Verdeeld advies over hoger minimumloon Mendoza: Aanslag op paus was symbolisch afzz&~- j Oorlogszuchtige rede van Sadat „EGYPTE GEREED" Uit de Haagse hof geplukt Personeel inkrimpen bij staatsmijnen Werkgevers: in twee fasen optrekken werknemersf 10 al per 1 januari Maan- voertuig weer actief Zoon treinrover gelukt veron Openlijke steun voor prof. dr. Wieberdink Belgische kabouters contra Progil Gasunie verwacht omzetstijging van 30 procent Zestien Tsjechen niet terug Bekentenis dood van Laporte Panam ontslaat 3000 man Overleden aan teveel drank Het Kwartet) 7 DINSDAG 5 JANUARI 1971 BOCHUM Het Russische maan- voertuig Loenochod I is gisteren op nieuw „ontwaakt" na de twee weken durende maannacht. Volgens het ob servatorium in Bochum gaat de 'maanauto een van de moeilijkste on- I derzoekingen tegemoet. Het voertuig bevindt zich in een j met rotsen bezaaide krater. Aan de technische hulpmiddelen van de Loe- nochod I en aan de bemanning van j het station op aarde zullen hoge eisen i worden gesteld om het voertuig uit j de krater te krijgen. Verhorst en Bijlard gaan samenwerken BEVERWIJK De machine- en spparatenfabriek Verhorst in Bever wijk en de constructiewerkplaats Bij lard in Hilversum gaan fuseren. De personeelsbezetting zal op korte ter mijn worden uitgebreid. Bij Verhorst zijn 80 man in dienst en bij Bijlard 40 Van onze soc.-econ. redactie DEN HAAG De Stichting van de Arbeid heeft de regering gisteren een verdeeld advies uit gebracht over de wijze waarop de door de regering voorgestelde tussentijdse aanpassing van het minimumloon per 1 juli zou moeten geschieden. MELBOURNE De tienjarige Ni cholas Biggs, zoon van de voortvluch tige Britse treinrover Ronald Biggs, is vandaag bij een auto-ongeluk in Kil syth ten oosten van Melbourne (Australië) om het leven gekomen. Biggs echtgenote, Charmaine en hun driejarige zoontje Farley raakten gewond. De gewonden worden in een ziekenhuis onder de naam Brent be handeld. maar de politie identificeer de hen als leden van het gezin-Biggs. Biggs ontvluchtte in 1965 uit de ge vangenis in Londen, na vijftien maanden van zijn straf van 30 jaar te hebben uitgezeten. Nog het afgelopen weekeinde toonde de Britse televisie Biggs onder verschillende vermom mingen in de hoop dat tips tot zijn aanhouding leiden. Een fraaie klassieke reddingoperatie bij Ringkoebing, Jutland, Denemarken, waarbij een van de opvarenden van de Harlingse treiler Cornelis in veiligheid wordt gebrachtnadat een tros verward was geraakt in de schroef. UTRECHT Curatoren van de rijksuniversiteit in Utrecht hebben maandagavond een verklaring uitge geven naar aanleiding van de berieh- over prof. dr. J. Wieberdink, de oogleraar in de hart- en vaatchirur- ie, die het middelpunt vormt van conflict over de doelmatigheid de kliniek voor hart- en vaatchi- urgie van het Academisch Zieken- uis in Utrecht. Curatoren leggen er de nadruk op lat zij overleg hebben gepleegd met de minister van onderwijs en weten schappen en dat zij geen mededelin- [en kunnen doen over het rapport 'an de door hen ingestelde advies- ommissie-Donner. dat is doorge- tuurd naar de minister. Dit betekent, dat curatoren ook niet unnen reageren op de vele vragen lie hen bereiken over de juistheid an de inmiddels gepubliceerde maar Jiet door hen bekendgemaakte hoofd- ijnen van het rapport Zij betreuren f t dat dit rapport door orof. Wieber- ik in de publiciteit is gebracht. Inmiddels hebben enige collega's en edewerkers van de hoogleraar tenlijk zijn zijde gekozen Drie Doraanstaande hartchirurgen, die oor de commissie-Donner waren ge loord, hebben geprotesteerd tegen de egatieve manier waarop de com- issie haar opmerkingen over prof. ieberdink heeft uitgelegd. Zoals we gisteren berichtten heeft fof. Wieberdink meegedeeld, dat de •mmissie-Donner tot de conclusie is (komen dat hij moet worden ontsla - (n op grond van „onverenigbaarheid m karakters". De hoogleraar teken- t daarbij aan, dat daardoor de toch al geringe behandelingsmogelijkheden voor hartpatiënten nog verder zouden afnemen. Hij heeft de afgelopen driekwart jaar geen operaties kunnen uitvoeren in zijn moderne kliniek en dat terwijl de wachtlijsten voor hartoperaties groeien. Ook zou volgens hem niets zijn gebleken van een grotere sterfte in zijn kliniek dan elders. BRUSSEL Antwerpse kabouters hebben gedemonstreerd tegen de voorgenomen vestiging van het Fran se zwavelkoolstofbedrijf Progil bij Antwerpen Op het voetstuk van een bevrij dingsmonument plaatsten ze een guil lotine met als opschrift „Sterf stil door ProgH" Vervolgens trokken ze naar het beeld van de Antwerpse .Xange Wapper", welke kwelgeest zt een gasmasker voorbonder De werkgevers- en werknemersverte genwoordigers in de Stichting advise ren de regering unaniem het huidige minimumloon van 157.50 per week met 'rond 10 gulden te verhogen. De vakbeweging evenwel wil deze ver hoging reeds volledig op 1 januari jl. gerealiseerd zien, terwijl de werkge vers een verhoging in twee fasen bepleiten, namelijk van 4 procent op 1 januari en 2 procent op 1 april. De werknemers voeren als argu mentatie aan dat de stijging van de regelingslonen sedert mei 1970, de verwerking der ƒ400 in de cao's en de noodzakelijke structurele aanpas sing van het minimumloon de voorge stelde verhoging van 10 per 1 ja nuari wettigen. De werkgevers daarentegen menen dat de verwerking van de ƒ400 het eerste halfjaar gedifferentieerd zal geschieden, terwijl de verhoging van de cao-lonen op grond van de rege ringsmaatregel eveneens in fasen zal verlopen. Daar komt nog bij, dat op grond van de wet het minimumloon eerst kan worden verhoogd op grond van de werkelijke ontwikkeling in de periode van mei 1970 tot mei 1971, terwijl door al te vroegtijdige aan passing bovendien de structurele ver hoging van de Aow/Aww zal worden aangetast. Verwacht wordt, dat minister Rool- vink (sociale zaken), die thans met vakantie is, volgende week een be slissing zal nemen over de manier waarop de verhoging met 10 zal worden gerealiseerd. GRONINGEN De afzet van aardgas uit de Groningse gasvelden zal in 1971 met ruim dertig procent toenemen, zo verwacht de hoofddirec teur van de nv Nederlandse Gasunie, dr. C. Krijgsman. Hij "schatte maan dag in zijn nieuwjaarsrede de totale afzet 1971 op 41 miljard m3, 25 miljard op de binnenlandse markt, 16 miljard voor export. In 1970 was de afzet ruim 31 mil jard, 20 miljard voor Nederlands ge bruik en 11 in het buitenland. De om zet op de binnenlandse markt steeg in het afgelopen jaar met 40 procent. In geld uitgedrukt was de omzet van de gasunie in 1970: ƒ1,5 miljard. Het exploitatieresultaat was rond de 90 miljoen. AMSTERDAM Zestien leden van een uit 68 personen bestaand reisge zelschap uit Tsjecho-Slowakije zijn niet naar hun land teruggekeerd. Drie hebben besloten in Nederland te blijven, twaalf gaven de voorkeur aan Frankrijk en één is doorgereisd naar Wenen. Oorspronkelijk hadden 166 Tsjecho- Slowaken voor de reis geboekt maar er mochten slechts 68 mensen in het vliegtuig stappen. Later zijn nog zes passagiers uit he* vliegtuig gehaald. DEN HAAG e=» De invoering van de BTW in België leidt tot aanzien lijke vertragingen voor het vracht verkeer bij de Nederlands-Belgische grens. Oorzaak van de stagnatie zijn echter ook nieuwe douaneformulieren. Die zijn wel eenvoudiger dan de oude, maar men moet er kennelijk nog aan wennen. Over een maand worden vrijwel alle grensformaliteiten afgeschaft. KAÏRO President Sadat van Egypte is aan zijn toernee door het land begonnen „om de bevolking voor te bereiden op oorlog". Op een massabijeen komst in Tanta zei hij dat Egyp te in militair, economisch en po litiek opzicht krachtig is gewor den en dat een heftige strijd met Israël voor de deur staat. „Er komt geen compromis en wij zullen geen stukje land afstaan", zei de president in zijn krijgshaftige re de, die werd beantwoord met een ge scandeerd „wij zullen strijden, wij zullen strijden" van de menigte. De volgende oorlog, voorspelde Sa dat, zal niet beperkt blijven tot de frontlinie. Zij zal zich uitstrekken tot onze boerderijen, onze fabrieken, tot in de steden en in de straten". Dit ontlokte de menigte het enthou siaste geroep: „Wij zijn allen uw sol daten, Sadat, wij zijn allen uw solda ten voor de bevrijding". Afwijzing De Duitse filmster Curd Jürgens en zijn vrouw Simone hebben bij hun winterverblijf in Gstaad in het Bemer Oberland een nieuwe sport ontdekt. We zien hen hier in een sneeuwauto een passend speel goedje in het vakantie-oord voor meer-draagkrachtigen. Zijn eigen verklaring, zei de presi dent, kan worden gezien als een alge hele afwijzing van een onlangs door de Amerikaanse minister Rogers ge dane oproep tot de twee partijen in het Nabije Oosten, concessies te doen in het belang van de vrede. Sadat erkende dat Russische mili tairen Egyptische soldaten opleiden Hij wordt ervan beschuldigd een moordaanslag te hebben ge pleegd op paus Paulus VI bq zqn aankomst in Manilla op 27 november, onderdeel van een bezoek aan Azië. De schilder zei twee keer de punt van zqn mes op de keel van de paus te hebben gezet, maar dat hq hem niet echt heeft willen vermoorden. De Boliviaan heeft verklaard on schuldig te zijn er. z'n advocaat heeft al eerder gezegd, dat de verdediging zou worden gevoerd op grond van krankzinnigheid. De rechter heeft echter gisteren verklaard dat Mendo za wel berecht kan worden. MANILLA De Boliviaanse schilder Benjamin Mendoza Y Amor heeft maandag gezegd de paus slechts symbolisch te hebben willen vermoorden. De 35-jarige schilder werd in de rechtbank door journalisten geïnterviewd, terwijl hij op de heervatting van zijn rechtzaak wachtte. De kunstschilder zei tegen de jour nalisten, dat hij de 73-jarige paus op het vliegveld van Manilla tegemoet ging met een groot, gegraveerd mes in de hand. „Ik denk dat ik schreeuwde, weg met het bijgeloof of zoiets". Leugens Een paar stukken uit het verwarde interview: Vraag: Kwam u dicht bij de paus? Antwoord: Ja ik heb hem in zijn ogen gekeken, ze hadden voor tachtig procent leugens en misschjen twintig procent vriendelijkheid in zich. Vraag: Hoe ver weg stond u? Antwoord: Vlakbij. Vraag: Hebt u hem aangeraakt? Antwoord: Ja, ik geloof dat hij wel een paar krabben, schrammen kreeg, heel zacht.... Ik was nogal zwak, in ieder geval. Vraag: Krabben van u? Antwoord: Ja, eh van het mes, ja erg zacht. Vraag: Waar? Antwoord: Ik geloof in zijn hals. Vraag: Hebt u hem gesneden, was er bloed? Antwoord: Nee, nee, nee. Vraag: Welk deel van het mes raakte hem? Antwoord: De punt. Demonstratie Gevraagd naar het doel van zijn aanslag, weidde Mendoza lang uit j met antwoorden, die vaak onsamen- j hangend waren. Hij probeerde duide lijk te maken dat de aanslag op de paus een demonstratie was teneinde zijn angst voor godsdienst en hekserij te uiten. Op de vraag of hij zijn daad be treurde, antwoordde Mendoza: „Ik geloof van niet. omdat ik het heel bewust deed en ik geloof dat we een soort verandering nodig hebben, we hebben echte verandering nodig. Ik heb grote projecten.... en verwerp re ligie in het algemeen. Twee projec ten", zei hij, „zijn om transoceanische bruggen te bouwen en om uit te vin den wat tyfonen en orkanen veroor zaakt". Toen hem gevraagd werd of het hem wat deed dat zijn advocaat de verdediging wilde voeren op grond van krankzinnigheid, antwoordde Mendoza dat het hem niet kon sche len. voor de raketstellingen langs het Suezkanaal. „Wij hebben die raketten met ons eigen zweet en bloed ver worven en we zullen ze nooit uit de frontlinie terugtrekken". De president zei dat er zes Russen waren gesneuveld bij een luchtaanval op Dasjoer, even buiten Kairo. „maar de Sowjetunie heeft daar nooit iets van gezegd". MONTREAL Volgens de politie heeft de 23-jarige Francis Simard be kend, dat hij samen met de broers Paul (27) en Jacques Rose (23) minis ter Laporte heeft vermoord door hem met de ketting van zijn medaillon te wurgen. Twee agenten hebben getuigd dat Simard de verklaring wel heeft afge legd, maar geweigerd heeft deze met zijn handtekening te bekrachtigen. De vierde verdachte, de 19-jarige Lortie, zou volgens deze zelfde ver klaring niet aanwezig zijn geweest bij de moord op de Quebecse minister van arbeid. Rechter Jacques Trahan heeft het onderzoek naar de dood van Laporte afgesloten met de verklaring, dat de minister een gewelddadige dood is gestorven en dat de vier Franstalige seperatisten daarvoor verantwoorde lijk gesteld dienen te worden. Laporte werd op 10 oktober vorig jaar ontvoerd door terroristen van het bevrijdingsfront van Quebec. Ze ven dagen later werd zijn lijk in de kofferruimte van een auto gevonden, die geparkeerd stond in de voorstad St. Hubert van Montreal. Volgens de politie heeft Simard ook verklaard samen met de drie andere verdachten Laporte te hebben ontvoerd. NEW YORK Vanwege de grote verliezen zal de Amerikaanse lucht vaartmaatschappij PAN American World Airways meer dan 3000 perso neelsleden ontslaan. De maatschappij heeft over de eerste elf maanden van 1970 98 miljoen gulden verloren tegenover ƒ71 miljoen over het jaar daarvoor. DUSSELDORF Twee broers zijn maandag in Düsseldorf beswe ken, en een van hen is gestorven, na dat ze samen met drie vrienden vier flessen cognac hadden opgedronken in twee uur tijds. De politie heeft bekend gemaakt dat de beide jonge mannen, 16 en 17 jaar oud, op hun punt stonden om naar een huis van bewaring te gaan, omdat ze veroor deeld waren wegens diefstal. Ze besloten eerst in een openbaar toilet iets te drinken. Na afloop bez weken ze beiden buiten het toilet. De oudstre broer was dood toen hij in het ziekenhuis aankwam. De jongere broer bevindt zich in ernstige toe stand. deze krant behoort tot In het Westen veruit grootste prot. chr. dagbladper* Omdat de dierenarts het mij op het hart gedrukt heeft nooit, maar dan ook nooit, poes Jeroen uit te besteden bij eigen afwezigheid, or ganiseren we voor vakantiedagen een uitgebreide oppasdienst. Hoewel geen eenvoudige zaak, lukt het altijd iemand te vinden, die bereid is voor deze taak. In de zomer zijn de bijproblemen gering, maar de kerstvakantie bracht extra zorgen. Jeroen drie da gen in de kou laten zitten was te beestachtig. De verwarming werkt alleen op kolenkracht en zou het dus zeker na één dag begeven. Oplossing: een elektrische radia tor. die een kamer keurig met ther mostaat op de juiste temperatuur houdt Consequentie, dat Jeroen niet een huis ter beschikking kreeg, doch één kamer. Weliswaar van behoorlijke afmetingen, maar toch minder avon tuur biedend dan het complex van kamer, gang en keuken, dat anders zijn minimum domein is. De kamer was dus aan Jeroen, compleet met drinkbak, voedertrog en toilet De verzorgende geest zou vers hart en water aandragen, hem over het bolletje strijken, bemoedigend toespreken, kortom het lichamelijk en geestelijk voer aandragen, dat Jeroen behoeft. Ze kwam geladen met lekkernijen en goede wil. opende de deur met een vleiend woord op de lippen. maar geen spinnende Jeroen heette haar welkom. Een briesend, blazend, klauwend tijgermonster wierp zich op de nylon benen. Eerste reaotie, deur dicht. Een kalmerende eenzijdige con versatie in de gang achter de geslo ten deur. door Jeroen beantwoord met een hels gegrom. Ik heb dat later pas allemaal ge hoord. Gelukkig maar. anders was ik spoorslags teruggereisd. Wraak De verzorgende geest is vertrok ken, gekweld door gewetenswroe ging. want Jeroen had vlees noch water gekregen. Ze keerde plichtsgetrouw terug, voorzien van een paar kniehoge laarsen en leren handschoenen. Laafde en voederde Jeroen... die vergeefse aanvallen op het pantser deed. Alle drie dagen is het zo en niet anders gegaan. Maar toen ik terugkeerde en de sleutel in het slot stak, hoorde lk al het eerste katten vreugdekreetje kamerdeur open en een spinnende Jeroen streek langs mijn benen. Dat alles is nu een goede week geleden. Maar Jeroen heugt het nog.... Argwanend ziet hij toe als ik mijn tas pak voor een expeditie, zijn gele ogen dreigend van „Je doet het me niet wéér aan..." Blij opademend als ik weer thuis ben na een redelijke tijd. De schoot opspringend zodra ik maar ga zitten. Maar de nachten.... die vertrouwt Jeroen helemaal niet meer Inplaats van oerwoudje te spelen en een stoelleuning als boomtak te gebruiken sluipt hij, wanneer hij mij slapend vermoedt, rond mijn le gerstede, hijst zich behoedzaam aan de dekens op en zoekt op fluwelen pootjes een veilig plekje. Maar dan kan hij het niet langer uithouden, het spinmachieutje in zijn keel gaat werken, ronkend en snorrend gaat het draaien. De eerste nacht bezorgde het me, na de tijgerverhalen van de oppas, een verlammende schrik. De tweede nacht dacht ik: Het gaat wel Weer voorbij, de stoelleuning zal wel in ere hersteld worden." Het schijn Je roen echter enorm goed te bevallen. Naar mijn opinie vraagt hij niet- Zijn wraak smaakt hem nog steeds zoet Tijdens de nieuwjaarsreceptie in het Stedelijk museum in Amster dam kregen burgemeester en mevrouw Samkalden door kabouter Julius Vischjager een schilderijtje van de Dam-zonder-monument aangeboden. HEERLEN De voorzitter van de christelijke vereniging van mijn- j beambten, de heer A. J Hubben, 1 heeft maandag raar aanleiding van de te verwachten ontslagén bij het chemisch bedrijf van de Staatsmijnen verklaard dat de afvloeiing volgens „een doorzichtig plan" moet gebeu ren. De vereniging staat er op dat er niet „te hooi en te gras" wordt ge werkt. DSM-president dr. A.C.J. Rottir zei gisteren in zyn nieuwjaarsrede, dat er een aantal werknemers za» moe ten afvloeien. Zoveel mogcli'k ge beurt dat door interne overplaat sing en het niet aanvullen van vertrekkend personeel, maar ook door bemiddeling naar buiten. Dr. Rottier zei voor di DSM „slechter weer" te verwachter.. De algemene teruggang is de industrie en in he bijzonder de chemische in dustrie is aan de DSM niet voorbij gegaan. De winst over 1970 is aan merkelijk gedaald. De ontslagberlchten over DSM-che- mie zijn voor zijn organisatie niet ge komen als een donderslag bij heldere hemel, zo zei de voorzitter van de mijnwerkersorganisatie. Naar zijn mening zou het verstan dig zijn indien de chemische indu strie. zowel nationaal als interna tionaal. de weg van overleg en sa menwerking kiest. Tegenwoordig be concurreert men elkaar op leven en dood. De produktieprogramma's zou den meer met de capaciteit van de diverse maatschappijen rekening moeten houden De heer Hubben vindt dat het stand komen van een Eurochemle (Europese Gemeenschap voor Che mie), naar het voorbeeld van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal, een passende oplossing zou kunnen zijn. De heer Hubben was verheugd over het positieve geluid van de president- directeur van DSM, dr Rottier, over de raffinaderij die DSM en Shell gaan bouwen Hij waarschwde tegen een kortzichtige benadering van het probleem van de luchtbervuiling.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 7