Arabische landen. Tenzü zü ervan uitgaan, dat tussenkomst ook nu door Ame rika kan worden voorkomen. De huidige situatie verschilt even wel sterk met die van september, wel sterk met die van september: Egypte heeft zün militaire positie belangrijk versterkt, en de staats greep in Syrië heeft een eind ge maakt an de belangrijkste tegenstel lingen tussen dit land en Egypte. Eenheid van optreden ligt voor de hand en kan by een nieuw conflict een belangrüke factor zün. Het zou niet verstandig zün, dit bü de be oordeling van de jongste ontwikke lingen over het hoofd tc zien. VRIENDELIJK VERZOEK om niet zelf het abonnementsgeld te gireren maar de accept-girokaart af te wachten, en uitsluitend daar mee te betalen nie Generale Transatlantique, deelde later mee dat alle passagiers overge nomen zijn door de Renaissance van dezelfde rederij. Aan boord van het zwaar rokende schip bleven aanvankelijk behalve de kapitein ook enkele officieren alsme de de bijna volledige brandbestrij- dingsploeg. Ondanks de vele pogingen het vuur onder de knie te krijgen slaagde men er niet in de situatie te klaren. De toestand werd zo kritiek dat ook de laatste bemanningsleden van boord moesten gaan. Het schip zou van voor tot achter in brand staan. Behalve veel Amerikanen waren ook Venezolanen en Portoricanen on der de passagiers. De bemanning ongeveer 300 man bestaat in hoofd zaak uit Fransen. Enkele sleepboten, waaronder de Schelde van L Smit en Co, Rotterdam, zijn op v/eg naar de Antilles.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 1