EGYPTE: POLITIELEGER Commentaar Frankrijk wil op korte termijn waterstofbom (juta) Twee doelen bij explosie in Emmerik Klachten invaliden over uitkering Het Kwartet „Bescherming tegen Israël" Door troepen Grote Vier Franse minister niet welkom in Spanje VPR0-STUDI0 UITGEBRAND Honger bedreigt 150.000 mensen in Malakka HIT WIER 't Blijft zacht Disconto in Amerika omlaag Prof. Banning overleden Binnen vijf jaar bij de Megatonclub Reis Amateurvoetbal geheel afgelast a<w i\5d*v( I I ^1 Aanvullende hulp voor Pakistan Nieuwe Leidse Courant Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Vrijdag 8 januari 1971 51ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p.w. 1,41, p. m. ƒ6,05, p. kw. 18,10 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Jarring zou bij zijn gesprekken vandaag met de Israëlische leiders waarschijnlijk proberen een impasse over de procedure van de dinsdag hervatte vredesbesprekingen te doorbreken. Egyp te en Jordanië willen in New York praten, Israël geeft de voor keur aan een plaats dichterbij. r NEW YORK President Sadat van Egypte heeft geen be swaar dat buitenlandse waarnemers en militairen aan beide kanten van de Arabisch-Israëlische grenzen tegen schendingen waken. In een gesprek met een Ame rikaanse tv-verslagever zei hij de vorming van een leger van Amerika, Engeland, Frankrijk en Rusland te aanvaarden om de grenzen te beschermen. "Ik heb die meer nodig dan Israël, ge loof me", zei Sadat. PARIJS De Franse minister van buitenlandse zaken Maurice Schu mann heeft op verzoek van de Spaanse regering een bezoek aan Ma drid uitgesteld, aldus woordvoerders van de Franse regering. Minister Schumann heeft na het Baskenproces in Burgos verklaard, dat hij zijn bezoek aan Spanje zou afzeggen als de doodvonnissen tegen de zes Basken zouden worden vol trokken. I Deze uitlating is Schumann kwalijk genomen door de Spaanse regering die bovendien al eerder officieel had geprotesteerd tegen de vermeende l subjectieve verslaggeving van het proces^ van Burgos door de Franse pers, radio en televisie. {Van onze radio- en tv-redactie) 1 HILVERSUM In de nachtelijke uren beeft een flinke brand gewoed in een van de villa's van de VPRO aan de 's-Gravelandseweg, waarin de radiostudio is gevestigd. De studio brandde geheel uit. I De kostbare apparatuur, platen en i banden konden worden gered door l nog aanwezige medewerkers, maar groot deel van het archief van F het programma VPRO-Vrijdag is verloren gegaan. Men was nog bezig I met de voorbereiding van de uitzen- j ding voor vandaag, toen de brand uitbrak. (Amerika en Rusland hadden zich al bereid getoond aan de vorming van zo'n politieleger deel te nemen red.) Goed ingelichte Israëliërs verwach ten dat de vijandelijkheden met Egypte dit jaar zullen worden her vat, mogelijk zelfs nog voor de zomer. Zü sluiten gezien de grote toevoer van amfibie-materiaal een over steek van Egyptische troepen over het Suczkanaal niet uil. Maar ze ge loven eerder dat de Egyptenaren de uitputtingsoorlog zullen voortzetttcn met zware artilleriebeschietingen. Gevangene Zij menen dat Sadat, „die geen oor logshitser is", de gevangene zou kun nen worden van zijn eigen dreigende Heykal merkte op dat Egypte geen strijdkracht van driekwart miljoen man op de been heeft gebracht om die tot in het oneindige te laten wachten. Hij dacht dat de bemiddelingspo gingen van VN-afgevaardigde Jar ring geen vruchten zouden afwerpen en dat de Veiligheidsraad moet er kennen dat er geen andere oplossing is dan oorlog, „tenzij er ter ondersteu ning van Jarrings missie bepaalde interventies komen om de VN-resolu- tie tot uitvoering te brengen". Gesprek ANWAR SADAT verklaringen. Hij zou onder druk staan van militaire kringen. „Daar om kan Israël niet voorbijgaan aan Egyptische dreigementen", aldus de zegslieden. Heykal, hoofdredacteur van het Egyptische blad Al Achram, waar schuwde gisteren dat er maar een kleinigheid nodig is om de „geladen sfeer" aan de frontlinies tot uitbars ting te doen komen. „Wellicht is een interventie van de Grote Vier nodig om een nieuwe oorlog te voorkomen". SINGAPORE Naar schatting lo- )en meer dan 150.000 mensen in het ioor zware overstromingen getroffen tfalakka gevaar de hongerdood te terven. Van officiële zijde is meege deeld dat tenminste 60 mensen bij de amp om het leven zijn gekomen. Ge freesd wordt dat het werkelijke aan- al slachtoffers belangrijk hoger is. De hulpverlening komt slechts angzaam op gang. Momenteel is lechts één helikopter van de Britse narine beschikbaar. Veel gedachten zijn slechts hierom tolvrij, omdat het monsters zonder waarde zijn. ANONIEM «Als jij mijn rapport tekent, dan stoor ik je de komende weken niet meer, Ellen." Zon en maan 9 januari: zon op 8.46. onder 16.48; maan op 14.17, onder 7.39; 11 januari V.M. Hoog water Hoog water, 9 januari: Rotter dam le getij 2.45, 2e getij 15.06; Scheveningen 1.10-13.33; Vlissin- gen 12.26.--; Haringvlietdam ad zeezijde 1 34-14 01. DE BILT Ook in het ko mende etmaal lijkt het waar schijnlijk dat de zachte lucht zich boven ons land zal handhaven. De neerslagkansen zijn daarbij niet groot. De oceaanlucht is vooral in Noord-Europa ver naar het oos ten doorgestoten doordat oceaan storingen langs IJsland noord waarts trekken, terwijl zich bo ven Midden-Europa nog een hogedrukgebied handhaaft. Door deze luchtdrukverdeling is de grens tussen vorst en dooi tot stilstand gekomen en bevond zich vanmorgen boven Midden- Frankrijk, Noord-Duitsland en de Oostzee. Ten oosten van deze lijn bleef het volop winterweer met vooral ten noorden van de Alpen en m Oost-Europa nog strenge vorst. Vooruitzichten voor zondag: aantal uren zon: 0 tot 3; min. temp. 0 tot 5 graden boven nor maal; max. temp.: van ongeveer normaal tot 4 graden boven nor maal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 procent; kans op een geheel droog etmaal: 60 procent. Barometerstand: heden 10 uur 76,2 cm (10.15 millibar) dalend. EMMERIK Twee mensen wer den gedood, twee zwaar gewond en twee worden nog vermist na een ont ploffing gisteravond in een Neder landse fabriek in de Duitse grens plaats Emmerik. De explosie in de peroxydefabriek van Noury en Van der Lande (Akzo- concern) richtte tot in dc verre om trek grote ravage aan. Een fabrieks hal stortte half in. In Emmerik zelf sloegen brokstuk ken ijzer door daken en plafonds. Auto's op een nabijgelegen parkeer plaats werden opgepakt en op elkaar gesmeten. Ook in Nederlandse plaatsen rond Emmerik werd schade aangericht. In 's-Heerenberg sneuvelde een grote ruit van het gemeentehuis. De directie schat de schade op en kele rriiljoenen guldens. In de Oxydo- fabriek werken veel arbeiders uit de Gelderse Achterhoek. o WASHINGTON Tien van de twaalf banken in de Verenigde Sta ten, die aangesloten zijn bij de Fede ral Reserve Board, hebben met in gang van vandaag het bankdisconto verlaagd van 5tot 5 procent. De verlaging is het gevolg van een steeds verder gaande daling van de rentetarieven voor leningen op korte termijn. Een beeld van de ravage in de fabriek van Noury en Van der Lande in Emmerik, Duitsland. Dl JON Een zware explosie, die zich donderdag heeft voorgedaan in een gebouw van drie verdiepingen in de Oostfranse stad Dijon, heeft vol gens een voorlopige balans drie doden geëist. Zes mensen raakten gewond. Vier dagen geleden zijn bij een dergelijk ongeluk 14 mensen om het leven gekomen. De explosie, waarvan de oorzaak nog niet bekend is, richtte grote schade aan. Jarring is in Israël aangekomen, waar hij vandaag zou praten met premier Meir en minister Eban. Kort voor zijn aankomst gisteren heeft Israël Egypte beschuldigd van schen dingen van het bestand (dat 5 febru ari afloopt). Twee gevechtsbommenwerpers zou den verkenningsvluchten boven Isra ëlische stellingen langs het Suezka- naal hebben gemaakt en in de Sinai- woestijn zouden 69 Bedoeïenen zijn ge arresteerd, die voor de Egyptische in- lichtingendienst werkten. Waarnemers herinneren aan de Is raëlische handelwijze tijdens de eer- ste ronde van de indirecte vredesbe- j sprekingen. Toen trok het land zich terug uit protest tegen Egyptische schendingen van het bestand. En nu, aan de vooravond van Jarrings be zoek, werd Egypte hiervan opnieuw beschuldigd. DRIEBERGEN Gisteren is in zijn woning te Driebergen overleden prof. dr. W. Banning. Hij is 82 jaar geworden. Prof. Banning heeft een leidende rol gespeeld in het kerkelijke en poli tieke leven direct na de oorlog. Met Gravemeyer en Kraemer vormde hij het befaamde drietal, dat zich in zette voor de vernieuwing van de Nederlandse Hervormde Kerk. Hij was een van de oprichters van de Partij van de Arbeid. Zie verder pagina 2. •jpr Bij dooi is het levensgevaarlijk om op het ijs te gaan. Hier demonstreert een jongen, hoe gevaarlijk het wel is, je in de buurt van een wak te begeven. PARIJS Frankrijk heeft ge kozen voor een snelle ontwikke ling van het defensiesysteem, gebaseerd op de waterstofbom. Dit betekent dat Frankrijk bin nen vijf jaar over waterstof bommen kan beschikken die operationeel zijn. President Pompidou heeft besloten af te zien van de bestudering en ont wikkeling van raketten met verschei dene koppen, zoals men in de Ver enigde Staten kent. Met de uitvoering van een dergelijk projekt zouden pas begin 1980 resultaten kunnen worden geboekt. Daarom heeft men besloten zich te concentreren op de ontwikkeling van de enkelvoudige waterstofbom. Frankrijk heeft reeds verscheidene proeven met waterstofbommen geno men, maar beschikt nog niet over een operationele bom. De Franse atoomstrijdkracht be staat op het ogenblik uit Mirage IV bommenwerpers, die met behulp van tankvliegtuigen atoombommen met een kracht van 300 tot 500 kiloton op 2000 en 2500 kilometer buiten Frank rijk kunnen vervoeren. De kracht van de waterstofbom zal in de mega- tonnen lopen (een megaton staat ge lijk aan een miljoen kilo TNT). Tegen 1975 zullen de onderzeeboten, die onder wat^r raketten kunnen af vuren, operationeel zijn. Ook wordt gewerkt aan de installatie van een netwerk ondergrondse silo's voor ra ketten met een middelbare reik wijdte. Beperken Volgens zegslieden is het besluit van Pompidou om de waterstofbom enkelvoudig te houden voornamelijk uit budgetaire overwegingen geno men. Zonder de verdedigingskracht van het land aan te tasten, wil hij de uitgaven voor defensie tot een mini mum beperken. Pompidou zou voorts van mening zijn. dat Frankrijk niet langer kan wachten met zich aan te sluiten bij de zogenaamde Megatonclub. Rede nen hiervoor zouden zijn de voortzet ting van de bewapeningswedloop tus- j sen dc VS en Rusland, de voortdu rende spanning in het Nabije Oosten en het uitblijven van kansen op grootscheepse ontwapening in de we reld. DE REIS VAN VN-bemiddelaar Jarring naar Israël onderstreept het ernstige karakter van de situa tie in het Nabye Oosten. Hervat ting van onderhandelingen te New York blykt niet voldoende te zyn om de bestaande dreiging weg te nemen. Beide partyen blyven by hun eigen uitleg van de uit 1967 daterende resolutie van de Veiligheidsraad. En als zU voor 5 februari niet tot het begin van een vergplyk komen, houdt het stilzwijgende bestand op te bestaan. Hervatting van de vyandelykheden langs het Suezkanaal kan tot een oorlog op grote schaal leiden. De stemming in Egypte lykt opnieuw oorlogszuchtig. Men gelooft niet. dat Israël de bezette gebieden wil ontruimen. De verleiding om met geweld terug te nemen, wat na een vernederende oorlog moest worden afgestaan, wordt groter. Deze ontwikkeling is ook gevolg van de enorme militaire vorderingen, die Egypte sinds het ingaan van het bestand in augustus, heeft ge maakt. Nog sterker dan voorheen eist Kaïro uitvoering van het eerste punt van de resolutie van de Vei ligheidsraad, voordat het over de rest van de inhoud wil praten. Dat betekent onvoorwaardelijke terug tocht van de IsraëïTsche troepen. Israël volhardt echter by zyn opvat ting, dat de resolutie als een geheel moet worden gezien en uitgevoerd. Met andere woorden: eerst moet over het geheel overeenstemming bestaan, voordat met terugtrekken wordt begonnen. Deze twee standpunten lyken niet met elkaar te verzoenen, als Israël niet en gebaar in de richting van Egypte doet. Mogelijk wil Jarring van de Israëlische uitnodiging gebruikmaken om de regering van mevrouw Meir te be wegen, zo'n eerste stap te doen. Een aan minister Dajan toegeschre ven plan om de oostelijke oever van het Suezkanaal te ontruimen zou de impasse kunnen doorbreken. Zover is het echter nog niet. Men houdt in Israël zelfs rekening met de mogelijkheid, dat deze zomer een nieuwe krachtmeting onver mijdelijk wordt. Van beide kanten zegt men, niet te gen een confrontatie op te zien. Ver klaringen als deze kunnen onder deel zijn van een zenuwenoorlog. In 1967 is echter gebleken, hoe ge vaarlijk een dergelijk strijdmiddel kan zijn. DEN HAAG De KNVB heeft vanmorgen alle amateur-voetbal voor dit weekeinde afgelast. Zowel voor wat het zaterdag- als het zondag voetbal betreft. Hoewel de dooi ste vig doorzet, zit de hal nog zo stevig in de grond, dat zelfs ht doorgaan van het betaalde voetbal twijfelach tig is. DEN HAAG Ongeveer 113.000 invaliden krijgen gemiddeld -12 gul den per week minder uitgekeerd dan zij die na 1 juli 1967 invalide werden. De laatsten vallen onder de Wet op de arbeidsongeschiktheid en krijgen ISTANBOEL Drie Turkse mi- j litaire vliegtuigen van het type F-104 o zijn gisteren in de buurt van Soma, j een uitkering°op basis van het laatste honderd kilometer ten noorden van I verdiende gemiddelde loon (mini- Izmir neergestort, nadat ze met el- 1 mumbasis 195,30 gulden per week) kaar in botsing waren gekomen. De j piloten zijn óm het leven gekomen. Wie voor 1 juli 1967 invalide werd. De oorzaak van het ongeluk is niet I krijgt een uitkering op basis van bekend. I 195,30 per week. Dat is 80 procent Ilk geef op als nieuwe abonnee: Naam: I Adres: I J Plaats: II betaling per kwartaal Dmoand. Mijn noam is: Stuur mij als t« mop postpapier. moet u óók doen vul de bon maar in.' Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant - antwoordnummer 267, Leiden van het minimumloon van een onge schoold arbeider. Dit blijkt uit een toelichting op een rapport over grootte en inkomsten van de groep oud-IWI-trekkers (oud- Interimwet-Invaliditeitstrekkers). Hei rapport is aan minister Roolvink aan geboden om pressie te kunnen uit oefenen bij de begrotingsbehandeling van sociale zaken in de Kamer vol gende week. De minister heeft voorgesteld per 1 juli van dit jaar de uitkering mot maximaal 600 gulden per jaar te ver hogen, afhankelijk van het loon dat thans zou zijn verdiend. De Algemene Nederlandse Invaliden Bond, die het rapport heeft uitgebracht, wil dut dit bedrag alsnog wordt verhoogd. DEN HAAG e Het Nederlandsche Roode Kruis heeft gisteren een kwart miljoen gulden overgemaakt aan de Liga van rodekruisverenigingen in Genève voor verdere hulp in de we- deropbouwfase na de ramp, die Pa kistan in november getroffen heeft. Ook heeft het Roode Kruis Pakis tan een zending medicamenten ter waarde van 50.000, geschonken door Organon International, ter beschik king gesteld. Op giro 777 is op dit moment ƒ6.4 miljoen gulden voor hulp aan Pakis tan binnengekomen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 1