wurger „X" geeft toe: Ada gedood uit angst ONDERNEMINGSRAAD SOORT VAKBOND Het Kwartet Tweede aanslag werd Meer COIQIQCntddr verkoper noodlottig raketten Taakverdeling langs Suezkanaal Geen moeilijkheden meer aan de Belgische grens inti-lawaai Prof. Albeda ziet gevaar Debray persman van Allende Chelsea won politie T I I I 1 ier officieren vrijgesproken Hartpatiënten dreigen met bezetting kliniek (RITA) Dooi blijft aanhouden leidse Goniant Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Donderdag 7 januari 1971 51ste jaargang vooraanstaande prol. christelijke dagbladen - iei oofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p.w. 1,41, p. m. 6,05, p. kw. 18,10 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur De Rotterdamse politie heeft geen enkel aanknopingspunt dat „mijnheer X" iets te maken heeft gehad met de moord op de taxi-chauffeur Kappie Dijksman. (Van een onzer verslaggevers) DELFT De wurger is ontmaskerd. De man die in Delft vooral in de nieuwbouwwijken Voorbof en Buitenhof bijna twee maanden lang onrust en paniek zaaide als de geheimzinnige mijnheer X, blijkt dezelfde te zijn die maandag een flatwoning aan de Debussystraat binnendrong en daar de 21-jarige werkster mevrouw Van Staaijeren bedreigde. De 25-jarige verkoper J. C. K., die dinsdagmiddag door de politie gearresteerd werd in verband met de aanranding van maandag, be kende gistermiddag, dat hij op 24 november de 22-jarige pas ge- rouwde mevrouw Ada Lansbergen-Hölscher heeft gedood en dat hij daarna de vele brieven heeft gestuurd en telefoongesprekken heeft gevoerd voornamelijk om f 20.000 „smartegeld" in handen te krijgen. hand uit en verwondde zich aan het wapen. Een wondje tussen haar wijs- en middelvinger, bij de sectie aan getroffen, is hiervan de stille getuige. Signalement Hierop werd Ki bang dat Ada Lans bergen zijn signalement aan de po litie zou doorgeven. Hij kwam op het idee. haar dronken te voeren. Hij drong haar een aantal glazen jenever op uit een fles, die hij uit de kast haalde. In Ada's bloed werd. zoals bekend, bij de sectie minstens 6 promille aangetroffen. Ada raakte in een roes en ging op bed liggen. In latere telefoongesprekken spreekt de lugubere mijnheer X van een coma. Terwijl Ada op bed lag, heeft hij JERUZALEM Mosje Dayan, de Israëlische minister van defensie, heeft gisteren in het parlement Egyp te ervan beschuldigd opnieuw raket installaties naar de bestaodszone langs het Suezkanaal te hebben over gebracht. Egypte zou volgens zegslieden be schikken over russische Loena-grond- doelraketten, die een dpelbereik heb ben van ongeveer 150 kilometer. Sinds de afkondiging van het bestand in augustus vorig jaar heeft Egypte vijftig nieuwe raketinstallaties aan gelegd, aldus Dayan. woont schuin tegenover het hui» van zijn slachtoffer. Vanuit zijn raam moet hij met een verrekijker Of levensgewoonten van het jonge «'Upaar hebben gadeslagen. De man getrouwd en heeft een kind. Aangifte I Bi; de bekentenis, die hij afleg- Hena langdurige verhoren, is ook m motief van zijn daad duidelijk Rworden. De man zei dat in oktober B hem ingebroken was en dat hier- 330 was ontvreemd. Hiervan ëeft hij inderdaad aangifte gedaan, anwege deze diefstal zou de man aar mogelijkheden zijn gaan zoeken veer aan geld te komen. De politie zei gisteravond dat al weemaal eerder door de man geld gestolen uit woningen waar de be- voners niet aanwezig waren. K. gaf bij zijn bekentenis in het cort weer hoe hij in het huis van et echtpaar Lansbergen is binnen- ekomen. Hij belde aan en vertelde da Lansbergen, die opendeed, dat ij de tv-aansluiting kwam contro- ren. Ada liet hem binnen. K. bekeek het •snoer en vervolgens vroeg hij om eld. Ada, bang geworden, gaf hem 25. maar de man was hiermee niet evreden. Hij trok een mes en be- reigde haar. Ada stak afwerend een BRUSSEL De moeilijkheden aan e Nederlands-Belgische grens beho- ;n nu zo goed als tot het verleden. >e problemen aan de grens waren et indirect gevolg van de invoering an de BTW in België. De Belgische exporteurs moesten iscale zegels plakken, waarmee ze en uitvoer-belasting moesten vol- oen. Deze zegels waren echter be- erkt voorradig. De overheid heeft inmiddels be- aald, dat men ook genoegen neemt iet een verklaring dat de verschul- igde belasting binnen acht dagen vordt betaald. Overigens is momenteel het totale ffect van de BTW-invoering op de elgische consumentenprijzen moei- jk te beoordelen. Het publiek rea- eert tamelijk gelaten op de hogere •rijzen. Na de bekentenis in de moord- zaak-Ada Lansbergen werd gisteravond in Delft een pers conferentie gehouden. Van links naar rechts officier van justitie mr. Wessel, commissaris Bakker en hoofdinspecteur Van der Ven. haar gewurgd, toch benauwd dat zij hem later zou herkennen. Het gehele drama moet zich heb ben afgespeeld tussen 's morgens 8 en 10 uur. Bij zijn binnenkomen in de flat om ongeveer 8 uur moet de ■man Ada een lijst met handtekenin gen hebben getoond van mensen bij wie hij al de tv-aansluiting zou heb ben gecontroleerd. Dit om vertrou wen te wekken. De lijst moet hij zelf gemaakt hebben. SANTIAGO De Franse schrijver Regis Debray, die vorige maand door de Boliviaanse regering vrijgelaten werd, gaat werken bij het persbureau van president Allende van Chili. LONDEN Bekerhouder Chelsea heeft in een beslissingswedstrijd in de derde ronde van het tornooi om de football association cup met 20 ge wonnen van Crystal Palace. De eerste wedstrijd tussen beide clubs eindigde in 22. Chelsea speelt nu in de vol gende ronde tegen Manchester City. Eveneens in de derde ronde heeft Waterford met 50 gewonnen van Reading. Waterford komt nu uit te gen Oxford United of Burnley. HET LIJKT GOED nieuws, dat de Amerikaanse grondstrijdkrachten deze zomer hun gevechtsactiviteiten in Vietnam zullen beëindigen. Btf nader inzien blykt echter aan de oorlogvoering zelf niets te verande ren. Zuidvietnamesc gcvcchlstroepen zul len het werk doen. De Amerikanen nemen de zeer belangrijke logistieke verzorging voor hun rekening. Ook zetten zij hun luchtopcratica voort. Zü moeten de Zuidvietnamese strijdkrachten dekking geven. Intussen zal bij het aanbreken van de zomer nog niet de helft zyn terug getrokken van de Amerikaanse troe pen, die met een sterkte van bijna 550.000 man in Vietnam waren, toen Nixon president werd. Er komt slechts een andere taakverde ling, waarbij de verantwoordelijk heid weer bjj Saigon komt te be rusten. Een gevolg is, dat meer Vietnamezen en minder Amerikanen zullen sneu velen. Voor de politieke ontwikke ling in Amerika is dat gunstig. Nixon heeft dan ook steeds gestreefd naar een situatie, waarin de Ameri kaanse betrokkenheid niet langer emotioneel zou worden ervaren. Blijft de vraag of de Zuidvietnamezen, die voorheen verstek lieten gaan als ze op zichzelf waren aangewezen, tegen hun nieuwe taak opgewassen zjjn. Als een vredesregeling uitblijft en de terugtocht van Amerikaanse troepen traag verloopt, zal de strijd in ge heel Indochina opleven. In Cambodja en Laos staan de zaken er al slecht voor. Militaire kringen te Saigon zijn zeer bezorgd. Nu reeds zeggen zij. dat vietnamisc- ring van de strijd alleen mogeljjk is. als in Cambodja een stabiel bewind wordt gehandhaafd. En zo blykt, dat niet te Washington, maar in Indochina zal worden uit gemaakt, wat mogelijk is. Tenzij president Nixon werkelijk de gehele verantwoordelijkheid op Sai gon laat drukken. Pas dan kan men daar voor rede vatbaar worden. (Zie verder pag. 11). Feestelijke gekleurde dikke kaars (middel lijn 5 cm) voor wie een nieuwe abonnee op geeft. Met kandelaar van sierlijk smeed werk. Brandt minstens 40 uur. Ook leuk om cadeau te geven. Ik geef op als nieuwe abonnee: MAASTRICHT Het gemeente- estuur van Maastricht overweegt en zogenaamde anti-lawaaipolitie in et leven te roepen. Vorig jaar werd eeds overgegaan tot aanstelling van e reinigingspolitie. Sinds enige tijd worden in Maast richt metingen verricht van stof, waveldioxyde, lood. fluor, stikstof nzovoort. De bedoeling van dit on- erzoek is inricht te krijgen in de orzaken van luchtverontreiniging en et leggen van een wetenschappelijke asis voor de bestrijding ervan. 1 adres: woonpl._ betaling per L. kwartaal maand Mijn naam is: adres: woonpl: Stuur mij de dikke kaars met kandelaar als tegenprestatie J Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant antwoordnummer 267, Leiden (Van onze soc.-econ. redactie) ROTTERDAM Bij de ar beidsonrust in 1970 is gebleken dat de ondernemingsraden een steeds grotere rol gaan spelen in arbeidsconflicten en aan die ont wikkeling zitten enkele niet on bedenkelijke kanten, zo schrijft prof. dr. W. Albeda, hoogleraar aan de Economische Hogeschool te Rotterdam, in het jongste nummer van Economische Sta tistische Berichten. Hij illus treert dat met een aantal voor beelden: De onrust bij Wilton Fijenoord manifesteerde zich het eerst in de ondernemingsraad met een verwijt aan de direktie dat ar tikel 9 van de cao is overtreden, waarin is vastgelegd dat de OR moet worden gehoord over de mate waarin en de voorwaarden waarop „vreemd" personeel wordt aangetrokken. Het was de OR, die de onrust „oppakte" en niet de vakbeweging; Het daarop volgende overleg binnen de Raad van overleg in de metaalindustrie leidde tot een principe-akkoord, dat evenwel door de OR werd afgewezen; Ook bij het realiseren van de 400 gulden-uitkering speelden de ondernemingsraden een actieve rol: óf zij namen zelf initiatief óf zij werden gevraagd de kwes tie per bedrijf aan de orde te stellen; Bij de arbeidsconflicten in 1969 (Werkspoor, Verblifa) speelden de ondernemingsraden eveneens een belangrijke rol. Ook toen bleek, dat het initiatief in eerste in stantie niet van de vakbeweging uitging. CONCURRENTIE Prof. Albeda stelt dat de onderne- mingsraad (orgaan van overleg en advies en geen onderhandelingsor- gaan) hiermee op het terrein van de vakvereniging komt: „De OR (waar- J in behalve vakbondsleden ook onge- organiseerden zit.ing kunnen hebben) onderhandelt, roept op tot staking, sluit akkoorden, alsof hij een vak bond was. Zolang dat gebeurt op initiatief I van de vakverenigingen is er niets aan de hand, maar als het omge keerde gebe> rt dan kan gemakkelijk concurrentie gaan ontstaan tussen OR en vakvereniging. En als de vak vereniging niet actief genoeg is op het niveau van de individuele onder neming; dan kan de OR een soort alternatieve vakbond worden, waar door de vakverenigingen wel in ernstige moeilijkheden moeten ko men". Naar de mening van prof. Albeda kan de traditionele distantie van de Nederlandse vakverenigingen tegen over de individuele ondernemingen in een tijd van onrust („zoals de ja ren '70 wel zullen gaan worden") grote kansen geven aan zulke alter natieve vakverenigingen en zijn het niet de ondernemingsraden, dan wel licht daartoe op te richten actiecomi- té's. BEDRIJVENWERk „In de maatschappelijke verhou dingen, waaronder wij leven, past nu eenmaal de onderneming die gecon fronteerd wordt met een oppositie. Het is de rol van de vakbeweging hierin te voorzien en indien zij ver stek laat gaan wordt op andere wijze in deze behoefte voorzien In de strokarton en in de stakingen op werven en in havens is dat zeer duidelijk het geval geweest. Het lijkt mij, dat zowel de werkgevers als vakbondsleiders hun lessen hieruit zullen trekken", zo schrijft prof. Al beda, die concludeert dat er naast de ondernemingsraad plaats is voor het bedrijvenwerk van de vakver eniging. aTtet - Het R'dam. W.de Wilhiir.25 Tal.115588lel«x2U31 Kintorin te 's-ünvinhage, Leldan in Dordrecht Kwestie My Lai j WASHINGTON Het Amerikaan- j se leger heeft woensdag de aanklach ten tegen vier officieren inzake de kwestie My Lai ingetrokken wegens gebrek aan bewijs. De officieren zou- I den geprobeerd hebben de massa- moord op Zuidv.etnamezen in de I doofpot te stoppen. BREDA De Nederlandse weegt „harde acties", zoals het bezetten van de nu leegstaande hartkliniek van de rijksuniversi- Het bezit van kennis heeft, twee voordelen; men oordeelt minder en men oordeelt beter. DE MONCR1F „Hij wilde per se een kaaraje op eten." Zon en maan 8 januari: zon op 8.46, onder 16.47; maan op 13.27. onder 6.32; 11 januari V.M. Hoog water Hoog water, 8 januari: Rotter dam le getij 1.44. 2e getij 1404; Scheveningen 0.04-12.35; Vlissin- gen 11.28-23.58; Haringvlietdam a.d. zeezijde 0.29-12.59. mmt 'x'-WW DE BILT Veel bewolking met plaatselijk regen. Matige tot krachtige wind uit zuid tot zuid west. Minimum temperatuur om streeks plus 1 graad, maximum temperatuur morgen ongeveer plus 5 graden. DE BILT In de afgelopen nacht b.eidde een depressie op de oceaan zijn invloed in versneld tempo over Schotland uit. Bo ven West-Frankrijk aanwezige lucht kon door de toenemende zuidwestelijke wind toen ook tot ons land doordringen. De dooigrens reikte vanmorgen reeds tot aan de lijn Leeuwarden Maastricht en zal verder naar het noordoosten opdringen. Onder invloed van het lang zaam afnemende hogedrukgebied boven het continent zal de vorst zich aanvankelijk boven-oostr en midden-Europa en het Alpen gebied nog kunnen handhaven. Een oceaanfront dat zich morgen dicht bij ons land zal ophouden, doet de neerslag bij ons weer wat toenemen. Vooruitzichten voor zaterdag: aantal uren zon; 0 tot 3; min. temp.: omstreeks normaal; max. temp.: van ongeveer normaal tot 4 graden onder normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 procent; kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. Barometerstand: heden 10 uur 76.4 cm. (1018 millibar) stijgend. teit te Utrecht, als haar ver zoek weer hartoperaties in deze kliniek uit te voeren niet wordt ingewilligd. Dit verklaarde gis teren de heer H. S. Fievet uit Breda, voorzitter van de Hartpa tiëntenvereniging. Reeds in mei vorig jaar heeft dc vereniging gereageerd op het in die maand aan prof. dr. Wiebcrdink op gelegde operatieverbod. Op dit tele gram, gericht aan de minister Rool- vink van sociale zaken en volksge zondheid. werd nimmer antwoord ontvangen. De harlpatiëten drongen erop aan in deze kliniek die tot een van de modernste van Europa behoort in elk geval hartoperaties te laten ver richten, omdat daar buiten prof. Wieberdink chirurgen aanwezig zijn. Expressebrief Behalve een telegram aan het cu ratorium van de rijksuniversiteit te Utrecht, dat gistermiddag werd ver zonden, heeft de vereniging zich gis teravond nog per expressbrief tot mi nister Roolvink gericht en haar ver ontrusting uitgesproken over het feit dat sinds negen maanden geen ope raties zijn uitgevoerd. Deze week nog zal de vereniging een brief schrijven aan alle Tweede- Kamerleden, waarin wordt aange drongen op een onderzoek naar het sterftecijfer in alle Nederlandse hart- centra. Het niet verrichten van ope raties te Utrecht heeft velen onnodig het leven gekost, zo stelt de vereni ging. Indien het parlement geen aan-» dacht aan hun zaak besteed, zijn hart- patiëten die wachten op een operatie makr niet aan de beurt komen, van plan de Utrechtse kliniek te bezetten. De heer Fievet zei. dat dc Neder landse Hartpatiëntcnvereniging nog andere acties in petto heeft. Hij wilde zich nog niet uitlaten over de aard van deze acties, waarmee men de aandacht wil vestigen op de sluiting van de kliniek te Utrecht en „het naar willekeur spelen met levens van vele hartpatiënten".

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 1