schaak Als kale takken Dienstplichtigen zit niet te slapen dialoog Welk probleem staat voorop? ANDERS ZATERDAG 9 JANUARI 1971 Wij zagen een paar dagen voor Kerstmis het amandel- toompje Prunus triloba Plena' als liefelijke toets tussen de vele kerstbloeiers op de vei ling te Honselersdijk. Wat een weelde in deze tijd van 't jaar en speciaal nu vorst en sneeuw over het land zijn gegaan. Maar, één takje kostte de gros sier 1,65 en hij meende dat de Prunus de consument op meer dan 3,— per stuk zou komen te staan. Dus wél lente vreugde die slechts voor en kelen bereikbaar is. Deze speciaal voor deze tijd ge trokken takken, zijn afkomstig van het aardige amandelboompje, dat In menige tuin een ereplaats heeft hetzij als solitair op een gazon of aan de oever van een vijvertje. Een boompje overigens dat menigeen nog wel eens hoofdbrekens be zorgt. Om te beginnen zijn de 's win ters in bloei gebrachte takken kwe kersproducten. ZIJ hebbeh er veel kosten voor over om het publiek een vleugje lente te laten proeven als de natuur haar winterslaap Jjpudt Uiteraard zijn ze dèn ook économisch gezien meer winstge vend dan wanneer ze In de volle grond bloeien. Tenslotte is een Met enkele takken amandel bloesem lente rondom nieuwjaar. kweker geen filantroop maar een handelsman, zij het met de nodige liefhebberij. De ervaring heeft geleerd dat deze amandelbloesem van decem ber tot maart kan worden ver vroegd. In de praktijk begint men met forceren als de temperatuur buiten een week of drie onder de 5 gr. C. bleef. De knoppen kunnen zich dan In de kas in twee tot drie weken openen, naar gelang van de temperatuur van de omgeving. Om streeks half september worden de struiken op de kwekerij al gerooid en ingekuild omdat ze niet goed kluit houden. In de kas worden ze ook Ingegraven en voor de eerste trek verduisterd bij een tempera tuur van 27 gr. C.. (waarmede men de beste ervaringen heeft). Veel sproeien is nodig om ver drogen van knoppen en kluit te voorkomen. Deze situatie laat men niet langer dan twee weken duren en de temperatuur wordt nog tot 20 22 gr. C. verlaagd. Tenslotte wordt In de laatste week een tem peratuur van 15 gr. C. aange houden om de mooie roze kleur te bereiken. Een boompje kan maximaal vijf tien takken opleveren. Ze worden tot dicht op de stam afgesneden, waardoor een soort knotwilgje overblijft, dat vorstvrij bewaard wordt en in maart weer buiten wordt geplant. De liefhebber met deze Prunus triloba In de tuin klaagt wel dat ze niet wil bloeien. Dat kan de schuld van de vogels zijn, die zich aan de knoppen te goed doen. De kwe kers gooien er daarom in 't najaar buiten vaak netten overheen. Een tweede oorzaak van een slechte bloei kan een verkeerde behande ling zijn. Vlak na de bloei zullen de takken, net als de kweker doet, tot dicht boven de basis terugge snoeid moeten worden. Ze bloeit namelijk aan de takken die zich in Correspondentie en oplossingen am da hear H. J. J. Slavekoorde, Goudrelnetstraat 125, Oen Haag. Verbeteren Er zit altijd schijnbaar iets aan- moedigends In wanneer men wordt opgeroepen om de prestatle(s) van bekende spelers te verbeteren, en dan nog in die taak slaagt ook. -Hoe vaak hebben wij het niet ge zien. tijdens een tornooi, dat be- paalde toeschouwers zich lopen te verkneuteren als zij met ogen schijnlijk gemak „het probleem van de stelling" feilloos oplossen, ter wijl de arme meester of groot meester, die achter het bord vaak in uiterst beperkte bedenktijd peentjes zit te transpireren en er maar „niets" van terecht brengt de beste stuurlui die aan wal staan wel van toepassing. Men moet er zélf maar eens voorstaan! In deze rubriek krijgt U twee maal de kans de prestatie van an deren te verbeteren. Een van die twee Is oud-wereldkampioen Euwe, al moeten wij er wèl bijzeggen, dat de bewuste partij uit 1924 dateert! In de derde opgave (no. 3) Is alles als vanouds: gewoon matzet- ten. OPLOSSINGEN Ook hier la hal spreekwoord van 1" van oiib.ro. O. kusfcrliik eenvoudige oplossing komt tot stand door de activiteit van de PION (het eerste sleutelwoord): 1. c4 e5 2. c5 e4 3. c6 e3 4. c7 e2 5. Dc6 matl Zo simpel is het. (2) Probleem van Walnwrlght. Hier is de oplossing Iets minder qomakkelljk. maar als U het tweede aleutewoord (het PAARD) goed In gedachten hebt gehou den hebt U het stellig gevonden: 1. Pc4 Pxc5 2 PdS Kd5 3. Pe4 Ke5 4 Pf6 Kf5 5. Pg4 Kg5 6. Ph6 Kh4 7. Pf7 Kh4 8. Th6 (3) Probleem van Curnock. Hier komt dan het laatste sleutelwoord (de KO NING) aan de orde. De oplossing Is: 1. Kb2 s4 2. Kc3 a3 3. Kd4 s5 4. Ke5 e4 5. Kf6l g4 6. Kg7t KhS 7. Pg3 mat Ook dit is beslist niet moeilijk als U eenmaal de mogelijkheden van de stelling doorgrond Uil ■BH? ■AH AH 1 H&7 lik 3 2*4 III m ha AB HEB ..<t - f ■R 1 AH BAH i A JH* »AS3 HA 12 BAS' m w mm abcdefgh abcdefgb Wit aan zet gaf mat in vijf zetten. abcdefgh 1. Na 1. Dd2t gS 2 Dd5 De5f werd de partij remise. Had wit In de diagram stelling meer kunnen bereiken7 Correspondentie aan de heer A. J. Ivens, Frankenslag 69, Den Haag. Top trainen Het tweede internationale Sui- ker-damtornooi heeft gebracht wat men maar wensen kon: de sterkste spelers ter wereld, goede Inhoud rijke partijen, sensatie en spanning |ot het laatste moment. Sensatie leverden de nederlagen van wereldkampioen Andrelko op. Tegen zijn landgenoten Gantwarg jpn Koeperman beet hij in het zand terwijl hij tegen Baba Sy (bezig aan een goede come-back?) niet verdiend ontsnapte. Sensatie vormde ook het resul taat van Harm Wiersma. Tegen «lechts één overwinning stonden drie nederlagen. De jonge Fries is reëel genoeg om te stellen dat het .ditmaal niet helemaal lukte, hoewel uiteraard zijn studie mede bepa lend was voor de conditie. Frank Drost maakte een knap debuut. In dit milieu drie internatio nale meesters en één internatio nale grootmeester achter je te la ten, is niet mis. Ónze nationale crack Sijbrands heeft uitstekend gespeeld, evenals trouwens Gantwarg, met wie hij de eerste plaats deelde. Gantwarg. vorig jaar laatste, liet heel fraaie staaltjes zien. Drie Russen bij de eerste vier, het wil wel weer Iets zeggen. Dui delijk is dat onze top speciaal ge traind zal moeten worden, dat te vens verder gewerkt dient te wor den aan de opbouw van de inmid dels verbrede basis. (1) Zwart: 4. 7. 9, 11/14, 16/19, 22. 24. 25. 28 Wit: 21, 26, 27. 31. 33/39, 43/45. 49 38—32, 4—10 32x23. 18x38? a); 27x18. 13x22 b); 43x32, 16x38; 26—21. 17x26; 34—29. 24x33; 39x6. b) gelijk blijft 16x27 43x21 13x22 a) winst is 18x40 45x34 1G—15 de voorafgaande zomer vormden, 's Zomers steken we vooral de uit de grond komende opslag zo diep mogelijk weg. Bij vorst- en sneeuwvrij weer kan deze Prunus de gehele winter tot eind maart in de tuin geplant worden in goede, liefst kalkhou- dende grond op een zonnig plekje. A. C. MULLER-IDZERDA 27x18 16x27 31x22 12x23, waarna de dreiging 2329 niet meer is te pareren. (2) Zwart: 2/9, 11/17. 20. 25, 26 Wit: 24. 27/29, 32, 33, 36. 38/42, 44/46. 48/50. Analyse van de spelers: 1721, 41t—37; 4—10, 46—41; 11—17, 4843; 7—11, 36—31; 12—18. 28—23; 8—12, 41—36; 2—8, 40—35 of 25—30, 24—19; 13x24, 27—22; 17x19. 33—28; 24x22. 35x2; 6—811, 2x4; 18—23, 4x27; 23—28, 32x23; 21x41, 36x47; 26—48. Uit de halve finale landskam pioenschap: (3) Zwart: 11. 12. 13. 16. 17. 18. 19. 40 Wit: 10. 22. 26, 27, 28. 31. 32. 37. 48. 40—45 27—211. 16x36; 104. 18x38; 4x49 en het is uit. Op 45—50 komt 37—32. 50x22. 3227. Tevens dreigt 3731 K. Toet E. P. Bronetrlng Rinus speelt Toon Hermans Liedjes gecomponeerd door niemand minder dan Toon Her mans lijken zo op het eerste ge hoor niet geschikt voor muziek zonder woorden. Rinus van Galen echter haalde met het grootste gemak 28 Toon-successen uit die achtergrond, waarvoor ze door gaans gebruikt worden, vandaan, en zette ze in een sprankelende potpourrie op de plaat. Wijsjes die duidelijk maken dat Hermans ook als componist zijn sporen verdient. Een plaat om even lekker te ontspannen. Om met Hermans te spreken: „liedjes die mooier uitvallen dan ik heb bedoeld" Pianist van Galen op zijn best. (CBS S 53008 - Rinus speelt Toon). School-jazz CBS heeft onlangs twee platen uitgebracht, geproduceerd door Ruud Jacobs, de iets minder be kende broer van Plm. De platen zijn „Pim Jacobs schoolconcert" en „Don't disturb" van Wim Övergaauw (de laatste in een spe ciale f 15.90 aanbieding). Ruud bespeelt op beide platen de bas. Op de schoolconcertplaat laat Pim Jacobs, echtgenote van Europe's first lady of Jazz, Rita Reys, horen wat hij al twaalf jaar laat horen aan leerlingen van middelbare scholen. Heel duide lijk, heel informatief demonstreert hij, daarbij geassisteerd door broer Ruud, gitarist Wim Över gaauw en drummer Peter Ypma, de opbouw van de moderne jazz. Aan de keerzijde speelt het kwartet op gelukkig veel minder schoolse wijze een aantal beken de nummers, zoals Satin doll" van Duke Ellington, „If I were a bell" en van Pim Jacobs „Plus four". Als demonstratiemodel ge bruikt hij „Summertime" van Gershwin (Porgy and Bess). Vooral interessant om te pro beren mensen die nog steeds wantrouwend staan tegenover jazz tot beter inzicht te brengen. (CBS S 52815). Övergaauw „Don't Disturb" is van een an der soort jazz. Heel fijntjes, heel precies, met een geweldig gevoel voor verhoudingen en effecten speelt gitarist Wim Övergaauw samen met Ruud Jacobs. Rob Madna (orgel), Louis Debij (drums) en Wim Van der Beek (percussion) deze plaat vol. Een fijne opname, niet schokkend, goed voor de stille uurtjes. Wim Övergaauw slaagde er toch in te voorkomen dat zijn „Don't dis turb" een zoetsappige verzame ling muziek werd. En dat bewijst zijn vakmanschap op de gitaar. (CBS S 64105). „Elk mens heeft een slot op zijn hulsdeur. Daarom: onze landsgrenzen bewaken opdat onze duur gekochte vrijheid ons weer niet ontnomen wordt. Jong Nederland, let op uw zaak. Laat ons niet in handen van mensen vallen, daar getuigen de con centratiekampen van. Moeten we ons leger afschaffen?", vraagt de oud-militair Van D. TE N. „Zien alle christelijke moe ders die schreven in „Dialoog" hun zonen alleen als man wan neer ze hebben leren doden?", vraagt mevrouw Eiselin te Rijs wijk. „Bruut geweld schijnt de eigenschap te zijn om jezelf man te mogen noemen. Hoe zielig, want in het zwakste li chaam kan een geest wonen zo sterk en groot, dat hij de hoog ste militair in kracht overtreft. Wat doen deze moeders als dit soldatenspelletje plotseling wer kelijkheid werd en ze horen dat hun zoon voor het vaderland is gesneuveld?" „Een troost: een zoon sneu velt niet voor God maar voor een stelletje hoge machtswel lustelingen die niet zelf hun ge schillen uitknokken, maar daar voor uw zonen en alle zonen van andere moeders de dood in sturen. Als de oorlog voorbij is. moet het ook meteen uit zijn met de haat tegen de vijand, want handelsbelangen gaan voorl Gezien de behandeling van ons Nationaal Monument op de Dam vergeet ons volk ook zeer snel hoor". „Lees het boekje van ds. G. P. Klijn: „Nooit zong de merel zoals toen" om te weten hoe mensen in de oorlog lijden! Zo lang er moeders zijn die hun jongens pas kerels vinden als ze in militaire dienst zijn, zal de oorlog blijven bestaan." De Heer P. Schot in Nieuw Lekkerland vroeg een halve dag studieverlof omdat hij met zijn studie in het gedrang kwam door de vele avondoefeningen waarbij hij als chauffeur fun geerde. Hij had er als korporaal twee dagen per week een an dere functie bij, namelijk „lijn trekken", hoewel hij niet eens bij de verbindingstroepen zat. Het antwoord op zijn verzoek luidde: „In verband met tekort aan personeel niet mogelijk, of anderen worden overbelast." „Daarom dienstplichtigen, wanhoop niet, praat nooit over ledigheid, zinloosheid of verve ling want iedere man is op zijn post onmisbaar, anders loopt de zaak volledig in het hon derd," roept hij uit. Een kapitein die. zo meldt de Legerkoerier, in de avonduren slaagde voor het doctoraal exa men natuurkunde prikkelt onze lezer tot de volgende notities: „De kapitein had een mee gaande functie (nooit gek). Vooral de regelmatigheid van de functie en het feit dat routi ne er een grote rol in speelt, hebben het hem mogelijk ge maakt met succes te studeren. „Als ik vrije dagen nodig had, kreeg Ik ze ook", schrijft de kapitein. Het laatste studiejaar had hij 95 vrije dagen opge spaard waarvan hij er 80 had opgenomen „Eenmaal dreigde het kritiek te worden, maar ge lukkig, de kapitein vroeg en kreeg vijf maanden verlof bui ten bezwaar van 's Rijks schat kist.". „Als officier heb Je een ge- weldig voordeel. Als oudere trouwens ook. Je hebt door je leeftijd meer zelfdiscipline en als officier werk je systema tisch, je spoort de echt wezen lijke dingen op, je scheidt be langrijk van onbelangrijk", aldus de kapitein. „Let wel, burgers, dit kun je alleen als officier want die zijn zo bij. Je geniet van het stude ren. Het geeft je voldoening waar het leger die niet geeft want het is een gesloten sys teem waardoor je blik vernauwt. Het is goed dat je ogen open gaan". zegt de kapitein. „Dus," besluit de heer P. Schot: „goed begrepen, dienstplichtigen: ogen open, zit niet te slapen, anders vernauwt je blik!". Wat vindt u het voornaamste probleem dat in 1971 moet wor den aangepakt? De verhouding tot de ontwikkelingslanden, de woningnood, de milieu-veront reiniging, het bevolkingsover schot, de be- of ontwapening? Met z'n allen wat zuiniger aan doen, zodat de ketel van onze economie niet springt om met dr. Zijlstra te spreken? Wat meer medemenselijkheid en aandacht voor de ander? Uw ideeën en wensen, overpein zingen en betogen zijn weer welkom In „Dialoog." Na plaat- sina zenden wel u graag een pakie: Tip-parade. Dokter zegt 1 of 2, dan wel een verrassing naar keuze. Schrijf nu, van uit stel komt afstel! Igor von Percha 44 De kapitein draaide het hoofd van de chauffeur naar zich toe. Zi}i vingers gleden over zijn gezicht. Toen schoof hij zijn hand onder d kraag van diens jas en liet die daar een paar ogenblikken rusten. "Hij was een goede man; hij is dood.zei hij terwijl hij zij hand weer terugtrok en zijn stem dof klonk door een moeizaam onder drukte ontroering. Toen opende hij de deur, sprong de auto uit, zett de versnellingshendel in de vrijloop, zocht naast de. stoel van d chauffeur naar de slinger en liep naar voren. Nadat hij de moto aangeslingerd had, sjorde hij de chauffeur opzij en ging op dien plaats zitten. Terwijl hij dit alles deed bungelde zijn linkerarm sla langs zijn lichaam. Nu tilde hij hem moeizaam op, legde hem op h< stuur terwijl Vera hoorde hoe hij zijn adem van onderdrukte pijn sii send tussen zijn op elkaar geklemde kaken uitblies. Op de hoek van de straat waar ze afgeslagen waren viel een schot Een stem riep een luid bevel. "Het wordt tijd dat wij verdwijnen", zei de kapitein over zijl schouder heen. "Gaat u maar liever weer in dekking." Achter hen viel nog een schot. Met een scherpe, harde knal sloejr de kogel door de carrosserie van de auto. iï Met een schok zette de auto zich in beweging. "Het spijt mij dat ik u aan dit avontuur moet blootstellen", rit de kapitein door het lawaai van de motor heen naar achteren. wisten allemaal dat ze zouden losbarsten. We wisten echter niet ze dat zo spoedig zouden doén." "De Bolsjewisten?" riep Vera terug. De kapitein knikte. "Hun rode garde. Een deel daarvan hebbef wij ontwapend. Het andere deelu heeft het gezien. En dat is pa het begin." Hij keek over zijn schouder naar achteren en glimlach*! naar Vera. "Bang?" r< "Een beetje." "Als u het mij zou vragenOok ik had daarnet een week gevo# in mijn maag toen zij zo plotselipg om de auto heen stonden." Merkwaardig. Zijn bekentenis velde de muur van wantrouwen Vera tussen deze man en haar had opgebouwd vanaf het moment zij tegenover hem had gestaan in de spreekkamer van de politiej vangenis. Hoe verward ze zich nu ook voelde, hoe snel de gebeui nissen elkaar nu ook opvolgden, zodat ze nauwelijks helder kon denken - in plaats van wantrouwen koesterde zij nu bijna een soi van bewondering voor hem. Hij zag er uit als een operette-officie maar handelde als een man die gewend is aan het gevaar. Zijn k< bloedigheid en zijn tact gaven Vera ondanks het gevaar waar zij in bevonden voor de eerste keer sinds weken weer een gevoel vj veiligheid. De wind sneed koud door het gebroken glas in haar gezicht. Ze den door de verlaten straten, staken een brede laan over en bl< tenslotte in de schaduw van een paar breed uitgegroeide platanen bij een uitgestrekt park hoorden, staan. "Ik ben zo weer terug", zei de kapitein terwijl hij uitstapte.,/ bleef naast de auto staan en keek Vera glimlachend aan. "U zou weg kunnen lopen. Maar ik,weet niet of dat veel zin zou hebb< Waar zou u heen moeten?" Hij knikte naar haar en stak de straat over. Zijn lange, slanke stake verdween in een donkere poort aan de andere kant van straat. Vera wachtte. (WORDT VERVOI Hoe vaak loopt het niet anders dan men wil, de goede voornemens die men heeft ten spijt. Dat is natuurlijk niet alleen rond de jaarwisseling een toepasselijke uitdrukking, maar wordt bij het bridgen eveneens werke lijkheid. Immers, er kunnen zich altijd verras singen voordoen, waarop niet is gerekend. Ondanks een goede bieding kan de oogst tegenvallen, zoals In onderstaand spel waar in noord vier schoppen speelde. Overigens na een interessante bieding. Alle spelers mengden zich 'nl. 'm de bieding en dat is natuurlijk aantrekkelijker dan wanneer u en uw partner er een dialoog van maken. Zo'n algemene bieding heeft uiteindelijk zelfs een aantrekkelijke kant voor de speler die uiteindelijk het eindcontract biedt, hij weet In ieder geval iets van het spel van zijn tegenstanders. De kaarten waren overigens als volgt verdeeld: H 8 A B 8 O 3 AVB9532 10 3 V 10 7 5 3 O 98 7 52 10 B 9 6 2 D H96 O AH VB H 8 Oost en west waren tot vier harten ge komen, maar zuid herbood de schoppen van noord, zodat noord vier schoppen kreeg te spelen. Zo op het oog een redelijk contract, dat evenwel down kan worden gespeeld. In de praktijk ging het anders, daar oost met zijn singleton klaveren uitkwam voor de bo^r van west, die daarna de heer van zuid In casseerde. Vanaf dit moment was vier schoppen on- verliesbaar. Ruiten drie ging naar de boer, zuid haalde de troeven eruit, troefde de laat ste klaveren van noord af, en kwam drie keer Correspondentie aan de heer B. I. I Burg. Baumannlaan 163c, Rotterdam. ruiten terug. Nu verloor hij nog maar^ hartenslag, waardoor vier schoppen werdp realiseerd. Natuurlijk kan dit contract down als j met harten was begonnen, of wanneer f na klaveren tien goed had gespeeld.! harten-uitkomst worden meteen twee sis in die kleur behaald, waarna klaveren aai één getroefd voor de downslag zorgen. Na klaveren tien hetzelfde afspel. W slaat met de aas en laat oost introeven, na de hartenkleur wordt benut. West moeten beseffen dat hij zo moest spel dat snijden op de heer geen zin heeft. overtroeft immers In de derde klaver< behalve wanneer oost troef vrouw maar die kans Is natuurlijk klein. Achteraf dacht oost nog vier hart< kunnen maken op deze kaartverdeling. contract is echter meteen ten ondergang doemd, doordat zuid na twee schoppenslj aan slag komt met ruiten aas en daama heer de downslag Inleidt. West moet ii wel troeven, waarna troef heer hoog blij zuid. OPLOSSING VAN DE VORIGE PUZZEL Hor. 1. Neer. 5. frak, 9. korst, 14 odium. 16. tram, 18. gene. 19. passer, 21. Ares. 22. moe. 23. Em., 24. teer, 26. es. 27. lier. 29. leest. 31. kist. 32 nor. 34. kit, 35. slee. 37. manen, 39. gallon, 41. te, 42. aga. 43. ode, 45. aan. 46. sar, 47. na. 48. terras, 50. totem. 52. Plsa. S3. Ate, 55. sol. 56 pret. 57 Allda. 60, baan. 61. kn.. 62. Gera. 64. Ne. 65. ant. 66. taks. 68. nestel. 70. snel, 72. pels. 74. Nlobe. 75. Terek. 76. raad. 77. Amor. Vert. 1. noppen, 2. Edam, 3. els, 4. rust. 6. Rt.. 7. ara. 8. karet. 10. Og. 11. remise. 12. snoet. 13. teer, 15. meel. 17. mes. 20. reek. 25. reiger. 27 Llen. 28. Dona. 30. sta. 31. klont. 32. nega. 33. re. 35. sla. 36. ferm. 37. mand. 38 noest. 40! lastig. 41. tael, 44. dra. 46. stop. 48. tien. 49. aal. 51 os. 52. Prater. 54. eden. 56. panne. 57. anker, 58. aren, 59. teler. 60. bast. 61. kap. 63. Asia, 64. Nebo, 67. sla, 69. Tom, 71. Ie, 73. sa. INZENDINGEN Oplossingen, uitsluitend op brief kaart, worden voor donderdag aan ons bureau verwacht. In de linker bovenhoek vermelden: „PUZZEL OPLOSSING". Er zijn drie prijzen: een van f 10 en twee van f5. PUZZEL VAN DE WEEK KRUISWOORDPUZZEL Horizontaal: 1. metaalsoort. 5. hoogste punt, 7. hoekbalkon, 11. vre< munt, 12. bloeiwijze, 14. enkeschors, 16. koppelriem voor jagershoi 18. vaarwel, 20. opstandeling, 23. keurig, 24. voorzetsel, 25. opstootj« voertuig. 28. tam, 30. scheik. element, 31. houten klepper, 33. vernuf meisjesnaam, 36. platte steen, 38. hoofddeksel. 39 editie (afk.), 40. road (afk.), 42. krijgsmacht, 44. eerste boek van Mozes (afk.), 45. mu noot, 46. voorlichting, 48. mist, 50. ladng. 52. steen, 53. stengel, 54 boden som, 55. part, 57. schoenvorm, 59. natuurlijk waterbekken, voegwoord (Fr.), 62. erg, 63. sein. 66. chin, lengtemaat, 67. voormi (afk. Lat.), 68. uitgestotene. 69. ruiterfeest, 71. welaan. 73. kolfhame» melaatsheid. 76. tegenover (afk.), 78. aanw. voomaamw., /9. snijwarl 81. vernis, 82. koning van Basan. 83. schortje. 85. vlaskam, 87. Eng. 88. toespraak. 90. bede. 91. wereldtaal. 93. zeepost, 94. plaats in Ek 95. plaats in N.Br., 96. meisjesnaam. Verticaal: 1. aanlegplaats, 2. vreemde munt, 3. familielid, 4. rondho lust, 6. vrucht, 7. maanstand, 8. klasse (afk.), 9. telwoord, 10. oeverge 11. aardappel, 13. slede, 15. oude lengtemaat, 17. rang. 19. plant, 21, i stem, 22. lange nekharen van dieren, 25. knaagdier. 26. schrijfkostei vogel, 29. kolenemmer, 32. vogelelgenschap, 33. heester, 35. bid 37. een der jaargetijden, 39. Myth, figuur, 41. vuurpijl, 43. riviertje c grens van Drente en Overijsel, 45. zuidvrucht. 46. wiel, 47. duinvalle nestel. 50. duikereend, 51. kever, 53. reeks. 56. water in Utrecht slappe koffie, 58. bode aan een universiteit. 60. vordering, 62. balust 64. heks, 65. koninkrijk in de Himalaya, 67. bloem, 68. kruipend dief zwaardvis, 72. steekwapen, 74. boom, 77. deel van een fornuis, 79. v 80. teken, 82. vette vloeistof, 84. meisjesnaam, 85. muzieknoot, 86. (afk.), 87. streling, 89. afk. van Emeritus, 90. banknoot (afk.), 92. i zetsel, 93. titel (afk.).

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 14