Nu rente tot postspaarbank Amerikaanse grondtroepen nog deze zomer naar huis Neckermann agressief op Nederlandse reizenmarkt Psychologen zijn tegen een groter Schiphol Mogelijk alternatief voor Maasvlakte Democratisering van de KRO VIETNAMISERING ZET SNEL DOOR Na successen in Duitsland Sluiting van Limburgse mijnen Vervuiling van Noordzee valt mee Agent bekent diefstal van auto Politie doet inval in sexboetiek DONWJTOAG 7 JANUARI 1971 Bedragen van 1000,- of meer kunnen worden gestort op postgiro nr. 200 000 van de Rijkspostspaarbank Amsterdam, Voor 8% rekeningen geldt een opzeggingstermijn van 48 maanden. Het is echter ook mogelijk geld op te onder vermelding „8% nieuwe rekening". nemen zonder voorafgaande opzegging. Formulieren en afrekening worden u toegezonden. Volledige inlichtingen aan alle postkantoren. PARIJS De Amerikaanse grondstrijdkrachten zullen deze zomer hun gevechtsstaat in Vietnam beëindigen. De Zuidvietna- mese gevechtstroepen zullen dan deze taak overnemen. De lucht- operaties en logistieke hulp aan Zuidvietnamezen zullen nog door Amerikanen worden uitgevoerd. Winterse romantiek in de bergen; de snelweg tussen Bazel en Bern bij het vallen van de avond. Als een zilveren lint slingert de door autolichten beschenen weg zich door het besneeuwde landschap. Dit heeft de Amerikaanse mi nister van defensie, Meivin Laird, gisteren op een perscon ferentie in Parijs meegedeeld. Laird maakte op weg naar Sai gon in de Franse hoofdstad een tussenlanding voor overleg met de Amerikaanse delegatieleider bij het vredesoverleg. Laird zei voorts dat ook de Ameri kaanse artillerie in Zuid-Vietnam ac tief zal blijven voor zover bet „veilig heidstaken" betreft. De Amerikaanse troepensterkte in Vietnam zal 1 mei zijn geslonken van 549500 man (grond-, lucht- en zee- strijdkrachten), de sterkte toen Nixon in januari 1969 aan de macht kwam, tot 284.000 man. Veiligheid Verdere troepenvermindering is door de Amerikaanse president in het vooruitzicht gesteld voorzover dit niet de veiligheid van de dan nog achter te blijven militairen in gevaar brengt. Laird zei dat men ver voor lag op alle fasen van het Vietnamiserings- proces. Dit proces, dat voorziet in een opbouw van de Zuidvietnamese strijdkrachten, is niet bedoeld om in de plaats te komen voor vredesonder handelingen, aldus de minister. Hij voegde eraan toe dat, mocht het vredesgesprek mislukken, de Vietna- misering en in het bijzonder de mili taire aspecten daarvan kan dienen als vervangingsmiddel, dat Amerika in de gelegenheid stelt zich toch terug te trekken. Uit Saigon wordt van welingelichte zijde vernomen dat het Amerikaanse opperbevel ten minste een brigade van de 1ste divisie luchtcavaleric heeft aangewezen om in maart uit Vietnam te worden geëvacueerd. Deze divisie bestaat uit drie brigades van ~\E KOMST van Neckermann J op de Nederlandse toeris- tnmarkt is door de reisbureaus de touroperators, niet met reugde begroet. Waar de Duit- irs zich op een markt werpen aat dat met grondige voorbe- iidingen. Ze nemen weinig ri- co en investeren niet dan na itensief marketingonderzoek. at is gedaan in Duitsland, toen en in 1963 op deze sterk uit leidende toeristenmarkt ging metreren. Tot dan was de internationale toe- denmarkt grotendeels in handen n een aantal touroperators, waar- n Touropa en Scharnow wel de bc- ndste zijn en die ook het grootste uitse marktaandeel voor hun rekc- 'g namen. Door de komst van Neckermann bben de grote reisorganisaties de ppen bij elkaar gestoken en zijn uwe bindingen aangegaan, tot fu- s toe, zoal<> het geval is geweest Touropa en Scharnow. Sedert de riteiten van Neckermann und isen. de dochter van het verzend is, brengen jaar op jaar de toeris- belangrijke bedragen in het laat- Voor 1970 heeft Neckermann een 'ktaandeel van 29 pet. veroverd in vliegtoerisme en verdiende NUR, gebruikelijke afkorting van deze alleen al 5.5 miljoen DM. -fe Reclame de Nederlandse markt is een Rssieve aanval gedaan. Een recla- ^ampagne die al maanden geleden segonnen; een reiboek voor 1971, dat thans aan het publiek wordt aan geboden, gedrukt in een oplage van 1,5 miljoen, dat zeker een totale waarde vertegenwoordigt van 650.000 gulden. Wie zo'n verkooppolitiek voert, moet een enorme omzet be reiken wil hij uitkomen. De marges op de reizen zijn bijzon der klein, waardoor de aanbiedingen bepaald concurrerend zijn. Het oog merk van de Neckermann-organisatie in Nederland is een omzet van 25.000 vliegtoeristen, waarmee ze ongeveer 5 pet. van het marktaandeel zullen be halen. De aspiraties gaan verder. Al voor 1972 mikt men op een omzet van 75.000 vakantiegangers en dat bete kent een marktaandeel van ongeveer 12 pet. aannemende dat de groei in het vliegtoerisme zich ongestoord kan voortzetten. Als Neckermann Vliegreizen, de naam van de Nederlandse dochter, het commercieel haalt, is dat te dan ken aan het feit dat het Nederlandse toeristische aandeel als het ware aan de Duitse markt hangt. Men is toch bezig met het vastleggen van de ho tels en het contracteren van de char termaatschappijen en die kosten ko men in feite uit de grote (Duitse) pot, de zgn. overhead-kos.ten zijn dus la ger, waardoor de prijzen ook lager kunnen liggen. De reclamegelden die uitgetrokken worden, liggen in Duits land stukken hoger dan in Nederland. Ten slotte is er de kwaliteitsbewuste- Duitser die kritisch staat tegenover de aanbiedingen van de touroperator en die waar voor zijn geld wil hebben. Of het nu dure of goedkope reizen zijn, het produkt moet daaraan evenredig zijn. Een andere oorzaak dat Necker mann goedkoop kan leveren ls het feit dat hij in Nederland zonder hulp van een wederverkopersapparaat werkt. Dat betekent de verkoop zelf in handen houden, wat kosten met zich brengt, maar het betekent ook het uitsparen van 10 pet. commissie die de reisbureaus voor hun diensten incasseren. Vandaar dat men in de reisbureauwereld allesbehalve geluk kig is met deze prijsbreker in de markt. Eigen kantoren zijn nu geves tigd in Amsterdam, Den Haag en Rotterdam en andere plaatsen zullen spoedig volgen. Concurrent Neckermann und Reisen zal echter rekening moeten houden ,met een HEERLEN Het sluiten van de I mijn Oranje-Nassau II in Schaesberg omstreeks het midden van dit jaar I betekent het wegvallen van 1200 ..ge wone" arbeidsplaatsen en 450 ar beidsplaatsen bij de centrale dien sten, zo heeft de mijnindustrieraad woensdag meegedeeld. De sluiting van de mijn Emma- I Hendrik zal zoals reeds eerder is aangekondigd in de tweede helft 1 van 1973 plaatsvinden. Hierop volgen de Oranje-Nassau-mijnen en de Lau- ra in de jaren 1967-1975. Men streeft een flexibel program ma na zoveel mogelijk afgestemd op de hcrplaatsingimogelijkheden van de afvloeiende werknemer*. elk 6000 man. Zij verplaatst zich met helicopters. Deze divisie is thans nog de laatste Amerikaanse divisie op volle sterkte in het derde militaire district, dat de elf provincies die om Saigon liggen omvat. Het terugtrekken van deze di visie wordt gezien als een bewijs dat Amerika ernst maakt met het terug trekken van zijn gevechtstroepen uit Vietnam. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De vervuiling van de Noordzee valt best mee, zei minis ter Lardinois gisteren in de Eerste Kamer. Maar hij maakte wel een uit zondering voor de monding van de Rijn en de Maas in de Noordzee. Dit ongerief voor de Nederlandse kust betekent volgens de minister geen schade voor de visserij. Wel vond hij het nodig dat een onderzoek wordt ingesteld naar een mogelijke vergiftiging van het Noordzeewater. Minister Lardinois gaf toe dat het probleem van de vervuiling van Eems en Dollard door de nog aan te leggen smeerpijp uit oost-Groningen van groot belang kan zijn voor de visserij. De kans is echter niet uitgesloten dat de aardappelmeelfabrikage een scho ne of bijna schone industrie wordt. Het doel van de regering is zuive ring aan de bron bij de vervuiler. Over de proeven die zijn genomen, liet de minister zich optimistisch uit. Hij achtte het niet onmogelijk dat het projekt van de smeerpijp als gevolg van deze proeven gewijzigd zou kun nen worden. AMSTERDAM Over de uitbrei ding van Luchthaven Schiphol met een vijfde start- en landingsbaan kan nu nog niet worden beslist. Dit is de mening van het hoofdbestuur van het Nederlands Instituut van Psychologen. Men vreest bij nog meer geluidshin der gevaar voor de geestelijke volks gezondheid. Het bestuur baseert dit standpunt op het ontbréken van objectieve nor men voor het vaststellen van toelaat baarheid van geluidshinder, die nu al onaanvaarbaar wordt genoemd. Dit staat in een brief aan de raden van de gemeenten Amsterdam, Amstelveen, Aalsmeer, Haarlemmermeer en Haar lem. Amstelveen houdt vast aan zijn plannen om de laatste nog onbebouw de luchtcorridor tussen Uithoorn en zuidelijk Amstelveen vol te bouwen. Dit blijkt uit een door B. en W. van Amstelveen uitgebrachte nota „ge luidshinder door vliegtuigen". Afgeraden Op het ogenblik telt Amstelveen 70.000 inwoners. Voor de uitbreiding tot 100.000 wil het de corridor tussen Uithoorn en Amstelveen-zuid volbou wen, hetgeen door de directie van Schiphol dringend wordt afgeraden in verband met een mogelijke uitbrei ding van de luchthaven. „Schiphol moet niet worden uitge breid, maar Amstelveen wel", aldus B. en W. In de aan de raad voorge stelde motie wordt onder meer ge steld dat in verband met de nood zakelijke ontwikkeling van het lucht verkeer spoedig de beslissing over een tweede nationale luchthaven moet worden genomen en de aanleg ervan ter hand moet worden genomen. AMSTERDAM De 25-jarige Am sterdamse politieagent H. S. heeft be kend een auto te hebben gestolen. De diefstal kwam aan het licht toen de marechaussee aan de grenspost Vaals bij wijze van steekproef een auto aanhield, waarvan het chassis nummer niet bleek te kloppen met dat op het kentekenbewijs. De eige naar mocht doorrijden op voorwaarde dat hij zich zou melden bij de Am sterdamse recherche. De auto was af komstig van een garage in Amster dam-Centrum. De garage had de auto geko.cht van H. S. die hem op 29 oktober had gestolen uit een garage in west, waar hij 's avonds een 'bijbaantje had. Te voren had de agent de nummerplaten en het kentekenbewijs vervalst. spoedig snel opkomende concurrent. De man die NUR heeft grootgemaakt is een paar jaar geleden uit de zaak gestapt en deze dr. Herbert Haum is verbintenissen aangegaan met het warenhuisconcern Kaufhof AG. Onder de naam International Tou rist Services Landereisedienste GmbH KG gaan straks opereren twee reisorganisaties, nl. de Kaufhof Rei sen en de Hertie Reisen, dochteron dernemingen van twee grootwinkel bedrijven die in West-Duitsland sa men over meer dan 200 zaken be schikken. Zie hier het grote gevaar voor de hele reiswereld, als het publiek zich ook voor haar vakantiebesteding gaat toevertrouwen aan het grootwinkel bedrijf. De vraag is interessant of NUR en Neckermann Vliegreizen aanstonds niet wederverkopers zullen gaan in schakelen. Tot nu toe zijn de verhou dingen met de Nederlandse reiswe reld niet al te best. De onderhande lingen tussen Neckermann en de Al gemene Nederlandse Vereniging heb ben nog niet tot een resultaat ge leid. Neckermann is nog geen lid van de club, maar wordt waarschijnlijk vandaag of morgen toch toegelaten. Door instroming van buitenlandse concurrentie en door de steeds ster ker wordende vraag naar kwaliteits- produkten zal de concentratieten dens in de reisbureauwereld en onder de touroperators steeds groter wor den, totdat er straks nog maar een paar grote overblijven, die elkaar in een felle strijd naar het leven zullen slaan, dan wel in onderlinge afspraak hun markten verdelen. Afgezien van deze ontwikkeling heeft Neckermann de wind in de zei len ook op de Amerikaanse markt. Met de grootste Britse touroperator Clarkson heeft men Amerika voor de Europese toerist willen openbreken. Clarkson heeft zich evenwel in de mentaliteit „van de Engelse toerist vergist Toen de Britse regering de 50-barrière ophief iedere toerist moecht immers maar £50 op vakan tie meenemen hebben de Engelsen hun terrein niet verlegd, maar zijn langer van huis gebleven in de favo riete vakantieoorden aan de Middel landse Zeekusten. Geen Amerika dus en dat heeft Clarkson doen besluiten zich uit de Amerikaanse markt terug te trekken en die over te laten aan de partner op die markt: Neckermann und Reisen. BK.P.OROS Verbruik aardgas in België veel hoger C BRUSSEL Het verbruik van Ne derlands aardgas in België is veel ho ger dan was voorzien. De Belgische gezinnen hebben vorig jaar 1,2 mil jard kubieke meter verbruikt. Dit is meer dan de helft van het in het contract genoemde cijfer van 2 mil jard in 1975. De Belgische industrie nam een half miljard meer af dan was voorzien. Met behulp van een geïmpro viseerd vlot, gemaakt van plan ken en ijzeren vaten, brengen redders een oud echtpaar in Koeala Loempoer in veiligheid. De Maleisische hoofdstad wordt geteisterd door hevige overstro mingen die aan dertig mensen het leven hebben gekost. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM In de gemeente lijke commissie van advies voor het havenbedrijf is officieus een planne tje gelanceerd om een deel van de Maasvlakte te bestemmen voor olie opslag. Deze gedachte is het gevolg van een toezegging van havenwethouder drs. H. Viersen in de openbare com missievergadering havenbedrijf. De vraag was om eens aan alternatieven te denken voor het geval Hoogovens niet op de Maasvlakte zouden kunnen komen. Volgende week worden de bespre kingen tussen B. en W. en Hoogovens geopend over de voorwaarden van vestiging. Al bij de begrotingsbehan delingen stelde de havenwethouder dat voor het college nog altijd ver huur van Maasvlakteterrein voor een hoogovenbedrijf het uitgangspunt is. Het voor de hand liggende idee om een deel van de Maasvlakte te be stemmen voor olie-opslag, waar de oliemaatschappijen zonder twijfel veel belangstelling voor zullen hebben, zou er niet toe hoeven leiden, dat de Hoogovenvestiging op de Maasvlakte hiordoor opgegeven moet worden Achter deze gedachte doemt nuie- I lijk nog een ander alternatief op dat I wellicht ook voor Hoogovens aan- I vaardbaar zou zijn. Door terrein voor tankparken op het eerste deel van I de Maasvlakte beschikbaar te stellen zou het overblijvende deel niet groot genoeg meer zijn voor een staal bedrijf. In dat geval zou Maasvlakte II, met behulp van de overheid, een Hoogovenbedrijf kunnen herbebrgen. In de commissie voor het haven- i bedrijf is aan de plannen geen enkele officiële status verleend, maar nie- j mand zou bezwaar hebben gemaakt dat de wethouder voor'de hoven zich, zowel bij oliemaatschappijen als bij de regering, eens zou gaan oriënteren. ZANDVOORT De Zandvoortse politie heeft gisteren bij de enige «exboetiek in Zandvoort ongeveer ze- (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM Het intern beraad over democratisering van dc KRO als stichting en bedrijf is gisteren in Utrecht voortgezet met een derde dis cussiedag voor het gehele personeel. Na afloop werd een voorstel aangeno men dat aan het bestuur zal worden voorgelegd. Om het personeel zoveel mogelijk vrijheid van bespreking te kunnen was voorzitter mr. H. W. van Doom niet aanwezig en onthielden de pro grammaleiders (adjunct-directeuren) zich van stemming. Het voorstel houdt in de verkiezing van een nieuw bestuur, waardoor de structuur van de KRO (een stichting, geen vereniging) verandert, alsmede maatregelen tot inspraak van perso neel zowel als leden. Het nieuwe bestuur zou voor ten minste een derde deel moeten bestaan uit personeelsleden en/of uit door het personeel gekozen vertegenwoordigrs en eveneens voor tenminste een derd del uit vertegenwoordigers van le den en groeperingen die zich met de KRO verbonden weten. Deze twee delen van het bestuur zouden het laatste part moeten kiezen uit des kundigen op financieel, sociaal en communicatie-gebied. Het voorstel zegt voorts dat de groepsraad het initiatief moet nemen tot instelling van een structuurcom missie, die een en ander nader zal adviseren. Het bestuur in nieuwe sa menstelling zal de democratisering binnen de kro gestalte moeten geven en dient daarbij gebruik te maken van een onder het personeel te hou den gerichte enquête over medezeg genschap. Vooruitlopend op deze direct te organiseren enquê- tering zal elke KRO-medewerker ge legenheid dienen te worden gegeven tot inspraak in zijn eigen werksitua tie. Het voorstel werd aanvaard met 141 tegen 10 bij 7 blanco stemmen. ventig tijdschriften in beslag geno- men. Dit gebeurde in opdracht van de officier van justitie te Haarlem. Tus sen deze lektuur bevonden zich het novembernummer van Candy, het blad Chick van half december en an- dere bladen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 9