Olieresten catastrofaal voor vogels in Biesbosch Brandweer en politie stalen grammofoons bij blussen fabriek Gratis reizen Klant in confectiezaak wordt kritischer Man wurgt zijn vrouw Blad INDRINGER KLEMT DELFTSE VROUW TUSSEN DE DEUR Skelet van gekruisigde in Jeruzalem gevonden DESKUNDIGEN VRAGEN SNELLE ACTIE OOK RECREATIE ZOU GEVAAR LOPEN Geen beroep in zaak-mr. R. Vrouw overleden door „de pil" schadevergoeding? Jongen aan boom vastgebonden: doodgevroren Rust voor de ogen Driekoningenbrood Gezonde traciaiies 3 DINSDAG 5 JANUARI 1971 Dit meisje showt ceintuurs en kralensnoeren van schelpen, afkom stig uit de Pacific. Liefhebbers kunnen dit moois aantreffen op de souvenirbeurs in Utrecht. UTRECHT Zeventien leden van de vrijwillige brandweer van Bun schoten, drie rijkspolitiemannen en twee personeelsleden hebben zich schuldig gemaakt aan diefstal van stereo-grammofoons mei geluids boxen. Dat gebeurde tijdens het blus sen van een fabriek in de nacht van 2 op 3 november. De diefstal is aan het licht geko men, nadat de groepscommandant in samenwerking met de districtsrecher che van de rijkspolitie in De Bilt een onderzoek had ingesteld. Aanleiding tot dit onderzoek waren geruchten, die na de brand in Bunschoten en omgeving de ronde deden. j Het vuur woedde in een fabriek van platenkoffers op het industrieter rein „De Kronkel" in Bunschoten. In het complex stonden ook veel gram mofoons en geluidsboxen opgeslagen.. De brand brak om elf uur 's avonds uit, maar tijdens het nablussen om ongeveer drie uur 's nachts, toen de commandant en toeschouwers al ver dwenen waren, werden de diefstallen gepleegd. De dossiers van het onderzoek zijn vorige week overhandigd aan de offi cier van justitie bij de rechtbank in Utrecht, mr. J. C. van den Berg. Hij heeft nog geen beslissing genomen ski-handschoenen en wanten <hQoe lord doormanstraat 294 rotterdam venestraat 3 - den haag. 'S-HERTOGENBOSCH Ofschoon 95 procent van de olie, die door een breuk in een tank in het riviertje de Amer stroomde, zou zijn opgeruimd, is de schade die de laatste resten aanrichten cata strofaal. De niet opgeruimde stookolie is de Biesbosch ingedreven en tienduizenden watervogels sterven hierdoor een langzame 'dood. Leo Jans uit Roosendaal, die de leiding heeft van de vogelreddings actie, gelooft dat de toestah'd in de Amer door de verantwoordelijke instanties niet ernstig genoeg is opgenomen. De Biesbosch kan volgens de heer Jans alleen worden gered als onmiddellijk een grootscheepse actie wordt ingezet. r Een deel van de olie wordt nog vastgehouden door het ijs, maar bij het invallen van de dooi kunnen de olierestanten zich door de Biesbosch op een dergelijke schaal verspreiden, dat het gebied de komende zomer nog I nauwelijks geschikt zal zijn, voor de I watersport. Telegrammen De Nederlandse vereniging tot be- I scherming van vogels heeft de minis ter van verkeer en waterstaat tele grafisch maatregelen gevraagd om de gevolgen tot een minimum te beper- I ken. De ministers van defensie en van landbouw hebben eveneens een I telegram gekregen; de eerste wordt om militaire hulp gevraagd en de l tweede wordt verzocht de jacht op I ganzen en ander waterwild in zuid west-Nederland, die tot 31 januari open is, te verbieden. Volgens biologen i? 80 procent van I de vogels in de Amer en in de Bies- I bosch waar de olie kon doordrin- I gen aangetast. Al heeft een vogel I maar een klein plekje olie op het li- l chaam, dan nog is hij ten dode opge- I schreven: het dier probeert zichzelf I1 schoon te pikken en verspreidt zo de olie over zijn lichaam en krijgt het in de ingewanden. Weinig resultaat Het redden van de vogels door ze met schoonmaakmiddelen van olie te ontdoen heeft weinig resultaat. De schoonmaakmiddelen tasten de wer- king van de vetklieren aan; zodra de dieren weer in het water komen kun- I nen ze zinken door een lek in de wa terdichte donslaag of lopen longont steking op doordat de vetlaag is ver dwenen. Het feit dat van de 50.000 ganzen die Europa telt er 10.000 in de Bies bosch overwinteren, onderstreept de afmetingen van de ramp De voorzitter van de directie van de PNEM (Provinciale Noordbrabant- SE Electriciteit Maatschappij) mr. J. A. de Roy van Zuydewijn zei gisteren dat 95 procent van de olie is opge ruimd. De olie is weggevloeid uit een olietank van de PNEM, waardoor de ze maatsohappij de taak kreeg voor de opruiming te zorgen. 2 januaridagen op uw 65+kaart Kies de dinsdag, woensdag, donderdag of zaterdag die u past. Van 5 t/m 30 januari 1971. f20.- f30.- f 50.- f75.- 3-maandskaart echtpaar jaarkaart echtpaar Legitimatie en pasfoto vereist. voordelig uit met N DEN HAAG We zijn bij het kopen van kleding lastiger ge worden. Volgens veel winkeliers is de consument modebewust. Hij past veel meer en veel langer dan vroeger. Voor de jonge klant geldt dit dubbel. Maar het bedrag dat de gemiddelde klant besteedt, wordt lager. Voor de confectiedetailhandel is dit een nieuw probleem, dat de kosten doet stijgen. Voor een zelfde bedrag aan omzet is tegen woordig veel meer mantijd nodig. In de textielhandel ligt voorna melijk het accent op vrije-ttjds- kleding, zoals truien en jacks. Deze neemt een groot deel van de omzet voor haar rekening. Verwacht wordt dat door de stijgende kosten in de textielhan del een „belangrijk" percentage van de detaillisten hun bedrijf zal moeten sluiten. Ook schoenen Dezelfde verschijnselen doen zich voor in de schoenensector, zo blijkt uit gegevens van de Til- burgse Kamer van Koophandel. Vrije tijdsschoeisel wint aan be tekenis. De smaak van de consu ment gaat steeds meer in de rich ting van kunststoffen. Mr. De Roy van Zuydewijn zei dat geld geen rol heeft gespeeld bij de opruimingswerkzaamheden: het was een kwestie van tonnen. Hierin is ook begrepen een bedrag dat de PNEM voor hulpverlening aan de vogels heeft bestemd. Hij gaf toe dat de resten in het riet van de Amer de moeilijkheden ople veren voor de vogels. Hij geloofde niet dat de restanten een bedreiging zouden kunnen vormen voor de Bies bosch. In Drimmelen wordt echter door velen aangenomen dat bij het intre den van .de dooi de in het riet vast zittende klonters uit elkaar zullen vloeien en de olie naar de Biesbosch zal stromen. ARNHEM De procureur-gene raal bij het gerechtshof, mr. J. van IJsendoorn, zal niet in beroep gaan tegen het vonnis dat het hof uitsprak tegen de Haarlemse rechter mr. H.G.R.: duizend gulden boete en een jaar ontzegging, wegens het in gevaar brengen van het verkeer. De procureur had een maand hech tenis en twee jaar ontzegging geeist Mr. van IJsendoorn ziet geen heil in hoger beroep, nu het vonnis juridisch waterdicht lijkt. Eeuwenoude Indianenstad opgegraven MEXICO De Amerikaanse ar cheoloog Jeffrey K. Wilkerson heeft in de Mexicaanse staat Veracruz een 2.500 jaar geleden gebouwde stad van de Totonaken-Indianen ontdekt. De resten van de stad lagen in het dal van Guiterrez Zamora onder een 22 meter dikke laag aarde. Het opgra- vingswerk wordt volgens Mexicaanse kranten gefinancierd door een maat schappij in New York. Uit talrijke waardevolle vondsten wordt afgeleid dat de streek al om streeks 3000 v. Chr. werd bewoond. over een eventuele ver-volging van de daders, die op de twee personeels leden van de fabriek na allen afkom stig zijn uit Bunschoten. De drie bij de diefstal betrokken mannen van de rijkspolitie zijn in middels elders te werk gesteld. Twee van hen hebben het bestolen bedrjf een vergoeding aangeboden. De grammofoons zijn bij de mensen thuis in beslag genomen. EMMEN - Gistermorgen heeft de politie van. Emmen de 38-jarige ar beider J. V. uit Bargeroosterveld aan gehouden, die zijn 36-jarige echtgeno te T. Y. heeft vermoord. Zondagavond had de man in over spannen toestand de politie gewaar schuwd, dat zijn vrouw zich door op hanging van het leven had beroofd. Bij het verhoor is echter gebleken dat de man zijn vrouw heeft gewurgd met een stuk waslijn. Omtrent het motief van de daad is nog niets be kend. OSLO Een in Hongarije geboren Noor, die beweert dat zijn vrouw is overleden aan de gevolgen van de pil, heeft de fabrikant, de Westduitse maatschappij Schering, een proces aangedaan, waarin hij een schadever goeding van 165.000 gulden eist. Het proces dat gisteren is begonnen, is het eerste van deze aard in West- Europa. De Noor zegt in zijn eis tot schadevergoeding, dat de dood van zijn (werkende) vrouw voor hem en voor zijn beide kinderen een econo misch verlies is. BONN De Westduitse politie heeft een 22-jarige Zwitser gearres teerd, die ervan wordt verdacht schuldig te zijn aan de dood van een 18-jarige jongen, die aan een boom was vastgebonden met alleen zijn on dergoed aan en is doodgevroren. Het slachtoffer heeft kans gezien zijn handen los te maken, echter niet het touw rond zijn enkels. De jongen heeft zich met veel moeite nog enkele honderden meters voortgesleept, maar is van kou gestorven bij een tempe ratuur van 26 graden onder nul. y Koopt u een nieuwe bril? Van de oude kan uw opticien een fijne zonnebril maken voor luttele gul dens. Diezelfde vakman ziet dat zonlicht hinderlijker kan zijn ters zeer in trek zijn. De automo bilist weet, dat de zon zeer laag kan staan, waardoor 's winters zonnelicht hinderlijker kan zijn dan een felle zomerzon. Ook eeri wintervakantie noodt tot de aan schaf van een zonnebril, want het scherp reflecterende licht kan vooral in sneeuwlandschappen ir riterend zijn. Uw ogen hebben in de winter net zoveel recht op rust en vakan tie als de rest van uw lichaam. Een zonne-„voorhanger" maakt van uw gewone bril een zonnebril. Woensdag 6 januari is het Drie koningenfeest. Traditiegetrouw wordt op deze dag een Driekonin genbrood gebakken. Vroeger bakte men er een geldstuk in. Later werd dit verwisseld voor een boon. Degene die de boon in zijn of haar brood aantrof werd tot koning(in) van het feest gekroond. Nodig: 500 g bloem, 2 dl melk, 25 g gist, 10 g zout, 125 g boter, 1 eidooier, 50 g amandelspijs, 1 ge pelde amandel. poedersuiker. Maak van de bloem, de met lauwe melk aangemaakte gist, zout, de wat afgekoelde gesmolten boter en de dooier een gistbeslag. Laat het in een lauwe omgeving ongeveer drie kwartier rijzen. Meng de spijs door het deeg, vorm er een bol van. Stop de amandel ergens bin nenin. Leg het deeg op een bebo terd bakblik, laat het nog een half uur narijzen. Knip de bol aan de zijkanten in, zodat een kroon ont staat en knip er aan de bovenkant de vorm van een ster in. Bak het brood onderin de oven ln plm. een half uur gaar en bruin. Bestrijk het afgekoelde brood met gesmol ten boter en strooi er met behulp van een sjabloon een ster van poe dersuiker op. Miiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiifiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiii Vrolijk tiental: Tien roggerond jes, niet te dunne plakken kaas, tomaat, krenten, mandarijntjes, ananas, banaan, peterselie, kom kommer. Steek uit de kaas rondjes ter groote van de roggerondjes. Maak met de ingrediënten gezicht jes op de kaas. Egels: 2eieren, 3Vt dl. melk, 50 g suiker, kaneel, 10 puntbroodjes, (Van een onzer verslaggevers) DELFT Een onbekende man heeft gisteren in een flat aan de Debussystraat te Delft een werk ster aangevallen. Zij was alleen aan het werk in de woning. Hoe wel zij de man de toegang wei gerde zag hij kans binnen te dringen. In de hal van de woning ontstond een gevecht. De 21-ja- rige werkster kwam met de schrik vrij. De Delftse politie legt vooralsnog geen verband tussen deze aanranding en de dreigementen van de vermoe delijke moordenaar van Ada Lans- VRIENDELIJK VERZOEK ora niet zelf het abonnementsgeld te gireren maar de accept-girokaart af te wachten, en uitsluitend daar mee te betalen Het weer in Enropa weer max. t. min. t, oral. gist. gist. Amsterdam mist -4 -7 0 Brussel geh. bew. •2 -4 0 Frankfort gehbew. -3 -6 0.4 Genève gehbew. -4 -11 0 Innsbruck mist -5 -22 0 Kopenhagen geh. bew. -3 -5 0 Locarno onbew. -2 -13 0 Londen onbew. -2 -3 0 Luxemburg geh.bew, -1 -8 0 Madrid motregen 4 -3 0.1 Majorca 1. bew. 11 0 2 MUnchen mist -6 -18 0 Nice h. bew 10 0 Parijs geh. bew. -5 -6 0 Rome rw. bew. 0 4 10 Wenen 1. bew. -4 -15 0 ZUrich geh.bew. -5 -12 0 bergen, die een nieuwe moord heeft aangekondigd. Volgens de werkster stond gisteren een- dertigjarige man voor de deur die zei twee verdiepingen lager te wonen. De man zou daar last hebben van lekkage. Hij vroeg of hij naar de centrale verwarming mocht kijken. Hoewel de vrouw de man de toe gang weigerde, zag deze toch kans binnen te komen. Zij zag hem plotse ling in de hal staan, waarop ze be gon te gillen. De waarschijnlijk in paniek geraak te man probeerde de vrouw tussen een deur en een muur te klemmen en haar zo het zwijgen op te leggen. Toen dit niet lukte, sloeg hij op de vlucht. De vrouw was niet in staat een sig nalement op te geven. Nadat de werkster de politie had gebeld, zocht deze de wijde omgeving af, maar zonder resultaat. Ook zijn er geen getuigen. Inmiddels is wel vast gesteld dat de man niet in de flat beneden woonde en dat er ook geen water van een eventueel lekkende verwarming naar binnen was geko men. De Delftse politie heeft het afgelo pen weekeinde een zekere A. M. aan gehouden. Dit naar aanleiding van aanwijzingen dat men wellicht te doen had met „wurger X". Er bleken echter zoveel toevalligheden ln het spel te zijn, dat de man gisteren op vrije voeten werd gesteld. Brieven Bij de politie van Delft en Rotter dam zijn brieven binnengekomen waarin staat dat de onbekende, die Ada Lansbergen wurgde, ook de moordenaar van de 54-jarige Rotter damse taxichauffeur J. Dijksman is. De handschriften van beide brie ven zouden met elkaar overeenkomen, hoewel ze weer verschillen van het handschrift van „meneer X". De Delftse politie hecht niet veel waar de aan beide brieven, hoewel wordt onderzocht in hoeverre er verband bestaat tussen andere niet opgeloste moorden in ons land. Fluweel neemt een grote plaats in bij zowel dames- als herenmo de. Vroeger trok het zachte en zijige weefsel, danwel het stoere rib onze aandacht. Nu is kleur* aan de beurt: op effen tot dun geribd fluweel worden in vele kleuren al le denkbare tekeningen aange bracht. Avant-garde fabrikanten leveren zelfs bontgeweven fluweel dat lijkt op handgebreide stof. De ze „new look" in fluweel ziet u hier verwerkt in een astronauten- pak, bestaande uit wit glad kan- toenfluweel De ontwerper, Emilio Puca, gaf het voor sneeuw- en skimode originele grote bedrukte motieven die het fleurig zullen doen. 60 g boter, 150 g amandelen, 40 g poedersuiker. Klop de eieren los met de melk, suiker en kaneel, week hierin de broodjes. Bak ze in de koekepan goudbruin. Steek er aan alle kanten lange amandel snippers in, bestuif met poeder suiker. Zebra'tjcs: Beleg beboterd rog gebrood met even dikke plakken jonge kaas en maak er een stapel tje van. Snij deze in reepjes. Kunstvuurwerk In de NCRV-radiorubriek En Bloc hoorde ik een directeur van een kunstvuurwerkfabriek enkele verbijs terende opmerkingen maken. Hij zei dat het vuurwerk ten behoeve van het bekende Nederlandse volksvermaak in het geheel niet gevaarlijk is als men de gebruiksaanwijzingen maar goed leest en men er niet baldadig mee omspringt. Deze directeur van een kunstvuur werkfabriek (of het woord „kunst" hier op £ijn plaats is laat ik in het midden) beseft blijkbaar niet dat dit vuurwerk uiteindelijk in handen komt van kinderen die nauwelijks of in het geheel geen gebruiksaanwijzing kun nen lezen. Bovendien is baldadigheid een verschijnsel dat bij diezelfde kin deren, en zeer zeker als zij vuurwerk in handen krijgen, zo vaak voorkomt. De man heeft gelijk, het is niet ge vaarlijk als men de gebruiksaanwij zing opvolgt. Geldt dit ook niet voor het gebruik van een pistool, geweer of handgranaat? Dat wederom de omzet van zijn fa briek is gestegen verheugt hem na tuurlijk. Zijn geweten moest gerust gesteld worden. Hij kon nu waardig (en rijker) over de drempeL Wat willen wij nu eigenlijk? We maken ons druk (en volkomen terecht) over enkele mensen die vermoord dreigen te worden door een Spaans en een Russisch regie. Maar we bekom meren ons er blijkbaar niet om dat in ons eigen land kinderen blind of ver minkt of zelfs gedood worden door „directeurs ongevaarlijke kunstvuur werk". Ligt hier misschiet een taak voor de demonstranten die het woord „vrede" in hun vaandel dragen, die de oorlog in Vietnam verafschuwen, die ieder geweld met protestacties te lijf gaan? GORKUM J. A. van Rooden Spijker stak nog in enkel Voor het eerst in de geschiedenis van Artis is in de Amsterdamse dierentuin een chimpansee geboren. Het jonge dier woog 1200 gram bij de geboorte op de Tweede Kerstdag. Men vreesde voor zijn jonge leven. De geboorte werd namelijk aanvankelijk pas over enkele maanden verwacht. De kleine werd sindsdien met zorg omringd en opgenomen in het gezin van de oppasser Meijer. Hier kreeg hij een „eigen" kamer. In een kinderbox is een bedje ingericht en daar ligt de jeugdige chimpansee prinsheerlijk met ,xijn beer". JERUZALEM Israëlische geleerden hebben de beenderen gevonden van een man, die on geveer tweeduizend jaar gele den is gekruisigd. Zy menen, dat dit de eerste maal is, dat er tastbare bewijzen zijn ge vonden van een kruisiging. Er werd een dertig centimeter lange spijker gevonden, die door de enkel van het slachtoffer was ge slagen. Op zijn (stenen) doödskist is de naam Yehochanar gevonden. Dit wijst erop, dat hij een jood is geweest. Er zijn vier andere doodskisten gevon den met die van Yehochanan in een grot in noordoostelijk Jeruzalem, maar voor deze slachtoffers kon geen doodsoorzaak worden vastgesteld. Het leek een familiegraf. Op enkele kis ten stond het woord sjaloom gegra veerd. De spijker is in de enkel van Yeho chanan blijven zitten, omdat hij te sterk gebogen was en daardoor niet kon worden verwijderd. Normaal placht dc familie van een terechtge stelde de spijkers altijd na de kruis afname te verwijderen. In de buurt van de Klaagmuur hebben archeologen een hoeksteen (zie Psalm 118) gevonden, die deel heeft uitgemaakt van de tempel, die door de Romeinen in het jaar 70 is verwoest. Het twee meter lange stuk kalksteen draagt een inscriptie, die ook genoemd wordt door de joodse geschiedschrijver uit de eer ste eeuw Flavius Josephus.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 5